dagblad voor den helder en hollands noorderkwartier Oostenrijk geeft practisch zijn onafhankelijkheid prijs Toegegeven aan Hitler's eischen Duitsche troepenbewegingen aan de grens Een nationaal-socialist controleert de veiligheidspolitie Papanin niet gevonden Volkenbond waarborgt geen veiligheid meer! Italiaanschc vliegboot verongelukt Vertwijfeld verzet der Chineezen KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) WO EN SDAG 16 FEBRUARI 1938 66e JAARG. No. 8235 De reconstructie van het ka- binet onder druk der Duitsche legerbefooging aan de grens. Vliegramp bij Praag Vlieger van ijsbreker „Taymir" steeg tevergeefs op Rusland koopt baggermolens Verdwijnende molens in de kop van Noordholland Dit nummer bevat 8 pagina's EERBERICHT de bilt seint. Wijnkoop stelt vragen D« Italiaansch—Abessinische kwestie. HELDERSCHE COURANT Uitgave der Uttg.-Mlj. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder De Weensche correspondent van de Daily Telegraph and Morning Post schrijft, dat Oostenrijk aan de eischen van Hitier toegegeven heeft en daarmede practisch zijn onafhankelijkheid heeft prijsgegeven. Onder de Oosten- rijksche concessies bevindt zich het leggen van de controle over de politie en de andere veiligheidsdiensten in de on gebonden handen van den nationaal-socialistisch gezin den Seiss Inquart, terwijl tevens aan den Duitschgezindea minister van buitenlandsche zaken, Guido Schmidt, vol komen de vrije hand gegeven wordt ten aanzien van de buitenlandsche politiek. Te Berchtesgaden, aldus deze correspondent verder, heeft Hitier aan Schuschnigg tot 15 Februari den tijd ge laten om aan zijn eischen te voldoen. Dit ultimatum werd kracht bijgezet door verwijzingen naar de uitbreiding van het nationaal socialistische terrorisme in Oostenrijk en door bedreiging met een opmarsch. De correspondent meldt verder, dat de uitbarsting van Hitier te Berchtesgaden, die geruimen tijd duurde en meer dan eens herhaald werd, gevolgd werd door zeer agres sieve eischen van von Ribbentrop en tenslotte door den eisch tot onmiddellijke onderschrijving van de naar voren gebrachte eischen. Schuschnigg weigerde dit, zeggende, dat hij niet gemachtigd was hiertoe over te gaan en het geheele kabinet moest raadplegen. Tenslotte stelde Hitier een ultimatum. Schuschnigg moest vóór 16 Februari toe gegeven hebben, anders zou Hitier zijn rede voor den Rijksdag op 20 Februari in zoodanige termen opstellen, dat hieruit de vonk zou ontspringen, die de Oostenrijk- sche nationaal socialisten in beweging zou brengen. Het toegeven van Oostenrijk zal onvermijdelijk een tolunie met Duitse h- land met zich mede brengen. Miklas en Schuschnigg hebben een beroep gedaan op Mussolini om bemiddelend op te treden, maar er kwam geen antwoord. De duce was uit op een skitocht aldus meldt de Weensche correspondent van de Daily Telegraph and Morning Post. Het oponthoud, dat op het laatste oogen- blik nog ontstaan is in de reconstructie van het Oostenrijksche Kabinet, vindt naar men gelooft zijn verklaring in een practisch ul timatum, waaraan kracht is bijgezet door een demonstratie van Duitsche gewapende troepen onder voorwendsel van manoeuvres langs de grens. Door de functie van minister van bin- henlandsche zaken met de controle over de politie aan Seyss Inquart te geven in het gereconstrueerde Oostenrijksche Kabinet, heeft Schuschnigg gecapituleerd voor Hit- Iers eischen. Voordat de definitieve nieuwe teinisterslijst bekend werd gemaakt, was een kabinetslijst uitgegeven, waarin Seyss Inquart vermeld stond als minister van bin- nenlandsche zaken, zonder controle over de politie. Deze lijst werd echter plotseling in getrokken. Naar verluidt zijn reeds, behalve het op- hemen van een nationaal socialist in het kabinet, aanzienlijke concessies aan Duitsch- land gedaan. Van betrouwbare zijde wordt vernomen, dat veldmaarschalk Jansa op verzoek van Duitschland verwijderd zal wor den, aangezien hij in verbinding zou hebben gestaan net Von Fritsch. De vraag is thans of Duitschland voldaan zal zijn over de verandering. Er wordt op gewezen, dat Hitier ge weldige eischen heeft gesteld in Berchtesgaden. O.a. zou hij den eisch gesteld hebben, dat Oostenrijk een pro-Duitsche buitenlandsche politiek zou voeren, welke volkomen van Duitschland afhankelijk zou zijn. Voorts zou hij geëischt hebben, dat Oostenrijk zich zou aansluiten bij het anti Kominternpact, dat Oosten rijk zou toestemmen in militaire sa menwerking en alle gedachten zou laten varen aan vriendschap met Tsjechoslowakijet Men gelooft, dat Schuschnigg minder steun dan gewoonlijk gevonden heeft bij Italië in verband met MussQlini's moeilijkheden met Groot Britanje. Het nieuwe Kabinet. Bondskanselier Schuschnigg heeft heden nacht den bondspresident een reorganisa tie van het kabinet voorgesteld. Bondspresi dent Miklas heeft daarop de voorgestelde ontslagen en benoemingen ten uitvoer ge legd. Plet nieuwe kabinet is als volgt samen gesteld: Bondskanselier: Schuschnigg. Vice-kanselier: Luitenant Veldmaarschalk Huelgerth. Buitenlandsche Zaken: Guido Schmidt. Financiën: Neumeyer. Handel: Ir. Julius Raab. Sociale Zaken: Resch. Binnenlandsche Zaken en Veiligheid: dr. Arthur Seyss Inquart. Landbouw: Mandorfer. Onderwijs: Pernter. Justitie: Ludwig Adamowich. Bondsministers zonder portefeuille: Guido Zernatto, Glaise Horstenau en Hans Rott. Staatssecretarissen Landsverdediging: Generaal der infante rie Wilhelm Zehner. Veiligheid: Skubl. Bescherming van arbeiders en employés: Adolf Watzek. Industrie: Kol. Stepski Doliva. De Duitsche troepenbewegingen aan de grens. Omtrent de Duitsche troepenbewegingen langs de Oostenrijksche grens meldde Havas gisteravond: Vandaag is te Weenen een gerucht ver spreid, dat uit nationaal socialistische bron afkomstig scheen te zijn en volgens hetwelk troepenconcentraties ten uitvoer werden ge legd op Beiersch gebied nabij de Tiroolsche grens. Uit te Innsbruck ingewonnen inlich tingen blijkt, dat inderdaad troepenbewegin gen geconstateerd zouden zijn in de streek van Allgaen in Zuid-Beieren. Gezaghebben de Duitsche kringen verklaarden deze troe penbewegingen als jaarlijksche bewegingen, die ski-oefeningen in de winterkwartieren ten doel hadden. Een Havasbericht uit Vaduz in Liechten- HITLER. stein meldde nader, dat uit inlichtingen, wel ke aan de Liechtensteinsche grens verkre gen waren, bleek, dat hier sprake was van eenige duizenden manschappen, welke troe pen voor een deel gemotoriseerd waren, en van detachementen luchtstrijdkrachten. Het nieuwe kabinet in eerste zit ting bijeen. Amnestie voorge steld. Hedennacht heeft het nieuwe kabinet zijn eerste ministerraadszitting gehouden. Be sloten werd den bondspresident voor te stel len, amnestie af te kondigen voor alle voor 15 Februari gepleegde politieke delicten. Voorgesteld werd kwijtschelding van straf te schenken en loopende processen te staken. De kwijtschelding van straf is verbonden aan de voorwaarde, dat de betrokkenen zich goed gedragen tot 31 Februari 1941. De bondsregeering heeft deze door den geest van verzoeningsgezindheid ingegeven maat regel genomen, teneinde alle staatsburgers, die tot dusverre ter zijde hebben gestaan, den weg te banen tot medewerking aan den opbouw van het vaderland, en daarmede den vrede des lands in binnenland en naar bui ten veilig te stellen. Twee vliegtuigen verongelukt; vier personen gedood. Boven Milowitsj nabij Praag zijn twee militaire vliegtuigen tegen elkaar gebotst en omlaag gestort. Vier oersonen zijn hier bij om het leven gekomen. Gisteren bevonden de schepen „Tai- myr" en „Moerman" zich in een niet gewijzigde positie. Het was hun on mogelijk door te dringen naar de ijs schots van Papanin, aangezien de weg door het ijs dichtgevroren was. Des middags om drie uur steeg de vlieger Wlassol op. Hij is twee uur in de lucht geweest, maar heeft het kamp van Papanin niet gevonden, aangezien het zicht slechter gewor den was. Hij is weibehouden weer geland. De „Taimyr" en de „Moerman" liggen op een onderlinge afstand van 10 mijl. Ondertusschen worden de voorbereidingen aan boord van den ijsbreker „Ermak", die zich in de Oostzee bevindt, voortgezet. De commandant van de „Ermak", Otto Schmidt heeft aan de „Isvestia" verklaard, dat zijn schip zal pogen te helpen, tenzij de „Moer man", „Moernanetz" en „Taymir" erin zul len sjagen Papanin te redden en op eigen kracht uit het ijs te komen. Hoever minister Patijn tot be vordering van den vrede wil gaan. Aan de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer in zake de begrooting van Buitenl. Zaken wordt het volgende ont leend: Wat den Volkenbond betreft, herhaalt de regeering, dat zij vasthoudt aan het begrip van collectieve veiligheid als het beste mid del om den vrede te helpen verzekeren. Van het standpunt der leden die van meening zijn, dat ook thans nog de sancties kunnen worden toege past wijkt de regeeringsopvatting af, aangezien de regeering van oor deel is, dat men het oog niet mag sluiten voor het feit, dat bij de hui dige verhoudingen op den Volken bond als waarborg voor het verze keren van collectieve veiligheid niet mag worden gerekend. De minister acht de universaliteit van den Volkenbond van zoo groot belang, dat hij bereid zou zijn, ter bevordering hiervan, zekere op zichzelf waardevolle voorschrif ten inzake de collectieve veiligheid voorloo- pig buiten werking te stellen. Deze bereid heid gaat echter niet zoover, dat andere fundamenteele beginselen van het pact er aan zouden moeten worden opgeofferd. Belangrijke order voor Neder- landsche industrie. Naar wij vernemen zijn voor rekening van Rusland bij de werf „De Klop" te Sliedrecht en de werf „Gusto" te Schiedam, twee groo- te baggermolens besteld. Deze baggermolens zullen een capaciteit hebben van 750 kub. meter per uur. Ze zijn ten doode opgeschreven, deze twee karakteristieke ornamenten van het Noord- Hollandsche landschap! De bekende molen aan de Korte Snevert te Schagen (rechts) en de molen van de Schager Kogge te Kol- horn, die nog uit het jaar 1768 dateert, zullen binnenkort den slooper In handen vallen! Onze fotograaf haastte zich, het verdwijnende landschapsschoon te ver eeuwigen. Verwachting: Krachtige tot ma tige, Oostelijke tot Noord- Oostelijke wind. afnemende bewolking, weinig of geen sneeuw, lichte vorst des nachts, overdag om het vriespunt. Verdere vooruitzichten: No? weinig verandering, behou dens afnemende wind. VEERTIEN PERSONEN OMGEKOMEN. Een Italiaansch watervliegtuig, de Ala Littoria, dat Zondag te Cadiz was opgestegen en des avonds te Ostia kon worden verwacht, is daar nog niet aangekomen. Men vreest, dat het toestel aan boord waarvan zich tien passagiers en een bemanning van vier personen bevinden, tijdens de hevige stormen, welke boven de Middellandsche Zee woeden, in zee is gestort. Naar Reuter thans meldt heeft men te Rome alle hoop opgegeven, dat de veertien inzittenden nog zullen kun nen worden gered. 100.000 Chineezen vechten tot het uiterste bij den Loemghai- spoorweg. Hevig bombarde' ment op Tsoengtsjau. Ook Nederlanders gedood? Gedurende den Japanschen lucht aanval op Tsjengtsjau heeft een bom een schuilplaats in het station aldaar vernield, waarin o.a. een aan tal Franschen en Nederlanders, die bij den Langhai-spoorweg werkzaam zijn, gevlucht waren. Men vreest, dat zij, tengevolge van het instorten dezer schuilplaats gedood of gewond zijn. Het totaal aantal slachtoffers raamt men op vijf a twaalfhonderd man. Ontstellende geruchten uit Nanking In Chineesche kringen doen gruwelver halen de ronde over gebeurtenissen, die zich te Nanking hebben afgespeeld. Er zouden meer dan tienduizend personen in koelen bloede zijn afgeslacht, terwijl minstens 20.000 diefstallen moeten zijn ge pleegd. Het vraagstuk der voedselvoorziening vraagt meer en meer de aandacht, daar de Japanneezen er niet hun medewerking aan verleenen. Er bestaat bovendien groote vrees, dat zich ernstige epidemieën zullen voordoen, te meer daar er in ieder geval een tekort is aan geneesmiddelen. Hevige gevechten bij den Loeng- hai-spoorweg. Ten noorden van de Gele revier woedt een verbitterde strijd om het bezit van den Loenghai-spoorweg De Chineezen, die 100.000 man sterk zijn, vechten moedig om ondanks de voortdurende bombardementen door de Japansche artillerie en luchtmacht stand te houden aan de versterkte linie benoor den Weihwei. Voorts wordt fel gestreden nabij Fengkioe aan den Noordelijken oever van de Gele Rivier. Nieuwe Britsche gezant te Hong kong. Sir Archibal Clark Kerr, de nieuwe gezant van Groot Brittannië, wordt morgen per schip uit Singapore verwacht. China en de Olympische spelen, De Chineesche athletiek federatie heeft oen rondschrijven gezonden aan 46 nationa le Olympische comité's waarin zij verzoekt niet te willen deelnemen aan de Olympi sche spelen, welke in 1940 te Tokio zullen worden gehouden. Het Tweede Kamerlid, de heer D. Wijn koop, heeft naar aanleiding van de berichten over de erkenning van den koning van Ita- tië als keizer van Ethiopië, namens de fractie van de communistische partij in de Tweede Kamer, den voorzitter van de Tweede Kamer ar van in kennis gesteld dat hij in de zitting van Dinsdag a.s. een ver zoek tot interpellatie der regeering over deze aangelegenheid zal indienen.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 1