Rondom Soestdijk Hindenburg's plaatsvervanger Postvlucbten op Indi Italië niet anti-semietisch De cel werd een cabaret Weg-misdadiger Geen stemrecht voor Pachters a*s* zomer gereed! Rooselaar aangehouden Bloembollen in Caïro slecht vertegenwoordigd Opnïeuw brand bij „Vredestein" Ieder boscharbeider een eigen huisje De aanstaande Rijksdag Vlammen uit het dak Sociëteit te Krommenie afgebrand b&ïï?1 hand ln deze UIT ONZE OOST Stijgende landsmiddelen Goedkoopere trein abonnementen gevraagd Geen resultaat in metaalconflict Wet op de Joodsche gemeen schappen zal niet gewijzigd wor den. t .-r- Gedurende den laatsten tijd bevatten de buitenlandsche bladen geregeld berichten, volgens welke de Italiaansche regeering be zig zou zijn een anti-semietisohe politiek voor te bereiden. Het Italiaansche blad dd „Informazione Diplomatica" spreekt in zijn nummer van gisteren deze berichten ten stelligste tegen. De fascistische regeering heeft er nimmer aan gedacht, schrijft het blad, en denkt er ook thans niet aan tegen de Joden gerichte politieke, oeconomische of moreele maatre gelen te nemen, behalve dan in geval zij te doen zou hebben met elementen, die vij andig tegenover het regiem staan. De fascistische regeering is verder welbewust tegen iedere directe of indirecte pressie, welke' geloofsaf- zwering of kunstmatige assimilatie beoogt. De wet op de Joodsche ge meenschappen heeft daarvan een goed bewijs geleverd en zij zal niet gewijzigd worden. De fascistische regcering behoudt zich evenwel voor toe te zien op 't doen en la ten der onlangs in het land gekomen Joden en er voor te waken, dat de rol der Joden binnen de natie niet in wanverhouding zal komen te staan met de individueele waar den en de numerieke beteekenis van hun gemeenschap, zoo besluit het blad. Vroolijke Engelsche meisjes op gesloten. De vier en twintig-jarige Joan Newman en haar zes en twintig jarige zuster Ioy uit Edgwarerood, W.E. van Londen, gingen met twee hoeren per auto naar Windsor, 0111 daar den avond op vroolijke wijze door te brengen. Maar voordat Windsor werd be reikt, was het gezelschap alreeds door de politie ingepikt, omdat het in staat van dronkenschap verkeerde. In de cellen van het politiebureau, waar heen de dames en heeren waren overge bracht, zongen en dansten de beide zusters alsof ze in een cabaret waren. Niemand in het politiebureau kon dien nacht een oog dichtdoen, zoon lawaai was het in de cel len. Toen Joan en Ioy door den rechter tot een geldboete werden veroordeeld, zeiden zij, dat zij geen geld hadden en dus maar liever zeven dagen wilden brommen. Zoo kwamen beide meisjes volgens de Daily Express in het Iluis van Bewaring terecht. Hoe Duitschland de „land vlucht" wil verhinderen. Volgens beschikking van den Duitschen Rijksjagermeester Maarschalk Göring zal in de toekomst ieder boscharbeider op eigen grond en bodem wonen. Slechts, wanneer men den arbeiders een gezonde woning en een daarbij behoorend, voor de behoeften voldoend, stukje land geeft, zegt de verordening, kan men hen aan den arbeid binden en de „landvlucht" verhin deren. EEN LUIE JONGEDAME. De stewardess van de „Queen Mary" porde tevergeefs. In de haven van Cherbourg heeft zich volgens de Daily Express een wonderlijk geval voorgedaan. De passagiers van de „Queen Mary", die in Cherbourg debar- keeren wilden, moesten 's morgens vóór zeven uur opstaan. Een meisje gaf evén- wel te kennen, dat zij er niet aan dacht vóór negen uur uit haar couchette te komen en het is aan den administrateur te dan ken, dat het oponthoud van het schip te Cherbourg inplaats van een paar uren, slechts enkele minuten duurde. Toen de motorbarkas langszij kwam om de passa giers voor Cherbourg over te nemen, deed de stewardess haar best het meisje te be wegen om op te staan. Maar zij dacht er niet aan. „Ik sta niet op vóór negen uur en daar blijf ik bij", zei de zij. Tenslotte ging de administrateur, mr. Harold Bonnett. naar haar hut toe, om z'ninvloed op het meisje uit te oefenen. En ziet precies tien en een halve mi nuut later verscheen het meisje aan dek. om zich op de motorbarkas in te schepen. BRAND IN EEN BIOSCOOPTHEATER. Niemand behoeft zich angstig te maken! In de Hoathway Cinema te Dogenham, in het graafschap F.ssex vluchtten 2000 menschen de straat op. toen gedurende een voorstelling dichte rookwolken de zaal vulden. Er bleek in een opslagplaats van films, brand te zijn uitgebroken. De hoofdfilm draaide juist tien minuten, toen het gordijn voor het doek zich. sloot en iemand tot het publiek zeide: „Ik moet ti allen verzoeken het theater in de meest volmaakte orde te verlaten. Niemand be hoeft zich angstig te maken". Het publick gehoorzaamde onmiddellijk, maar toen ongeveer twintig van de aan wezigen buiten waren gekomen, keerden zij naar den met rook eevulden ingang terug en schreeuwden: „Wij willen ons geld terug hebben!" De politie werd te hulp geroepen om de menigte tot bedaren te bjengen. zegt de Da'lv Express. Binnen een uur wisten brandweerman- acn, voorzien van gasmaskers, het. vuur te blusschen. Verklaring van Hitier. Naar bekend wordt, zal de tegen 20 Februari bijeengeroepen vergade ring van den Duitschen Rijksdag om 1 uur 's middags beginnen. De agen da bevat als eenig punt: kennisge ving van een verklaring der Rijksre- geering. DIEFSTAL UIT DE WESTMINSTER KATHEDRAAL. Politie heeft de Westminster Kathedraal te Londen grondig doorzocht, nadat een nachtwaker geconstateerd had, dat ver schillende offerbussen waren geopend en geledigd, lezen wij in de Daily Express. Alle deuren van de groote kathedraal werden onmiddellijk gesloten en alle lichten ontstoken. Bij het-onderzoek werd een man gevon den, die zich verborgen had gehouden. Hij werd door de politie in hechtenis geno men. OPERA-ARTISTEN STAKEN. Het gcheele personeel der opera te War schau, zoowel de solisten, het koor, het bal let, als het technische personeel, is wegens looneischen in staking gegaan. De voorstelling van Dinsdagavond kon niet doorgaan. Procureur-generaal eischt negen maanden. „Een misdadiger van den weg", zoo noemde de procureur-generaal bij het Haagsche Gerechtshof den roe- keloozen automobilist, die gisteren wegens het veroorzaken van dood door schuld moest terechtstaan. Rare manoeuvres na één borrel. In den avond van 2 Augustus van het vo rig jaar heeft verdachte, de 34-jarige win kelier K. M. te Middelburg met een gehuur de! auto met zeer groote snelheid getui gen verklaarden van 70 tot 120 k.m. per uur over den Veerschen weg van Mid delburg naar Veere gereden In een flauwe bocht was hij teveel naar links uitgeweken en toen plotseling een van tegenovergestelde richting komenden fietser tegengekomen. De mede-passagier heeft verdachte op de zen fietser opmerkzaam gemaakt en blijk baar is hii daardoor zijn macht over het stuur kwijtgeraakt. Volgens de opgemeten sporen heeft hij eenige oogenblikken over den weg geslingerd om ten slotte tegen een boom naast dch weer tot stilstand te komen. M. werd bewusteloos uit het gehavende voertuig gebaald én zijn vriend, dfe naast hem zat» was zóó zwaar gèwond; dat hij nóg ter plaatse is overleden. Hoe het ongeluk precies gebeurd is, weet verdachte absoluut niet meer. Toen hij in het ziekenhuis bijkwam, her innerde hij zich alleen nog den wielrijder en daarna niets meer. „Was U dronken?", informeerde de presi dent. Verdachte: „Tk had bij mijn vriend slechts één borrel gehad." De verongelukte mede-passagier evenwel, zoo deelden getuigen a décharge mede, was een woest rijder, die ook graag „meestuur de", als hij naast den chauffeur zat. De procureur-generaal noemde het rijden van verdachte in hooge mate roekeloos, en vorderde het maximum negen maanden gevangenisstraf met één jaar ontzegging van het rijbe wijs. De verdediger meende, dat de veronge lukte mede-passagier verdachte van den wijs heeft gebracht en pleitte vrijspraak, susidiair clementie. r 2 Maart a.s. zal de woeste weggebruiker worden gevonnist. Voor de Noordhollandsche water schappen onnoodig. De studiecommissie uit Ged. Staten heeft rapport uitgebracht over de wenschelijk- heid van pachtersstemrecht in de water schappen van Noordholland. Eenstemmig is de commissie van oordeel dat toekenning van stemrecht aan pachters noodzakelijkerwijs moet gepaard gaan met het betrekken van de pachters in de alge meene lasten van het waterschap. Omtrent de vraag, of naar geldend recht aan pachters stemrecht kan worden toege kend en of zij in de algemeene lasten kun nen worden betrokken en omtrent de vraag of deze op hun vermogen kunnen worden verhaald, bestond in de commissie geen eenstemmigheid. De commissie acht hetj^met het oog op het belang van het waterschap geen factor van beteekenis. ten gunste van toekenning van stemrecht aan pachters, dat deze met de waterschapsbelangen uit eigen water schap-direct bekend zijn- De vraag wie bij de wijze, waarop het waterschap functioneert belang heeft, ei genaar of pachter gelijkelijk, dan wel een van de beide overwegend, beantwoordt de commissie aldus dat in het algemeen ge sproken, het belang van den eigenaar over wegend is, aangezien de waterstaatkundige toestand de waarde van zijn eigendom be paalt Hoewel er in het algemeen wel tegen strijdigheid van belangen tusschen eige naar en pachter bestaat, acht de commis sie deze niet van wodani^n °mvan?- dat reed» uit dien hoofde ,oekenn r,fij;i. 70u stemrecht aan de pachters wenschel.jk zou Z'Ook acht de commissie met C teRcn 4 stem men en 1 blanco het geldend stelsel cultatieve volmacht voldoende met het oog op de belangen van de pachters. Indien aan pachters '"J^Jheid' der°com- toegekend, meent de meen advisee- missie, dat met verleen.ng van een adus- rende stem niet kan w?rtle meerderheid Ook is de commissie in haar nv van oordeel, dat in waterschappen waa^ bouwde eigendommen belast zi'Rb lei. ning van pachtersstemrecht zou moeten den tot toekenning van huurdersstemrec Gesteld, dat de toekenning var1 aan pachters wel wenschehjkwerd geo deeld en rechtens wel mogehjk mocht W ken, dan zou naar het oordeel tan de mee derheid der commissie het st^mreclLt„i?tpr ten worden toegekend aan den p naast en niet in plaats van den e g De meerderheid van de commissie ach voor het geval aan pachters een bijdrage in de algemeene lasten van het waterschap zal worden opgelegd, het wenschelijk, dat die bijdrage zal zijn een naar grootte of belast bare waarde van het land te bepalen omslag én niet een onafhankelijk daarvan bepaalde vaste bijdrage. De regeling zou zoodanig moeten zijn, dat onafhankelijk van de vraag, of naast den eigenaar wel of niet een pachter aanwezig is, per eenheid het zelfde bedrag aan omslag verschuldigd is. Gedeputeerde Staten achten op grond van dit rapport de aanleiding tot het doen van een voorstel tot invoering van pachtersstem recht niet aanwezig. Kapitale boerderij te Enkhuizen afgebrand. Gisteravond omstreeks half elf is door tot nu toe onbekende oorzaak brand ontstaan in de groote, met riet gedekte boerderij van den heer P. Stelling aan het Westeinde te Enkhuizen.' Toen de bewoners zich tegen dien tijd te ruste wilden begeven, hoorden zij geknetter. Tegelijkertijd zagen twee voorbijfietsende jongelieden rook en weldra vlammen uit het dak kómen. Een ,van hen opende een deur in het achterhuis en staarde in een feilen Vuurgloed. Onmiddellijk sloot hij de deur. Niettemin nam de brand binnen enkele oogenblikken een aan zienlijken omvang aan. Aan alle kanten sloegen de vlammen uit het dak. Toen na tien minuten de ge- waarschuwdéfbraridw^eèr ter plaatse V V, - -V 1 «V ft verscheen, stond het geheele pand in lichterlaaie. De krachtige oosten wind wakkerde de uit het dak en vensters slaande vlammen hevig aan. Onder leiding van burgemeester Haspels en den inspecteur van politie Beekhuizen, tastte de brandweer het vuur met vier stra len aan. Een belendend huis van de gebroe ders Stelline. dat ook vlam had gevat, wist zij eerst veilig te stellen en na tien minuten was het gevaar voor uitbreiding van den brand geweken. Oude vrouw lag ziek te bed. De bewoners van de boerderij, vader, moe der cn zoon, alsmede een 70-.iarige vrouw, die ziek te bed lag, moesten zich overhaast in veiligheid stellen. Er was geen vee op de boerderij. Hoewel omtrent de oorzaak niets vast staat, meenen de bewoners, dat de brand in den hooiberg is begonnen. Verzekering dekt de schade. Reeds thans worden passagiers geboekt. Berlijn, Febr. '38. Sinds anderhalf jaar is in de groote montagehal van Friedrichshafen het luchtschip „L.Z. 130" in aanbouw, dat aanvankelijk als zusterschip van de „Hindenburg" zou dienen, doch thans zijn opvolger wordt. Het lucht schip zou reeds lang gereed geko men zijn, war.e het niet, dat het tra gisch ongeluk van Lakeburst Duitschland noodzaakte de watcr- stofvulling te vervangen door heli- unwulling, waardoor tevens wijzi gingen in den bouw van het schip noodig waren. Thans is men evenwel zoo ver, dat men met zekerheid kan zeggen ,dat de „L.Z. 130" in den a.s. zomer startklaar zal zijn. En vol gens het voorloopig reisprogramma zal het luchtschip ook nog in dit jaar reizen onder nemen van Duitschland naar New York. 4 oor do eerste reis heeft men reeds passa giers uit verschillende landen mogen boe ken, een bewijs, dat het vertrouwen in het luchtschip, ondanks het ongeluk met de „Hindenburg", niet geschokt is. Tiet helivm-transpnrt. 200.000 Kubieke meter helium zullen voor de vulling van de „L.Z. 130" noodig zijn. Dc- ger dagen gaat in de Golf van Mexico het eerste transport van pl.m. 100.000 kubieke meter in zee. Gecomprimeerd in zes meter lange stalen flesschen wordt het helium op meerdere transportschepen naar Duitsch land gebracht; men verwacht, dat de gehee le zending eind Februari in Friedrichsha fen zal zijn. Ook hier: besparing! Het luchtschip, dat verder volgens de plannen van de verongelukte „Hindenburg" werd gebouwd, heeft van binnen enkele be langrijke wijzigingen moeten ondergaan Men heeft zooveel mogelijk gebruik gemaakt van alle beschikbare ruimte Verder heeft men 'n installatie gebouwd, welke moet verhinde ren, dat het kostbare heliumgas. plm. tien maal duurder dan het waterstof, bij de lan ding verloren gaat. Tenslotte heeft men een systeem bedacht, volgens hetwelk het moge lijk is de uitlaatgassen der motoren in de machineccntrale, die den elec- ^trischcn stroom levert, voor de ver warming der kookovens en der pas sagiersruimten te benutten. Thans nog enkele cijfers: 28.000 vierkante meter stof worden voor de overspanning van het 40 meter hooge geraamte van de nieuwe „L.Z. 130" gebruikt. Op het passa- giersdek dat. in tegenstelling met dat van de „Hindenburg", één geheel vormt, wor den thans reeds de bodemdeelen gelegd. Ook aan hef eetvertrek, de rooksalons en de pas sagiers-cabines wordt reeds gewerkt. Vanaf de luxe cabines hebben de passagiers on middellijk uitzicht in de vrije lucht. Ook de overige cabines hebben groote vensters en in de slaapcabines zijn de vensters zoodanig dat men vanaf bed een uitzicht heeft over land en zee! Volgens den chefconstructeur, Dr. Duerr. biedt de nieuwe „L.Z. 130" alle mogelijke veiligheid." Poolsche wieg aangeboden. Prins Bernhard naar Schiphol. Gistermiddag is het geschenk van het Poolsche Staatsboschbeheer aan het Prinse lijk Gezin, een fraaie, uit Poolsch hout ver vaardigde wieg, ten paleize Soestdijk be zorgd. Zij werd door de heeren M. Bakker en P. H. Faber, vertegenwoordigers van het Poolsche Staatsboschbeheer aangeboden aan baron Baud, die haar namens Prinses Ju- liana en Prins Bernhard onder dankzegging aanvaardde. Prins Bernhard heeft gistermiddag een kort bezoek aan Schiphol gebracht om par ticuliere vrienden te begroeten, die ook bij het huwelijk als gasten aanwezig zijn ge weest en thans op doorreis per vliegtuig aankwamen. Vereenigingseigendommen loren gegaan. ver- Gisteravond te kwart over zeven is brand uitgebroken in de sociëteit „Ons Genoegen" te Krommenie, eigendom van den heer J. Bogte. Het vuur ontstond in de groote zaal door het in brand geraken van den schoorsteen. Terstond daarna vatte het plafond vlam, dat geheel uit riet en kalk bestaat. Korten tijd later sloegen de vlammen uit het dak fel naar buiten. De brandweer uit Krommenie, onder lei ding van commandant F. Stuurman, rukte met twee autospuiten aan, doch zij slaagde er niet in ook maar een gedeelte van het circa vijftig meter diepe en zes meter bree- dc, geheel uit hout opgetrokken pand, te redden. De koffiekamer en de ouderwetsche kort geleden gerestaureerde kolfbaan, welke ook als vergader-, tooneel- cn danszaal dienst deed, benevens het Woonhuis, brand den geheel af. Vele vereenigingseigendom men, vaandels en trofeeën gingen mede ver loren. De belendende perceelcn wist de brand weer met moeite te sparen. Verzekering dekt de schade. Op heeterdaad betrapt. Dinsdagavond is in de zoogenaamde „Pijp" te Amsterdam op den openbaren weg aan gehouden een man, verdacht van ronselarij voor Spanje. Deze man was in onderhan deling met een tweetal jongemannen, waar van de een nog minderjarig is, en had hun juist geld en de noodige bescheiden gege ven zoodat beiden gistel-morgen naar Span je konden vertrekken. De zaak was net beklonken, toen de ron selaar door de politie werd aangehouden Nadat hem op het hoofdbureau een verhoor was afgenomen, is de man weer op vrije voeten gesteld. Nog een tweede persoon werd aangehouden, die er eveneens vP/r °,nLvan*s,e" der landsmiddelen van Nod.-Indie over December 1937 bed roeden volgens de N.R.Crt. f 4S 000 nno ""tegen f 41.200.009.- in December 1036~' teKCnover De onhrentrst over het geheele ianr 1007 be iep f 513 300.000.— en in 1930 f -iól' 100 Óoó Bil vergel,ikme tusschen beide jaren bli kt dat meer werd ontvangen- 3 Aan belastingen f 70.000.000— aan L° ,eSufH2 000 00n' aan Tlroflurten' f 24 800 000 aan bedriiven f R vin nnn f6.900.000-— aan diversen Vertrek van Aankomet t. Wielewaal Igingap. 16 Febi Band. 16 Fehr (heenreis) I ur- Nandoe Basra 16 Febr. Allah. 16 Fehr (heenreis) I ur- Buizerd [eagd. 16 Febr. 'Athene 16 FpK vtcrugreis) I Ibis I Napels 16 Febr Alex. 16 Febr (heenreis) I Pelikaan I Band. 16 Febr. Penang. 16 Fet, (terugreis) I Torenvalk |A-dam 17 Febr (heenreis) l Wegens inkrimping aantal stations. Het Tweede Kamerlid dr. Vos heeft aan den minister van Water staat de volgende vragen gesteld. Is de minister niet van meening, dat de opheffing van meer dan 100 stations en de verkleining van het spoorwegnet door de directie der Nederlandsche Spoorwegegn nadoe len medebrengt voor allen, die op het reizen per abonnement zijn aan gewezen? Wil de minister mededeelen, of bij de directie der Nederlandsche Spoorwegen het voornemen bestaat, den prijs der abonnementen te ver lagen? Wil de minister" zoo noodig, be vorderen, dat de prijs der spoorweg- abonnementen wordt verlaagd? Overige Inzendingen maken een nistekenden indruk. ,Thc Egyptian Gazette" van 7 Febr. bevat een uitgebreide beschouwing over de Ned. tentoonstelling te Cairo. Het blad schrijft o.m.: „De officieele uitzendingen, die van het ministerie van Waterstaat (publieke wer ken) en van het ministerie van Economi sche Zaken zijn uitstekend en geven een uitgebreid denkbeeld van de geweldige openbare werken, voornamelijk op het ge bied van kanalen, havens en algemeene waterwegen, die zulk een belangrijke plaats in Nederland innemen. Er zijn enkele zeer mooie en werkelijk heidsgetrouwe modellen, in het, bijzonder een van de sluis te IJmuidcn, de grootste sluis ter wereld. Het minsterie van Sociale Zaken heeft ook een inzending waarin naar voren wor den gebracht de vorderingen op sociaal gebied, die de laatste jaren in Nederland zijn gemaakt. Van de particuliere inzendingen treden in het bijzonder op den voorgrond de ver schillende stands van de Philips' Gloeilam penfabriek, met radiotoestellen, eleetrische lampen, fittings, cinematografische appara ten en andere aanverwante artikelen, waar aan Philips zijn bekendheid heeft te dan ken. Er is' een stand gewijd aan de wereld beroemde Nederlandsche luchtvaarlijncn v. de K.L.M., waarin eenige uitstekende mo dellen zijn uitgestald. In een andere stand vindt men aardewerk en glaswerk, waarvoor Nederland wel be kend is alsmede uit zilverwerk. Dn firma Rivoli heeft een uitgebreide in zending van de artikelen, die door haar ver kocht worden in haar zaken te Cairo en Alexandrie. De inzending zijde en stoffen is zeer aan trekkelijk en de vroolijke patronen trekken speciaal do aandacht der dames. Nedcrlandseh bier is goed vertegenwoor digd, niet alleen in stands, maar ook in bars, waar bier wordt geschonken. De eenige fout die men zou kunnen vin den in deze tentoonstelling is misschien dat de beroemste Nederlandsche exportproduc ten, bollen en bloemen, zoo weinig vertegen woordigd zijn. Zij zijn er maar absoluut niet in die mate als men zou wenschen. 1 De toegang tot de tentoonstelling wordt beheerscht door, wat bijna een symbool van Nederland is, oen windmolen, geplaatst m het kleine plantsoen voor het tentoonstel lingsgebouw." oor de tweede maal binnen drie dagen is de Haagsche brandweer voor het alarm „zware buitenbrand" moeten uitrukken naar het terrein van de Vredestein-rubber- fabrieken aan den Haagwcg te Loosduinen. Men zal zich herinneren, dat Maandag ochtend op de afvalplaats van deze fabriek een groote hoeveelheid waardeloozc en g" deeltelijk voor vernietiging bestemde rub- berafval in brand geraakte. Dat het vuur met groote hardnekkigheid beeft gewoed, en is blijven nasmeulen, kan worden opgemaakt uit het feit, dat om streeks middernacht de vlammen opnieuw tel uitsloegen. De motorspuit van de Archimedestraat bad wen moeite om het vuur binnen zeer kor en tijd met twee stralen te blusschen. L>e vrijwillige brandweer van Loosduinen me ook was uitgerukt behoefde geen dienst e doen en keerde terstond terug. Maandag nieuwe conferenties. .Gistermiddag zijn de. partijen, betrokken "ij het dreigend conflict in de metaalm- usiie onder leiding van den rijksbenud- rf11»' nir' ('e Vries Czn., bijeengekomen. besprekingen hebben niet tot. overeen- ',lo," 'ninR *plcki- zooclnt Maandag a.s. w<" derhandeld.d€n micklelaar zal worden oir

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 2