RADIO Achter de coulissen van de a.s. Qc gezondheidstoestand van onze Prinsessen Wereldtentoonstelling te New York „Opzichtige" wolfsangels Geen spionnaqe door Duitsche vliegtuigen In de bocht omgeslagen Amnestie voor militairen in Rusland Kunstmatig gekoelde treinrijtuigen UIT ONZE OOST Ook Lockheeds op dc Europeesche K.L.M. lijn Geruchten over aanslagen op Hitier Amerikaansch helium naar Duitschland Uitbreiding Arbeidsdienstplicht in Duitschland Herstel der Katholieke kerk in Catalonië Franschc Communisten verontrust PROGRAMMA Laatste medische bulletin over Prinses Juliana. .SOES 1 DIJK, 22 Febr. Het communiqué van Dr. J. de Groot van hedenmiddag luidt: De gezondheidstoestand van ILK.H. Prinses Juliana is thans volkomen normaal. Het kraambed heeft ook verder HooriS?™ÏÏP'•tTM Verl0°P gehad" Hare Koninklijke Hoogheid voelt zich zeer goed en heeft heden reeds eenigen tijd in de buitenlucht vertoefd. KnnmiTiikIdwiS ïe-Hla^tSte medische bulletin over Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana verschenen. De medische zorg voor H.K.H. Prinses Beatrix is ver der opgedragen aan Dr. Carstens, kinderarts te Utrecht. Deze heeft na onderzoek kunnen bevestigen, dat de jeug dige Prinses een volkomen gezonde baby is. De voeding, welke een geheel natuurlijke is, gaat volkomen naar wensch. Prinses Beatrix heeft aan het einde der eerste week het geboortegewicht, dat 3450 gram bedroeg, reeds overschreden, terwijl de wekelijksche toename in gewicht boven het gemiddelde is gebleven. Prinses Beatrix weegt thans 3930 gram. Soestdijk, 21 Februari 1938. Dr. J. DE GROOT. Géén embleem van de N.S.B. De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad, mr. Berger, concludeerde gisteren in de zaak van den Officier van Justitie te Zutphen tegen een vonnis van de rechtbank aldaar, waarbij is bevestigd een vrijspre kend vonnis van den kantonrechter te De venter, voor wien j. IJ. de B., zich heeft moeten verantwoorden wegenis ten laste gelegde overtreding van het uniformverbod, omdat hij met een auto gereden had be plakt met gekleurde wolfsangels. In zijn vrijsprekend vonnis heeft de kan tonrechter overwogen, dat ter rechtszitting niets gebleken is omtrent de opzichigheid terwijl er ook overigens geen sprake van zou zijn, dat de wolfsangel een teeken zou zijn, waarmede uitdrukking gegeven wordt aan het streven der N.S.B. De rechtbank heeft deze gronden over genomen, Mr. Berger was van meening, dat men •hier te doen heeft met een zuivere vrij spraak, waartegen cassatie niet is toegela ten. Hij concludeerde tot niet-ontvankelijk- verklaring van het beroep. Arrest 21 Maart. Onderhoud met Dep. van Defensie. Gistermiddag hebben wij een onderhoud gehad met een der autoriteiten van het Departement van Defensie, die naar Fries land zijn gekomen voor het instellen van een onderzoek inzake de noodlanding van de drie militaire Duitsche vliegtuigen. Ons werd medegedeeld dat het on derzoek heeft uitgewezen, dat van opzet, spionnage of iets dergelijks geen sprake is en dat de vliegers ge woon uit de koers zijn geraakt, mede als gevolg van het feit dat zij alleen koers gevlogen hebben op het kompas en dat zij zich niet naar den grond hebben georiënteerd. De machtiging om naar Duitschland te rug te vertrekken, zal dan ook zeker gege ven worden, doch kon gisteren niet meer plaats hebben. Allereerst moet ben zine en startgas met tankhouders worden aangevoerd, terwijl verder de startmogelijk heid moet worden onderzocht. De twee te Nieuwe Schoot gelande vliegtuigen zullen vrij zeker wel kunnen starten doch vermoe delijk het te Hemrik gedaalde niet. Daar de regeering echter geenerlei risico wil loo- pen zullen deze technische moeilijkheden eerst grondig worden onderzocht, zoodat de Vliegtuigen gisteren nog niet konden starten „Trein-influenza." Twee rijtuigen van de Indische Staats spoor zijn onlangs verbouwd naar het mo del van die van de Europeesche D-treinen voor le en 2e klasse met zijgang. Deze rij tuigen rijden nu in de nacht-exprestreinen mee. In den loop van het jaar worden er nog acht van deze rijtuigen bijgebouwd, waar van er twee, naar de Java Bode verneemt, bij wijze van proef van een systeem met :js- koeling zullen worden voorzien. Voor de tropen moet deze wijze van koe- 'ing aangenamer zijn dan die van het dro gen en koelen van lucht, terwijl de aan- schaffingskosten aanzienlijk minder zijn. De beide installaties voor de bij wijze van Proef te koelen rijtuigen zijn reeds besteld cn het ligt in de bedoeling deze rijtuigen lste en 2de klasse in den dagééndaagsclien te laten meerijden. Voldoet de proef, dan zullen meer instal laties volgen.Men ontveinst zich echter niet, dat de overgang uit de gekoelde comparti menten in de brandende hitte van den tro- Pendag en omgekeerd wel eens minder aan gename reacties zou kunnen teweeg bren gen. Fr zijn nu reeds menschen, die in een kunstmatig afgekoelde ruimte hoofdpijn krijgen en anderen, die bet- gevoel hebben, »of zij influenza krijgen". De te nemen proer mi zal moeten aantoonen hoe het reizende Publiek op deze nieuwigheid zal reagceren. 'n ieder geval is het te loven, dat men me bij het oude stil blijft staan, doch ook het meuwe een kans zal geven. Twee dooden bij auto-ongeluk. Zondag heeft een zeer ernstig auto-onge luk plaats gehad op den Dr. de Groot—weg te Bandoeng. Hier reed met groote vaart de Mercedes van den heer de Ruyter de Wildt, employé's van de onderneming Sim- boengoer, aldus de N.R.Crt. In den bocht sloeg de wagen om. Van de drie inzittenden werden me vrouw Krijgsman en de heer de Ruy ter de Wildt op slag gedood. De heer Krijgsman, correspondent van „De Koerier" te Bandoeng werd niet ernstig verwond. Hij werd naar. het Borromeus-zie- kenhuis overgebracht. Een tweede ongeluk Auto bij Soerabaja tegen een boom gere den. Zondagmiddag is nabij de vroegere sui kerfabriek Waroe een Ford, bij Ijet uitwij ken voor een dogcar tegen een boom gere den en zeer zwaar beschadigd. De inzitten den, mej. Valkenburg en de heer So-umokil, subsistuut-griffier bij de nrand van Justitie, werden ernstig gewond. De miliciën-matroos Bodenhoff werd lichtgewond. De ernstig ge wonden werden naar de Centrale Burger lijke Ziekeninrichting vervoerd. Zij konden nog niet worden verhoord. In aansluiting aan hetgeen gisteren is be richt omtrent de drie Lockheed-super-elec- tra-toestellen, welke de K.L.M. voor haar luchtnet in West -Indië heeft besteld en, waarvan het eerste toestel met als bestuur der Geysscndorffer, thans op weg is naar Curacaó, vernemen wij nog, dat het in de bedoeling ligt nog dezen zomer drie vlieg tuigen van hetzerfde type op het Europee sche net van de K.L.M. in bedrijf te stellen. De namen van deze toestellen zijn: PH- APL (Lepelaar), PH-APM (Meeuw), en PH- APE (ekster). Deze toestellen zullen in gebruik worden genomen op de korte trajecten van het Eu ropeesche luchtnet. Zij bieden plaats aan 11 passagiers en worden voortbewogen door twee Wright Cy- clone-motoren, elk van 840 P.K. De kruis snelheid bedraagt 350 K.M. per uur. Reuter rechtvaardigt zich. Naar aanleiding van de passage in Hit- Iers rede, waarin hij zeide: „wat kunnen wij antwoorden, wanneer Reuter aanslagen op mijn leven verzint?" verklaart Reuter, dat deze opmerking waarschijnlijk op een mis verstand berust. Op 8 en 11 Februari werd bij Reuter uit alle deelen van het land tele fonisch geïnformeerd naar aanleiding van een gerucht, volgens hetwelk een aanslag op Hitier zou zijn gepleegd. Beide keeren verzocht men Reuter het gerucht te onder zoeken: het bleek onjuist te zijn. Het ge rucht zelf is door Reuter nooit verspreid, maar om mogelijke onrust te voorkomen en uit hoffelijkheid heeft Reuter op 11 Februari een Duitsche tegenspraak gepubliceerd. De nieuwe zeppelin L.Z. 130 in Juni over den Oceaan. Het Amerikaansche Departement van Staat heeft vergunning verleend voor den uitvoer van 2.600.000 kub. voeten helium naar Duitschland ten behoeve van de nieu we zeppelin L. Z. 130. Duitschland had iri het geheel 17.900.000 kub. voet gevraagd. Van maand tot maand zullen vergunningen worden gegeven voor verdere zendingen. Verwacht wordt, dat de L.Z. 130 zijn mai dentrip naar de Vereenigde Staten in Juni zal aanvangen. Heliüm wordt gebruikt in plaats van waterstof om een herhaling te voorkomen van een ramp zooals zich verle den jaar met de Hindenburg heeft voorge daan. Men verwacht heden de publicatie van een wet tot versterking en uitbreiding van den Arbeidsdienstplicht. Volgens de Zondag door Hitier gegeven aanwijzing zou de duur van den dienst van zes maanden op een jaar gebracht zijn. Arbeidsdienst voor vrouwen. Minister-president Goering heeft bepaald, dat in het vervolg vrouwelijke arbeids krachten beneden 25 jaar niet door particu lieren of openbare bedrijven te werk mogen worden gesteld, wanneer zij niet een jaar in arbeidsdienst op het land of in het huis houden hebben gewerkt. De meisjes die van het land komen moe ten hun jaar arbeidsdienst op het land heb ben gemaakt. De Catalaansche en Baskische gedelegeer den hebben besloten de Katholieke kerk in Catalonië te heretellen. Een pauselijk gedelegeerde is, naar ver klaard wordt, uitgenoodigd om te beraad slagen over wijzigingen in het ritueel tege moet te komen aan de hervormingswen- schen der regeering. De excessen tegen de kerk, welke zich bij den aanvang van den oorlog hebben- voorge daan," waren niet tegen de- kerk gericht, doch tégen de „tyrannie der priesters'en de afpersingen en overbodige beperkingen", al dus verklaart men. Men is van meening, dat het' officiéele- herstel van de kerk tegemoet, zal komen aan de wenschen van het volk en het. repu- blikeinsche aanzien in het buitenland fcftï versterken. De kerkelijke gewaden zullen gemoderni seerd worden. Kloosters zullen niet wor den heropend. In een oekase van het presidium van den hoogsten Sovjet der U.S.S.R. betref- de de amnestie ter gelegenheid van het twintigjarig bestaan van het roode leger wordt bepaald, dat alle militairen, die voor de eerste maal veroordeeld zijn tot een vrij heddstraf tot en met drie jaar, met uitzon dering van hen,, die veroordeeld zijn we gens misdaden jegen den staat, in vrijheid gesteld worden en dat de met de straf sa menhangende maatregelen worden opgehe ven. De militairen, die voorwaardelijk ver oordeeld zijn, krijgen annuleering van hun vonnis. Voor militairen, wier zaken zich nog in het stadium van onderzoek bevin den, wordt dit onderzoek gestaakt, voor zoover het gaat om gevallen, waarin geen ihoogere straf dan drie jaar gevangenis wordt uitgesproken. Verzet georganiseerd tegen de bedreigingen der dictatoren. De Fransche communistische partij pu bliceert den tekst van een schrijven, dat aan de administrtieve commissie der so cialistische partij is gericht en waarin o.m. gezegd wordt, dat tegenover den internatio nalen toestand en de politieke gebeurtenis sen in Engeland, en voorts in verband met de „verontrustende bedreigingen jegens de vrije volken, die Zondag te Beriijn door Ilitler zijn uitgesproken" het noodig is, dat de beide partijen, de socialistische en de communistische, vertegenwoordigers van de socialistische en communistische partijen „Daar is er waarachtig weer een, "Ver trokken zonder te betalen." van een zeker aantal landen bijeenroepen, teneinde te beraadslagen over de maatrege len, die genomen moeten worden om den vrede tfe verzekeren. Ter bestudeering van dit voorstel wenscht het secretariaat van de communistische partij, dat deze week de overeenstemmingscommissie der beide partijen bijeen zal komen. WOENSDAG 23 FEBRUARI 1938. Hilversum I, 1875 en 415.5 m. VARA-Uitzending. 10.0010.20 v.m. VPRO, 11.0011.80 en 6.307.30 RVU, 7.308.00 VPRO. t; - v 8.00 Gramofoonmuziek. 9.30 Keukenpraatje. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor Arbeiders in de Continubedrijven. 11.00 Causerie „Kinderen van gescheiden ouders". 11.30 Causerie „Kan autarkie de werkeloos heid doen verdwijnen?" 12.00 Gramoloonmuziek. 12.30 VARA-orkest. I.151.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Kniples. 2.30 Voor de vrouw. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 Gramofoonmuziek. 6.00 De Ramblers. 6.30 Causerie „Weten, begrijpen, handelen". 7.00 Zang. 7.30 Cyclus „Ons werk en ons geloof". 8.00 Herhaling SOS-berichten. 8.03 Berichten ANP. VARA-Varia. 8.15 Radiotooneel. 9.00 Solistenconcert. 10.00 Berichten ANP. 10.05 VARA-orkest. 10.45 „The Four Blue Stars". II.00 Utrechts Stedelijk Orkest en solisten. 11.5512.00 Gramofoonmuziek. Hilversum H, 301,5 m. NCRV-Uitzending. .6.30—7.00 fonds voor de Scheepvaart. Onderwjjs- 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewijde muziek (gr.pl.). 8.30 Gramofoonmuziek. 9.30 Gelukwenschen. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.15 Tenor en piano. In de pauze gramofoon muziek. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 All-Round-Sextet. In de pauzes Gramo foonmuziek. 2.00 Gramofoonmuziek. 2.15 Pianovoordracht en gramofoonplaten. 3.00 Gramofoonmuziek. 4.00 Christ. liederenuurtje. 5.00 Felicitaties. 5,15 Voor de jeugd. 6.00 Land- en tuinbouwhalfuurtje. 6.30 Causerie vanwege de Vereeniging voor Waterstaatspersoneel „Eendracht maakt macht", Taalles en Causerie over het Binnenaanvaringsreglement. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie „Het Evangelie in het Nieuwe Land". 7.45 Reportage. Eventueel gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP. Herhaling SOS-berichten. 8.15 Arnhemsche Orkestvereeniging en solist. (8.559.25 Causerie „De Wederkomst des Heeren". Om 10.05 Berichten ANP). 10.20 Dampraatje. 10.35 Gramofoonmuziek. 10.45 Gymnastiekles. 11,00—12.00 Gramofoonmuziek. Hierna Schriftlezing. 800.000 BEZOEKERS PER DAG VERWACHT. MISS GARNETT, EEN BELANG RIJKE FIGUUR. Een onzer correspondenten heeft een bezoek aan Miss Garnétt te Pa rijs gebracht, die een belangrijke rol speelt bij de voorbereidingen voor de a.s. Wereldtentoonstelling te New- York in 1939. Daar ook Nederland een groot gebouw op de tentoonstelling openen zal, geven wij hieronder een gedeelte van het gesprek weer. Ruim veertien maanden voor de opening van de reusachtige wereldtentoonstelling te New York, mocht ik bij Miss Garnett, een charmante jonge vrouw met mooi bruin haar en gekleed in een grijs tailleurspak, een kijkje achter de coulissen komen nemen. De geheele wereld vraagt inlichtingen aan Miss Garnett, en zij geeft de noodige antwoorden aan iedereen want zij is van ales uitstekend op de hoogte; dht moet ook wel, want het New*Yorksche comité, dat de tentoonstelling organiseert, heeft haar de buitengewoon be langrijke taak toevertrouwd, leiding te ge ven aan het algemeene commissariaat voor Europa op de wereldtentoonstelling. Reeds sedert enkele maanden, ontvangt Miss Gar nett, die vier talen vloeiend spreekt en steno grafeert, in haar klein bureau aan de Champs-Elysées, de vertggenowordigers y. 20 verschillende landen en zij werkt dus ei genlijk als bemiddeling tusschen twee werel den: de Oude Wereld was hierover aanvan kelijk eenigszins verbaasd, de Nieuwe We reld wist wat zij deed. Thans zijn beide over de 1" zeer tevreden. Waar zal de tentoonstelling ko men? Aan een van de wanden van haar bureau hangt een reusachtige foto van New York, van uit een vliegtuig genomen. Van de aan komst te New York zijn reeds zooveel be schrijvingen gegeven, dat zelfs zij, die er nog nooit geweest zijn, zich er toch een voorstel ling van kunnen vormen. Eerst vaart het schip langs Long Island, gaat vervolgens om Brooklyn heen om dan aan te leggen aan een van de lange kadon, die zich als armen in de haven uitstrekken. Tusschen de twee rivieren vindt men gemakkelijk het schier eiland met de wolkenkrabbers terug en wan neer ik de Oostelijke Rivier verder opkijk, ontdek ik aan den kant van de baai een stuk je papier, dat de plaats, aanduidt, waar de tentoonstelling komt. „Maar is de tentoonstelling dan bijna buii leu de stad".'"' „Langs den nieuwen directen weg, die men thans aan het aanleggen is, was ik met mijn wagentje in 20 minuten op het terrein, van uit het centrum van Manhattan, hertelt miss Garnett. Het terrein, waar de tentoonstelling t komt, heet Flushing Meadow-Park en was vroeger een Kale vlakte. Meri heeft er de grond gelijk gemaakt, er zijn thans hoornen geplant en roods verrijzen er de eerste gebouwen. O.a. staat er reeds 'het administratiege bouw waarin zich talrijke bureaux bevinden alsmede ontvangzalen, restauratie-gelegen heden en bibliotheken. Aan de baai worden negen kaden aangelegd. Op 30 April 1939, den verjaardag van den grondwet- van de federale staten, zal het net van autobussen, ondergrondsche spoórwegen en straatwegen, die alle het tentoonstellings terrein met de stad verbinden, gereed zijn. Voorts komen er vijf vliegvelden rortdom de „show", waar plaats is voor vliegtuigen uit de 48 staten, terwijl in de baai negen kaden aangelegd worden, waar schepen uit alle dee len van de wereld voor anker kunnen gaan liggen, Men zal dus een bezoek aan de ten toonstelling kunnen brengen, zonder daar bij zijn grondgebied te verlaten, En reeds zijn er, met het oog op de komst van de dui zenden vreemdelingen, comité's gevormd, die de hotelprijzen regelen en tevens tehuizen stichten, waar de bezoekers tegen een vrij geringen prijs onderdak kunnen vinden. Men verwacht namelijk 50 mil- lien bezoekers, dj. op zijn hoogst 800.000 per dag en op zijn minst toch zeker nog 250.000!! Het auto park kan dan ook 35.000 auto's tege lijk bergen, terwijl er 10.000 hoo rnen geplant zijn, om de noodige schaduw te verschaffen. Voorts zul len er 50000 banken gezet worden, warop men wat kan uitrusten." „Maar dat maakt toch zeker niet het aantrekkelijke van de tentoonstelling uit?" vroegen wij belangstellend. „Neen, het aantrekkelijkste van deze show is, dat hij te New York gehouden wordt. Want wel was er een te Chicago, en ook een te Pliiladelphia, maar nog nooit werd er een wereldtentoonstelling te New York gehouden. De stad laat zich dan ook niet onbetuigd en tal van particulieren interes seeren zich er voor. Een machtig man. Een speciale naam wil ik U noemen, na melijk Grover A. Wahlem, die eigenlijk de chef van de „tentoonstelling van morgen" is! Het is een nog jonge man, heel tenger, maar met een energiek gezicht. Eens was hij. secretaris van een burgemeester van New York, vervolgens heeft hij gedurende 6 jaar aari het hoofd van de groote export firma Vanamacker gestaan, ook is hij het hoofd' geweest van de Amerikaansche Coty- firma en tenslotte heeft hij nog een tiental zaken van Shenley gecontroleerd. De men schen, die met hem samengewerkt hebben, roemen zijn verbazingwekkende energie en zijn eenvoud. Wanneer U hem voor U in den trein zou zien stappen, zou U niet gclooven dat hij een van de machtigste mannen van de Wereldtentoonstelling is." „Wilt U ons dan ook nog meedcelen. me juffrouw. of Uw landgenooten iets van de Parijsche tentoonstelling geleerd hebben?" „Wel, den geheelen zomer hebben ar chitecten, ingenieurs, zakenmenschen en schilders de Fransche expositie bezocht en bewonderd. Ik wil U wel bekennen, dat zij eenigszins sceptisch aankwamen. Maar toen zij weer .vertrokken, waren zij een en al bewondering voor wat men in Parijs tot stand gebracht had. Zij waren er vooral verstomd over, dat men geen een boom omver had behoeven te hakken, om plaats te maken. Verder hebben zij do wijze be wonderd. waarop de voor-werpen tentoon gesteld waren, zonder dat ze zoo direct in het oog vielen. Alle creaties vonden zij even schilderachtig en artistiek. Een kleine bij zonderheid kan ik U nog vertellen: een van onze medewerkers op de New Yoritsche tentoonstelling had voor de rondrijdende treintjes een aantal claxons besteld, maar toen hij hier in Parijs de aardige belletjes aan de treintjes zag, heeft hij zijn order onmiddellijk ingetrokken." Reeds zestig deelnemers. Miss Garnett belt om haar secretaresse, die een aantal plannen en ontwerpen te voorschijn moet halen. Met de punt van haar potlood wijst zij aan: „Tot nu toe zijn er zestig landen, waaronder ook Uw land, Nederland, ingeschreven, maar wij ver wachten, dat er nog wel meer bij zullen komen. De tentoonstelling is echter niet zoozeer als een wedstrijd bedoeld, dan wel als een symbolische internationale samen werking." „Maar wat is dan het plan? Wat zullen wij op de tentoonstelling dan wel te zien krijgen?" informeerden wij nieuwsgierig. Reeds zestig deelnemers. Miss Garnett aarzelde even, toen glim lachte zij: „Alles en misschien is zelfs dat nog te weinig. Er zullen nachtfeesten ge houden worden, schouwburg- en operavoor stellingen in de open lucht, schitterende waterballetten, groote défilés zullen er ge houden worden, enz., enz. en dan niet te vergeten, alle gebouwen van alle landen op aarde, die hun producten en voortbreng selen daar op de meest smakelijke wijze ten toonstellen". Vermoeid door alles wat we te hooren gekregen hebben, verlaten wij de char mante Miss Garnett. Nog zijn we eigenlijk niet bevredigd. Nog meer bijzonderheden hadodn wij willen vernemen. Maar toch hebben wij in ieder geval een kijkje achter de schermen mogen nemen van de groote New Yorksche Wereldtentoonstelling, die de symbolische naam van „De Wereld yan Morgen" zal dragen

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 3