Overname gemeentelijke electriciteitsbedrijven Britsch gezant ruim twee uur bij Ciano Postvlucbfen op Indië Oude geluiden en., een nieuwe weergave Problemen van volkshuisvesting Economische bevoegdheid voor bedrijfsraden Geen loonarbeid op hef land door leerplichtige kinderen Minister Romme zegt liever niets Vaksgewijze uitvoering der Ziektewet Het Belgische elftal Geen skisport op de Olympische Spelen Tweede Kamer De heer Louwes confereert met Dr. Deterding Minister steunt ontwikkeling van vakorganisaties niet Door wielrijder omvergereden Werklooze jeugd Als een Kamerlid een klap geeft! Naar een pact van vier? Amerikaansche vloot bij Japansch mandaatgebied Boerenbruiloft De binnenscheepvaart. Sari name. Den Haag, 22 Febr. 1938. De Tweede Kamer kwam hedenmiddag \oor de eerste maai in dit jaar bijeen en hoewel de gevoerde debatten weinig in overeenstemming waren met het gelukkig alweer spoedig komende voorjaar en zijn „nieuwe geluiden", was er toch iets, dat 1937 en zijn vele voorgangers niet gekend hebben. De zaal toonde namelijk aan alle kanten een hyper-modernen aanschijn en wel door de talrijke luidsprekertjes in klein formaat, welke bij wijze van proef op kale houten borden waren bevestigd. Hier en daar zijn ze reeds in kastjes ingebouwd l'op de tribunes), doch de zeer rudimentaire proef-installatie diende kennelijk voor de zaal, zoodat ook de leden van de geluid versterkers kunnen profiteeren. Alleen faalt ook de beste installatie, als er steeds leden blijven, die het sprekersge stoelte boycotten en bij hun eigen zetel blijven redevoeren, zooals verschillende sprekers steevast doen. Mede door middel van opgenoemde „nieu we kanalen" klonken hedenmiddag talrijke ocr-oude, door-en-door bekende klanken! De woorden „binnenschippcrij" en „Surina me" zeggen in deze' immers reeds genoeg. Wat de binnenschippers betreft, men weet, dat nog onder minister Verschuur de wet op de evenredige vracht- verdeeling tot stand kwam, welke wet ech ter op den duur moeilijk kan worden ge handhaafd. Ze schreef ook voor, dat vóór Januari '38 een nieuwe wettelijke regeling moest worden geschapen, maar door het optreden van het nieuwe Ministerie kon de nieuwe bewindsman over Water staat niet tijdig met een andere regeling gereed zijn. Zoo stelde hij dan heden voor, de oude wet tot 1 Juli a.s. te handhaven. Het ten slotte vrij simpele voorstel lokte toch nog heel wat gepraat en van de gele genheid werd gebruik gemaakt om nog eens extra voor de belangen der binnen schippers te pleiten, wat eigenlijk bij deze materie niet paste. Minister Van Buuren begon met zich te verontschuldigen, wat de niet-indiening van de bij de wet voorgeschreven nieuwe rege- lir- betreft, en zette uiteen, dat hij tot Juli a.s. tijd genoeg heeft om een andere rege ling te ontwerpen (de heer Wendelaar had zulks bewijfeld). Noodig is dus een ingrijpende wijziging in het met de uitvoering belaste apparaat, daar gaat het tenslotte om. Ijlen gaf den minister zijn wijzigingetje. Suriname. Het jaerlijksche debat over onze West-In dische vastelandbezitting wordt ieder jaar haast „woordelijk" overgedaan en ook is „traditie" geworden, dat mr. IJzerman (S. D.) de gedachtenwisseling opent. Nu wil het geval, dat minister Weltcr iets gunstiger over de vooruitzichten van Suriname denkt dan vele van zijn voorgangers, maar uit liet debat bleek, dat nu weer de afgevaar digden dit optimisme moeilijk konden dee- lén, terwijl vroeger de zaak juist omge keerd was. Zelfs de heer IJzerman twijfelde! Hij en mr. Joekes (V.D.) hadden nogal wat critiek op de gestie van gouverneur Kiel- stra tegenover de Kol. Staten. Oud-minister van Lidth de Jeude was ook al niet erg optimistisch, wat de „opleving" van het gewest aangaat. Regeering bereidt herziening der Woningwet voor. De minister van Binnenlandsche Zaken, de heer van Boeven, heeft gister geïnstal leerd de staatscommissie ter voorbereiding van een herziening der Woningwet (com- missie-Frederiks). De minister merkte op, dat de ontwikke ling van het verkeer in meerdere gebieden onnatuurlijke bcvolkingsaanzctten ten gevolge heeft en de volkshuisvesting daar door in moeilijkheden komt. In genoemde gebieden heeft dan een waardevermeerde ring van den grond plaats, welke tot na denken stemt. Immers, wanneer de tijd zou leeren. dat deze waardevermeerdering voor een niet gering gedeelte goeddeels slechts schijnbaar is, en in geen enkel opzicht veroorzaakt wordt door de wezenlijke behoefte aan bouwgrond, dan rijst, aldus Zijne Exc. o.m. deze vraag: dient de schade, die o.m. aan het bedrijfsleven wordt toegebracht, zonder meer aanvaard te worden, en moet de Over heid hier lijdelijk toezien? Mede om deze kwestie tot oplossing te brengen, heeft de Regeering de herziening der Woningwet ter hand genomen. Over de beruchte varkenskwestie Dat er zeer groote spoed wordt betracht met de uitvoering van dr. Colijn's opdracht uit Arosa, om de zaak der Deterding-var- kens „opnieuw in beschouwing te nemen" en om Regceringscommissaris Louwes zich in verbinding te doen stellen met dr. Deter ding, blijkt, aldus het Hsbl., uit het feit, dat de heer Louwes reeds vorige week, dus en kele dagen na de opdracht, naar Zwitser land is gereisd en daar Donderdag al een onderhoud heeft gehad met Dr. Deterding, die op 't oogenblik te St. Moritz vertoeft. Regeering stelt commissie van arbitrage in. Heden bespreking ten departemente. De Regeering heeft thans een nieuwen maatregel genomen met betrekking tot de exploitatie van de gemeentelijke electrici teitsbedrijven. Per schrijven aan diverse gemeentebesturen, w.o. Schagen, Bergen, en Heerhugowaard deelde de minister van Waterstaat mede. dat rechtstreeksche leve ring van electrische stroom door de provin cie Xoordholland voortaan geschieden zal aan die gemeenten, gelegen op het vaste land dier provincie, welke tot nu toe de benoodigde energie van de provincie betrek ken, doch de bedrijven zelve cxploiteeren. Bedoeld schrijven begint met de woorden: „Het rijk heeft besloten te bevorderen dat de exploitatie der electrische bedrijven voortaan door de provincie zal geschieden. De belanghebbende gemeenten nu vragen zich af of deze woorden als dwingend zijn te beschouwen of niet. Er zijn er, die deze vraag ontken nend beantwoorden. De provincie verbindt zich, de elec- triciteitswerken van de betrokken gemeenten over te nemen en de ge meenten zullen zich verbinden, die werken aan de provincie over te dra gen op voorwaarden, vast te stellen door een commissie van arbitrage, welker uitspraak bindend zal zijn. Ook zullen bij artibrage worden vastge steld de bedragen, welke de provincie aan de gemeenten voor de tot nu toe door hen beheerde bedrijven zal uitkeeren, en ook deze besluiten van de commissie zullen voor belde partijen bindend zijn. De bedragen zullen worden vastgesteld op de basis van de saldi, welke de laatste ja ren met de verschillende bedrijven zijn be haald. Aan de gemeenten zal gedurende een aantal jaren een winstuitkeering plaats hebben," in geleidelijk afloopende bedragen. De minister stelt voor, de commissie van arbitrage te doen bestaan uit 3 leden, waar van één benoemd zal worden door de pro vincie. één door de gemeenten en écn door de beide partijen aan te wijzen. Behalve de besturen van de bovengenoem de gemeenten, welker concessie binnen cenige jaren afloopt, hebben ook de ge meentebesturen van Den Helder en Alk maar een schrijven van den minister van waterstaat ontvangen, waarin eveneens de wensch te kennen wordt gegeven, dat de exnloitafie van de electriciteitsbedrijven voortaan door de provincie zal geschieden. Alle bovenbedoelde gemeentebesturen zijn uitgenoodigd tot het bijwonen van een con ferentie met den minister van waterstaat, welke morgenochtend op diens departement zal worden gehqudep. Intusschen vernemen wij, dat reeds he den de vertegenwoordigers der groote ge meenten wo. den Helder en Alkmaar door de ministers van Waterstaat en Binnen landsche Zaken in audiëntie worden ont vangen. Het eigenaardige is, dat iedere ge meente afzonderlijk ze zijn alle op een verschillend uur uitgenoodigd zullen worden ontvangen Tegen de wijze, waarop de arbitrage-com missie zou worden samengesteld, bestaan intusschen, naar wij vernemen, van de zijde der gemeenten weer bezwaren. Men schijnt echter te neigen naar de op vatting, dat dit gehecle ingrijpen der re geering onjuist is en eerst de totstandko ming van de Elcctriciteitswet zou moeten worden afgewacht, van wier aanneming men nog lang niet zeker is. Blijkens het schrijven der rcgcering zou de overgang der gemeentelijke bedrijven dienen te geschieden in 1940. Een nauw keurige datum wordt echter niet aangege ven. De vraag, of de minister van so ciale zaken bereid is de afsluiting te bevorderen van collectieve contrac ten voor die groepen van werkne mers, wier organisaties nog niet den invloed hebben verworven, welke noodig is om de betrokken werkge vers tot het aangaan van zoodanige overeenkomsten te bewegen, wordt in de antwoord-nota aan de Eerste Kamer over de begrooting van soci ale zaken ontkennend beantwoord. De Minister zet door. De pas verschenen Memorie van Antwoord over Sociale Zaken ls, wat de Bedrijfsraden betreft, een slag in het aangezicht van die be- drijfslieden, die bij den minister geprotesteerd hebben tegen het ver- leenen van economische bevoegdhe den aan genoemde raden. De minister deelt nl. mede, te zullen bevorderen een wijziging van artikel 22 der bedrijfsradenwet, waardoor de Bedrijfsraad niet meer als orgaan van advies op econo misch bedrijfsgebied worde mis kend. Voorts deelt do minister mede, dat voor een snelle ontwikkeling der Bedrijfsraden noodig is, dat deze een ruime plaats krij gen in de uitvoering der sociale wetgeving. Zijne Excellentie heeft gemeend, daarmede zijnderzijds een begin te moeten maken in de voorontwerpen van wet, welke hij bij den Hoogcn Raad van Arbeid aanhangig heeft gemaakt. Met het toekennen van verordenende be voegdheid aan de Bedrijfsraden wil de Re goering wachten tot de raden er zijn en hiervoor rijp kunnen worden geacht. 40-JARIG AMBTSJUBILEUM Ds. BUISKOOL. Ds. II. Buiskool, Nederlandsch Hervormd predikant te Grosthuizen c. a. hoopt 6 Maart a.s. zijn veertig-jarig ambtsjubileum te vie ren. Ds. Buiskool, die in 1873 geboren is, werd in 1897 candidaat. Hij was achtereenvolgens werkzaam te Koedijk, Oterdum, Beetgum, Paramaribo en Oudeschild. Te Den Helder was hij daarna achtereenvolgens vlootpre- dikant in dienst der Vereen. Geestelijke Bijstand, predikant voor de marine, en vlootpredikant. In 1922 nam hij een beroep aan naar Zijpe, vanwaar hij. in 1926 naar Frederiksoord vertrok. Sinds 1928 staat de jubilaris in zijn tegenwoordige gemeente. Ds. Buiskool is praeses van de classis Hoorn en praetor van den ring Hoom. LOONARBEID VOOR GEPENSIONNEER- DEN. Minister Romme wil dit niet be letten. Minister Romme heeft de Eerste Kamer in een nota over de begrooting van Sociale Za ken medegedeeld, afwijzend te staan tegen over de gedachte, personen die een behoor lijk pensioen genieten, bezoldigden arbeid te beletten. Verbod van overwerk schadelijk geacht. De minister van Sociale Zaken is, naar hij aan de Eerste Kamer mededeelt, doordrongen van de noodzakelijkheid, om de verdere in voering van de Arbeidswet zooveel mogelijk te bevorderen. Een volstrekt verbod van overwerk zou, naar de minister vreest, het beoogde doel missen en daarenboven in economisch- sociaal opzicht schadelijk werken. Met de voorbereiding van een wet telijke regeling van den werktijd van landarbeiders wordt de gewenschte spoed betracht. Het is de bedoeling dat daarbij loonarbeid van leerplich tige kinderen vorboden zal worden. Be vrouwen hebben tot nu toe het laatste woord! Wat betreft de opmerkingen, tot uiting gebracht ter zake van het standpunt, dat de minister ten aanzien van het vraagstuk van den arbeid der gehuwde vrouw in het des betreffende voorontwerp van wet heeft neergelegd, meent minister Romme zich thans van ecnig wederwoord zijnerzijds te moeten onthouden, zulks wijl het bedoelde voorontwerp van een wettelijke regeling bij den hoogen raad van arbeid nflg in onder zoek is en dat college hem nog advies ter zake moet uitbrengen. Aldus lezen wij in de Mem. van Antw. aan de Eerste Kamor inzake de focgrooting van sociale zaken. Oude heer het slachtoffer. Gislcravond te acht uur is in de oude Eb- bingestraat te Groningen de 66-jarige heer E. B. door oen wielrijder aangereden. De man bekwam een ernstige sehedelba sisfractuur. Zijn toestand is hoogst zorgwek kend. Zal worden bevorderd. De minister kan voor een goed deel me- degaan met de door verscheidene leden uit geoefende critiek met betrekking tot het te groot aantal bedrijfsvereenigingen, welke aandeel hebben in de uitvoering der ver plichte ziekteverzekering, aldus de Mem. van Antw. aan do Eerste Kamer inzake de bogrooting van sociale zaken. Hei oogmerk van den minister is er op gericht, om door wetsaanvulling het terrein van werkzaamheid der algemcene bedrijfs vereenigingen in te perken tot de bedrijven, waarvoor geen vakbedrijfsorgaan bestaat, waardoor de ontwikkeling in de richting van vaksgewijze uitvoering zal worden be vorderd. Daarnevens stelt hij zich voor om. mede door wetsaanvulling, zooveel moge lijk het naast elkander werken van meer dan één vakbedrijf§orgnan voor hetzelfde bedrijf te voorkomen. De minister bereidt een wijziging der Ziektewet voor, waardoor, naar hij ver trouwt, de door eenige leden ter sprake gebrachte moeilijkheid, welke verband houdt met het naast elkander werken van verschillende uitvoeringsorganen, tot bcvre digende oplossing wordt gebracht. Uaetkat Beerschot levert het contingent spelers. grootste v. Het Belgische elftal, dat Zondag 27 Febr. a.s. in het Feijenoordstadion te Rotterdam tegen Nederland zal spelen, is als volgt sa mengesteld: Doel: Braet (C. S. Brugge); Achter Paverick (Antwerp F. C.) en Smel linckx (Union St. Gilloise); Midden: Dalem (Standard Luik), Maer- tens (Gantoise), en de Winter (Beerschot) Voor: Voorhoof (Liersche Sportkring) Raymond Braine (Beerschot), Capelle (Stan dard Luik), Ceuleers (Beerschot) en St. d. Eynde (Beerschot). Reserves zijn: Badjou (Daring); Seys (Beer schot), van de Kerckhove (White Star) en Isenborghs (Beerschot). Meuldermans en van der Wouwer niet beschikbaar. Op te merken valt nog, dat twee spelers niet beschikbaar waren. In de eerste plaats kon de Beeschotspil Meuldermans niet ge kozen worden, omdat zijn blessure nog niet geheel genezen is. Voor hem werd Maertens, dien wij onlangs in het Olympisch Stadion te Amsterdam tegen de „Zwaluwen" aan 't werk zagen, in de nationale ploeg opgeno men. Voorts is van der Wouwer, de rechts buiten van Beerschot, verhinderd mee te spelen door militairen dienst. Hetzelfde team, dat tegen Nederland speelt komt op 1 Maart a.s. tegen Londen in het veld. Belangrijk besluit van het F.I.S. congres. Het congres van de Fédération In ternationale de Ski (F.I.S.) heeft gis teravond te Helsingfors een belang rijk besluit genomen. Met 9 tegen 6 stemmen werd het Duitsche voorstel, inhoudend dat skileeraren niet aan de Olympische Spelen mogen deel nemen, verworpen, met andere woor den, het congres van de F.I.S. heeft zich door deze uitspraak op een standpunt gesteld, dat lijnrecht in gaat tegen de amateurbepalingen van het Internationaal Olympisch Co mité. Men mag aannemen, dat als gevolg van dit besluit geen skiwedstrijden op de Olympi sche Winterspelen, welke in 1940 te Sapporo in Japan zullen worden gehouden, op het programma zullen figureeren. Daarmede zou een der belangrijkste onderdeelen der Win terspelen vervallen en naar algemeen aange nomen wordt, zullen Olympische Winterspe len zonder ski wedstrijden weinig te betee- kenen hebben. De eenige mogelijkheid, dat de skisport toch nog op de Olympische Winterspelen 1910 zal figureeren, bestaat hierin, dat het I.O.C., dat in Maart a.s. te Cairo bijeen komt, zijn standpunt inzake de skileeraren wijzigt. Waardeert zij niet wat voor haar gedaan wordt? Ook minister Romme acht het een ongun stig verschijnsel, dat slechts een klein ge deelte van de werklooze jeugd gebruik maakt van de vele mogelijkheden, welke haar in den vorm van werkverschaffingen, cursus sen, centrale werkplaatsen, kampen, enz. ge boden worden, aldus deelde Zijne Excellentie aan de Eerste Kamer mede. Het is niet buitengesloten, dat op den duur de Overheid niet onverschillig blijft staan tegenover het feit, dat het grootste deel van de werklooze jeugd zich van al dit werk af zijdig houdt. Mede voor een juiste beóordee- ling van eventueel op dit gebied te treffen maatregelen, is de registratie ter hand ge nomen. Of aan dit stelsel, dat slechts moet worden gezien als een hulpmiddel ter verkrij ging van het noodige inzicht, uitbreiding zal worden gegeven, kan thans nog niet met zekerheid worden gezegd. Onschendbaarheid van Jaspar c. s. opijcheven? De speciale desbetreffende commissie heeft met 5 tegen 4 stemmen besloten de kamer voor te stellen de parlementaire immuniteit op te heffen van de Belgische afgevaardig den Marcel Henri Jaspar, Lahaut en Del- broeck, die in Januari j.1. den afgevaardigde Syndic geslagen hebben. ORIGINEELE ADVERTENTIE-TEKST BEZORGT WERK. Een jongeman, die op zoek was naar een betrekking had in een groot dagblad te Cic- vcland (Ohio) V.S. een advertentie geplaatst van den volgenden inhoud: „Jongmensch, onbetrouwbaar, oneerlijk, lui, wcnscht geen betrekking, doch ziet zich gedwongen te sol- nciteeren. Liefst onder-directeur, in ieder geval leidende positie. Korte werktijd, be- hoorhik salaris." Sindsdien heeft hij 76 aanbiedingen ont vangen, terwijl advertentiebureaux, waartoe hij zich voordien gewend had. hem ervan verzekerd hadden, dat de slappe zaken het voor sollicitanten vrijwel onmogelijk maak ten een betrekking te vinden. Torenvalk (heenreis) Gier (terugreis) Oehoe (heenreis) Valk (terugreis) Reiger (heenreis) Wielewaal (terugreis) Emoe (heenreis) Vertrek van Aankomst te Rang. 22 Febr. ^ingap. 22 F eb; A'dam 22 Febr Jodhp. 22 Febr. Bagd. 22 Febr. Napels 22 Febr. Isingap. 22 Feb, Athene 22 Febr Basra 22 Febr. Jodhp. 22 Febr. A'dam 22 Febr. Band. 22 Febr. A'dam 24 Febr. Volgende week begin der Britscfc Italiaansche onderhandelingen. Het is mogelijk, dat de Britsch- Italiaansche onderhandelingen offi cieel geopend zullen worden aan het einde van de volgende week, tus- schen Ciano en den Britschen ambas- sadeur, Lord Perth. Lord Perth wordt morgen te Lon den verwacht. Tijdens een kort ver. blijf in de Britsche hoofdstad zal hij van Neville Chamberlain de noodige Instructies ontvangen en tevens ge legenheid hebben, een onderhoud te hebben met de betrokken hooge ambtenaren van het Foreign Office. Voor zijn vertrek naar Londen heeft de ambassadeur een onderhoud ge had met minister Ciano, dat langer dan twee uur heeft geduurd. Men is te Rome voldaan over dc uiteen-' zetting, die Chamberlain van de Britsche politiek heeft gegeven. De lagerhuisbijeeni komst van gisteren heeft de laatste onze kerheid in Italië weggevaagd. Aan de vol doening over het aftreden van Eden was niet openlijk uiting gegeven, zoolang men de gevolgen, die het aftreden kon hebben, niet kende. Het feit, dat de Britsche ambassadeur naar Londen vertrokken is, om instructies te ontvangen, wordt uitgelegd als een zeke re aanwijzing, dat de onderhandelingen bin nenkort zullen beginnen. De aanvaarding door Italië van het Brit sche vrijwilligersplan wordt beschouwd als een bewijs van den goeden wil van Rome. Het schijnt overigens, dat de Italiaansche voornemens beheerscht worden door twee belangrijke punten: de erkenning der ver overing van Abessynië en een volledige eer biediging van de spil RomeBerlijn. De ontspanning in de betrekkingen met Enge land mag niet ten koste van het samen gaan met Duitschland tot stand komen. Men toont zich dan ook niet ontevreden1 over Chamberlain's toespeling op een pact van vier. Naar verluidt, is gister de eerste oplaag van het door Roberto Farinacci, oud-secre taris van de fascistische partij, uitgegeven blad „II Regime Fascista" in beslag ge nomen. Het blad had zich niet gehouden aan de voorschriften van de regeering, geen commentaar op Edcn's aftreden to leveren. Het hoofdartikel, waarin deze commentaar geleverd werd, werd onmiddellijk door een ander vervangen. Het blad kwam slechts met een geringe vertraging te Rome aan. De komende manoeuvres. Volgens een door hot Amerikaansche de partement van Marine verstrekte pnededee- ling, zullen de in Maart aanvangende jaar- lijkscho manoeuvres van de Amerikaansche vloot, de grootste oorlogsschepen van de marine der Ver. Staten in den schaduw brengen van het Japansche mandaatgebied in don Stillen Oceaan en wel voor 't eerst in de geschiedenis. Ongeveer 150 oorlogsschepen, minstens 500 vliegtuigen, 55.000 manschappen en 0600 officieren zullen aan de vlootoefonin- gen deelnemen, welke zich zullen uitstrek ken over een oppervlakte van 11 tot 12 mil- liocn vierk mijlen, van de Aleoetcn tot de Stille Zuidzee, waar do Japansche man daateilanden liggen. De oefeningen zullen midden Maart beginnen en tot eind April voortduren en onder leiding staan van ad miraal Claude G. Bloch, hoofdcommandant van de Amerikaansche vloot. In het dorpje Bacsalmas in het Zuiden van Hongarije is dezer dagen het huwelijk voltrokken tusschen twee leden van rijke boerengezinnen. Het huwelijksfeest, dat vier dagen heeft aangehouden, werd door het ge- heele bijgewoond, en in den loop van de feestdagen hebben de gasten o.m. verorberd eei?..°s' twee kalveren, 120 kippen, 120 hu- wehjkstaartcn een varken en tallooze vaten wijn. VLIEGTUIG VERBREEKT TELEFOON VERBINDINGEN. 4 oor do tweede maal in deze maand is het Australië voorgekomen, dat de radio-in stallatie van een vliegtuig in aanraking ge- menen is met telefoondraden, waardoor de intercommunale telefoonverbindingen van vielbourne voor eenigen tijd verbroken wa ren. Ook ditmaal heeft men pas na drie uUC e schade volledig kunnen herstellen,

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 2