Woensdagsche Mijmerij Aardschok of explosie? De „aardbeving" van gisteravond Een doffe knal en rinkelende ruiten Samenwerking tusschen Rijk en gemeenten Regeeringstroepen ontruimen Teruel INGEZONDEN Mijn-ontploffing oorzaak- drie oude mijnen gelijktij dig GEëXPLODEERD. Minister wijst beschuldiging af SPANJE Wijziging spaarregeling? Uitbreiding van het Duitsche leger Uit onze Omgeving Jaarvergadering Twee bijzondere scholen in de Wieringermeer Politie-toezicht ter zee tf.chaken Een Reünie in de schoolbank*,, n-, Een Reünie in de schoolbanken. Sentimenteel zyn we allemaal. De een wat meer. de ander geen haar minder, en wie het niet zijn wil, nog het meest. Daar om zal iedereen wel bekoord, zoo niet een beetje aangedaan zijn geweest van dat idee van Willy Derby, den popnlairen liedjes zanger, om de jongetjes en meisjes van zijn vroegere klas, nu ze allemaal vijftigers zijn zooals hij, nog eens veertig jaar na dato hij elkaar te trommelen in die zelfde school in de TuUinghstraat; de school waar hij als Haagsch kind het begin van zijn levenslied gezongen heeft tezamen met al die andere pa's en ma's. die w« nu in de schoolbanken hebben gefotografeerd gezien, met sigaren in het hoofd em pom peuze bontmantels om de schouders. Is er iets boeienders dan mensr/hen terug zien? Neen. Menschen worden altijd ouder en toeh verbaast het ons alVijd opnieuw Menschen groeien ieder uur, maar in onze herinnering blyft hetzelfde beeld gegrift, onveranderlijk als een monument. Het jon getje dat op school naast ons zat, dat hard nekkig weigerde zyn ooren te wasschen, naar poetspommade rook, nooit een zakdoek bij zich had, altijd van ons afkeek, maar in ruil graag toestond dat we in zijn appel beten, dat jongetje, zien we zóó duidelijk voor ons, dat we hem zouden kunnen teeke nen. Op een dag zien we in de krant een foto van een kalen heer, die in Indië zijn 25-jarig jubileum heeft gevierd als... ja, welk beroep zal ik nu beleedigen?... en die kale heer is het jongetje met de poetspom- madelucht en in zijn borstzakje zit een zak doek! Ik denk. nog vaak aan mijn schooljaren. Ik dervk aan Aaltje, aan Rika, aan Jo (ik ben je niet vergeten, Jo; in mijn ouder lijk huis moet achter een balk op zolder nog een portretje van je zitten dat ik er ver stopt heb uit angst voor mijn oudsten broer, die achter ons geheim was gekomen en dat ik er nooit meer uit heb kunner krijgen), ik denk aan Suzie, aan Fietje, aan Heikelina zich noemende en schrijvende Hekkie aan Truus, aan Espie, aan Coba. En als ik me niet schaamde, zou ik nog een tiental noemen. Soms bekruipt me de lust, ze weer eens allemaal tegelijk terug te zien. En te zeg gen: Coba, ben je nog boos dat ik je vlech ten in mijn inktpot doopte? Espie, heb je me wel eens verweten, dat ik je eeuwige liefde zwoer en je na een maand met Suzie- met hoeveel anderen' uu zb heb je nog samen „Het Jongetje" van Borel gelezen? Floor mag ik je nu bekennen, dat ik je boek van Walpole nooit heb uitgekregen, omdat ik over de eerste bladzijde een uur heb gedaan en bij- mds overwoog, dat het leven te kostbaar is om het met één boek te slijten? Maar dan betwijfel ik weer, of het weer zien nu zoo'n feest zou zijn. Aaltje heb ik onlangs in de tram ont moet. We draaiden op hetzelfde oogenblik het hoofd af, en dachten tegelijk: „Wat is d: leelijk geworden." Jo is een verschaalde ambtenares, terecht verbitterd o. het leven, dat van haar frischheid niets spaarde dan het por tretje achter de balk. Ik heb haai een paar maal ontmoet en mezelf wijsgemaakt dat ze me wel niet meer kennen zou... De anderen zijn als schimmen in de vergetel heid ondergegaan. Vermoedelijk hebben we naast elkaar gestaan in de lift van een warenhuis, voor een étalage, in een queue, en ons hoogstens afgevraagd: „Waar heb ik dat gezicht meer gezien?" En al die jongetjes uit m'n klas wat is er van hen geworden Paul, voor wien nooit m'n pennen veilig waren is hy als P. de J., recidivist, bij het lezen van de krant al eens onder m'n oogen doorgegaan Kees, die de meisjes zoo gemeen kon peeën dat we hem op 'n dag aan een boom bonden, hoeveel ega's heeft hij het leven al ver gald? Sylvain, die voor de school in een stoep tooneelvoorstellingen arrangeerde, ls hij bij een Schmiere-gezelschap beland? Daniël, die als jongen van 13 met een pommadehoofd op school kwam is hij beroepsdanseur geworden Rudi, die iederen dag wat anders uit den ouderlijken inboedel te verkwanselen had, is hij nu een deftig koopman met uitmuntende reputatie? En Robert, die altijd iets te reclameeren had het bord glom, en de jongens stoorden hem, en het tochtte, en er was te veel huiswerk is hij een van die menschen geworden, voor wie er geen dag bestaat zonder Ingezonden Stuk en die door de redactie worden afge straft met een welverdiend „Discussie ge sloten" En Egbert, die het beste rekenen kon van de heele klas, is hij misschien de man die me op 1 Mei mijn belastingaan slag thuisstuurt? Waarde Willy Derby, het is een aller aardigst idee maar wat mij betreft, ik zie er van af. Gisteravond te ongeveer kwart voor zevenen werd in een groot ge deelte van Noord-Hollands Noord punt een geheimzinnige trilling van den grond waargenomen gepaard gaand met een dolie knal, welke aan een ontploffing hier of daar deed denken. Onmiddellijk hebben wij ons uitgebreid correspondentennet in de Noordpunt van Noordholland gealarmeerd teneinde de oor zaak te vernemen, doch zonder eenig re sultaat. Opmerkelijk was, dat vooral aan de Noordzeekust de trillingen zeer hevig wa ren. In Callantsoog was de schok waar schijnlijk wel 't ergst. Ook in Schagen, de geheele Zijpe, Wie- ringen en vooral in Anna Paulowna was echter het geluid duidelijk waarneembaar en hier en daar de grondbeving bedui dend. Uit Urk komen ook berichten over ram melende vensters en openslaande deuren. Hier schijnt de trilling ook hevig te zijn ge weest. Men veronderstelt daar, dat door het bag geren van keileem ten behoeve van de Zui derzeewerken een aardschuiving heeft plaatsgevonden. Erg acceptabel lijkt deze theorie echter niet, daar dan de Noordzee kust waarschijnlijk weinig van de beving zou hebben gemerkt. Een reiziger, die omstreeks den tijd dat de knal gehoord werd, zich met zijn auto 'c Westerland op Wieringen bevond, ver telde in do richting der Wadden-eilanden een vuurzuil uit zee te hebben zien opstij gen. Dr. van Dijk van het meteorologisch in stituut te de Bilt,, die wij hedenochtend op- helden, deelde ons mede, dat de Seismogra- fen geen enkele belangrijke afwijking had den geregistreerd. Door velen werd verklaard, dat de tril ling gepaard ging met een doffe knal. Het raadsel van de „aardschok'', die gis- te ra vond de halve provincie Noordholland opschrikte, heeft zijn oplossing gevonden. Door de marine zijn gisteravond te 6.45 6en drietal mijnen, welke in den loop van oen tijd waren aangespoeld, op het Doove- on'g, benoorden Wieringen tot ontploffing gebracht. Een kaonneerboot van het wachtschip heeft in samenwerking met menschen van het torpedo-atelier dit werk verricht. Dit verklaart ook liet feit, dat op Texel en Wieringen, vlak voor de geweldige slag, O'o Noordholland-Noord op zijn fundamen ten deed trillen, een groote vuurzuil is Waargenomen, HET REGEERINGSBELEID TEN AANZIEN VAN HET WERKLOOS HEIDSSUBSIDIEFONDS. De Minister van Sociale Zaken heeft niet leedwezen kennis genomen van de in het Voorloopig Verslag over de begrooting van Sociale Zaken gemaakte opmerking, dat men ten departemente van den minister de aanwezigheid van de gemeentebesturen blijk baar als niet veel meer dan een noodzake lijk kwaad beschouwt. Hij wijst deze be schuldiging met nadruk af. En bij den mi nister, èn bij de ambtenaren van zijn depar tement zit steeds den wensch voor om met de gemeentebesturen in harmonie samen te werken. Een geest van opleggen van wen- schen is aan zijn departement vreemd. Voor zoover mogelijk wordt soepelheid betracht, doch dat neemt niet weg, dat zooveel moge lijk naar uniformiteit dient te worden ge streefd. Dat is niet alleen noodzakelijk voor de controle, doch evenzeer om te kunnen beschikken over gegevens, die voor een al gemeen inzicht in de werking en omvang der overheidsmaatregelen noodzakelijk zijn. Rechtschen meester van den toestand. Gisteravond om acht uur hebben de rechtsche troepen Teruel geheel bezet. Om 10 uur was de orde, na eenigc laatste ver bitterde straatgevechten geheel hersteld Het aantal gevangenen bedraagt, volgens een Havasbericht uit, Sarragossa 2600. Verklaring van links. In een aan de pers verstrekte verklaring, welke gistermiddag door den ministerraad is opgesteld, wordt o.m. gezegd, dat de ontruiming van Teruel militair gesproken van secondair belang is en de voordeden, die de verovering ervan den regeeringstroe pen had opgeleverd, niet te niet doet. Zonder de superioriteit, wat vliegtuigen en artillerie betreft, waarvan de opstan delingen dank zij Duitschland en Italië blijk hebben gegeven, zouden de regeerings troepen, die tot het einde toe gestreden hebben, de stad niet ontruim hebben. Minister Romme is van meening, dat het aantal dergenen, die het kwartje voor de spaarregeling zelf niet kunnen bekostigen, uitermate gering is, aldus lezen wij in de Mem. van Antw. inzake de begrooting van Sociale Zaken. De minister acht den getroffen maatregel nog steeds alleszins juist en in het welbe grepen belang der betrokkenen. De gestelde vraag, of ook van andere par ticuliere zijde bijv. door familieleden het kwartje mag worden betaald, wordt be vestigend beantwoord. De minister is voornemens, om, als de regeling eenigen tijd werkt, na te gaan, in hoeverre wijziging der regeling wenschelijk en mogelijk is. Naar het Hsb. meldt,i wordt het aantal divisies van het Duitsche leger tot 52 ver hoogd, georganiseerd in vijftien legercorp sen van drie divisies elk en zeven divisies gemotoriseerde troepen. Op 16 Maart 1035, bij de invoering van de militaire dienstplicht bedroeg het aantal corpsen niet meer dan twaalf, of 36 divi sies. Kort geleden werden het dertiende en het veertiende legercorps gevormd en werd overgegaan tot de organisatie van vier ge motoriseerde en drie pantserwagen-divisies Er zal thans een legercorps bij komen, zoo dat dan in totaal 45 legercorpsen bestaan naast de zeven divisies gemotoriseerde en gepantserde troepen. ANNA PAULOWNA Luchtbescherming. Gisteravond is op het gemeentehuis de cursus aangevangen in eerste hulp bij on gelukken, in verhand met luchtbescherming Burgemeester Lovink sprak dokter Olree, die den cursus leidt, den heer Nieuwland. hoofd van den luchtbeschermingsdienst in onze gemeente, en de cursisten toe. Spr. hoopte, dat men veel zal leeren van dezen cursus, die toch ook buiten het doel om waarvoor hij in het leven is geroepen, van veel nut is. De cursus wordt door e«n twintigtal per sonen gevolgd. Voor de Openbare School. Blijkens een advertentie in dit nummer houdt de afdeeling van Volksonderwijs Vrijdag een propaganda-avond in Veerburg, waarop de bekende redenaar Ds. Westmijse spreekt. Zijn onderwerp is S(teunt) O(nze) S(chool) en z'n lezing zal zijn een opwek- ling tot ieder voorstander van openbaar onderwijs om z'n liefde voor de eigen school niet alleen in woorden te uiten, maar ook met daden te toonen. Na de pauze zal de begaafde spreker ernst en luim declameercn. VAN HET CENTRAAL GENOOTSCHAP VOOR KINDERHERSTELIXGS- EN V AC ANTIEKOLONIES. Toestand niet heelemaal onbevredi gend, maar er blyft nog veel te wenschen over. Op de gisteravond in café „Centraal" ge houden jaarvergadering van de afdeeling Den Helder van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantiekolonies moest de voorzitter, dr. Kamerling, wederom con- stateeren, dat de belangstelling van de leden zeer gering was. Nadat de notulen waren gelezen en goed gekeurd, las de secretaris, de heer T. van Heusden, het jaarverslag voor, waaraan wij het volgende ontleenen: Het vorige jaar heeft al net als het daaraan voorafgegane 't feit te constateeren gegeven, dat een aantal kinderen niet voor uitzending in aanmerking kon komen, omdat men heeft nagelaten onze kas voldoende te vullen. Waar om Weet men niet, dat in tijden van werk loosheid en achteruitgang het aantal kinderen toeneemt, voor wie hulp, zooveel te meer noo- dig is? Van 1936 waren er nog 7 kinderen nage bleven, die ons in 1937 nog 651 verpleegdagen in rekening brachten. Daartegenover waren er in dit jaar aan het eind nog 8 kinderen, die onze rekening in 1938 ook bezwaren zullen, nadat zij in 1937 voor 769 dagen opeischten. Alles bijeen hebben we 24 kinderen dit jaar geholpen, maar daarvoor 2178 verpleegdagen te betalen gekregen, waarbij de stichting „Bio-Vacantieoord" ons voor 210 en het M.S.F. voor 170 dagen tegemoet kwam. Wy (het bestuur) registreeren alleen de feiten, de artsen brengen ons de kinderen aan en alle weldenkende menschen moeten voor de rest zorgen. Maar daar, in dat laatste, zit 'm juist het verontrustende. De staking van de uitzending in de zomer maanden moet verdwijnen. Het is waar, onze samenleving is nog te veel afwijkend van een maatschappij waarin verstand en hart gecom bineerd arbeiden. We moeten vooruit, nog een heel stuk. We moeten zoover komen, dat we paraat zijn om aan elke aanvraag om hulp te kunnen voldoen. De uitgebreide medische con- tróle is een waarborg, dat de uitzending alles zins gemotiveerd kan heeten. Huisarts, afdee- lingsarts, koloniearts, geneeskundig inspec teur van het C.G. en het Staats Toezicht op de Volksgezondheid zijn allen in 't geweer voor dit belang. Nu een ander euvel, dat ik even wil aantippen. Onze uitzending behoeft ook contróle achteraf, hoe het resultaat zich al of niet kan handhaven, en wat mogelijk ter verbetering gedaan moet worden. Daarvoor hebben we reeds een reeks van jaren onze medische afdeelingscontróle (het na-onderzoek), wat nu over het heele land stelselmatig zal worden ingevoerd. Er zijn echter af en toe ouders, die onze vraag voor na-onderzoek kalm naast zich neerleggen. Gelukkig is hun aantal klein, maar toch kan ik niet nalaten hier dit even aan te halen om als het kan te voorkomen, dat het verkeerde voorbeeld navolging zou vinden. Deze contróle achteraf geeft ons im mers een inzicht tn hoever ons werk resultaat heeft of verbetering behoeft. Is dus in het be lang van de uit te zenden kinderen. De secretaris wees o.m. ook op de postzegelactie, waarvan hij schreef: Het millioen, dat we ons gesteld hebben, is nog pas de 6 gepasseerd. Dat duurt te lang. Komt, alle hens aan dek en blijft waakzaam. In een gemeente als de onze behoeft het niet tot de onmogelijkheden te behooren per week 20.000 postzegels ons toe te voeren. Dan komen we ln een jaar ongeveer klaar, wat een prachtige uitvoering van het plan zou waar borgenmitseen flink aantal helpers en helpsters zich beschikbaar stelt om den regelmatigen aanvoer te blijven propageeren en daarbij de onmisbare hulp te verleenen met het afweeken en sorteeren. Dat kunnen we niet af met een dozyn personen. Daarby moet meer hulp beschikbaar zyn om de regelmatige afwerking te garandeeren voorwaarde van welslagen. Onze toegewijde helpsters en helpers in deze onzen grooten dank, maar de kring is te klein en moet beslist vergroot wor den met daarnaast een evenredige uitbreiding van postzegelinlevering-. Overheid en overheidsorganen blijven ons gelukkig flink steunen, waarvoor wy dank baar zijn. Verschillende organisaties blyven hun vriendschappelijke betrekkingen op ge lijken voet onderhouden. En een aantal afzon derlijke personen zijn ons steeds tot grooten steun, door hun (haar) bereidwillig klaar staan om ons van dienst te zijn. Maar juist daarom is het zooveel te meer noodig ande ren het inzicht bij te brengen, dat nog velen moeten toetreden tot dit organisch verband, het leed te bestrijden of voor het minst te lenigen van de opgroeiende jeugd, die door het levenslot ongunstig getroffen is. Dat ongunstig lot kunnen wij niet voorkomen (ten minste niet geheel of zelfs maar in groote mate), maar wel bestrijden. En dat is een taak, die universeel is, de heele menschheid betreft en die in eiken kleinen kring met energie moet worden aangepakt en doorgezet. Uit het verslag van de penningmeesteresse, mej. Held, bleek, dat er in het afgeloopen jaar ontvangen is een bedrag van 2.287.42 en uit gegeven een bedrag van 2.277.71. Er bleef dus een klein batig saldo over. Boeken en be scheiden werden in orde bevonden. Dank zij de actie van de dames tijdens de zomermaan den (wier werk in dankbaarheid gememoreerd werd), is het ledental flink gestegen en beliep per 1 Januari 1938: 224. Aftreden waren de voorzitter en secretaris, die beiden herbenoemd werden, terwijl in een bestaande vacature werd voorzien door benoe ming van mevr. Rozema. Op de algemeene vergadering zal de afdee ling als altijd vertegenwoordigd worden door den heer Van Heusden. Bij de sluiting wees de voorzitter er op, dat de financieele toestand van de vereeniging niet heelemaal onbevredigend is, maar dat er toch nog allerlei wenschen te vervullen zijn. De medewerking van alle leden werd verzocht. Bestuurscommissie van het nieuwe lichaam vergadert. Vergunning en verlof. In de gisteren te Alkmaar gehouden vol tallige vergadering van de bestuurscommissie voor de Wieringermeer werd besloten de con trole op de administratie aan den gemeente ontvanger op te dragen aan het verificatie bureau van de Vereeniging van Nederlandsche gemeenten. Vastgesteld werden verordeningen voor de heffing van honderd opcenten op de hoofd som der gemeentefondsbelasting en 50 op centen op die van de vermogensbelasting, als mede de verordening op de heffing van ver- gunnings- en verlofsrecht, krachtens de Drankwet. Voorts werd besloten aan H.M. de Koningin te vragen, het maximum aantal vergunningen en verloven-A te bepalen elk op zes, terwijl werd bepaald, dat in elk der dorpen niet meer dan twee vergunningen en verloven-A door het dagelijksch bestuur mogen worden ver leend. Tenslotte werd besloten, medewerking te verleenen tot den bouw van twee bijzondere scholen, nl. één te Slootdorp en één te Midden- meer. De „Kortenaer" in de Riouw-archipel. Tandjong Pandang, 22 Febr. De torpedo- bootjager „Kortenaer" oefent thans in den Riouw-Archipel de controle op de visscherij uit. Inzake de vroegere aanhouding der beide Japansche visschersbooten kan nog worden gemeld, dat de gezagvoerder van de „Tokuei Maru", die veroordeeld werd tot drie maanden hechtenis, naar de gevangenis te Soekamishin is opgezonden. Hij kreeg bij het aanhouden door de „Flores' 'een kogel in het knie gewricht, van welke wond hij hersteld is. De andere gewonde, die reeds eerder hersteld was, is naar Singapore teruggekeerd. (A n e t a). KON. NED. STOOMBOOT MAATSCHAPPIJ. Juno, 22 Febr. van Beyrout. Odysseus, 22 Febr. te Amsterdam. Alkmaar 21 Febr. te Liverpool. Breda 22 Febr. te Amsterdam. Deucalion 22 Febr. van Palermo. Euterpe 23 Febr. te Amsterdam. Ganymedes pass. 22 Febr. Malta. Perseus 22 Febr. te Amsterdam. Tiberius 21 Febr. van Puerto Barrios. Titus 21 Febr. van Lissabon. Achilles, 21 Febr. van Oran. Berenice th.21 Febr. óp 200 mijl Noord van de Azoren. Breda, 22 Febr. van Antwerpen. Crijnssen, 21 Febr. te Hamburg. Euterpe, pass. 22 Febr. Lydd. Fauna, 21 Febr. van Catania. Hercules, 22 Febr. van Hamburg. Hermes, 21 Febr. van Algiers. Irene, 21 Febr. te Port of Spain. Nereus, 21 Febr. te Gdynia. Orion, pass. 21 Febr. Ouessant. Perseus, pass. 21 Febr. B'koog. Stella, 21 Febr. van Varna. Theseus, 21 Febr. te Kopenhagen. HOLLANDAMERIKA LIJN. Bilderdijk, 20 Febr. te Halifax. Binnendijk, 19 Febr. van Tampico. Dinteldijk, 20 Febr. te San Francisco. Delftdijk 21 Febr. te Swansea. Lochkatrine 20 Febr. te Seattle. Spaarndam 22 Febr. van Rotterdam. HOLLANDWEST-AFRIKA LIJN. Jaarstroom, 21 Febr. te Hamburg. Maaskerk 22 Febr. van Amsterdam. ROTTERDAM— ZUID-AMERIKA LIJN. Alphacca (th.), 20 Febr. van Santos. (Verb.) Alpherat 22 Febr. van Rotteordam. JAVANEW-YORK-LIJN. Salabangka, 20 Febr. te Boston. Talisse, 21 Febr. 12 u. 250 m. Z. v. St. Vincent Dolius 19 Febr. van Boston. Saleier 21 Febr. te New York. SILVER-JAVA PACIFIC-LIJN. Hoegh Silverstar 15 Febr. te San Francisco, ST005IYAART MIJ. OCEAAN. Laomedon, 19 Febr. te Batavia. Ajax 22 Febr. te Singapore. Diomed pass. 21 Febr. Prawlepoint. Maron 21 Febr. te Liverpool. Mvrmidon 2 Febr. te Balawan. Polyphemus pass. 21 Febr. Gibraltar. STOOMVAART WIJ. NEDERLAND. Marnix v. St. Aldegonde, 22 Febr. te Am sterdam. Bintang (uitr.), 21 Febr. te Padang. Johan van Oldenbarnevelt (uitr.), 21 Febr. Belawan. Simaloer (th.), 22 Febr. te Marseille. KON. PAKETVAART MAATSCHAPPIJ. Houtman, 21 Febr. te Kaapstad. Lematang, 20 Febr. van Batavia. Nieuw Zeeland, 19 Febr. van Batavia. Ombilin, 20 Febr. te Saigon. Rantanpandjang, 20 Febr. te Singapore. SILVER-JAVA PACIFIC-LIJN. Bengalen, 21 Febr. te Manila. Bengkalis, 22 Febr. te Soerabaja. Silverpalm, 21 Febr. te Beira. JAVA—CHINAJAPAN LIJN. Tjinegara, 21 Febr. te Manila. KON. HOLL. LLOYD. Amstelland (uitr.), 21 Febr. te Montevideo. ROTTERDAMSCHE LOYD. Baloeran (th.), 22 Febr. te Msrseille. Kertosono (th.), 21 Febr. van Colombo. Soekaboemi (th.), pass. 21 Febr. Finisterre. Tapanoeli (uitr.), 21 Febr. van Belawan. EMZETCO LIJN. Jonge Johanna, 20 Febr. te Cacablanca. VEREENIGDE NED. SCHEEPVAART MIJ, (HollandOost-Azië Lyn). Meerkerk, t., 19 Febr. van Singapore. (HollandAfrika L(|n). Bloemfontein (uitr.), Febr. te Port Natal. Boschfontein, 22 Febr. te Rotterdam. Nijkerk (uitr.), 22 Febr. te Dakar. Jagersfontein (th.), 21 Febr. van Aden. (HollandAustralië Lijn). Meliskerk (uitr.), 20 Febr. van Alëppy. (HollandBr.-Indië Lyn). Streefkerk, (th.), 21 Febr. van Algiers. (HollandOost-Azië Lyn). Serooskerk (uitr.), 20 Febr. te Yokohama. SIMULTAAN-SÉANCE J. DAVIDSON. Gisteravond speelde de Amsterdamsche schaakmeester J. Davidson simultaan voor de Schaakclub „Schaakmat". Het resultaat was aan 29 borden: 28 gewonnen partijen en 1 remise. Remise maakte de heer J. Wijker. Julianadorp, 202—'3S. Geachte Redactie, Ondergeteekende verzoekt beleefd een klei ne plaatsruimte in uw veelgelezen blad. Bij voorbaat dank. Ondergeteekende las in uw blad van Za terdag onder Koegras een stukje over de Landarbeiderswet n.1., dat er vroeger al eens is geprobeerd om oen vereeniging op te richten tot verkrijging van plaatsjes of los land. Toen is die poging evenwel niet gelukt. Maar wat nu wel aan drie aanvragers is gelukt, die zirh mogen verheugen in bet bezit van zoo'n huisje. En dat van een vierde zijn aanvrage bij het gemeentebe stuur in behandeling zou zijn. Gaarne zou ondergeteekende in contact komen met de heeren, die zich voor dit werk interessee ren', aangezien hij de vierde aanvrager is. A. KRANENBURG, Langevliet 7, Julianadorp. PURMEREND. 22 Febr. Gemeentel. Kaasbeups. Verhandeld 16 par tijen, wegende 39.000 Kg., handel matig, hoogste prijs f 23.50. 4 stapels kleine Boe renkaas f 24. 1 stapel Goudsche kaas f 23. 132 Kg. boter f 1.57, weiboter f 1.551.56. Runderen, totaal 426 stuks: 180 vette koeien 68—72 et. per Kg., stug; 96 gelde koeion f 160210 per stuk. matig: 130 melk koeien f 180300 per stuk, matig; 20 stie ren 58 66 ct. per kilo. matig; 13 paarden f 80170 per stuk, stug; 44 vette kalveren 3000 ct. per kilo, malig; 1164 nuchtere kalveren: voor de slacht f 7—14, voor de fok f 1117 per stuk, vlug; 197 vette var kens voor de slacht 58—60 ct. p. kilo, vlug; 52 magere varkens f 26—40 per stuk, vlug; 310 biggen f 16—26 per stuk, vlug; 675 schapen, f 1734 per stuk. stug; 33 bokken f 713 per stuk, matig; kipeieren f 3.20 3.60. eendeieren f 3.40, per 100 stuks, 6600 piepkuikens (N.TI, blauwen) 70—80 ct. per Kg., goed; 2200 oude kippen en hanen 45 —50 ct. per Kg., matig; konijnen f 0.50 1.80 per stuk, matig; 300 eenden 30—60 ct. per stuk, matig; duiven 40 ct. per paar, Eierveiling. Aanvoer: 75.000 eendeieren f3.30—3,60 70.000 kipeieren: 6566 Kg. 3.50 —3.60, 63—64 Kg. 3.35—3.45. 60—62 Kg. 3.15 —3.30. 58—59 Kg 3.05—3.25. 56—57 I<g. 3— 3.10, 53—55 Kg. 3—3.10. 50—52 Kg. 2.90—3. BROEK OP T.ANGENDIJK. 23 Febr. Aanvoer: 6400 Kg. uien 12.60—12.90. drie lingen 10.30—10.60, grove 12.30—12.90, stek 7.108, f,00 Kg. peen 2.70. 1600 kg. kroten 2.50—3.50; 20.000 kg. roode kool 3.205.30; 68000 kg. Savoye-kool 0.50 2.60; 73000 kg. gele kool 1.50-^—2.30; 65 kg. spruiten 6.10-9.3; 36000 kg. d. witte kool 130—9.40 NOORDSCTTATUVOUDE. 23 Febr. Uien 11.9012.40, drielingen 9.509.80, neon 2.302.00, kleine neen 1.20, Savoye kool 1.60. roode kool 3.405.70. groene kool 2—4.10, taaie gele kool 3.10—3.30, gele kool 1.50—2.20, D. witte kool 1.30—2.90.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 3