Agenda Hollandsche marineschepelingen voor de Australische radio Knutsel gerust een konijnenhok l Woensdag 23 Februari 1938 Tweede Blad MacUnieuuxd De opvarenden van HrAls. „Flores" amuseeren zich kostelijk- Doelmatig vlagvertoon Groote activiteit op „De Kooy" Een nieuw Mijnenlegger- Instructieschip Verzendt en ontvangt Uw goederen per„ESONA" Harmonische Lichaamsontwikkeling Burgerlijke Stand van Den Helder Prettig biljarten in „deToelast" Van de pui of voor de deur van het Huis der Gemeente Koopt vandaag nog een K.S.K-kaart! Uit het politicrapport Vischafslag Den Helder Oordeelt niet ÏÏUtün&freAicMen £eq£AfeAicPiten Uit de omstandigheid, dat de berichten Tan en over Hr. Ms. „Flores", welke zich op het oogenblik ter vertegenwoordiging van de Nederlandsche marine in Australië bevindt, maar schaarsch zijn, leide men niet af, dat aan boord van dit flottielje vaartuig niet „alles wel" zou zijn. In tegendeel, de toestand van schip zoowel als van opvarenden laat niets te wen- gchen over en de stemming aan boord is zelfs opperbest. Hetgeen geen wonder is, als men verneemt welk een buiten gewoon prettige dagen officieren, onder officieren en schepelingen daar in Australië beleven. Uiteraard heeft zich daar van de bevolking een feestelijke stemming meester gemaakt, nu op zoo luisterrijke wijze de herdenking van het 100 jaren Engelsch dominion-zijn herdacht wordt. Of het nu daardoor komt, dan wel, dat de Hollandsche zeeman en zijn spreek woordelijke jovialiteit tot hart en gemoed van de Australiërs spreken, feit is, dat de Hol landers overal waar zij in de dominion komen buitengewoon hartelijk ontvangen worden. De bevolking is zeer vrijgevig en het regent dan ook tallooze kleine attenties aan boord van de „Flores". De Australiërs weten niet wat ze moeten doen om het den Hollanders maar naar den zin te maken. Zij noodigen hen om den haverklap uit om te komen eten, vooral de daar gevestigde Hollandsche families maken van deze gelegenheid gebruik om het contact met het Moederland zoo innig moge lijk te maken. Een duidelijk bewijs, dat de Hollandsche zeelieden zeer welkom en gezien zijn, is wel, dat zij voor zoolang hun verblijf in Sydney duurt vrij' gebruik mogen maken van de tram, de veerboot en gratis de bioscopen en het fraaie dierenpark mogen bezoeken! Het regent uitnoodigingen om deel te nemen aan tourtochtjes door Australië en het gebeurt zelfs, dat men aan uitnoodigingen geen gevolg kan geven, omdat... men ze niet allemaal verwerken kan. Autogrammenjagers. Als tegenprestatie voor al die hartelijkheid vindt zoo nu en dan een ontvangst aan boord plaats. In den beginne stelde men de geheele burgerij van Sydney in de gelegenheid het schip te komen bezien. Tot algeheele ver bazing van commandant en opvarenden werd van deze gastvrijheid zoo'n groot gebruik ge maakt, dat de „Flores" als het ware be stormd werd! Het wemelde bij zulk een „ont vangst" van Sydney-ers aan dek, in de long- room, in de verblijven, machinekamer, etc. Dat kon zoo niet doorgaan, maar toch wilde de commandant zijn gastvrijheid betoonen. Hij bepaalde toen, dat er voortaan uitnoodigingen zouden worden verzonden. Dit gebeurt nu regelmatig en thans heeft een „instuif" wel een uiterst vroolijk maar toch ordelijk karakter. Verder kunnen de Hollanders hun dank baarheid alleen maar toonen met... hand- teekeningen te plaatsen. Hoevele de goede eigenschappen van den Australiër ook zijn, hij en dat is vrijwel geen enkele uitgezonderd verzamelt handteeke- ningen. Telkens wanneer de Hollandsche marinemenschen zich op straat vertoonen worden zij aangehouden om een „signa- ture". Er zijn opvarenden, die naar schat ting wel duizend handteekeningen hebben geplaatst! Enfin, zij hebben 't voor de goede zaak grif over Voor de radio. Wij zeiden reeds, dat de Nederlandsche zeelieden overal welkom waren en voor alles en nog wat uitgenoodigd worden. De Austra lische Radio Omroep ging zelfs zoover eenige schepelingen uit te noodigen om voor haar microfoon op te treden! Onze jongens zouden geen Hollandsche jongens geweest zijn, als zij ook aan deze uitnoodiging geen gevolg hadden gegeven. Het „optreden" vond dan ook plaats en moet volgens de Australische kranten een doorslaand succes geweest zijn. Wat men dan opvoerde Wel het reportoire bestond uit het zingen van een aantal populaire liedjes, waaronder eenige onvervalscht Hollandsche, met muzikale begeleiding op... 2 mondorgels. Nu dient eerlijkheids halve gezegd, dat er aan boord van de „Flores" een paar gerenommeerde zan gers zitten, die het in samen- en meer- stemmigen zang door oefening tijdens de reizen een heel eind gebracht hebben. Zoodat het inderdaad niet gek was, wat zij ten gehoore brachten... En zoo vliegen de dagen van het Austra lisch uitstapje om. Aan het doel Nederland en zijn marine op waardige wijze te vertegen woordigen wordt volkomen beantwoord, zoo zelfs, dat de Australiërs onomwonden verklaren, dat van de 6 marines, die hier ver tegenwoordigd zijn, die van Nederland den besten indruk maakt. Van het nut van „vlagvertoon" gesproken! Schellingwoude dependance van het Marinevliegkamp Er is bij de Marine Luchtvaart-Dienst groote bedrijvigheid; trouwens alle marine-instellin gen werken met verhoogde activiteit. De in voorgaande jaren toegepaste bezuini gingen hebben ook de Marine Luchtvaart- Dienst zeer sterk getroffen. En nu, onder den drang der harde nood zakelijkheid, moet in korten tijd zeer veel per soneel zoowel vliegers als vliegtuigmakers worden opgeleid en gereedgemaakt voor Nederl.-Indië. Tegelijkertijd dient daarbij de noodige aan dacht aan het materieel te worden geschon ken. De opleidingen zijn versneld; de activiteit verhoogd. Op het vliegkamp „de Kooij" zijn begin van deze maand 13 adspirant officieren-vlieger en 18 adspirant onderofficieren-vlieger, voor hun proefperiode in dienst gekomen. In ongeveer iy2 a 2 jaar moeten ze theoretisch, zoowel als praktisch „klaar gestoomd" worden voor Indië. Er mogen er enkelen afvallen, maar het grootste contingent zal toch, in het laatst van het volgend jaar, de tropenreis aanvaarden. Momenteel zijn er ongeveer 50 leerlingen op „de Kooij" en eveneens een groot aantal op „de Mok". Zulke groote aantallen vereischen bijzondere regelingen en voorzorgen. Zij steUen bovendien groote eischen aan de instructeurs en verder technisch en ander personeel. Elk gunstig oogenblik van den dag wordt benut van 's morgens vroeg tot 's avonds laat. De Mok heeft bovendien om het groote aan tal leerlingen te kunnen verwerken, een dependance in het vliegkamp Schellingwoude, alwaar instructeurs met leerlingen sinds 1 Februari aanwezig zijn; De vijftien nieuw ontvangen Koolhoven vliegtuigen als overgangsvliegtuigen in dienst voldoen goed. Nieuw eerste lesmate riaal is op komst. Met groot vertrouwen en vol ambitie is de Marine Luchtvaart-Dienst haar derde decen nium van haar bestaan ingetreden. I Er zit veel prijzenswaardigs in den lust om dingen zélf te doen of ze te laten opknappen door een aardigen kennis die er een beetje slag van heeft. Maar yoor behangen mag dat nooit gelden, nóóit! Dat is werk voor den vakman. Dat moet nauwgezet en deskundig gebeuren, an ders slaat het behang door en komen er vuile naden en plakselvlekken of andere ongelukken van. Doe Uzelf geen schade Ingericht voor de opleiding adelborsten. Naar wij vernemen, wordt momenteel op de werf van de Nederlandsche Droog dok maatschappij te Amsterdam een nieuw mijnenlegger-instructieschip ver vaardigd, in opdracht van de Nederland sche Marine. Zooals men weet, is het sedert vele jaren de gewoonte, dat de adelborsten practische kennis opdoen op een mijnenlegger, doch waar het korps thans zoo belangrijk wordt vergroot, werd de noodzaak gevoeld een tweede instructieschip te laten aanbouwen. Het zal de naam krijgen van „Willem van der Zaan", een lengte van 75 meter bezitten met een waterverplaatsing van circa 1500 ton. Als snelheid werd ons op gegeven ongeveer 15 mijl. Het schip, waarmede oceaanreizen ge maakt zullen kunnen worden, zal vermoe delijk in het voorjaar van 1939 klaar komen. DE LIGHALLEN IN DE DONKERE DUINEN. Toestemming voor den bouw ont vangen. Naar wij vernemen is de toestemming van Den Haag, voor den bouw van lighallen in de Donkere Duinen, uit te voeren in werkver schaffing, ontvangen, zoodat binnenkort daar mede een aanvang zal worden gemaakt. Het is wel zeker, dat dit werk niet meer voor den zomer klaar komt en dat er dus dit jaar geen gebruik gemaakt zal kunnen wor den van de lighallen. Uitreiking van de eerste diploma's Zooals men weet, hebben in Januari van dit jaar de eerste examens plaats gehad ter ver krijging van het diploma van den Kond tot Bevordering van de Harmonische Lichaams ontwikkeling, afdeeling Den Helder Dezer dagen is de uitslag bekend geworden en bleek het, dat er van de 58 candidaten 43 geslaagd waren. Dezen ontvangen dus het diploma, dat hen Donderdagavond a.s. in Musis Sacrum door een Hoofdbestuurslid van den Bond uitge reikt zal worden. In aansluiting hierop zal het Hoofdbestuurs lid een propagandarede uitspreken, waarna 'n groote attractie volgt, n.1. dé vertooning van de Olympische film, waarin o.m. de volgende takken van sport zullen voorkomen: afhletiek (korte- en lange afstandloop, hordenloop, hin dernisloop, snelwandelen, marathon, estafette), voetbal, handbal en hockey. Zooals de advertentie in ons blad van gis teren mededeelde, kan de avond door iedereen bijgewoond worden. van 22 Februari 1938. GETROUWD: G. A. Citteur en B. C. E. Konijn. BEVALLEN: M. F. Hoelandtvan Zoest, d.; A. H. Vos—Menzel, d.; N. Kramerde Kok, z.; M. C. M. MolemanDekker, d.; G. M. Groenvan Straaten, z.; D. Disselde Ruijg, d.; J. ZwaneveldReuvers, d. Van den toren van de Westerkerk viel één klankvollen, sonoren klokkenslag naar be neden. Half drie De deur van het Stadhuis was nog gesloten. Het Monument stond zwijgend in het parkje, dat hier en daar al weer teekenen van leven begint te vertoonen. Op den Singel, tegen den kademuur van het Held. Kanaal, bij 't bureau van Gemeentewerken, stonden wat menschen. Honderd bij elkaar, wat verlegen met hun figuur. Ze wilden het „historisch oogenblik" meemaken, maar vonden het eigenlijk wat dwaas tegenover elkaar, dat ze op dit vroege middaguur huis en haard verlaten hadden, om deze formaliteit bij te wonen. Maar toen kwam Bels en die zwaaide de bruine deur open en vlak achter hem kwam de secretaris, zonder hoogen hoed en gekleede jas, maar met zijn gleufhoed. plat geknepen door het vele groeten. En wethouder De Boer was present op de stoep. „Wij Wilhelmina", zoo las de secretaris, met duidelijke stem, maar dan komt hij tot de ontdekking, dat het hoofd van onze gemeente nog niet present is. Hij keert zich om: „Waar is de burgemeerster?" ,,'t Moet boven gebeuren, meneer," zegt Bels. „O, nou dan maar naar boven," en licht klapt de deur. De wettelijke tijd van half drie is al verstreken. De torenklok op het West plein wijst één minuut over half drie aan. De honderd luisteraars voor het Raadhuis waren het er niet over eens, dat de secreta ris naar boven ging. „Hij zal eerst nog een bel moeten halen," meende meester Hoek, „want die behoort er bij. Eerst moet de bel geluid, voordat de af kondiging plaats heeft. Ik heb het vroeger vaak genoeg meegemaakt." Maar of er nu in het Raadhuis geen bel was of dat Rob of Mieldijk niet in de buurt wa ren, het moest zonder belgeklingel gebeuren. En toen de balcondeuren open gingen werd Mr. v. Bolhuis geflankeerd door den burge meester ter rechter en door wethouder de Boer ter linkerzijde. De wethouder keek bepaald cynisch en bij den gemeente-secretaris was ook een zweem van spot niet te miskennen, toen hij opnieuw met de voorlezing begon. Men luisterde beneden en men was het er over eens, dat de secretaris tot in de achter ste gelederen verstaanbaar was. Maar toch vond men zich ook eigenlijk weer bekocht, want er stond nu letterlijk niets in, waarvoor men eenige interesse had en dat de wetten in Suriname klokslag middernacht tusschen 23 en 24 Maart in werking treden, welnu, dat liet toch ook den meest ernstigen toehoorder koud. Precies vier minuten nam „de plechtigheid" in beslag, toen groetten de heeren boven, be neden gingen de hoeden af, de wereld draait door. Aan de formaliteit was voldaan, maar stel je nu voor. dat het pijpestelen geregend had De verkoop met de K.S.K.-kaarten voor den feestavond van morgen met Charley Chaplin en Samier Hoafiem loopt, om het zoo maar eens te zeggen, gesmeerd en dat zal niemand verwonderen. Om teleurstelling te voorkomen vestigen wij er echter nog eens de aandacht op, dat thans uitsluitend kaarten verkrijgbaar zijn aan de kassa van Rialto, heden en (misschien) morgenavond van 8 uur tot half tien. Plaats bespreken uitsluitend vanavond van 8 tot 10.30 u. ONGELUK BIJ HET STORTHUIS. Schildersknecht verwond. Gisterenmiddag is een schildersknecht, die werkzaam was bij het Storthuis van de Gem.- Reiniging, aan de Bassingracht, vrij ernstig verwond, door het vallen van een paal, bij het ophijschen van de deur van het Storthuis. terecht, die tengevolge daarvan een tamelijke De deur kwam op het hoofd van den man hoofdwond opliep en naar het Hospitaal ver voerd werd. ONGEWENSCHTE VREEMDELING. Een minderjarig jong mensch werd hier door de politie aangehouden, afkomstig uit Rotterdam, zonder geld en zonder middel van bestaan. .Hij is zoo spoedig mogelijk naar de Rotte-stad teruggebracht. 1MISHANDELIN G. Een bewoonster van de-Cronjéstraat deed aangifte, dat zij door iemand op de Buiten haven was mishandeld. Een onderzoek wordt ingesteld. RUITEN INGEGOOID. Een bewoner van den Singel kwam mede- deeling doen, dat van zijn woning een paar ruiten vernield waren. Vandalisme? EEN FIETS GESTOLEN. Een fiets stond gisteren even onbeheerd in de Langestraat. Toen de eigenaar het rijwiel wilde terughalen bleek het verdwenen te zijn. VISCHVANGSTEN EN VISCHPRIJZEN. Gisteren werden aan den Vischafslag te Rotterdam van IJmuiden, Den Helder en elders in het binnenland aangevoerd 440 man den en kisten k 50 kg versche visch en 25 kistjes versche spiering. De prijzen' waren: tongen 5264, middel tarbot 3040, kleine 2028, groote schol 13—16, middel 12—18, kleine 6—10, puf 35, groote schelvisch 815, middel 8 tot 12, kleine 610, kabeljauw 612, groote gul 69, middel 68, kleine 69, bot 68, wijting 47, bolk 2.50—4, ri- viervisch 47, zeebaars 46, kuit 815, lever 2020, versche haring 5—6 per kist; spiering 1316 ct. per pond. 22 Februari: Aangebracht door korders: Tongen per kg 1.071.02 Slips 0.98—0.92 Schol le soort p. kist 9.508.00 Schol 2e soort 7.406.50 Schar 4.804.00 Wijting 1.80—1.10 Bot 5.10—4.40 Door garnalenvisschers: Levende garnalen per lit 1.65 Gekookte garnalen per kg 0.260.22 Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30— 17 u. Zaterdags van 912 uur. BIOSCOPEN: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: „Drie handige meisjes" en „Ik ben schuldig" Rialto, Spoorstraat, half 8: „Broadway Melody 1938". Witte Bioscoop, Koningstraat, half 8: „Mevrouw blijft ontbijten" en „De opstan dige vrouw" Heden We hebben natuurlijk allemaal ons oordeel klaar over de gebeurtenissen in Engeland en nadat we het betoog van Eden in het Lagerhuis hebben gelezen, hebben we ons aan zijn kant geschaard en gezegd, dat die anderen, met Cham- berlain vooraan, politieke sjacheraars zijn, die hun eer en goeden naam ver- koopen aan Italië. We moeten echter bij dit alles één ding niet vergeten, zoowel Eden als Chamberlain mee- nen het even ernstig met den vrede en meenen beiden dien vrede op den door hen bewandelden weg het best te dienen. Wanneer we de eerlijke woorden van den afgetreden Britschen minister van buitenlandsche zaken lezen, dan voelen we ons inderdaad geneigd ons aan zijn kant te scharen. Het is alles zoo klaar, zoo eerlijk, zoo recht door zee, zoo principieel. „Naar mijn overtuiging, zoo heeft de minister gezegd, is de houding der Ita- liaansche regeering tegenover internatij- nale vraagstukken in het algemeen en tegenover Gr. Brittannië in het bizonder nog niet zoo, om officieele besprekingen te openen. De grond is in geen enkel opzicht voorbereid. De propaganda tegen Engeland gevoerd, door de Italiaansche regeering, wordt over de geheele wereld verbreid." 't Is waar, wat Eden hier gezegd heeft en het is te begrijpen, dat hij er niets voor voelde onder deze omstandigheden contact te zoeken met Mussolini, die al zoo dikwijls zijn belofte gebroken had en die al meermalen papieren overeenkomsten als waardeloos had beschouwd Het is geen wonder, dat Eden er voor bedankte om voor Italië op de knieën te gaan, temeer waar hij het Lagerhuis zijn belofte gegeven had, dat hij geen besprekingen met Italië zou openen, alvorens de vijandige propaganda ten opzichte van Engeland gestopt zou worden. „De wereld moeten geen beloften, doch feiten voor oogen gehouden worden", zoo zei de Britsche minister terecht. Chamberlain, de Engelsche minister president, die inderdaad voor Eden groote waardeering en respect heeft, meende echter meer resultaat voor den vrede te kunnen .bereiken, wanneer hij Italië de hand bood, om te trachten samen den wég te bewandelen. Elkaar te verstaan en niet elkaar af te stooten. Nu mogen wij bij dit alles één ding niet ver geten; Eden was voor Italië zoo langzamer hand geworden, wat de roode doek voor een stier is en van vruchtbare besprekingen (als ze tenminste mogelijk zijn met Italië) zou zeker geen sprake zijn, zoolang Eden aan het hoofd van buitenlandsche zaken stond. Het zal natuurlijk de groote vraag zijn of Cham berlain, onder wiens opperste leiding de Brit sche buitenlandsche politiek zal komen, succes zal hebben met zijn besprekingen. Maar dat zal moeten worden afgewacht. Chamberlain kon mededeelen, dat de Ita liaansche regeering de Britsche formule, zoo- als die in de non-interventie- commissie gere digeerd was over het terugtrekken der Ita liaansche vrijwilligers accepteert en dat zij kennis genomen had van de drie punten, waar op de Britsche buitenlandsche politiek was ge grondvest en welke drie punten we hieronder nog eens laten volgen: 1. De verdediging van Britsche belangen en personen over de geheele wereld. 2. De waarborging van den vrede en de oplossing van alle geschillen langs vredelieven- den weg. 3. De ontwikkeling der betrekkingen tot andere naties die genegen waren de regels van internationale hoffelijkheid en gedrag te ge hoorzamen. Het laatste punt vooral mag Italië wel ter harte nemen, maar nogmaals, we zullen moeten afwachten welke politiek voor den vrede van Europa het beste was, de principieele Volkenbondspolitiek van Eden, of de tactische van Chamberlain en de zijnen. De toekomst zal het uit moeten wijzen. Musis Sacrum, 8 uur. Vereeniging van Huis vrouwen. Feestavond Jaarvergadering. Casino, 8 uur. Winnubst-concert. Café „Centraal", 8 uur. Inst. Arb. Ontwikkeling. Lezing met licht beelden: „Amerika ontwaakt". Donderdag 24 Februari. Musis Sacrum 8 uur: Bond van Harmonische Lichaamsotwikke- ling, o.m. vertooning Olympische film. Casino 8 uur. Gymnastiek uitvoering „Turnlust". Rialto, 8 uur: Feestavond K.S.K. Vrijdag 25 Februari. Zeevaartschool: Lezing Weer- en Sterren kundigen Kring. Zaterdag 26 Februari. Casino, 8 uur: Gymnastiekuitvoering „Pro Patria". Musis Sacrum 8 uur: Knalavond W.S.V. „De Zilvermeeuw". Licht op 3 u. 55 m. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 772.6 Temperatuur lucht 3.6 Laagste temp. lucht gisteren 2.8 MUTATIES. De officier van gezondheid 2e kl. G. J. B. van Swelm, is met 19 dezer overgeplaatst van Hr. Ms. „Java" op Hr. Ms. Wachtschip te Willemsoord. Hij zal aan boord van Hr. Ms. „Java" worden vervangen door den idem J. H. H. Lamers. De officier van gezondheid 2e kl. C. van der Ploeg, vertrekt 23 dezer per ms. „Indrapoera" naar Gibraltar, ter plaatsing aan boord Hr. Ms. „Hertog Hendrik". De luit. ter zee le kl. W. M. de Vries en die der 2e klasse S. S. W. van der Woude, aangewezen voor den dienst in Nederlandsch Indië, zullen hun bestemming volgen per ms. „Baloeran", dat 16 Maart van Rotterdam zal vertrekken. De luit. ter zee 2e kl. mar. res. D. Dobbega, is voor het medemaken van eené oefening, met 21 dezer geplaatst bij de Marinekazerne te Amsterdam. DETACHEERING GENIr.. Te Den Helder is een detachement van het Regiment Genietroepen uit Utrecht aange komen voor het houden van oefeningen.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5