WEK DE GAL IN UW LEVER OP Dampo verdrijft elke verkoudheid De eerste Portiek-vonnissen geveld Gemeenteraad De Pers over onze clubs Kantongerecht Cocaïne gevonden in een huis in de Molenstraat De arbeidsvoorwaarden in de Typografie Vogelleven (III) De gestaakte wedstrijd Helder-Vole wijekers Schadepost je voor Frans Neyts. Zooals men zich nog herinneren zal, pleeg de Frans Neyts op den 23en Oct. van 't vorige jaar tegenover hotel Bellevue een aanrijding, waardoor een wielrijder op nogal pijnlijke wijze getorpedeerd werd. Gisteren kwam de zaak voor. Het slachtoffer, dat eveneens present was, gaf een beknopt résumé van het voorgeval lene, waarbij duidelijk tot uiting kwam, dat Neyts aan rechts niet den voorrang gegeven had. Ook vertelde W., dat de reclame schilder met minstens 35 40 kilometer langs 's heeren wegen gedaverd had in zijn „race-wagen". Er zijn twee getuigen, die aan het woord komen. Ze zaten in genoemde racecar, doch gaven beiden toe dat rechts niet den voor rang verkreeg. Als de ambtenaar van het O.M. 25.boete subs. 20 dagen hechtenis gevorderd heeft, komt de verdediger, Mr. Buiskool uit Schagen, aan het woord, die een poging doet de portemonnaie van Neyts voor een aderlating te vrijwaren. Hij wijst er op dat z.i. de doortocht voldoende was voor auto en fiets en dat W. met wat goe den wil een botsing had kunnen voorkomen. Hjj verzoekt, behalve de civiele vordering, geen straf te geven. Uitspr. 15.boete, benevens de toewij zing van de vordering van 50 pegulanten. 7 Centen werden 10 guldens. Vervolgens verscheen agent De Haan, in gezelschap van 3 lieden, verdacht van het dobbelspel. Een der verd., zekere W., geeft toe dat hij met centen op een streep gegooid heeft, maar dat was louter en alleen bedoeld als tijdverdrijf. De andere twee fungeerden als publiek. Als Kantonrechter W. adviseert een vol gende maal als tijdverdrijf met balletjes te gooien, merkt verd. op, dat deze zoo gemak kelijk wegrollen, waarin een grond van waarheid schuilt, 10.boete of 5 dagen plus verbeurdverklaring van de 7 centen... Hjj kende geen weg-manieren. Volgde de zaak tegen verd. M. uit Wie- ringen, die echter de reis niet gemaakt had. Wel aanwezig was getuige Kaan, vracht rijder aldaar. Het bleek, dat de auto van M., op den weg geparkeerd gestaan had, doch plotseling, zonder eenig teeken overgestoken was, tengevolge waarvan Kaan in botsing kwam. 20.of 10 dagen. Wie was hier de schuldige? De architect J. J. v. d. L., niet aanwezig, werd er van beschuldigd, dat hjj aan een verbouwing begonnen was, zonder nog in het bezit te zijn van de gemeentelijke ver gunning. Het blijkt dat de vergunning wel aangevraagd was, doch eerst 4 dagen na de bekeuring in het bezit van verd. kwam. De kantonrechter informeert er naar of dat zoo lang moet duren, voordat dergelijke beschei den in het bezit van den betrokkene zijn en dus wordt een agent als afgezant naar het Raadhuis gezonden om een der ambtenaren op te halen. En zoo verschijnt de heer Schel- linger, die vertelt dat er een terrnjn van 6 weken voor een dergelijke aanvraag bestaat en dat het in dit geval veel korter duurde. De Kantonrechter schudt wat met het grijze hoofd en schijnt het niet erg vlug te vinden... Trouwens, ook de boete sprak boek- deelen: 2 kwartjes! Zjj had cocaïne in huis. Volgde een zaak, die iets had van een „cause célèbre", maar in wezen uitging als een nachtkaars. Het was een juffrouw woonachtig in de Molenstraat, een die terechtstond terzake het in haar woning hebben van niets minder dan cocaïne, een feit, ernstig genoeg om vele Jutters slapelooze nachten te bezorgen. Het weinig acceptabele verhaal van de juffrouw kwam ongeveer hier op neer, dat het ging om een soort revanche van een voormalige vriendin. Bij het verhuizen had zij n.1. een paar bussen meegenomen en wat bleek toen de politie er in keek... dat er cocaïne in zat. Dat was natuurljjk heel leelijk, vooral toen de getuige-deskundige, de apotheker Elsen- burg uit het Marine Hosiptaal, vertelde dat het 18-karaats cocaïne was. Er werd nog het noodige over nagebabbeld, waarbjj o.a. bleek dat de juffrouw ook met cigarettenpapier rare dingen uitgekuurd heeft. Ook dat pleitte niet in haar voordeel. Het einde bracht 60 gulden boete of 40 dagen hechtenis. Niet gering alzoo! De zaken werden omgedraaid. J. de J. was gedagvaard, omdat hij een aanrijding op den hoek DijkwegLange- straat gebleken was dat de remmen van J's auto niet in orde waren. De heer Bethlehem had dit aanleiding gevonden om een klacht in te dienen, maar dat liep hem niet bijster mee. Hij vertelde namelijk dat hij de Lange- straat uitgetuft was, en, geen signalen hoo- rende, den hoek omreed... Dit was volgens den Kantonrechter echter heelemaal geen reden orp dan maar aan te nemen dat er geen verkeer is en hjj vond het zelfs waarschjjnljjk dat B. de schuldige was en dat de remmen van Js' auto door de aanrijding ontzet zijn. Ook het O.M. vond grond voor deze veronderstelling. En zoo geschiedde het dat J. niet alleen straffeloos naar huis ging, doch tevens de civiele vordering niet behoefde te betalen. Het kan verkeeren... Duister geval. De melkhandelaar H. W. K. reed op zeke ren dag de Hertzogstraat uit, en den Polder weg op. Er werd een botsing geboren, en volgens een paar getuigen heeft K. de bocht veel te groot genomen en is hjj dus schuldig aan de overtreding. Nu wilde het geval dat K. hëftig protesteerde tegen een dergelijke verdachtmaking en er niets van hooren wilde. Doch daar de melkhandelaar zich boos maak te bleef de Kantonrechter niet achter en dat is altjjd een leeljjk ding... f 15.— of 5 dagen. K. ging prompt in hooger beroep. Hjj was verblind. De expediteur C. E. uit Hippolytushoef reed 1 Januari in den Wieringermeer een „paartje" aan, dat langs 's-heeren wegen kuierde. Het manneljjk deel van genoemd paartje liet het er niet bij zitten en zoo was men thans geza- melijk opgetrokken naar de Nieuwediepsche zetel van Justitia. Verd. wilde de schuld wer pen op een tegenligger, doch dat was een heel zwak argument wat niemand -wilde gelooven. f 25.boete subs. 10 dagen hechtenis. Be nevens een civiele vordering toegewezen, ten bedrage van 3 verlette werkdagen van het slachtoffer. Maarten Smit geeft het niet op. En daar verscheen wederom Maarten Smit, lachend en blozend van gezondheid, maar die al spoedig bemerkte dat het lachen voor den Helderschen Kantonrechter spoedig in weenen kan verkeeren... Het was weer de oude kwestie: Maarten Smit schijnt den rijksstraatweg een beetje te exploiteeren, ook al wordt door hem beweerd, dat hjj een parkeervergunning heeft. Deze zaak is al eens meer voor geweest en toen werd de heer Smit in het gelijk gesteld. Het O.M. trekt van leer en merkt op, dat er tal van klachten komen over den heer Smit. Ook zouden er reeds een paar onge lukken te wijten zjjn aan het in beslag nemen van een deel van den rij weg en het is de hoogste tijd dat er thans eens definitief een eind komt aan een dergelijken wantoe stand. Ook veldwachter Vroom wordt nog gehoord, die volmondig toegeeft, dat het bij Smit een rommel is. Ook heeft get. dikwijls gewaar schuwd. F 10.boete of 3 dagen hechtenis. Verd. gaat in hooger beroep. Overtredingen en detail, J. S. N., een huisschilder, heeft een loon lijst te laat ingeleverd. F 8.of 2 dagen. A. de B. en A. S. beiden te Anna Paulowna hebben een geweer gebruikt voor het ver jagen van kraaien, doch zonder in het bezit te zijn van èen geldige acte. Ieder 20 gulden of 10 dagen. Geweren zijn verbeurd ver klaard. J. B. bezat geen achterlicht. F 4.of 2 dagen. N. S. had wel een achterlichtje, maar het brandde niet toen de „motorbrik" langs kwam. F 4.of 2 dagen. En het had nog wel een rjjkskeur.... P. K., groentenhandelaar, overtrad de arbeidswet. F 8.of 3 dagen. De banketbakkers P. M. en S. K. pleegden hetzelfde feit. En... niet voor de eerste maal. M. F 15.— of 10 dagen. K. 2 X F 6.— of 2 X 2 dagen. C. M. v. Z. had een lichtlooze lantaarn op de fiets, F 4 of 2 dagen. J. V. had een fiets, waarop een reflector ontbrak. F 3.of 2 dagen. M. T. G. stond in een portiek, terwijl haar vriendin een loterjj-lijst bekeek... F 3.of 1 dag. De vriendin, die niet aanwezig was, kreeg opslag F 5.of 2 dagen. G. A. fietste op een karretje zonder bel. F 4.of 3 dagen. J. V., een krantenbezorger bezorgde zijn kranten op een fiets, waarop het licht ont brak. F 4.of 2 dagen. W. N. B. bezat geen branden achterlichtje. F 4.of 3 dagen. A. B. idem, idem... F 4.of 1 dag. J. de J., geen reflector. F 3.of 1 dag. D. B. reed links van den weg. F 6.of 3 dagen. P. K. heeft in een portiek gestaan. F 4. of 2 dagen. H. S. idem, idem, F 4.of 2 dagen. Van de 3-wieler bakfiets van F. v. A. waai de het licht uit. F 4.of 2 dagen. A. M. reed zonder achterlicht. F 4.of 2 dagen. A. M. B. hield niet rechts van den weg. F 4.of 3 dagen J. V. heeft in de Spoorstraat bij het ver anderen van richting de hand niet uitge stoken. F 6.of 3 dagen. C. J. de V. reed in verboden richting. F 4. of 2 dagen. En hiermede kwam het einde. Het kon be3t toe Een vogel, die steeds weer ieders belang stelling trekt, is de Koekoek, de parasiet onder de vogels. Hij bouwt geen nest, ja ge troost zich niet eens de moeite de eieren uit te broeden, laat staan de jongen groot te brengen. Het wijfje deponeert een ei in het nest van een insecten etend zangvogeltje en dat moet dan maar voor de. rest zorgen. Dit gelukt ook haast altijd, maar de eigenlijke kindertjes van het zangvogelpaar bekoopen het met den dood. Het koekoeksjong werkt namelijk de rechtmatige jongen er uit en kan zoodoende al het voedsel voor zich opeischen. Hoe wordt het ei in het nest gelegd Zeer dikwijls worden er eieren van de koekoek gevonden in het nest van een Win terkoninkje. Dit „klein duimpje" bouwt een overdekt nest, met de vliegopening opzij. Daar zal dan wel geen andere oplossing voor zijn, dan deze: Het koekoekswijfje legt het ei op den grond, neemt het daarna in den snavel en brengt het zoo in het nest. (Zelf heb ik dat nog nooit waar kunnen nemen). ,"n open nesten, (b.v. van de Heggemusch), zal het ei wel op de nor- en C zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Eiken dag moet uw lever een liter gal ln de In gewanden doen vloeien. Wanneer de galafscheiding onvoldoende is, wordt Uw voedsel niet verteerd, het bederft. Er vormen zich gassen in Uw lichaam, U raakt verstopt. Uw organisme wordt vergiftigd en U wordt humeurig en loom. U ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmid delen: een geforceerde stoelgang neemt de oor zaak niet weg. Maar CARTER S LEVERPILLETJES zullen zor gen voor de vrije toevoer van gal, waardoor U weer geheel herstelt. Een plantaardig, zacht, onover troffen middel om de gal te doen vloeien. Eischt Carter's Leverpilletjes, verkrijgbaar bij apothekers en drogisten in flacons van 0.75. Vergadering op Dinsdag a.s. De leden van den Gemeenteraad zijn opge roepen tot het houden van een openbare ver gadering op Dinsdag 1 Maart 1938, des avonds 8 uur, ten Raadhuize. De agenda luidt: Notulen. Vaststelling der notulen van de vergade ring van 30 November 1937. Mededeelingen. 1. Medegedeeld wordt, dat ter gelegen heid van de geboorte van Prinses Beatrix te legrammen met gelukwenschen namens den Raad en de ingezetenen zijn verzonden aan H. M. de Koningin en aan H. K. H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard, waarop dankbetuiging is ontvangen. 2. Volgens bericht van den Minister van Sociale Zaken van 26 November 1937 kan tot wederopzeggens toe een nader door de In spectie voor de werkverschaffing te bepalen aantal werklocze arbeiders uit deze gemeente worden te werk gesteld bij het centrale werk verschaffingsobject „diepspitten van zand gronden en spitten en plantklaar maken van pl.m. 66 H.A. enz." in den Wieringermeer- polder. Ingekomen stukken. a. Een exemplaar van de door Gedeputeer de Staten gesloten rekening der gemeente over het dienstjaar 1935, alsmede van die van elk der bedrijven der gemeente over dat dienstjaar; b. Besluit van Gedeputeerde Staten tot ver daging van hunne beslissing ten aanzien van de gemeente-begrooting voor het dienstjaar 1938; c. Goedkeuring van Gedeputeerde Staten op het raadsbesluit van 30 November 1937, tot verhuring aan J. A. en G. J. van Steijn van de bloemisterij achter de Sluisdijkstraat, voor het tijdvak 1 Januari31 December 1938; d. Goedkeuring van Gedeputeerde Staten ten aanzien van het raadsbesluit van 22 De cember 1937, tot het wijzigen van de verorde ning op het beheer der bedrijven; e. Goedkeuring van Gedeputeerde Staten op het raadsbesluit van 7 September 1937, tot wijziging van het uitbreidingsplan voor Huisduinen f. Goedkeuring van Gedeputeerde Staten voor zooveel noodig van het raads besluit van 9 Juni 1936, tot overdracht van een gedeelte van den Langevliet aan den pol der „Het Koegras"; g. Besluit van Gedeputeerde Staten, waar bij, onder goedkeuring van het raadbesluit van 21 December 1937, wordt verklaard, dat de instandhouding van de o.l. school no. 2 te Huisduinen, ingevolge art. 19 der L. O. wet 1920 wordt gevorderd; h. Koninklijke goedkeuring van het raads besluit van 21 December 1937, tot wijziging der Legesverordening; i. Schrijven van mej. J. H. L. Gerth van Wijk, houdende bericht van aanneming harer benoeming tot onderwijzeres aan school 8. (Voorgesteld wordt deze stukken voor ken nisgeving aan te nemen). j. Verzoek van de firma J. Heyloo, voor heen Filbri, om in aanmerking te mogen ko men voor het aangaan van een contract voor de levering van specialistische artikelen: (Voorgesteld wordt dit stuk te stellen in handen van Burgemeester en Wethouders, ter afdoening). k. Schrijven van het Bestuur van de Hel- dersche Schoolvereeniging, houdende mede- deeling, dat het de aanvragen voor vergoe ding, als bedoeld in artikel 103, eerste lid, der L.O.-wet 1920, ingezonden op 10 Januari 1936, voor het jaar 1935, intrekt; 1. Adres van de Commissie van Beheer voor den Schoolartsendienst aan de Raden der aangesloten gemeenten, met verzoek om tot uitbreiding van den dienst te willen be sluiten; (Voorgesteld wordt de stukken onder k en male wijze gelegd worden. Er wordt beweerd, dat één koekoekswijfje per jaar ruim 20 eieren legt, maar dat is natuurlijk heel moeilijk te controleeren. Het bekende „Roekoek-koekoek", dat we allen zoo goed kennen, wordt alleen door het mannetje geroepen. Het wijfje meer een lachend: ga-ga-ga!" of „gu-gu-gu". De koekoek lijkt in vlucht en grootte (on geveer 33 c.m. lang) zeer veel op de torenvalk. (Wiekelt echter niet.) Het verschil in grootte der eieren is echter enorm. Een koekoeksei is ongeveer zoo groot als dat van een musch, terwijl dat van de Torenvalk overeenkomt met een duivenei. Cuculus canorus is schadelijk, door het verloren doen gaan van de zangvogel broedsels, maar daarentegen nuttig door het verdelgen der vele insecten en langharige rupsen. In tegenstelling met de Koekoek, is de Ekster een waar bouwkunstenaar. Het takkennest van deze vogel is zeer groot, meestal hoog in een boomtop, maar ook wel eens laag bij den grond. Het fundament van dit kunstwerk bestaat uit takjes, waarop een leemen nap is gebouwd, 3 êt 4 c.m. dik, gevoerd met gras, vezels en haar. Om deze nap zjjn weer takken (liefst van dorens voorzien) ge vlochten. Het geheel is overwelfd, met een vliegopening opzij. Vaak worden er in de buurt, door dezelfde vogels meer nesten ge bouwd, maar deze hebben dan geen „dak". De onderhandelingscommissie der werkge vers- en werknemersorganisaties in de typo grafie en het rasterdiepdrukbedrijf heeft in de maanden Januari en Februari verschillende vergaderingen gehouden over de herziening van de begin April eindigende collectieve arbeidsovereenkomst. Deze commissie is thans tot overeenstem ming gekomen over den inhoud van een nieuwe overeenkomst, voor het tijdvak van 11 April 1938 tot 12 April 1941. Behalve eenige technische details is de voornaamste wijziging die der loonen, welke ten deele zijn aangepast aan de stijging der kosten van levensonder houd sinds April 1936. De volwassen werkne mers krijgen een loonsverhooging van drie cent, de jongeren van twee en een cent. De leden der onderhandelingscommissie heb ben op zich genomen, het resultaat der onder handelingen bij hun respectieve organisaties te verdedigen. 1 te stellen in handen van Burgemeester en Wethouders, om advies). m. Verzoek van H. N. Kaptein om eervol ontslag als onderwijzer aan school 5; (Voorgesteld wordt het gevraagde ontslag eervol te verleenen met ingang van den door Burgemeester en Wethouders te bepalen datum). n. Verzoek van E. H. Bos om ontslag als leeraar aan de Gemeentelijke Avondvaktee- kenschool, als leeraar aan de Gemeentelijke Handelsavondschool en als lid der Commissie tot voorlichting bij beroepskeuze, ingaande 1 Maart 1938. (Voorgesteld wordt de gevraagde ontslagen eervol te verleenen, onder dankbetuiging voor de bewezen diensten). Begrooting. Voorstel tot het vaststellen van de 2e wij ziging van de begrooting der inkomsten en uitgaven van de gemeenten voor het dienst jaar 1937. Voorstel tot het vaststellen van de 3e wij ziging van de begrooting der inkomsten en uitgaven van de gemeente voor het dienst jaar 1937. Politie. Voorstel tot wijziging van de Verordening, regelende de rangen, het aantal, de samen stelling, de eischen van benoembaarheid en de bezoldiging van de ambtenaren der gemeente politie in de gemeente Den Helder. Onderwijs. Voorstel tot vaststelling van het gemiddeld bedrag, dat over het jaar 1937 per leerling is uitgegeven aan belooningen van vakonder wijzers. Voorstel tot benoeming van een conciërge aan het Gem. Lyceum en aan de Handels avondschool. Voorstel om geen medewerking, ingevolge art. 72 der L.O. wet 1920 te verleenen voor den bouw van een nieuwe R.K. school door de Stichting „Het R. K. Onderwijs". Voorstel inzake het niet afkoopen van de vergoeding ex art. 205 der L.O. wet 1920, voor de Chr. School Koegras. Voorstel tot het verleenen van subsidie aan de besturen van bijzondere bewaarscholen. Salaris-verordening. Mededeeling, dat door Burgemeester en Wethouders aan A. Bakker, die met in gang van 1 Maart 1938 door hen is benoemd tot meteropnemer-incasseerder in vasten dienst, onmiddellijk drie periodieke verhoo gingen zijn toegekend. Besteksbepalingen. Voorstel tot het opnieuw vaststellen van Bepalingen omtrent loon en arbeidsvoorwaar den, die moeten worden opgenomen in bestek ken en voorwaarden van aanbesteding van werken ten behoeve der gemeente. Aanschaffing cyclostyle. Voorstel tot het verleenen van een crediet voor de aanschaffing van een cyyclostyle- machine. Onbruikbaar maken van afgekeurd vleesch. Voorstel betreffende de gemeenschappelijke regeling terzake van de onbruikbaarmaking van afgekeurd vleesch. Afkondiging verordening. Voorstel tot intrekking van de „Verorde ning regelende de afkondiging van straf- en belastingverordeningen, enz." Verordening Raadscommissiën. Voorstel' tot het vaststellen van een ver ordening, regelende de samenstelling en de werkkring van de raadscommissies, ex art. 60, 2e lid, der Gemeentewet. Het kan zijn, dat zoo'n nest bouwgebreken heeft, maar het is ook wel mogelijk, dat het moet dienen om de menschen te foppen. (Van daar de naam: fopnesten.). Vaak wordt er op een nest geschoten, maar in de meeste geval len heeft dit geen resultaat, daar de hagel in de leemen nap smoort. Het legsel van den Ekster varieërt tusschen 5 en 9 eieren, die lichtgroen van kleur zijn, met lichtbruine vlekjes. Deze eieren worden 18 dagen bebroed, maar als dan de jongen ter wereld zgn, laat de ekster zich van de leelijke kant bekijken.» Hij wordt dan zeer roofzuchtig en alles is dan ook van zijn gading: Vruchten, wormen, maar ook eieren en jonge vogels. In de meeste streken van ons land, wordt pica pica dan ook hardnekkig vervolgd, maar hg weet zich door slimheid nog tamelijk goed te hand haven. Vriend langstaart (staart 23 c.m.) is een zeer slecht vlieger, hetgeen te wijten is aan de korte, afgerande vleugels; hij krjjgt hierdoor een eenigszins fladderende vlucht. Op sommige boerderijen in ons land heerscht nog het bijgeloof, dat wanneer een ekster zich voor de ramen der woonkamer vertoont, er diezelfde dag bezoek of een brief komt. (Daar is dan zeker het beroemde „stokje" in de thee niet in zwang). De ekster en de houtduif hiel den eens een wedstrijd in het maken van een gedicht op de koe. De Houtduif won het met: Roe-koe, o schoone koe, o schoone koe, roe koe! terwijl de ekster alleen maar kon roepen en ek fet! en ek fet! (en ook vet). Toch behoort de ekster tot de Zangvogels al is zijn „gezang" dan ook verre van wei- luidend te noemen. Familieleden van hem zijn de Kraaien. Vlaamsche gaaien en Kauwen waar we het een andere keer wel eens over zullen hebben. T Straatnamen. Voorstel tot wijziging der namen van we gen in Koegras. Onbewoonbaarverklaring. Voorstel tot onbewoonbaarverklaring van het perceel Paardenstraat 1. Voorstel tot onbewoonbaarverklaring van het perceel Jonkerstraat 23. Bouwverordening. Voorstel om afwijzend te beschikken op het beroep van D. Bethlehem tegen de weigering van een bouwvergunning. Benoeming. Voorstel tot benoeming van een tijdelijk leeraar in de Duitsche taal aan de gemeente lijke Handelsavondschool, te rekenen van 10 Januari 1938 af. Voorgedragen worden: 1. A. Lever, Sumatrastraat 7, 2. H. C. de Stigter, Krugerstraat 12, 3. R. H. van den Heuvel, Boerhaavestr. 23. Voorstel tot het benoemen van leden en plaatsvervangende leden der Commissie van Gorganiseerd overleg voor het jaar 1938. In 1937 hadden zitting: a. als lid: de heeren L. F. Loo, Dr. P. Feen- stra Kuiper en C. Bot; b. als plaatsvervangend lid: de heeren J. B. F. Meijer, J. Bregman en P. van der Veer. Voorstel tot benoeming tot leeraar in tijde- lijken dienst aan de Zeevaartschool voor het tijdvak van 1 September 1937 tot en met 27 October 1937, van de heeren T. P. Katoen, en B. Rensink, beiden te Den Helder. Ter inzage. Ter inzage zijn gelegd: 1. een overzicht van gedurende het vierde kwartaal 1937 verkochte en in erfpacht uit gegeven gronden; 2. opgaaf van patiënten, die gedurende het vierde kwartaal 1937 voor gemeenterekening zijn verpleegd geweest in de R.K. Ziekenver pleging St. Lidwina en in het Marine- Hospitaal. Morgenavond vergadert de com missie van onderzoek. De door den K.N.V.B. ingestelde commissie van onderzoek inzake den gestaakten wed strijd HelderDe Volewijckers komt morgen avond in Alkmaar bijeen. Behalve bestuurs leden en grensrechter van De Volewijckers zijn uitgenoodigd om voor de commissie te verschijnen: scheidsrechter W. Prins, de con sul van den K.N.V.B., de heer W. M. de Draaijer; de consul van den N.H.V.B., de heer A. G. v. d. Linde; bestuursleden, lijnrechter en die spelers van Helder, welke het eerst het veld verlieten. Z.V.V.—H.R.C. Wij lezen in „De Zaanlander" o.m. het vol den over den wedstrijd ZVVHRC (32): In een buitengewoon enerveerenden kamp is het Z.V.V. gelukt de Racers te bedwingen en daarmee revanche te ne men op de destgds in Den Helder geleden nederlaag. Door deze prestatie is het Blauw-zwarte elftal in 1938 nog niet ge slagen, hetgeen zeer zeker respect afdwingt. H.R.C. speelde zeer vinnig maar fair, doch de achterhoede lijkt ons niet het beste deel van de ploeg. Hun positiespel was dikwijls heel goed, maar men verviel wel eens te veel in de fout hét spel te kort te houden. Na acht minuten passeert rechtsbuiten van Pelt handig Hetteling en met Kok op zijn hielen lost hij een ongelooflijk harde kogel, die langs den verrasten Jonker in 't doel ver dwijnt. 01. Slechts vier minuten na 't H. doelpunt geeft Pesie een prachtige pass naar van Halderen. Een hard schot en de stand is 11. Een aanval van Z., waarbij van Hal deren en Gongriep naar voren stuiven brengt één der backs zoo in 't nauw dat hij niet beter weet te doen dan van Halderen van de sokken te loopen, hetgeen de referee zeer terecht bestraft met een strafschop. Van Halderen neemt de penalty, doch zijn schot gaat naast! HRC hierdoor geprikkeld komt nu terdege opzetten, de Z-achterhoede krijgt het even zwaar te verantwoorden maar al is 't met veel moeite het gevaar wordt steeds tijdig bezwo ren. De linksbuiten der Helderschen krijgt dan den bal toegespeeld en een voorzet volgt, Brinkkemper en Jonker begrijpen elkaar ver keerd, waarvan Zymni profiteert en inschiet maar Kok redt op de doellijn, het is echter uitstel van executie want de bal komt weer bij den H-middenvoor die nu niet faalt, 12. Meteen hierna weer een H-aanval, een hard schot van Hoogendijk maar Jonker houdt het leder op uitmuntende wijze. Z. gooit nu alles op den aanval en reeds spoedig heeft dit suc ces als Pesie doorgeeft naar Versteegh die na snel opbrengen den H-doelman ten tweede male passeert. Blijkbaar vindt ZVV dit niet voldoende want nu zijn het de H-backs die het zwaar krijgen. Wel ondernemen zij enkele tegenaanvallen, maar nu is de Blauw-zwarte achterhoede terdege op haar hoede en geeft vrijwel geen schietkans. Bij een aanval van v. Halderen c.s. zet Hartog laag voor en voordat men weet heeft Versteegh op onnavolgbare wijze ingekopt, 23. In de periode die nog resteert voor de rust komt geen ver?.ndering meer door goed verdedigen aan beide zijden. Na de rust werd niet meer gescoord.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 6