Wijziging in het programma Nieuwe luchtkruiser gereed Radioprogramma jedgar rice |burroughs Dc Grondwetswijziging UIT ONZE OOST Maatregelen voor oorlogstijd Verduistering van kalfslevers en ossepooten Een vliegtuigenfabriek Indië in Verbeterd vliegveld goedgekeurd De onbewaakte overweg Meisje slachtoffer van vechtpartij Dr. Henri Polak geridderd Twee trams kraken taxi Kolendamp-vergiftiging Kazematten te Heusden No. 6. Tarzan werd door de beide mannen alleen op het strand achtergelaten. Hij zag het schip in de verte verdwijnen en balde zijn vuist naar zijn vijand, die daar met zijn zoon wegvoer. Intussen had een grote troep apen het hele gebeuren met belangstelling gadegeslagen en maakte er melding van aan hun koning. Tar zan liep naar de jungle toe en las het briefje, dat hij nog steeds in de hand hield. Hieruit vernam hij, dat Rokoff van plan was zijn kind bij een kannibalenpaar te laten opvoeden en dus ook van hem een kannibaal te maken, terwijl hij zijn vrouw, Lady Greystoke, aan de kannibalen zou overleveren. Hierdoor be greep Tarzan, dat ook zijn vrouw aan boord van de „Kinsaid" was. Nadat Rokoff zich van Tarzan had ontdaan, ging hij naar de hut, waarin Jane gevangen werd gehouden en liet haar aan het dek komen. Hij wees haar op een eenzame figuur, ver weg op het strand en deelde haar nu mede, wat hij met haar van plan was. Angstig drukte Lady Greystoke zich tegen de wand van het schip aan. In tussen liep Tarzan tandenknarsend van woede met het briefje verfrommeld in zijn hand, de jungle in, tot hij plotseling besefte, dat hij gevolgd werd. Met een ruk draaide hij zich om en bevond zich tegenover een grote mensaap. (Nieuwe spelling.) Gistermiddag om half drie heeft overal Jn den lande en in onze overzeosche gebie den de plechtige afkondiging van de Grond wetswijziging plaats gehad. Deze wijziging heeft, zooals men weet, be trekking op het volgende: Wijziging en aanvulling van de bepalin gen betreffende het inkomen der Kroon; Wijziging en aanvulling van de bepalin gen betreffende de schadeloosstelling en het pensioen van de leden van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal; het openen van de mogelijkheid, ministers ie benoemen, niet belast met de leiding van een ministerieel departement; aanvulling van de bepalingen betreffende het kiesrecht; het openen van de mogelijkheid, openbare lichamen voor beroep en bedrijf in te stel len en tenslotte; wijziging en aanvulling van de bepalin gen van het overgangsrecht. In den Volksraad van gisteren deelde de Regeeringsgemachtigde mede, dat maatregelen genomen zijn om bij een eventueelen aanval de objecten, welke voor een vijand be- geerenswaard zijn en die niet kun nen worden verdedigd, op te blazen. Amsterdamsche slagers voor dui zenden benadeeld. Vier ver dachten aangehouden. Sinds eenigen tijd verdwenen op geheimzinnige wijze uit een aantal afgesloten cellen in een der gemeen telijke koelhuizen op de Eilanden te Amsterdam een aanzienlijke hoeveel heid slachtproducten als runder- en kalfslevers, ossepooten en dergelijke Thans heeft de politie van het bureau Kattenburg vier mannen, van wie twee he lers, kunnen aanhouden. De hoofddader, een chauffeur, heeft met de hulp van een handlanger een deel van de voor zijn baas bestemde producten verduis terd en aan opkoopers verkocht, terwijl hij er bovendien in slaagde met valsche sleu tels de cellen van andere slagers te openen en zich ook daaruit slachtproducten toe te eigenen. In vier maanden tijds is aldus voor een waarde van eenige duizenden guldens ver duisterd. Ook wordt de chauffeur er van verdacht voor een bedrag van f 500.aan vellen en andere goederen te hebben verduisterd. Het is niet uitgesloten, dat bij deze zaak nog eenige personen betrokken zijn. De po litie van het bureau Kattenburg heeft t een uitgebreid onderzoek ingesteld. De chauffeur en zijn handlanger zijn van morgen reeds voor den officier van Justitie geleid. Na de slachtoffers van de vliegramp her dacht te hebben ging de Indische Volksraad gisteren over tot de behandeling van de aan vullende begrooting van het departement van Oorlog. De Regeeringsgemachtigde, de heer Boer stra, deelt, bij de beantwoording in eersten termijn mede, dat de oprichting van een vliegtuigfabriek in Indië, zeker de belang stelling van de regeering zal hebben, daar hieruit zou blijken, dat gunstige voorwaar den voor een dergelijk bedrijf aanwezig zijn. De regeering kan niet mededeelen in welke mate Nederland aan het verzoek tot uitzen ding van reserve-officieren en vaandrigs ge volg zal geven. Medan weer in de Nederland- Indië-route ingeschakeld. Het uitgebreid en verbeterd vlieg veld te Medan is thans naar de N. R. Crt. meldt, goedgekeurd, ook voor K.L.M.-vliegtuigen. Het eerste K.L.M.-vliegtuig maakte gisteren met Parmentier een proef- landing op het vergroote vliegveld. Men kan spoedig dus de wederinscha keling van Medan in de Nederland- Indië-route verwachten. Auto gekraakt. Gistermiddag isi op den onbewaakten overweg in den weg de LichtmisNieuw- leusen, een auto, bestuurd door den heer G. P. Biekart uit Zwolle tegen den snel trein uit Groningen opgereden. De auto werd van voren geheel in elkaar gedrukt. De bestuurder bleef gespaard. Het onbetaalde radiotoestel. Een bewoner van de Atjehstraat te Haar lem kreeg Maandagmiddag bezoek van een radio-handelaar uit Huizum (Fr.), van wien hij al eenigen tijd geleden een radiotoestel betrokken had, dat hij echter niet betaald had. De handelaar kwam om zijn geld, doch toen hem niet opengedaan werd, drong hij, gewapend met een ijzeren staaf, met geweld het huis binnen en wilde het toestel mee nemen. In de woonkamer ontstond een he vige vechtpartij, waarbij de 26-jarige dochter des huizes met den ijzeren staaf een klap op het hoofd kreeg. Het meisje zonk bewusteloos ineen en moest met een diepe hoofdwonde en zware hersenschudding naar het ziekenhuis worden vervoerd. Voorbijgangers alarmeerden op het ge rucht, dat uit de woning tot op straat door drong, de politie, welke nog juist op tijd kwam om den handelaar, die eveneens ge wond raakte, te arresteeren. Het radiotoestel werd in beslag genomen. Belangstelling van duizenden. Dr. Henri Polak, voorzitter van den Al- gemeenen Ned. Diamantbewerkersbond en oud-lid van de Eerste Kamer, vierde giste ren zijn zeventigsten verjaardag. In de vroege middaguren hebben eenige duizenden vakgenooten den jubilaris ~eluk- gewenscht, terwijl tijdens de later gehouden receptie, tal van vereenigingen en parti culieren buiten de arbeidersbeweging van hun belangstelling deden blijken. Des avonds had in de Koningszaal van Artis de officieele huldiging plaats. Naar wij vernemen, is dr. Polak bij K. B. van 18 Febr. j.1. benoemd tot Ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. Chauffeur ongedeerd. Op de brug over de Keizersgracht, tus- schen de Raadhuisstraat en Westermarkt, is gisteravond om half zes een blokbandtaxi bekneld geraakt tusschen een motorwagen en de Haarlemsche tram. Het ongeluk liep zonder persoonlijke ongelukken af, maar de taxi werd totaal vernield. Naar wij vernemen zijn in het voetbalpro gramma van den N.H.V.B. voor a.s. Zondag nogal belangrijke wijzigingen gekomen. De ze zijn de volgende: Eerste klasse D: Helder 3Zeemacht 1 vervalt. Tweede klasse F: Uitgesteld zijn: Sijbe- karspel 1—Schagen2; Oudendijk 1—O.K.B. 1, V.C.L. 1Strandvogels 2. Ingelascht zijn: Andijker Boys 1—Schagen 2, 10 uur; O.K.B. 1Strandvogels 2, 11 uur; V.C.L. 1Ouden dijk 1, 12 uur. Tweede klasse G: Ingelascht: Helder 4 Watervogels 2, 11.15 uur; Vierde klasse G: uitgesteld: V.C.L. 2 Strandvogels 3; Berkhout 2Oudendijk 2. Ingelascht: V.C.L. 2Oudendijk 2, 10 uur. Adspiranten: Helder dH.R.C. d uitge steld. Uitstekende prestaties van Fokker T 5. de De officieele prestatiemetingen van de tweemotorige luchtkruiser Fokker T 5, door het Nationaal Luchtvaart Laboratorium, zijn thans geëindigd en hebben een gunstig re sultaat opgeleverd. Uitgerust met twee Bristol Pegasus 21 mo toren en de Havilland Ilamilton bestuur bare luchtschroeven bereikte de Fokker T 5 een officieel gemeten horizontale maximum snelheid van 417 k.m. per uur op een hoogte van 4000 meter. Na het succes van den een-persoons ja ger Fokker D 21 en het tweemotorige ge vechtsvliegtuig Fokker G 1 is met deze nieu we luchtkruiser wederom een geslaagd ty pe aan de reeks moderne militaire Fokker vliegtuigen toegevoegd. Zooals bekend, is een belangrijke serie T 5 luchtkruisers voor de Nederlandsche luchtmacht in aanbouw. Echtpaar om het leven gekomen. In den St. Annapolder te Rockanje is het echtpaar 't Mannetje in den afgeloopen nacht door kolendampvergiftiging om het leven gekomen. De broer van den man, die in het naastge legen huis woont, kwam tot deze ontdek king, toen hij gistermorgen om zes uur zijn broer, die in den regel om vijf uur reeds buiten is, nog seeds niet gezien had. Hij ging het huis binnen en trof daar het echt paar levenloos in nachtgewaad aan. Uit het feit, dat de man met een lantaarn in de hand gevonden is, kan worden afgeleid, dat hij de kolendamp moet hebben bemerkt. Waarschijnlijk heeft hij niet meer de krach ten gehad verder dan de deur van de slaap kamer te komen, waar men ook zijn vrouw heeft gevonden. Een kind van vier maanden werd nog in ieven aangetroffen. DONDERDAG 24 FEBRUARI 1988. Hilversum I, 1875 en 415,5 m. AVRO-Uitzending. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Omroeporkest. 11.00 Kniples. 11.30 Omroeporkest en solist. 12.30 Gramofoonplaten. I.15 Lyra-trio. 2.00 Voor de vrouw. 2.30 Orgelconcert. 3.00 Kniples. 3.45 Piano en viool. 4.00 Voor zieken en thuiszittenden. 4.30 Sportpraatje. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 AVRO-Dansorkest. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 Concertgebouw-orkest en solist. (In de pauze Reportage). 10.30 Disco-nieuws. II.00 Berichten ANP, gramofoonmuziek. 11.3012.00 AVRO-Dansorkest. Hilversum n, 301,5 m. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO, 2.00—12.00 NCRV. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonplaten. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 KRO-orkest. (Om 1.00 en 1.30 gramo foonmuziek). 2.00 Handwerkles. 2.55 Gramofoonmuziek. 3.00 Vrouwenhalfuur. 3.30 Gramofoonplaten. 4.00 Bijbellezing. 5.00 Handenarbeid voor de jeugd. 5.30 Gramofoonmuziek. 5.45 Orgelspel. 6.45 C.N.V.-kwartiertje. 7.00 Berichten. 7.15 Journalistiek weekoverzicht. 7.45 Reportage. Eventueel gramofoonmuziek, 8.00 Berichten ANP. Herhaling SOS-berichten. 8.15 Haarlem's gemengd koor, kinderkoor, Haarlemsche Orkestvereeninging en solisten. (Om 9.25 Declamatie). 10.20 Berichten ANP. 10.25 Gramofoonmuziek. 10.45 Gymnastiekles. 11.0012.00 Gramofoonmuziek. Na afloop schriftlezing. Bij de brug over de Maas te Heusden, zullen kazematten worden gebouwd. Veer tig manschappen van de militaire politie- troepen zullen te Heusden worden gestation- neerd, ter bewaking van deze brug en van de nabij gelegen draaibrug over de Oude Maas bij Nederhemert. SEUILLETON. 50. „En jij zegt nog wel dat je niet sentimenteel bent," wierp Peter Cradd zijn vriend bedaard voor de voeten. Mrs. Skidmore klopte, en kwam binnen, een telegram in de hand. „Miss Adams, van het postkantoor, zag u hier binnengaan, sir, dus liet zij dit telegram hier bezorgen, in plaats van bij u thuis. „Welbedankt," zei de vicaris met een be nauwd gezicht. „Een telegram voor mij! Zeker van dien verwenschten Hoppner, om een pree beurt voor hem waar te nemen." Hij scheurde het open, las, en las nog eens. „Geen antwoord, Mrs. Skidmore, dank ik sei hij. „Bedank Miss Adams ook, alstublieft. De huishoudster ging. Barnslow schoof he telegram naar Peter Cradd. „Kom Donderdag thuis. Haal mij trein vie uur af, Louise." HOOFDSTUK XXVI. Er deden zich dagen voor, zelfs in December, die gunstig waren om te zeilen, en den volgen den morgen trof Peter Cradd Large in de beste stemming aan de kade, de „Zeevogel" zeil klaar. Misschien voor de eerste maal sedert het openscheuren van die rampspoedige vierkante enveloppe, voelde Peter Cradd het bloed weer door zijn aderen bruisen. De zon gaf geen warmte, en de vogels zongen niet; er vielen geen veldbloemen te bewonderen, maar de oos tenwind blies hem het zilt van de zee in het gezicht en de boot danste als een zeemeeuw over de golven. „Kunnen wij het Zeemeeuwen Eiland ha len?" vroeg hij. Large, die bezig was een eind touw te splij ten, bestudeerde den hemel. „Het zal nog vier uren mooi weer brjven," zei hij. „U kunt tot de zandbank gaan als u wilt, en viöschen." „Ik geef de voorkeur aan het eiland," ant woordde Peter Cradd. „Terwijl ik daar ben, kun jij naar je fuiken kijken.' „Er moet makreel zitten," merkte Large op. „Maar zoo ver binnenwaarts als hier zullen ze niet zwemmen..." Op het eiland was niet veel veranderd, alleen het zand was klonteriger en vochtiger, en het groen was schaarsch. Peter liep naar den heuvel, waar hij haar bij het opstellen van haar ezel geholpen had, beklom den top, en keek zeewaarts. De onbegrensdheid van de ruimte versterkte zijn denkvermogen. Hij be gon de dingen wederom duidelijk te zien. Het was dom van hem geweest om Blakeney te verlaten. Dat wist hij nu. Met zijn zesenveer tig jaren achter zich, was dat hunkeren naar ondervinding dwaasheid. Een kalm leventje, dat was het ware voor hem. Er was hem iets in het bloed geslopen, dat hem tot tijdelijke krankzinnigheid gedreven had. Welnu, hij had zijn les geleerd. Hjj begon op de voorgenomen onderneming, die de poorten des hemels voor hem had moeten openen, zelfs als iets grove lijk onmogelijks neer te zien. Hoe kon hij zich ooit in 't hoofd gehaald hebben, dat een bloeiende vrouw uit een geheel andere maat schappelijke sfeer dan hij, alles zou opofferen terwille van een ordinair man van middelba ren leeftijd, die van het leven niets wist? Een oogenblik van nuchter nadenken maakte het geheele denkbeeld fantastisch, en onder dien parelgrijzen hemel, met die rustelooze wate ren, en het dorre land voor oogen, verwaas- den alle praktische gedachten. Zij behoorde niet tot de wereld van nuchtere dingen, en hij evenmin. Hij dacht aan haar schilderstuk. Hoe kon de logische zin van een criticus zich een goed begrip vormen van die jagende wolken en die kokende zee, den maalstroom van opstan dige elementen, die zich gereedmaakten om de aarde met hemelvuur en donderslagen te bestoken? De geheele opvatting van Louise was een tarting van de practische dingen, een fjjn gebaar tegen het gemakkelijk begrijpe lijke. Haar leven was ook zoo. Dat kon hjj zich van haar begrijpen maar van hem? Terwjjl hij daar stond, voelde hij zich zeer klein een eenzame gestalte te midden van de baren van de zee. Haar gevoelens jegens hem konden nooit iets anders zijn dan een schatting aan zijn vreemdsoortigheid als man. In geen van de twee werelden waarin hij zich bewoog, was plaats voor hem. Zij had zeer goed geoordeeld. Zij had bijtijds ingezien, waartoe hun nukkig plan geleid zou hebben. Aan zulk een vergissing zou hij zich nooit meer blootstellen. De vrijheid was te laat zijn erfdeel geworden om ei met volle teugen van te genieten. Het was veel beter van hem om te blijven in dien toestand van zich af vragen en zich verwonderen, waarin het aan hem voorbij rollende leven hem gebracht had. Het was te laat. Zijn krachten schoten te kort om het vlammend zwaard te hanteeren. De lagere sferen hadden hun eigen rustige en aesthetische schoonheid... Hij was een andere man, toen hij de boot door de vallende schemering huiswaarts stuurde. Die verbijs terende toestand van opgekropte teleurstel ling, waarin hij dagen achtereen geleefd had, had opgehouden. De zalige vervulling van dat wonderbaarlijk avontuur zou ten slotte zijn nietswaardige ziel en zijn lichaam aan stuk ken gereten hebben. Door het op te geven, had Louise hem gered. Want wat was het leven overigens niet heerlijk. De lichten twinkelden, toen hij de boot langs de kade liet meren. Twaalf behulp zame handen werden uitgestoken. Een twaalftal visschtrlui en slenteraars wensch- ten hem goeden avond, want hij was in het dorp zeer bemind. Hij drentelde naar huis, waar de schemerlamp op de theetafel al aan gestoken was. En wat wachtte hem verder al niet? Hier regeerde het gezond verstand, hier lag het leven waarvoor hij geschikt was, hier was de beste plaats om van de vruchten van zijn rijkdom te genieten. Hij bekeek zijn boeken Carlyle, geheel compleet. De bom bastische, aanmatigende Geschiedenis van de Fransche Revolutie, had hem reeds bekoord, maar dit was een van de boeken, .ie Barns low terug had laten halen. Defoe's „Robinson Crusoë", en een zeldzame uitgave van „Het Portret van Dorian Gray" dat had Louise hem aangeraden. Intusschen kletterde de re gen tegen de ruiten. „Ik zal om acht uur uw diner gereed heb ben, sir," kwam Mrs. Skidmore zeggen, en ze vertrok weer. Weer gleden zijn vingers liefkozend over zijn boeken. Welk een sybariet was hij ge worden daar lag nog een pakket, onge opend! Hij zou een plaatsje voor hen uitzoe ken: welk zou hij het eerst lezen? Ja, zijn geluk lag in een kalme levenswijze. Hij had wat in 't rond gefladderd als een gevangen vlinder, die door een vriendelijke hand in vrij heid gesteld is. En nu had hij zijn weg naar het zonlicht gevonden. HOOFDSTUK XXVII. Toen Peter Cradd een paar dagen later aan het ontbijt zat, werd hij door het getoeter van een autohoorn opgeschrikt. Hij zag een slanke gestalte over het grasveld rennen, de voordeur werd geopend en gesloten, en Louise kwam hijgend binnen. „Heb je ooit zooiets schandelijks bijge woond?" riep ze. „Ik ben rechtstreeks naar je toe gekomen, zoodra ik het vernam. Bij zijn thuiskomst moet je George er eens flink om "beknorren, 't Is te erg!" De onverwachtheid van alles maakte hem sprakeloos. Hij stond over de ontbijttafel heen strak naar haar te kijken. Zij trok haar kletsnatten regenmantel uit, opende de deur, en smeet het ding in de hal. Altijd met iets bizonders, droeg zij nu een costuum van dof- violette, geruite stof, een Schotsche baret. Zij maakte in haar woede geveinsd of ernstig een overweldigenden indruk, en vormde, met haar rooden mond, haar schitterende, maar zwart omrande oogen een frappante schoonheid. „Weet je wat mg overkomen is?" ging ze voort. „Ik noodigde mezelve hier uit. Ik had behoefte aan twee dagen rust. En zou je me gelooven? George, die zich mij,» eigen gelief den broeder noemt, haalde mij gisteren op mijn verzoek af, maar vertrok vanmorgen dadelijk naar Londen!" „Hemeltjelief!" stamelde Peter Cradd, op dat moment geen ander woord kunnende vin den. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 7