Baad Callantsoog Spellingswee ij plaatsnamen Arrondissenients rechtbank te Alkmaar Overval bij Oterleek was gefingeerd „Engeland verraadt Republikeinsch Spanje" Klinkmachine gekanteld Loonbijslag ten plaftelande Mien had recht op „de toffe jongens" Inkrimping Landbouwcrisisdienst (Zitting van Dinsdag 22 Febrnarl.) SCHULDHELING. Voorgeroepen wordt dan Evertje R., wo nende te Den Helder, aan wie ten laste wordt gelegd, dat zij voorwerpen had in ontvangst genomen en gekocht, waarvan zij wist dat zij van diefstal afkomstig waren. Verd. Nee, daar wist ik niets van; het zag er allemaal niet erg oogelijk uit. President: Maar U wist toch, dat Remijn se niet van de beste was? Verd.: Nee, dat wist ik niet. President: Die Remijnse verkeerde toch In armoedige omstandigheden. Verd.: Ja, overdag, maar 's nachts zag hij er keurig uit. Hij heeft mij verteld, dat hij alles gevonden had in een vuilnisbak in 'Amsterdam. Ik heb nooit gedacht, dat die kettingen cestolen waren. Get. W. Remijnse komt verklaren, dat hij aan verd. heeft gezegd, dat hij de kettingen had gevonden. Verd. kocht van hem één ketting van 50 cent en heeft haar de rest cadeau gedaan. Verd. zegt, dat zij aan verdachte's moeder heeft gezegd, dat haar zoon veel ringen en andere dingen had gevonden. De tweede get. de goudsmit J. de Witte verklaart, dat verd. bij hem is gekomen met kettingen en ringen en gevraagd heeft, of het goud was. Get. heeft een en ander on derzocht en toen het bleek, dat het oud-goud was, heeft hij het gekocht? Verd. is binnen gekomen en heeft gezegd: „Ik heb wat goud, wilt U dat eens nakijken." Verd. ontkent zulks: zij heeft alleen ge vraagd of de goudsmid het eens wilde be kijken: over goud heeft zij nooit gesproken. Get.: Ze heeft absoluut over goud gespro ken. Ik hoor het haar nog zeggen. De officier van Justitie requisitoir nemend, gelooft dat hier inderdaad schuld van verd. aanwezig is. Schuldheling is hier wel degelijk ge bleken. De officier eischt f 25.boete, subs. 15 dagen. Pres. tot verd.: Hebt U Remijnse niet di rect gezegd: Wat je mij voor 50 cents hebt verkocht, voor 50 cents, 't is veel meer waard. Verd.: Dat had ik direct moeten doen, maar ik dacht: ik kan wel eenige dagen wachten." De verdediger van verd. mr. Kamminga meent, dat schuldheling niet bewezen is, al heeft verd. niet den normaal voorzichtigen weg bewandeld. Pleiter concludeert tot vrij spraak. subs. het opleggen van een kleine geldboete. De uitspraak wordt bepaald op heden over acht dagen. WIERINGEN Openbare verhuring. Gistermorgen had in Hotel „Centraal' een openbare verhuring plaats van het Heem raadschap „Wieringen" voor den tijd van 3 jaren. Aangeboden werden de volgende perceelen: 1. Hoorndijk vanaf Polder Waard Nieuw- land tot de Gest. Huurder C. Koorn Jz. voor f 89. 2. Dijk van Oud Gest naar Kleitelweg. Huurder D. Post voor f 90. 3. Stroeërdijk van Kleitelweg tot einde Bierdijk, J. Mulder Nz. voor f 35. 4. Van Wierum tot de Koningsweg met een akker bouw- en weiland, C. v. Savoyen voor f 720. 3 en 4. in combinatie, geen bod. 5. Burge tot de Nesseweg, S. Jac. Mulder voor f 60. 6. Van Nesseweg tot 't Gemaal, N. Mulder Dz. voor f 61.—. 7. Van 't 12e hek bij de Kleine Wil tot de Klammolensluis. Nan Tijsen voor f 11. 8. Klammolensluis tot de Kaperkrocht, Nan Tijsen voor f 6. 9. Kaperkrocht tot Oosterklieverweg, Nan Tijsen f 4. 10. Klieversteenerkrocht, Nan Tijsen f5. Combinatie van 't Gemaal t. en m. de Klieversteenerkrocht, S. Veerdig f 57. 11. Kompedijk van Oosterklieverweg tot de Laan, D. Lont Pz., f 30. 12. Loskade, tot Hoelm, achter Westerklief met twee lanen, D. Lont Pz., f 5. 13. Hoelmerdijk, v. Laan tot de Haukes, opgehouden, f 12. li. Hoelmerdamstuk, opgehouden op f 1. 15. Molenkolkje te De Haukes, G. Omis f 5. 16. Westerlanderdijk en 't bos Schuufhorn, P. Mostert f 85. 17. Nieuwe weg bij Haukes en Haukesdijk G. Omis, f 1.50. 18. Ooster- en Wester Damster, opgehou den op f 1. 19. Brookerlaan, opgehouden op f 1. 20. Weg Hollebalg en Koogcrdijk opg. f 1. 21. Oosterklieverweg opg. f 1. 22. Westerklieverweg opg. f 1. 23. Normerlanen opg. f 1. 24. Xoorderbuurner wegen opg. f 1. 25. Laan op Westcrland Noord Geesterweg en Schipperspad, opgehouden op f 1. 26. Grasgewas, Stroeërwegen opg. f 1. 27. Grasgewas Kleitelweg opg. f 1. 28. Venneweg opg. f 1. 29. Zandweg, opg. f 1. 30. Elfterweg, opg. f 1. 31. Koogerweg naar 't gemaal met 't stukje dijk en weggetje naar de Leg, M. Lont f 3. 32. Nesserweg, opgehouden f 1. 33. Laan aan de Looië, N. Mulder Dz., f 1. 34. Laan door de Schietkuul, N. Mulder Dz. f 1.— 35. Laan op de Gest Gesterweg en Molger- weg, opgehouden f 1. 36. Oosterlanderweg geen bod. 37. Wegje op Vatrop, opgehouden f 1. 38. Weg door de Boetekrocht, M. Lont Pz. f 1.— 39. Vischwater Maske en in de Brook, S. Kaan Pz. f 1. 40. Vischwater Hippolytushoeverkoog op gehouden f 5. 41. Vischwater Westerlanderkoog, G. Omis f 5. 42. Vischwater Oeversche koog, opgehou den f 2. 43. Vischwater Stroeër koog, opgehouden f 2.- 44. Rietgewas, Groote Wel, opgehouden f 3 45. Rietgewas, Voorberm, 't gemaal, H. Doves f 5. 46. Strand achter Lutjeland, opgehouden f 1- Voor deze verhuring bestond geen groote belangstelling. Engelsche mijnwerkers veroor- deelen de regeeringspolitiek. Het bestuur van den mijnwerkersbond van Zuid-Wales heeft in een vergadering te Car- diff besloten den aangesloten vakvereeni- gingen aan te bevelen, Zondag a.s. een mas savergadering te houden ten teeken van pro test tegen de politiek van Chamberlain, „die zich met de fascisten Mussolini, Hitier en Franco verbindt om het republikeinsche Spanje te verraden. Twee arbeiders gewond. Gisteravond omstreeks kwart over tien is in de werkplaatsen der Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappij te Amsterdam, tijdens het verrichten van werkzaamheden een klinkmachine gekanteld, met het gevolg dat twee arbeiderg resp. 37 en 25 jaar oud, getroffen werden. Eerstgenoemde bekwam daarbij inwendige kneuzingen en een hoofd wonde, terwijl de jongste aan de knie werd gewond. Deze laatste kon, na in het Binnen gasthuis te zijn verbonden per taxi naar huis worden vervoerd. Zijn metgezel, is ter verpleging opgenomen. Het probleem van den loonbijslag maakt thans, naar wij uit de Mem. van Antwoord over Sociale Zaken vernemen, een punt van onderzoek uit bij de werkcommissie tot bestrijding van de werkloosheid en wel voor wat betreft den tuinbouw. Het geschil over den naam „De Toffe Jongens" heeft de Haagsche kantonrechter mr. Ferguson gisterochtend beslecht door Nelly Kalkhoven, conform den eisch van den ambtenaar van het Openbaar Ministe rie, tot f 5.subs. 3 dagen hechtenis te ver- oordeelen. Men zal zich herinneren, dat deze zaak veertien dagen geleden voor den kantonrecli ter diende. Nelly was verdachte en Mien getuige. Nelly was ten laste gelegd den naam „De Toffe Jongens" te hebben ge voerd, op welken naam Wien alleen recht zou hebben volgens een onderlinge af spraak. Twee getuigen bevestigden gisteren ochtend, dat deze afspraak inderdaad be staat en de ambtenaar, achtte mede door deze verklaringen, dat Mien alleen recht op „De Toffe Jongens" heeft en dat Nelly arti kel 5 van de Handelsnaam-wet heeft over treden. Dit artikel verbiedt het voeren van een handelsnaam (in casu „De Toffe Jongens") die voordat de zaak onder dien naam werd gedreven reeds door een ander rechtmatig werd gevoerd, terwijl dientengevolge in ver band met den aard der beide zaken en de plaats waar zij gevestigd zijn, bij het pu bliek verwarring tusschen die zaken te ducli ten is. 240 ambtenaren worden ontsla gen. Nadat eenige maanden geleden de bemoeienis van de Nederlandsche Zuivelcentrale en van den Centra- len Crisis Controle-dienst in verband met een ingrijpende wijziging van de regeling van den zuivelsteun be langrijk kon worden ingeperkt zal de taak van deze beide instellingen ten gevolge van het vervallen van ver schillende voorschriften op het ge bied van de consumptiemelk en een voorgenomen wijziging van de voor schriften betreffende de grenscon trole andermaal aanzienlijk worden ingekrompen. Bij do Nederlandsche Zuivelcentrale zullen ruim honderd ambtenaren overbodig worden, ter wijl aan ongeveer 140 controleurs van den centralen crisis-controle dienst ontslag zal worden aange zegd. HEER-HUGOWAARD Slachtoffer bevreesd voor zijn aanstaande! In ons nr. van gisteren bericht ten wij, dat aan den Waarddijk, na bij de gemeente Oterleek een laffe overval hal plaats gehad, waarvan de 24-jarige J. Snel uit Bergen het slachtoffer was geworden. Aangezien deze oven-al was gepleegd op het grondgebied van de gemeente Heerhu- eowaard stelden de gemeenteveldwachter Bleyendaal en den rijksvcldwachtr-brig. tit. Visser uit Heerhugowaard terstond een on derzoek in en hoorden zij het „slachtoffer" wonende te Bergen. Na aan een streng verhoor te zijn on- denvorpen in samenwerking met rijks- en gemeentepolitie te Bergen, heeft Sn. tenslot te bekend, het geheele verhaal van de laffe overval te hebben verzonnen en zich zelf de verwondingen te hebben toegebracht met een zakmes, hetwelk hij daartoe te Alkmaar had gekocht. Sn. was zooals ons ter oore kwam, in het bezit geweest van een geldbe drag, dat hij geleidelijk voor allerlei dingen had uitgegeven. Sn. scheen trouwplannen te hebben en vrees voor zijn aanstaande, die meende, dat hij spaargeld bezat, schijnt hem tot deze daad te hebben aangezet. Een contributieregeling voor de werkloozen inzake het doktersfonds. Zij, die daarvoor in aanmerking komen betalen met ingang van 1 Jan- jj. een derde gedeelte van de contributie. De pachtsom voor het strand wordt belangrijk lager. Vergadering van den Raad op Dinsdag 22 Februari 1938, 's morgens om 10 uur. Voorzitter de heer G. D. Rehorst, burge meester, tevens secretaris. Allen zijn aanwezig. De Voorzitter opent de vergadering en brengt in herinnering de blijde gebeurtenis in het Koninklijk Huis. Spr. uit den wensch dat de Prinses voorspoedig en flink mag opgroeien. Voorts wenscht de Voorzitter de raadsleden en trouwens de geheele ge meente het beste toe in het nieuwe jaar. In.gekcan.en stukken. Hiervan vermelden we: Brief d.d. 5 Februari j.1. van den parti culieren secretaris van den Dienst van het Koninklijk Huis, waarin dank wordt ge zegd voor het telegram van het gemeente bestuur ter gelegenheid van de geboorte van H.K.H. Prinses Beatrix. Proces-verbaal van opname van kas en boeken van den Gemeente-ontvanger. Brief van den Minister van Sociale Za ken, waarbij de rijkssteunregeling voor deze gemeente wordt geldig verklaard tot en met 2 Juli 1938. Brieven van denzelfde i.z. verlenging werkverschaffing en uitbreiding werkver schaffing „Zwanenwater". Door deze uit breiding (het graven van een geul) kan nu verwerkt worden f 1500 (was f 1300). Brieven van Ged. Staten i.z. goedkeuring overdracht eigendom en onderhoud dorps weg aan Noordhollands Noorderkwartier. Èen schrijven betreffende bijdrage keu ringsdienst van Waren over 1938 (f76.71). Brief van Neeltje Hollander, gewezen schoolschoonmaakster i.z. verhooging van pensioen. Zij heeft geen pensioen genoten over een tijdvak van 2 jaar en 8 maan den en vraagt of zij dat alsnog kan ont vangen. Voorzitter licht toe, dat dit onmogelijk kan worden toegestaan, want destijds was ze in particulieren dienst. Het hoofd van de school zorgde voor het schoonmaken en liet Mej. Hollander dit werk doen. Overigens vindt spr. het wel jammer, dat het ver zoek niet kan worden ingewilligd. De Raad beaamt dit. Vastgesteld wordt nog het bedrag, wat voor 1938 uitgegeven, moet worden per leerling van de o. 1. school en wel op f12. per leerling. Uitgifte In erfpacht. Voorstel tot uitgifte in erfpacht van een bouwterreintje (no. 26) aan den heer J. Klerk te Schagen, met ingang van 1 Maart tegen een prijs van 4 ct. per M2. op de ge wone voorwaarden. Goedgevonden. Belegging en conversie. Wat de belegging van eenige batige saldi van den kapitaakiienst en nog eenige an dere bedragen betreft, in totaal ongeveer f300.wordt besloten dit bedrag te beleg gen in obligaties van de nieuwe staats- leening. Voorts zijn zeven obligaties van de leening '34 afgelost en wordt besloten het vrijkomend bedrag eveneens te beleg gen in obligaties- van de nieuwe staatslee- ning. Aangaande de verdeeling der gemeente in stemdistricten voor verkiezing der leden van de Tweede Kamer en van de Provin ciale Staten wordt besloten deze dezelfde te doen zijn als voor de verkiezingen van den Gemeenteraad. Reclame hondenbelasting. Van A. Bakker is een verzoek ingekomen om ontheffing van hondenbelasting. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt besloten hierop afwijzend te be schikken. Subsidie Witte Kruis. Besloten wordt aan de vereen. Het Witte Kruis op haar verzoek een subsidie te ver- leenen voor twee maanden verpleegkosten in het ziekenhuis van Joh. Noordstrand. 45% van het bedrag der subsidie kan van de Provincie worden ontvangen. Contributieregeling doktersfonds werkloozen. De Voorzitter deelt mede, dat deze zaak reeds meerdere malen in B. en W. is be handeld. Intusschen zijn ook adressen ingekomen van den Centralen Bond van Bouwvakarbeiders, afd. Callantsoog en van den Modernen Landarbeidersbond. afd. Cal lantsoog. B. en W. stellen voor de 1/3 rege ling in te voeren, waarbij de gemeente één derde gedeelte van de contributie voor haar rekening neemt, de betrokken doktoren be talen een derde gedeelte en een derde ge deelte blijft voor de werkloozen. die voor de regelihg in aanmerking komen. De kosten zullen voor de gemeente oneeveer f75. per jaar bedragen. Spr. denkt voor deze regeling een commissie in te stellen, waar voor dan kan fungeeren de plaatselijke wcrkloozencommissie. De betrokken dokto ren zegden reeds medewerking toe. De heer Kruit vraagt, wanneer de rege ling in werking zal treden. Voorzitter: Zoo spoedig mogelijk; uiterlijk 1 Maart. De heer Kruit zou een en ander met 1 Januari willen doen ingaan. De Voorzitter vraagt of de heer Kruit er genoegen mee kan nemen, dat B. en W. deze zaak grondig bekijken. De heer Koocer: Als de regeling 1 Maart aanvangt, zullen de werkloozen er niet veel meer aan hebben. De heer Weij merkt op, dat er hier en daar een groote achterstand bestaat. De Voorzitter wil dan voorstellen den da tum van ingang te bepalen. Bij den Raad bestaat hiertegen geen be zwaar. De heer Vries zou gaarne iemand van de secretarie willen aanstellen als secretaris van de commissie. De Voorzitter herhaalt, dat hij de werk zaamheden aan de werkloozencommissie wil opdragen en daarvan is de heer Brus- saard secretaris. Opgemerkt wordt, dat ook de burge meester in deze commissie zitting heeft. De heer Vries is bang, dat de zaak in een zwak daglicht komt te staan. De Voorzitter verzekert, dat men een en ander ernstig zal bekijken. De Raad gaat met de regeling accoord. Vermakelijkheidsbelasting Oranje feest. Goedgevonden wordt, dat van de avonden ter gelegenheid van de blijde gebeurtenis geen vermakelijkheidsbelasting is geheven, en ook, dat voor het schoolfeest een bedrag is uitgegeven van 20 ct. per kind. Hiermede zijn bedragen gemoeid van resp. f 6 a f7 en f20. Pacht gedeelte strandoppervlakte. De Raad keurt goed, dat de strandopper vlakte (700 M.) met 1 Maart a.s. te begin nen voor 5 jaren zal worden gepacht tegen een som van f25.per jaar (was f45. Wijziging rek.-courant overeen komst. Gewijzigd wordt de rekening-courant-over eenkomst met de N.V. Bank voor Nederl. Gemeenten. Er zal te beginnen met 1 Jan. j.1. nog slechts rente worden gegeven van een bedrag, groot 1/10 gedeelte van het to taal der geraamde gewone ontvangsten. Uitbreiding schoolartsendiensL De Raad gaat accoord met de uitbreiding van den schoolartsendienst. De kosten voor DR. BEEKMAN MAAKTE ER VOOR GOED EEN EINDE AAN! ALS PROVINCIE EN GEMEENTE NU MAAR MEEWERKEN! AAN 35.000 AARDRIJKSKUNDIGE NAMEN DE JUISTE GEDAANTE GEGEVEN! „Nu besloten is de verklaring van het Koninklijk Nederlandsch Aard rijkskundig Genootschap te aanvaar den, dat de Lijst van Aardrijks kundige Namen van Nederlandvol komen aan wetenschappelijke eischen voldoet, behoort de schrijfwijze de zer namen ook door de Regeering en de onder haar gezag staande orga nen, instellingen en diensten ie wor den gevolgd. Ik noodig mitsdien de onderscheiden Departementen van Algemeen Bestuur, elk voor zijn ter rein, beleefdelijk uit daartoe het noodige te wilen verrichten Dit gedeelte van het schrijven van den Voorzitter van den Raad van Ministers aan alle Heeren Ministers, afgedrukt in het Januan-nummer van het „Tijdschrift van het Koninklijk Nederlandsch Aardrijkskun dig Genootschap", was voor ons aanleiding eens een bezoek te brengen aan dr. A. A. Beekman, aan wiens moeizam.cn arbeid dé „Lijst van Aardrijkskundige Namen in Ne derland" wel in hoofdzaak haar ontstaan te danken heeft. Ondanks de drukke werk zaamheden, die de 84-jarige dr. Beekman nog steeds vrijwillig op zich neemt, was hij onmiddellijk bereid een uur van zijn kostbaren tijd aan ons te schenken en een cn ander over het ontstaan en het doel van genoemde lijst mede te deelen. Hoe het omvangrijke werk ont stond. „Gaarne wil ik U iets' over het ontstaan van de „Lijst van Aardrijkskundige Namen van Nederland mededeelen", aldus begon dr. Beekman zjjn interessant relaas. „Meer dan 25 j^aar geleden voelde ik de behoefte in mijn opkomen, een onderzoek in te stellen naar de wijze, waarop de aardrijkskundige namen in Nederland nu werkelijk zouden moeten worden geschre ven. Er zijn plaatsnamen aan te wh'zen, ene op 22 en 14 verschillende wijzen wor dengeschreven. Dat onder al deze ver schillende schrijfwijzen, welke uit den aard der zaak veel verwarring moesten stichten, vele fouten scholen, behoeft geen betoog. Dat ook de Regeering reeds vroeger het onhoudbare van dezen toestand inzag, moge blijken uit het feit. dat in 1926 een interdepartementale commissie door de ministeries van defensie, binnenlandsche zaken en onderwijs werd benoemd, om een lijst van Nederlandsche plaatsnamen sa men te stellen. Van deze commissie was ik voorzitter. Het Aardrijkskundig Genoot schap greep in. Na onze taak te hebben volbyacht, zoo vertelde dr. Beekman verder, werd de door ons opgestelde lijst van Nederlandsche plaatsnamen aan de desbetreffende depar tementen voorgelegd, maar helaas werd de zaak op de lange baan geschoven en ge beurde er niets, zoodat tenslotte het Aardrijkskundig Genootschap besloot, het hoognoodige werk te verrichten. De heer Rapp, administrateur bij de Topografischen Dienst, professor dr. J. W. Muller en ik werden uitgenoodigd zitting te nemen in een commissie. Prof. dr. J. W. Muller meende deze benoeming niet te moeten aanvaarden, maar zegde desondanks zijn medewerking toe. waarvan wij ook inder daad in één geval hebben gebruik gemaakt In het jaar 1931 vingen de heer Rapp en ik ons werk aan. Mijn mede-commissie lid richtte een schrijven aan de provinciale ingenieurs, met het verzoek, ons een lijstje van de jn hun district voorkomende aard rijkskundige namen toe te zenden. Deze deze gemeente kunnen ten hoogste beloo- pen f54.60 (bedragen nu f37.97). Deze uit breiding kan slechts toegejuicht worden, daar meer tijd aan de kinderen zal kun nen worden besteed. Inenting. Goedgevonden wordt ook gelegenheid te geven tot inenting tegen roodvonk en diph- terie. In een circulaire zullen de ouders op het nut van deze inenting worden gewe zen. Er wordt driemaal ingeënt; de kosten voor de gemeente bedragen f 15.Het Rijk betaalt hiervan de helft terug. Gewijzigd wordt de begrooting '37; het be treft hier kleine veranderingen. De heer Vries wijst erop, dat de post brandbluschmiddelen wel zeer laag is. Als er een flinke brand uitbreekt, zal het ge raamde bedrag veel te klein blijken te zijn. De Voorzitter wijst erop, dat het de be grooting 1937 betreft en men dus weet, waar men aan toe is. Overigens is spr. het met den heer Vries eens. Bij een flinksn. brand zou men den post onvoorzien moe ten aanspreken. Eervol ontslag. B. en W. stellen voor de gemeente-verlos kundige op haar verzoek eervol ontslag te verleenen. De Voorzitter zegt, dat Mej. Baken ge durende 38 jaren haar taak op bevredigen de wijze heeft verricht. Men zal nog gele genheid hebben hierop terug te komen. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen. De rondvraag levert niets op, het open bare gedeelte van de zitting wordt gesloten. De Raad gaat in comité ter bespreking van den verhuur van de schoolwoning. Na heropening wordt nog besloten de woning aan het hoofd der school te verhu ren voor de som van f 200.per jaar. namen werden daarna "door mij met nog vele vermeerderd, ik gaf de juiste wijze van spelling en, om het werk interessanter en bruikbaarder te maken, ook de juiste lig ging, verklaring, enz. van de verschillende aardrijkskundige objecten aan. Na vijf ja ren van hard werken waren wij zoover, dat een lijst, inhoudende 35.000 Nederlandsche aardrijks kundige namen ter perse kon worden gegeven. Wel een verbetering, indien men bedenkt, dat de vorige lijst, door het K.N.A.G. uitgegeven, slechts 14.000 namen bevatte! Eenige voorbeelden. „Is' volgens Uw meening nu al het spel lingsleed op het gebied van Nederland sche aardrijkskundige namen geleden?" „Het is voor mij natuurlijk een groote voldoening, dat de Regeering mijn werk naar waarde heeft weten te schatten en er thans toe overgaat het goede voorbeeld te geven. Veel zal nu afhangen van de hou ding. die Provinciale Staten, gemeenten, enz. tegenover de „Lijst van Aardrijkskun dige Namen van Nederland" zullen aan nemen. In de vele jaren, dat ik reeds voor een juiste spelling der aard rijkskundige namen strijd, heb ik helaas maar al te vaak moeten on dervinden. dat vele menschen de meest onhollandsche spellingen het mooist schijnen te vinden. Daar heeft men b.v. de plaatsnaam Zut- fen, afgeleid van Zuidveen of Zuid ven. Nu, elk Zutfenaar is veront waardigd, indien men de plaats! zijner inwoning niet met de Griek- sche ph schrijft, een letter, die in onze taal niet voorkomt. En had niet een zeer vooraanstaand Nederlander kritiek op de „Lijst van Aardrijkskundige Namen van Nederland", wijl daarin de provincienaam Overijsel met één s geschreven is? Ik zou bedoel den heer gaarne willen vragen: Waarom, dan juist met 2 en niet met 3 of 4 s'en? Verfransching. Het is' vooral de 18e eeuw geweest, waar in de menschen aardrijkskundige namen een onhollandsch aanzien gaven. Een aar dig voorbeeld is ook de plaatsnaam Ak- kooi. Ooi beteekent in de rivierstrekem weide en Akke was de naam van een man. Bedoeld plaatsje aan de Linge is dus ont staan op de weide van een zekeren Akke. Vandaar Akkooi. Men ging den naam als) Acquoi spellen en de menschen. die er vandaan kwamen, noemden zich Van Acquoi, op z'n Fransch uitgesproken. Ook een bekend Leidsch professor spelde zijn naam op deze wijze. De verkeerde spelling van aardrijkskun dige namen is dikwijls ook een gevolg ge weest van het feit, dat men bepaalde oude begrippen niet meer kende. Zoo had men in Friesland in oude tijden de ferden; het woord ferden is ontstaan uit een letter omzetting in het woord vrede. De ferdeiu waren dus gebieden, waarin de vrede, het recht werd toegepast. Men kende een Wonseraferd, een Winbritseraferd (het te genwoordige Snoek) cn ook een Hemelir- merferd. Toen er later een andere rechtsf- bedeeling kwam, noemde Hemelumerferd zich Hemelumer-Oldeferd (olde is oud). Na vele jaren wist echter niemand meer, wat ferd eigenlijk beteekende en zoo kwam men er toe van Hemelumer-Oldeferd een Hemelumer-Oldephaert te maken en zelfs in het wapen van de plaats werd een vaart afgebeeld! En zoo zou ik nog vele tientallen' voor beelden van foutieve spelling kunnen ge ven. maar ik meen, dat U hieraan reeds genoeg zult hebben, om Uw lezers er van te overtuigen, dat een zuivering in de schrijfwijze van aardrijkskundige namen hoognoodig is."

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 8