Brittanniê meet met twee maten in Palestina Onze landbouw- crisispolifiek Hollaodsche koppels in de kopgroep Geysendo.ffern^etile Parkiet op Curagao aangekomen Het beleid van minister Steenberghe Posfvlucbfen op Indië In Oostenrijk blijft het onrustig Benesj acht oorlog niet onvermijdelijk Prinses Beatrix krijgt een „Roode Duivei' Onze veestapel lijdt verliezen Dc moord in de slachtplaats Prins Bernhard lid van den Economischen Raad „Het vrije woord'' blijft Kiès trouw UUelïennen Kanker door zenuwschokken t „PLAN VAN DEN ARBEID" ALS GRONDSLAG GENOEMD. DE TUINBOUW NOG STEEDS IN NOOD. Wij ontleenen aan het voorloopig versla* over het ontwerp van wet tot vaststelling van de begrooting van inkomsten en uitga ven van het I.andbouw-crisislonds voor het dienstjaar 1938. Verscheidene leden zouden als grond slag voor de te volgen landbouwpo litiek willen nemen de in het „Plan van den Arbeid" neergelegde stelling, dat de agrarische arbeid ruimer dient te worden beloond, dan thans geschiedt. Deze leden drongen in ver band daarmede op wijziging van de Landbouw-crisiswet 1933 aan in dien zin, dat daaraan het crisiskarakter wordt ontnomen en de zooeven gepo- neerde stelling als haar grondslag wordt aanvaard. Andere leden konden zich met de gedachte om aan de landbouwcrisisvoorzieningen een blijvend karakter te geven allerminst ver eenigen. Verschillende leden drongen aan op een snellere afbraak van de bestaande regelin gen. Zij waren het voorts met den minister eens, dat de taak der crisislichamen zooveel mogelijk aan de standsorganisaties moest worden overgelaten. Anderen vreesden, dat hierdoor geen verlichting van den bestaan- den dwang binnen afzienbaren tijd zou wor den bereikt. Graan-export. Eenige leden bepleitten een regeling van glijdende schaalrechten op granen. Ande ren konden zich met glijdende schaalrechten slechts als kortstondigen overgangsmaatregel vereenigen. De nood der landarbeiders. De wensch werd geuit, dat de minister de wettelijke regeling zou bevorderen van een maximum-arbeidsduur en minimum- loonen, gelijk dit in het buitenland reeds lang bestaat. Tarwe en rogge. Gevraagd werd waarom de mi nister een van de meening der land bouworganisaties afwijkend stand punt inneemt ten aanzien van den tarweprijs, die eerst f 10.bedroeg, daarna f 9.en vervolgens weder op f 10.— werd gebracht. Dit bedrag werdd oor de organisaties onvol doende geacht. Aardappelen. Eenige leden vreesden van de verhoogde teeltheffing op aardappelen van f30 tot f50 groote moeilijkheden voor de kleine bou wers. Grove tuinbouw te weinig ge steund. Naar het oordeel van vele leden blijft de toestand van onzen tuinbouw nog altijd zeer precair. Alleen verbetering van den export zal hier uitkomst kunnen brengen. In de kringen van den tuinbouw leeft, naar dezen leden bekend is, niet de over tuiging, dat in dezen alles wordt gedaan, wat mogelijk is. Met ernst werd door sommige le den gewezen op den grooten nood, welke, in het bijzonder wordt gele den in streken, waar alleen grove tuinbouw wordt gedreven. Algemeen is de klacht, dat aan deze bedrijven te weinig steun wordt verleend. De ze leden zouden gaarne zien, dat hieraan cenigermate werd tegemoet gekomen. Enkele leden wezen op den ongelimiteer- den aanplant van fruitboomen, welke thans weder in sterkere mate plaats heeft. Zij ver wachtten hiervan op den duur hoogst na- deelige resultaten en vroegen den minister of hier langzamerhand niet voor eenige „or dening" de tijd is aangebroken. I Mond- en klauwzeerprobleem. Ettelijke Eerste Kamer-leden zijn van meening, dat door het heer- schen van het mond- en klauwzeer onze veestapel zulke verliezen zal lijden, dat een grootere verruiming van schetsen voor het houden van vaarskalveren, dan werd toege staan noodzakelijk is, aldus lezen wij in het Voorloopig Verslag over het wetsontwerp tot vaststelling van de begrooting van het Land bouwcrisisfonds voor 1938. In een nota over de begrooting van Econ. Zaken geven sommige Eerste Kamerleden de Regeering in overweging het initiatief te nemen tot een conferentie van afgevaar digden van de verschillende aangrenzende landen, teneinde te komen tot een uni forme bestrijding van deze gevaarlijke en zeer besmettelijke ziekte, die reeds zoovele offers heeft gevorderd. Slager op vrije voeten. Het parket uit Arnhem heeft te Doesburg een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van het overlijden van de Zondagmorgen met een schotwond in het achterhoofd, in de slachtplaats van een woning aan dc Ooipoortstraat te Doesburg gevonden vrouw van den slager B. Het is gebleken dat hier sprake is van zelfmoord. De slager B„ die in hechtenis was genomen, is op vrije voeten gesteld. Aardige attentie van de Belgi sche voetballers. Voor den wedstrijd HollandBelgië over handigde de Belgische aanvoerder aan van Heel een doosje met... een pop in tenue van de roode duivels. Den Hollanders werd verzocht dit cadeau naar Prinses Beatrix op te zenden. Naar wij vernemen, heeft het H.M. de Koningin behaagd, Z.K.H. Prins Bernhard te benoemen tot lid van den Economischen Raad. Scherpe aanval op rapport hoofd bestuur S.D.A.P. Het Friesch bestur der Troelstravereeni ging „Het Vrije Woord" heeft een motie aangenomen, waarin wordt gezegd: Het be stuur, zelf eenige flagrante onwaarheden constateerende in het rapport van de com missie van den Partijraad der S.D.A.P., en de waarschijnlijk andere onwaarheden ten aanzien van den persoon van Paul Kiès met vertrouwen overlatende aan het justitieel onderzoek, dat deze heeft aangevraagd, con cludeert uit bedoeld rapport, dat het partij bestuur der S.D.A.P. in ieder geval onhoud baar is gebleken en besluit daarom met ver dubbelde kracht het werk van „Het Vrije Woord" voort te zetten. Het Amsterdamsche bestuur van „Het Vrije Woord" heeft voor deze motie telegrafisch een adhaesie-betui- ging gezonden. Kaers gevallen. De avond van gisteren is niet zoo kalm verloopen als de ochtend- en middaguren. Na een val van Kaers en de daaropvolgende neutralisatie was het 't koppel Verhaegen-Meer- schaert, dat den strijd weer ontke tende met als gevolg, dat het geheele veld uit elkander gerukt werd. De Belg Huys die door den val van zijn koppelgenoot Kaers alleen mede reed, lever de een prachtige prestatie, door, tegen alle offensieven in, toch zijn plaats hij de lei dende ploegen te handhaven. De sprints van middernacht werden ge wonnen door, Deneef, Bakker, Slaats, Pelle- naars en Deneef, terwijl Meerschaert, Deneef Pellenaars, Deneef en Huybrechts de sprints van 3 uur in de wacht sleepten. De stand vanmorgen bij de neutralisatie was als volgt: 1. Deneef—Dekuysscher 147 pnt.; 2. Slaats Pellenaars 119 pnt.; 3. BuvsseBil liet 71 pnt,; 4. PijnenburgWals 60 pnt.- 5. Van SchijndelVan den Broek 56 pnt.; 6. Kaers Huys 36 pnt.; 7. ArchambaudGuimbre- tière 8 pnt.; 8. RonsseDepauw 7 pnt. MullerSavelberg lagen met 23 punten op 2 ronden, KramersBakker hadden 7 ronden achterstand. De toestand van Kaers. Wat de toestand van Kaers betreft, kun nen wij nog meedeelen dat deze zich aan vankelijk niet zoo best liet aanzien, daar de renner geruimen tijd buiten bewustzijn was. Gelukkig is hierin snel verbetering ingetreden, zoodat verwacht kan worden, dat Kaers na enkele uren geslapen te heb ben, weer in staat zal zijn, zijn plaats in het veld in te nemen. De eerste Lockheed Super Elec- tra voor West Indië. Bij de K.L.M. is bericht ontvangen dat gezagvoerder J. J. Geysendorffer gisterochtend te 11.15 uur pi. tijd te Curacao vlot is geland, met de Lock- heer Super Electra „Parkiet". Er was veel belangstelling op het vlieg veld „Hato" bij Willemstad, om het eerste toestel voor de nieuwe K.L.M.-vloot in de West van nabij te kunnen aanschouwen. De directeur der K.L.M. heeft bij het vernemen van Geysendorffer's aankomst een felegram van gelukwensch aan zijn gezagvoerder ver zonden. ft Zooals men weet is dit Lockheed-toestel, dat de registratieteekens PJ-AIP voert, de vorige week uit Burbank vertrokken Om den luchtweg van Californie naar Curacao geheel te volgen. Er werden bestaande lucht- routes gekozen van Burbank tot Miami, en wel langs El Paso, Atlanta en Jacksonville. Van Miami is de heer Geysendorffer langs de kust van Cuba naar Port au Prince op Haiti gevlogen. Vandaar koerste de „Parkiet" over Aruba naar Curacao. De vlucht had een normaal verloop en de bemanning betuigde zich zeer voldaan over de vliegeigenschappen van de Lockheed Super Electra. Zooals bekend zal de K.L.M.-vloot in de 'V-- ilWWS? 'fc 'aLL GEYSENDORFFER. West met drie Lockheed-vliegtuigen van dit type worden aangevuld. Na de „Parkiet j zullen nog de „Kolibri" en de „Troepiaal naar Curacao worden overgevlogen. Het laatste traject van de gekozen route, n.1. van Miami via Port au Prince naar Wil lemstad, biedt tevens een uitstekende gele genheid om het K.L.M.-personeel vertrouwd te maken niet een luchtvel-binding, welke de K.L.M. gaarne zal exploiteeren, n.1. als aanvoerlijn voor de doorverbinding naar New York. Voor dit traject heeft de K.L.M. bereids de toestemming van de Haitische regeering om de luchtverbinding tusschen Haiti en Curacao te onderhouden. TELEURSTELLING EN LOF. OP PARLEMENTAIRE CONTRO LE VAN DE MONETAIRE POLI TIEK AANGEDRONGEN. DE VERLOREN GEGANE DUIT- SCHE MARKT. Vele Eerste Kamerleden verklaar den (in het Voorl. Verslag over het wetsontwerp tot vaststelling van de begrooting voor Econ. Zaken), eeni- germate te zijn teleurgesteld door de economische politiek van dit ka binet, zooals deze tot uiting is geko men in de uiteenzettingen, van de zijde van den minister daaromtrent gedaan bij de mondelinge en schrifte lijke gedachtenwisseling over zijn be leid in de Tweede Kamer en in re cente maatregelen. Zij hadden van dit ministerie een beleid verwacht, dat in belangrijke mate zou afwij ken van het destijds gevoerde, zulks te meer omdat in dit kabinet zitting hebben perso nen, behoorende tot die groep van de R.K. Staatspartij, vanwaar uit steeds ernstige cri- tiek op de vroegere economische politiek was geoefend. Voorts 'zouden "ij gaarne vernemen, hoe de minister een verlaging van de kosten van le vensonderhoud denkt te bereiken. Deze leden drongen aan op een ordening in grooten stijl en bedrijfsgewijze, en op het ten spoedigste nemen van maatregelen ten einde daartoe te komen. De monetaire politiek. Enkele leden, die zich niet hadden kun nen vereenigen met de monetaire politiek van de beide vorige kabinetten-Colijn en van meening waren, dat te dier zake té laat het roer was gewend, duchtten, dat als gevolg hiervan thans, nu een nieuwe economische inzinking merkbaar wordt, ën ons volk deze niet zal kunnen te boven komen. Den eenigen weg om uit de impasse te geraken achtten de hier aan het woord zijnde leden gelegen in het voeren van een actievere monetaire politiek, als essentieel onderdeel van de al- gemeene economische. Deze leden achtten althans het depre ciatiepercentage van den gulden te gering Mr. M. P. L. Steenberghe Minister van Econonv. Zaken en belemmerend voor het concurrentiever mogen van onze industrie. De hier aan het woord zijnde le den en andere sloten zich hier bij aan bepleitten de bevordering van een parlementaire controle op de monetaire politiek. Verscheidene leden verklaarden, in te stemmen met de algemeene economische politiek der regeering, vooreerst met de meerdere en doeltreffende bemoeiing met het bedrijfsleven, mede door het be vorderen, van overheidswege, van orde ning daarin. Handelspolitiek. Sommige leden verklaarden, hun destijds geopperde ernstige bezwaren tegen de han delspolitiek der regeering te handhaven, daar deze huns inziens in protectionistische richting gaat. Verscheidene leden betuigden hunne bij zondere instemming met de thans gevoerde actieve handelspolitiek, waarvan zij be langrijke resultaten verwachtten voor het bedrijfsleven en de werkverruiming. Weer andere leden bepleitten, dat boven al zou worden getracht, de voor een groot gedeelte voor onze agrarische producten verloren gegane Duitsche markt te herwin nen. Zij hadden den indruk, daf de Regee ring in dezen niet voldoende diligent is. NIEUWE GOLF VAN VERBITTERING TEGEN ENGELAND. BRITSCHE JUSTITIE ZOU PARTIJDIG ZIJN. (Van onzen specialcn verslaggever). CAIRO, Febr. 1938. Er stort zich weer eens een golf van verbittering tegen Engeland en de door de Britten gevoerde Pales- tijnsche politiek over de Arabische wereld uit. Dat kan men vooral duidelijk bemerken aan den toon, die de Arabische bladen tegen En geland® houding in Palestina aan slaan. Maar niet slechts in de pers campagnes komt dit gevoel tot uiting, doch evenzeer in de protesten van invloedrijke groepen en persoonlijk heden. In Egypte hebben niet minder dan 50 senatoren en afgevaardigden den Engelschen gezant een petitie overhandigd, waarin uitdrukkelijk geprotesteerd wordt legen, de F.ngelsche maatregelen in Pales tina. terwijl er bovendien op gewezen wordt. Hat deze op den duur ook de Engelsch- Egyptische betrekkingen zouden moeten be ïnvloeden. Tn Bagdad heeft bijna tegelijk- tijdig de Traksche Liga ter verdediging van Palestina aan alle Arabische vorsten een telegram gezonden, waarin gezegd wordt; „Ons geduld is uitgeput. De Arabi sche volkeren kunnen niet dulden, dat de gebeurtenissen in Palestina voortduren. Zij cischen een energieke interventie ter red ding van het Palesfijnsche volk." In den Libanon heeft men onder invloed van den Libanonschen moefti tegen den wil van de autoriteiten den eersten dag van den Bairam (de vasten) tot een rouwdag voor Palestina gemaakt. Deze en andere mani festaties, komend uit alle lagen van het volk, toonen eenerzijds de grooter cn groo- ter wordende verbittering tegen Engeland en zijn houding in Palestina aan en ander zijds, dat deze verbittering uitgaat boven de door politieke opportuniteit gedicteerde gereserveerdheid der Arabische regeeringen en vorsten. In het volk en dat is voor En- gelands positie in den Oriënt uiterst ge vaarlijk schuilen de krachten van den tegenstand en zoo wordt het begrijpelijk, dat men onlangs uit Bagdad kon melden, dat daar een stemming heerscht. die het den Britten nauwelijks mogelijk maakt, on gehinderd op straat te loopen. De oorzaak. Hoe het komt. dat deze nieuwe golf van verbittering tegen Engeland zich over de Arabische wereld beeft uitgestort? Zij komt uit een noodlottigcn bron, uit het feit namelijk, dat de F.ngelsche justitie in Pa lestina volgens de Arabieren met twee ma ten meet, met een voor de .Toden en een andere voor de Arabieren. Slechts zoo. al dus beweren de Arabieren, is het te ver klaren. dat tot nog toe. sinds de instelling der F.ngelsche militaire rechtbanken, niet minder dan tien Arabieren ter dood veroor deeld zijn, terwijl nog geen enkele .Tood een doodvonnis over zich heeft uit hooren spreken. Eind Januari werd te Jeruzalem een Jood ter dood veroordeeld en weinige dagen later werd deze straf herzien in vijf jaren opsluiting in een vesting. Hij werd uit dp gevaarlijke sfeer van den galg naar de vei ligheid van ziin vestingstraf gebracht, ter wijl op hetzelfde oogenblik in Akko weer een Arabier werd opgehangen. Toen het verwijt van het meten met twee maten werd aangeheven, pareerde Engeland en wees het er op, dat de Jood niet door een militaire, maar door een gewone rechtbank veroordeeld was en dat in dergelijke ge vallen steeds gratie werd gegeven. Begin Februari stond andermaal een Jood voor de rechtbank en dit maal voor de militaire rechtbank te Jeruzalem. Op negen Arabieren een Jood, mom pelde het volk en begon weer vertrouwen in de rechtvaardigheid van de Engelsche justitie te stellen, wijl ditkeer inderdaad het doodvonnis werd uitgesproken. Maar den daarop volgenden dag legde de opperrab bijn van Jeruzalem een bezoek af bij den Engelschen commandant en 24 uren later was het tegen den Jood uitgesproken dood vonnis in levenslange gevangenisstraf ver anderd. Dus niet eens een op negen, fluisterde men in Palestina en de overige Arabische wereld en daar op hetzelfde oogenblik, waarop men don Jood naar de gevangenis bracht, de beul in de gevangenis te Akko wederom den doodelijken strik om don hals van een Arabier legde, stond de verhouding nul tegen tien Nu is het inderdaad een feit, dat de Ara bieren het in Palestina heel wat bonter ma ken dan de Joden en de Engelschen der halve nog wel eens bereid zijn tegenover een Jood, die zich aan een daad van ter reur heeft schuldig gemaakt, genade voor recht te laten gelden. Maar anderzijds zal Londen niet mogen vergeten, dat het schouwspel van het meten met twee ma ten. dat zich op het Palestijnsche toonee] afsnoeit, aan het Britsche prestige in den Oriënt een slag toedient, die zoo spoedig niet weer zal kunnen worden goed gemaakt Engeland he<-ft ook in de Arabische wereld steeds gegolden als een rechtvaardig ma keiaar. Aan dit geloof mogen do Engel schon geen doodelijken dolkstoot toebren gen. Vertrek ran Aankomst te Reiger Jsingap. 28 Febi|Band. 28 Febr. Wielewaal UjarS- 28 Febr. jA'dam 28 Febr (terugreis) I I CDr- Jodhp. 28 Febr Emoe (heenreis) Nandoe (terugreis) Buizerd (heenreis) Pelikaan (heenreis) Ibis (terugreis) Bagd. 36 Febr. Luex. 28 Febr. A'dam 1 Maart Band. 28 Fiffcf. Rang. 28 Febr. Athene 28 Febr, Basra 28 Febr. Singap. 28 Feb| Hitlerianen lappen regeerings, maatregelen aan hun laars. Ondanks de maatregelen der regeering gaan de Oostenrijksche nazis onverdroten door met hun actie, blijkbaar van meening dat de nationale vloedgolf niet is te kee- ren. In het nationaal-socialistische Kamp te Graz heerscht de grootste bedrijvigheid, er wordt koortsachtig gewerkt, boodschappers snellen af en aan. De meening der aanhangers der regeering is verdeeld. Sommigen zijn voorstander van strenge maatregelen ter onderdrukking anderen gelooven, dat iets dererelijks tot een catastrofe moet leiden en bevelen onderhan delingen aan. Voor zoover bekend, is Stiermarken do eenige Oostenrijksche staat, waar de autori teiten de emblemen der nationaal-socialisten tolereeren. De „stille Duitsche groet", d.w.z, zonde rden roep „Heil I-Iitler" wordt bijna overal, behalve in Weenen, toegestaan. Zelfs voor Salzburg, waarvan men in het alge meen gelooft, dat het voor 90 pet. nationaal- sociaüstisch is, wordt geen uitzondering ge maakt. Dikwiils treedt de politie op en maakt en de mpnschen op opmerkzaam, dat het voe ren der nazi-emblemen nog verboden is, waarop dan het publiek gehoorzaamt. De stille groet wordt vrijwel overal gebruikt, vooral in Salzburg, waar de ambtenaren van het parket en de rechters, die een paar weh.n geleden het brengen ervan vervolg den, hem thans zelf brengen. De Duitsche pers heeft weinig commen taar geleverd on de gebeurtenissen in Stier marken. Na de rede van Schuschnigg is zij, naar men weet, steeds zeer gereserveerd ceblp' i tpn aanzien van de gebeurtenissen in Oostenrijk. De „Do" 'ie dag", georganiseerd door de beweging van nationale samenwerking zal te Linz plaats vinden op 6 Maart a.s. De demonstratie is bedoeld als een poging tot verzoening cn entente tusschen de pa- triotieke elementen en d» nationale opposi tie. Naar verluidt, zou Seyss Inquart er aan) deelnemen. Talr" treinen zullen de nazi's van ge heel Opper-Oostenrijk naar Linz vervoeren, Ander7::''" '-ordt gemeld, dat Seyss Inquart Woensdag a.s. te Graz wordt verwacht. Doch óók niet dreigend* De speciale correspondent van de „Daily; Herald" A. L. Easterman, die ook reeds een interview gehad heeft met Koning Carol van Röemenië, heeft thans een vraaggesprek mefi den Tsjechoslowaakschen president, Dr. Be nesj gevoerd. In den loop van dit gesprek ver klaarde Dr. Benesj o.m.: „Wij willen zijn als Nederland en België, on afhankelijk en vrij". Voorts verklaarde Benesj o.m., dat hij een oorlog in Europa nóch dreigend nóch onver mijdelijk achtte. „Onverschillig wat er gebeurt zeide Benesj verder, wij zullen onze parlement taire democratie niet laten varen." Op vragen betreffende de Duitsche min derheid, verklaarde de president, dat er volledige gelijkheid bestaat voor de min derheden volgens de Tsjechoslowaaksche grondwet. Voorts is er volledige vrijheid van woord en drukpers. Er wordt gewerkt aan een tegemoetkomen aan alle wettige eischen. De regeering heeft in dit opzicht een plechtige verklaring afgelegd en deze zal ten uitvoer worden gelegd. Geen Russische militaire In menging. Tenslotte zeide de Tsjechische president, dat beweringen over Russische vliegvelden in Tsjechoslowakije volstrekt onzin zijn- Ontdekking van Russische Be leerden. Het physiologische instituut der acai'lh mie van wetenschappen te Leningrad deelt mede, dat ontdekkingen gedaan zijn, vvaa,r," uit blijkt, dat kanker veroorzaakt word^ door zenuwschokken. Er zijn proeven daan met honden die tengevolge van her haalde zenuwschokken gezwellen ver- toonden, welke nis kankerverschijnselen konden worden aangetoond. Men zal de ex perimenten thans voortzetten met verschi lende soorten dieren. De proeven staan on der leiding van dr. M. K. Petrov.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 2