Een „simpel ideaal" richt snoer der Indische politiek Postvlucbfen op Indië De Volkerenbond verdedigd De aardappelsteun Mexicaansche regeering achter de arbeiders Frankrijk schrijft op Ragnhild Hveger evenaart een van haar wereldrecords Hollanders toonen hun kracht Tweede Kamer Eerste Kamer Loopjongen op avontuur Waddenzeeharing De vrijwillige ouderdoms- verzekering PUBLICATIE Keulsche jaarbeurs in Honderden Russische visschers in gevaar Kerk te Messina ingestort $w-emmen Prachtige race op de 400 M. borstcrawl Wiebimrien Zesdaagsche van Antwerpen Den Haag, 1 Maart 1938. Minister Weiter heeft op dezen zonnigen middag van eersten dag in lentemaand óók in de overigens voor de stralende dag vorstin wat haar „directe stralen" be treft! ontoegankelijke vergaderzaal der Tweede Kamer een prettig zonnetje van op timisme doen schijnen, bij zijn overigens nogal uitvoerige beantwoording der alge- meene beschouwingen over de Indische be grooting. En hoe veelomvattend zijn uiteenzettin gen ook waren, als men wil, kunnen zij in enkele woorden worden samengevat en wel in termen, welke een ieder overduidelijk en zeker sympathiek zullen voorkomen. „Een simpel ideaal van tientallen millioe- nen is, rustig te kunnen leven met vrouw en kinderen en dit simpele ideaal moet zoo veel mogelijk bevorderd worden", aldus ir. Weiter, die daarmee de hoogste richtsnoe ren van het Indische beleid onthulde. Kan het inderdaad „simpeler", eenvoudi ger? En het verblijdendste van alles is natuur lijk, dat de minister de generale verwezen lijking van dit ideaal als zeer goed mogelijk beschouwt en blijk gaf van een krachtig optimisme ten aanzien van Indië's toe komst! Waarlijk, in vele jaren hebben we niet meer zulke frisch-opgewekte woorden in de vergaderzaal kunnen beluisteren en deze man van wijlen het „beruchte" bezuini gingsrapport deed blijken, dat hij de mo- nienteele inzinking maar als hoogst-tijdelijk beschouwt en niet gelooft, dat men weer op het lage niveau van '35 zal aanlanden. Z. Exc. uitte daarbij den hartgrondigen wensch dat de ellendige bezuinigingsperioden van bet verleden nimmer zullen terugkeeren! Dat is nog eens een „andere Weiter"! Ir. Weiter onderbrak zijn vreugdezang nogal eens met van bezorgdheid getuigende woorden over de budgetaire positie van In- dië. Allereerst zijn daar de stortingen in de pensioenfondsen. Men zal uiterst-voorzich tig moeten zijn met het leggen van nieu we lasten op de fondsen-financiering, wijl er al zoo n achterstand in de stortingen is, hoewel men bij het trekken van conclusies in deze voorzichtig moet zijn, kregen de critici te hooren. Een tweede „zwakke plek" vormt de enorme schuld U 1360 millioen) en er is een achterstand in de aflossing van de vaste schuld van f95 millioen. Verdere zwakke plekken zijn de hooge belastingen en de de fensie-uitgaven. 's Ministers conclusie betreffende de fi nanciën waren: zij verkeeren eerst kort in een stadium van herstel. Maar groote be hoedzaamheid is geboden. Aangaande het politieke beleid verklaarde de minister, dat de huidige toe stand bevrediging wekt. Ook de „uiterste groepen" gaan inzien, dat onze leiding de beste is. Van het Digoel-kamp bleek de bewinds- Chr. J. I. M. Weiter Minister van Koloniën man geen groot voorstander, en als 't even kan, zal de zaak dan ook worden gelikwi- deerd. Nu wat de staatkundige verhouding tusschen Nederland en Indië betreft. „Er is in deze legende-vorming", aldus Z.Exc., na melijk, als zou „het Plein" over „Buitenzorg' heerschen. „Dit vindt geen grond in de wer kelijkheid", verzekerde de bewindsman, want sedert de staatsregeling van 1925 heb ben alle ministers getracht, de nieuwe rege ling zoo loyaal mogelijk uit te voeren. Het denkbeeld-Joekes tot instelling van een commissie om de staatkundige verhoudin gen te doen onderzoeken, achtte de minister thans nog inoppertuun, voorbarig. We moe ten eerst eens afwachten, hoe de ontwikke ling zich zal ontplooien. Betreffende Indië's economische positie, riep de minister uit, dat generaties van man nen en vrouwen aan den bewonderenswaar- digen opbouw van Indië hebben gewerkt, en dat zonder het maken van ophef. Ons werk in Indië kan den toets der critiek met glans doorstaan!" verzekerde ir. Weiter met kracht en overtuiging. De crisis heeft den economi- schen band tusschen Indië en Nederland zeer versterkt en men streefde naar „evenwicht der prestaties" wat de wederzijdsche hulp betreft. Als een goed voorbeeld van een loya- len geest van samenwerking noemde Z.Exc. de maatregelen nopens de textielgoederen cn vooral deed de minister blijken, dat hij een warm voorstander is van fleelname van Ne- derlandsch kapilaal aan Indië's opbouw. Prof. Van Geldercn kreeg nog te hooren, dat aan de munteenheid niet geraakt zal kunnen worden. Ten slotte betwistte de minister den heer Van Gelderen, dat de welvaartsvoorziening in Indië „schraal en schriel" zou zijn; er wordt namelijk sterk gestimuleerd naar ont plooiing van de industrieele mogelijkheden. En Z. Exc. eindigde met de mededeeling, dat omtrent eventueelen steun aan de kof fiecultuur (waarom gevraagd was) nog niets te zeggen valt, wijl de zaak nog in onderzoek is en met een korte bestrijding der financieele inzichten van mr. Rost van Tonningen. Buitenlandsche Zaken. Volkenbond. België. De Aan de overzijde des Binnenhofs vergader de heden ook de Senaat, en wel om met minister Patijn de begrootingszaken, of liever gezegd het buitenlandsche beleid te behandelen. Nog slechts drie leden hebben gesproken en natuurlijk blijft 't daar niet bij, want is Buitenlandsche Zaken niet het „spéciali té de la maison"? De heeren Briët (A.R.) en Lohman (C. H.) behandelen veelal dezelfde zaken. Zoo constateerden zij de machteloosheid van „Genève" cn informeerden zij naar de op vattingen van onze Regeering nopens de neutraliteit, waaromtrent geen zekerheid zou bestaan. Voorts werd gevraagd naar den stand van zaken met België en toonde men eenige bezorgdheid nopens te ver gaan de toegevelijkheid. Prof. Lohman wees op de ergerlijke ge loofsvervolgingen in sommige landen, maar noemde vooral Rusland als een oord van verschrikking. En toch is Litwinof de groo te man te Genève... Tegen een dergelijke „lugubere facre" wilde hij met kracht op komen. Mr. Van Lnnschot (R.K.) bleek zich de cri tiek on Genève aangetrokken te hebben en ging de twee voorgaande sprekers min of meer „te lijf". ITij verweet hun, dat zij. als juristen nog wel, niets hadden gedaan om het internationale recht te verstevigen en geen woord van waardeering over had den voor den Volkenhond. (De beide hoe ren protesteerden luide.) De heer Van Lanschot noemde het rapport van prof. Rutgors om aan te toonen, dat 6p collectieve veiligheidsgedachte zeker niet dood is en voorts wees deze Senator op Chamherlain, die zegt. dat de eoll. veilig heid thans geen waarde heeft, maar wel voor de toekomst. Wat onze neutraliteit betreft, den even tueelen doortocht van troepen zal beoor deeld moeten worden naar bevindt van za ken, anders keert men tot. de vóóroorlog- sche neutraliteit terug, aldus de Senator. die voorts waarschuwde tegen het „on Rapier" sterk maken van den Volkenhond en tegen het streven om den Bond aan Ver- sailles te hliiven binden. Voorloopig zal men den bond als een intermediar instituut moeten zien. met vasthouding aan de groo te idealen, vond de heer Van Lnnschot. „Be scheidenheid moet de jeugd kenmerken, en., de Volkenbond staat nog in ziin kinderschoe pen!" Een overeenkomst met België moet op een groote volksmeerderheid steunen, vond ten slotte de afgevaardigde. „Ik zoek mijn patroon". De 17-jarige loopjongen W. van D., te Rot terdam, die voor zijn patroon een bedrag van 375 gulden moest brengen van het fi liaal in de Jonker Fransstraat naar de Hoog straat, is verleden week spoorloos verdwe nen. Voor den winkel aan de Hoogstraat trof men alleen aan de fiets en de beenkap pen, die de knaap daar had neergezet. Het blijkt thans, dat de loopjongen een zeer avontuurlijke reis achter den rug heeft. Hij is gisteren op het bureau Meermanstraat teruggekeerd met 60 gulden op zak, de rest van het geld had hij op verschillende wijzen uitgegeven. Hij had zich eerst in Rotterdam van een nieuwe regenjas voorzien en na eenige cafè's bezocht te hebben, liet hij zich naar Hoek van Holland rijden. Vandaar ging hij per trein naar Den Haag, waar hij zich een gloednieuw sportcostuum, hoed en koffer aanschafte en den grand seig neur uithing, o.a. in café's, bioscopen en ho tels. Vervolgens ging de reis naar Amster dam, welke stad hij nog nooit had gezien. Rusteloos trok hij voort. Na zich eenige uren per taxi daar te heb ben laten rondrijden, veranderde hij van plan. Hij huurde opnieuw een wagen en reed terug naar Rotterdam. Daar kon hij zich blijkbaar niet genoeg amuseeren, want hij gaf den chauffeur opdracht maar weer terug te rijden naar de hoofdstad. En vandaar ging het door naar Utrecht. Toen de jongen in Utrecht zei nu weer terug te willen naar Rotterdam, vroeg de chauffeur wat hij nu eigenlijk wilde. Daarop antwoordde hij: „Ik ben op een heel groot kantoor en ik zoek mijn patroon, maar ik kan hem nergens vin den. Daarom ging de reis verder naar Maastricht en daar betaalde hij den chauf feur prompt het aanzienlijke bedrag voor het rondtoeren. In Maastrict kon hij ook niet wennen, waarom hij naar Amsterdam ging. Vervolgens naar Utrecht en toen had hij nog f60 over. Op dat moment kreeg hij spijt. Hij nam een treintje en reed voor de zoovcelste maal naar Rotterdam, waar hij zich aan bet politicbureau meldde. Hij bekomt nu van de vermoeienissen in de cel. Uitgegeven in Staatsblad No. 646: besluit van 16 Februari 1938. tot toepassing van de artikelen 9 en 13 der Landbouwcrisi.swet 1933 on hef Crisis-oreanisatiehesluit 1933 op Waddenzeeharing. (Datum van inwerking treding 3 Maart 1938). Waarom is de positie van In specteurs niet verbeterd? Het Tweede Kamerlid, de heer Drop heeft den minister van Sociale Zaken vragen ge steld over de positie der inspecteurs en agenten van de Vrijwillige Ouderdomsver- zekering van de Raden van Arbeid, de z.g. V.O.V. De heer Drop heeft er zijn verwon dering over uitgesproken, dat terwijl na overleg met de vakbonden de minister had toegezegd op 1 Januari 1937 een verbeterde poistieregeling vast te stellen, tot heden toe niets daarvan is gekomen. De heer Drop dringt aan op verbeterde regeling met te rugwerkende kracht vanaf 1 Januari 1937. De uitkeeringen voor goedge keurde niet verkochte poters. Thans zijn van bevoegde zijde nadere bij zonderheden verstrekt omtrent de steunre geling voor onverkochte pootaardappelen van den oogst 1937. De z.g. „potersteun" zal niet meer worden uitgekeerd op basis van de bij inventarisa tie vastgestelde onverkochte hoeveelheden, doch over die hoeveelheden van de vóór 1 April opgegeven voorraden, waarvan vóór 23 Juni denaturatie is aangevraagd. Het ligt in de bedoeling om, als potersteun uit te keeren voor: Export- en fabriekssoorten klasse A f 1.50 per 100 Kg.; Export- en fabriekssoorten klasse B f 1. per 100 Kg.; Export- en fabriekssoorten klasse C f 0.50 per 100 Kg.; Binnenl. consumptiesoorten van de klei, klasse A f 1.per 100 Kg.; Binnenl. consumptiesoorten van de klei, klasse B f 0.50 per 100 Kg.; Binnenl. consumptiesoorten van de klei, klasse Cf per 100 Kg.; Idem voor andere gronden klasse A f 1.50 per 100 Kg.; Idem voor andere gronden klasse B f 1. per 100 Kg.; Idem voor andere gronden klasse C f 0.50 per 100 Kg.; Voor dezen steun zullen in aanmerking komen van de in klasse a. goedgekeurde pootaardapelen alle sorteeringen tusschen de maten 28/55 mm, met uitzondering van de tusschen sorteering 50,55 mm. voor de binnenlandsche consumptiesoorten goedge keurd in de klassen b. en c., blijft de sor teering bepaald op 28/45 mm. en voor fa- brieks- en exportsoorten, goedgekeurd in de klassen b. en c. op 28/50 mm. Voor de gbedgekeurde pootaardappelen zal ook de gewone voor aardappelen gel dende denaturatievergoeding worden uit gekeerd. welke vergoeding, voor het mee- rendeel der binnenlandsche consumptiesoor ten van de klei f 1.50 per 100 K.g bedraagt en voor alle anderè aardappelen f 0.90. Voor deze denaturatievergoeding zullen ook in aanmerking komen de goedgekeurde aardappelen in de maat 28/35 m. In over eendgen tijd aan belanghebbenden te ver zenden circulaires zal een nadere uiteen zetting omtrent een en ander worden ge geven. TEELTPREMIE VLAS. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat voor vlas van den oogst 1937, hetwelk werd verkocht in het tijdvak 18 October 1937 tot en met 19 r e- bruari 1938 geen teeltpremie zal worden verleend. 's Gravenhage. 1 Maart 1938. (Adv.) TEGEN STILSTAANDEN WAGEN GEFIETST. Doodelijk ongeluk te Hengelo. Gisteravond is in de gemeente Hengelo een ernstig ongeluk gebeurd, waarvan de 65-jarige wielrijder H. het slachtoffer is geworden. Door een verkeerde manoeuvre reed H. met zijn fiets tegen een langs den weg stilstaanden wagen, waardoor hij het stuur kwijtraakte, juist op het oogenblik, dat een vrachtauto hem passeerde. Hij werd gegrepen en tegen den grond geslingerd, waardoor hij dermate verwond werd, dat hij eenige oogenblikken later is overleden. De olie-koningen tot hooging gedwongen? loonsver- KOFFERS UIT AUTO GESTOLEN. Gisteravond ongeveer kwart na zes zijn uit een onbeheerd staande auto op den hoek van de Anjelierstraat en Eerste An jelierdwarsstraat te Amsterdam een drietal handkoffers ontvreemd. In deze koffers be vonden zich o.m. knotten breiwol, babv- goederen, tafelkleeden en handwerkkleed jes ter gezamenlijke waarde van f 105. De eigenaar deed aangifte bij de politie, die thans een onderzoek naar de aders instelt. De Mexicaansche Hooge Raad heeft ontkend een verbod te hebben uitge vaardigd tegen het verhoogen van de loonen in de petroleumindustrie. De maatschappijen hadden verzocht dit verbod uit te vaardigen om de beslissing van de scheidsrechterlijke commissie ongeldig te maken. Deze commissie had een loonsverhooging van in totaal zeven millioen per jaar voor 18.000 werklieden gelast. De directeuren van de buitenlandsche maatschappijen zijn thans bijeen gekomen om dit besluit van den Hoogen Raad te be studeeren. Zes weken geleden hebben zij verklaard, dat zij de werkzaamheden zou den stopzetten, wanneer geen gevolg zou worden gegeven aan hun verlangen en men wacht thans met spanning af, waartoe zij zullen besluiten. In welingelichte kringen is men van oordeel, dat de maatschappijen af zullen wachten wat de regeering zal doen om de uitspraak door te voeren. Men verwacht evenwel, dat zij niet voornemens zijn de loonen te verhoogen. De stemming onder de arbei ders. In arbeiderskringen beschouwt men het besluit als een groote overwinning van de socialistische regeering op het imperialis tische grootkapitaal. MEER DAN 10 MILLIOEN WERKLOOZEN IN DE V.S. Volgens schattingen van den nationalen raad voor de industrie, heeft het aantal werkloozen in de Vereenigde Staten in Jan. 10.342.000 bedragen. Voor de eerste maal sedert den oorlog zal Frankrijk uitkomen op de Jaarbeurs te Keulen, die van 22 tot 27 Maart as. gehouden zal worden. Op de jaarbeurs van Leipzig op 6 Maart, zal, eveneens voor de eerste maal, een Britsch-Indi- sche stand ingericht zijn. Emoe (heenreis) Nandoe (terugreis) Buizerd (heenreis) Pelikaan (heenreis) Ibis (terugreis) Vertrek van Rang. 1 Maart Athene 1 Mrt. Alex. 28 Febr. A'dam 1 Maart Jodhp. 1 Mrt. Torenvalk [Band 1 Mrt. (terugreis) I Gier I A'dam 3 Mrt. (heenreis) I Aankomst te Singap. 1 Mrt, A'dam 1 Mrt. Basra 28 Febr. Napels 1 Mrt, Bagd. 1 Mrt. Singap. 1 Mrt, Met hun schepen tusschen hef ijs bekneld. Ruim 260 Russische visschers be vinden zich in de Kaspische zee in gevaar. Zij zijn door een storm over vallen en' met hun vaartuigen tus schen het ijs bekneld geraakt, zoodat zij aan de genade der elementen zijn overgeleverd. Voedsel en kleeding wordt hun vanuit vliegtuigen toege worpen. In totaal waren 437 visschers in nood ge. raakt. Vliegtuigen en ijsbrekers onderne- men thans dappere reddingspogingen. De vlieger Kazakof heeft het schip Med- vejonok den weg gewezen naar elf visschers die zich op een ijsschots bevonden. Andere vliegtuigen hebben den ijsbreker Kaspii den weg gewezen naar 98 visschers en honderd paarden. In totaal zijn ruim honderd vis. schers en 103 paarden gered. VERMISTE ENGELSCHE BOMMENWER- PER* ALS VERLOREN BESCHOUWD. Het Engelsche ministerie van luchtvaart' deelt mede. dat de pogingen tot opsporing van het vermiste Vicker-Wellesley-bom- bardementsvliegtuig geen resultaat hebben opgeleverd, zoodat het-toestel met de drie inzittenden als verloren moet worden be schouwd. Zooals men weet, hebben honderden vlieg tuigen aan de opsporingen deelgenomen. Dooden en gewonden. Uit Messina wordt gemeld, dat gistermid dag een kerk, welke in aanbouw was, inge stort is. Twee arbeiders zijn hierbij om het leven gekomen, vijf anderen werden zwaar gewond, terwijl verscheidene kneuzingen opliepen. „Waarom liegen de mannen toch zoo?" „Omdat de vrouwen zooveel vragen." DEENSCHE ZWEMSTERS TE GRONINGEN. In het Helperbad te Groningen werden gisteravond internationale zwemwedstrijden georganiseerd door de zwemclub „Gronin gen", de Groningsche Dames Zwemclub en de D. G. V. Brunhilde. De belangstelling was buitengewoon groot. RAGNHILD HVEGER, Het hoofdnummer van den avond bestond uit de 400 meter borst crawl. waarbij de strijd alleen ging tusschen Ragnhild Hveger en, Riet van Veen. Tot op 250 meter kon de Rotterdamsche zwemster het tempo van de Deensche wereldrecordhoud ster bijhouden. Daarna zakte zij iets af. doch wist niettemin in den zeer goeden tijd van 5 min. 19 sec. aan te tikken, een tijd, welken zij nog nimmer gemaakt heeft. Deze tijd ligt slechts 3 seconden boven het Nederlandsche record van Willv den Ouden. Ragnhild Hveger werd eerste in 5 min. 8.2 sec., waarmede zij haar wereldrecord, gevestigd op 16 Januari van dit jaar te Kopen hagen evenaarde. Jopie Waalberg wist voor de derde maal te zegevieren over Inge Soerensen en Val- borg Christensen. Na Rotterdam en Am sterdam volgde thans een zege te Gronin gen en wel in 3 min. 1.4 sec. De 4 x 100 meter estafette werd door de Deensche ploeg in 4 min. 40 sec. gewon nen voor de Nederlandsche met de meisjes Senff, Groeneweg, Stijl en Van Veen in 4 min. 47 sec. Kopgroep van 9 koppels. In tegenstelling met de vorige da gen, was er ook gisteravond na elf uur tot middernacht nog groote be langstelling voor het rijden van de koppels, welke elkander voortdurend den voorrang betwistten en een uur lang onder de aanmoedigingen van het publiek bleven spurten. Tegen middernacht waren de koppels Pel- lenaars Slaats, KaersHuys, Christensen Stieler en DeneefDekuysscher aan de lei ding. Het koppel Ronssede Pauw bleef aanvankelijk nog achter, daar het voortdu rend door Christensen cn Wals werd be stookt, maar onder voortdurend aanmoedi gen van de toeschouwers slaagde ook dit koppel er ten slotte in bij de leiding te ko men. Do stand is thans: 1. DeneefDekuvsscher 183 p.; 2. Slaats— Pellenaars 139 p.; 3. Buvsse—Billiet 93 P-ï 4. v. Schijndel—v. d. Broek 89 p.; 5. Pijnen burg—Wals 83 p.; 6. Kaers—Huys 40 pt.; 7. StielerChristensen 32 p.; 8. Guimbre* tièreArchambaud 18 p.; 9. Ronsse—de Pauw 16 p. Op 5 ronden: 13. Savelberg Muller 27 p. Op 8 ronden: 15. KremcrsBak ker 71 p. OLYMPISCHE SPELEN ZULLEN ZEKER IN JAPAN WORDEN GEHOUDEN. Klasse-indeeling der landen. Op den laatsten dag van het congres der I.A.A.F. (International Amateur Athletic Fédération) vormden do Olympische Spelen een belangrijk punt van'bespreking. President Edstroem had voorgesteld Spelen eerst eind-September of begin Octo ber te houden. Engeland en Amerika waren daar sterk tegen in verband met het feit, dat het meerendeel hunner athletcn uit studen ten bestaat. Besloten werd de beslissing hier over aan de bijeenkomst van het Internati onaal Olympisch Comité te Cairo over ie laten. De secretaris van het Japansch Olympisch Comité, Nagai, verstrekte een uitvoerig overzicht van de voor bereidingen en sprak de geruchten, als zou Japan van de organisatie der Spelen alzicn, met grooten nadruk tegen. Klasse-indeeling. Rekening houdend met de sterkte en ''e sportieve ontwikkeling der aangesloten lau den, werd een klasse-indeeling aangenomen- De tien sterkste landen werden in klasse 1 ingedeeld, klasse 2 omvat 17 landen (w.o. Ne derland), alle overige leden der I.A.A.F.wcr* den in klasse 3 geplaatst

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 2