Woensdagsche Mijmerij Wij slaan er op los! De „wonderdokter" moet brommen Vrouwen en kinderen dienen hun land Ontaarde moeder tot dwangarbeid veroordeeld Opleiding voor middenstanders Anoniem briefschrijfster ontmaskerd De schrik van de straat Een robijn van 40.000 pond gestolen Hongerkunstenaar at 's nachts S.S.-vlag op Duitsche slotkerk Godslampjes moeten zuinig branden Hef zwaard der Duitsche natie wordt geslepen! Indische sportvliegers heden op Schipho 100^ boete voor beleedigend gedicht Voor galg en rad Stembusnleu wigheden. In een Engelsche gemeente heerscht op winding over een wethouder, die beboet is omdat hij bij een verkiezing tweemaal zijn stem heeft uitgebracht. Ik moet zeggen dat ik sympathie voor den man voel.! Stem men is een heilige plicht; tweemaal stem men is dus een daad van dubbele heiligheid Stemmen is zóózeer plioht, dat wegblijven strafbaar is. Welnu, deze man toonde een blakende geestdrift voor de stembus te be zitten, en een liefde voor de democratie die tweemaal zoo groot was als van de lauwe slappelingen, die zich met één biljet tevre den stellen. Er wordt trouwens heelemaal veel te weinig gestemd. Stemmen geeft aan dui zenden menschen werk wat buitenge woon nuttig is en houdt honderdduizen den menschen van hun werk af, wat weer voor de meesten een prettige afwisseling beteekent. Stemmen geeft je het gevoel, dat je het land helpt besturen, en aan den anderen kant heeft je stem zóó weinig in vloed, dat' je er hoegenaamd geen kwaad mee kunt uitrichten. Bovendien, als je je stem op iemand uitbrengt, voel je je een nobel mensch: je bewijst hem een dienst, en aangezien hij hef nooit zal weten, ver wacht je er niet eens een dank-je voor. Stemmen maakt dus den mensch in ieder opzicht beter en van dat gezichtspunt uit geredeneerd is het jammer, dat wij niet altijd-door kunen stemmen, en niet alleen op een lijstje van uitgezochte namen, maar op iedereen. Als iedereen eiken dag op iedereen kon stemmen, zouden we het ge voel krijgen, dat we onzen medemenschen steeds maar diensten bewezen, en op een verschrikkelijk sportieve manier. De stem- buscijfers zouden met sprongen naar boven gaan en het buitenland zou zien, dat we in de wereld nog meetelden. Dat we geen slampampers zijn. Dat we groot zijn in de dingen, waarin, enz. Men moet trouwens toegeven, dat hooge stembuscijfers in de mode zijn en dat de lauwheid de wereld uit gaat. Een verheu gend symptoom. Roemenië kan ons hierin tot lichtend voorbeeld strekken. Nu ja, het komt niet heelemaal vanzelf, maar op het resultaat komt het ten slotte aan. De Roe menen dan hebben hun nieuwe Grondwet aanvaard met 4% millioen tegen... 5000 stemmen; in Boekarest zelf hebben van de 97.000 kiezers zich slechts 145 daartegen uitgesproken. Een daverend succes. Hoe dat zoo komt? Och de Roemeensche regee ring heeft bij die gelegenheid een kleine nieuwigheid ingevoerd, die wij ook in de aandacht van Minister Van Boeijen aanbe velen. Elke kiezer meldde zich bij een com missie, bestaande uit twee functionnarissen en twee bijzitters, gaf zijn naam op en zei met een mondeling „ja" of „neen", of hij de nieuwe Grondwet goedkeurde of niet. Stemde hij tegen, dan moest hij zijn adres opgeven en een speciale verklaring onder teekenen. Nog vóórdat de uitslag bekend was, bepaalde de regeering met een gerust geweten, dat de 24 ste Februari voortaan als ïationale feestdag zal gelden. De namen van de inwoners van Boekarest, die tegen de nienwe grondwet hadden gestemd, wer den twee dagen later in de kranten afge drukt. De redenen, waarom de Roemeensche re geering deze methode volgde, liggen voor de hand. Kwaaddenkende menschen zullen er onoirbare motieven achter zoeken, maar de ware reden is natuurlijk, dat Roemenië aan papiergebrek lijdt. Door een monde linge stemming spaart men balen aan stem briefjes uit. Ook was men stellig bang dat sommige burgers zich zouden vergissen. Door de tegenstemmers te noodzaken, hun afwijzende stem schriftelijk te motiveeren, heeft men velen bijtijds voor vergissingen behoed en zij zullen daar achteraf dank baar voor zijn, want het is een fabel, dat iedereen in de krant komt. Hoe het zij, van Boekarest begint de victorie. Een stemming hoeft in de toe komst voor geen enkele regeering meer risico of groote kosten op te leveren. Het die geen enkel gevaar oplevert. „Geeft zoo is een aangename afwisseling geworden, veel, kost zoo weinig". En mochten er spel brekers zijn, die het plezier van een regee ring zouden willen vergallen door tóch tegen te stemmen, al weten ze dat de re geering dit ontzettend vervelend vindt, dan is er een patent middel om hen tot beter inzicht te brengen; voorstemmers moeten komen stemmen in een restaurant of sta dion, tegenstemmers in een gevangenis. En beide groepen mogen daar waar ze ge stemd hebben een dagje blijven, als gasten van het gouvernement. Het werd de Amerikaansche re geering te bar! De ook in Europa niet onbekende economische „wonderdokter" dr. Francois Townsend, die thans 71 jaar oud is, werd dezer dagen onder groote belangstelling van het pu bliek naar de gevangenis te Los Angelos gebracht, waar hij een maand moet „wonen". Dr. Townsend werd beroemd door een prachtig plan, dat een einde aan alle eco nomische nooden zou maken. Hij beloofde heel eenvoudig aan iederen Amerikaan bo ven de 50 jaren een som van 200 dollar per maand, die de staat zou moeten uitbe talen onder de eenige voorwaarde, dat de ze som ook weer geheel zou worden uitge geven. Deze geniale economische, idee ver schafte den doctor den geestdriftigen aan hang van alle 50-jarige, 60-jarige en 70-ja- rige Amerikanen. De beweging greep snel om zich heen en verontrustte tenslotte de autoriteiten. Om den doctor ietwat tegen te werken, stelde men een onderzoek in naar de wijze, waarop hij aan de geldmiddelen voor zijn omvangrijke propaganda kwam. Dr. Townsend moest dus voor den rechter verklaringen afleggen, antwoordde in een tamelijk slecht humeur, zette den hoed op, verliet de zaal en sloeg de deur hard achter zich toe. Dat is echter in Amerika een groo te misdaad. Verstoring van de rechtsorde en van de waardigheid van den magistraat. Voor deze misdaad werd hij gestraft met een maand gevangenisstraf en 100 dollar boete. „Mijn plan", verklaarde Dr. Townsend aan de menschenmenigte, die hem naar de ge vangenis begeleidde, „moet gelukken, want liet is de logica zelve. Ik zal er echter voor zorgen, dat de rechters later niet van mijn programma zullen genieten. Want ziet U, de rechters zijn geen werkende menschen en ik ben er niet eens zeker van, of zij eigen lijk wel menschen zijn." Groot zijn de bezittingen van Hare Hoog heid Ruknuo Daida, Nawab van Bahawal- pur in de Punjab, zegt een correspondent van de Daily Express uit New Delhi. Ook bezit zij vele juweelen. Sen van de aller mooiste welke 40.000 pond waard is, ver dween spoorloos uit het paleis, nu eenige weken geleden. Vier goudsmeden werden van diefstal verdacht en op het Station Loahare gevangen genomen. Hij en zijn secretaresse zwaar gestraft. De Braziliaansche hongerkunste naar ..Gentil Cadramel, die de vo rige week was gearresteerd omdat men ontdekt had, dat hij zich des nachts met biscuits voedde, is door den rechter van Bologna (Italië.) tot twee jaar en drie maanden gevangenisstraf veroor deeld. Zijn .secretaresse, met wier medeplichtigheid bij het publiek bedroog, werd tot 1K maanden ge vangenisstraf veroordeeld. Toen het vonnis werd voorge lezen, viel Cadramel in zwijm. Alle Tsjechen mobiel! Gedurende de eerstvolgende drie jaren zullen van Maart tot October alle Tsjechoslowaaksche onderda nen tusschen 6 en 30 jaar opgeleid worden ten behoeve vande natio nale- verdedigingHe kinderen zul len hun opleiding krijgen op school en in hun sport- en genmnastiekver- eenigingen, voor de volwassenen zullen speciale organisaties ge vormd worden. Behalve het dragen van wapenen zal onderwezen worden: kennis van het vaderland, militaire geschiede- denis en lichamelijke opvoeding. Het voedingsprobleem in oorlogs tijd zal door vrouwen bestudeerd worden. Evangelische gemeente protes teert De kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders der Protestantsche gemeente te Osnabrück hebben bij de regeeringsautoriteiten gepro testeerd tegen het feit, dat op de slotkerk van Quedlenburg de S.S. vlag is gehe- schen. Deze kerk zou namelijk ter beschikking van de S.S. zijn gesteld. Begin Februari heeft de kerkelijke gemeente op last van hoogerhand de sleutels der kerk aan de S.S. moeten overhandigen. Zooals bekend bevindt zich in de grafkelder van deze kerk het praalgraf van Hendrik I. Grafkelder en graf zijn thans onder beheer gesteld der S.S.. welke ze voor hun dienst zullen be zigen. Het middenschip is voor de gemeente De Evangelische gemeente is de beschik king over het middenschip gelaten. Bij be paalde gelegenheden moet 'echter ook deze ruimte ter beschikking der S.S. worden ge steld. Men heeft reeds maatregelen getrof fen altaar en predikstoel gemakkelijk ver plaatsbaar te maken om zoo ruimte te winnen voor de diensten en plichtplegin gen der nieuw-Heidensche beweging, welke door de S.S. wordt gerepresenteerd. Duitsche regeering schrijft de kerk de wet voor! Naar men weet worden in de katholieke kerken voor de altaren dag en nacht z.g. godslampen gebrand. De kerkelijke wet schrijft voor dat het licht gevoed moet worden door middel van olie. Thans heeft, naar men van bevoegde zijde verneemt, het ministerie voor kerkelij ke aangelegenheden in Dnitsehland het Duitsche Episcopaat verwittigd ten aan zien van het gebruik van deze olie de grootst mogelijke zuinigheid te betrachten en verordend dat gezien de schaarschte aan deze olie, in de kerken slechts spaarbran ders gebruikt mogen worden. De autoritei ten zouden zich tot dezen maatregel ge noodzaakt hebben gezien, wijl de olie wel ke gebezigd wordt voor diverse industrieën een onmisbare materie is. Zij verwaarloosde haar vier kin deren op ernstige wijze. De een en veertigjarige weduwe Marie Ce- cilia Nolens werd voor het gerechtshof te Brighton beschreven als een wezen, dat in stincten had, lager nog dan het laagst staan de dier. Zij werd volgens de Daily Express veroordeeld tot zes maanden dwangarbeid, omdat zij wreedheden had begaan tegenover haar kinderen. De rechters noemden haar ge val eon der meest walgelijke welke zij ooit hadden meegemaakt. De vrouw woonde met haar moeder boven een garage. Ze had vier kinderen, Winigred was twaalf, Marie elf, Kathleen zeven en Isabella zes, Een inspecteur die een inval in de woning moest doen, had de kinderen naar een ziekenhuis laten overbren gen. Kathleen vond hij in een betreu- renswaardigen toestand en geduren de eériigen tijd hing haar leven aan een zijden draadje. Zij is nog steeds ernstig ziek en zal haar heele leven de sporen blijven dragen van de ern stige verwaarloozing. In de vijf en dertig dienstjaren welke de inspecteur er op had zitten, had hij nog nooit een dergelijk geval meegemaakt. De ontaarde moeder had zich al eens In zee willen verdrinken, doch zij durfde niet. De examenregeling ingevolge de Vestigingswet Kleinbedrijf. In verband met vele inkomende verzoeken om inlichtingen deelt het Instituut voor Middenstandsontwikkeling te 's-Gravenhage omtrent de opleiding ingevolge de Vesti gingswet Kleinbedrijf het volgende mede: Examenregeling. Binnenkort zal de Minister van Economi sche Zaken een beslissing nemen over de regeling der te houden examens voor het middenstandsdiploma algemeene handels kennis. Zoo spoedig mogelijk zal daarom trent in de pers mededeeling worden gedaan, o.m. betreffende de plaatsen, waar de exa mens worden afgenomen (centrale punten over het geheele land verspreid), data van schriftelijk en mondeling examen, examen geld, aanmelding enz. enz. Echter wordt reeds thans de aandacht ge vestigd op de navolgende punten: 1. De examens zuilen uitsluitend worden afgenomen door de drie Nederlandsche Mid denstandsbonden, resp. door hun onderwijs instellingen tmder toezicht van het departe ment van Economische Zaken. Oorlogszuchtige rede van Goering De Duitsche rijksminister van luchtvaart, generaal veldmaar schalk Goering heeft gisteren bij de feestelijkheid ter gelagenheid van den „dag der luchtvaart" in de eerezaal van het Rijksluchtvaartmi- nisterie te Berlijn een redevoering uitgesproken, waarin hij begon met een historiscben terugblik op de Duitsche militaire en civiele lucht vaart, dé groote daden van de Duit sche vliegers tijdens den wereldoor log en het streven van de Deutsche Lufthansa om den vlicgersgeest wak ker te houden na het yerdrag van Versallles. Voorts verklaarde hij, dat de nieuwe Duitsche weermacht slechts mogelijk is ge worden door de hakenkruisvlag. Van het begin der nationaal socialistische beweging was men er van overtuigd, dat behalve een nieuw leger ook een nieuw luchtwapen in het leven moest worden ge roepen, verkapt in den aanvang, aangezien Dnitsehland nog te zwak was. Voortgaande zette Goering uiteen, dat het luchtwapen nog jong is. Spr. wenscht dat het eeuwig jong zal blijven en de nauwste verbondenheid met het volk en voorbeeld! ge kameraadschap zal handhaven. Wanneer, ging Goering verder, een maal bevel tot inzetten der krachten gegeven wordt, moet het wapen de schrik der vijanden worden, dan zal er niets meer zijn, dat afschrikken zal van een voorbehoudloos er op los slaan. De hindernissen zouden overwonnen wor den, waar zij zich zouden voordoen. Behal ve koenheid en doortastendheid moet ech ter ook geëischt worden: hoogste prestatie van het onderzoek, van de ontwikkeling der industrie met al haar vertakkingen. Voor het Duitsche luchtwapen, waarvoor de beste menschen moeten worden opgeleid, kan slechts het beste materiaal goed genoeg zijn. Het onderzoek heeft slechts ten doel de waar de van het luchtwapen steeds weer tot het hoogste op te voeren. Oproep tot de arbeiders Vervolgens riep Goering de Duit sche arbeiders op onvermoeid in de fabrieken te werken. Het werk aan het zwaard der natie is een eer voor hen. 2. Het examengeld zal voor deelnemers aan eigen of erkende cursussen van de drie middenstandsbonden een reductie onder- gaan. 3. Degene, die niet aan de toelatingseischen voldoet, kan geen examen afleggen. Men dient derhalve ter vermijding van teleur stelling nauwkeurig acht te slaan op de pu blicaties inzake ministerieele beschikkingen, inzonderheid die betreffende de overgangs regeling voor ouderen. Handelskennis en vakopleiding. Het departement van Economische Zaken staat op het standpunt, dat er tusschen sands- en vakorganisaies van den midden stand een logische arbeidsverdeeling met betrekking tot de opleiding ingevolge de Vestigingswet Kleinbedrijf dient tot stand te komen en wel; a. De drie Nederlandsche middenstands bonden, resp. hun onderwijsinstellingen, verzorgen over het geheele land de oplei ding voor algemeene handelskennis, in verband waarmede het door deze bonden ingestelde middenstandsdiploma algemeene hanelskennis tevens als norm voor de han delskennis is aanvaard bij het vaststellen van vestigingseischen en te dezen aanzien voldoende wordt geacht voor alle takken van detailhandel, ambacht of kleine nijver heid. Het middenstandsdiploma is dus een passepartout, een sleutel, welke de deur opent tot alle bedrijfstakken, voor zoover het de handelskennis betreft. b' De landelijke vakorganisaties in den betrokken bedrijfstak verzorgen over het geheele land de opleiding tot vakbekwaam heid. Uit vorenstaande volgt, dat de hierbedoelde vakorganisaties of on- derdeelen daarvan zich niet dienen bezig te houden met de opleiding voor handelskennis, zooals sommige vakgroepen aanvankelijk beoogden. Met medewerking van het departement van Economische Zaken, wordt deze gedrags lijn toegepast en is slechts aan enkele vak cursussen, welke reeds begonnen waren, alnog toegestaan de handelsopleiding van de reeds aangenomen deelnemers te be ëindigen. Daarna zal de scheiding nauwlet tend worden gehandhaafd, met uitzondering van enkele dagvakscholen, zooals de sla gersvakschool te Utrecht, welke alleen aan leerlingen van den dagcursus handelsonder wijs mogen blijven geven. Tempo! Belanghebbenden dienen derhalve in alle andere gevallen naast hun (afzonderlijke) vakopleiding, te verzorgen door de betrok ken patroonsvakorganisaties, voor de op leiding tot handelskennis de daarvoor jn het leven geroepen cursussen te volgen. Men dient daarbij te bedenken, dat zooals uit inmiddels afgekondigde uitvoeringsmaat regelen duidelijk blijkt de practische toe passing van de Vestigingswet Kleinbedrijf in vlot tempo voortgaat, zoodat mag worden verwacht, dat in den loop van dit jaar ver scheidene belangrijke takken van detailhan del, ambacht en kleine nijverheid met de .consequenties daarvan te maken zuilen krij gen. GOERING Het luchtwapen moet er zich echter te al len tijde ook van bewust zijn, dat het een eenheid moet vormen met de beide andere zusterwapens, die gelijke rechten hebben en even belangrijk zijn. Ieder moet zich er van bewust zijn, dat in dit nieuwe Duitsche luchtwapen geen paradeinstrument voor den vrede is geschapen, maar het scherpste oor logsinstrument. Ten slotte verklaarde Goering: „Wanneer de Fuehrer in zijn rijks dagrede die trotsche afrekening gaf en het trotsche woord uitsprak, dat wij niet langer meer zouden dul den, dat tien millioen Duitsche volks- genooten aan gene zijde der gren zen onderdrukt zouden worden, dan weej gij, leden van het luchtwapen, dat wanneer het moet zijn, gij voor dit woord van den Fuehrer moet in staan tot het uiterste. Trofsch, dat de Fuehrer in zijn gedenk waardige redevoering toen voor het geheele volk uitgesproken heeft, dat het vaderland thans beschermd wordt door een uitmuntend luchtwapen, trotsch, dat thans de Fuehrer zelf het rechtstrceksrbe opperbevel over onze weermacht op zich genomen heeft, zijn wij ook in deze trots verplicht te. allen tijde be reid te zijn om on te treden ter bescherming van het vaderland. Ontembare wil tot" den strijd, stralende ze kerheid der overwinning doorgloeit ons wapen. Wanneer wij ook als Duitschers, wanneer wij als menschen hartstochtelijk den vrede wensehen, als wapen zijn wij er op gebrand den Fuehrer door het hoogste inzetten van krachten onzen dank te toonen en de Fuehrer en het volk te bewijzen, dat het luchtwapen. ten snijt van alle tegen standers, onoverwinnelijk is." Goering krijgt veldmaarschalk staf. Hitier heeft gister in de Rijkskanselerij de veldmaarschalkstaf overhandigd aan ge- neraal-veldmaarschalk Goering, voordat de plechtigheden van den „Dag der Lucht vaart" aanvingen. De twee Indische sportvliegers, de hee- ren W. D. Rous en H. A. Souman. die op 19 Februari j.1. met hun Horneth-Moth-toe- stel van het vliegveld Tjililitan te Batavia naar Nederland zijn vertrokken, worden hedenmiddag om 1 uur op Schiphol ver wacht. Zij maakte een heer te Steduia het leven zuur. Sedert 1936 werd de heer J. v. H. te Stedum achtervolgd door ano nieme brieven, waarvan de inhoud steeds beleedigend was en die niet alleen aan hemzelf doch ook aan zijn naaste familieleden werden ge richt. De brieven kwamen gedurende geruimem tijd iedere week en aangezien zij uit Gro ningen werden afgezonden, deed de heer van Haren aangifte bij de politie aldaar. Aanvankelijk gelukte het. niet eenig licht in deze zaak te brengen. De brievenstroom- bleef maar steeds doorgaan. De inhoud: werd bovendien zoo mogelijk steeds belee- digender en minderwaardiger. Ook werden wel in bladen en periodieken verlovings- advertenties geplaatst terwijl de rekening hiervoor dan steeds den heer van H. werd aangeboden. Tenslotte slaagde de recherche er in de schrijfster van de brieven, de 45-jarige mejuffrouw D. de V. wonende te Groningen, aan te hou den. De vrouw, die tevoren in over spannen toestand nog pogingen heeft gedaan de hand aan zich zelve te slaan is eenigen tijd in een ze nuwinrichting verpleegd. Zij zal thans ter beschikking van den Officier van Justitie worden gesteld. Voor de Haagsche rechtbank heeft te rechtgestaan de 41-jarige kleermaker W. S. C. M., die een drukker opdracht had ge geven tot het vervaardigen van pamfletten, waarop een gedicht, dat zeer beleedigend was voor Joden, voorkwam. Met behulp van anderen heeft M. deze pamfletten in de stad verspreid. De officier van Justitie heeft een gevangenisstraf van veertien dagen ge vorderd. De Haagsche rechtbank heeft den kleer maker gisteren een geldboete van f 100 subs. 25 dagen hechtenis opgelegd. Twee woeste jongelui voor den rechter. Een 20-jarige Haagsche bakker, G. de V. en een 19-jarige Rijswijksche monteur H. M. Q. hadden op 5 Sept. van het vorig jaar een auto gehuurd, waarmee ze een tochtje door Den Haag ondernamen. V. bezat geen rijbewijs en Q. had er sinds een jaar een. Met de bedoeling de auto in boch ten te laten „huilen" en „gieren" hadden ze de banden gedeeltelijk laten leegloopen, terwijl ze ten einde hun experiment te doen sla gen, ook de bochten met abnormale snelheid namen. De gevolgen bleven niet 'uiU Toen ze op deze wijze rijdende, de Slacht huisstraat inkwamen, wendde V., zonder snelheidsvermindering en zonder signaal plotseling het stuur om en suisde de Laak- kade op. Ze kwamen op de linkerhelft van de Laakkade terecht, waar twee meisjes fietsen. Eén meisje werd het slachtoffer der woestelingen; ze raakte onder den auto en liep een enkelblessure op. Brugwachter zag het aankomen Als getuige werd gehoord de brugwachter van de Laakbrug, die, zoo verklaarde hij, bij het naderen van het vehikel gedacht had: „Daar komt nog een ongeluk van!" De officier van justitie eischte voor elk der verdachten een ge vangenisstraf van twee maanden met ontzegging van de bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen voor den tijd van een jaar. lo Maart zullen de roekelooze jongelui worden gevonnist. Aan wie de schuld? Voor de Rotterdamsche rechtbank heeft gisteren terechtgestaan een 34-jarige schil der uit Rotterdam, thans gedetineerd. In de dagvaarding wordt hem ten laste gelegd, dat hij zijn 12- jarig stiefzoontje in de laatste maanden van het vorige jaar heeft aangezet tot het plegen van niet minder dan elf fietsen-diefstallen. Het O.M. waargenomen door mr. J. Rö- melingh eischte een gevangenisstraf voor den tiid van twee jaar. Mr. Leopold, verdachte's raadsman, pleit te de uiterste clementie. Uitspraak 8 Maart a.s.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 3