Aymda „èffieuacU" Knippatronen Ingezonden Concert Woensdag 2 Maart 1938 Tweede Blad MacUnieuuii Bode De Ruiter gehuldigd Zoo juist ontvangen Speldjesdag voor slechthoorenden Vertrokken personen Een kundig paedagoog verlaat Den Helder Burgerlijke Stand van Den Helder Afscheid JJW* Hertsworm Een vertrouwd en zorgvuldig expediteur: „ESONA" Helders Mannenkoor Prettig biljarten in „de Toelast" (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. Niet geplaatste stukken worden niet teruggezonden.) Geachte Redactie, In de Memorie van Antwoord i.z. de De- fensie-begrooting schrijft Z.Exc. de Minister van Defensie aan de Eerste Kamer, dat ten aanzien van de uitkeeringen aan mobilisatie slachtoffers aan redelijke wenschen wordt voldaan en dat de geldende regeling loyaal wordt uitgevoerd. Hoe de Minister zulks kan schrijven is ons een raadsel, waar toch in werkelijkheid het departement van defensie sinds jaar en dag wordt bestormd door briefschrijvers, die hoe wel volkomen in hun recht staande en in elk opzicht aan de eischen van de wet voldoende worden buitengesloten. In de M. v. A. wordt het voorgesteld, alsof de regeling bevredigend is, maar hoe vallen dan te verklaren de kommervolle omstandig heden, waarin de mobilisatie-slachtoffers bij kans zonder uitzondering bij voortduring ver- keeren. Ook ons bureau wordt overstelpt met tal- looze klachten, zoowel van menschen, die worden buitengesloten, terwijl de wet hun toch alle recht geeft, maar die zich niet kun nen verweren, omdat voor hen geen beroep openstaat, als van personen, die wel een uit- keering ontvangen doch zich terecht be klagen over onbillijke toepassing van de wet. Voorts willen wij nog in herinnering bren gen, dat de conclusie van het rapport-Aal- berse voor een rechtvaardige oplossing heel wat anders van de Regeering vraagt, zelfs zooveel dat de Regeering dit rapport in den doofpot heeft gedeponeerd en de Volksver tegenwoordiging hierover het zwijgen heeft opgelegd, zoodat hieruit alleen reeds valt te concludeeren, dat de huidige wet bij lange niet voldoende is. Wij zijn er dan ook zeker van, dat wij uit naam van alle mobilisatie-slachtoffers in den lande spreken, wanneer wij een ernstig woord van protest laten hooren tegen de houding van de Regeering. Uw redactie bij voorbaat beleefd dankend voor de plaatsruimte, verblijven wij Hoogachtend, Het Bestuur van den Bond van Mob. Inv. en van hunne Nabestaanden. Zaterdag a.s. De Vereeniging tot bevordering der belan gen van Slechthoorenden ter plaatse, verkeert in een lastig parket/Elke andere vereeniging, die haar leden bij elkaar wenscht, schrijft zonder meer een vergadering uit; zoodra de S.H. bij elkaar zijn, beginnen echter pas de moeilijkheden: Hoe moeten ze zich' onder ling verstaanbaar maken, en hoe kunnen ze een spreker beluisteren? Bijna alle plaatselijke afdeelingen van eenige beteekenis beschikken daartoe over een z.g. groepstelefoon. Met behulp van dit instrument is het mogelijk de S.H. ter vergadering af- doeende te bereiken. Ook de afdeeling Den Helder is reeds eenigen tijd in deze richting werkzaam, maar haar financieën zijn absoluut ontoereikend, daar met de aanschaffing eenige honderden guldens gemoeid zijn. Ook zou de vereeniging ter plaatse gaarne de belangen van de slechthoorende jongeren ter hand nemen. Het is de eerste maal, dat de vereeniging aanklopt! Door het koopen van een speldje, a.s. Zaterdag, steunt u een groep plaats- genooten, die zelf niet voldoende bij machte zijn een hulpmiddel voor onderlinge conver satie te bekostigen. INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER 22—29 Februari 1938. Nieuwe zaken: Den Helder: N. C. Koning, Brandkraansteeg 7, aardappelen, enz. Wieringerwaard: G. Kouseband Jz., Nieuwesluis E. 14, krui denier. Wijzigingen: Den Helder: „Het Couponhuis", Keizerstraat 78, handel in stoffen; overgegaan aan H. F. de Grijs. Magazijn „De Uiver", Huijgensstraat 31, siga ren en wijnen; overgegaan aan: J. A. van Rootselaar. J. Heddes, le Vroonstraat 86, boter, melk, enz.; overgegaan aan: R. Ramler. AAN BACCHUS GEOFFERD. Een tweetal personen, die het Schiedamsche vocht in te rijke mate hadden genoten, Werden ter ontnuchtering in het hoofdbureau opge sloten. Het bleek, dat een van hen in het Algemeen Politieblad gesignaleerd stond en nog twaalf gulden te betalen had. Het laatste verkoos hij liever dan een opsluiting tusschen de vier witgekalkte muren. BIOSCOPEN: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: „Een mensch stierf onschuldig" en „Vrouwen zijn lastig". Rialto, Spoorstraat, half 8: „De man, die beslag legt" en „Tusschen Sjanghai en San Francisco". Witte Bioscoop, Koningstraat, half 8: „Sabotage" en „De onbekende". Heden: Musis Sacrum, 8.30. N.R.V. Groote Italië- avond. S. H. van Heulen, naar Neuweg 276, Hil versum. P. Kroes en gezin, korp. vliegtuigm., naar Tuindorp Nieuwendam, Molengauw 17, Amster dam. P J. Sierag en gezin, korp. der mariniers, naar Woelwijkstraat 11. Rotterdam. Elisabeth Vlaming, dienstbode, naar Bree- zand, Hyanointhenstraat 15, Anna-Paulowna. J. W. Smeets en gezin, off. v. gez., naar Soerabaja. Helena Jacoba GrolléBommel en gezin, naar Soerabaja. A. J. de Ruiter, naar Tesselschadestraat 4, Amsterdam. Clemence Philomene KiburgHuilmand en gezin, naar Flesschenstraat 5, Vlissingen. Hindrikje Hofstede, dienstbode, naar A. P. Fokkerstraat 24, Groningen. Johanna Maria HeuftTazelaar, naar Zwaanhalsstraat 183, Rotterdam. Hester Marie Hollaar, bedrijfleidster, naar Edisonstraat 37, Schiedam. Eva van Dijk, naar Edisonstraat 37, Schie- dam. Koosje van Dijk, winkelierster, naar Edison straat 17, Schiedam. A. Bijpost, slager, naar Barsingerweg b. d. ouders, Wieringerwaard. J. T. Heijerman en gezin, serg. telegr. naar Curaqaostraat 53III, Amsterdam. A. J. J. Deijmann, tuinbouwkundige, naar Stationsweg 192, Alkmaar. J. G. H. Hollander en gezin, mach. bank werker, naar Boetonstraat 811, Amsterdam. Egondina Jaspers—Haksteen en gezin, naar Aegidiusstraat 15, Rotterdam. W. Wolferink, schoenmaker, naar Berkel- plein 7, Lochem. Amanda Hertha Geiger, verpleegster, naar Utrechtschestraat 18a, Batavia. Anna MerkxZeilmaker, naar Steenhouwer straat 6a, Harlingen. Hendrika Romijn, dienstbode, naar Rijnstraat 1451 bij Mevr. Goldberg, Amsterdam. C. G. Opzitter, naar Wittekade 11, Amster dam. W. Janssen, naar Rembrandtlaan 26, Heem- W. J. H. Lameree, techn. ambt. mar. établ., en gezin, naar Soerabaja. W. Schaap en gezin, verlofhouder, Reeënlaan 44, Apeldoorn. Maria Kerkhove, werkster, naar Alexander- straat 4, Amsterdam. J. Haksteen naar Aert van Nesstraat 137, Rotterdam. Adriana Jansen, werkster, naar Spaarne 57, Haarlem. N. J. Ravensteijn, kapper, naar Bakkum, Bakkumerstraat 13, Castricum. Antonie Denekamp, naar Groenhazengracht 12, Leiden. M. J. Teunissen, naar Lange Voorhout 62, 's-Gravenhage. M. Daniels, naar Ambachtsweg 57, Waterin gen. N. W. Zethof, winkelbediende, naar Vaillant- laan 256II, 's-Gravenhage. Jannetje Catharina Daniels en gezin, naar Huize „Meerzicht", Velsen. Teetje Blokker, huishoudster, naar Blauw- pad 7, Zaandam. Susanna Elisabeth HeisterkampMolleman, naar van Neckstraat 66, 's-Gravenhage. Paulina Basdorf, dienstbode, naar Bonaire- plein 3 II, Amsterdam. H. Jansen en gezin, filiaalhouder, naar Wal- straat 39, Enschede. C. A. Luters, matroos, naar Haarlemmerstr. 110 II, Amsterdam. Titia Lovius, kadet, naar Emmastraat 6, Zeist. P. J. van der Kleijn, Rijkski. Dir. Bel., naar Boompjes 3 inw„ Almelo. G. H. Lybbert, zendeling, naar Broekstraat 131, Arnhem. Bertje BuijsTreffers, naar Oostdwars- gracht 19a, Leiden. G. J. A. Nijhuis, naar Groesbeekscheweg 170, Nijmegen. Christina Theodora VlaswinkelKemming, naar Boezemsingel 236, Rotterdam. Olga Maria Elisabeth Kuijpers, naar Sarpha- tipark 90 II, Amsterdam. A. V. H. Swaen, naar Köln-Brück, Lindlarer- strasse 37, Duitschland T. Mulder en gezin, filiaalhouder, naar Wes terstraat 178, Amsterdam. J. Visser, groentenventer, naar Tietjerk 123, Tietjerksteradeel. A. Schendelaar, naar Overveen, Waldeck Pyrmontlaan 18, Bloemendaal. J. Schendelaar, naar Overveen, Waldeck Pyrmontlaan 18, inw„ Bloemendaal. A. J. H. Schendelaar, naar Overveen, Wal deck Pyrmontlaan 18, inw., Bloemendaal. Trijntje Oost, dienstbode, naar Muiderberg, Nieuwe Rijksweg C 56, Muiden. Simontje Catharina Wilhelmina SalmStam mes en gezin, naar Veenenlaan 159, Hoorn. P. Sanstra, slager, naar Doelenkazerne, Leiden. S. W. van Butselaar en echtg., korp. mach., naar Hobeinstraat 32, Vlissingen. W. J. Pelser en echtg., naar Oude Groen markt 22 rood, Haarlem. P. Philippus en gezin, visscher, naar Volen- dam, Dril 7, Edam. Albertina van der Meer, naar Kenau Hasse laarstraat 41, Vlissingen. L. J. Stern en gezin, naar Lorentzweg 85, Hilversum. J. W. Jacobs, naar Schieweg 182a, Rotter dam. A. Keijzerwaard en echtg., naar Hooidrift 65, Rotterdam. Alida Frederika Borkert, 11. verpleegster, n. Emmakinderziekenhuis, Sarphatistraat 104, Amsterdam. J. M. P. J. Verstegen en gezin, architect, naar Populierenlaan 50, Beverwijk. H. Bossers en echtg., maj. mach., naar Wil lem Buitenwegchstraat 194a, Rotterdam. O. Uffen en gezin, off. v. gez., naar Oost zeedijk 132b, Rotterdam. H. J. Jolink en gezin, adm. ambt. staats- boschbeheer, naar Hortensiastraat 118, Zwolle. Geerdiena van GaansOosterwold en gezin, naar Verk. Quakkelaarstraat 11, Vlissingen. G. J. Voorhans, kleermaker, naar Oosterpad 70. Amsterdam. K. J. A. de Vries en echtg., metselaar, naar Westerstraat 265, Enkhuizen. Geertruida Johanna Brak-van den Boogaart, en gezin, naar Doedestraat 18, Rotterdam. J. Leeuwerink en gezin, agent dagblad, naar Rijksweg C 30, Callantsoog. Inw. is mede ver trokken J. Stroo. S. Goes, kantoorbed., naar van der Lijnstr. 14, Alkmaar. Cornelia Slijkerman, naar van der Lijnstraat 14, Alkmaar. P. Oudendijk en echtg., gep., naar Anjelier straat 216 I, Amsterdam. Elisabeth Maria Schilder, naar Soetendaal- scheweg 44a, Rotterdam. C Vollmer en echtg., naar Rijksstraatweg A 104, Heiloo. De heer E. H. BOS. De heer E. H. Bos neemt afscheid. Hartelijke woorden van Wethouder de Boer. Gisterenmiddag te 5 uur heeft de heer E. H. Bos hoofd der Christelijke U.L.O.-school in het Chr. Mil. Tehuis afscheid genomen in verband met zijn vertrek naar Den Haag, waarover wij reeds eerder uitvoerig schreven. De bovenzaal was geheel gevuld met be langstellenden, waaronder zich alle leerlingen der U.L.O.-school bevonden, benevens tal van autoriteiten en collega's. Het was de voorzitter der Schoolvereeni- ging „Laat de Kinderkens tot Mij komen", de heer G. J. Eylders, die een kort inleidend woord sprak, en daarbij welkom heette, wet houder W. de Boer, den rector van het Ly ceum, den heer K. Bouma, en den directeur der Ambachtsschool, den heer A. Smit. Voorts de heeren Daalder en Jaring, respectievelijk chef-commies van het Secretarie, afd. On derwijs, en vertegenwoordiger der Onderwijs commissie. De heer Eijlders wees op het vele en vruchtbare werk, dat door den heer Bos sedert 18 jaren in deze stad verricht is, werk, dat het plaatselijk onderwijs in hooge mate begunstigd heeft. Namens de Schoolvereeni- ging, de ouders en de kinderen, sprekende, noemt de heer Eijlders den scheidenden leer kracht een goed paedagoog, een persoonlijk heid, die nimmer gefaald heeft in het bijbren gen van de eeuwige waarheid aan de hem toevertrouwde leerlingen. Spr. wenscht hem ook in zijn nieuwe functie zegen toe. Als her innering biedt hij den heer Bos een schilder stuk aan, voorstellende het Amsterdamsche Kolkje, een bijzonder artistiek uitgevoerd doekje, benevenshet Heldersche wapen. Wethouder de Boer. Het is dan wethouder W. de Boer, die het woord voert namens het Gemeentebestuur. De heer De Boer releveert enkele woorden van den heer Eijlders en achtte deze vol komen juist gekozen. Deze onderwijskracht is een eminent werker, een volmaakt paeda goog, die zich op zeldzaam accurate wijze aan zijn omvangrijke taak gegeven heeft. Het is spreker dan ook persoonlijk een groot genoe gen hier het woord te mogen voeren namens het Gemeentebestuur. Ook het werk van den heer Bos in de com missie roemt de heer De Boer. Hierbij viel steeds zijn breed inzicht te waardeeren. Spr. eindigt met de hoop uit te spreken, dat de heer Bos ook in zijn nieuwe werkkring steeds de zelfde liefde en toewijding voor zijn arbeid mag blijven behouden die hij tot nu toe ge demonstreerd heeft. Namens leerlingen en personeel van de U.L.O.-school sprak de heer P. Klaassen ver volgens een kort woord. Hij biedt daarbij als herinnering een ets aan, voorstellende zeilen de botters. Alzoo een specifiek Heldersch ca deau. De heer A. Lever voerde het woord na mens de collega's en deed dit op bijzonder treffende wijze. Veel heeft men samen gewerkt en dat in een harmonie, die men zon der meer als ideaal kan beschouwen. Nadat een der leerlingen als afgevaardig de den heer Bos vaarwel gezegd had, was het de heer Treffers, die afscheid nam namens de Commissie, belast met het Toezicht op de Bioscopen. Ten slotte waren het de heeren F. Boon en J. A. van der Vliet, die een kort woord spraken, de laatste als vertegenwoordiger der ouders. De heer Bos, daarna zelf aan het woord komende, dankt alle heeren voor hun even vriendelijke als bemoedigende woorden en gaf de verzekering, dat zijn gevoelens, ten op zichte van het onderwijs, geen enkele verande ring ondergaan. Hij dankte het Schoolbestuur voor het sedert 18 jaar in hem gestelde ver trouwen, evenals het Gemeentebestuur, waar van de vertegenwoordiger zulke sympathieke woorden tot hem gesproken had. De heer Bos eindigde met een speciaal woord voor zijn leerlingen. Hierna werd gezamenlijk gezongen ..Beveel gerust Uw wegen", terwijl de heer Bos met dankgebed sloot. De jongelui namen vervolgens ieder per soonlijk afscheid van hun gewezen hoofd onderwijzer, terwijl de ouderen nog eenigen tijd bijeenbleven. Een voortreffelijk onderwijs-man is heen gegaan. Hij zal ongetwijfeld gemist worden! van 1 Maart 1938. BEVALLEN: W. Peters—Hendriksen, d.; M. Woering—Staal, d. Vtff en twintig jaar in gemeentedienst Gisterenmorgen is de bode van het Raad huis, de heer H. J. de Ruiter, die heden 25 jaar als zoodanig werkzaam is met zijn echt- genoote in de kamer van den gemeente secretaris ontvangen en door mr. dr. E. van Bolhuis toegesproken. Hierbij waren tegen woordig de ambtenaren van de secretarie, de heer De Koster, de oud-hoofdambtenaar, de heer D. Bakker en de tweede bode, de heer Bels. Na zijn toespraak, waarin de heer Van Bolhuis veel waardeerends ten aanzien van De Ruiter zeide, bood hij namens de ambte naren een fraai schilderij aan. De heer Bakker voerde eveneens het woord en herinnerde aan de prettige assis tentie, die hij steeds van De Ruiter bij „het trouwen" ondervonden had. De heer De Ruiter dankte mede namens zijn echtgenoote voor de vriendelijke woorden en het cadeau. Als dirigent van de O. H. K. Maandagavond had het afscheid plaats van den heer J. J. W. Hertsworm, als diri gent van de Oranje Harmonie Kapel, terwijl de heer D. H. Steinroth als zoodanig werd geïnstalleerd. Na afloop van de gebruikelijke repetitie nam de voorzitter der Kapel het woord. Het is, aldus spr., voor u en voor ons heden een bijzonderen avond, nu ge voor het laatst onze kapel gedirigeerd hebt. Het spijt ons zeer, dat u heen gaat. Ge waart niet alleen een goed dirigent, maar u was ook een vriend van ons allen. U was onze vereeniging met hart en ziel toegedaan en niets was u te veel haar op een hooger peil te brengen. Dat dit gelukt is bewijzen de vele successen op con coursen, uitvoeringen en concerten gedurende de 4% jaar van uw dirigentschap behaald. Dit moge voor u een voldoening zijn. Wij zullen u niet vergeten en wij bidden God, dat Hij u nog vele jaren met uw gezin in voor spoed zal bewaren. Hierna speelde de kapel Ps. 134. Nogmaals het woord nemende bood de voorzitter den scheidenden dirigent een foto in lijst van de kapel aan. We hebben verder nog gemeend, ging spr. verder, u blijvend aan onze kapel te verbinden, door u het eerelidmaatschap aan te bieden. Aanvaard dit als een bewijs van onze achting. Het ga u goed. God zegene u en de uwen. Hierna het woord richtend tot den nieu wen dirigent, den heer Steinroth, zeide spr. o.m.: Het moet voor u een vreemde gedachte zijn, waar wij ons zoo uitspreken. Weest overtuigd van ons vertrouwen in u. Ge kunt op onze volle medewerking rekenen en wij hopen, dat onze Kapel ook onder uw leiding vooruit zal mogen gaan. Nadat spr. de leden opgewekt had dèrï nieuwen dirigent te steu nen en de repetities trouw te bezoeken, spra ken verder nog de heeren De Jong namens de Chr. Oranje Vereen., de heer Okel namens de Muziek Commissie en de heer Maneul namens het Steuncomité. De scheidende dankte, ontroerd, met enkele woorden de sprekers. UITBREIDING ALG. BEGRAAFPLAATS. Naar wij vernemen, zal er van de uitbrei ding van de Alg. Begraafplaats voorloopig niets komen. Soliste Marguerite Postuma. Gisterenavond heeft „Helders Mannenkoor", onder leiding van den heer A. J. Leewens, in Casino een concert gegeven, waaraan solisti sche medewerking verleend werd door onze stadgenoote Marguerite Postuma als alt zangeres. Was het koor op deze uitvoering opvallend op dreef, het zelfde kon geconstateerd wor den bij de soliste, die haar nummers met suc ces vertolkt heeft en enkele malen een ovatie in ontvangst te nemen had. Het koor. Het koor ving aan met het zingen van Hendrik Altink's „Waak op!". Er werd reeds direct verdienstelijk gezongen en uit alles bleek duidelijk, dat de heer Leewens zorg ge dragen had voor een degelijke voorbereiding. Er werd gezongen met vreugde, een vreugde, die zich aan het auditorium meedeelde. Een woord van waardeering voor de bas-partij, die haar taak op bijzonder accurate wijze ver richtte. „Ossian" van Beschnitt werd gezon gen met solistische medewerking van tenor en bas, respectievelijk van de heeren Krijgs man en Peters. Het nummer viel ons niet mee. Hier en daar haperde het bij de teno ren, terwijl ook het samengaan der beide so listen mét het koor niet altijd even sonoor klonk. Belangrijk beter was echter het prach tige „Sanctus" van Verhey. Hier werd de bariton-solo gezongen door den heer C. Abbe- nes, terwijl mevrouw M. NijmeyerMoorman de piano-begeleiding verzorgde. Een magis traal nummer, dat bijzonder mooi uitgevoerd werd; vrijwel foutloos. Gaarne zullen wij op een volgend concert wederom dit onderdeel aantreffen. Het zal zeker gewaardeerd wor den. „De Zee", van Theo van de Bijl liet een enkele maal de tweede tenoren in een ietwat minder gelukkige combinatie hooren, doch het succes van den avond volgde daarna met „Das Lied" van Wengert. Voor zoover ons bekend, is dit nummer nog nimmer door „Mannenkoor" gezongen, ■w *UTr^ Deze patronen, welke ver vaardigd zijn in de Hollandsche tekst, munten uit door haar uitstekende pasvorm. Kinderjurkjes en -Manteltjes Damesrokken en -Blouses Damesmantel, 'iQ -Mantelpakjes en Japonnen -Jy Heeft U onze demonstratie met het beroemde automatisch ladder-ophaal apparaat „RAPID" al gezien? Ondervolgende schepelingen worden den 16en Maart 1938 per M.S. „Baloeran" van de N.V. „Rotterdamsche Lloyd" naar Oost-Indië uitgezonden. Adj.o.o. d. mars. S. Faber, bootsman J. Wiskerke, Sergt.-vltmkr. (M) J. J. van Tol, J. Kruidenier, id. (H) W. van der Tweel, l.l.o.o.-vlieger G. J. Evers, J. Kruis, H. La- meij, P. J. de Ru, P. v. d. Sloot, E. J. H. Smitshuijzen, J. J. Steen, vlgtmkrsmaat (M). korp.-vlgtmkr. (M) J. E. Bodenstaff, J. Nieuwland, vliegtmkrsmaats (M) H. Gerrit sen, H. C. W. Knip, G. P. van der Steen, F. Verheul, F. G. van der Beek, L. A. Bosman, A. M. Gouw, P. Bruin, E. Daalhuizen, M. H. Dikmans, G. van Donkelaar, W. van Es, A. Kooreman, H. Kramer, T. Schotten, F. Smit, G. J. Stuivenberg, H. K. J. Vink, id. (H) G. H. Willemsen, id. (B) A. schrijver. Met ontslag uit den Zeedienst. Matr. le kl. P. van 't Hert 6-4-38. Matr. 3e kl. J. H. Koring 6-4-38. Marns. le kl. K. A. van Agteren en J. C. de Wit 1-3-38. Korpl. d. marns. J. ter Haar 16-3-38. korp.-macht P. J. Fraanje 4-3-38, Marn. le kl. E. J. van Kesteren 28-3-38. Korp.-telegr. W. W. van Maanen 31-3-38. Sergt-ziekenverpl. G. Achterberg 1-4-38. Botteliersmaat H. W. P. J. van Egmond 3-4-38. Sergt.-vltmkr. (B) P. T. J. de Meuldef 5-4-38. Korp.-macht. J. Boersberg 24-4-38. Luitenant ter zee der le klass J. J. Wichers wordt 3 Maart a.s. ter beschikking gesteld, na eervolle ontheffing uit zijn functie van eerste-officier bij den onderzeedienst te Wil lemsoord. In deze functie zal genoemde officier wor den opgevolgd door luitenant ter zee der 1ste klasse J. C. d'Engelbronner. Departement van Marine. Overgeplaatst van Hr. Ms. K XIII naar Hr. Ms. K XI de luitenants ter zee der 2de klas A. H. Deketh en F. G. H. van Straaten en de officier van den marinestoomvaart dienst der 2e klas T. J. Spangenberg. doch de keuze is voortreffelijk. Een stuk, waarvan zoowel tekst als melodische kwali teiten op zéér hoog peil staan en dat op alles zins waardeerbare wijze uitgevoerd werd. Voor den directeur een succes; het blijkt, dat de grijze musicus nog steeds met kennis van zaken een artistiek volkomen verantwoorde selectie voor zijn koor weet te maken. Besloten werd met het bekende „Matrozen- koor" van Richard Hol, en dat een enthou siaste onderstreping was van een concert, waarnaar het auditorium met vreugde ge luisterd heeft. Ook hier begeleidde mevrouw Nymeyer en dat zooals men steeds van haar gewend is: beheerscht, zonder persoonlijk naar voren te treden, doch met een niet te miskennen technische vaardigheid. Terecht werden haar bloemen geoffreerd. Marguerite Postuma. Marguerite Postuma heeft, zooals reeds ge schreven, als alt-soliste haar medewerking aan dit concert verleend. Het is ons uiteraard bekend, dat zij sedert geruimen tijd met succes aan de AVRO-programma's medewerkt, doch vermoedden niet, dat haar optreden van giste ren een 'dermate succes zou vermogen te boeken. Haar stem is, sedert wij haar de laatste maal mochten beluisteren, belangrijk in om vang vooruitgegaan, terwijl de zuiverheid eveneens beduidend ten gunste toenam. Haar alt heeft diepte en glans, kan soms zeer warm zijn, en heeft alleen de eigenschap in de lagere registers min of meer omfloerst te klinken. Dit valt bijvoorbeeld op in het „Verdi Prati" uit de opera „Alcina", waarmede zij haar optreden aanving. „Gebet" van Ferd. Hiller werd met juiste interpretatie van voor dracht gezongen, evenals het even oude als lieflijke „Der Schiffer fahrt zu Land". De laatste strofen hiervan waren zelfs heel mooi. De beide nummers „Caro mio Ben" en „Der Rosenkranz", ontvingen een hartelijk onthaal, terwijl het „Still wie die Nacht" een encore beleefde. De soliste, die wij gaarne spoedig op de Heldersche planken terug zullen zien, liet haar begeleider, den heer Leewens, in de algemeene hulde deelen en kreeg een tweetal bouquetten geoffreerd. Een concert aldus, waarover wij bijna uit sluitend gunstig kunnen oordeelen Voor beide instanties evenwel ongetwijfeld verdiend! Donderdag 3 Maart- Casino. 8.30 uur: „Kinderen op een ijsschots". Nat. Hist. Vereeniging, 8 uur: Lezing L. Tin bergen over „Vogels van de Zuiderzee". Licht op: 6 uur 7 m. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Temperatuur lucht 4.8 I.aagste temp. lucht gisteren 4.4 Barometerstand Den Helder 773.6 RIJWIEL IN STEEG GEVONDEN. De heer Band in de Koningstraat deed aan gifte, dat reeds sinds een week een dames rijwiel in zijn steeg staat. Het achterlicht ont breekt en het is duidelijk te zien, dat getracht is eveneens de dynamo er af te halen. Het rijwiel kan aan het adres in de Koningstraat teruggehaald worden

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5