Geen wijziging in de situatie van de Bijzondere School te Koegras Gemeenteraad De Raad is het in meerderheid eens met B. en W. Critiek op aanvullingscredieten van storthuis en Hygiëa II De Bijzondere School te Koegras Critiek op het aanvullingscrediet voor het storthuis Hamerstukken Tijdschriften £m ^utteAbje.... de ideale verkooper! Gisteravond heeft de Raad dezer Gemeente vergaderd. Om even acht uur opent de Voorzitter, Bur gemeester G. Ritmeester de vergadering. De Raad is voltallig. Notulen. Vastgesteld worden de notulen van de ver gadering van 30 November 1937. Mededeelingen. 1. Medegedeeld wordt, dat ter gelegen heid van de geboorte van Prinses Beatrix te legrammen met gelukwenschen namens den Raad en de ingezetenen zijn verzonden aan H. M. de Koningin en aan H. K. H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard, waarop dankbetuiging is ontvangen. 2. Volgens bericht van den Minister van Sociale Zaken van 26 November 1937 kan tot wederopzeggens toe een nader door de In spectie voor de werkverschaffing te bepalen aantal werklocze arbeiders uit deze gemeente worden te werk gesteld bij het centrale werk verschaffingsobject „diepspitten van zand gronden en spitten en plantklaar maken van pl.m. 66 H.A. enz." in den Wieringermeer- polder. Ingekomen stukken. a. Een exemplaar van de door Gedeputeer de Staten gesloten rekening der gemeente over het dienstjaar 1935, alsmede van die van elk der bedrijven der gemeente over dat dienstjaar; b. Besluit van Gedeputeerde Staten tot ver daging van hunne beslissing ten aanzien van de gemeente-begrooting voor het dienstjaar 1938; c. Goedkeuring van Gedeputeerde Staten op het raadsbesluit van 30 November 1937, tot verhuring aan J. A. en G. J. van Steijn van de bloemisterij achter de Sluisdijkstraat, voor het tijdvak 1 Januari31 December 1938; d. Goedkeuring van Gedeputeerde Staten ten aanzien van het raadsbesluit van 22 De cember 1937, tot het wijzigen van de verorde ning op het beheer der bedrijven; e. Goedkeuring van Gedeputeerde Staten op het raadsbesluit van 7 September 1937, tot wijziging van het uitbreidingsplan voor Huisduinen f. Goedkeuring van Gedeputeerde Staten voor zooveel noodig van het raads besluit van 9 Juni 1936, tot overdracht van een gedeelte van den Langevliet aan den pol der „Het Koegras"; g. Besluit van Gedeputeerde Staten, waar bij, onder goedkeuring van het raadbesluit van 21 December 1937, wordt verklaard, dat de instandhouding van de oJ. school no. 2 te Huisduinen, ingevolge art. 19 der L. O. wet 1920 wordt gevorderd; (De heer Terra (r.k.) dankte B. en W. en den Raad voor de betoonde medewerking en vroeg of nu ook de woning van het Hoofd der School in orde gemaakt kan worden. In ant woord hierop deelde de Burgemeester mede, dat aan de woning met bekwamen spoed ge werkt zal worden). h. Koninklijke goedkeuring van het raads besluit van 21 December 1937, tot wijziging der Legesverordening; i. Schrijven van mej. J. H. L. Gerth van Wijk, houdende bericht van aanneming harer benoeming tot onderwijzeres aan school 8. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. j. Verzoek van de firma J. Heyloo, voor heen Filbri, om in aanmerking te mogen ko men voor het aangaan van een contract voor de levering van specialistische artikelen; Dit stuk wordt ter afdoening in handen van B. en W. gesteld. k. Schrijven van het Bestuur van de Hel- dersche Schoolvereeniging, houdende mede- deeling, dat het de aanvragen voor vergoe ding, als bedoeld in artikel 103, eerste lid, der L.O.-wet 1920, ingezonden op 10 Januari 1936, voor het jaar 1935, intrekt; 1. Adres van de Commissie van Beheer voor den Schoolartsendienst aan de Raden der aangesloten gemeenten, met verzoek om tot uitbreiding van den dienst te willen be sluiten; Besloten wordt de stukken onder k en 1 te stellen in handen van Burgemeester en Wethouders om advies. m. Verleend aan H. N. Kaptein eervol ont slag als onderwijzer aan school 5; n. Verzoek van E. H. Bos om ontslag als leeraar aan de Gemeentelijke Avondvaktee- kenschool, als leeraar aan de Gemeentelijke Handelsavondschool en als lid der Commissie tot voorlichting bij beroepskeuze, ingaande 1 Maart 1938. (Besloten wordt de gevraagde ontslagen eervol te verleenen, onder dankbetuiging voor de bewezen diensten.) o. Voorstel van A. Uithol, lid van den Raad, tot wijziging van art. 165 der Algemeene Politieverordening. Besloten wordt dit stuk om advies in han den van Burgemeester en Wethouders te stellen. Politie. Voorstel tot wijziging van de Verordening, regelende de rangen, het aantal, de samen stelling, de eischen van benoembaarheid en de bezoldiging van de ambtenaren der gemeente politie in de gemeente Den Helder. De heer Uithol (nat. herstel) geeft het College in overweging om voortaan de keuring op de openbare vervoermiddelen door de poli tie te doen verrichten. De gemeente bezuinigt hiermede 200.die thans den Directeur der Reiniging ten goede komen. De Burgemeester heeft hiertegen bezwaren, omdat er conflicten kunnen ontstaan tusschen hem, die keurt en hem die bekeurt. Spr. is evenwel bereid deze aangelegenheid in het College te brengen, doch adviseert den heer U. om geen voorstel te doen. Hetgeen deze dam ook nalaat. |JiaJ Aan de orde is het; Voorstel inzake het niet afkoopen van de vergoeding ex art. 205 der L.O. wet 1920, voor de Chr. School Koegras. De Voorzitter deelt mede, dat van de ver- eeniging een verzoek is binnengekomen om de betrokken bijlage om meerdere redenen aan te houden. Wethouder de Boer (v.d.) deelde daiarop mede, dat het verzoek om uitstel der behan deling in de vergadering van B. en W. zeer uitvoerig besproken was. Ten slotte waren B. en W. tot de beslissing gekomen, dat het beter was de behandeling niet te stagneeren en heden in den Raad te besluiten als in de betrokken bijlage wordt voorgesteld. Het schoolbestuur heeft dan toch 30 dagen respijt om zich tot Gedeputeerde Staten te wenden met b.v. een verlaagd rentepercen tage. B. en W. vertrouwen daarbij echter op de redelijkheid van dit schoolbestuur, om zich te verbinden: le. tot het inhalen van den achterstand van het onderhoud van het schoolgebouw; 2e. tot een zeer voldoende onderhoud van dit gebouw daarna. Mocht dit niet geschieden dan toch staat het voor het College vast, dat de levensduur van het schoolgebouw belangrijk minder dan 24 jaar zal bedragen, waardoor de gemeente groot nadeel zou lijden zelfs bij een renteper centage van 3 terwijl de bedoeling der Wet geen andere is, dan bezuiniging voor de ge meente. Hiertegenover stelt Mr. Mulder het verzoek om de bijlage toch aan te houden. Het gaat in deze om 2 factoren: de levensduur van de school en de rente, waartegen het benoodigde geld geleend zou kunnen worden. Spr. laat de levensduur van de school thans buiten be schouwing, maar betoogt, dat als het bestuur van de vereeniging of de gemeente er in zou kunnen slagen geld tegen 3, 3 Vs of 3(4 te verkrijgen, aan de overname van de school voordeel voor de gemeente zou zijn verbonden. Doordat de tijd van behandeling van de bij lage zoo kort geweest is, was het niet moge lijk geld tegen een goedkoop rentepercentage te verkrijgen. Alsnog zou spr. de gelegenheid willen geven een poging daartoe te wagen. In antwoord hierop wees de burgemeester allereerst op den eigenaardigen gang van zaken, nu het schoolbestuur zich eerst in laatste instantie laat vertegenwoordigen door een gemachtigde. Verder bevreemdt het spr., dat waar het schoolbestuur steeds getoond heeft haast met den affaire te hebben, het nu uitstel van behandeling voorstaat. De door Mr. Mulder geponeerde stelling als zou het college niet getracht hebben goedkoop geld te krijgen is niet juist. De zaak is, dat het op de geldmarkt niet gunstig zaken doen is voor de gemeente op dit oogenblik. Men kan geld krijgen 3% en dan levert de transactie een nadeel op van ong. f 839.Waarschijnlijk kan men het ook krijgen 3% hetgeen in 24 jaar een voor deel van f 235.— voor de gemeente zou op leveren. Dat zou geen bezuiniging van groot formaat zijn, maar men zou dan moeten af wachten of er inderdaad van bezuiniging sprake zou zijn. De kwestie van het onderhoud van het gebouw gaat immers een woordje mee spreken. Tenslotte wijst spr. er nog op, dat door het voorstel van B. en W. aan te nemen, de Raad de vereeniging de gelegenheid geeft zich bij Ged. Staten te beroepen, en om in den tusschentijd van 30 dagen pogingen in het werk te stellen goedkoop geld te krijgen. Mr. Mulder is van meening, dat de levens duur van de school veilig aangenomen kan worden op minstens 24 jaar en dat de kans, dat het voordeel van f 200.aan onderhouds kosten verloren gaat niet groot te achten is. Overigens moet men ook oog hebben voor de belangen van het schoolbestuur, dat hiermede finantieel zeer nauw betrokken is. Tenslotte waarschuwt spr. nog voor een anderen weg, welke de vereeniging kan ina'aan. Uit over wegingen van noodleidendheid zou zij zich tot de Kroon kunnen wenden met het verzoek om verhooging van het verbruikspercer.tage Als dit verzoek ingewilligd zou worden, waarop volgens spr. gereede kans bestaat, zou dit de gemeente ong. f 436.per jaar, dat is in 24 jaar f 11.144,40 kunnen kosten. Spr. vraagt of het college deze mogelijkheid onder de oogen heeft gezien. Wethouder de Boer deelde daarop mede, dat in het college twijfel bestaat omtrent de levensduur van de school Het onderhoud is slecht geweest en is ndg slecht. Bovendien kan het College zich, indien het het geld zou voteeren, geen zekerheid verschaffen, dat de achterstand in het onderhoud zou worden in gehaald en in de komende 24 jaar zou kunnen worden gevorderd. Als er straks een ander schoolbestuur komt, kan dit zich b.v. wel niet gebonden achten door het besluit van dit be stuur. Voorts wees de wethouder er op, welk een eigenaardige deze bijzondere schooi is. Door loting werd zij destijds tot bijzondere school bestemd, maar we zien, dat er zich kinderen onder de leerlingen bevinden, die er krachtens de overtuiging van de ouders eigenlijk niet op thuis hooren. Zoodoende zou er een verloop in het leerlingengetal kunnen plaats grijpen, met welke onzekerheid de Raad mede rekening moet houden. Weest voorzich tig, ried de wethouder den Raadsleden dan ook aan. Het debat nam nu uitgebreidere vormen aan, daar meerdere raadsleden er zich mee gingen bemoeien. Zoo dr. Feenstra Kuiper (gem. belang), die op het standpunt stond, dat de bijlage moest worden aangehouden. Ook de heer Schoeffelenberger (opp.) meent zijn stem te moeten laten hooren, zij het dan om de meening te verkondigen, dat z.i. de Rijksingenieur zich vergist heeft, dat de school slechts 24 jaar kan bestaan. Daar kan z.i. Mr. J. Mulder, die de belangen der Christelijke School te Koegras bepleitte. gerust 10 jaar bijgeteld worden. Spr. stelt voor een commissie te benoemen om dit eens te onderzoeken.- Hij verneemt echter even later van wet houder De Boer, dat zulk een commissie reed3 jaren geleden een soortgelijk onderzoek heeft ingesteld en toen tot dezelfde conclusie kwam als de deskundige thans. Spr. antwoordt ook den heer v. d. Veer (a.r.), die betoogd had, dat het aantal kin deren, dat eigenlijk op de neutrale school thuishoorde, maar zeer gering was. De wet houder zeide, dat dit op het oogenblik wel het geval was, maar dat er rekening mee moest worden gehouden, dat dit aantal in de toekomst grooter zou worden. Vervolgens kwam het woord weer aan Mr. Mulder, die den wensch te kennen gaf een andere bijlage van het College te ontvangen, waarin ook gestipuleerd was, dat bij een geld- leening 3(4 een voordeel voor de ge meente zou worden verkregen van 235. Is het College hiertoe niet bereid, dan doet spr.'sfractie het voorstel om de bijdrage aan te houden. Na veel over en weer gepraat wijzigt het College de betreffende bijlage en vult haar in dien zin aan, dat ook met het sluiten van een geldleening ad 3(4 rekening gehouden wordt, in welk geval de gemeente bij afkoop van de school een voordeel van 235.in 24 jaar zou bereiken. Het voorstel van B. en W. werd daar op in stemming gebracht en aangenomen met 13 tegen 8 stemmen. Tegen stemden de heeren: Bregman en Feenstra Kuiper (Gem. Belang), Bot (C.D.), Mr. Mulder, Van Zwijndrecht en v. d. Veer (A.R.), Ran en Terra (R.K.). Verandering van straatnamen. Bij de behandeling van het voorstel tot wij ziging der namen van wegen in Koegras ver zocht de heer Meyer (V.D.) om den Stroo- weg voortaan te noemen: Jan Verfailleweg. De weg, welke van Julianadorp naar Den Hel der leidt ware dan te noemen „Nieuwe weg" in overeenstemming met het te dien aanzien bestaande spraakgebruik. Hiertoe werd besloten. Veel succes had bepaald de heer Terra (R.K.), die alle achtervoegsels „weg" achter Callantsoogervaartweg, etc. wilde doen verval len. Hij maakte er zelfs een voorstel van, toen zag, dat B. en W. daar niets voor voelden, en smaakte het genoegen dit met 16 tegen 5 stemmen te winnen. Behalve de drie wethou ders stemden slechts de S.D.-ers Smith en Steenlage tegen. Een uitvoerig pleidooi lokte de heer Uit hol (Nat. Herstel) van wethouder v. de Vaart uit naar aanleiding van het bestuursvoorstel om afwijzend te beschikken op het beroep van D. Bethlehem tegen de weigering van een bouwvergunning. De heer Uithol had n.1. aan houding van de bijlage verzocht. Het eind van het liedje was echter, dat de Raad het be stuursvoorstel zonder hoofdelijke stemming aannam. Aan de orde Was het voorstel tot verhoo ging van de credieten voor het vergrooten van het storthuis van de Reiniging, aan de Bassin gracht, en voor den bouw van het 2e vuilnis transportvaartuig. Verschillende raadsleden lieten critiek hoo ren. Zoo zeide de heer Hoornsman (V.D.), dat hij niet anders kon doen dan voorstem men, maar dat deed hij dan ook onder protest En de heer Uithol (Nat. Herstel) vroeg of men er nu werkelijk af was, van deze aan vullingscredieten wel te verstaan. Ook de heer Both (Chr. Dem.) had critiek, maar boven dien maakte hij van de gelegenheid gebruik om op een lang bestaand euvel te wijzen. Reeds lang krijgt de Gemeentereiniging onzer gemeente de schuld van het Texel- sche strand te verontreinigen. Spr. heeft echter een paar maal geconstateerd, dat door de marine op de allerongunstigste tijden op de reede van Texel vuil gestort is. Hij attenteerde hier het College van B. en W. op en zag gaarne, dat dit hiervan nota nam. Dat was niet tegen doovemans ooren gezegd. Met name wethouder De Boer was ingenomen met dit bewijs, waarmede Den Helder gezuiverd was van een blaam, welke velen op haar hebben geworpen. Ten aanzien van de aanvullingscredieten zeide wethouder De Boer, dat ook hij aange naam verrast geweest was. Ook voor hem is het een mysterie, dat de vuilnisschuit 4 cm hooger ligt dan geconditioneerd is. Spr. heeft den directeur van den betrokken dienst hier over nog niet kunnen hooren, doch hij is niet van zins het hierbö te laten. Er zit echter niet anders op, dan de bijlage aan te nemen, doch spr. zegt toe, dat de Raad t.z.t. zal vernemen hoe deze vork in den steel zit. Rondvraag. Bij de rondvraag gaf de heer Uithol (Nat. Herstel) het College in overweging om den naam van den Polderweg te gelegener tijd te wijzigen in b.v. Prins Bernhardlaan. Mr. Mulder (A.R.) informeerde hoe het stond met het prae-advies inzake de Leeszaal. De Burgemeester antwoordde, dat het College in deze „zeer diligent" is. Een aardig moment was het tenslotte, toen de heer Schoeffelenberger het woord nam om als oudste raadslid den heer De Rui ter, die dezen dag juist 25 jaar als bode in dienst der gemeente was, met enkele harte lijke woorden te huldigen. Onder het uitspre ken van de beste wenschen namens den ge- heelen Raad bood de heer Schoeffelenberger den populairen chef-bode een fraaie bloemen mand aan. Nadat de Voorzitter de vergadering te half twaalf gesloten had, dankte de heer De Ruiter in eenige vriendelijke woorden voor de vriendelijke attentie hem „door de geheele ge meente" gebracht. De volgende voorstellen werden zonder hoofdelijke stemming of discussie aangeno men. Voorstel tot het vaststellen van de 2e wij ziging van de begrooting der inkomsten en uitgaven van de gemeenten voor het dienst jaar 1937. Voorstel tot het vaststellen van de 3e wij ziging van de begrooting der inkomsten en uitgaven van de gemeente voor het dienst jaar 1937. Onderwas. Voorstel tot vaststelling van het gemiddeld bedrag, dat over het jaar 1937 per leerling is uitgegeven aan belooningen van vakonder wijzers. Voorstel tot benoeming van een conciërge aan het Gem. Lyceum en aan de Handels avondschool. Ingetrokken werd het: Voorstel om geen medewerking, ingevolge art. 72 der L.O. wet 1920 te verleenen voor den bouw van een nieuwe R.K. school door de Stichting „Het R. K. Onderwijs". Voorstel tot het verleenen van subsidie aan de besturen van bijzondere bewaarscholen. Salaris-verordening. Mededeeling, dat door Burgemeester en Wethouders aan A. Bakker, die met in gang van 1 Maart 1938 door hen is benoemd tot meteropnemer-incasseerder in vasten dienst, onmiddellijk drie periodieke verhoo gingen zijn toegekend. Besteksbepalingen. Voorstel tot het opnieuw vaststellen van Bepalingen omtrent loon en arbeidsvoorwaar den, die moeten worden opgenomen in bestek ken en voorwaarden van aanbesteding van werken ten behoeve der gemeente. Aanschaffing cyclostyle. Voorstel tot het verleenen van een crediet voor de aanschaffing van een cyclostyle machine. Onbruikbaar maken van afgekeurd vleesch Voorstel betreffende de gemeenschappelijke regeling terzake van de onbruikbaarmaking van afgekeurd vleesch. Afkondiging verordening. Voorstel tot intrekking van de „Verorde ning regelende de afkondiging van straf- en belastingverordeningen, enz." Verordening Raadscommlssiën. Voorstel tot het vaststellen van een ver ordening, regelende de samenstelling en de werkkring van de raadscommissies, ex art. 60, 2e lid, der Gemeentewet. Straatnamen. Voorstel tot wijziging der namen van we gen in Koegras. t Onbewoonbaarverklaring. Voorstel tot onbewoonbaarverklaring van het perceel Paardenstraat 1. Voorstel tot onbewoonbaarverklaring van het perceel Jonkerstraat 23. Bouwverordening. Voorstel om afwijzend te beschikken op het beroep van D. Bethlehem tegen de weigering van een bouwvergunning. Benoemingen. Voorstel tot benoeming van een tijdelijk leeraar in de Duitsche taal aan de gemeente lijke Handelsavondschool, te rekenen van 10 Januari 1938 af. Voorgedragen worden: 1. A. Lever, Sumatrastraat 7, 2. H. C. de Stigter, Krugerstraat 12, 3. R. H. van den Heuvel, Boerhaavestr. 23. Benoemd wordt de heer A, Lever. Voorstel tot het benoemen van leden en plaatsvervangende leden der Commissie van Georganiseerd overleg voor het jaar 1938. Benoemd worden de heeren: L. F. v. Loo, dr. P. Feenstra Kuiper en C. Bot. Als plaats vervangend lid de heeren J. B. F. Meyer, J. Bregman en P. v. d. Veer. Voorstel tot benoeming tot leeraar in tijde- lijken dienst aan de Zeevaartschool voor het tijdvak van 1 September 1937 tot en met 27 October 1937, van de heeren T. P. Katoen, en B. Rensink, beiden te Den Helder. Beide heeren worden benoemd. Onderwas. a. Voorstel tot het vaststellen van de voor schotten op de gem. vergoeding, overeen- kosmtig art. 103, 6e lid, en art. lOlbis, 7e lid, der L.O.wet 1920, ten behoeve van de bijzon dere scholen, voor het dienstjaar 1938. Noodslachtplaats. a. Voorstel tot tijdelijke verlenging van de huurovereenkomst voor de noodslachtplaats te Koegras. Bouwverordening. a Voorstel om afwijzend te beschikken op het beroep van G. J. de Wit, tegen de weige ring van een bouwvergunning voor de per- ceelen Vijzelstraat 173185. Maken lighallen. c. Mededeeling betreffende toekenning van de rijksbijdrage in de kosten van uitvoering van het werkobject „Maken van lighallen iH de Donkere Duinen" door jeugdige werkloo- zen. Het Rassenvraagstuk in onzen t ij d, door Dr. P. J. Waardenburg, v. Loghum Slaterus' Uitgeversmij. N.V., Arnhem. Prijg ing. 3.90; gebonden 4.90. In alle tijden heeft er een rassenvraagstuk bestaan, al was het dan ook niet altijd actueel. Herhaaldelijk hebben de Joden gelijk ook heden ten dage in het brandpunt der be langstelling gestaan; reeds vele jaren spreekt men van de „pénétration pacifique" (het vreedzaam indringen) van het gele ras. In Zuid-Afrika kent men het naturellen-, in Amerika het negervraagstuk, enz., enz. Ver schillende van die vraagstukken zijn thans actueel we noemden reeds de kwestie der Joden vandaar dat het een bijzonder ge- lukkige omstandigheid mag heeten als men ter oriëntatie en Ier leering tevens een boek in handen krijgt als dit van Dr. van Waar denburg, privaat-docent in de erfelijkheidsleer aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. In dit kloeke boek heeft deze paedagoog het rassenvraagstuk, zooals het zich thans aan ons voordoet, vee'zijdig belicht. Na een inleiding over actualiteit, voorheen en thans en „ras als term", volgen verhandelingen over Ras als biologisch begrip, ontstaan van ras sen, lotgevallen van rassen, rastaai en volk, indeeling der rassen, kruising van rassen, ras en cultuur en rassenvraagstuk en wereldbe schouwing. AI lezende komt men tot de over tuiging, dat hier een man aan het woord is, die gedegen kennis over deze materie paart aan een gezond oordeel. Een interessant, leer zaam boek, dat rijkelijk geïllustreerd is met foto's van menschen- en schedeltypen. In Weer en Wind van Februari. In de Februari-aflevering van In weer en wind, geïlustreerd maandschrift, gewijd aan natuurleven, reizen, volkskunde en buitensport, publiceert R. A. Mas Geesteranus opnieuw een groote reeks verrassende foto's. Wim K. Steffen viel op Voorne het geluk te beurt een buizerd te betrappen bij het vangen van een konijn. W. H. Dingeldein zet zijn belangwekkende studie over het „losse hoes" Groot-Bavel voort. Welke geheimen de spectroscoop, „de Sher- lock Holmes van den Hemel", vermag te ont hullen, lezen wij in een nieuwe verhandeling, die dr. A. J. M. Wanders aan den Grooten Beer wijdt. De rijke afwisseling komt voorts tot uiting in het feit, dat van deze Februari-aflevering af twee nieuwe maandelijksche rubrieken zijn Opgenomen: de eene gewijd aan 't terrarium, de andere aan het aquarium. Ze worden on- derscheidelijk verzorgd door H. Colenbran der en J. v. d. Pas. Het Februari-nummer van „De Wande- 1 a a r". Bij den uitgever A. G. Schoonderbeek te La ren N.H. verscheen het Februari-nummer van „De Wandelaar", geïll. maandblad gewijd aan natuurstudie, natuurbescherming, heemschut, geologie,, folklore, buitenleven en toerisme onder leiding van A. V. Fey. Opzet of toeval verleenen een geestige ac tualiteit aan dit nummer door de titelplaat: een ooievaar, die op het nest neerstrijkt! D. van Sijn vertelt opnieuw van al wat hij bij dagen en bij nachten heeft afgekeken en afgeluisterd op het vogeleiland Puffintown. Van Gerhard Krekelberg is er een folkloris tische' bijdrage over oude straffen. Het is het laatste artikel, dat hij heeft kunnen schrijven. Rein Valkhoff, verhaalt van zijn tocht naar een op tweeduizend meter hoogte gelegen vindplaats van praehistorisch gebeente. De gebruikelijke rubrieken worden gewijd aan fotografeeren, tuinieren, puzzlen, en ver zorging van kamerplanten ontbreken even min als de overvloedige illustratie der artike len. Natuur en Techniek, uitgave van A3. E. Kluwer, Deventer. Van het omslag van het Febr.-no. lacht een prachtige foto van een negerinnekop den toeschouwer tegemoet. Zij sluit aan bij een artikel van Dr. E. F. Dach „Typen der menschheid", dat een beschouwing wijdt aan de typen-indeeling van Weidenreich. Dit nummer opent met een uitvoerige verhande ling over de hypnose. M. Lorant schrijft over een nieuwe drijfkracht. Dr. A. J. M. Wanders wijdt aandacht aan het raadsel der planeet nevels. „De dood in het laboratorium" is de titel van een artikel van Dr. H. C. Cramer, die den lezer een kijkje gunt in de werkplaat sen, waar met gevaarlijke bacteriën wordt geëxperimenteerd. Prof. Y. Frolow, wordt aangekondigd als een geleerde uit de school van Pavlov, die een reeks artikelen begint, die de experimenteele biologie tot onderwerp hebben. Boeiend is de bijdrage van Dr. R. Mell over „Slangenwapens". De merkwaar dige medewerker S. L. den Honert levert een diepgaande beschouwing over „Ziekte en zelfkennis". Als gewoonlijk versieren een groot aantal illustraties naar foto's den boeienden tekst. Tjjdselnen. Wij ontvingen het vijfde nummer van „Tijdseinen" (Stemmen uit Christelijk-Histo- rischen kring), getiteld „Het Isolement van het Christelijk Volksdeel", van Mr. G. E. van Walsum, waarin behandeld wordt de vraag, of de Christenen zich op alle terreinen van het leven afzonderlijk behooren te organi- seeren. Elke brochure bevat een op zich zelf staande studie over eenig onderwerp en heeft een omvang van ongeveer 32 pagina's. De brochures verschijnen bij de N.V. Druk kerij C. Blommendaal, Rijnstr. 9, 's-Graven- hage.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 6