RADIO \e* De Roomsche gezinsbescherming Kapitein toont berouw de don juan j edgar rice Iburroughs Weer revolverpatronên gebaggerd Prinselijk Paar geeft kinderwagen cadeau Chauffeur en timmerman stelen Leider van Zwart Front veroordeeld De doodgeschoten hond Baron Roëll aangereden Minister Romme tegen overwerk Tankauto door trein gegrepen 1PROGRAMMA No. 12. Bij dit onderzoek bemerkte Tarzan, dat men hem op een eiland had achtergelaten. Terwijl hij eenzaam door de jungle liep, kwam de behoefte naar gezelschap bij hem op. En hij besloot de apen op te zoeken, want zij waren beter dan geen gezelschap. Maar hij had hen niet meer gezien, sinds de dag, dat hij met hun koning Akoet had gevochten en deze overwonnen had. Terwijl hij op zekere morgen op zijn gemak door de jungle liep, soms op de grond en soms in de bomen kreeg hij de lucht van Sheeta, de panter in de neus, die in de richting van de wind naar hem toe kwam. Hij hoopte, dat hij de grote kat onge merkt onder schot zou krijgen pijl en boog had hij intusschen ook weer gemaakt want hij had diens huid nodig voor een nieuwe lichaamsbedekking. Lenig begon hij het dier te achtervolgen. Sheeta zelf sloop rond en verschool zich achter een dikke boom. Boven en beneden zag Tarzan de troep van Akoet op een klein open veld. Akoet was het dichtst bij Sheeta. Voor de ogen der apen verborgen, kroop de panter naderbij. Tarzan zocht een goede plaats uit in dezelfde boom, op eenige afstand boven de wrede panter. In zijn linker hand hield de aapman zijn scherp, stenen mes vast. Plotseling sprong de tijger met een vreselijke kreet midden tussen de troep apen. Toen de aarzelende Akoet opkeek, zag hij de panter haast boven op zich, maar reeds zat de witte aap boven op de rug van het beest. dezelfde witte aap. die hem op zekere dag bij het grote water overwonnen had. Met een arm rondom de krachtige nek van Sheeta, hield Tarzan zich stevig vast op het zich heftig ver zettende dier. In zijn rechterhand hield Tarzan zijn stenen mes vast waarvan hij het lemmet verschillende keren tussen de schouderbladen van de panter stak, in de hoop, diens hart te raken. (Nieuwe spelling.) Gehuwde vrouw uit de fabriek. R.K. arbeiders prijzen minis ter Romme. Vakbonden die nen zich met de werkloosheids verzekering te belasten. Het R.K. Werkliedenverbond heeft in zijn dezer dagen, te Utrecht gehouden huishou delijke verbondsvergadering zijn groote in stemming betuigd met het ontwerp-verbod arbeid voor de gehuwde vrouw van minis ter Romme. De leus der Katholieke arbeidersbeweging ,De gehuwde vrouw uit de fabriek" wordt inu verwezenlijkt, aldus constateerde men.. Een commissie ad hoe heeft het Ver- bondsbestuur in verband met genoemd ontwerp het volgende gerapporteerd: Om te voorkomen, dat de werkloosheid van den man die overigens valide is, als mo tief wordt gebruikt om de vrouw geheel of ge deeltelijk als kostwinner te doen beschou wen, zal het wenschelijk zijn artikel 3 van het voorontwerp grootendeels te schrappen. In overweging werd gegeven, dat de aller armsten, die gedupeerd worden, in dit ge val door een bijslagregeling bij wijze van overgang worden geholpen. Het voorontwerp werkloosheids verzekering. De bevoegdheden, welke de minister in het voorontwerp werkloosheidsverzekering reserveerde, acht het verbond zich te breed gedacht. Bepleit werd dat de uitvoering, admini stratief en technisch in handen diemt te blijven van het in het verleden vrijwillig gegroeide uitvoeringsapparaat: de arbeiders vakbeweging. Mysterieuze vondsten in Haag- sche gracht. De baggermolen, welke reeds sinds eeni ge weken in het water langs de Waldeck Pyrmontkade te 's-Gravenhage in bedrijf is gesteld, heeft Maandagmiddag voor de zooveelste maal een hoeveelheid munitie naar boven gehaald. Deze keer waren het 135 revolver- en 61 geweerpatronen. De to tale hoeveelheid gebaggerde munitie is hierdoor gestegen tot 645 revolver- en 106 geweerpatronen. Hoewel de politie naar de herkomst van deze eigenaardige vond sten uiteraard een onderzoek instelt tast zij daaromtrent nog steeds in het duister. Bij de vele cadeaux, welke het Prinse lijk Paar in de afgeloopen weken mocht ontvangen, bevond zich ook een tweetal bij zonder mooie pitrieten kinderwagens, waar van er een bij was met een draaibaar on derstel, welke afkomstig waren uit Duitsch- land. Het Prinselijk Paar heeft een dezer wa gens ten gemeentehuize te Baarn doen be zorgen met het verzoek aan den Burge meester om deze wagen aan een der inge zetenen, die van orgine Duitscher is en wiens gezin dezen wagen kan gebruiken, uit te reiken. De gelukkige was de heer E. Rosenthal, genaturaliseerd Duitscher. Deensche wijn steeg Hollandsohe matrozen naar het hoofd. Toen het Nederlandsche motor schip „Hinry", dat met hout ge laden uit Zweden kwam, in Octo- ber van het vorig jaar in de Vlis- singsche haven arriveerde, bleken t zoowel de kapitein als de beman ning dronken te zijn! De machinist was jarig en de scheeps- commandant had een hoeveelheid Deen sche wijn ingeslagen, dien hij voor zichzelf en zijn mannen rijkelijk plengde. De gevolgen bleven niet uit. Men was eenigszins onvast ter been en bij het meren werd het kantoor van de Steenkolenihan- delsvereeniging beschadigd. Toen de loods aan boord kwam, mocht hij meegenieten van het geestrijk vocht, doch toen hij daarna met een bedenkelijk gezicht de toegebrachte schade opnam, be gon de kap. te schelden Gisteren diende het geval voor den Raad voor de Scheepvaart te Amsterdam. Den drank voor immer afge zworen De kapitein toonde berouw. Hij vertelde, dat hij, na zijn ontnuchte ring, de resteeren.de flesschen Deensche wijn op de railing aan scherven had geslagen en den drank voor immer had afgezworen Dit was bovendien het eenige delict uit zijn 9-jarige zeemansloopbaan. De man is nu zijn schip kwijt en bezit niets meer. De inspecteur-generaal vond het feit ern stig en verweet ook den loods, aan boord te hebben gedronken. Uitspraak volgt later Zware straffen geëischt. Voor de Amsterdamsche rechtbank ston den gisteren twee jonge mannen terecht, een 23-jarige chauffeur uit Soest en een 29- jarige timmerman uit Hilversum, die op 4 November j.1. hebben ingebroken in de villa van den heer T. van den Bilt. aan de Sparrenlaan te Hilversum en daar voor een belangrijk bedrag aan sieraden en geld buit maakten. Het tweetal had een ruit ingedrukt van de serre, zoodat een deur kon worden geopend. Zij hadden de geheele beneden verdieping doorzocht, een tusschendeur opengebroken en de afsluiting van een bureau geforceerd. De bewoners misten den volgenden dag eenige fraaie sieraden, bankbiljetten en kleingeld. Een deel van het gestolene is teruggevonden, de rest is via helers aan den man gebracht. Beide verdachten legden een volledige bekentenis af. De officier van justitie eischte anderhalf jaar gevangenisstraf tegen hen. De verdediger pleitte clementie. Vonnis 15 Maart. Hij beleedigde minister Colijn. Het gerechtshof te Amsterdam veroor deelde gisteren den leider van „Zwart Front", A. J. Meyer, wegens beleediging van minister Colijn tot f 150.boete, subs. 50 dagen hechtenis. De rechtbank had hem tot f 1.000.boete subs 3 maanden hechtenis veroordeeld, van welk vonnis de Procureur-Generaal beves tiging had geëischt. JACHTOPZIENER KRIJGT DRIE MAANDEN. Het Amsterdamsche Gerechtshof veroor deelde gisteren den jachtopziener V. uit Huizen wegens het zonder noodzaak doo- den van een hond tot drie maanden ge vangenisstraf. Zooals men zich herinneren zal, vond de eigenares van den hond, een New Found- lander, dezen dood achter een heideheu- veltje bij Huizen. De jachtopziener in dienst van de Huizensche Jachtclub hield zijn on schuld vol. Naar zijn zeggen had de vier voeter hem aangevallen. De procureur-generaal had bevestiging van het vonnis geëischt. Verwonding niet van ernstigen aard. Gistermorgen is de commissaris der Ko ningin in Noord-Holland, mr. dr. A. Baron Roëll, die op weg was naar het gouverne mentsgebouw te Haarlem, op de Groote Markt aldaar door een wielrijder aange reden, tengevolge waarvan hij viel en een lichte spierscheuring in het linker been heeft opgeloopen. Hoewel het ongeval niet v. ernstigen aard is, heeft de commissaris zich uit voorzorg naar de Mariastichting te Haarlem laten vervoeren. Naar wij vernemen, heeft de minister van Sociale Zaken zich tot de drie Centrale werkgeversorganisaties gewend met een schrijven, waarin reeds de aandacht der werkgevers erop wordt gevestigd, dat de bestrijding van de werkloosheid in niet on belangrijke mate gediend zou kunnen wor den door beperking van het aantal over uren. De minister wijst erop, dat ingeval van drukte of andere bijzondere omstandighe den door samenwerking van overheidsorga nen en belanghebbenden dikwijls wegen ge vonden kunnen worden, welke het verrich ten van overwerk overbodig maken en lei den tot tewerkstelling, zij het soms voor slechts korten tijd, van extra-personeel. Bestuurder ongedeerd. Maandagavond is een tankauto van de A.P.C., bestuurd door den heer G. uit Arn hem, op den onbewaakten spoorwegover gang te Heerde door een trein gegrepen. De bestuurder bleef ongedeerd, de wagen werd ernstig beschadigd. De heer G. kwam met den wagen uit Zwolle. Bij den overgang op den Zwolsche- weg keek hij naar links om zich te verge wissen, of hij veilig door kon rijden. Hij reed door, doch bemerkte op het laatste oogenblik, dat er van rechts een trein na derde. Hij probeerde nog, door vol gas te geven, den overweg te passeeren. De tank auto werd evenwel aan de achterzijde door den trein gegrepen De wagen sloeg om doch de chauffeur kwam met den schrik vrij. De trein had eenige minuten vertraging, liet verkeer werd door de gemeente- en rijks politie omgelegd. DONDERDAG S MAART 1938. Hilversum I, 1875 en 415,5 m. AVRO-Uitzending. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Het Omroeporkest en solist. 11.00 Knipcursus. 11.30 Het Omroeporkest. 12.30 Gramofoonmuziek. I.30 Piano en viool. 2.00 Voor de vrouw. 2.30 Pianovoordracht. 3.00 Kniples. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.00 Voor zieken en thuiszittenden. 4.30 Orgelspel. 4.50 Voor de kinderen. 5.30 Aeolian-orkest en soliste. (In de pauze: Gramofoonmuziek.) 6.30 Sportpraatje. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 AVRO-Dansorkest. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. Even tueel Gramofoonmuziek. 8.15 Concertgebouw-orkest. (In de pauze: Interview). 10.30 Disco-nieuws. II.00 Berichten ANP. Hierna AVRO-Dans orkest. 11.40—12.00 Gramofoonmuziek. Hilversum n, 301,f m. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—12.00 NCRV. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Orkest en gramofoonmuziek. 2.00 Handwerkuurtje. 3.00 Pianovoordracht. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.00 Handenarbeid voor de jeugd. 5.30 Solistenconcert. 6.45 Enkrateia-kwartiertje. 7.00 Berichten. 7.15 Voor postzegelverzamelaars. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. Herhaling SOS-Berich- ten. 8.15 Bidstond voor het gewas. 9.45 Orgelconcert. Om 9.55 Berichten ANP) 10 45 Gymnastiekles. 11.0012.00 Gramofoonmuziek. Na afloop: Schriftlezing. FEUILLETON. roman door e. phillips- oppenheim Alleen zijn gezicht bleef schraal, en zijn trekken teekenden zich krachtiger af. Toen George en Eula thuiskwamen, van hun hitstapje verrukt, verbaasden zij zich over zijn verandering. „Een bewijs, dat je nooit voor stadsmensch gedeugd hebt." merkte George op, toen zij na het diner bij hem aan de port zaten. „Ik voel me zoo flink als ooit," antwoord de Peter. „Maar, zeg eens, George, ik moet je iets vragen hoe maakt Louise het?" „Op haar manier goed, geloof ik," ant woordde hij twijfelachtig. Ze werkt hard. Zij Wil haar schilderij in de Academie exposeeren, en ik hoor van Lady Cariswood, dat zij zelden een uitnöodiging aanneemt." „Is ze welvarend?" „Ze zag er nogal betrokken uit, vond ik. Zij kwam ons een paar malen opzoeken. Eula en zij kunnen nu veel beter met elkaar overweg. Zij vroeg naar jou, en hoe jij je tijd door bracht. Zij komt hier, zoodra haar doek af is." „Dan ben ik bereid weg te gaan, als je Wilt," bood Peter aan. „Zeg niet zulke domme dingen," antwoord de de vicaris. „Vriendschap is toch ook iets waard? Jullie beider belofte is heilig. Als jij wegging, zou Louise zich gekrenkt voelen. Vriendschap is goud waard, Peter Cradd." Wederom een avond vol kwellingen. Maar ten slotte, wat voor kwaad kon het doen als hij haar weerzag? Het was nu Maart. Over een paar maanden zou zij komen. Hij was al dien tijd weg geweest. De weg naar Londen schemerde hem dikwijls voor de oogen en riep hem somtijds. En het toeval wilde, dat de doorslag den volgenden morgen gegeven werd. Hij ontving een brief van het kantoor van Mr. Spearmain, waarin een andere enveloppe, die een vierkante, stijve kaart bevatte: Mrs. Cradd heeft de eer U uit te noodigen tot het bijwonen van het huwelijk van haar dochter Lena, met Mr. Roderich Grant, op Dinsdag 4 Maart, in Holy Trinity Church, Sloane Square, te 2.30 nam., en daarna in het Hyde Park Hotel van 3.30 tot 7 nam. Er zal gedanst worden. R.S.V.P." „Waarde Mr. Cradd. Ongetwijfeld over eenkomstig Uwen uitdrukkelijken wensch, dat alle correspondentie, door onze tusschen- komst moet geschieden, werd ingesloten kaart door ons ter nazending ontvangen. De zaak zal U wel niet bizonder interesseeren, maar wij wenschen U er aan te herinneren, dat U destijds beloofd heeft, hetzij een huwe lijk, hetzij een begrafenis in Uw familie bij te wonen. In ieder geval, ziehier de kennis geving. Omdat ik wist, dat het Uw wensch zou zijn, heb ik een paar inlichtingen inge wonnen. Uit maatschappelijk oogpunt, schijnt de bruidegom niet veel bizonders te zijn, maar hij schijnt een zaakje te hebben en om kapitaal verlegen te zijn. Dat komt dus goed van pas. „Ik verbeeld me. dat een kleine afwisseling U goed zou doen. Kom naar hier, en den avond voor de plechtigheid, gaan wij gezellig dineeren Steeds de Uwe, REGGIE." Mr. Cradd liep fluitend door het huis. Hij en Mrs. Skidmore, pakten samen in. Dat was niet veel, want hij had in Arlington Street van alles achtergelaten. Daarna reed hij naar de pastorie, om te zeggen dat hij op reis ging. „Een uitmuntend denkbeeld," zei George Als je werklijk verstandig wilt handelen, Peter, laat je je droomen hier, en ga je Louise als een goed kameraad een bezoek brengen." Nauwelijks had hij de woorden geuit, of hij schrok van de verandering op het gezicht van zijn vriend. „Zou ik dat durven wagen, denk je?" vroeg hij. „Zou zij het prettig vinden mij te zien?" „Dat weet ik zeker. Somtijds denk ik dat het het eenige is wat je behoorde te doen. Je gezondheid laat niets te wenschen over, maar in je oogen lees ik nu en dan iets, dat mij niet bevalt." „Dan zal ik gaan," besloot Peter Cradd. Den volgenden dag vertrok hij. Hij was tegen theetijd in Arlington Street en schreef dadelijk een paar brieveq. Eén, dat hij de uit- noodiging aannam, een tweeden aan zijn dochter persoonlijk, waarin hij een cheque voor duizend guineas sloot, en een derde aan Louise, die hem moeilijker uit de pen wilde vloeien. „Ik moest naar Londen," schreef hij, „om overmorgen het huwelijk van mijn dochter bij te wonen. Mag ik je een bezoek komen brengen? George zegt dat ik het verplicht ben. Om hoe laat, als je me ontvangen wilt?" Hij liet den brief per boodschapper aan reiken. Gedurende het wachten op het ant woord nam hij een bad en kleedde zich aan. Het antwoord kwam. In haar schrift. Hij scheurde de enveloppe open: „Ik wandel geregeld in Kensington Gar- dens. Kom op hetzelfde uur op dezelfde plaats. Om kwart voor elven, geloof ik. Morgen ochtend." Hij loosde een zucht van onuitsprekelijke verademing. Vervolgens belde hjj Reggie op. Deze scheen bij het hooren van Peters stem op te leven. „Waarachtig, jij, Cradd? En gaan we di neeren? Het kan me niet schelen waar. Kies zelf. In de club liever niet... om half negen dan, bij Ciro. Ik ben je man! Wij zien elkaar in de bar." En neuriënde, voltooide Peter Cradd zijn toilet. HOOFDSTUK XXXIII. Toen Louise er aan kwam, beide handen een weinig uitgestrekt, een zalig glimlachje om de lippen, vertoonde ze geen teekenen van een slechte gezondheid, of zelfs van neer slachtigheid. „Hoe lang heb ik mij afgevraagd of een van ons beiden den moed zou hebben om dit te doen," zoo zei ze. „Ik heb het George gezegd. Hij drong er zelfs op aan," zei Peter. „Dat weet ik," zuchtte zij. „Een belofte, zoo?'s George die opvat, is niet te verbreken, zelfs niet met nitro-glicerine. Laat mij je eens goed aankijken. Jawel, sterker maar toch, ik zie iets aan je oogen, Peter. Heb je mij nog noodig? Ben je somtijds bedroefd?" „Ik ben dikwijls bedroefd," antwoordde hij. „Laten we een eindje oploopen," stelde ze voor. „Tot aan, het hek. Daar wacht je auto, en ik zal jou vragen om een taxi voor mij te roepen, en dan moet je mij zeggen dat je pas liu van Ranelagh geworden bent en dat je mij daarheen zult rijden. En dan zal een man in roode livrei ons coktails brengen en die stijve Hartrupp zal schelden op de slechte golflinks in Florence. Precies als die eerste keer. Maar, o, wat vind ik het zalig, Peter!" Zij liep naast hem met al haar vroegere gratie, maar toch was het Peter Cradd droef te moede. Hij had haar van meer nabij be keken, en haar gezicht was vermagerd. De holten onder de oogen waren nog dieper geworden. „Verbeeld je niet, dat ik je niet durf vra gen om in mijn atelier te komen," ging zij voort. „Je zult dagr vandaag of morgen thee bij mij drinken, indien je lust hebt. Wjj zul len ons woord tegenover iedereen houden. Wij zitten aan alle kanten ingesloten. Deed ik verkeerd met dat te beloven?" „Ik weet niet hoe je anders hadt kunnen handelen,',, erkende hij. „Hoe Arthur zich ook wist te beheerschen, hij was melodramatisch. Hij had jou kunnen vermoorden. Zijn verstand fluisterde hem in, mij zijn woord terug te geven, maar mits ik hem die belofte gaf, was hij bereid mij het mijne terug te geven." „En ik gaf mijn belofte aan George." her innerde Peter haar. „Wij zijn aan handen en voeten gebonden," zei zij onder het wegrijden. „Het is een scheeve positie, Peter, maar je hanp mag ik wel vasthouden. Daar is niets van bepaald. Het is lang geleden, sedert mjjn hand door iemand vastgehouden is." „Is dat heusch zoo?' vroeg hij jaloersch. „De zuivere waarheid," antwoordde zij. „En van jou ook. Je bewees het, toen je zei dat je aarzelde om mij te kussen, tot ik je toebe hoorde. Je hebt gelijk. Maar toch zal ik je op een dag vragen om mij te kussen. Peter, om dat beneden dat alles iets ligt, dat géén be lofte kan binden, dat niets ter wereld veran deren kan. Hoe dwaas, dat menschen elkaar e kleinere dingen laten beloven, maar niets bij machte is om de grootere te veranderen." -Vertel me eens wat van jezelven. Je flirt niet met Eula, hoop ik?" Allicht niet!" stelde hij haar gerust. „George en zij zijn volkomen één." „Je bent lief voor haar geweest, toen zij in Londen alleen was, heb ik vernomen," zei zij, het hoofd een weinig afwendende. „Niet tot over de grenzen. Noch tegenover welke andere ook." „Je bent een verwonderlijk man," mom pelde zij. (Wordt vervolgd

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 7