Rechtsch offensief verwacht Hedenmiddag wordt Ds» Niemoeller gevonnist Arrondissements rechtbank te Alkmaar SPANJE Eden ambassadeur te Washington 1 Uit onze omgeving 'mm® De plaats des onheils, waar de, aan de luchtbeschermingsoefeningen boven Batavia deelnemende, Glenn Martin-bommenwerper brandend neerstortte. De laatste resten van het verongelukte vliegtuig worden door inlanders verwijderd Engeland is niet ongerust over Gibraltar. Ondanks den lakoniéken inhoud der offi cieel e communiqué's, welke de laatste dagen door Salamanca worden gepubliceerd, schijnt het toch, dat een belangrijk offensief der rechtschen thans in voorbereiding is. Er zijn groote voorraden opgeslagen voor de opera ties, die nu wel spoedig te verwachten zijn. Volgens een Reuterbericht uit San Se- bastian beloopen de verliezen der regeerings- troepen tijdens de geheele campagne om Teruel 170.000 dooden en gewonden. Hier van vielen 35.000 tijdens de eerste phase van den strijd tot aan het terugtrekken der recht schen. Rechtsche regeering in drie ste den. De rechtsche regeering is thans over drie steden verdeeld, in Valladolid is het minis terie van openbare orde en veiligheid, Vi- toria is de zetel van justitie en onderwijs, alle andere departementen zijn in Burgos, waar ook het hoofdkwartier van Generaal Franco is gevestigd. Salamanca blijft de diplomatieke hoofdstad. Daar zijn thans vertegenwoordigd Italië, Duitschland, Enge land, Japan, Portugal, Polen en Yougosla- vië. Binnenkort verwacht men de vertegen woordigers van Oostenrijk, Hongarii en Chili. Engeland niet ongerust over Gi braltar. De groote woorden van den rechtschen generaal Queipo de Llano over Gibraltar hebben Chamberlain weinig verontrust. Op een vraag van een afgevaardigde, zeide de ministerpresident, dat de juistheid van het persbericht gecontroleerd zal worden. Daar na wil men overwegen of aan de uitlatin gen van den generaal beteekenis moet wor den gehecht Is tegenwoordigheid van de pers. Het vonnis tegen Ds. Niemöller zal hedenmiddag om 12 uur door de speciale rechtbank te Berlijn wor den uitgesproken. Bij deze gelegen heid zal de pers worden toegelaten, aangezien het Duitsche wetboek van strafrecht bepaalt, dat het vonnis uitgesproken moet worden in een openbare zitting. Het is daarentegen twijfelachtig of publiek toegelaten zal worden bij de voorlezing van de motiveering, aangezien formeel niet vaststaat, dat deze in het openbaar voorgelezen moet worden. Volgens de „Daily Sketch" zou in politie ke. kringen te Londen een campagne ge voerd worden om Eden te benoemen tot am bassadeur te Washington, in de plaats van- Sir Ronald Lindsay, wiens overplaatsing aanstaande is. In bedoelde kringen voert men aan, dat een dergelijke benoeming „niet slechts een oplossing zou vormen van het probleem, dat door het aftreden van den minister van buitenlandsche zaken is ontstaan,doch tevens van onschatbare waarde zou zijn voor de toekomst van de Britsch-Amerikaansche betrekkingen". (Zitting van Dinsdag 1 Maart), KONIJNENDIEFSTAL. Jan G., van beroep chauffeur en G. W. van beroep los werkman, wonende te Texel worden ervan beschuldigd, in den nacht van 17 op 18 December van een zekeren S. Keijzer, wonende te Texel, zes tamme konijnen te hebben gestolen. Get. S. Keijzer zegt, dat de konijnen in een hok met een ren zaten, 's Avonds was het hok nog gesloten en 's morgens was het open en waren de konijnen verdwe nen. De Officier van Justitie, mr. v. d. Feen "de Lille, acht, ook door de bekentenis van verdachten, het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen. Spr. vindt het een zeer ernstig feit en vergelijkt dezen dief stal met diefstal van vee uit de wei. De Of ficier eischt tegenelk der verdachten 7 maanden gevangenisstraf. De verdediger van verdachten, mr. Smal, wijst op het blanco strafregister van zijn cliënten. De menschen staan op Texel gun stig bekend en hebben feitelijk gehandeld uit werkloosheid. Pleiter vraagt de Recht bank verdachten een voorwaardelijke ver oordeeling op te leggen. De Rechtbank zal heden over acht dagen uitspraak doen. SCHAPENVACHTEN GESTOLEN. Dan moeten terecht staan J. G„ van be roep chauffeur en W. A. R. van beroep werkman, omdat zij in December een aan tal schapenvachten te Texel hebben weg gehaald. Get. L. Eelman, veehouder te Texel, ver telt in een schuur 48 schapenvellen te heb ben gehad. Deze vachten bevonden zich in een autobus,- welke in de schuur stond. De Officier vraagt get. of verdachten zoo maar in die schuur konden komen? Get.: Ja, de schuur was niet gesloten. De Officier tot verd: Gingen jullie dan zoo maar op roof uit in schuren? Verd: Ja. Officier: Dan hadden Jullie al direct heet. De zitting wordt dan geschorst tot 2 uur. Om twee uur wordt de zitting heropend en wordt de behandeling tegen de twee verdachten J. G. en W. A. R. uit Texel voortgezet. Ook nu weer staan verd. terecht, dat zij van een zekeren J. Knol een aantal scha penvachten hebben ontvreemd. Als get. wordt gehoord J. Knol, bedrijfs leider te Texel. De President merkt op dat de wol, welke op een bakwagen, welke toebehoorde aan zijn zuster, lag, verdwenen was. Get. erkent dit feit. Pres.: Stond die schuur altijd open? Get.: Nee; maar de schuur was wel van den buitenkant open te krijgen. Pres: Wat was de waarde van die wol? Get,.: Vijf en tachtig cent per kilo. Ze hebben er twaalf vachten uitgehaald. Pres. tot- verd.: Voor hoevel per K.G. heeft u die vachten verkocht? Verd. G.: Voor 50 ets. per kilo. De Officier van Justitie requisitoir ne mend, acht het wettig en overtuigend be wijs geleverd. Mr. v. d. Feen die dit staaltje van zeldzame brutaliteit noemt, wil krasse maatregelen nemen om de Texelsche bevol king tegen dergelijke individuen te be schermen. Spr. eischt tegen verd. R. een gevangenisstraf van 1 jaar en tegen verd. G. een gevangenistraf van 5 maanden. De verdediger van verdachten, mr. Smal, vraagt een onderzoek naar deze verdach ten, omdat zij door omstandigheden tot de ze diefstallen zijn gekomen. De Officier van Justitie ziet de noodza kelijkheid van een onderzoek niet in. Spr. zegt, dat als er een onderzoek wordt ge last, hij onmiddellijke gevangenneming vraagt, omdat er dan weer een tijd over heen gaat. De verdediging meent, dat deze verdach ten in dien tijd niets zullen doen. De President zal uitspraak in deze zaak doen, heden over 8 dagen. NOG EENS EEN KONUNENDIEFSTAL. Dan moeten terecht staan W. A. R. en G. W.. die ervan worden beschuldigd, van een zekeren P. Huizinga te Den Burg vier tamme konijnen te hebben gestolen in de maand November. Verdachten erkennen. Get. Huizinga vertelt, dat van z'n elf ko nijnen vier waren weggehaald. De verdediger vraagt get. hoe de ver dachten op Texel bekend staan. Get.: Nooit iets slechts van gehoord. De Officier van Justitie vordering nemend, eischt 3 mnd. gevangenisstraf tegen elk der verdachten, waarmee de verdediger, mr. Smal zich kan vereenigen, JJitspraak heden over 8 dagen. DE HELER DER VACHTEN. Verd. G. D. heeft de vachten opgekocht voor 50 cenrts wetende, dat deze vachten van diefstal afkomstig waren, daar de prijs 85 cent was. Verd. ontkent het hem tenlaste gelegde; er was op dit moment absoluut geen handel in vachten. Pres: Maar u wist toch, dat Gielis geen handelaar was, maar chauffeur. Voorgeroepen wordt get. Gielis, die ver klaart, dat verd. van hem de schapen vachten kocht voor den prijs van 50 cents. Pres.: En heeft verd. u niet gevraagd, waar die vachten vandaan kwamen? Get.: Nee, ik heb gezegd dat ik vracht rijder was en er dan wel eens wat van afviel. Pres. tot verd.: Dus' u wist wèl, dat hij vrachtrijder was? Verd. ontkent zulks. Mr. Fruin vraagt get. hoe hij aan het adres van W. kwam. Get.: Omdat het een opkooner was. Mr. Fruin: Heeft u aan verd. niet ge vraagd, wat hij ervoor bood? Get.: Ja zeker. Mr. Fruin tot verd.: Vond n dat niet vreemd De Officier van Justitie, requisitoir ne mend, acht opzettelijke heling bewezen, mocht de Rechtbank zulks niet aannemen, dan is er in ieder geval schuldheling be wezen. Mr. v. d. Feen de Lille eischt een gevangenisstraf van 6 maanden, omdat verd. alreeds eens veroordeeld is wegens heling tot f 20.boete en hij zeer goed heeft kunnen weten, dat deze wol van diefstal afkomstig was. De Rechtbank zal vandaag over een week uitspraak doen. ANNA PAULOWNA Liefdescapriolen. De Kon. Letterlievende Vereen. „J. J. Cre- mer" van Haarlem bracht gisteravond voor den Ormenio-kunstkring „Liedescapriolen" ten tooneele. „Liefdescapriolen", een vroolijke minne strijd, in drie etappen, zooals de auteur het noemt, kon een Fransch blijspel zijn, maar is toch van den echt Hollandschen tooneel- schrijver Henk Bakker, die zelf een der hoofdrollen in het stuk vertolkte en de re gie voerde. Voor den degelijken Hollander, die zoo graag een stuk ziet, „waar wat in zit", waar hij een lesje uit kan meenemen, deed het begin zeker wat al te luchtig aan. Maar ook hij zal genoten hebben van den humor in het geval en van den geest waarmee, het geen hij misschien onzin noemde, werd op gediend. Bakker verstaat de kunst van tooneel- schrijven; vol fijne tooneeltjes is het stuk, en vooral het tweede bedrijf muntte hierin uit. En tenslotte, na alle capriolen, krijgt voor ons Hollandsch hart het stuk nog een bevredigend einde, want het getrouwde paar dat besloot uiteen te gaan, om z'n geluk met een nieuwe levenspartner te beproeven, blijft bijeen, omdat het bijeen behoort. Zou het geen zonde geweest zijn als die kittige „Kit- ty" zich gebonden had aan den arroganten kwast „Leo" en paste die niet veel beter bij den „pop" Nelly? Uitstekend werden hoofd- en bijrollen ver tolkt. Als we een der spelers op den voor grond zouden willen schuiven, dan zou het Vier van vijf inzittenden, die bij de ramp met den Glenn Martin-bommenwerper nabij Batavia om het leven kwamen, even voor het opstijgen. V.l.n.r.Khouw Khe Hien, Hermanides, De Hondt en piloot Vermeulen (misschien ook wel iets beïnvloed door den s)rmpathieken rol die hij vervulde) de heer Crombouw zijn, die als een waar huisvriend alles tot een goed einde brengt en dan toch nog door een der anderen, die zoo veel aan hem heeft te danken, „een sof in het kwa draat" genoemd wordt. AANBESTEDING RAADHUIS. Gistermorgen elf uur, werd door B. en W. aanbesteed het bouwen van een Raadhuis, in twee perceelen. Ingeschreven werd: voor perceel I de bouw in massa, zonder verf- en glaswerken, door: Doedens en Schilder, te Zand en Alkmaar f24687. Gerrit Groot te Den Helder 24865. J. Faus te Nieuwe Niedorp 24922. Jan Wittebrood te Beemster 25200. L. Schotte te Wieringerwerf 25577. P. Schouten te Breezand 25980. Catharinus van Leer te Lippen huizen (Fr.) 26175. Joh. Schutte te Zaandam 26314. Herman Ahrens te Dronrijp (Fr.) 26360. G. Wassink v. Garderen te M.meer 26700. Marinus Schipper te Schagerbrug 26800. C. Kossen en Zoon te A. Paulowna 26970.— Otto de Vries te oKrtezwaag (Fr.) 26990. Fa. Minneboo en Walboom te Den Helder 27145. J. Roomeijer te Den Helder 27500. W. Uitterdijk te Wieringerwaard 27773. Pieter Doorn te St. "Maartensbrug 27800. Pieter de Geus Cz. te St. Maarten 28100. W. F. Labout te Den Helder 28240. Klaas Ooms te Bleskensgraaf 28400. P. Broers te Breezand 2S475. C. Blaauboer en B. van der Hoven, Schagen 28475. A. Smit te Den Helder 28800. A. C. van Oeveren te Middentmeer 20000. C. Dekker te Wieringerwaard 29675. Gebr. Kersbergen te Den Helder 29900. A. van Tiel en P. Buis te Alkmaar 30700. Het werk is niet gegund, wegens over schrijding der begrooting. Ingeschreven werd voor perceel II, de verf- en glaswerken, door: P. Kamp te Heerhugowaard-Noord f 1278. L. Nijman en Zonen te Alkmaar 1296. A. Harder Jr. te Anna Paulowna 1152. L. Boomsma te Slootdorp 1576. A. Braaf te Wieringerwaard 1650. G. van Kimmenaede te Breezand 1699. A. Blok te Anna Paulowna 1900. Th. C. Smiers te Anna Paulowna 2100. De gunning is aangehouden. Een biljet van Joh. v. d. Putten te Haar lem, die inschreef voor perceel I voor f 23585.en voor perceel II voor 1489. is ter zijde gelegd omdat het werd inge leverd na den tijd. daarvoor in het bestek aangegeven. DISTRICTSVERGADERING VAN DE COÖ PERATIE „DE TIJDGEEST" Maandagavond had in de zaal van den heer Slikker de districtsvergadering van de Coöperatie „De Tijdgeest" voor de leden dier Coöperatie in Anna Paulowna en Oudesluis plaats welke flink was bezocht. Een droevig transport. Voorafgegaan door de mareschaussée's wordt het stoffelijk overschot van de bij de ramp met den Glenn Martin-bommenwerper om het leven gekomen inzittenden naar Batavia vervoerd In het achterste gedeelte der zaal wa» langs één der wanden een stand manufac* turen aangebracht, welke vóór den aam vang en tijdens de pauzen, vooral de belang stelling van de dames-bezoekers tot ziclï wist te trekken. De voorzitter, de heer Gaijaard, opende met een hartelijk welkom aan de talrijke aanwezigen en achtte het een verheugend verschijnsel, dat, nu pas na een geringe opleving de tweede crisis weer was inge treden, de Coöperatie „De Tijdgeest" wee( op een beteekenende omzet-verhooging mocht wijzen. Men spreekt thans veel over ordening. Maar spreker meent, dat de ordening, door; de 28 arme wevers van Rochdale in het le ven geroepen, in velerlei opzicht als voor beeld gesteld kan worden en op den duur; beter zal blijken te voldoen, dan menigen maatregel der regeering, om zoogenaamd ordenend op te treden. Onze ordening is dan ook een andere dan deze .(Applaus) De voorzitter geeft hierop enkele bijzon derheden weer, welke er toe hebben geleid, dat het bestuur heeft gemeend den besteller de Bruin in de wijk Van Ewijcksluis te moeten ontslaan. Inmiddels is in diens plaats aangestld de heer H. Cornelissen. In den loop van dit jaar is de gedeelte lijken aansprakelijkheid omgezet in uitge sloten aansprakelijkheid. Tevens is het inleggeld van f 10.op f 6 teruggebracht, waarvan direct f 0.25 moet wordpn betaald, terwijl het volledige ini leggeld binnen drie jaar moet zijn gestort. Mej. Bos van 's-Gravenhage houdt hierop een propagandistische rede, waarin zij, naar aanleiding van een oud verhaal, wijst op den macht, waartoe Coöperatie kan leiden. In het thans echter nog vrij algemeen heerschende productie- en distributie-proces wordt alles nog beheerscht door de winst, welke hieraan verbonden is. Volgens spreek ster behoort dienen boven verdienen te gaan Vooral de vrouwen kunnen aan den op bouw der Coöperatie veel doen. Spreekster drukt daarom de vrouwen op het hart, al len mede te werken aan deze schoone taak: Ten slotte verzocht spr. straks mede te werken aan het fonds voor herstel van ar- me v^-°öPeratoren, door elk een bonnetje a f \>.05 af te nemen voor het Margaretha Meijboomfonds. (applaus.) Na de pauze, waarin een drietal taarten onder de aanwezigen werden verloot, wist het Duo Wi-Jo met zijn revue „Wat doet het er toe?" de aanwezigen nog op koste- lijken wijze te amuseeren. De voorzitter sloot met een propagandis tisch woord. PURMEREND, 1 Maart. Gem. Kaasbeurs. Verhandeld 15 partijen, wegende 16.000 Kg., handel goed, hoogste prijs f24.l stapel kleine Boerenkaas f22.—, 198 Kg. boter f 1.50—1.52, weiboter f L53 per kilo. Runderen, totaal 446 stuks: 145 vette koeien 6872 ct. per Kg., stug! 103 geldekoeien f 170—220 per stuk, matig; 150 melkkoeien f 180—310 per stuk, matig; IS stieren 5864 ct. per kilo, stug; 12 paar den f 80170 per stuk, matig: 20 vette kalveren 30—60 ct. per kilo. matig; 118 nuchtere kalveren: voor de slacht f 714, voor de fok f 1117 per stuk. vlug; 143 vette varkens voor de slacht 59—61 ct. per kilo, matig; 56 magere varkens f 2640 p. stuk, vlug; 322 biggen f 16—26 per stuk, vlug; 701 schapen f 1732 per stuk, matigt 19 bokken f 313 per stuk, matig; kipeieren J 33.30 per 100 st., eendeieren f 2.85 per 100 st., 6800 N.H. Blauwen 0.80-0.85; 2100 oude kippen en hanen 4550 ct. per kilo, matig; konijnen f 0.501.75 per stuk, 300 eenden 3060 ct. per stuk, duiven 40 ct. per paar. Coop. Centrale Eierveiling. Aanvoert 75.000 eendeieren f 2.95—3. 70.000 kipeieren 65—66 Kg. 3.35—3.40. 63—64 3.20—3.30. 60— 62 Kg. 2.85—3.10. 58—59 Kg. 2.80—2.95, 56—57 Kg. 2.7,5—2.80, 53—55 Kg 2.70—2.80, 50—52 Kg. 2.65—2.70. WARMENHUIZEN, 1 Maart. Roode kool 3.60—6. gele kool 1.50—2.50, Deensche witte kool 1.80—2.90. Savove kool 2.50. Bevelanders 3.10. Aanvoer: 60.700 Kg. roode kool. 33.300 Kg. gele kool, 41.500 Kg. Deensche witte kool. 150 Kg. Savoye kool, 100 Kg. Bevelanders. BROEK OP LANGF.NDTJK, 2 Maart. Uien 13.30—13.70. drielingen 11.10. grove 13.36—13.50, stek 9—10.10, peen 2.50—2.80, kleine peen 1.40—1.50. prei 3.20—7.30, rabar ber 8.20, roode kool 3—6.10. Savove kpol 130 2.50. gele kool 1.50—2.40, D. witte kool 1-302.60 knolselderie 2.60, 2e soort 1.— NOORDSCHARWOUDE, 2 Maart. Aanvoer: 1250 Kg. peen 2.40, kleine peen 1.40, 11650 Kg. roode kool 3.505.80. 1050 Kg. groene kool 2.20—4.20. 7150 Kg. gele kool 1.502.20, 28800 Kg Deensche witte kool 1.30—2.70.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 8