dagblad voor den helder en hollands noorderkwartier „Ik bekende onder dwang" roept Krestinski uit Mr. Oud en de Ds. Niemoeller ten tweeden male gearresteerd Rijksbegrooting De andere beklaagden bekennen Italië regeert Abessinië REIST PER WACO Dc tocht van dc Indische sportvliegers 1 Het monsterproces te Moskou DONDERDAG 3 MAART 1938 66e JAARG. No. 8248 Pe predikant houdt zijn onschuld vol De Koningin wenscht geen standbeeld Engeland erkent Dtt nummer bevat 8 pagina's EERBERICHT DE BILT SEINTI Britsch-Japansche spanning HE LDERSCHE COURANT KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) Uitgave der Uitg.-Mi|. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder Wat in de vroegere processen nog nooit jg gebeurd: een der beklaagden, de gewezen onderministei Krestinski, heeft het „niet sshuldig" uitgeroepen. Hij riep uit zijn ver klaringen tijdens het vooronderzoek onder dwang te hebben afgelegd en hield deze houding den heelen dag vol, ook toen zijn medebeklaagde Rijkov zeide, dat Krestinski joog. Deze antwoordde toen: Niemand van jullie waarheid, behalve ik. spreekt de Toen de openbare aanklager vroeg, wan- peer Krestinski dan was begonnen met de >vaarheid te spreken, zeide deze: „Met den dag van heden". Voor het eerstl Steeds hebben de beklaagden in de mon- gterprcessen der Sovjetrepublikeinen prmpt erkend schuldig te zijn aan alles wat hun werd ten laste gelegd. Hun onbegrijpelijke houding wekte steeds de verwondering van ieder, die deze dingen nuchter en objectief beschouwt. Buffetten, koffie, gebak De mise-en-scène voor deze gedenkwaar dige zitting was als steeds. In de corridor waren weer buffetten ingericht, waar men koffie, mineraalwater en gebak kon krij gen. Er waren in ie zaal vijf- a zeshonderd menschen aanwezig. De uniformen der le den van de G.P.Oe beheerschten het beeld. Enkele buitenlandsche diplomaten waren aanwezig. Bekentenissen! Om twaalf uur precies werden, bewaakt door tientallen gewapende Gepoesoldaten, de 21 beklaagden binnengeleid. Boecharin en vooral Rykof maakten den indruk van de diepste verslagenheid. Ook de ande re beklaagden zagen er murw en willoos uit. Jagoda is geheel ver grijsd. 'Als gramofoonplaten die worden afge draaid, zegden de beklaagden hun lesje op. Rakonski verklaarde een spion van Japan te zijn. Rykof vnd zichzelf een misdadi ger, Jagoda had veel met vergif gewerkt. Allen verklaarden Trotzkisten, vijanden des volks geweest te zijn, die den dood hadden Verdiend. Tot zoover dus had de regisseur eer van zijn werk. Toen viel de verklaring van Kretinski. als een bom 5n de rechtszaal! De beschuldiging tegen hem was, dat hij in 1931 in opdracht van Trotzki in contact is getreden met de Duit- sche spionnagedienst. Zestien jaar lang zou Wj dus tegen de Sovjets in stilte geageerd hebben. Blok van rechts-Trotzkiïsten. De acte van beschuldiging behelst o.a.: dat de beklaagden in opdracht van spionna- gediensten van aan de sowjet-unie vijandi ge mogendheden een samenzweerdersgroep hebben georganiseerd onder den naam „blok van rechts-Trotzkiïsten". Deze groep stelde fich ten doel, de socialistische maatschappij in de Sowjet-unie ten val te brengen, het ka pitalisme en de macht van de bourgeosie te herstellen en deelen van 't land af te staan kan genoemde mogendheden. De leden van het blok, die in de Sowjet- Une zelf geen steun vonden, stelden al hun hoop op gewapende hulp van buitenland sche aanvallers, Vele leidende deelnemers waren sinds langen tijd agenten van bui tenlandsche spionnagediensten. Dit geldt Vooral voor de ziel der samenzwering, den «volksvijand." Trotzki. De beklaagde Rosen- goits begon zijn spionnagewerk voor de Duitsche generale staf in 1923 en voor de Kngelsche spionnagedienst in 1926. Rakows- ki was sedert 1924 agent van de F.ngelsche spionnagedienst. Grinko werd in 1932 spion van Duitsrhland en Polen. Rykow, Boecharin en anderen waren hier in volkomen op de hoogte en bevorderden deze m~ spionnage. Eenige beklaagden zijn sge.nt, geweest van de tsaristische geheime politie (Ochrana). Kwestie-Gorki. Phi het onderzoek" werd vastgesteld, dat "rki. Koeibvsjew en Mensiinski het slacht j er zijn geworden van gewelddaden, door ae samenzweerders hedreven. Volgens __.Ta- goda was het de bedoeling, een verwijde- ing te veroorzaken tusschen Gorki en tl'a'in. Qorki bleef Stalin echter trouw. h»aarorn besloot .Tagoda. Gorki te doen ver fijnen. Jagoda verzekerde zich de me ewerking van dr Lewin, den vroegeren huisarts van rK)rki van prof. Pletnew, ®n Gorki's en zijn eigen secretaris. Boe- rnarin bevestigde dit alles. Tomski had h'vn daarover in 1935 gesproken. Rykow hc^estierte dit eveneens. Jagoda zou Gorki's secretaris hebben angeraden. ziin meester kou te laten vat- T. daar Gorki's longen <Ht niet meer zou- pu kunnen verdragen. Dr. Lewin bekende 0f)k srhuld. TTij had niet de goede medicii- rpn voorgeschreven. On hevel van .Tagoda iad bh samen metd r. Kazakow den G.P.Oe v°u"zitter Menziinski vermoord. A dus do arte van beschuldiging. Krestinski heeft echter de regie in. de war gegooid. Een der beklaagden: BOECHARIN. In de kwestie Gorki valt de onlogische beschuldiging op. dat de samenzweerders de gpiegenheid voorbij lieten gaan, Stalin te verwonden, maar een longlijder als Gor ki en een hartpatiënt Menziinski wier da gen geteld waren, als slachtoffer kozen! Met dit proces is echter bewezen, dat Stalin om de meening van het buitenland geen steek meer geeft, maar slechts ziin eigen onderdanen aan wil toonen, dat zijn hand zwaar neerkomt op een ieder die het waagt zich to~<*n hem in de weer te stellen. Uit de briefwisseling, welke gevoerd is naar aanleiding van aanvragen van vereeni- gingen aan de Koningin, om een standbeeld van H.M. te mogen oprichten ter gelegen heid van Haar regeeringsjubileum, moet volgens de Maasbode worden afgeleid, dat het H. M. niet aangenaam zou zijn, wanneer bij Haar leven reeds standbeelden voor Haar zouden tot stand komen. DE OVERTREDING VAN DS. NIEMOELLER. De tekst van de kanselparagraat, waartegen Ds. Niemoeller zich. ver grepen zou hebben, luidt als volgt: „Een geestelijke of ander bedie naar des Woords, die in uitoefening of naar aanleiding van de uitoefe ning van zijn beroep in het open baar voor een menschenmenigte, in een kerk of op een andere voor re ligieuze bijeenkomsten bestemde plaats voor verscheidene toehoor ders aangelegenheden van den staat op een den openbare vrede in ge vaar brengende wijze tot onderwerp maakt van een proclamatie of be spreking, wordt bestraft met gevan genis- of vestingstraf tot ten hoogste twee jaren." ZEVEN MAANDEN VESTINGSTRAF EN HOOGE GELDBOETE GE- EISCHT. Na het verlaten van het gerechts gebouw te Berlijn, werd Ds. Niemoel ler gisteren door de Gestapo opnieuw gearresteerd en naar het hoofdbureau van politie gebracht. Men veronder stelt, dat deze maatregel werd geno men om te voorkomen, dat te Dahl- hem, waar men met spanning wacht te op den terugkeer van den predi kant, een betooging zou worden ge houden. Honderden personen stonden bij den uit gang van het gerechtsgebouw op den vrij ge laten predikant te wachten en waren getuige van deze opzienbarende tweede arrestatie. Hei vonnis. Ds. Niemoeller werd door het Bij zondere Gerechtshof, wegens voortge zet vergrijp jegens paragraaph 130 a., artikel 1 van het wetboek van strafrecht veroordeeld tot zeven maanden vestingstraf. Voorts werd hij wegens vergrijp tegen de verorde ning van 28 Februari 1933, een veror dening tot bescherming van den Oud-minister spreekt voor studenten. de Het studentencorps aan de vrije universi teit te Amsterdam heeft een zg. politieken dag" gehouden, bij welke gelegenheid Mr.. P. J. Oud, oud-mnister van financiën en lid van de Tweede Kamer een inleiding heeft gehouden over: „De Rijksbegrooting in haar politieke en juridische beteekenis". De Staten-generaal, aldus mr. Oud, behoo- ren de koorden van de beurs in handen te houden. Spr. ging de oorsprong en ontwik keling van het budgetrecht na. Er mag geen belasting worden geheven zonder wet, dus OUD-MINISTER P, J, OUD. goedkeuring der Sta ten-Generaal is noodig. De begrooting wordt gesplitst in de be grooting van uitgaven en middelenwet. Bij de eerste vraagt de regeering machtiging voor het doen van een maximaal bedrag aan uitgaven. In de middelenwet komt dc opsomming der heffingen voor, waaruit de regeering de baten hoopt te krijgen. De begrooting van uitgaven bestaat uit twee titels: de gewone en de buitengewo ne dienst. De vraag of een post op „gewoon" of op „buitengewoon" zal worden gebracht, behoort tot de uitsluitende bevoegdheid van den minister van financiën. Is het geld eenmaal toegestaan, dan be slist de minister van financiën over het on derbrengen op „gewoon" of „buitengewoon" Bij het belasten van „buitengewoon" den kapitaaldienst moet hij de toekomst in het oog houden, om zijn opvolger niet voor groote lasten te plaatsen. De grondwet verbiedt niet, dat een lid der Kamer een suppletoire begrooting indient. Spr. achtte het echter in strijd met de goede verhouding tusschen regeering en parlement Het recht van amendemen kan in verschil lend licht worden bezien. Verwerpt de Ka mer een post, dan blijft zij op haar terrein. Onderscheid in de juridische en politieke waarde komt niet alleen bij verlaging, doch ook bij verhooging van een post tot uiting. Bij verhooging wordt bevoegdheid tot uitgeven, geen verplichting tot uitgeven, verleend. Juridisch loopt de regeering vrij, maar politiek niet. indien zij de uit spraak van de Kamer naast zich neerlegt. Wanneer een regeering geld uit geeft, dat niet op de begrooting staat dan komt men op het terrein van de ministerieele verantwoordelijkheid. Aanvankelijke wilde men deze verant woordelijkheid drieledig: strafrechterlijk po litiek en financieel. Tot neerlegging van deze gedachte in de grondwet is het nim mer gekomen. De verantwoordelijkheid is in de practijk uitsluitend politiek. Spr. besloot met te zeggen, dat wij het Nederlandsche staatsrecht in eere moeten handen. De verschillende verantwordelijk heden moeten wii goed uit elkaar houden. Een geanimeer debat volgde op deze in leiding. De minister-president, dr. H. Colijn, had bericht gezonden dat hij was verhinderd de vergadering bij te wonen. DS. NIEMOELLER, staat, veroordeeld tot een geldboete van 500 R.M. en wegens een verder, gelijk vergrijp tot een geldboete van 1500 R.M. De vestingstraf en de 500 R.M. geld boete worden geacht door het voor arrest te zijn voldaan. In plaats van de boete van 1500 R.M. komt, ingeval van nietbetaling een gevangenisstraf van drie maanden. Bovendien werd beklaagde ver oordeeld in de kosten van het pro ces. Protestantsche elementen nader tot de overheid? Men beschouwt het tegen Niemöller uit gesproken vonnis als vrij verzoenend. Het zal, naar de opvatting te Berlijn de protes tantsche elementen nader tot de overheid brengen. De strijd tegen het „politieke ka tholicisme" zal echter zonder respijt voort gezet worden. Negus bezoekt Lord Halifax. Tijdens het proces, dat de Negus een Britsche maatschappij heeft aangedaan, ten einde een regeling te krijgen van de beta ling der gelden, welke de maatschappij hem schuldig is, in verband met een overeen komst over een draadlooze verbinding tus schen Engeland en Ethiopië, verklaarde een der advocaten, dat hij het ministerie van buitenlandsche zaken heeft gevraagd uiteen te zetten of de Britsche regeering erkende, dat de Italiaansche regeering „De Facto" de regeering van Ethiopië was en of zii erken de, dat Italië in werkelijkheid geheel Ethio pië beheerschte. De advocaat verklaarde verder dat het Foreign Office hierop heeft geantwoord dat: De Britsche regeering de Italiaan sche regeering erkende als regeering „de facto" over dat deel van Ethiopië, dat zij bezet houdt. Aan gezien on het ongenblik Italië prac- tisch geheel Ethiopië beheerscht, erkende de Rritsrhe regeering. dat Italië „de facto" de regeering uit oefent in Ethiopië. De som. welk'e de negus eischt bedraagt 10.613 pond sterling. De Britsche maatschap pij heeft erkend deze som schuldig te zijn. doch zij deed opmerken, dat ook de Itali aansche regeering er aanspraak op maakt en zij is niet voornemens aan twee perso nen het bedrag uit te betalen. De rechter heeft nog geen beslissing ge nomen. De Negus bezoekt het Foreign Office. Gisteravond heeft de Negus een bezoek ge bracht aan het Foreign Office, waar hij ontvangen door Lord Halifax. door geheel West-Friesland naar Den Hel der. Wieringermeer en Amsterdam. VLUG. VEILIG GOEDKOOP. Verwarmde wagens. Verwachting: Matige, in het N tiidelijk nog krachtige, meest W. wind. betrokken tot zw of half bewolkt, weinig of geen regen, weing verande ring in temperatuur. Verdere vooruitzichten: Weinig verandering. Luchthavenautoriteiten in den vreemde vol argwaan. Mist en wind getrotseerd. Om tien minuten over half twee kwamen de Indische sportvliegers, wier vlucht van Batavia naar Ne derland in het kleine, ranke „Hor- neth-Moth" sportvliegtuig met zoo veel belangstelling gevolgd werd, gisteren op Schiphol aan. Zondag 20 Februari zijn zij van Batavia naar Nederland vertrokken en gistermid dag op den elfden dag na hun vertrek uit Batavia zetten zij voor de eerste maal voet op Hollandschen bodem. Een luid gejuich steeg van het terein op, toen de heeren Rous en Souman, uit de met bloemen volgeladen cabine stegen. Luchtvaartautoriteiten, familie en sport- collega's bereidden de vliegers een hartelijk welkom. Het verloop van de vlucht. Wij hebben even gelegenheid gehad den. heer Rous enkele bijzonderheden omtrent zijn vlucht te vragen. De vlieger vertelde, dat de weersom standigheden over het algemeen erg slecht waren geweest. Reeds den eersten dag toen van Batavia via Singapore naar Alor- star werd gevlogen was het weer verre van gunstig. Den tweeden dag werd Rangoon bereikt, waarna den derden dag tot Gava werd ge vlogen. Tiidens deze laatste étappe zoo vertelde de heer Rous moest ik voor de eerste maal sinds Ik vlieg geheel op de instrumenten afgaan. Dat was hoven de Golf van Chittagon, waar een dichte mist elk uitzicht belemmerde. Maar we kwamen er gelukkig goed door heen. In Gava (Britsch Indië) begon de groote ellende met de papieren. Deze heb ben op bijna alle vliegvelden groote moei lijkheden veroorzaakt. Opvallend was het daarbij hoe argwanend men was Soms moest vele uren worden gewacht, voordat men deze wilde afteekenen. Tusschenlanding in de woestijn. Den zesden dag zoo vertelde de heer Rous verder was het weer bijzonder slecht. We hadden te kampen met een tegenwind van 85 K.M. en waren hierdoor gedwongen om in het midden van de woestijn bij het pompstation H. 5 een tusschenlanding te maken. Den zevenden dag bereikten wij Alexan- drië. vlogen den volgenden dag over Libye, in Hamsit en overnachtten tenslotte in Beng kasi. Gedurende deze heele étappe hadden de vliegers behalve de woestijn, niets anders dan forten en soldaten gezien. Zoowel in Hamsit als Bengkasi wa ren de autoriteiten zeer argwanend geweest en het had den vliegers de grootste moeite gekost om de haven autoriteiten ervan te overtuigen, dat zij maar gewone sportvliegers wa ren en dat van spionnage of andere bijzondere voornemens hoegenaamd geen sprake was. Via Sardinië, Corsica en Cannes waren de vliegers den tienden dag Dinsdag in Dyon geland om Woensdagochtend in bijnn 4 uur de laatste étappe naar Holland rn daarmede de geheele vlucht te volbrengen. De Britsch—Japansche betrekkingen te Sjanghai zijn weer gespannen tengevolge van het neerschieten van een Chineesch bur ger op onder Britsche bewaking staand ter- rein door een Japanschen soldaat, Volgens een officieele Japansche lezing had de Chinees koperdraad gestolen op Japansrb gebied en weigerde hij gevolg te geven aa i de sommatie van een .Tapansch schildwacht om te blijven staan. Tokio meldt, dat stren ge maatregelen tegen spionnage zullen wor den genomen. Japansche bladen kanten zie i vooral tegen buitenlandsche toeristen, die ongeveer allemaal spionnen zouden zijn. De Amerikaansche garnizoenstroepen zijn voor het grootste gedeelte uit Tientsin vertrokken.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 1