RADIO Millioenensfrijd T Om een aufobusdienst over den Afsluitdijk de don juan Een carnavals legende E D G A R R C BURROUGH Doktoren van Prinses Juliana geridderd Korporaal met sergeants allures De beenwond van baron Roëll Oneerlijk penningmeester voor het Hof Dc dief kon best door het luik De diefstallen in Den Haag Vacantie voor Finsche arbeiders Benzine in autobus vatte vlam PROGRAMMA 13 >e verschrikte angstkreten van de panter ermengden zich met de aanvalskreten van arzan. Akoet had juist tijd genoeg gehad op zij te springen. De witte aap stak zijn ïes met een laatste krachtige stoot in het 'aam van de panter. Deze richtte zich nog nmaal op en viel toen dood neer. En weer klonk door de jungle de wilde overwinnings- kreet van Tarzan. Akoet en zijn troep keken verbaasd van de dode panter naar de krach tige figuur van de man, die hem verslagen had. Tarzan was de eerste die sprak: „Twee maal heb ik Akoet het leven gered, als Akoet of zijn troep in nood verkeren, laat hij Tarzan dan roepen... zoo...!" En de aapman liet een vreselijke kreet horen, waarmede de leden van zijn vroegere troep een vermist lid riepen. „En", vervolgde hij, „als zij Tarzan zo horen roepen, laten ze er dan aan denken, wat hij voor Akoet deed en met grote haast naar hem toe komen. Zal het zijn zoals Tarzan zegt? Van Akoet en zijn troep werd een gegrom van instemming vernomen. Daarna begon de troep weer naar voedsel te zoeken, alsof er niets gebeurd was. Het blanke lichaam van Lord Greystoke mengde zich met de bruine, harige lichamen van zijn metgezellen, als ze op jacht waren. Hij merkte, dat Akoet met een vriendelijke blik in zijn kleine ogen, aldoor dicht bij hem bleef. Soms, als Akoet een speciale lekkernij vond, gaf hij deze aan Tarzan. (Nieuwe spelling.) H. M. de Koningin heeft benoemd tot Commandeur in de Huisorde van Oranje: le. bij bevordering dr. C. L. de Jongh, te 's-Gravenhage; 2e. dr. C. T. van Valkenburg, te Amster dam; 3e. dr. J. de Groot te 's-Gravenhage. De 21-jarige reiziger G. V., te 's-Graven- hage dienstplichtig korporaal, had op de mouwen van zijn veldjas sergeantstrepen laten stikken en had zich met dat uniform op den openbaren weg vertoond, toen hij met groot verlof was. De politierechter had hem daarvoor een gevangenisstraf van een maand opgelegd, van welk vonnis verdachte en officier van Justitie in hooger beroep bij het Haagsche gerechtshof waren gekomen. Verdachte voerde aan, dat hij het uniform wilde gebruiken voor een tooneelstukje bij een bruiloft op te voeren en dat hij voor dat feit al in dienst gestraft is. De procureur-generaal meende, dat het vonnis van den politierechter vernietigd moest worden, omdat deze zaak tot de com petentie van den militairen strafrechter behoort. Indien het hof in overeenstemming zijn uitspraak zal doen, zal verdachte opnieuw voor den krijgsraad vervolgd worden. Arrest 10 Maart. Gisteren behandelde de Raad van State de weigering van de R.A.P.-commissie van de aanvrage der Gebrs. de Jong te Sint An na Parochie en Leeuwarden voor een autobusdienst LeeuwardenRotterdam over den Afsluitdijk. Mr. Polak kwam voor appellanten de Jong op. Pleiter wees op de perfectionnee- ring van het autobuswezen voor het vervoer langs grootere afstanden. Men kan, aldus pleiter, het moderne weg verkeer eenigen tijd tegen houden, maar men kan het niet tot stilstand brengen. De afstand LeeuwardenRotterdam leent zich uitnemend voor een autobusverbinding en bovendien is deze veel goedkooper dan de treinverbinding en zeker veel geriefelij ker dan de door de Ned. Tramwegmaat schappij aanbevolen verbinding: trein Rot- terdamDen Haag, tram Den HaagLei denHaarlemAmsterdam, boot Amster damLemmer, tram LemmerJoure en bus JoureLeeuwarden. Mr. Bierman bestreed het beroep namens de Ned. Spoorwegen en de heer Bruining bestreed het namens de Ned. Tram wegmaat schappij. De koninklijke beslissing volgt la ter. Met herstel eenige weken gemoeid Het ongeval, dat den commissaris der Ko ningin in Noord-Holl.and, mr. dr. A. baron Roëll, Dinsdag op de Groote Markt te Haarlem is overkomen, schijnt van ernsti ger aard te zijn geweest dan aanvankelijk werd gedacht. Zooals men weet liep de heer Roëll een spierscheuring in het linkerbeen op. Naar de behandelende geneesheer, dr. Koot mededeelt zullen met een volledig herstel nog wel eenige weken gemoeid zijn. Slachtoffer van het plichtsver zuim van anderen? Voor het gerechtshof te Amsterdam had zich gisteren in hooger beroep een 58-jarig. loodgieter uit Hilversum wegens verduistering te verantwoorden. Verdachte bedroog reeds lang den Chr. Nationalen Werknemersbond, waarvan hij penning meester was. Controle werd sinds lang op zijn kas.niet meer uitgeoefend; het bestuur vertrouwde hem. Zóó las spreker in zijn finantiëele jaar verslagen steeds voor, dat hij groote bedra gen op de Postspaarbank had gedeponeerd... in waarheid had hij deze bedragen voor zijn eigen genoegen vërtèerd! Hét was be kend, dat verdachte een stevig glas bier dronk en geregeld in loterijclubs speelde. De procureur-generaal vorderde bevesti ging van het vonnis der rechtbank (vier maanden gevangenisstraf.) De verdediger merkte op, dat verdachte mede het slachtoffer van het plichtsverzuim van anderen geworden was, en bepleitte clementie. Arrest 16 Maart. Het gerechtshof te Amsterdam veroor deelde gisteren den 38-jarigen metselaar A. H. O. wegens diefstal met braak tot twee jaar gevangenisstraf. Hij had ing''--"1"en in een kantoor aan de Spuistraat, waar hij f700.buitmaakte. Conform den eisch van den procureur-generaal bevestigde het Hof het vonnis der rechtbank. De politie had vingerafdrukken van ver dachte in het belendend perceel gevonden. Hij ontkende ten stelligste zich aan in braak te hehbpn schuldig gemaakt, wel gaf hij toe in dat belendende huis te zijn ge weest. Volgens hem zou hij onmogelijk door het luik waarop zijnv vingerafdrukken waren gevonden hebben kunnen kruipen om in het kantoor te komen. Het Hof be sliste, dat dit punt nader onderzicht moest worden en toen bleek, dat hij er wel door kon klimmen. FEUILLETON. roman door e. phillips- oppenheim Zij dronken cocktails In den Wintertuin, wandelden over de terreinen, en lunchten *an hetzelfde tafeltje als toen. „Wat zjjn wij toch slaven van onze gevoe lens lispelde zij. ,Ik voel mij al zoo behaaglijk omdat ook dezelfde kellner ons bedient... Dus je bent naar de stad gekomen voor het hu welijk van je dochter?^ Ik meende, dat je totaal met je familie gebroken had?" „Dat heb ik ook," antwoordde hij. „Maar ik heb beloofd het huwelijk of de begrafe nissen van wie van hen ook, te zullen bij wonen." „Is er ook iets aardigs aan die dochter van je?" vroeg zij. „Dat heb ik nooit kunnen ontdekken. Ze was een hebzuchtig, prachtlievend, zelfzuch- 'g en leugenachtig meisje. Ik dank den he- nieI, dat zij fatsoenlijk onder dak is." „Ik zou je bij dat huwelijk weieens willen zien," lachte zij. „Welnu, dat zul je niet, noch iemand dien ik ken, met uitzondering misschien van Mr. Spearmain. Ik vind het vreeselijk, en toch was ik blij met die kaart. Weet je, het heeft mij een zware strijd gekost om uit Londen weg te blijven. En nu moes. ik er wel heen." „Als wij elkaar om de veertien dagen of zoo ontmoetten." overpeinsde zij, .zouden wij misschien alle verborgen gebreken ontdek ken, die wij bezitten." „Helaas, dat kan niet," zuchtte hij. „Jij hebt mezelve onder het oog gebracht, dat je belofte aan Sir Arthur gehouden moet wor den, zoowel naar de let'.er als naar den geest." „O, wij zullen zijn eigenliefde in bescher ming nemen," antwoordde zij luchtig. „Wij gaan dineeren in zoo'n eigenaard g restaurant in Chelsea, waar niemand uit onze kringen komt, of ik bak in mijn atelier een paar spie geleieren voor ie Daarna r>ek je een pijp, en scheld op mijn werk." „Ik zou je scni'derij graae zien." „Dat zul je morgen," beioofde zij. „Somtijds noud ik het voor mijn beste werk. dan twijfel ik weer. Zeg eens, ben je sedori nog naar het Eiland geweest?" „Vele malen." Je weet, dat ik naar B'.akeney kom?" „Dat heeft George mij verteld „Aan het einde van mijn bezoek," stelde zij in uitzicht, „zal ik weten wa' rrij te doen staat, Op dit oogenblik twijfel ik eigenlijk al niet meer Ik ben zeer gelukkig. Peter geluk kiger dan sinds lang het geval was. De koor den van mijn belofte snijden mij dieper in het vleesch dan ooit, en toch voel ik me gelukkig met jou samen te zijn." „Ik ben blij gekomen te zijn," antwoordde hij eenvoudig. Zij reden bijna zwijgend terug. Bij het naderen van Chelsea Street, waar haar atelier Een der daders aangehouden. Zooals men zich zal herinneren zijn in den nacht van Zaterdag op Zondag en in dien van Zondag op Maandag acht diefstallen in Den Haag gepleegd. Zoo werden uit een perceel aan de Da Costastraat 'n luidspre ker en eenige kleedingstukken gestolen. Thans heeft de politie als verdachte van dezen diefstal aangehouden zekeren P. van E., wonende in de Da Costastraat. De ge stolen goederen zij bij hem thuis gevonden en in beslag genomen. De man is voorloo- pig in bewaring gesteld. Een negentienjarig meisje maakt er aanspraak op. De negentienjarige Olga Zaharoff heeft aanspraak gemaakt op het fortuin van Sir Basil Zaharoff, die de grootste fabrikant van munitie wordt genoemd en in Novem ber van het jaar 1936 in Frankrijk stierf. Zijn fortuin bedraagt niet minder dan 50 millioen pond. Olga bewees voor den rech ter, dat zij een achternicht was van Sir Ba sil; zij studeert nog aan de Universiteit te Boston. Zij vertelde, dat het testament, waarbij Sir Basil hajr zijn vermogen na liet. spoorioos was verdwenen. Acht jaar geleden bezocht zij hem te Parijs en toen vertelde hij haar, dat hij van plan was haar alles na te laten. Olga zeide voorts tot een der redacteuren van de Daily Express dat de broer van haar vader nu voor de Fransche Rechtbank een proces voert om het geld in handen te krijgen. Mijn ouders aldus zeide het meisje vluchtten vóórdat de revolutie uitbrak, uit Rusland. Sir Basil, voegde zij er aan toe, was of ficier in het Russische leger, vóórdat de oorlog uitbrak. Hij trouwde op jeugdigen leeftijd, maar zijn vrouw stierf tegelijk met het kind, dat zij ter wereld bracht.. Toen Olga geboren werd, stelde Sir Basil een groot belang in haar. Sir Basil liet geen testament na. Zijn onderneming in Engeland wordt op een waarde van 193.03 pond ge schat. Men zegt, dat hij tien jaar geleden alreeds het grootste deel van zijn fortuin had weggegeven. Zijn stiefdochters beweerden, dat zijn eigendommen in Frankrijk niet meer waard waren dan 100.000 pond. Het is nu maar de vraag of de jonge Olga Zaharoff de buit zal binnenhalenl lag, voelde hij dat haar hand lichtelijk beefde. „Ik vraag je niet om binnen te komen. Peter," zei ze. „Hier moet je langzamerhand aan gewennen. Veel genoegen bij het huwe lijk!" Hij hielp haar bij het uitstappen, en toen zij naar binnengegaan was, reed Peter Cradd naar zijn kamers terug Hjj ging rechtstreeks naar zijn slaapkamer, sloot de deur af, en trok de gordijnen dicht. Dit uur behoorde hem alléén. HOOFDSTUK XXXIV. In de kerk waren geen schikkingen voor hem genomen, een nalatigheid, waarvoor hij dankbaar was. Hij zocht een plaatsje achter af op, waar hij in een soort gespannen ver wachting de geheele opvoering van de parodie van een deftig huwelijk bijwoonde. Mrs. Cradd b(j het aanschouwen van haar doorliep hem een lichte rilling droeg een goed costuum van een goede modiste, waarin ten vrouw van de helft van haar postuur er zeer goed uitgezien zou hebben, maar bjj haar lichaams omvang overal dreigde te bersten. Zij leunde op d' arm van Mr. Bloxom, die een zwierige jas, gebloemd vest, vit zijden das en een tuiltje witte lathyrus in zijn knoopsgat droeg Verder, een geruite pantalon, meer wit dan zwart gestippeld, verlakte schoenen en witte slobkousen. Lena, die er voor één maal ietwat zenuwachtig uitzag, wat haar des te beter stond, werd ten huwelijk geleid doo*- George die passend gekleed wan en zich behoorlijk gedroeg. Zoodra de plechtigheid afgeloopen was. sloop Peter Cradd de kerk uit en reed naar Arlington Street, waar hij zich een sterke whisky-soda inschonk. Bij de receptie was hij een van de eersten. „Kijk, daar heb je Pa!" riep Mrs. Cradd, hem aan Lena wijzende. „Je ziet er best uit, Peter, maar eerder gekleed voor een begra Hoe de Tsjechen boetten. In Noord Bohenpen, te Jirkova Chomutov, is Zondag de pelgrimstocht van halfvasten gehouden, welke zijn oorsprong vindt in een oiide, tot 1588 teruggaande traditie. Vol gens de legende had, toen in dat jaar de Carnavalsstoet voorbij het kerkhof trok, een der deelnemers met luider stemme geroe pen. „Staat op luiaards, komt met ons mee". Een zwarte ridder stond hierop uit zijn graf op -en -volgde den stoet. Toen de ze terugkeerde, had de zwarte ridder ge zegd: „Vandaag hebt gij mij uitgenoodigd, ik noodig u uit voor over een jaar". Kor ten tijd daarop overleed de man, die de dooden van het kerkhof geroepen had, plot seling en brak in het dorp een pestepidemie uit. Sindsdien wordt jaarlijks een boeteproces sie naar het kerkhof gehouden. In den loop van den tijd is de oorspronkelijke beteekenis van deze optocht echter verdwenen en heeft de stoet geheel een carnavalskarakter ge kregen. De optocht van dit jaar is zeer ge slaagd. Wettelijke regeling in voorberei ding. De minister voor sociale aangelegenheden mFfdland'TaToif hel paMement een wets ontwerp indienen, waarin bepaald wordt, dat ieder handarbeider in Finland recht heeft op een jaarlijksche vacantie. Op het oogenblik hebben de kantoorbedienden en ambtenaren reeds recht op een jaarlijksche vacantie, doch er zijn nog geen bepalingen in de wet opgenomen voor arbeiders. Het wetsontwerp, dat thans in voorbereiding is en dat waarschijnlijk nog dit voorjaar door het parlement in behandeling zal worden genomen, bepaalt, dat alle handarbeiders in fabrieken, winkels etc. ieder jaar, na een arbeidsperiode van zes maanden vijf dagen, na een arbeidsperiode van een jaar, negen dagen vacantie zullen krijgen, zij, die langer dan vijf jaar in een onderneming gewerkt hebben, zullen recht krijgen op twaalf da gen vacantie. Doodelijk ongeluk in Iran. Aan de pas van Malavi hij Luristan (Iran), is oen ontploffing ontstaan in een autobus. Vijf passagiers kwamen om het leven en zeven anderen werden ernstig ge wond. Het ongeluk is te wijten aan den chauffeur, die met een onbeschermd licht wilde nakijken, hoeveel benzine zich nog in den tank bevond. VRIJDAG 4 MAART 1938. Hilversum I, 1875 en 415,5 m. 8.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. lb.00 AVRO. 4.00 VARA. 7.30 VPRO. 9.00 VARA 10.40 VPRO. 11.0012.00 VARA. 8.00 Gramofoonmuziek. 8.05 Sportreportage. 8.20 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Declamatie. 10.40 Gramofoonmuziek. 11.10 Vervolg declamatie. 11.30 Orgelspel. 12.00 Omroeporkest (gr.pl.). 12.30 Renova-kwintet. I.30 Gramofoonmuziek. 2.00 Declamatie. 2.30 AVRO-Dansorkest en solisten. 4.00 Gramofoonmuziek. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 De Ramblers. 6.00 Amateursuitzending. 6.30 Politiek radiojournaal. Gramofoonmuziek. N W-Uitzending. 7.20 Gramofoonmuziek. 7.25 Berichten ANP. 7.30 Berichten. Causerie „Lezen in de Bijbel". Zang en piano. 8.30 Literaire causerie. 9.00 VARA-Orkest en soliste. 10.00 „Fantasia", m.m.v. solisten. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Avondwijding. II.00 Pianovoordracht. 11.30 Jazzmuziek (Gr.pl.). 11.5512.00 Gramofoonmuziek. Hilversum n, 301,5 m. Algemeen Programma, verzorgd door de KRO. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Bijbelsche causerie. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Melodlsten, solist en Gramofoon muziek. 2.00 Gramofoonmuziek. 3.15 KRO-Kamerorkest. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.15 KRO-orkest. 5.05 De KRO-Melodisten en solist. 6.00 Land- en tuinbouwcauserie. 6.20 Gramofoonmuziek. 6.30 Berichten. 6.45 Inleiding volgende uitzending. 6.55 Uit Weenen: Weensch symphonie-Orkest. Wiener Singakademie, Onderwijskoor en solisten. 9.20 Gramofoonmuziek. 9.30 Causerie „Het levenswerk van F. v. Zeppelin". 9.50 KRO-orkest. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Lily Mathé en haar Zigeunerknapen- orkest. 11.1012.00 Gramofoonmuziek. 6.45 6.50 7.35 8.00 fenis dan voor een bruiloft." „Ik woon buiten," antwoordde hij, en neem zelden aan plechtigheden deel. Hoe maken jullie het, Henry en George? Lena, ik ver heug mij zeer. als dit je gelukkig maakt." „Dit is Roderick, Pa," stelde Lena haar man voor, die er voor zijn klasse mee door kqn. „Ten eerste bedankt voor de cheque." „Een mooi cadeau," voegde de bruidegom er bij. „Aangenaam kennis met u te maken, sir. Komt u ons af en toe eens bezoeken? Wij gaan wonen in Welken Square, Kensington, niet zoo ver uit de buurt." „Dank u," zei Peter Cradd. „U handelt in effecten, hoor ik." „Een makelaarskantoor. Neemt u een glas champie, sir. 't Is hier goed spul, geloof ik." „Haha!" riep Mr. Bloxom, naderbij komen de. „Hierzoo, kellner! Lekker goedje, sir, door mij uitgekozen, proef eens." Peter Cradd proefde, en zei dat het hem smaakte. Lena, die trotsch op haar „pa" was, omdat ze zeer goed zag dat hij dat cachet bezat, wat aan de anderen ontbrak, toonde hem de huwelijksgeschenken. „Vader," zei ze nu, „het komt mij weieens in de gedachten, dat wij u vroeger eigenlijk leelijk behandeld hebben. Wij allen bedrogen en plunderden u. Wat zult u het land aan ons gehad hebben!" „Bepaald dol was ik niet op jullie, maar, Lena, het schenkt mij toch een zekere vol doening je dat te hooren zeggen. Het bewijst mij, dat je begonnen bent met nadenken." „O, 't is maar tjjdelijk riep ze ongevoelig. „Het kwam maar even bij me op. Als we een paar jaren terug konden gaan, zou alles weer net eender zijn. Dat wij zoo arm waren, was voor ons om razend te worden." ..Voor mij ook eenigszins," merkte Peter Cradd droogjes op. „Och, wij zijn nu eenmaal zelfzuchtig. Maar, gelukkig, dat alles is nu geleden, En heeft u het naar uw zin, vader. U ziet er zoo deftig uit, geheel anders als wij, maar toch kijkt u of u volkomen gelukkig is. Wilt u m niet één kus geven, 't Is maar om de gewoonte, omdat ik de bruid ben, weet u, anders zullen de men- schen het zoo raar vinden." Kort daama vertrok hij. Zijn kort gesprek met Lena was het eenige lichtpuntje van een afschuwelgken middag geweest. Hij reed naar Chelsea, schelde aan, en ging de trap naar het atelier op. Het scheen een en al venster en be vatte twee ezels, achter een van welke Louise zat te schilderen. Zij liep hem tegemoet, in schildersjas, en en palet in de hand. O, o Peter," zei ze, „waaraan ik bezig ben verveelt mij zoo, en ik ben niet in de stemming om aan mijn groot doek te werken. Anna, laat ik Mr. Cradd aan je voorstellen. Mr. Cradd Miss Van Rolstein." Een zeer ernstig kijkende jonge dame met prettige gelaatstrekken, drukte hem de hand trok daarna haar schort uit, en ging thee zetten. „Vind je m(jn atelier niet aardig?" vroeg Louise, toen zij Peter Cradd in 't rond za| ,en;„" teI mÜ nu alles van de trouw- partij „Even protsig als ik mjj voorgesteld had. Ik ben zelf niet precies van al die dingen op de hoogte, maar het kwam mij voor, dat alles averechts was. Zij leken allen op een carica- tuur-modeplaat. De geschenken al zullen ze wel een boel geld gekost hebben schenen zoo uit een fabriek in Birmingham te komen en de champagne Ik dronk er "één glas van 7 u'aS "!et te Sen'eten. Het lichtpuntje was de bruid." „Vertel mij wat meer van haar," verzocht Louise. Hij gehoorzaamde, en zij luisterde oplettend. Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 7