Eerst koloniën, Metworst- en Leverworstreclame Boomstamgebakjes a 25 ct. EN DREESMANN DEM HELDER dan onderhandelen BERNARD KOOMEN Paul Meijer, Spoorstraat. Tel. 783 Bandieten stappen over lijken De schat van Ossietzki Wieg in brand gevlogen Advertentiën Ouderwetsche Allerhande opgemaakte Crêmekoekjes Duitsche duikbooten voor de Spaansche Kust TUINHOEKJE China geeft Sjansi nog niet verloren De „Grootekerk den grond aan Uit onze omgeving "Voot één daalder1 Vanaf heden tot en met Zater dagavond geven wij als reclame onze prima gekookte Metworst a 26 cent per pond en Leverworst a 12 cent per pond Keizerstraat 93 Koningstraat 57 Alleen Vrijdag en Zaterdag geven wij als reclame 4 heerlijke mocca- 16 ct. p. ons - 35 ct. p. h. pond BANKETBAKKERIJ AARDAPPELEN, GROENTEN EN FRUIT IS A. Duinker, Krugerstr. 40, uw adres. een goedkoope aanbieding Regeering te Barcelona beweert het. De Minister van Landsverdediging te Bar celona publiceert een mededeeling, waarin verklaard wordt, dat sedert Februari 1937 de Spaansche autoriteiten het optreden aan de Spaansche kusten hebben kunnen waar nemen van de Duitsche duikbooten „U 28", „U 29", „U 33"-, „U 34" en „U 36". Het onderhoud tusschen Hitier en den Britschen ambassadeur. Over het onderhoud, dat Hitier met den Britschen ambassadeur te Berlijn, Hender- son. heeit gehad, schrijit de Londensche correspondent van de „Figaro": De eischen van Duitschland zijn in aan zienlijke mate toegenomen, en zij kunnen door beperkte concessies van Engeland niet bevredigd worden. Het schijnt om te beginnen, dat Hitier eischt, dat voor men begin te onderhandelen, de oude Duitsche koloniën in Afrika terug worden gegeven, en dat hij weigert, ook maar de minste waarborg ten aanzien van midden-Europa te geven. In de geestesgesteldheid, waarin Duitschland op het oogenblik verkeert, is he volgens de verklaring van een Engel- scke persoonlijkheid, moeilijk, veel van de- Ze nieuwe onderhandelingen te verwachten. Mevrouw Tabouis schrijft in de „Oeuvre": Wat betreft de vorming van het beroemde vier-mogendhedenpact, hieraan schijnt Duitschland minder beteekenis te hechten dan voorheen, en de onderhandelingen hierover zou het willen laten afhangen van de teruggave der koloniën binnen den kortst mogelijken tijd. De indruk was der halve te Londen zeer slecht. Niemand ziet onder deze omstandigheden mogelijkheden voor een samengaan. Wilde achtervolging door Fran- sche gendarmen. Een Duitscher en twee Spanjaarden te Fére Cliampenoise, in het departement van de Marne (Frankrijk) hebben in den nacht van Dinsdag op Woensdag een fabriek ge plunderd. Na rustig hun buit te hebben uitgezocht hebben zij, aldus de N.R.Crt. tegen vijf uur in den morgen een gestolen bestelauto gela den met goederen ter waarde van ongeveer f 500.zij werden toen echter opgemerkt door ecnige arbeiders, die naar hun werk gingen Deze poogden de bandieten te grij pen, doch die slaagden er in met den auto te ontkomen. Onmiddellijk werd de politie gewaar schuwd, die tot tien kilometer ron dom de wegen afzette. Bij het eerste dorp op den weg naar Parijs von den de dieven reeds gendarmen op hun weg. In volle vaart reden zij op hen in; de gendarmen konden slechts opzij springen. Drie departementen werden toen telefo nisch gemobiliseerd. Fe bosschen in. In het stadje Coulommïers, dat op de rou te naar Parijs ligt, werden uitgebreide maat regelen getroffen door jolitie en geendarme- rie. Voor de eerste barricade stopten de bandieten om er met achterlating van auto en buit van door de gaan in het bosch. Gendarmes zetcn hen na. En hunner haal de de bandieten in doch hij werd doodge schoten. Het drietal ontkwam. i Arme bakker! Aan do andere zijde Verlieten zij het hosch en kwamen in een klein dorpje. Daar dwongen zij met hun wapens, revol vers en kleine mitrailleurs, den bakker een auto af te staan. Met hun auto roden zij op een barricade Van agenten in. die op-zii moesten sprin gen, en niet konden schieten, omdat het reeds vrij druk was op straat. Gendarmerie van Rebals heeft meer succes. Daar de hoeven waren weggereden in de richting van Rebais, werd de gendarmerie aldaar gewaarschuwd. F.ven later n^orde de nogal langzaam riidende auto. Daar zu niet verder konden riiden «lonten zij om ziob nrXi|or Vinn auto te verschansen. De fwcp Rnaniaarden onenden bet vuut rnet hun machinegeweren, nr po^mandn" Werd in hof diiheen getroffen. TT" stelde Zich op eehtpr pen npel en n-"<-t «en daT Spanjaarden dood te schieten en den twee der| prn«f:rr fp vern-pinden. Ondo»'"««eV,er was een fier r*endnrneon gedood. In den auto vond men den Duitscher, die zich hadgehouden. Bii het veeboer verklaarde de Duitsche' Vroeger in de fabriek te Fére Champenoise hebben ge werk L Wat von Wannow gemachtigd het geld van den Nobelprijs te halen? In de zaak tegen dr. von Wannow, die er- ian beschuldigd wordt, het grootste ge deelte van den aan von Ossietzki toegeken den Nobelprijs voor den vrede te. hebben verduisterd, is gisteren voor den Berlijn- schen rechter het getuigenverhoor voortge zet. Als eerste getuige wordt Karl von Os sietzki gehoord, die er zeer vermagerd uit ziet, en die verklaart aan Wannow geen enkele opdracht te hebben gegeven. Mevrouw Ossietzki getuigt. Mevrouw Ossietzki vertelt dan, hoe zij met Von Wannow in kennis is ge komen. Deze verklaarde zich bereid, het geld van den Nobelprijs uit Os lo te halen. Mevrouw Ossietzki ver klaart hem echter nooit gemachtigd te hebben, zelf het geld van den No belprijs te plaatsen, hetgeen de ver dachte daarop bestrijdt. Een vriendin van den beschuldigde, Char- lotte Lenz, verwekte opzien door te verklaren dat Ossietzki Von Wannov had gemachtigd zijn geld te beleggen. Ossietzki verklaarde, dat dit alles verzonnen was De behandeling wordt op 1 Maart voort gezet. Japansch schip verloren. Door de Russen vastgehouden? De Chineesche troepen, die volgens de Ja- pansche berichten in Zuid-Sjansi geheel om singeld waren, bieden nog steeds tegen stand, aldus Reuter. Op Korea is men zeer bezorgd over het lot van het .Tapansche schip Niitaka Maroe, dat den geregelden dienst tusschen Seisjin Tsoeroega en Wladiwostok onderhield. liet schip is Dinsdag j.1. uit Seisjin vertrokken naar Wladiwostok, vanwaar het Donderdag ochtend naar Seisjin zou terugkeeren. Aangezien het gerucht ging, dat de Rus sische autoriteiten wraak zouden willen ne men over het vasthouden van het Sovjet- Russische schip Kuznetstroi in de haven van Hokkaido, werd afgesproken, dat de Niitaka Maroe voortdurend in iraadlooze verbinding met Seisjin zou blijven. Men heeft evenwel niets van het schip vernomen. Men vreest, dat de Niitaka Maroe door de Russische autoriteiten vast wordt gehouden. Is Japan teleurgesteld? Het Chineesche blad „Sjoenpau" schrijft, dat het tot de grootste Japansche teleurstel lingen behoort, dat de voorloopige reareering in Noord-China niet den steun van het pu bliek heeft verworven. De Jananneezén zijn ook overgegaan tot het instellen van een ..onafhankelijke regeering van Midden-Chi- na", maar sedert den val van Nanking zijn drie maanden verstreken en de zoogenaam de centrale Chineesche regeering is nog steeds een regeering op papier. Daarbij komt nog het .Tapansehe fiasco in Kwantoeng. Do •Tapanneezcn hebben verscheidene maanden besteed aan het voorbereiden van een op stand in Kanton, doch deze plannen werden in den kiem gesmoord. Kwangtoeng is nog ongeschonden en de bombardementen op de spoorwegen hebben weinig schade aange richt. AZALEA'S De meeste plantenliefhebbers, die een Azalea gekocht hebben, willen haar graag weer in bloei trekken. Dit gelukt ook wel als men maar een soort koopt die laat bloeit. Een Azalea waarvan de knoppen bijv. in Februari zichtbaar worden, kan men veelal wel weer in bloei krijgen. Een geschikte Azalea is de Verveniana. Hoe beter men de Azalea tijdens den bloei behan delt, des te grooter is de kans ze goed over te houden. Men geeft ze steeds zooveel water, dat de aardkluit niet uitdroogt. Deze behande ling is al de eerste voorwaarde, die men moet vervullen, wil men de plant goed naar de vol gende bloeiperiode overbrengen. Na den bloei zetten we de Azalea kouder en geven haar minder water. Zijn de nachtvorsten goed voorbij, ongeveer eind Mei, dan zetten we haar in den tuin. Wanneer men dit doet, moet men haar in den pot laten. Is dit een paar jaren gebeurd, dan is het wel goed haar eens na den bloei uit den pot te nemen en ron dom de plant wat boschgrond, vermengd met oude koemest, aan te brengen. De uitgeputte aarde, die in den pot was, is dan weer aange vuld met aarde rijk aan voedingsstoffen. Is de pot nu in den grond gezet, dan geve men haar om de veertien dagen verdunde koe mest. De geheel ingegraven pot wordt nog met een laagje turfmolm bedekt. Daardoor wor den de zonnestralen wat tegengehouden. De Azalea mag nu geen droge kluit hebben. Men moet dus bij droog weer alle dagen gieten. Zoo kan zij den geheelen zomer buiten staan. Be gint de herfst te komen dan halen wij den pot uit den grond maar laten de plant nog bijv. een week boven den grond staan, jaarna wordt ze naar binnen gehaald en in een lichte luchtige kamer gezet. Het water geven blijft doorgaan. Zoo nu en dan besproeien met wat lauw water is voor de bladeren verfrisschend. Langzamerhand ziet men de knopjes zwel len. Is het dan tijd de Azalea warm te zetten? Dit is niet goed. Men moet nagaan, wanneer de plant het vorige jaar begon te bloeien. Is dit dit bijv. eind Februari geweest, dan wordt ze een week of drie ervoor warm gezet. Doet men het vroeger, dan vallen de bladeren af en de knoppen verdrogen. Alle moeite is dan nog vruchteloos geweest. Staat de bloeiende Azalea in een kamer waar hard gestookt wordt, dan is het van be lang de plant eiken dag even in lauwwarm water te dompelen. Men houde ze dan zoo lang in de teil tot het borrelen ophoudt. Het ligt wel voor de hand, dat de bloeiende plant in een verwarmde kamer spoediger uitbloeit dan in een koude. Men kan den bloei dus verlengen door de plant 's nachts in een koele vorstvrije kamer te zetten. A. v. d. L. Het Nederlandsche stoomschip .„Grootekerk", dat hedennacht van Rotterdam naar Kobe is vertrokken, is 4 mijlen ten noorden van den Nieu wen Waterweg aan den grond geva ren. De sleepbooten „Witte Zee", „Hoek van Holland", „Rozenburg" en „Maas" zijn ter assistentie uitgeva ren. Naar vernomen wordt is er op het oogenblik geen gevaar voor de „Grootekerk". Kindje om 't leven gekomen. In een pand te Arnhem, bewoond door de familie S. P. Gitsels, heeft in den namiddag een brandje ge woed, waarbij het jongste kind der familie, een drie maanden oud jon getje. om het leven is gekomen, ter wijl de moeder lichte brandwonden opliep. Hef kindje lag in een wieg in de woon keuken en was lijdende aan bronchitis. In verhand hiermede werd het kind gestoomd, waarvoor een stoomanparaat, dat verwarmd werd door een sniritnsvlam, bij de wieg «fond ongesteld. Terwijl de moeder een oogenblik de keuken had verlaten, is de wieg in brand geraakt, waarbij het kindje ernstige brandwonden oplien. aan de gevol gen waarvan het korten tijd later is over leden. De moeder, dip het kind nog uit de brandende wieg wist te' halen, liep daarbij üchte wonden aan dp handen op, welke ter plaatse werden verhonden. Met eenige emmers water kon men het brandje blussehen. Toen de gewaarschuwde brandweer verscheen, behoefden nog slechts de laatste resten vuur worden gedoofd. Het stoffelijk overschot van het kind is naar het gemeenteziekenhuis te Arnhem overgebracht. ALKMAAR WINKELHUIS VERZAKT. Schade loopt ln de duizenden. Gistermorgen is op de Laat te Alkmaar een winkelhuis geheel verzakt. Gelukkig kwamen geen persoonlijke ongelukken voor, maar de schade beloopt eenige dui zenden guldens, aldus het Hsbl. Naast den kousen- en wolwinkel van de firma Kuyper heeft men een oud pand afgebroken en was men dezer dagen begonnen met het leg gen van de fundeering van een nieuw mo dern gebouw. Door de afbraak was de zij muur van den winkel der firma Kuyper wankel geworden en gistermorgen begon deze te werken. Voordat iemand erop be dacht was, stortte de zijmuur in; het gevolg was, dat het bovenhuis geheel scheef zakte en de winkel een totale mine werd. Her stel van het gebouw is niet mogelijk. ANNA PAULOWNA Loop der bevolking. Ingekomen: S. H. Stam van Harenkarspel, mej. E. Vlaming van Den Helder; J. Onder water van den Salm van Zoeterwoude; A. van der Salm-de Jong van Zoeterwoude. Vetrokken: C. Watertor naar Wentrup bei Greven (Dl.); J. D. Willig en gezin naar Wieringermcer; J. C. de Wit naar Abbekerk, D. P. de Jong naar Schoorl; D. C. de Rooij en gezin naar Oterleek; M. J. Koelewijn naar Heiloo; D. G. en C. J. Koclewijn naar Hille- gom. Burgerlijke stand. Geboren; Harry Adriaan, z. v. J. Oele en G. Vos; Cornelis Johannes Alo'isius, z. v. J. A. Neuvel en G. M. C. Kroon; Alida Corne- lia Theetje, d. v. J. P. Geense en G. Poel; Jantje Aaltje, d. v. G. de Bruin en A. Vos; Johannes Petrus, z. v. J. P. Huiberts en G. .1. Hoogeveen; Sija, d. v. H. Nauta en M. P. H. Hooimeijer; Cornelia Alida, d. v. Th. C. Weijers en A. J. Pijnacker; Ilendricus Cor nelis, z. v. W. Pijnacker en M. J. Lute. Ondertrouwd; G. Kouseband en W. Gou- ma. Getrouwd: P. Tdema en P. Hoogesteger. Overleden: wed. S. Schcnk-Boonacker, oud 85 jaar. WlERlNGEft DEN OEVER OUDERAVOND Woensdagavond werd een ouderavond ge houden in de O.L. School aan de Zwinstraat Ruim 30 ouders waren aanwezig. Na opening door den voorzitter werden de notulen der vorige bijeenkomst door den secretaris, den heer Hulsebos, voorgelezen, welke onveranderd werden goedgekeurd. Hierna hield de heer Jofriet, hoofd der school, een schitterende inleiding over „Zit- tenblijvers". Na deze interessante lezing volgde de pauze waarin een kopje thee werd geschonken en de ouders de gelegenheid kregen het werk van hun kinderen te be zichtigen. Vervolgens werd langdurig gesproken over het schoolreisje en het al of niet gaan. naar jeugdherbergen. Het resultaat van deze bespreking was dat de oudercommissie een en ander nog eens nader onder de oogen zou zien. Hierna sluiting. Schaken. Woensdagavond speelde de heer S. K. Min nes van Hippolytushoef een simultaanwed- strijd tegen de Óeversche Schaakclub D.O.S. De heeren Steehouwer en de Boer konden slechts van den heer Minne" winnen, terwijl alle andere leden verloren. Een mooi succes voor den heer Minnes. PoUtie. Het kleine politiebureautje aan den Beurs- dijk, dSt tijdens de Zuiderzeewerken ge bouwd is, gaat verdwijnen. Reeds is men met het afbreken begonnen. HERDERSCHF, F, IER VEILING, 3 Maart Aa^-^voerd: 17.000 kipeieren: 5254 Kg. 2.80—2.00, 55—57 Kg. 2.80—3, 58—60 Kg. 3 —3.40. 61—63 Kg. 3—3.50. 64—70 Kg. 3.30— 4, eendeieren 3.per 100 stuks EIERVEILING SCHA GEN, 3 Maart, Aangevoerd; 60.000 kipeieren: 5456 Kg. 2.502.70, 56—58 Kg. 2.50—2.75. 58—60 Kg. 2.602.80. 00—62 Kg. 2.60—2.80, 62—65 Kg. 2.803.20. eendeieren 2.652.75. WARMENHUIZEN, 3 Maart. Roode kool f,3.30—6.30. gele kool 1.50— 3.20. Deensehe witte kool 1.802.70, uien 13.80, grove uien 13.60. peen 3.idem kl. f 1.20. eigenheimers 2.70. Aanvoer: 73.400 Kg. roode kool. 32.100 Kg. gele kool, 37.500 Kg. Deensehe witte kool, 525 Kg. uien, 1700 Kg. peen, 250 Kg. aardappelen. NOORDSCHARWOUDE, 4 Maart. 6200 Kg. peen 2.302.70, kleine neen HO —1.80. 450 Kg. kroten 1.90, 31000 Ker. roode kool 3.506.10, 700 Kg. taaie gele kool 1.80 —2.40, 14500 Kg. gele kool 1.502.20, 500 Kg. boerenkool 0.80. 68400 Kg. Deensehe witte kool 1.303. BROEK OP LANGENDTJK, 4 Maart, Uien 13.10—13.60, drielingen 11.60, grove 13.80, stek 9.2010.20. peen 2.40, prei 4.—, rabarber 9.20. roode kool 3.80—6.10. Savoye kool 1.502.30 erle kool 1.502.50. Deensehe witte kool 1.302.60, knolselderie 2—3.20. De Heer en Mevrouw VISSER—BONDAM geven met blijdschap kennis van de geboorte van hun dochter VERA ANNA, Soerabaia, 25 Februari 1938. kunt U het geheele jaar Romans en Studieboeken leenen uit de OPENBARE LEESZAAL en BIBLIOTHEEK mmt Breewaterstraat 19. Met de meeste zorg vervaardigd zijn onze en beiden in soorten te veel om op te noemen en in smaak 't fijnste wat men kan denken. Probeert eens en U blijft evenals zoovelen geregeld ver bruiker van onze KOEKJES en GEBAKSOORTEN want wij zijn HOOGST IN KWALITEIT - LAAG IN PRIJS Voor betere kwaliteit Wi) hebben eiken Zaterdag Indien U prijs stelt op plaatsing van Uw ^utteAtje ln de Held. Courant van morgen, laat Uw opgaaf 's middags vóór 4 uur in ons bezit zijn

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 3