Agenda Ingezonden Vrijdag 4 Maart 1938 MadónieiiuLS Kinderen op een ijsschots Tweede Blad Ac€^cfyi4/ft„MIJHHARDTJES" Het Bal-Masqué van Dansinstituut Polak Openbare leeszaal en Bibliotheek VitocAeïijnieuwJ Visscherij resultaten Op 't nippertje Burgerlijke Stand van Den Helder Bach's Matthaus Passion Nieuwe trawlers voor V,E.M* Vogelleven V Vroegere athleet bijna hulpeloos door rheumatische pijnen Vischaanvoer en Vischprijzcn Zelfverloochenings-aanvrage Verzendt en ontvangt Uw goederen per„ESONA" Rauwe openhartigheid Prettig biljarten in,,deToelasi" Een Tijdsbeeld van de „.Vinster- damsche Tooneelve ree ni ging' Gisteravond heeft in Casino de vertolking plaatsgevonden van de vierde Abonnements voorstelling, en indien men van het standpunt uitgaat, dat het tooneel in onzen tjjd alleen dén nog kans maakt indien het ons levende jnenschen in de branding van het huidige leven geeft, kan niet anders geconstateerd worden, dan dat deze „Kinderen op een IJsschots" uit artistiek oogpunt volkomen verantwoord zijn. Dit werk van Vilèm Werner, een ons on bekend dramaturg, is in iéder opzicht een tijdsbeeld. Een tijdsbeeld, gecomponeerd op een wijze, die de toehoorder van de eerste tot de laatste minuut bindt in zijn onont- koombaren ban, een beeld, hard en onver biddelijk. Onverbiddelijk, zooals de huidige generaties tegenover elkaar in het krijt getreden zijn, onverbiddelijk dat verschil in levensopvatting en moreele normen. Een kloof, waarover geen brug nog is geslagen. Het gegeven is met kennis van zaken in elkaar gezet, doch munt niet uit door origi naliteit van vinding en probleemstelling. Ver moedelijk heeft dat doel trouwens bij den schrijver ook niet voorgezeten, doch heeft hij getracht in een opeenvolging van uiterst rake, cynische en hartstochtelijke tafreelen dezen zoo zeer bijzonderen tijd uit te beelden, zonder nochtans bij machte te zijn een oplos sing voor het probleem te geven. Zelfs geen poging werd daarvoor ondernomen. Als we eerlijk tegenover ons zelf durven zijn, moeten wij bekennen dat men zich zelve tegenkomt daar voor het voetlicht. Men ziet zich zelf in den strijd met het razend tempo van de twintigste eeuw, waarin een tot per fectie gebrachte levenstechniek is gaan heer- schen boven goeddeels vergeten waarden als fatsoen, eerlijkheid, moraal en verantwoor delijkheidsgevoel. Twee generaties zijn gebotst en men zoekt een schuldige. De vooroorlogsche met haar late romantiek en idealen, de naoorlogsche met haar vervlakking, emancipatie, en min achting voor al datgene wat het leven diepte en schoonheid geeft. Treft de eerste hier het verwijt, die met haar idealen een wereld brand ontketende en de jeugd in deze desolate samenleving plaatste...?? Wij weten het niet. Gisteravond hebben wij onzen tijd beleefd. Het gegeven was daarbij niet bijzonder belangrijk maar de vertolking goeddeels knap. En dan denken wij in eerste instantie aan dien vader, dien ouden man, die daar staat op de citadel van zijn principes... in de oogen van zijn „moderne" kinderen een geridiculiseerde figuur. Een goed mensch, maar iemand, wiens meening niet meer mee telt. Jo Sternheim heeft hem meesterlijk uit gebeeld, ook al was de stem somtijds een ietsje zwak. Loudi Nijhoff speelde de oudste dochter. Ook deze actrice gaf een volkomen aanvaard bare persoonlijkheid te zien en frappeerde ons meermalén door haar uitgebalanceerd spel. Joséphine van Gasteren als de jongste doch ter was als een orkaan van levenslust en levensmoed. Een goed-getroffen type, evenals Herman Haye, die de benjamin-partij speelde. Jacques de Haas en Jacques Snoek voldeden eveneens in hun rollen, doch de keuze van Henr. van Kuyk als de moeder kon ons niet geheel bekoren. Het is geen opwekkend stuk en... hoe zou dat ook mogelijk zijn met z ul k een gegeven.' Want zelfs waar de humor poogt door te breken, is deze steeds zeer nauw verwant aan een bloedig cynisme en een ontstellende mate van sarcasme. Het goede spel van de Amsterdamsche Tooneelvereeniging daargela ten, zullen de meeningen ongetwijfeld verdeeld zijn. Men zal dit alles óf aanvaarden, óf ver werpen als een te wreede schildering van deze eeuw. Het zij zoo. Maar niemand kan ontkennen dat het een tijdsbeeld is. Een spiegel, waarin velen hun eigen wezenstrekken zullen ontwaren. En zich zelve te zien, zij het in een verbijsterend caricatuur, daarvoor mag men de oogen niet neerslaan. Zooals reeds in een advertentie werd bekend gemaakt, houdt het Dansinstituut Polak, voor leerlingen en genoodigden, op Zaterdag 12 Maart a.s. een Bal Masqué Intime. De Bals Masqués van dit instituut hebben niet voor met de reputatie van uiterst vroolijk en be schaafd te zijn. Het ziet er naar uit, dat deze reputatie 12 Maart niet alleen volkomen ge handhaafd zal blijven, maar zelfs verstevigd Immers, de zalen zullen feestelijk ver sierd zijn en een groot aantal dames en heeren liet zich reeds voor deelname inschrij ven. Zooals de advertentie mededeelde, kun nen nog dagelijks aan het Instituut introduc ties afgehaald worden. Gedurende de maand Februari werd de leeszaal bezocht door 1696 mannen en 71 vrouwen, totaal 1767 personen. Het aantal uitgeleende werken bedroeg in deze maand 2341 romans, 1498 kinderboeken en 1468 stu diewerken, te zamen 5307 banden. Aangeschaft werden de volgende werken: Romans: Buil: De bruid van het Glommendal. Hou- wink: Volk bij den weg. Maire le: Groote man in kleine stad. Riesen, van: De vruchte- looze strijd. Servaes: Kinderen die over zijn. Stoke: Zoutwaterliefde. Vestdijk: Het vijfde zegel. Buitenlandsche romans: Deeping: Roper's row. Gubsky: Surprise item. Mitchell: Gone with the wind. Priest- ley: Midnight on the desert. Richter: The sea of grass. Roth: Hiob. Schnitzler: Der Weg ins Freie. Walpole: Fortitude. Studiewerken Leeuw, de: Onze West. Rijnberk, van: Physiologische brieven, dl. 3. Hand werkboeken Baby-boek I van Nomotta. Voor de baby. Durable brei- en haakboek voor katoen en zijde. Point de croix (kruissteek), dl. 2. Point de marqué. Steek voor steek; gebreide kinderkleeding van 214 jaar. id.15 na- jaars- en wintermodellen. Star Handarbeiten in vielen Techniken. Geschenken: Roenne: Onder het dak der pastorie. Oter- dahl: Ruth. Bazan: En Spansk Herregaard (Deensch). Hoffmann: Fantastiske noveller. (Deensch). Frydz: Drom. (Deensch). Derk- sen en de Laive. Leerboek der vlakke drie hoeksmeting. Jubileumalbum der Ned. Roode Kruis. De juweelen der Belg. kust. Aan het door het Departement van Economische Zaken verstrekte maand overzicht omtrent de uitkomsten der visscher(j in Januari j.1. en de resul taten van het visscherij-onderzoek, ontleenen wij het volgende: Zeevisscherjj. In totaal waren 80 (78) stoomtrawlers de tusschen haakjes geplaatste getallen hebben betrekking op de uitkomsten der visscherij in de overeenkomstige maand van het vorige jaar in bedrijf. Deze brachtea te IJmuiden en te Scheveningen in 151 (140) reizen 1.646.178 1.304.601) KG visch aan ter waarde van f 364.558 (317.110) of ge middeld per reisdag 972 (812) KG en f 215 (197) en bovendien nog 145.727 KG visch, afkomstig van enkele reizen naar de Barents- zee, waarvoor f 13.886 werd besomd. Van de motorloggers namen 87 (75) vaar tuigen aan de trawlvisscherij deel. In 164 (130) reizen werd 442.700 (288.233) K.G. visch aan gebracht ter waarde van f 128.679 (f 107.662) of gemiddeld per reisdag 264 (249) K.G en f 77 (93). De Nederlandsche haringschepen brachten in 14 (22) reizen der stoomloggers en 27 (56) reizen der motorloggers 757 (7404) kantjes volle haring, 34 (2215) kantjes ijle haring en 783 (7579) kantjes steurharing aan, d.i. teza men 1574 (17.198) kantjes pekel- en steun- haring of 149.530 1.633.810) K.G. ter waarde van f 9858 (f 145.908) en 405.475 615.210) K.G. versche haring ter waarde van f 27.436 (35.476). Kustvisscherij. De hoeveelheid en opbrengst der aangevoer de visch bedroeg nl. volgens voorloopige op gave resp. in de Lauwerzee en den Dollart 5181 (80.796) K.G. en f 120 (1319), in de Wadden zee en het niet afgesloten gedeelte van de Zuiderzee 2.112.877 (1.606.439 K.G. en f 16.880 (16.191), in het IJsselmeer 49.727 (4214) K.G. f 12.066 1275), in de Zuidhollandsche stroomen en zeegaten 220.226 (132.477) K.G. en f 12.244 (f 10.184). Uit Zeeland werden verzonden 1.410.262 (f 1.458.854) oesters ter waarde van f 86.582 (f 86.758) en 3.505.500 (3.909.200) K.G. mosselen ter waarde van f 84.232 (f 96.772). Gisternamiddag om ongeveer half vijf, raakte een jongentje van ongeveer 5 jaar, aan de Bui tenhaven, spelenderwijs met z'n autoped te water. De autoped bleef haken, maar de jongen ging onder. Gelukkig zag een voorbijganger het ongeluk gebeuren, en wist door flink optreden den jongen te redden. Op een paar honderd meter afstand, stonden menschen te praten, die van het gebeurde niets hadden bemerkt. van 3 Maart 1938. -Timmer, z.; D. BEVALLEN: J. Weidema Poolvan der Haag, z. GETROUWD: S. M. de Jong en M. B. van de Rhoer; M. Lagerveld en G. Pompert; J. W. Swaager en J. C. F. de Groot. Op Donderdag en Vrijdag 7 en 8 April zal door Toonkunst (afd. Den Helder e.o.) het be roemde werk van Bach „de Matthaus Pas sion" worden uitgevoerd in de Nieuwe Kerk aan de Weststraat, alhier. Deze grootsche en tevens machtigste schep ping van Joh. Sebastiaan Bach is gecompo neerd voor dubbelkoor, knapenkoor, solo, clavesymbaal, orgel en orkest. Als solisten zijn geëngageerd: de heer Laurens Bogtman (Hilversum) en de heer Joh. van der Ploeg (Rotterdam), die respect, 'ie „Christus"- en „Evangelist"-partij zullen zingen, terwijl de verdere solistische vertol- king is toevertrouwd aan mevr. Ankie van WickevoortCrommelin (Den Haag) sopraan, mej. Greet Haentjens (Bussum) sopraan, mevr. Ria Focke (Amsterdam) alt, en de heer Gerard Meijer (Den Helder) bas-bariton. Evenals in 1936 zal het Bach-orkcst te Amsterdam het instrumentaal gedeelte ver zorgen, benevens mevr. C. W. Velthuys Huchshorn (Den Helder) en de heer Feike Asma (Leiden), die het clavesymbaal en het °rgel zullen bespelen. Het knapenkoor, gevormd uit leerlingen der verschillende scholen zal geleid worden door den heer H. J. Swagerman, terwijl de leiding van het geheel berust in handen van den directeur van Toonkunst, A. J. Leewens. Nadere bijzonderheden zullen per bericht, affiche en advertentie worden bekend ge maakt. Natuurgeheimen van den balkan. Yoor deze film, die door het Natuur-his torisch Museum morgen-(Zaterdag-)middag 3 uur in Rialto wordt gegeven, zijn aan de zaal nog kaarten verkrijgbaar. De toelichting bij de film wordt gegeven door dendoor ijen heer Jan P. Strijbos. STRAATLANTAARN-VANDALISME. E>e Gasfabriek deed aan het Hoofdbureau van Politie aangifte van het feit. dat de gla zen mantel van een lantaarn aan de Buiten haven vernield was. Eveneens bleek dat een electrische lamp uit een lantaarn op den Mid denweg verdwenen was. DE TACHTIGJARIGE. Het was niet onze stadgenoot Jan Hoogen- bosch, die gisteren zqn tachtigsten verjaar dag vierde, maar Pieter of Petrus Hoogen- bosch, die dezen hoogen leeftijd bereikte. Bij de firma Cochrane te Selby, die reeds eenige moderne trawlers voor de visschers- vloot te Huil bouwde, worden thans een tweetal trawlers „Haarlem" en „Delft" in gereedheid gebracht voor IJmuiden, zoo schrijft de „Fishing News". Aan de kade van het „Princes Doek" worden de machines er in gebracht door de firma Amos and Smith. Deze machines werden in de fabrieken van Amos and Smith gebouwd, toen de burge meester van Rotterdam verleden jaar No vember Huil een bezoek bracht. Naar men zegt zijn de trawlers nog beter dan die voor Huil werden gebouwd. Amos and Smith wisten de order aan zich te brengen, nadat zij als eenige Engelsche firma, uit de zeven inschrijvers gekozen was. In verband met de buitenlandsche con currentie wordt dit als een bijzondere over winning beschouwd!" HA1MBURG WORDT GROOTSTE DUITSCHE VISSCHERSHAVEN. Men schrijft ons uit Hamburg: De door het Duitsche Staatshoofd bevolen oplossing van het Groot-Hamburg-vraagstuk maakt het mogelijk, thans op het Elbe-eiland de toekomstige woonstad van alle met de visscherij verbonden menschen te bouwen: 20.000 menschen zullen hier in de onmiddellijke nabijheid van hun arbeidsveld hun woningen hebben en Hamburg zal, naast de grootste Duitsche handelshaven, ook de centrale der nieuwe Duitsche visscherij zijn. Betere zangers dan de nu reeds genoemde vogels zijn de Leeuweriken. In ons land broeden drie soorten. De meest bekende is wel de Veld- of Akkerleeuwerik. Reeds begin Februari kunt U dit vlugge, 'bruine vogeltje hooren, jubelend de eerste ochtendzonnestralen begroetend, opstijgend uit het weiland, al zingend steeds hooger, tot hjj bijna uit het gezicht verdwenen is. het liedje nog steeds duidelijk hoorbaar. Steeds nog zingende, daalt hij ook weer. Is het weer echter slecht, dan zingt hij ook wel zittend op een paal of steen. Het wijfje komt hier iets later dan het mannetje. Laatstgenoemde bakent als het ware de broedgelegenheid af en „bestrijdt" dit tegen mogelijke indringers. Het nest van den leeuwerik is steeds op den grond te vinden, in een kuiltje, los gebouwd van droog gras en vezeltjes. Dikwijls wordt er ook paardenhaar in verwerkt, maar lang niet altqd. In de meeste gevallen tamelijk diep in den grond. Dit heeft zijn voordeel. Ik vond eens een nest van een „ljurk", waar een koe op getrapt had. Toch mankeerde aan het legsel niets. (Toch is het hier dicht bq' Den Helder eens gebeurd, dat een paard een nest met jongen uit den grond sloeg. Toevalli gerwijze zag iemand 't, die zich over de jongen heeft onfermd.) De 3—5 eieren zijn bruin grijs gevlekt en gestippeld en komen zoo doende overeen met de kleur van verdord gras (schutkleur). Ze worden pl.m. 14 da gen bebroed. Daarna is er geen schutkleur meer aanwezig. De hongerige jongen ver raden door hun geopende oranjegeel gekleur de bekken, de nestplaats en vele broedsels gaan dan ook verloren door Roofvogels en Kraaien. De Veldleeuwerik is ongeveer 17 cm lang. In zijn gewone doen en laten is geen kuifje zichtbaar. Echter wel bij eenige agitatie, angst of toom. Dan worden de kuifveeren opgericht, doch dit is slechts van korten duur. De Kuifleeuwerik daarentegen heeft een spits, steeds opgericht kuifje. Is iets grooter dan de veldleeuwerik. zingt ook wel vliegend, maar nooit op zoo'n groote hoogte. Iets kleiner is de Boomleeuwerik. Ook deze heeft een kleine kuif. Het nest van deze leeuwerik is ook steeds op den grond, meest in duingebied. Ik heb hem hier slechts een paar maal waar kunnen nemen, misschien dat ze er dit jaar tal rijker zijn. Om onze leeuwerikenfamilie hier te lande voltallig te maken, noem ik nog een winter- gast, die hier ook vaak aan het strand te zien is, n.1. de Berg- of Strandleeu- werik! Het is een licht gekleurd vogeltje met zwarte borstband, geel-witte kop, waarop twee zwarte „horentjes", die verwarring met andere soorten uitsluiten. Om nog even op de Boomleeuwerik terug te komen. Deze dankt hoogstwaarschijnlijk zijn naam aan het feit, dat hij wel zit te zingen op een boomtak, wat van de andere leeuweriken niet gezegd kan worden. Veel op deze vogeltjes lijken de Piepers In ons land broeden slechts drie soorten, n.1. de Gras-, Boom- en D u i n p i e p e r. De laatste is het grootst en het meest licht ge kleurd, doch komt lang zoo talrijk niet voor als de beide andere. Het is echter zeer lastig de Piepers uit elkander te houden. Misschien gaat het op deze manier: de meeste bekende, de Graspieper, lijkt zeer veel op den veldleeuwerik; is echter iets kleiner, heeft meer groen in de rugveeren en het wit in de staartveeren is niet zoo duidelijk als bij deze. Tevens heeft de graspieper aan de achterteen een zeer lange nagel. Ook is de zang niet zoo vol. De boompieper lijkt veel op de boomleeuwerik, doch mist het kleine kuifje en in de zang komen meer fluittonen voor. Ook de piepers nestelen op den grond en het nest is dan ook haast het evenbeeld van dat der leeuweriken. Alleen het nest van de boompieper wijkt eenigszins af, want deze „voert" zijn nest met wol. Dan komen in ons land nog zes gasten voor. Ook deze lykcn, met eenige uitzonde ringen. zeer veel op elkander. De meest voorkomende is de Oeverpieper. d. J. Nu weer zoo lenig als een kat. Hij schrijft ons o.a.: „Mijn knieën waren door een rheumatische anadoening zoo stijf, dat ik slechts met veel pijn en moeite uit een stoel kon opstaan. In mijn jonge jaren had ik nog wel in twee elftallen gevoetbald en hield ik het schoolrecord op de 100 en 200 meter. Nadat ik zonder resultaat verschillen de wrijfmiddelen had geprobeerd, nam ik een proef met Kruschen Salts en om kort te gaan, ik ben nu weer zoo lenig als een kat." W. S. F. Kruschen Salts spoort Uw afvoerorganen aan tot actieve geregelde werking, waardoor Uw lichaam gezuiverd wordt van alle schade lijke stoffen, o.a. het gevaarlijke urinezuur, wat in de meeste gevallen de oorzaak is van Uw rheumatische pijnen. Geleidelijk maar zeker zullen de pijnen ophouden en U zult zich zoo goed voelen als in de beste dagen Uwer jeugd. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a 0.40, 0.75 en 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking, de naam Rowntree Handels Mij., A'dam, voorkomt. (Adv.) Gisteren werden aan den vischafslag te Rotterdam van IJmuiden, Den Helder en elders in het binnenland aangevoerd, 570 manden en kisten k 50 kg versche vfsch, 30 kistjes spiering, 20 kistjes gestoomde sprot, 15 kistjes gestoomde schar en 6 kistjes fla cons haring. Voor Noorwegen werden nog 6 kisten ver sche schelvisch geveild. De prijzen waren: groote tong 3540, middel 3742, groote tarbot 20—30, mid del 15—22, kleine 1216, groote griet 1824, kleine 1014, groote schol 10 14, middel 1016, kleine 68, puf 3 —4, schar 4—J3, zeebot 36, wijting 4 —7, bolk 2.50—3.50, kabeljauw 6—10, groote gul 68, kleine 57, middel schel visch 1016. kleine 610, grietschar 34; kuit 512, riviervisch 34 per kist; spiering 1316 ct., edelkarper 18-20 ct„ per pond; gest. schar 5070 ct., gest. sprot 11.20, flacons haring 1.351.40 per kistje. TWEE HONDERD NIEUWE DUITSCHE VISCHTREILERS. Naar senator Ahrens, de leiders van het Hamburger „Staatsamt" meedeelde, zullen in de naaste toekomst 200 nieuwe vischtreilers worden gebouwd. Reeds bq gelegenheid van het bezoek van maarschalk Göring aan de Hanzastad werd aangekondigd, dat een begin zou worden gemaakt met de transatlantische Duitsche visscherij in de zeeën bij Newfound- land met treilers van minstens 500 ton inhoud. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. Niet geplaatste stukken worden niet teruggezonden.) SCHOONMAAK ENMELAATSCH- HEID. Welk een vreemde combinatie en toch niet zoo vreemd, wanneer U bedenkt lezer, dat bij die vreeselijkste aller ziekten, de melaatschheid, het schoonmaken en reinigen der etterende wonden, welhaast de eenige hulp is om het lijden dier ongelukkigen iets te verzachten. Een mensch door deze kwaal aangetast, is in de meeste gevallen ten doode opgeschreven en op welke wijze de resteerende levensdagen moe ten worden doorgebracht en het einde doorwor steld, daarvan kunnen alléén zij zich een voor stelling vormen, die een leprozerie bezochten en de rampzaligen gadesloegen. En vanzelf dringt zich de vraag aan ons op: „Kunnen wij iets voor deze beproefden doen?" Zeer zeker en wel door het zenden van oud linnen en katoen!!! Zooals U waarschijnlijk be kend, moeten de wonden der melaatschen twee dikwijls drie keer per dag worden gereinigd en verbonden worden. Hiertoe zijn uiteraard veel, heel veel zwachtels noodig. Onze voorraad lin nen, die ons door vele vrienden uit alle deelen des lands in de laatste jaren werd toegezonden, is zoo goed als uitgeput en behoeft terdege aan vulling. Helpt ons hiermee door bij Uwe aan staande schoonmaak eens zorgvuldig Uw lin nenkast na te zien en al Uwe oude lakens, slopen, servetten en dergelijke zaken aan een der onderstaande adressen te zenden. Daar wordt het gedistribueerd naar hulpvaardige handen, die dit oude linnen tot zwachtels ver werken, waarmede het U boven geschilderde lijden der melaatschen in de leprozerie „Bethes- da" der Evangelische Broedergemeente in Suri name eenigermate gelenigd wordt. Mevrouw J. A. TerlaakStaal, Brusselschelaan 24, Scheveningen, Telefoon 555470. Mejuffrouw N. van Egmond, Trompstraat 18, 's-Gravenhage, Telefoon 390778. LEGER DES HEILS. Het bij velen onzer lezers welbekende Le ger des Heils, Stichter: Wililam Booth, houdt dezer dagen over het geheele land, ten bate van zqn nuttigen en veelomvattenden arbeid, zoowel in Nederland als in onze Overzeesche Gewesten, zijn vaste groote voorjaarsactie, ook wel „Zelfverloochenings-Aanvrage" ge noemd. Voor deze openbare geluinzameling doet deze nuttige Instelling een beroep op de offervaardigheid van het Heldersche pu bliek, een beroep, dat ook wij hierbij gaarne ondersteunen. Men zie vooral toe, dat de gaven in handen komen van een collectant-Heilsoldaat, voor zien van een volmacht, geteekend door Kom- mandant Bouwe Vlas. of gireere op postgiro- rekennig 30328 van het Hoofdkwartier te Amsterdam. Het ziet er inderdaad niet naar uit, dat er eenige ontspanning in het wereldgebeuren komt. Hoe gaarne we ook ieder lichtpuntje, dat we meenen te zien, als een opklaring van den politieken hemel willen zien, evenzoovele malen schuiven donkere wolken zich voor het licht en is het duisterder dan daarvoor. Het bewapeningsprogram, dat Engeland gis teren aan de wereld heeft voorgelegd, mag ge tuigen van openhartigheid, het is evenzeer een bewijs van den gespannen toestand in de wereld. Want geen land is er dat met vreugde zijn millioenen offert op het altaar van den oor logsgod. Dat gebeurt slechts uit bittere nood zakelijkheid. Geen Engelschman zal zich gisterenmorgen, toen hij de bijna benauwende cijfers over de ge weldige herbewapening bq het ontbijt onder de oogen kreeg, aan de illusie overgegeven heb ben, dat hij tenslotte niet de man zal zijn, die dat alles moet betalen. Van 1937 tot 1941 zal het land meer dan 1500 millioen pond moeten opbrengen om de Engelsche weermacht voor elke eventualiteit paraat te maken. Dat is een cijfer, dat wel tot eenig nadenken kan stemmen. 1938 zal een hoog, 1939 wellicht een topjaar voor de mili taire uitgaven zijn. Maar de Engelsche regee ring durft het volk zelfs niet de zekerheid geven, datl 940 niet nog hooger eischen aan het land zal stellen. En vele uitgaven zullen duurzaam zijn; want een zooveel grootere vloot zal blijvend vijf en twintig procent "meer man schappen eischen; er zullen voortdurend oefe ningen moeten gehouden worden. Rust maakt oud roest, maar actie kost geld, veel geld. De Engelsche belastingbetaler zal het, onder wel ken vorm ook, moeten opbrengen. De Engel- schen houden er niet van al te veel lasten op de toekomstige geslachten over te hevelen; zij vreezen niets zoozeer als een staatsbankroet, dat bij onevenwichtige begrootingen op den duur steeds dreigt. En dat, hoe schijnschoon de productiecijfers van het oogenblik ook mogen schitteren, onvermijdelijk tot een verar ming van het geheele volk voert. Bewapeningsproductie houdt op bq den producent; verdeeling en consumptie zqn uitgeschakeld. Men heeft de mooie for mule uitgevonden, dat ook de bewape ning in dienst van de welvaart staat, zq het onrechtstreeks, wql zij de welvaart in oogenblikken van gevaar beschermt, 19141918 hebben eigenlqk wel iets an ders geleerd. In een wereld van waanzinnige bewapening kan echter geen land het risico nemen met leege handen tegenover een geweldig bewa penden vijand te staan. En elk land wordt als een mogelijke vijand beschouwd. Dat is nu eenmaal het fatum van een ontwikkeling, die met onweerstaanbaren drang naar den toe stand van vandaag heeft gedreven en waarin alle landen zonder een enkele uitzondering noodlottige fouten hebben begaan. Nu is men op een punt aangekomeh, waar het geld voor den bewapeningswedren er eenvoudig moet zijn. Inderdaad: Engeland laat zich nog niet onder den voet loopen. Maar de Engelsche belasting betaler zal voor de kosten dezer weerbaarheid gesteld worden. bioscopen: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: „De tweeling broers" en „Adieu Parijs". Rialto, Spoorstraat, half 8: „Champagnewals" en „De gehelmde bri gade". Witte Bioscoop, Koningstraat, half 8: „De pionier van Kentucky" en „Drie en Christini". Heden: Zeevaartschool, 8 uur: Lezing Sterrenk. Kring Zaterdag 3 Maart. Rialto, 3 uur: Filmvoorsteling Na. Hist, Museum met toelichting Jan Strijbosch. Casino, 8 uur: Concert Stedelijk Muziekkorps. Musis Sacrum, 8 u. 15: Feestavond Speeltuin- vereengiing, afd. Vischmarkt. Zondag 6 Maart. Rialto, 10.30 uur: Intellect-voorstelling. Licht op 6 u. 12 Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 776.6 Temperatuur lucht q.q Laagste temp. lucht gisteren 5.2 EEN HOND ZONDER MANIEREN. Een bewoonster van de Oostslootstraat kwam zich beklagen, wijl zij was gebeten door een hond van iemand uit de Molenstraat. De laatste heeft een waarschuwing ontvan gen. HIJ HAD PLEIZIER IN Z'N LEVEN. Vannacht hield de politie in de Keizerstraat iemand aan in den bekenden kennelijken staat. Hq werd prompt in bewaring gesteld. HAVEN VAN NIEUWEDIEP. 3 Maart 1938. Aangekomen van Londen en vertrokken naar Harlingen het Eng. s.s. „Mavis". Aangekomen van Huil en vertrokken naar Harlingen 't Ned. m.s. „Nothingham".

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5