Kamer van Koophandel Dat heerlijke gevoel van bevrijding! Wenscht de minister de opleiding voor de vestigingseischen in handen van de Handelsavondscholen te leggen? Wieringen Agenda-gemeenteraad Texelsch nieuws CREDIETBEPERKING DOOR DEN MIDDENSTAND. GARNALEN EXPORT NA DROOGLEGGING ZUIDERZEE AFGENOMEN. Gistermiddag om 2 uur kwam de Kamer van Koophandel in een der zalen van het Raadhuis alhier, in openbare vergadering bijeen. Voorzitter de heer S. W. Amtz. De Voorzitter opent de vergadering met een woord van welkom. De heeren Grondsma, Volkering, Kluit man, van Beem, Grunwald en Ringers zijn verhinderd de vergadering bij te wonen. De heeren Nobel en Kuiper zullen iets later komen. Notulen. De notulen van de vergadering van 5 Ja nuari 1938 worden zonder op- of aanmerkin gen goedgekeurd. Ingekomen stukken. Wij vermelden hiervan de navolgende: Antwoord van het Gemeentebestuur van <!en Helder, op het schrijven der Kamer, betreffende eventueele toetreding tot het middenstandsborgstellingsfonds voor Hol lands Noorderkwartier. De heer Kolster licht dit punt toe en zegt, dat verschillende middenstanders in den Helder geholnen worden door het Fonds voor Bijzondere Nooden. Spr. wijst er op, dat dit voor de gemeente Den Helder veel goed- kooper is. ook is het werken van het Fonds anders dan het Fonds van de Kamer. De secretaris merkt op, dat er verschillen de bestuursleden in den Helder zijn ge weest, doch dat men niet geneigd is zich aan te sluiten. Het antwoord van het Gemeentebestuur van den Helder wordt dan voor kennisge ving aangenomen. De toestand in den varkenshan del. De vergadering steunt een motie van den Ned. Bond van Varkenshandelaren, waarin deze als zijn oordeel uitspreekt, dat het thans vigeerende svsteem der Ned. Veehou derijcentrale het particuliere kleinbedrijf in de varkens-, vee- en vleesrhhandel ten zeer ste schaadt en de ontwikkeling van het be drijfsleven heeft gestimuleerd in de richting van Coöperatie- en Trustwezen. In de motie wordt voorts gewezen op de noodzaak van een normaal particulier tusschenhedriif in de distributie en export van veeteeltproduc- sten. Het Handelsonderwijs en de Ves tigingseischen. Adres van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amersfoort, gericht aan den Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen inzake het handelsonderwijs, in verhand met de Vestigingseischen. Het bureau stelt voor, dit adres te steu nen. De Voorzitter is van meening, dat een eindexamen van een Handelsschool voldoen de zal zijn voor de Vestigingswet. Er is een ranport gezonden aan den minister door de betrokken Handelsscholen. De heer Endel, voorz. R.K. Mid denstandsver. De Hanze, wil op de cursussen dezelfde eischen gesteld zien, anders zouden die cursussen geheel worden uitgeschakeld. Spr. wil niet, dat de Handels dag- en avondscholen geheel uitgeschakeld worden. De Voorzitter vindt deze wijzigin gen niet oniuist. De heer Schmalz gelooft, dat de minister de Handels dag- en avond scholen de voorkeur geeft, om ten slotte de cursussen uit te sluiten. De heer Endel Is het hiermede niet eens; iedereen wil niet naar de Handelsdag- of avondschool, maar wel naar een cursus. De heer Schmalz herhaalt, dat de cursus sen een overgangsmaatregel zijn. Als men later een diploma heeft van een Handels dag- of avondschool, dan zullen zij de voor keur verdienen. De Voorzitter wil de cursussen handhaven, speciaal voor de ouderen. Menschen, die later compagnon worden, kan men toch heel moeilijk naar een school sturen. De heer Colthof meent, dat de cursussen moeten -worden beschouwd als een over gangsmaatregel. De heer Schmalz is het met den heer Col- tof volkomen eens. De Voorzitter blijft er bij. dat men oudere menschen niet naar een Handelsdag- of avondschool kan zenden. Het adres van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amersfoort zal door de Alkmaarsche Kamer van Koophandel wor den gesteund. Credietbeperking door den midden stand. Rapport van de Commissie inzake Crediet beperking door den Middenstand, ingesteld door de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Friesland. De heer Scheffer wijst op de groote crediet beperking door den middenstand. Zoo kwis tig mag er met crediet niet meer worden om gegaan. Van wat in Friesland van belang kan zijn, kan ook belangrijk zijn voor Noord holland. Spr. heeft een rapport gestuurd aan alle middenstandsvereenigingen om daarvoor haar meening uiteen te-zetten. De heer Kramer (Langendijk) meent, dat het in Noordholland vooral voor de am- bachtsmenschen precies dezelfde is als in Friesland. Het rapport wordt daarna voor kennisge ving aangenomen. Bedrijfsradenwet. Schrijven van den heer H. P. Kluitman, inzake wijziging van de Bedrijfsradenwet. Het Bureau stelt voor dit schrijven ter fine van advies in handen te stellen van de Commissie van Verordeningen. Con form wordt besloten. Adres von den N.H. Bond van Bierhan delaren en mineraalwaterfabrikanten, in zake het verbindend verklaren van onder nemers-overeenkomsten. Als voren. De belangen van den vischexport. Rapport van den heer M. A. Kolster om trent het bezoek, dat hij met den secretaris heeft gebracht aan den voorzitter der Ne- derlandsche Visscherij-Centrale in verband met de belangen van den Vischexport in dit district. De heer Kolster vestigt er de aandacht op. dat de garnalenexport naar Frankrijk gróoter was dan na afsluiting van de Zui derzee. Na afsluiting is de garnalenexport steeds afgenomen. Voor Den Helder is dit een groot nadeel en ook voor de andere ex porteurs. Deze exporteurs leveren ook an dere visch en voor den Delder is nu de ge- heele handel stilgelegd. Als de handel wordt vrijgelaten, zegt het ministerie, dan komt er niets van terecht. De zaak is aanhangig gemakt bii den nieuwen inspecteur van de Visscherijcen- trale en deze zaak is nog in onderzoek. Spr. hoopt, dat deze nieuwe inspecteur met onze belangen rekening zal houden. De hepr Bonnet vraagt den heer Kolster of den Helder in de toekomst een rende ment heeft voor de vischvangst. De heer Kolster zegt. dat de mogelijkheid bestaat man»- p-nrmaVVnliik is dit niet. Men zal dan motorhotters in de vaart moeten brengen en daarvoor is kapitaal noodig. En als men dan aanneemt, dat de botters ver ouderd ziin, dan voelt men. dat er veel geld in gaat zitten om een certificaat te kriigen. Zoo'n botter kost 40 a 45 duizend gulden. De heer Bonnet wijst erop, dat het_ visch verbruik in Duitschland veel grooter is dan in Nederland. De heer Kolster merkt op, dat de vissChers- vloot in Texel groeit, dus is het bedrijf nog loonend. De heer Bonnet meent, dat den Helder stiefmoederlijk wordt behandeld. De heer Kolster: In den Helder zijn wei nig vakmenschcn, en dat is van groot be lang. De Voorzitter vraagt waar Texel de visch verkoopt? De heer Kolster antwoordt, dat Texel de visch of brengt naar IJmuiden, of naar den Helder. De heer Bonnet wil met den heer Kolster naar Haarlem gaan, om de zaak van den Helder eens te bepleiten. De Voorzitter zegt, dat het Bureau van de Kamer achter deze zaak staat en juicht het voorstel van den heer Bonnet ten zeer ste toe. Laten wij hopen, dat dit succes heeft. Rondvraag. De heer Kniner zegt, dat, de goederen uit het buitenland hier in Alkmaar worden vrij gemaakt. Spr. verzoekt den Voorzitter hier aan een einde te maken. De Voorzitter antwoordt dat deze belang rijke zaak zeker onder de oogen zal worden gezien. De heer Kuiper wijst op het groote euvel welke er bestaat bij den overweg Bergen— Alkmaar. De Voorzitter zegt, dat indertijd de onder handelingen met de Spoorwegen en het ge meentebestuur in een ver stadium hebben verkeerd, doch een en ander is afgestuit op de kosten. Spr. betwijfelt, of de gemeente Alkmaar nu over de noodige kosten be schikt, misschien is er geld uit het Werk fonds te kriigen. De Kamer wil gaarne trachten aldaar een tunnel te kriigen. Deze zaak wordt dan in handen gesteld van de Verkeerscommissie. Hierna sluiting. Vergadering van den gemeenteraad op Vrij dag den 4en Maart 1938, des namiddags ten 2 uur. Agenda: Notulen. Mededeelingen en ingekomen stukken. Voordracht tot verkoop van twee perceelen bouwterrein te Den Oever. Voordracht inzake verleenen van voor schotten op de vergoeding voor exploitatie kosten der bijzondere lagere scholen over 1938. Voordracht tot intrekking van het besluit van 20 Maart 1928 betreffende het verleenen van tegemoetkomingen in de reiskosten voor het bezoeken van scholen voor voortgezet en vakonderwijs te Den Helder. Voordracht inzake de onderhandsche ver huring der gemeentewoning Beltstraat No. 2 Voordracht tot wijziging van en nadere vaststelling van de 2e en 3e suppletoire be grooting voor den dienst 1937. Voordracht betreffende uitbreiding van den schoolartsendienst. Voordracht naar aanleiding van verzoeken om tegemoetkoming in de vervoerkosten van leerlingen van lagere scholen. Voordracht tot vaststelling van een nieu we verordening op de heffing van opcen ten op de hoofdsom der gemeente- fondsbe lasting. Voordracht tot vaststelling van een nieu we verordening op de heffing van school geld. Vordracht tot intrekking van de tegemoet koming in de vervoerkosten van een aan tal jeerlingen van lagere scholen, woonach tig in de VVieringermeer. Voordracht tot vaststelling der vergoeding wegens kosten van instandhouding der bij zondere lagere scholen over 1935. Voordracht tot verlenging van een aange gane kasgeldleening. De wieken uit te slaan - hoe heerlijk voor een vogel, maar hoe goed ook voor den menschelijken geest. Maak U thans los van al het oude, verbreek de ban den van de wandensleur en schep U thuis een gloednieuw interieur met R&DMet nieuw behang van R&D wordt alles, alles anders: 't is ot ge mee-herademt met de zich verjongende Natuur! Zie de R&D Collectie 1938Series 16-47-48-49-50- 51-52. Weer hebben kunstenaars verrassend-fijne wandversieringen voor U uitgedacht, verrukkelijke scheppingen van lijn en tint, die voor U vastgelegd zijn in de fraaie, degelijke ,,Fixa-Color -kleuren van R&D. Vraag Uw behanger de R&D Staalboeken met de doeltreffende Wenken voor het kiezen. Laat hij U voorrekenen, hoe wonderweinig de ver wezenlijking van wélken wanden-wensch ook kost! R&D BEHANGSELS N.V. BEHANGSELPAPIERFABRIEK VAN RATH DOODEHEEFVER Toonzalen in 19 steden des lands. Levering via Uw behanger. Toonkamers te Alkmaart Koningsweg 16. Dit merk staat of de Staalboeken BOND VAN BOERINNEN E.A. PLATTE LANDSVROUWEN. Het leven van Fridtjof Nansen. De afd. Wieringen van bovengenoemden bond hield gisteravond in Cinema De Haan een lezing met lichtbeelden. Als te acht uur mevr. Bakker-Kuut de vergadering opent, is de geheele foyer bijna gevuld. Bijzonder heet mevr. Bakker-Kuut Ds. v. Beek. den heer en mevr. Kolff, en den spreker voor dezen avond, den heer J. P. Wiersma, welkom. De heer Wiersma. hierna het woord ver krijgend, spreekt over: Fridtjof Nansen, den Noorschen menschenvriend en Poolrei ziger. Spr. verhaalt ons hoe het leven van Nansen eigenlijk een kunstwerk is, een kunstwerk, aat voorzeker te danken is aan de uitstekende opvoeding, welke hij geno ten heeft. Spr. toont ons Nansen als Pool reiziger, menschenvriend en ook als wer ker voor den Volkenbond. Fridtjof wprd 10 October 1861 geboren. Wij hooren, hoe Nansen in 1889 zijn eer ste skitocht naar Groenland maakt en dan in 1893 de beroemde Pooltocht, die tot 1896 duurde. Op 12 Mei 1893 namen Nansen en de zijnen op het schip „De Franc" afscheid van de bewoonde wereld. Aan de hand van lichtbeelden zien we hiervan talrijke aardige opnamen. Wij zien hoe Nansen pn z'n vriend Johannes met een 30-tal honden afscheid nemen van het schip en zijn bemanning. Zij gaan te voet noord waarts tot 86 graden. Dan wordtr terugge keerd, de honden moeten ondertusschen dienen als voedsel, eerst voor elkander, la ter voor de menschen. Men moet overwin teren, wat wordt gedaan op het Frans Jo zef-eiland. ofschoon Nansen meende te zijn op het St. Gilles-eiland (een eiland dat een Hollander, een zekere Gilles, in 1751 meen de ontdekt te hebben: later bleek echter dat dit eiland nergens te vinden wasl). Het was 3 Juni 1896, toen Nansen en z'n kameraad voor het eerst sedert 1893 weer een menschelijk wezen zagen, het was een Engelsch ontdekkingsreiziger. Wat een ontmoeting moet dat voor die menschen geweest zijn! We zien dan den intocht van Nansen in z'n geliefd vader land. Zijn tocht had ook voor de wetenschap be langrijke resultaten gehad. Nansen is ook de groote pionier voor den vrede. In 1922 won hij zelfs den Nobelprijs voor den vrede. De Volkenbondsman Nansen werd naar Si berië gezonden om de aldaar vertoevende krijgsgevangenen te verlossen. En het is ook deze reis die Nansen bekend heeft gemaakt als de groote vredesstrijder. In dienst van zijn land was Nansen in 1906 Noorsch gezant te Londen, terwijl hij in 1912 een wetenschappelijke tocht naar Spitsbergen maakte. Het was ook weer Nansen, die tijdens den wereldoorlog over stak naar Amerika om aldaar op de bres te staan voor de belangen van zijn land. Ook heeft hij de geweldige groote steun- acties tijdens de hongersnood in Rusland, in geheel Europa, op touw gezet. 13 Mei 1930 is Nansen gestorven, Nansen, wiens naam steeds met waardeering zal worden uitgesproken. Nansen is voor Noorwegen geboren, Maar hij is voor de wereld gestorven! Aan het einde van de leerzame en in teressante lezing weerklonk een luid ap plaus. Mevr. BakkerKuut sloot op de ge bruikelijke wijze. V.V.V. „MOOI TEXEL". Naar wjj vernemen zal op den stand van „Mooi Texel" op de Jaarbeurs te Utrecht, dit jaar de maquette van Texel moeten ontbre ken. Er is n.1. zooveel aanvraag voor de Jaar beurs, dat plaatsing voor dezen plattegrond voor ons eiland ontbreekt. De R.K. Tooneelvereeniging „Omhoog" kon als zuivere opbrengst van de opvoering „De Groote Reis" een bedrag van 125.42 aan het Texelsch kleedingcomité afdragen. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Madoera, 3 Maart van Hamburg. Simaloer, t„ 2 Maart 9 u. 30 m. v.m. 125 m. Z.W. van Niton. Tajandoen, t., 2 Maart van Padang. KON. HOLL. LLOYD. Salland, 4 Maart te IJmuiden verwacht. Zaanland, 2 Maart v. Las Palmas. KON. NED. STOOMBOOT MAATSCHAPPIJ Achilles, 2 Maart v. Alexandrië. Agamemnon, 2 Maart te Genua. Alkmaar, 2 Maart te A'dam. Ariadne, 2 Maart v. Vigo. Calypso, 1 Maart van New York. Euterpe, 2 Maart te Bordeaux. Fauna, 2 Maart te Lissabon. Hermes, 2 Maart v. Volos. Iris, 2 Maart te Stettin. Juno, 2 Maart v. Thessaloniki. Oberon, 3 Maart te A'dam. Odysseus, 2 Maart v. Passajes. Orion, 2 Maart v. Hamburg. Tiberius 2 Maart v. Ciudad Trujillo. Ulysses, 2 Maart v. Istanboul. Venezuela, 2 Maart van Barbados. KON. PAKETVAART MAATSCHAPPIJ. Japara 2 Maart v. Mauritius. Nieuw Holland, pass. 1 Maart Thursday Isles Roggeveen 1 Maart van Mauritius. Tasman 1 Maart van Batavia. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Bilderdijk 2 Maart van Philadelphia Dinteldijk, 2 Maart te Seattle. Lochmonar 2 Maart 1 u. 48 m. v.m. 650 m. Z.W. van Land s End. Maaskerk, u., pass. 2 Maart Ouessant. Spaarndam, pass. 2 Maart Dungeness. Veendam 2 Maart van N. Orleans. SILVER-JAVA PACIFIC-LIJN. Saparoea 3 Maart te Manilla. Silverbelle, 1 Maart te New Orleans. JAVA—NEVV-YORK-LIJN. Kota Tjandi, 1 Maart v. Savannah. Salabangka, 1 Maart te Hampton Rds. ROTTERDAMSCHE LOYD. Dempo, 3 Maart te Batavia. Kota Gede, pass. 2 Maart Kaap del Arml. Siantar, 3 Maart v. Batavia. Tjikembang, charter, 2 Maart van Padang. ROTTERDAMZUID-AMERIKA LIJN. Alphacca, t., pass. 2 Maart F. Noronha. Alwaki, 2 Maart v. Batavia. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Cyclops 2 Maart van Singapore. Stentor 1 Maart van Batavia. JAVA—CHINA—JAPAN LIJN. Sembilan 2 Maart te Penang. Tjisalak 1 Maart van Hongkong. VEREENIGDE NED. SCHEEPVAART MIJ. (HollandAfrika Ljjn). Jagersfontein, 2 Maart te Marseille. Heemskerk, 2 Maart v. Djeddah. Njjkerk, 2 Maart Dungeness gepass. Springfontein, 3 Maart te Mombassa. Drie levens en nu, door Stephen Foot, uitgave A. W. Bruna Zn.'s uitgevers Mij- N.V. Utrecht. Prijs, alleen geb. 3.90. In de serie boeken over de Oxfort en haar beteekenis, is dit boek van Foot verschenen. Het is ongetwijfeld een interessant boek. In teressant omdat het 't leven van een interes sant mensch beschrijft. Foot geeft in dit werk een auto-biografie en al kunnen we den stijl niet overal bewonderen, het leven van dezen Engelschman, die het bracht tot leider van de Shell in Mexico, is zoo vol avontuur, dat het den lezer boeit. Van de olie komt Foot in het Britsche leger (19141918) waar M het tot majoor van de genie brengt en daar na komt hij bij het onderwijs. Ook hier wee hjj zich een positie te scheppen en tal van behartenswaardige en nuttige wenken bevat dit hoofdstuk van zijn leven. Het boek eindigt met „het vierde leven waarbij de schrijver in aanraking komt me de Oxfort-groep en daar leert verstaan hoe de angst, de ergernis, de hoogmoed, kortom ellende van ons leven verandert in rust e stabiliteit als we ons leven stellen onder Go leiding en leeren luisteren naar zijn stem. Het is een interessant boek, dat echter ee weinig aan de oppervlakte blijft, en waarva de kern wat veel aan den buitenkant ligt, in de laatste 10 bldz. van het bijna 250 p8# dikke werk.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 6