Lupine en rogge in de Limburgsche Peel Bedrijfslieden io den Economischen laad Houtvestersgezin bestolen Opening luchtlijn Manilla-Batavia Omroepvereeniginge n moeten Buma betalen Petroleum io een vliegtuig' motor Jongen bedreigt zijn moeder met mes De sociale beteekenis van de Peel-ontqinning. Binnen ïes maanden? Op het vliegveld Tjililitan arriveerde, aldus de N. R. Crt., op doorreis naar Eu ropa het hoofd van het bureau voor de luchtvaart in Manilla, majoor Prosser. De heer Prosser verleende medewerking bij de twee vluchten, van de K.N.I.L.M. naar Manilla en heeft een groot aandeel in de voorbereidingen voor een permanente lucht verbinding tusschen Ned.-Indië en de Phi- lippijmen. Majoor Prosser bracht reeds een bezoek aan Makassar, Ttali, Soerabaja en Djocja, waarna hij van Semarang naar Batavia vloog. Hij verklaarde enthousiast te zijn over de kennismaking met Ned.- Indië. „Ik zou niet verbaasd zijn, aldus majoor Prosser, indien binnen zes maanden de dienst Manilla—Batavia kan worden ge opend". Hij zeide verder, talrijke mogelijk heden te zien voor een luchtlijn, eventueel lateg zelfs voor twee luchtlijnen. Deze mo gelijkheden zijn niet alleen van toeristisch en postalen, doch ook van commer- cieelen aard, o.a .in verband met de mijn- belamgen in Borneo. Majoor Prosser, die vergezeld Is van zijn echtgenoote en beide kinderen, zal ook Nederland bezoeken, doch geheel onoffici eel. Hij keert weer terug in de rangen van het Amerikaansche leger. Donderdag kreeg een 14-jarige jongen uit de Tasmanstraat te Den Haag ruzie met zijn moeder, die hem een standje gaf, omdat hij het zijn 9-jarig zusje herhaalde lijk lastig maakte. De knaap werd hierover zoo kwaad, dat hij een broodmes van de tafel nam, en daarmee zijn moeder be dreigde. Waarschijnlijk omdat hij bang was voor de gevolgen van zijn daad is de jongen het ouderlijk huis ontvlucht. Hij wist met een vrachtauto mee te rijden naar Rotter dam. waar hij zich na vele omzwervingen in de stad in den loop van den dag bij de politie aanmeldde. Toen het jongmensch weder naar Den Haag was teruggebracht, bleek echter, dat hij aan de Rotterdamsche politie een val- schen naam had opgegeven. De jongen wordt voorloopig in bewaring gehouden. De Hooge Raad heeft gisteren arrest ge wezen in de procedure tusschen het Bureau voor Muziekauteursrecht (BUMA) en de Radio-omroepvereenigingen betreffende de auteursrechten op muziekwerken, welke deze vereenigingen uitzenden. Buma vorderde een algemeene jaarlijksche uitkeering, aanvangende met f50.000 over 1934 van de vier groote omroeporganisaties tezamen- voor het geheele aan auteursrecht onderworpen repertoire, en oploopen- de tot hoogere bedragen over volgen de jaren, tot een zeker maximum, doch de Amsterdamsche rechtbank wees bij vonnis van 18 December 1934 de vorderingen af en overwoog, dat Buma met een dergelijke algemeene vordering misbruik van haar positie maakte, daar zijn rechten slechts ten aanzien van bepaalde werken gelden. In hooger beroep besliste het Amsterdam sche gerechtshof, dat Buma recht heeft op een algemeene uitkeering van de omroep- vereenigingen en dat deze zonder die uitkee ring niet mogen voortgaan met de uitzending van de hierbedoelde muziekwerken. Ten aanzien van de N.C.R.V. is de proce dure nog niet tot cassatie gevorderd. De Hooge Raad heeft het cassatieberoep van de drie omroepvereenigingen verwor pen. Rome bonwt, Hitier ter eere. een nieuwe „Triomphweg" door het schoonste deel van de stad, teneinde bij het aanstaande bezoek van den Fiihrer den Duitschen gast direct bij aankomst een blik te vergunnen op Rome's schitte rende bouwwerken. Hierboven de werkzaamheden, waarvoor geheele hulzen- blokken moesten verdwijnen, in vollen g ang. Helers voor de rechtbank. Op 9 November van het vorige jaar sloegen inbrekers hun slag in de woning van den Koninklijken houtvester, den heer Mulder, te Apeldoorn. De bewoners waren dien avond afwezig, toen zij tegen half elf thuiskwamen, ontdekten zij dat de geheele woning doorzocht was. Geld, een belangrijk bedrag aan ef fecten, kostbare sieraden, en anti quiteiten waren verdwenen. Het grondige onderzoek der politie had resultaat. Vier personen bevonden zich kor ten tijd later achter slot en grendel, ver dacht van diefstal met braak. Te Amsterdam werden nog twee mannen gearresteerd, een 28 jarige opperman en een 27-jarige vertegenwoordiger, verdacht van heling van de irj de houtvesterswoning ge stolen effecten. Ten huize van den vertegen woordiger nam de recherche de waardepa pieren in beslag. Dit tweetal, dat nooit eerder met de Justitie in aanraking is geweest, stond gis teren. voor de Amsterdamsche rechtbank te recht. De vier inbrekers hebben zich reeds te Zutfen te verantwoorden gehad en dooi de rechtbank aldaar zijn zij tot anderhalf jaar gevangenisstraf veroordeeld. Zij zaten er leelijk mee verlegen. De opperman en de vertegenwoordiger legden een bekentenis af. De opperman had de effecten gekregen van een van de inbre kers, die toen te Hilversum woonde. Deze inbreker werd gisteren als getuige gehoord. Op plastische wijze schilderde hij de moeilijkheden die de gestolen effecten hem berokkend hebben, toen hij ze aan den man wilde brengen. „We zaten met die dingen leelijk verle gen. Ik kon natuurlijk op mijn vingers na tellen, dat ze op de recherchelijsten ston den. Bij de banken hoefden we niet aan te komen. Ik vroeg aan verd. G. (de opper man), of hij er misschien een gaatje voor wist. Per auto heb ik de „papiertjes" ver borgen onder de kussens naar Amsterdam gebracht en aan G .gegeven. De vertegenwoordiger was hier ook bij te genwoordig, en hij wist wel iemand, die ze koopen wilde. Later kwam hij met. de bood schap, dat de Nederlandsche stukken geen cent waard waren. Eindelijk bestond er kans, dat ik er f 700 voor zou krijgenu Maar het. schoot, niet op en ik vond het eigenlijk maar beter, ze in de kachel te gooien. Ik was hang dat ze ermee zouden paan ven ten en dan zou ik de ftoliüé aan mijn nek krijgen. Zoo is het uitgekomen' ook. Ik zit er maar mee, want ik heb nog een jaar of vijf te goed en nu is die inbraak er ook nog bijgekomen, besluit getuige zijn ver haal. „Voor wat, hoort wat" merkt de presi dent op. De officier van Justitie mr. van Arkel vorderde tegen beide mannen een jaar ge vangenisstraf, waarvan vier maanden voor waardelijk en onder aftrek van voorarrest. Spr. hield daarbij rekening met de blanco strafregisters en de rapporten over de ver dachten uitgebracht. De verdedigers pleitten clementie. Vonnis 18 Maart. NU LIGT DE STREEK NOG GRAUW EN VERLATEN, STRAKS BLOEIEN ER LANDBOUWGEWASSEN! (van onzen correspondent) SEVENUM, Maart, Aan den Noordrand van Limburg, daar waar deze provincie aait Noord-Brabant grenst, ligt een uitgestrekte heide: de Peel. Wild en onontgonnen strekt deze kolossale vlakte zich uit tusschen de gemeen ten Helenaveen, Venray, Horst en Sevenum. Het is een woest en gevaarlijk stuk grond, met groote kuilen en diepe sleuven. Menschen wonen hier niet. De grond is onvruchtbaar en wegen zijn er niet. Slechts ziet men hier en daar een eenzame plaggensteker, die moeizaam zijn turven verzamelt en op deze wijze een schamel bestaan vindt» i- De Peel is een arme, zeer arme streek. Wie dit nog niet weet, moet er de boeken van Antoon Coolen eens op na lezen. Deze Brabantsche schrijver, die de Peel zoo door en door kent, heeft deze streek geschil derd in al zijn onherbergzaamheid. Maar het zal anders worden In de Peel. Reeds jaren geleden hebben de gemeente Sevenum en de Limburgsche Streekplannen- dienst plannen beraamd om deze uitgestrek te woestenij, die een oppervlakte van ruim 1500 H.A. beslaat, te ontginnen. Ter voorbe reiding van de plannen tot ontginning werd een commissie in het leven geroepen, onder voorzitterschap van den toenmaligen Com missaris der Koningin wijlen Mr. E. O. J. M. Baron van Hövell tot Westerflier. Ervaren ontginners geraadpleegd. Het ontginnen van een woestenij als de Peel vereischt de noodige nauwgezetheid en ervaring. Dit is ook zeer goed begrepen door de belanghebbenden. Zij stelden zich in ver binding met de N.V. Grond Mij. te Zwolle, die op dit gebied reeds een ruime ervaring heeft, aangezien ook gedeelten van Drente door de N.G. Grond Mij. zijn onteonnen. In samenwerking met de directie dezer N.V. kon een gedegen en volledig uitgewerkt plan worden opgesteld en aan den Minister ter goedkeuring worden aangeboden. Uiteraard moest ook Defensie in de ontginningsplan nen gekend worden, maar ten slotte kwam men tot volledige overeenstemming, hetgeen tevens betcekcnde, dat een subsidie van 100 pCt. verleend werd: de ontginning van de Peel kon ter hand genomen worden! En men heeft er geen gras over laten groeien, want reeds op 10 Maart a.s. zullen de werkzaamheden een aanvang nemen. Dat zal een feestdag worden voor de Poelstreek. Het zal een plechtig en historisch moment zijn. als Zijne Excellentie Minister C. P. M. Romme de eerste spade in den grond steekt, 200 Arbeiders zullen Z.Exc. volgen in den arbeid, arbeiders, die reeds jaren lang werk loos zijn. Zeker, het werk wordt uitgevoerd in werkverschaffing en de loonen zijn niet hoog. Maar de mannen, die hier arbeiden, werken voor hun eigen toekomst. Het zijn voor het nieerendeel arbeiders uit de streek zelve, voor wie er meer kans op arbeid is, wanneer de Peel ontgonnen zal zijn. Er is in de Peelstreek gebrek aan cultuur grond. Duidelijk komt dit tot uiting in de hooge grondprijzen. Thans zal hierin veran dering komen. 200 Arbeiders beginnen vol gende week aan een werk, dat vruchtbaren grond en werkverruiming zal brengen. In April zal hun aantal tot 500 zijn gegroeid en zoo zal het zijn, drie vier jaren, totdat het eerste deel der ontginning,- een terrein met een oppervlakte van 600 H.A., gereed zal zijn. Hoe ontgonnen wordt. Er wordt begonnen met het graven van een kanaal aan den W.-rand van de Sevenumsche Peel in de rich ting Noord-Zuid. Dit kanaal zal be vaarbaar worden voor schepen van ruim 100 ton. Het wordt 10 meter breed. Wanneer dit kanaal gereed is, zal met de eigenlijke ontginning be gonnen kunnen worden. Vermoede lijk zal dit zijn in het najaar van 1938. De ontginning bestaat hieruit, dat men het z.g. zwarte veen af- graaft, voorzoover dit niet reeds door de turfgravers is gedaan. Een spoorwea voor zandaanvoer wordt aangelegd. In zekeren zin hebben de turfgravers de ontginning dus in de hand gewerkt, maar aan den anderen kant hebben, zij weer nieuwe moeilijkheden veroorzaakt, doordat zij soms kuilen hebben gegraven met een diepte van 2 meter en meer. Het gevolg is, dat het terrein nog sterker geaccidenteerd is, dan het van nature reeds was. Het egali- seeren van den grond maakt dan ook een belangrijk onderdeel der ontginning uit. Voorts moet het zwarte veen zoo diep moge lijk worden weggewerkt en het grauwe veen zooveel mogelijk naar boven worden ge bracht. Daarboven komt een laag zand, wel ke voor een gedeelte door de Peel zelve wordt geleverd en voor een ander deel moet worden aangevoerd. Voor dit doel wordt een spoorweg aangelegd met 1500 meter rails. VOORJAARSBODEN. Geen afgevaardigden van belan gengroepen. Plechtige installatie. Gistermorgen om half twaalf heeft de Minister van Economische Zaken, Mr. M. P. L. Steenberghe, den econo mischen Raad in zijn nieuwe samen stelling geinstalleerd. Aan deze plechtigheid werd bij zondere luister bijgezet door de aanwezigheid van Z.K.H. Prins Bern- hard, die, naar men weet, door H.M. de Koningin in den Raad is be noemd. Nadat allen gezeten waren nam Minister Steenberghe het woord tot het uitspreken van zijn installatie-rede, welke door den voorzitter, prof. de Vooys, werd beantwoord. Wat betreft de werkzaamheden, welke, al dus spr., den Economischen raad bij of krachtens de wet werden opgedragen, zij in de eerste plaats vermeld het uitbrengen van advies over voorgenomen maatregelen op grond van de tariefmachtigingswet. Verder brengt, op grond van de wet op het alge meen verbindend en onverbindend verkla ren van ondernemersovereenkomsten een vaste commissie van den Economischen Raad mij advies uit over ondernemersover- Wat het eerst wordt gezaaid. Wanneer de grond geëgaliseerd is zal er worden ingezaaid met lupine en vervolgens met rogge, dat in deze streek veel verbouwd wordt en dat ook op den nieuwen grond een be langrijk product zal worden. Daarna zal de streek gebruikt kunnen wor den als de landerijen in de omge ving,-waar het bedrijf zeer gemengd is, haver en aardappelen zullen de hoofdproducten worden. Een gedeelte van den nieuw ontgonnen gropd zal een bestemming krijgen als wei land voor den in dezen streek vrij aanzien lijken veestapel. Tenslotte zal ook de tuin bouw, en wel voornamelijk boonen en au gurken, niet zonder beteekenis zijn. De boeren wachten Thans ligt de Peel nog grauw en verlaten. Hier en daar een eenzaam berkenboompje en verder hei, hei, hei! In de naburige dor pen talrijke jonge boeren, die gaarne een zelfstandig bedrijf zouden beginnen. Maai de grond is te duur en daarom blijven zij bij hun vader. Een bedrijf met een landerij van 8-12 H.A. is echter niet capabel om voldoen de op te leveren voor meerdere gezinnen. Het gevolg is, dat het aantal huwelijken in de Peelstreek bedenkelijk is teruggeloo- pen. De heer W. P. Everts, burgemees ter van Sevenum, deelde ons mede, dat de meeste huwelijken gesloten worden tusschen menschen boven den dertigjarigen leeftijd en hij schreef dit voornamelijk toe aan de omstandigheid, dat er voor de jonge boeren als gevolg van het gebrek aan cultuurgrond, geen arbeid is. Daarom is de ontginning van de Peel vooral in sociaal opzicht van verstrekkende beteekenis. Het beeld van de verworden menschen uit Coolen's Peelwerkers zal uit- gcwischt worden om plaats te maken voor een beeld van frisschen boerenarbeid in een vruchtbare streek! eenkomsten, welke krachtens deze wet ter algemeen verbindendverklaring aan mij worden aangeboden. De Raad bracht advies uit over de Landbouwcrisispolitiek. Onder een groot aantal uitgebrachte ad- viezen waren er verschillende over onder- werpen, die een zeer omvangrijke en diep gaande voorbereiding eischten. Ik denk hierbij aan het advies over het vraagstuk van de Landbouwcrisispolitiek, verder aan de adviezen over de algemeene havenpoli- tiek en over de organisatie van den Econo mischen Voorlichtingsdienst Verder noem ik de wetsontwerpen tot wijziging van de Cri- sisinvoerwet 1931 en 1933, tot. vaststelling eener nieuwe tariefwet, het ontwerp op de verbindende kracht van ondernemers-over eenkomsten, het wetsontwerp betreffende de algemeene regelen ter zake van de electri- citeitsvoorziening, het voorontwerp van wet betreffende de heffing van belastingen van zekere belanghebbenden bij vennootschap pen en vereenigingen, het. ontwerp-Vestl- gingswet Kleinbedrijf, het ontwerp Bedrijfs- vergunningenwet, en andere. Erkenning van den Middenstands- en den Nijverheidsraad. Krachtens artikel 6 van de wet op den Economischen Raad ten slotte kunnen be staande colleges worden erkend als col leges van advies. Zoodanige erkenning heeft plaats gevonden ten opzichte van Middenstandsraad en den Nijverheidsraad. Het verheugt mij, aldus de Minister, dat deze colleges met. den Economischen Raad vruchtbaar samenwerken. Bij de huidige samenstelling is bij de keuze der leden een nieuw element ia zekeren zin als een proefneming en op bescheiden schaal ingevoerd. De reqeering toch is doordrongen van de groote beteekenis, die toegekend moet wor den aan de orranen, die in het bedrijfsle ven zijn gegroeid en uit de kringen der be trokkenen in eenigen bedrijfstak zijn op gekomen en die tot doel hebben biizondere belangen in het kader van het algemeen belanq te behartigen. De Regeering heeft gemeend deze gedachte ook tot uiting te moeten brengen bij de samenstelling van haar hoogste advies college op economisch gebied. In verband hiermede en om tevens het beginsel te handhaven dat in den Economischen Raad geen afgevaardigden van eenige belanqen- groen als zoodanig zitting kunnen hebben* is bij de samenstelling van den Economi schen Raad aan eenige organen uit het bedrijfsleven om een voordracht gevraagd voor personen, welke on hun gebied vol doende deskundm en georiënteerd zijn om als zelfstandiq lid in den Economischen Raad te kunnen worden opgenomen. Ik wil er, zeide Ziine Exc., uitdrukkelijk op wijzen, dat de betrokken leden niet als mandatarissen of vertegenwoordigers van groepsbelangen zitting hebben, doch als personen, die in de orqanen door welke zij zijn voorgedragen, het vertrouwen hebben van een oroot gedeelte van ons bedrijfsle ven. zoowel wat de ondernemers, ais wat de arbeidersziide hptreft en die gedacht kun nen worden in het bijzonder op dit terrein deskundig te zijn. Hierna verklaarde de minister den Raad voor geïnstalleerd en stelde de leden aan Prins Bernbard voor. Op het vliegveld Ypenburg heeft gistermid dag een Koolhoven-toestel, de F. K. 53, be stuurd door den sportvlieger den heer .T. K. Hoekstra, voor het, eerst, eenige vluchten uit' gevoerd met petroleum in plaats van benzine als brandstof. Het betreft hier, aldus de Tel., een experi ment met een uitvinding van een Cechischen ingenieur, den heer Arnold, die sinds eeni gen tijd met do voorbereiding bezig is. P0 uitvinder heeft een speciale constructie ge maakt welke aan de motor wordt bevestig'' en waardoor het mogelijk wordt petroleum te gebruiken. Indien deze vinding verder i" de practijk voldoet, beteekent dit uiteraard een enorme hesparing op de brandstof. De proefnemingen gelukten Donderdagnnd' dag zeer goed, alleen liet, het verbranding?' product groote witte rookpluimen na. Het stijgen en vliegen ging zoo op het oog heei goed.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 16