Met de „Hendrik" op convooy koppen fepreöfhbeurten Onze scheepvaart slaat een goed figuur Hoe lang nog De werking van ABDIJSIROOP is versterkt! VEEL GELD JtqgJtuLa, Zaterdag 5 Maart 1938 Tweede Blad „Poppey the Sailorman" moet z'n jongens moed in spreken De Hendriksteekt z'n neus in de golven Op 't voorschip ziet men duidelijk de groote geschutstoren VERBODEN TOEGANG Veel wandelingen, die U zoudt willen maken, kunt U niet maken;niet omdat de toegang verboden is, maai* omdat U geen schoenen heeft waar U prettig in loopt. Schaft U eens „WELPschoe- nen aan, daar zultU plezier van hebben! ALLEENVERKOOPERS Het vlaggeschip van de „Nederland" Witter dan wit THEESERVIEZEN HELDERS WARENHUIS 'f bad JUWELIER youdenxUüch, SEEMSTERBOER Apotheken De Maan zweeft als een zilveren bal boven de bergen van Zuid-Spanje en kaatst haar gil ver-blauwe stralen terug over de ruige rots yan Gibraltar en de landtong van Ceuta. Het water flonkert in duizend zilveren von- Jten, een blauwe sluier hangt over de Afrikaan- gche bergen, slechts de Westelijke horizon is donker. Doch daarboven schittert het prach tige sterrenbeeld „Orion", wier Majesteit „Sirius" vanavond vecht met de Maan om den twistappel, wie het schoonste aan het fir mament is. Als een meer uit het land der droomen, zoo schoon spiegelt zich de Middel- Jandsche zee. De schepen trekken een kleurige zoglijn door het water, alsof zij louter dienen om het geheel te versieren. Neen, vannacht is het heusch niet noodig, dat de Franco-Span jaard van de Spaansche en Afrikaansche wal Zijn zoeklichten speurend laat schijnen. De nacht is als de dag. Onophoudelijk flitst de seinlamp op een der Franco-Trawlers of op ihet politievaartuig „Malastina" „What Ship" „Harbour of Destination" (Wat schip Wat is Uw bestemmingshaven). Deze Franco zeemannen hebben de kunst van het navigee- ren in den langen bewakingstijd blijkbaar goed geleerd, want steeds glijden de schepen die op gevangen worden, dicht langs hen heen. Als het mogelijk is door den afstand, slaan wij dit Vraag- en Antwoord-spelletje met spanning gade, want de vraag is wordt hij opgebracht naar Ceuta?. Maar ik vertelde U dat de nacht schoon was, en wie zou niet lust hebben in een afspraakje, wanneer de maan zoo lustig schijnt. De „Hendrik" op rendez vous. De „Hendrik" is geen, jonge minnaar meer, toch begeeft hij zich met speurende oogen naar het „Rendez Vous". Wees ge rust, gij verlaten vrouwen, ons wacht geen schoone jonkvrouw, maar de „Orion" van de K.N.S.M., wier radio-roep om convooi, ons bereikte. Een zeldzaamheid is het neit, dat een zwarte schoorsteen met twee witte banden, (het kenmerk der K.N.S.M.) aan de horizon in het kijkerveld komt, want be zien wij hun laad- en loshavens, dan wordt haast geen enkele Turksche, Grieksche of Algerijnsche haven overgeslagen. Een millioen ton Rotterd. Lloyd scheepsruimte geconvoyeerd. Na de rust, die ik in de vorige brief noemde, is inderdaad de drukte niet uitgebleven, en maar goed ook, want Nederland is groot ge worden en kan alleen groot blijven door zijn zee-scheepvaart. Op den 19en Februari wordt 1 het groote vrachtschip de „Soekaboemi" door- geconvoyeerd. De onderzoekingsofficier trekt zijn mooiere jas aan, want er zijn passagieres sen aan boord. De goede pet heeft hij al op zijn hoofd, want met tranen in zijn oogen zag hij, dat onlangs zijn oud-makkelijk hoofddeksel door een rukwind een zeemansgraf werd be schoren. Met de „Soekaboemi" werd weer één van die merkwaardige cijfers gepasseerd, die nu éénmaal altijd genoemd moeten worden, net zooals de 100.000ste Jutter, die eerstdaags geboren zal moeten wor den. Hier hebt U het dan, op den 19den Februari 1938 werd het bedrag van één millioen ton geconvoyeerde scheepsruimte alleen geteld voor schepen der Rotter- damsche Lloyd overschreden. Dat is geen kleinigheid in nog geen jaar tijd. De andere maatschappijen hebben ook heel wat op hun naam, maar dat hoop ik U, als ik niet al te veel last heb van hersenverduistering van al deze cijfers, te schrijven op den Oudejaars avond van dit convooi-jaar. Wjj kunnen nog trotsch zijn. Op de volgende dagen komen meer schepen, ik noem b.v. de „Achilles" van de K.N.S.M., de „Polyphemus" van de Mij. „Oceaan", de „Tawaii" van de Stoomv. Mij. „Nederland", de tanker „Elusa" van de N.I.T., de „Roerloo" van de V.N.S, Neen, onze koopvaardijvloot slaat geen ar moedig figuur op de wereldzee. De schepen zien er frisch en goed onderhouden uit. De groote motor-vrachtschepen van de „Neder land" en van de „Lloyd" zijn prachtschepen, hun route naar het schoone Insulinde is niet kort, maar de teruggebrachte lading is tonnen gouds waard. Ik noem daar de tanker „Elusa"; merkwaardige schepen die tankers. Je kunt ze vergelijken met de „St. Bernhards" onder de honden. Groot, zwaar en trouw. t Wekenlang zoeken zij over de oceanen en zeeën naar de schepen, of bunkertanks, die hun lading noodig hebben. Geen tusschenhavens om brandstof in te nemen, hebben zij noodig. Luis ter maar, van Curagao naar Malta in één run. Zij hebben zelf immers daarvan duizenden ton- nèn aan boord. Benzine, stookolie. Gevaarlijke lading wij weten het ook. Ook dat die stampvolle schepen, heel lang door zet ten, als zij stoppen, dus „geef hen maar de ruimte". Als de kapitein van zoo'n schip, op de lange reis een merkwaardige ziekte met be hulp van zijn „papieren" dokter, (d.i. een hand leiding zooiets als: hoe wordt ik dokter in één maand), niet de baas heeft kunnen worden, d|in is onze dokter een welkome hulp. Gastvrij Gibraltars hospitaal. Wat medische hulp betreft, moge hier een woord van lof gewijd worden aan het Hospitaal te Gibraltar. Voor operatief ingrijpen of specia listisch consult, ondervindt onze commandant op zijn verzoek, altijd de volste medewerking. Onze dokter komt altijd met het meest tevreden gezicht van de wereld aan boord terug, als hij geassisteerd heeft of zjjn patiënten heeft opge zocht. De patiënten hebben, als wij hen er naar vragen, het er reusachtig gehad. De taal was geen beletsel, en trouwens een beetje zeeman spreekt altijd wel wat „buitenlandsch". Een onzer patiënten wordt nog altijd trouw aan boord opgezocht door een En- gelsche maat, die naast hem lag. Nu schijnt, geloof ik, Hollandsch bier ook lek ker te smaken. Storm In de Straat. Vogeltjes, die te vroeg zingen, zijn voor de poes. oftewel een zeeman die over mooi weer schrijft, kan storm oogsten. Wij beleven weer een illusie, ditmaal een minder poëtische n.1. de illusie van de Noord zee. Als U in Den Helder, als het zoo lekker waait uit het Westen of Noord-Westen, Uw keukendeur open laat aan de achterzijde van Uw huis. of de kinderen laten de voordeur open staan, dan krijgt U dezelfde gewaarwording als wij hier. Kort gezegd het „tocht" aller akeligst. De wind blaast als een nijdige kater uit het Oosten, al dagenlang. Zondag wilden wij wel eens gewoon adem halen en besloot de Com mandant te ankeren in de Jeremias-bocht, juist om het hoekje van de Straat. Jeremias heeft iets met „klagen" te maken, maar begrijpen doe ik dat niet goed, want wij klaagden heele- maal niet in de Baai, lagen er doodrustig. Als Neptimus eischt Wel klaagden waarschijnlijk de zeilschepen in vroeger dagen, die niet tegen wind en stroom op konden werken, en dus gedoemd waren hier verscheidene dagen te liggen wachten. Lang kunnen w(j niet uitrusten, want de tegenwoor dige schepen, trekken zich van wind minder aan, en de „Hendrik" convoyeert natuurlijk, weer of geen weer. De wind zwiept het water over den boeg, het blauw van de lucht is met dikke wol kensluiers bedekt. De „Hendrik" steekt af en toe zijn neus lekker in de golven. Of het prettig is; dat kunt U zien aan de gezich ten van de jongere lichtmatrozen, die voor het eerst de zee op zijn. Offervaardig bui gen zij zich voor Neptunus. „Poppey de Saylorman" d.i. de bootsman van het half dek, heeft het ongeschreven supplement van „De Vries en Te Winckel" noodig om den moed er bij zijn jongens in te houden. Kom lievies, poets nou maar, alsof je je schoonmoeder te pakken hebt" is de hu maanste bejegening. De „Baloeran" komt. Er komt leven in de brouwerij. De matrozen trotseeren de spatzeetjes op de bak. De „Ba loeran" komt er aan. De scherpe steven snijdt door de golven; maar ook dit machtige schip maakt de wilde dans der golven mee. Als altijd is dit weer een evenement. De thuisvaarders uit Indië voelen het eerste contact met het vader land. De marinemenschen zien kameraden aan boord, juichen hen, ja juichen alle opvarenden „welkom' toe. De luchtfluit van de „Baloeran" stoot drie lange doffe blazen uit, het zeemansgebaar voor „goede reis". De „Hendrik" laat zich niet onbe tuigd en een paar, nooit uit hun evenwicht te brengen eeuwige bridgers worden door drie zwarte galmen van de stoomfluit, de salon uit getrokken. De seiners hijschen tegen den stormwind in de vlaggen voor „behouden thuis reis"; en wjj zoeken de „Mijdrecht" op, een tanker van „Van Ommeren" die olie uit de Perzische Golf gaat halen. De Spaansche patrouille-vaartuigen zijn in deze dagen van harden Oostenwind niet dikwijls te zien. Zij zoeken een schuilplaats in hun havens aan den ingang van den Straat, in Algeciras en Ceuta. Ik hoor de schroeven weer volle kracht draaien, het gaat om de Oost of om de West door den Straat, het 900-zooveelste schip is in convooi. De Heldersche visschers opnieuw hoopvol gestemd. Maar wanneer zal men geld zien? Er is nieuwe hoop gewekt bij onze vis schers, die gedupeerd zijn door de afslui ting van de Zuiderzee. De commissie, be last met het onderzoek naar de gevolgen van die afsluiting, heeft den minister ge adviseerd, ook de visschers benoorden den Afsluitdijk, onder de Zuiderzee-steunwet te doen vallen. Men heeft aan de hand van de cijfers gezien, dat ook vooral zij door deze afsluiting tot broodeloosheid zijn vervallen. Ieder jaar sterker spreekth et nadeel van d endijk, voor de visschers, die er benoorden wonen. Vorige jaren lagen er in dezen tijd van het jaar 15 tot 20 haringbooten, waarop ruim 200 menschen een behoorlijke boterham verdienden, gereed voor de haringvangsten. Dit jaar heeft slechts één het risico van een teleurstelling gewaagd en kwam, na meerdere tochten, met 1 haring thuis. In de uitstaande kommen, waaraan geen trekkend dier kan ontsnappen, waren slechts 1 k haringen ge vangen. Het is een bedroevende waarheid voor de honderden visschers, die wachten op werk en op brood; de afsluitdijk heeft de visscherij benoorden den dijk, grondig teniet gedaan. En nu wachten de menschen al jaren op de er kenning van dit feit door den betrokken mi nister. Reeds eerder werd een rapport door een Kamercommissie opgesteld, dat eveneens het recht van de visschers bepleitte en de Deckers, erkende dit recht, maar hij ging toenmalige minister van de visscherij. dr. heen, voordat de Kamer uitspraak kon doen. En opnieuw moest men beginnen en nu komt weer de erkenning van hun recht. Zal de mi nister nu spoedig beslissen? De visschers wachten. De nieuwe minister van Waterstaat, onder wlen de uitvoering van de Zuider- zeesteunwet ressorteert, bleek niet onge voelig voor de argumenten van onzen wet houder van de visscherjj, die hem kort geleden met den heer Coen Bot, een be zoek bracht, waarbij hy gedocumenteerd aantoonde, hoe hard de visscherij in Den Helder achteruit liep. Een tweede bezoek aan den Minister varj Waterstaat is met deze reeds afgesproken en wordt voorbereid. Voorts is er contact gezocht met het Werk fonds, afdeeling Industriefinanciering. Zooals op de jaarvergadering van „Samen werking" ook reeds gezegd werd: Er is reden om te hopen. Spoedige hulp is nog niet in uitzicht te stellen, maar voor moedeloosheid is niet de minste aanleiding. De vanouds beroemde AKKER's ABDIJSIROOP is een natuur-genees- middel, daar de werking in hoofd zaak berust op de geneeskracht van extracten, bereid uit reeds in oude tijden bekende „genees-kruyden" AKKER's ABDIJSIROOP, bereid vol gens oud recept, is dus een aan de natuur ontleend geneesmiddel I De genezende, hoeststillende, slijmoplossende en kalmeerende werking van de kruiden-extracten, welke AKKER's ABDIJSIROOP zoo beroemd hebben gemaakt,is thans door een nieuwe toevoeging van den bekenden Apotheker Dumont nog sterker, nog sneller, nóg krachtiger en nóg doeltreffender! Een lepel AKKER'S ABDIJSIROOP werkt thans 2 x zoo snel als voor.ieenl Een ongeëvenaarde werking tegen hoest, bronchitis, kinkhoest, verwaar loosde verkoudheid, griep, influenza. De verlaagde priizen zijn thans 90 ct. F 1.50 F 2.40 F 4.20 3 dagen 6 dagen 12 dagen 24 dagen gebruik gebruik gebruik gebruik De grootere flacons zijn bit voortgezet gebruik voordeeligerl In de étalage van 't Verkeershuis. Zooals men zich ongetwijfeld nog herinheren zal, werd eenigen tijd geleden opgericht het „Nationale Comité tot het bevorderen van be langstelling in de Nederlandsche scheepvaart door het bouwen van scheepsmodellen", en werd daarbij als eerste opgave gegeven het samenstellen van een model van het op stapel gezette vlaggeschip der Stoomvaartmaatschap pij „Nederland"; de „Oranje". Het bleek, dat hiervoor interesse in Neder land bestond en dat tal van jongelui zich ge roepen gevoelden hun blijk van belangstelling voor dit bijzonder sympathieke doel te geven. Ook in Den Helder was dit het geval, en door den heer W. Velthuys, directeur van het Ver keershuis aan den Kanaalweg, werden niet minder dan 50 stel onderdeelen aan 50 scheep vaart-enthousiasten uitgereikt. Zooals men weet, stelt de „Nederland" voor een zeker aantal inzenders een aantrekkelijke belooning in het vooruitzicht. Deze week is het eerste model klaargekomen en indien men in de buurt van 't Verkeershuis komt, kunnen wij U aanraden aldaar eens een kijkje te gaan nemen. Men ziet in de étalage het motor-passa gierschip „Oranje", keurig opgesteld in een glazen vitrine. De vervaardiger van dit prachtig stukje scheepsknutselwerk is de heer J. C. Boomsluiter Sr. van den Ruyghweg, die in 350 uren arbeiden tot dit resultaat gekomen is. Men moet het eens detail voor detail bezien. Hoe keurig ieder onderdeel verzorgd is en hoe volkomen natuurgetrouw uitgewerkt. Zelfs de allerkleinste ankerkettingkjes en liertjes zijn op juiste schaal vervaardigd. Er zijn enkele onderdeelen, die buiten het bestek van de opgave vallen, doch dit werd door den heer Boomsluiter gedaan in verband met het feit, dat dit model voor „show" ge bruikt wordt. Overigens zit het keurig in de verf en ligt zoo te zeggen klaar om weg te varen Nogmaals: wie in de buurt van 't Verkeers huis komt, hij neme er kennis van. worden Uw tanden indien U poetst met Tube 60 en 40 ct. Doos 20 ct. IV/OROL OPENLUCHT- EN TENTEVANGELISATIE VOOR NEDERLAND. Men schrijft ons: Hoe verblijdt ook onze goede stad was met de geboorte van H.K.H. Prinses Beatrix, toch beteekende deze heugelijke gebeurtenis een streep door menig programma. Dit ondervond ook bovengenoemde evan gelisatie, die op 31 Januari een evangelisatie bijeenkomst belegd had. Uiteraard was het voor menigeen een teleurstelling, dat deze samenkomst niet kon doorgaan. Deze teleurstelling zal echter thans ver- keeren in een dubbele vreugde. Bedoelde evangelisatie heeft namelijk het voornemen opgevat om in plaats van de uitgestelde samenkomst er thans twee te houden op 9 en 10 Maart a.s. Deze samenkomsten zullen echter reeds om 7 uur beginnen, aangezien het eerste gedeelte vóór en dóór de rijpere jeugd zal worden gehouden. Van acht uur tot kwart over acht zal de toegang opengesteld worden voor alle leef tijden. NATUURHISTORISCH MUSEUM GESLOTEN. In verband met - de bollententoonstelling, die op 12, 13 en 14 Maart wordt gehouden, zal het Museum morgen, 6 Maart gesloten zjjn. DOOR EEN HOND GEBETEN. Een bewoner van den Singel deed aangifte, dat hu door een hond in zijn been is gebeten. RIJWIEL GESTOLEN. Een rijwiel, dat in het Julianapark onbe heerd stond, bleek bij de terugkomst van den eigenaar verdwenen te zijn. mooi model vanaff 2.25 Fa. ZOETELIEF, Keizerstraat 75 Zondag 6 Maart 1938 Ned. Herv. Gem. (Nw Kerk, Weststraat) Geen dienst Wes ter kerk, (Helden der Zeeplein). 's Morgens 10 30 uur, Ds. F. W. J. v. d. Poel Geref. Kerk. (Julianapark). 's Morgens 9 uur, Ds. Veenhuizen 's Morgens 10.45 uur, Ds. Veenhuizen 's Avonds 5.30 uur, Ds. Tollenaar Voorbereiding H. Avondmaal Woensdagavond 8 uur, cand. W. Loopstra Biduur voor het gewas Geref. Kerk (Rehoboth-Kerk). 's Morgens 10 uur, Ds. Tollenaar Voorbereiding H. Avondmaal 's Avonds 5.30 uur, Ds. Veenhuizen Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.30 uur Leesdienst. Woensdag's midd. 3 uur en 's avonds 7.30 u. Biddag door Ds. Kramp Chr. Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur, de heer J. Rebel. Woensdagavond 8 uur, Biduur voor het gewas, den heer J. Rebel Herst. Evang. Luth. Gem. (Weezenstr.). 's MoVgens 10.30 uur, Ds. W. J. F. Meiners Doopsgezinde Gemeente (Kerkgracht). 's Morgens 10 uur, Ds. P. J. Smidts Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 76) 's Morgens 10 uur, kerkdienst. Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 uur, Ds. J. B. Oskamp 's Avonds 6 uur, Ds. H. Dekker, van Amsterdam. Gebouw Middenstraat 117. 's Avonds 8 u., Evangelisatie-samenkomst Donderdagavond 8 uur Bijbelbespreking Evangelisatiegebouw, Vijzelstraat: 's Morgens 10.30 uur, samenkomst Zondagmid.4 u., straatprediking Molenplein 's Avonds 8 uur, samenkomst Leger des Heils. 7.30 uur v.m. Bidstond 10 uur v.m. Heiligingsdienst 8 uur n.m Verlossingssamenkomst Hersteld Apostolische Zending GemeentA Sluisdijkstraat hoek Schagenstraat. 's Morgens 10.30 uur, dienst Kerk van Jezus Christus, Janzendw.str. 8 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente. Geen dienst JULIAN ADORP Ned. Herv. Gemeente. 's Avonds 7.30 uur, Ds. M. v. Wichen Zendingsgebouw „De Ster der Hope". 's Avonds 7 uur den heer H. Kraak, van Den Helder GEVEN WIJ VOOR BIOSCOPEN: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: „De tweeling broers" en „Adieu Parijs". Rialto, Spoorstraat, half 8: „Champagnewals" en „De gehelmde bri gade". Witte Bioscoop, Koningstraat, half 8: „De pionier van Kentucky" en „Drie en Christini". Heden: Rialto, 3 uur: Filmvoorsteling Na. Hist. Museum met toelichting Jan Strijbosch. Casino, 8 uur: Concert Stedelijk Muziekkorps. Musis Sacrum, 8 u. 15: Feestavond Speeltuin- vereengiing, afd. Vischmarkt. Zondag 6 Maart. Rialto, 10.30 uur: Intellect-voorstelling. Musis Sacrum, 8 uur: Populaire Soirée. Casino, 's middags en 's avonds.: John van Brück. Licht op 6.14 Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 778.6 Teinp. lucht 5.4 Laagste temp. 3.9 OP- EN ONDERGANG VAN ZON En TIJD VAN HOOG- EN LAAG WATER. Zon Wintertfjd Maart op: ond.: Hoogwater Laagwater Z 6 6.38 17.46 9.50 21.50 4.00 16.05 M 7 6.35 17.48 10.25 22.30 4.30 16.35 D 8 6.33 17.50 11.00 23.20 5.00 17.10 W 9 6.31 17.51 7.40 19.25 1.30 13.20 D 10 6.29 17.53 0.15 12.40' 6.20 19.00 V 11 6.26 17.55 1.35 14.10 7.30 20 30 Z 12 6.24 17.57 3.20 15.45 9.10 22.20 Van hedenavond 10 uur tot Maandagmorgen is alleen geopend de apotheek van H. J. Root- lieb. Binnenhaven. Van maandag 7 Maart tot 14 Maart wordt avond- en Zondagdienst waargenomen door de firma Smeets-Snel, Weststraat.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5