MAATKLEEDING HERMAN NYPELS fe, preöihbüurten k u y nsw© ©u p y ii il Fa. J. v. d WITTE WIT GiWiM ©I ©D@IC@PEIN1? De nieuwe voorjaars collectie is binnen COR KRIGEE Ylia£io<JAeateA,: Champagne wals Zuwfo-JAeatei: Laurel en Hardy in „De tweelingbroers" Colbert-costuum 10 pCt. voorjaarsreductie Let wel Vraagt stalen en stukken thuis Coupeur te ontbieden Klecdingmagazijnen DEN HELDER UMtte Tegen Slapeloosheid, Overspanning, Gejaagdheid, Onrust en Zenuwachtigheid, gebruike men de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Mijnhardt's Zenuwtabletten DE ORIGINEELE $wsefo COR KRIGÉE, van Galenstraat 71 PER HALF POND f 0.30 Heldersche weer- en sterrekundige kring John van Brück's dansorkest Vlug en goed vervoer gaat samen per „ESONA" Texelsch nieuws Uitvoering Rederijkerskamer „UDI" Burgerlijke Stand cAwnmaak - aïtikelcn HELDERS WARENHUIS MOOI EETSERVIES HELDERS WARENHUIS Texel IS ZE ALWEER TE LAAT? s/jJ/M lil/ GEEF HAAR TOCH EEN HORLOGE VAN lÜijiMlm w verbeteren; P. J. STEINBERG Uoel&al Alkmaarsche Boys-Helder T exel-nieuws U houdt toch ook van heerlijk croquant doorbakken brood? Probeer het dan eens van Elex. Lux. Bakkerij v. Galenstr. 7!. Tel 399 Als champagne, zoo bruischend, zoo mous seerend, zoo verfrisschend is de hoofdfilm, welke deze week in het Rialto-theater draait in enkele gedeelten. Het is een wonderlijke film. Samengesteld uit een aantal invallen van een regisseur, die kennelijk de lente in het hoofd had en bedacht, dat het niet zoo zeer de ernst des levens, als wel het groteske in de vondst voor een keer mocht zijn om de menschheid te vermaken. En zoo ziet men dan voor z'n oog afgedraaid een show-film met veel zang en nóg meer dans. Een film, waarvan aan de montage en fotografische eenheid vrijwel niets ontbreekt, een film, gecomponeerd overigens uit een aan tal vrijwel los op zich zelf staande tafereelen. Het gegeven is een strijd tusschen de Ame- rikaansche jazz en de Weensche Straussmu- ziek. Een kleurrijk en vermakelijk duel, dat, wie zou het anders willen, op een alleszins bevredigend compromis uitloopt. Het is een film, welke vervaardigd werd naar aanleiding van het 25-jarig bestaan van de Paramount, zoodat men kan aannemen, dat liefhebbers van dit genre hun hart kunnen ophalen. Gladys Swarthout, Fred Mc Murray en Jack Oakie bezetten de eerste plaatsen en ze doen dat zooals men van hen kan ver wachten. Niemand zal van deze film diepte of moraal verwachten. Deze waaiden bezit zij trouwens ook niet. Het is alles even licht en lucht en vervliegend als het boeket van een glas schui mende champagne, waarvan de pittige muziek tè spoedig verdwenen is. Zij nog vermeld, dat een 4-tal bekende songs in deze film gezongen worden. Het zijn „When is a kiss not a kiss", „Paradise in Waltz Time", „Merry o round" en „Could I be in love". ,,De Gehelmde Brigade" heet de tweede hoofdfilm en hierin aanschouwt men de Ame- rikaansche brandweer in de volle ontplooiing van haar ongelooflijke prestaties. Series brandweerauto's, die met gierende sirene's uitrukken, maar ook in rook gehulde skyscrapers, knappe meisjes bedreigd door den rooden haan. En meer! Daar zit spanning in deze film en vaart. Het is weer echt Amerikaansch allemaal, een tikje te pikant gesausd als het op de helden daden van de hoofdvertolkers aankomt, maar overigens met smaak verteerbaar. In deze Columbia-film spelen louter onbe kende sterren mede, hetgeen niet wegneemt, dat enkelen daarvan bijzonder goed spel te zien geven. Tenslotte mogen wij de aandacht vestigen op een kort filmisch intermezzo, dat ons op namen laat zien van Trinidad, waarvan men op de film zou gaan meenen, dat het een aardsch paradijs was. Het programma van de Tivoli munt deze week uit door het komische gegeven van beide hoofdfilms. We zouden zelfs moeilijk kunnen uitmaken welke van de beide films het meest geestig van inhoud is. De eerste film, „Adieu Parijs", is er n.1. een, die tot het zeer licht verteerbare genre behoort, maar op een dusdanige smakelijke wijze wordt opgediend, dat de 1% uur, die van de aandacht van den bezoeker worden ge vergd, als het ware omvliegen. Aardige zang en muziek, tal van geestige en zelfs origineele scènes, een luchtige liefdesgeschiedenis, men vindt een rijke afwisseling van al wat een bioscoopbezoeker kan bekoren, aanwezig. De hoofdrol wordt vertolkt door Lily Pons, die niet alleen een uitstekende sopraan bezit, maar tevens door haar gezellig aantrekkelijk spel, een bijzonder cachet aan deze Amerikaan- sche rolprent geeft. En heusch niet de zang is in deze film het voornaamste, integendeel, men is er on danks de medewerking van deze zeer bekende en begaafde sopraan in geslaagd om juist dat 29.50, 38.00, 46.00, 52.00 gld. in blauw - zwart en fantasie Ter kennismaking op Zaterdag 5 Maart, Maandag 7 Maart, Dinsdag 8 Maart Onze maatkleeding wordt op eigen ateliers onder leiding van eigen coupeur vervaardigd. De bewerking daarvan is veel duurzamer dan de z.g. maat confectie, welke hier ter plaatse wordt aangeboden. aan te bieden, wat iederen bioscoopbezoeker boeit en niet dat kleine aantal, dat verwacht om van begin tot eind de aangename zang stem van een bekende ster te hooren. Een film, die in alle opzichten geslaagd mag heeten. De komieken „Laurel en Hardy" spelen de hoofdrol in „De tweelingbroers". En Columbia heeft het blijkbaar noodig gevonden om beiden zelfs een dubbele rol te geven en zich hierdoor te verzekeren van een succes voor de volle honderd procent, waarin het dan ook is ge slaagd. We zullen zwijgen over de anti- of sympa thie, die voor deze twee filmsterren bestaat, een feit is het, dat het gelach aan één stuk door de zaal schatert en mag men dan eens niet kunnen lachen om het spel van de ko mieken, dan wordt men wel aangestoken door een buurman of buurvrouw, die het wel aardig vindt. Wie zich wil amuseeren, die verzuime niet deze week een bezoek aan Tivoli te brengen. George O'Brien in „De Pionier van Kentucky. Het programma van de „Witte" vermeldt deze week twee nummers, en een ervan heet „De Pionier van Kentucky" waarin de hoofd rollen verzorgd worden door niemand minder dan Heather Angel en George O'brien. George O'brien, de man uit honderden wild west films, de man waarnaar volle zalen zich reeds de oogen uitkeken, 10 jaar geleden O'brien, held van de prairie, weergaloos ruiter op rennende paarden en ridder van belaagde jonkvrouwen. Ook deze Pionier van Kentucky" heeft weer als kern den geest van de oude wild-west film en ongetwijfeld zullen velen zich geroepen voelen weer eens een paar duizend meter romantiek voor zich te laten afdraaien. Als tweede hoofdnummer wordt gegeven „Drie en Christine". alleen bij Over Reuzenkijkers en hoe men deze maakt. De lezer zal zich herinneren, dat op de vorige bijeenkomst, uitgaande van den Helder- schen Weer- en Sterrekundigen Kring, dr Van der Bilt van het Meteorologisch Station ver telde van den geweldigen kijker, opgesteld op den Mount Wilson in Amerika, waarmede men tracht door te dringen iri de verborgenheden der wereldruimte. De lezing, die gisterenavond gehouden werd, was in zekeren zin te beschouwen als een aan vulling van de vorige; dr. A. J. M. Wanders uit Utrecht vertelde ons nu wat meer over die kijkers en de wijze waarop ze worden gemaakt. Allereerst gaf de spr. ons een inzicht van kijkers in het algemeen en hun werking, die wij als bekend mogen veronderstellen. Eerst in 1608 kwam men op het idee dit principe toe te passen op de sterrenkunde; wie de uit vinder is staat niet met zekerheid vast. Uit voerig zet spr. uiteen hoe men gekomen is tot kijkers met kleine lenzen en lange brandpunts afstanden. Evenwel de kleurenband, die ont stond, kon men niet opheffen en ook bleef het beeld wazig. Men kwam toen op het idee naast de bolle lens een holle lens te plaatsen (van ander soort glas), waardoor men den toestand zeer verbeterde. Evenwel bleef de onzuiverheid van het glas een niet te ondervangen euvel voor de scherpte van het beeld. De Zwitsersche firma Guinard slaagde erin een nieuw procédé voor glasfabricatie te vin den, dat zuiverder glas gaf. In 1888 werd in Amerika het Lick-labora torium gesticht. Op amusante wijze beschrijft spr. het ontstaan daarvan. Hierin werd een kijker geplaatst met een objectief-lens van 90 cm. De familie Alvan Clark is beroemd voor het slijpen hiervan. De kijker op dit observa torium is 18 m lang. Vijf jaar later bouwde de millionnair Yerkes een sterrewacht met een kijker-doorsnee van 102 cm. Dit is de grootste lens, die bestaat. Grootere lenzen maken heeft geen zin voor een scherper beeld. Zooals spr. uiteenzet, men moest dus overgaan tot een andere wijze van fabriceeren en men kwam tot de z.g. spiegeltelescoop. Newton was de eerste, die op het denkbeeld kwam een holle spiegel te gebruiken. Herschel maakte in het begin der 19e eeuw een spiegel van 1.20 m middellijn, doch de techniek was toen nog niet zoover, dat hij in de praktijk bruikbaar was. Ook de spiegel, die lord Rosse later maakte van 1.80 cm middellijn, was on bruikbaar. De groote vooruitgang geschiedde toen men een laagje zilver op het glas aan bracht. Uitvoerig zet spr. de fabricatie van spiegels uiteen. De allergrootste die bestaat is van 2.50 m, het voordeel ervan is, dat men hier niet aan grootte gebonden is, zooals bij de lens. Het totale gewicht van een aldus ge- fabriceerden kijker bedraagt 100.000 kg en op vernuftige wijze (door het apparaat in kwik te laten drijven) heeft men den wrijvings weerstand ondervangen. Men is thans bezig met een 5 m telescoop. Zoo'n grootere spiegel geeft meer licht, maar de beweging van de lucht wordt ook erdoor vergroot. Die groote spiegels* worden dan ook uitsluitend gebruikt met het doel dieper in het beeld te kunnen zien. De bestaande Hooker-telescoop is daar om niet geschikt. Nog verschilende vragen werden beantwoord en de interessante lezing werd te ongeveer half elf beëindigd. Overste d'Engelbronner, voorzitter van den Kring, bracht den spr. dank voor zijn uiteen zettingen. POPULAIRE SOIREÉ. Tegen een uiterst matige entreeprijs, organi seert de „Musis"-directie a.s. Zondag een popu laire soirée. Naast attracties en prijswedstrij- den, zal door „The Allround Musiciansband" een zeer uitgebreid „schlager-repertoire" wor den uitgevoerd. Men leze de advertentie in dit blad. In het kader van de serie Dansorkesten, die de Casino-directie de laatste jaren voor het danslustig gedeelte onzer burgerij doet optre den, past zeer zeker de Hollandsche Band van John van Brück, die o.m. bekend is door de Radio. De bezetting is 9 man sterk en bestaat uit zeer bekwame Jazzmusici, die niet alleen uitstekende dansnummers maken, maar ook verschillende goed in elkaar gezette musicale shows brengen. Morgen komt het orkest in Casino. Men zie de advertentie. Weder voor een geheel uitverkochte zaal heeft gisteravond met zeer veel succes de Rede rijkerskamer „U.D.I." haar laatste uitvoering in dit seizoen gegeven. De bijeenkomst werd ge opend door den heer v. d. Meulen, die zijn ge noegen te kennen gaf over de groote opkomst en mededeelde, dat was aangekondigd dat weder de Band van de Staf van Den Helder het muzikaal gedeelte van den avond zou ver zorgen; door dienstverband kon men echter niet volledig opkomen zoodat enkele leden van het Casino-orkest de opengevallen plaatsen zouden vervullen. Het bleek, dat deze aanvul ling zeer goed was geslaagd, o.m. werd het publiek bij aanvang verrast met een uitnemen de uitvoering van „De Kalif van Bagdad". „U.D.I." gaf ditmaal een blijspel n.1. „Wes pennest" van J. v. d. Heiden en Henk Bakker. Een nieuw stuk dat hier een der eerste opvoe ringen beleefde en waarmede men een zeer ge lukkige keuze had gedaan. Het begon reeds met een alleraardigst tooneel, een gesprek tus schen een ouden tuinman en een dienstbode, dat door den heer H. Room en mej. J. Breen keurig werd gespeeld. „U.D.I." bracht verder verschillende bekende krachten op het tooneel en daar de rolverdeeling buitengewoon geslaagd mag heeten, werd de opvoering een groot suc ces. De heer I. Vlessing, die reeds geruimen tijd geen groote rol op zich heeft kunnen nemen, vervulde ditmaal ook weder een der hoofdrollen en dat op uitstekende wijze. Direct willen wij daarbij noemen mevr. RoomWil- kenshuis omdat het schitterend tooneeltje (het voordragen van het gedicht) tusschen mevr. Room en den heer Vlessing het mooiste gedeel te van de opvoering was. De bloemenhulde van een onbekende bewonderaar van het spel van mevr. Room was o.i. meer dan verdiend. Mevr. v. d. Meulen had ditmaal een ondank bare rol, doch als altijd was haar spel boven alle lof. Ook mevr. BakkerZuidewind en mej. G. Dijt hebben voortreffelijk hun rol ge speeld. De heer De Wilt was 'een ról toebedeeld, waarin hij zich evenals den heer S. de Waal geheel kon geven. Iedere geestige zet', die in deze rollen zoo veelvuldig waren verwerkt, kwam dan ook volkomen tot zijn recht. Het samenspel tusschen mevr. v. d. Meulen en den heer De Wilt was opvallend goed. De kleine rollen werden door mej. M. Keijser en de heeren Fhermann en J. Dekker zeer goed gespeeld. Het langdurig applaus aan het einde der op voering was ditmaal volkomen verdiend. „U.D.I." gaf ongetwijfeld belangrijk beter spel dan bij de voorlaatst gegeven uitvoering. De bijeenkomst werd weder door den heer v. d. Meulen gesloten; een prettig bal volgde. SPORTDAG KON. GYMNASTIEKBOND DIT JAAR OP TEXEL. Thans is bij het Bestuur van de Gymnastiek- vereeniging „Texel" definitief bericht binnenge komen, dat de Bondsdag van Koninkl. Gym- nastiekvereenigingen voor N.H. dit jaar op Texel zal worden gehouden. Zoodat wij op nader te bepalen datum pl.m. 600 gymnasten op ons eiland mogen verwachten. Bouwvergunningen. Verbouw woonhuis C. S. Keyyser, Den Burg. Gevonden: 1 bruine alpino en 1 rijwiel plaatje. MOOI TEXEL OP DE JAARBEURS. Nader deelt men ons mede, dat inplaats van de maquette op de Jaarbeurs te Utrecht op den stand van Texel een strandtafereel zal worden geplaatst met volgels enz. Van 4 Maart 1938. BEVALLEN: A. HenneveldSlijkoord, d.; G. W. de GrootEngel, z. OVERLEDEN: G. W. de Groot—Engel, 35 j.; Wed. M. Wolters, 64 jaar; J. Glas (m.), 55 jaar. Van 26 Febr. t.m. 4 Maart 1938. GEBOREN: Gerardus, z. v. J. A. Barhorst en C. M. Janson; Jan Geert, z. v. H. Beer- ting en G. de Graaf. ONDERTROUWD: A. Betsema en N. Boon; D. J. Roeper en M. Nauta. OVERLEDENElisabeth Kaarsemaker, 47 j., geh. met Simon van Heerwaarden; Neel- tje van Lenten, 71 jaar, geh. met Cornelis Brouwer. Sponsen. 15 ct. Boenders. 4'/2Ct. Zeemlappen 39 ct. Stoffers 17 ct. Schuurpoeder 4 groote bussen 25 ct. Waschnetels f 1-59 Teilen. f 1.30 Stevige trappen met ijzerbeslag 19 ct. p. tr. Fa. ZOETELIEF, Keizerstraat 75 24 deeligf6.98 Fa. ZOETELIEF, Keizerstraat 75 ZONDAG 6 MAART 1938 Ned. Herv. Gemeente. Den Burg v.m. 7.30 Ds. Salm. Oosterend v.m. 10 u. Ds. A. W. Kok, n.m. 8 u. Gemeente-avond. Den Hoorn v.m. 10 u., Ds. Moen. De Cocksdorp v.m. 10 u. Ds. Salm. Zuid-Eierland n.m. 3 u. Ds. Salm. De Koog v.m. 10 u. Ds. v. 't Hooft. Oudeschild v.m. 10 u. Ds. Scholte. Doopsgezinde Gemeente. De Waal n.m. 7 u. Dr. Vis. Geref. Kerk. Den Burg (Geb. Fanfare) v.m. 10 u. Ds. v. d. Leer, n.m. 3 u. Can. Wouda. (Biduur v. h. gewas). Oosterend v.m. 10 u. Cand. Wouda, (Bid uur v. h. gewas), n.m. 3 u. Ds. v. d. Leer. Geref. Kerk H.V. Oosterend v.m. 10 uur en n.m. 3 uur Ds. E. C. Kok. Leger des Heils. Zaterdagavond 8 uur, Straatzang. Zondagmorgen 7 uur, Bidstond. Zondagmorgen 10 u., Heiligingssamenkomst. Zondagmiddag 4 u., Verblijdingssamenkomst. Zondagavond, 8 u., Groote Verlossingssamen komst. Jeugdsamenkomsten. Zondagmorgen 9 uur, Handleidingssamen komst. Zondagmiddag 12.30 uur., Compagniesamen komst Zondagmiddag 5 uur, Heilsamenkomst. Tel. 575, Keizerstraat 103 -Vt V UJij uenuachten U poot raadgeving en aanpassen zonder enige verplichting. Gediplomeerd Voetkundige KEIZERSTRAAT 47-49 Tel. 522 Den Heider Het elftal, waarmede Helder morgen tegen de Alkmaarsche Boys uitkomt, is alsvolgt samengesteld; Kenter Smit Burger Hoebe Kiesewetter Quant Siersma Bijl v. Beekhoven Wieren Godschalk Scheidsrechter is de heer D. Miezerus. BEDRIJFSCOMPETITIE. Zondag 6 Maart, 10 uur: Boutje LosDamclub. 's Middags 12 uur: NieuwediepR.K.V.V.H. Te Wieringen komt morgen „Texel II" met het volgend elftal uit: Dukers H. Neijens Jo. Ran M. Vlaming De Graaf A. Huizinga C. Bakker D. Zuidewind P. Kikkert G. Witvliet P. Neijens Geheel dus in de samenstelling, waarmede men voor twee weken te Den Helder zulk een mooi resultaat heeft gehaald. HAVEN VAN NIEUWEDIEP. Aangekomen van Londen en vertrokken naar Leeuwarden, het Ned. m.s. „Wilja". Dat was nog eens een heerlijk kluifje, die puzzle van vorige week Zaterdag. Misschien zijn 't er wel enkele honderden geweest, die hun krachten daar eens op beproefd hebben: hun aantal is uiteraard niet bekend, omdat er altijd nog wel liefhebbers en liefhebsters zijn, die hunChaar) oplossing niet inzenden. Dat de opgave niet eenvoudig was, wisten we. Zoo af en toe moeten we eens een concessie doen aan de puzzelaars-in-optima-forma, aan de men- schen, die niet eerder naar bed gaan of ze moeten de oplossing gevonden hebben. D i e menschen hebben hun hart kunnen ophalen en... hebben dat ook gedaan, getuige de meer dan 100 inzendingen, die we mochten nazien. Iets meer dan 10 van hen bleken echter slechts alle moeilijkheden over komen te zijn, om het precies te zeggen... 15. De initialen van hun namen volgen hier, met een eervolle vermelding. N. H. F. S., A. H., mevr. K., mej. A. A. S., J. K. Kz., D. de L., J. P., J. A. B., A. A. C., L. van P., J. G., A. v. B., G. F., P. K. en J. H. van K., waarvan den laatste, bij loting, de prijs van 2.50 toeviel. En waartegen waren nu al zoo de fouten gemaakt? Wel, in hoofdzaak, we kunnen wel zeggen uitsluitend, tegen 24 horizontaal en tegen 26 verticaal. Het gevraagde bijwoord, dat ook een ander woord voor „even" kon zijn (dat stond er immers tusschen haakjes achter) was „paar", welk woord slechts weinig als bijwoord voorkomt, maar in ieder geval toch als zoodanig bestaat, n.1. paar of onpaar: even of oneven (naar het Fransche pair ou impair). En dan dat deel van een drukpers! Tot „egel" kon men er uit komen, maar wat moest nu die eerste letter zijn! Natuurlijk een medeklinker en door achtereenvolgens alle medeklinkers van het alphabet voor het woord te plaatsen en in een woordenboek terug te zoeken was men er zeker uitge komen. Nu schreven velen „regel", hetgeen echter een onderdeel van een zetmachine is. De oplossing van het vorige raadsel is: Horizontaal: Roman, Racen, Ader, Soda, Bes, Los, Nog, Ar, Bloem, Me, Al, O.T. Paar, Plan, Pa, E.K., E.v., Salon, La, Gek! Sap of gal, Lam, Erin, Ieme, Lepel, Graan, Verticaal: Rabat, Oder, Mes, A.R., A.S. Con, Edom, Nagel, Roos, L.I., S.E., 'Blaas,' Molen, Aap, Tak, Degel, Klap, Namen, Vere Lama, Kip, Lea, N.E., Ir. Vertikaal. 1. Peuter. 2. Niets. 3. Deel v. d. Bijbel. 4. Godsdienst. 5. Aanw. voorn.- woord. 7. Voorzetsel. 8. Laagte tusschen bergen. 10. Oogenblik. 11. Huisdier. 12. Stremsel v. kaasbereiding. 14. Kloosterzuster. 15. Toeziener. 16. Specerij. 17. Keukengerei. 19. Bouwwerk. 21. Mannelijk' dier. 22. Prul, vod. 27. Regelmatig te- rugk. verschijnsel bij vogels. 29. Insect. 30 Bijen-product. 32. Gedicht. 34. Crediet. 36. Berg. 37. Opstootje. 38. Insect. 40. Bloedverwant. 41. Lidwoord (Fransch). 42. Soort onderwijs. Horizontaal. 1. Bolgewas. 2. Windstreek. 6. Jongensnaam 8. Slaapje. 9. Keet. 11. Speelgoed. 13, Telwoord. 15. Gevuld. 16. Zwarte, kleverige stof. 18. Aandeel in een kans-spel. 20. „In orde". 21. Opstandeling. 23. Windstreek. 24. Zoogdier. 25. Insect. 26. Gewicht (afk.) 28. Lengtemaat. 30. Pers. voorn.- woord. 31. Tweestemmig muziekstuk. 33. Lijst v. scheeps bemanning. 34. Keukengerei. 35. Meisjesnaam. 37. Paard. 39. Ivoor. 41. Durf. 43. Dun, leeg. 44. Sieraad. 45. Soort onderwijs A- Li.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 6