Oostenrijk is Duitscti en niet anders DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER De Negus weer op den troon 1 Zeeslag voor de Spaansche kust Nederlandsch stoomschip in stormweer Zedenmisdrijven te Oss Minister Funk spreekt over het economisch leven Tegenstrijdige berichten over Ds. Niemoeller Handelsopleiding ingevolge 7 MAART 1936 66e JAARG. No. 8251 Het monsterproces te Moskou trotzki daagt de recht bank uit. i Herbert Hoover doctor honoris causa Engelsche matrozen gewond Duifsch vliegtuig verongelukt Partij diamanten ontvreemd Trouwt Garbo te Turijn Dit nummer bevat 8 pagina's EERBER1CHT DE BILT SEINTi dc Vestigingswet kleinbedrijf keldersche courant KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) Uitgave der Ultg. MlJ. Holland» Noorderkwartier N.V. te Den Helder MAANDAG „Ik was een lage spion zegt Rakofski Nieuwe arrestaties? Het Russische monsterproces Is voortge zet met het verhoor van Rakofski, die uit voerige verhalen deed van zijn spionnage- diensten voor Japan. Meermalen onderbrak Rakofski zijn verklaringen met vreeselijke verwenschen aan het adres van Trotzki en zijn „bende gemeene spionnen", zooals hij ze noemde. Rakofski „bekent", dat hij in 1924 als ge zant te Londen is aangezocht door den En- gelschen spionnagedienst en dat twee be ambten van dezen dienst hem door een val- schen brief tot zijn spionnage ha'dden ge tracht. Bij het bezoek van Laval aan Moskou zou Rakofski getracht hebben de toenade ring tusschen sovjet-Ru„sland en Frankrijk te doen mislukken. De beklaagde Selenski, die vervolgens wordt gehoord, en die zijn mededeelingen afleest, schildert uitvoerig zijn werkzaam heden bij de Tsaristische geheime politie. In talrijke gebieden des lanris heeft hij we kenlang de brooddistributie gesaboteerd, alsmede die van zout, suiker, boter en eie ren, alles om onder het volk ontevreden heid te wekken. De boter heeft hij bijvoor beeld moedwillig laten bederven, of er spij kers en glasscherven in geworpen. Uit het verhoor bleek verder, dat Trotzki sinds 1926 in dienst zou staan van de In telligent Service, den' Britschen spionnage dienst. Zaterdagavond werd Boecharin verhoord. Boecharin bekende hierop de leider van een rechtsche organisatie te zijn geweest sinds 1928. Sinds 1918 bestond het plan, Lenin, Stalin en Sverdlowsk te arresteeren. „Alle misdaden van deze organisatie, al dus Boecharin, waren er op gericht, onder verschillende vermommingen bij te dragen tot de restauratie van 't kapitalisme in dit land, alle, ook die, waarvan ik niets wist, omdat ik de leider was". Yagoda. die eveneens wer.d verhoord, ant woordde op de vraag, of hij iets te maken had met den moord op Kirof, dat hij een van zijn assistenten bevolen had, Kirof te .vermoorden. Bij het verhoor van Boecharin is het tot hartstochtelijke scènes tusschen hem en Wysjinsky gekomen. Trotzki daagt Wysjinski uit. In antwoord op de bekentenissen van Rosen- goltz tijdens het proces te Moskou betreffen de de geldsommen, die hij clandestien zou hebben ontvangen van het commissariaat voor buitenlandschen handel sedert zijn ver banning, heeft Trotzky tegenover vertegen woordigers van de pers verklaard: „De eeni ge som gelds, die ik sedert mijn verbanning uit den Sowjetschatkist heo ontvangen, be draagt 2500 dollar, die mij te Istanboel ter hand zijn gesteld door een agent van de GPOE, toen ik het Russische consulaat ver liet, ter dekking van mijn persoonlijke uitga ven. Ook ontkent Trotzky, dat zijn zoon 630.000 dollar zou hebben ontvangen. Mijn zoon, zoo zeide hij, heeft geleefd en is gestorven zoo arm als een proletariër. Door tusschenkomst van de Sowjetambas- sade te Washington, heeft Trotzky aan Wysjinsky een uitdaging gezonden. „Open onmiddellijk voordat Rosengoltz terechtge steld wordt een onderzoek naar dat mytische millioen. Ik verplicht mij alle brieven, alle documenten en alle rekeningpn, die in mijn bezit zijn, over te geven zooals ik dat ge daan heb bij de commissie Dewey, te New- York". Trotzky eindigde zijn verklaringen met te zeggen, dat hij sceptisch stond tegenover de vraag of zijn uitdaging aanvaard zou wor den. Alfred Rosmer ontkent. Alfred Rosmer, die in het proces te Mos kou, door Kretinski werd beschuldigd in 1928 in Berlijn belangrijke sommen in ontvangst te hebben genomen, heeft den procureur Wysjinski het volgende telegram gezonden: Ontken krachtig Kretinski's bewering hem 1928 Berlijn te hebben ontmoet. Vraag op schorting proces gelegenheid tot weerleggen. Nieuwe arrestaties? De Warschauschc correspondent van de „Daily Express" meldt, dat drie hooggeplaat ste officieren van het garnizoen te Moskou gearresteerd zijn, onder beschuldiging Stalin te hebben willen vermoorden. Bij het aanbreken van den dag drongen be ambten van de Gepeoe met de bajonet op het geweer de woningen binnen van generaal Kowatsjenko, kolonel Wostoesjef en majoor Kolajef. De officieren werden in pantser auto's naar de Loebjanka-gevangenis overge bracht. Het gerucht wordt tegengespro ken. Een Engelsch blad, de Daily Herald, had het gerucht alreeds gelanceerd en nu komt de Sunday Chronicle het bericht herhalen, als zou Mussolini plannen hebben om den Negus een troon aan te bieden. Volgens dit blad zou Lord Halifax als tusschenpersoon optreden tusschen den keizer in balling schap en den Duce en zou hij er naar stre ven het Abessijpsche probleem tot een op lossing te brengen voor de opening van de Britsch-Italiaansche besprekingen. Halifax zou een aanbod van Italië aan Haile Selas- sie hebben overgebracht tijdens een onder houd, dat de vorige week zou plaats gevon den hebben. Haile Selassie zou het bewind krijgen over een koninkrijk, dat een opper vlakte zou beslaan van ongeveer een vierde gedeelte van Abessinië. De Negus zou zijn paleis in Addis Abeba bewonen en van Ita lië een jaargeld krijgen van 10.000 pond. Zijn statuut zou ongeveer gelijk zijn aan dat van de Britsch-Indische vorsten, die vassal zijn van Engeland. Volgens de Sun day Chronicle zou Mussolini die er niet in geslaagd is den weerstand te overwinnen van de krijgslieden, welke de Italianen bij verrassing dooden, de wegen vernielen en de oogsten verwoesten, begrijpend, dat Haile Selassie de eenige man is die in staat is over de Abessijnen te reeeeren. De Negus, aldus de Sunday Chronicle, heeft échter nog geen besluit genomen. Uit Parijs komt echter van dien Negus ®en pertinente ontkenning. Hij zeide: Evenmin als op elk ander «ogenblik zou ik er thans, nu het Abessijn- Sche volk heldenmoed en offers verdubbelt, aand en'ken een oplossing te aanvaarden, die in strijd zou zijn met de rehten en de hoop der Abessijnen en met zijn wil, een vrij en onafhankelijk volk te zijn." De vroegere president der Vereenigde Sta ten van Amerika, Herbert Hoover, werd be vorderd tot doctor honoris causa in de let teren aan de universiteit van Karei V te Praag. Tal van autoriteiten waren bij de plech; 'Rneidheid tegenwoordig. President Benesj was vertegenwoordigd doord en minister .van onderwijs. FRANCO-SCHIP TOT ZINKEN GEBRACHT. De commissaris-generaal van de Spaan sche regeeringsgetrouwe vloot, die zich aan boord van de Mendez Nunez bevindt, heeft een correspondent van het agentschap Fe- bus de volgende bijzonderheden medege deeld over een zeeslag, welke gisternacht aan de Spaansche kust is geleverd. De regeeringskruisers „Libertad" en „Mendez Nunez" bemerkten gis terochtend te twintig minuten over twee op minder dan drie zeemijl af stand drie oorlogsbodems van Franco, de Canarias, de Baleares, en de Almirante Cervera. Het sein tot het gevecht werd gegeven. De rechtsche schepen schoten lichtgranafen in de richting van de reeeeringsbodems, welke hierop met een krachtig vuur ant woordden. Plotseling steesr bij de rechtsche schepen een groote rookkolom omhoog tot ongeveer vijftienhonderd meter hoogte, een der rechtsche schepen was getroffen en stond in brand. Na het gevecht keerden de regeerings- sehepen naar hun bases terug. Dfi „Baleares" werd bii dit gevecht tot zinken gebracht. Twee Britsche torpedo- bootjagers, de ..Kempenfeit" en de ..Boreas" namen de talrijke opvarenden van het ge zonken Franco-srhin aan boord. Tijdens dit reddingswerk ondernam de Spaansche regeering een bomaanval, waar bij drie matrozen van de „Boreas" gewond raakten. Tiende luchtaanval op Barcelo- na binnen 36 unr. Gisterochtend vroeg heeft de rechtsche luchtmacht den tienden aanval gedaan op Barcelona. De vliegtuigen werden evenwel door het luchtdoelgeschut verdreven. Menschen gedood Een Duitsch verkeersvliegtuig is in de omgeving van Guaranda neergestort. De Duitsche bestuurder. Hammer, de equatoria Ie kapitein Marco Aguirre en twee mecani ciens kwamen om het leven. Seiss Inguart voor de radio. „Wij zullen den bondskanselier als goede Oostenrijkers volgen Seiss Inguart heeft te Hinz een radiorede voering gehouden, waarin hij de nadruk leg de op wat volgens hem een axioma is: „Oostenrijk is een Duitsch en niet anders dan een Duitschland." SEISS INGUART. De onafhankelijkheid van Oostenrijk be rust op den waarborg van het Duitsche volk Oostenrijk kan slechts een Duitschen weg volgen. De Oostenrijkers zetten hun poli- tieken weg voort zonder inmenging, noch van den kant der Duitsche nationaal socia listische partij, noch van den kant van het Duitsche rijk. Ons doel is gezamenlijk te werken aan den wederopbouw van dit land. Dit werk zou slechts in gevaar kunnen wor den gebracht, wanneer de krachten, die Oos tenrijk van den Duitschen weg af pogen te brengen en het aldus in tegenstelling met het Duitsche rijk te stellen, zich deden gel den. Met nadruk verklaart de minister dat geen enkele politieke activiteit van nationaal socialistische organi saties, zelfs niet door middel van de pers, buiten zijn weten mag wor den ontwikkeld. Seiss Inguart eindigde zijn toespraak met dank te zeggen aan den bondskanselier en leider van het vaderlandsche front, „die ons de weg geopend heeft, welken wij van nu af aan willen volgen. Wij zullen hem op recht en zonder voorbehoud, als goede Oos tenrijkers, volgen." Treindiefstal in België. In den trein BusselOostende zijn, naar de Tel, meldt, twee enveloppen met diaman ten, ter waarde van ruim 820.000 francs, ontvreemd. De heer Rafael Elbaun had zich met deze partij diamanten van Ant werpen naar Oostende op weg begeven. Bij zijn aankomst te Oostende ontdekte hij dat het pak dat hij nog had toen hij te Brussel in een tweede klasse wagon naar Oostende overstapte verdwenen was. Op de Noorsche kost. Twee opvarenden over boord ge slagen en verdornken. Bij de Helcyon-lijn te Rotterdam is telegra- frisch bericht ontvangen, dat 't vrachtschip „Vredenburg" van deze maatschappij, het welk op 2 Maart met een lading erts van Narvik naar Rotterdam was vertrokken, Za terdagavond op 200 mijl van de Westfjord met hevig stormweer te kampen heeft ge had. De 44-jarige bootsman M. Stolk en de 39-jarige matroos M. Spanjersberg, beiden uit Vlaardingen, werden door een stortzee gegrepen, sloegen overboord en verdronken. Beide slachtoffers waren gehuwd. Naar het Vsbl. meldt is de 36-jarige industri eel van Z. te Oss gearresteerd, verdacht van overtreding van art. 249 2e lid van het Wet boek van Strafrecht. Reeds eenige tijd geleden heeft wachtmees ter De Gier van de Osser marechaussée-bri- gade een onderzoek ingesteld naar de waar heid der hardnekkige geruchten, die de ron de deden omtrent toestanden bij de N.V. tot bereiding van orgaanpreparaten „Organon" Men vertelde, dat een of meer personen aan de bedrijfsleiding misbruik maakten van hun macht over een aantal van de honder den meest jonge arbeidsters, die er in de fabriek en op het kantoor werkten. Het langdurige en nauwgezette onderzoek heeft tenslotte geleid tot de arrestatie van den directeur van Z. Hij is naar Den Bosch overgebracht, waar hij, na door den rech te -commissaris te zijn verhoord, in het Huis van Bewaring is ingesloten. Onderwijl heeft de marecchaussee haar na sporingen voortgezet. Een groot aantal meis jes is reeds een verhoor afgenomen en hoe wel de befaamde zwijgzaamheid der Osse- naren ook thans nog niet is verdwenen, heeft dit onderzoek toch reeds zeer belas tend materiaal opgeleverd. Het moet niet uitgesloten worden geacht, dat deze onverkwikkelijke affaire nog tot andere arrestaties zal leiden. Een telefoontje van den vermoe- delijken a.s. bruidegom. Greta Garbo is, in gezelschap van Leopold Siokowski en een prach'tigen wolfshond, per auto in Napels aangekomen. De huwelijksgeruchten, die over het tweetal in omloop zijn, schij nen bevestiging te vinden in een telefonische mededeeling van Sto- kowski aan Philadelphia. De musi cus vertelde n.l„ dat hij in het begin van de volgende week te Turijn met Greta trouwt. De beroemde Zweedsche schrijver, dr. Aseel Muntke, die op het eiland Capri woont, heeft bezoek van Gerta Garbo ont vangen. De schrijver schildert haar als 'n vrouw met edele gevoelens en fijnen smaak en is zeer verrukt over de populaire film ster. Be economische beteekenis van Buitschland is geweldig toegeno men. Ter gelegenheid van de onening der „Leip zigcr FruehjahKimess" heeft de rijksminis ter van Economische Zaken, Walter Funk. °en rede gehouden over de beteekenis van de nationaal-socialistisrhe economische on- vattingen. voor het economische wereldge beuren. De economische beteekenis van Duitschland. aldus de minister, is geweldig 'oegenomen. hoewel Duit=ch)nnd weinig van de verbetering der wereldroniunrtuur ge profiteerd heeft. Met nadruk verklaarde mink. dat de nat.-soe. economische nolitiek 'eer veel nriis stelt on een uitbreiding van len huiten'andschen handel en een vérhetc ring van de handels- en betalingshetrekkin gen met het buitenland. Buitenlandsehe economen hebben den laatstcn tiid er geen geheim van gemaast dat de Duitsche economische methode de beste is. daar het economische leven thans volkomen gezond en onaantastbaar 's. Een 'eniekeer tot de vroegere automatische me thode on de basis van den gouden standaard wordt door de autoritair bestuurde landen afgewezen in verhand met de danmri'de eo naard gaande internationale afhankelijk heid Het is mogelijk dat zich langzamerhand een nieuw stelsel van internationaal han dels- en betalingsverkeer ontwikkelt. In ieder geval zal het herstel van normale be trekkingen tusschen de staten niet eenvou dig bereikt kunnen worden door terugkeer tot de oude methode van den vrijhandel of de meest begunstiging en den gouden stan daard. Daarvoor is noodig, dat er een veran dering van denkwiize komt. bii de landen welke thans discriminatie brengen in het handelsverkeer met de staten, die tot een door de overheid geregeld handelsverkeer moesten overgaan om leven en welvaart van het volk te beschermen. Als ondanks alles de Duitsche buitenland sehe handel nog onbevredigend is, moet dat geweten worden aan het feit. dat de laatste overblijfselen uit het tijdperk van den po- litieken en prrwwrdsrhpn vernielingswaan zin nog niet verdwenen ziin. Daartoe hehooren de onnngeloste schulden kwpstie en de koloniale kwestie. Schacht heeft er on gewpzen, dat het transportpro bleem gemakkelijker zou ziin. indien Duitschland koloniën had. De kolonie kwes tie is voor nnitorVUnnil in de eerste plaats een politiek vraagstuk. Funk constateerde verder, dat de tegen- tvonrftitrn wnrelrlnnsiti» van Duitschland niet verdraagt, dat Duitschland staatsleeningen in het buitenland in een onwaardigen toe stand verkeeren. Duitschland behoeft en wil geen nieuwe staatsleeningen in het bui tenland, doch voor de bestaande leeningen moet een regeling gevonden worden, die re kening houdt met de politieke en economi sche positie van het nationaal-socialislische Duitschland. Verwachting: Zwakke tot mati ge wind uit Westelijke ricb tingen, in het Noorden be trokken tot zwaar of half bewolkt, nevelig tot licht of half bewolkt in het Zuiden droog weer, iets kouder. Verdere vooruitzichten: verandering. Weinit Amerikaansche rabbijnen pro testeeren. In de kerk van Dahlem werd gis teren medegedeeld, dat Ds. Niemoel ler was opgenomen in het concentra tiekamp Sachsenhausen 24 K.M. be noorden Berlijn. De autoriteiten te Berlijn weigeren te be vestigen of te ontkennen, dat Ds. Niemoel ler naar het concentratiekamp Sachsenhau sen is gebracht. Wel verklaren zij, dat hij zich nog steeds te Berlijn bevindt. Indien de predikant werkelijk in het concentratiekamp is opgenomen, dan zouden de autoriteiten zich nog niet tegenspreken, want Sachsen hausen ligt nog in „Groot-Berlijn". Protesten uit het buitenland. De Amerikaansche Liga voor Vrede en De mocratie deelt mede, dat door tusschenkomst van den ambassadeur in Duitschland een door meer dan 100 rabbijnen en predikanten der Vereenigde Staten onderteekend schrij ven aan Hitier zai worden gtzonden, waar in geprotesteerd wordt tegen de vasthouding van Ds. Niemoeller. Ds. Boegner, voorzitter van de Protestant- sche Federatie van Frankrijk, heeft een tele gram gericht tot de vertegenwoordigers der Herv. Kerken in Groot-Brittanië, teneinde tot een gemeenschappelijk protest tegen de behandeling van Ds. Niemoeller te komen. De opleiding is vrij. Geen monopolie aan de Midden standsbonden. Ter voorkoming van misverstand, reeds blijkende uit de door het Tweede Kamerlid den heer Amelink, gestelde vragen, ver zoekt het instituut voor middenstandsont wikkeling ons de aandacht erop te vesti gen, dat de opleiding, zoowel voor het mid denstandsdiploma algemeene handelsken nis, als voor eventueele vakdiploma's, vrij is. Er is dus geen sprake van, dat te dien aanzien eenig monopolie is gegeven, of dat de opleiding in eenig opzicht aan banden is gelegd. De taak van de middenstandsbonden, resp. hun onderwijsinstellingen, met be trekking tot de handelsopleiding, bestaat, hierin, dat zij over het geheel land, hetzij zelfstandig, hetzij in samenwerking met bestaande onderwijsinrichtingen, opleidings mogelijkheid hebben geschapen, waarvoor zij tegenover de beide betrokken departe menten verantwoordelijkheid op zich kun nen nemen Bovendien trachten zij op deze wijze aan de deelnemers behoorlijk onder richt door bevoegde leerkrachten binnen redelijken termijn en tegen matige vergoe ding te waarborgen. Dit is mogelijk door een sluitende organisatie over het geheele land, welke haar ervaring en bijstand van deskundige medewerkers ten dienste van de eigen opleidingscursussen stelt. Daarnaast kunnen uiteraard ook anderen de opleiding ter hand nemen, doch deze blijft voorshands zonder controle en centrale leiding. Aangezien Gebleken is, dat naast serieu.se opleiders vele beunhazen optreden, waardoor de mogelijkheid van ernstige te leurstelling voor de cursisten geenszins uit gesloten is. bevelen de bonden uiteraard in de eerste plaats hun eigen cursussen aan. Daarl wettigen de groote kosten, welke hiervoor moeten worden gemaakt dit onderwijs moet het nog zonder overheids subsidie stelen en de risico's, welke in het algemeen middenstandshelang worden aanvaard, een reductie op het examengeld voor de deelnemers aan eteen cursussen, die op andere wijze reeds hun aandeel in deze kosten bijdragen. Overigens wordt de organisatie der examens, mede door >het toezicht van hef departement van economische zaken, met de grootst mogelijke objectiviteit en deskun dige zorg. zonder aanzien des persoons, ter hand genomen

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 1