Groote brand te Delft H RADIO O Nederlandsche Bond van Gem.-ambtenaren Postvluchten op Indië Deviezensmokkelarij op groote schaal Prinselijk Paar ter Kerke Warme hoofden Amerika nog grooter vloot ETHEL M, DELL Hij kreeg een zware baal op zich Hij reisde in hypotheken Nog steeds zingt de Nachtegaal PROGRAMMA Een jeugdige dievenbende Vervulling vacature Directie Ned. Spoorwegen Jonge krachten bij de Amerikaansche legerleiding Röntgenstralen voor schilderijenonderzoek Vijf panden. Tegen middernacht heeft Zondag in de Peperstraat te Delft een groote brand ge woed. Vijf minuten over half twaalf zagen voor bijgangers, dat het Lingeriemagazijn „Het goedkoope Huis" in brand stond. Eenige ©ogenblikken later sloegen de vlammen over naar het bovengelegen magazijn van mu ziekinstrumenten van Hees en Co., tegelij kertijd begon ook de uurwerkwinkel van de firma Vos te branden en even daarna stond ook een schoenenzaak en een sigarenwinkel in lichter laaie. Zoodra de brand ontdekt was en het bleek met welk een felheid hij woedde, maakte zich een hevige schrik van de menschen meester, en waarschuwde men de politie. De politie-brandweer, die onmiddellijk met de groote motorspuit uitrukte was zeer snoe- dig ter plaatse en pakte met groot materi aal aan. In totaal werd het vuur met veertien stralen aangetast. Niettemin bleef het voor- loopig in al zijn hevigheid doorbranden. Tot ver in de omgeving was tegen den nachte lijken hemel de vuurgloed waar te nemen en van alle kanten stroomden nieuwsgieri gen toe. Voor de veiligheid werd de straat echter geheel afgesloten. Een rose gloed hing over de stad. Vlam men laaiden wild op aan weerszijden van de smalle winkelstraat, waarin de politie mannen hun zwaren strijd tegen de wilde vuurzee streden. Het water stond in de straat tot over de trottoirs, die bezaaid wa ren met glasscherven en in dien poel van glas en water lag een wirwar van slangen. In den gloed der vlammen was het een wonderlijk, een vreemd schouwspel en de honderden, die waren samengestroomd, za gen er gefascineerd naar. Omstreeks middernacht, toen het vuur nog In alle hevigheid woedde, ontstond er bewe ging onder het publiek. Niemand had de familie Vos het brandende pand zien ver laten, terwijl toch de heele voorzijde in lichterlaaie stond. Wilde geruchten deden de ronde en aanvankelijk verkeerde ieder een in het onzekere over het lot van de fa milie Vos. Tegen half één kreeg men echter Verschillende arrestaties. De opsporingsambtenaren van den Duit- schen Douanedienst hebben langs de grens in Limburg een deviezensmokkelarij op groo te schaal ontdekt. Reeds zijn verschillende arrestaties ver richt. Uit het onderzoek is gebleken, dat de ze smokkelaffaire geleid werd van Amster dam en Berlijn uit. Door tusschenpersonen, die in de grensstreek woonachtig zijn, wer den chauffeurs van taxi- en exportonderne mingen die geregeld de grens passeerden, omgekocht om belangrijke geldsbedragen Nederland binnen te smokkelen. Wanneer een autobestuurder tot medewerking bereid was, werd hem een bepaalde plek aangewe zen, waar hij een Duitscher kon ontmoeten, die met zijn kapitaal graag naar Nederland wilde. De chauffeur behoefde niets anders te doen, dan het geld, dat de onbekende bij zich had, in zijn eigen zak te steken en het tot over de grens mede te nemen. Bij het grenskantoor ondervond hij met zijn auto, waarmede hij dagelijks passeerde, geen moeilijkheden, Intussclien gebruikte de onbekende een land- of boschweg, om ongezien op Nederlandsch gebied t.e komen Op een van tevoren afgesproken plaats, ge woonlijk onmiddellijk over de grens, ont moetten zij elkander weer. De chauffeur had dan zijn taak volbracht en na het overge ven van het kapitaal, waarvan hij de waar de niet kende, kreeg hij een belooning, wel ke in den regel honderd tot vierhonderd mark bedroeg. Een Duitscher uit Dusseldorf, die ook op deze wijze naar Nederland wilde komen, en daartoe zijn kapitaal had opgenomen en zijn eigendommen had verkocht, werd door de Duitsche politie gearresteerd, op het mo ment, dat hij in Kaldenkirchen de grens wilde passeeren. Ook de chauffeur van een taxi-onderneming uit Venlo, die als tus- schen persoon dienst zou doen, is gearres teerd. Het kapitaal, dat zij over de grens wilden smokkelen, bedroeg 100.000 mark. Er bevinden zich reeds meer chauffeurs in ar rest, De auto's zijn echter weer vrijgegeven, daar men aannam, dat de smokkelaffaire ge heel, buiten medeweten van de firma's, bij welke de chauffeurs in dienst zijn, is ge schied. FEUILLETON. DOOR 2. „Waarom zou ik het niet doen?", zei Chisledon hem woedend aanstarend. „Het ligt voor de hand, vind je niet?" Pax bleef afwezig voor zich uitstaren. „Wen moet niet altijd afgaan op wat zoo genaamd voor de hand ligt," zei hij met eenigen nadruk. „Niet? Wel, ik heb er in elk geval genoeg van," gromde Chisledon, „en van al dat ge flirt. Vrouwen zijn altijd en overal hetzelfde, als een haar toekomende hulde aan." „Ik zou niet graag zeggen, dat alle vrouwen hetzelfde zijn," zei Pax met zijn rustige, eenigszins vermoeide stem. Chisledon wendde zich tot hem met de op geheven whiskeyflesch in de hand. „Dat komt omdat jij niets van vrouwen weet," zei hij. „Maar dat zal wel komen." Er klonk iets onbeschaamds in zjjn woor gelukkig de zekerheid dat de familie Vos zich in veiligheid had kunnen stejlen via een achteruitgang en onderdak bij kennis sen had gevonden. De heer Vos en zijn eebt- genoote waren nog niet naar bed, toen zij den brand ontdekten. De uitgang naar de straat was toen echter al geheel versperd, doch via een poort kon het echtpaar met zijn zoon en dochter, die reeds te bed lagen, het huis aan de achterzijde verlaten. Mevrouw Saraber, die alleen thuis was en ziekelijk is, kon haar woning niet verlaten, doch werd nog tijdig in veiligheid gebracht. Achter het pand van de N.V. Lammers stond nog een pand in brand, waarin de toonkamers van de firma Hees en Co. ge vestigd zijn. Ook hierin brandde het hevig en slechts met moeite kon de winkel van deze firma behouden blijven. Hierin werd echter door het water zeer groote schade aangericht. De politie, die voor niet minder dan vijf brandende panden stond, had bij het zware blusschingswerk nog aandacht te schenken aan belendende perceelen, waarvan de éta lageruiten reeds gesprongen waren. Op een werkelijk bewonderenswaardige wijze heb ben de politiemannen tegen het vuur gestre den. Van het zes verdiepingen tellende pand nummer 4 stortten de plafonds in. Een van de brandweerlieden werd door een uitslaan de vlam aan het gelaat gewond, doch even later hielp hij weer dapper mee. Een ander werd echter zoodanig door den rook ver stikt, dat hij naar het bureau moest worden overgebracht om bij te komen. Tegen half twee liet het zich aanzien, dat men het vuur weldra onder de knie zou hebben en gevaar voor uitbreiding geweken was en tegen drie uur was de brand zoover gebluscht, dat nog slechts een spuit en de ladderwagen ter plaatse moesten blijven. De eigenaar van de Lingeriezaak de heer De Klerk Wolters, die vroeger in Rotterdam, doch sedert kort in Delft woont, was niet op het terrein van den brand aanwezig. Door den chef der recherche werd een onderzoek naar hem ingesteld. Hij bleek niet thuis te zijn en kwam eerst tegen half drie aan zijn woning. Tegenover de politie verklaarde hij, dat het zijn gewoonte is om 's nachts een potkachel in den winkel te laten branden, waarvan de pijp niet erg soliede meer is. De heer De Klerk verklaarde zeer laag verzekerd te zijn, terwijl 'n groote voorraad artikelen in de zaak was opgeslagen. De politie heeft reden om aan te nemen, dat de oorzaak van den brand moet worden gezocht in de bran dende kachel. De aangerichte schade, die ongetwijfeld zeer hoog is, wordt door verzekering gedekt. Prinses Juliana en Prins Berltard zijn Zon dagochtend, voor het eerst sinds de geboorte van Prinses Beatrix, ter kerke gegaan. Zij bevonden zich onder het gehoor van Ds. Ch. Blaauwendraad, voorganger der gemeente van de Ned. Hen'. Kerk. De dien6t onder scheidde zich in niets van een gewonen dienst. De predikant had als onderwerp van zijn preek gekozen Joh. 11 vers 50. Veertigjarig bestaan van de af- deeling Noordholland. De afdeeling Noordholland van den Neder- landschen Bond van gemeente-ambtenaren heeft Zaterdag ter gelegenheid van haar veertigjarig bestaan in hotel „Krasnapolski" te Amsterdam 'n buitengewone vergadreing gehouden. De afdcelingsvoorzitter, Mr. D. Breebaart, burgemeester van Zijpe, verwelkomde de gasten. Spr. uitte de beste wenschen voor een spoedig herstel van Mr. Dr. A. Baron Röell, Commissaris der Koningin in de pro vincie Noordholland. De heer J. Kamman, bondsyoorzitter, sprak een herdenkingsrede uit en releveerde, wat de Bond in de ruim 44 jaar van zijn be staan heeft tot stand gebracht ten aanzien van de materieele positie van de gemeente ambtenaren in het algemeen en van zijn le den in het bijzonder. Voorts memoreerde hij de verbetering van de opleiding van het ambtenarenkorps en dem edewerking van de door den Bond ingestelde adviesclubs voor de vereenvoudiging van vele wets-voorschrif- ten. Na deze rede volgden nog vele toespra ken. Een feestdiner, gevolgd door een door de afdeeling Den Helder verzorgd „gezellig sa menzijn", besloot den dag. Het slot van een voetbalwedstrijd Na afloop van den voetbalwedstrijd Boei- meerAlliance voor de derde klasse C. van den K.N.V.B. te Breda, welke van belang was voor de bezetting van de eerste plaats op de ranglijst, heeft zioh Zondagmiddag 'n incident voorgedaan, waarbij een politie agent zich genoodzaakt zag, zijn revolver te trekken en een schot in de lucht te lossen. Met het oog op de belangrijkheid van den wedstrijd had men van de zijde van Boei- meer aan de politie verzocht speciaal toe zicht te willen instellen. Tijdens den wed strijd, waarin het wel erg stevigtoeging, ge beurde niets bijzonders. Na afloop echter raakten twee spelers, behoorende tot de twee partijen met elkaar slaags, doch een politieagent wist beide vechtenden te schei den. Het bleef echter rumoerig op het ter rein, totdat tot overmaat van ramp in het kleedlokaal een twist ontstond, waarbij ze- kede H. uit Breda door Mj. B. uit Roozen- daal met een kogelfleschje op het hoofd werd geslagen, waardoor een bloedende won de ontstond. Deze twist werd even later op het veld voortgezet, waarbij de supporters van beide partijen een dreigende houding aannamen. Er werd een algemeene vechtpartij op het terrein gevreesd, zoodat een der politieagen ten besloot een schot in de lucht te lossen. Dat had een goede uitwerking en spoedig daarna was de orde hersteld, zoodat het veld zonder moeilijkheden kon worden ont ruimd. Zaterdagmiddag heeft de 47-jarige L. Wuijster, werkzaam bij de Ver. Touwfabrie- ken te Maassluis, bij het verwerken van hennep, een baal van 260 K.G.. vallende van enkele meters hoogte, op het lichaam gekre gen. Met ernstige inwendige kneuzingen is de ongelukkige per auto naar het ziekenhuis aan den Coolsingel te Rotterdam vervoerd, waar hij enkele uren later is overleden. Dertigmaal tevergeefsch aange houden. Na meer dan twee jaar onder verdenking te heben gestaan is een Amsterdam,sche assurantiebezorger, de 39-jarige H. A. P. V. op verzoek van politieautoriteiten in een dertigtal plaatsen iin ons land dezer dagen aangehouden en voor den officier van ju stitie geleid. De man maakte er zijn bedrijf van, waar bij zijn beroep van verzekeringsagent hem goede diensten bewees advertenties te plaatsen en als bemiddelaar op te treden bij 't afsluiten van hypotheken. Hij vroeg dan een voorschot van tiien tot dertig gul den, dat hij meestal kreeg voor de onkos ten die hij zeide te moeten maken, ver- idween en liet do hypotheek voor wat zij was. Gedurende twee jaar heeft de bemid delaar op deze wijze de provincie bewerkt, waarbij hij wijselijk zijn woonplaats, de hoofdstad oversloeg. Klafchten bleven ech ter niet uit en op verzoek van de politie in tal van gemeenten, zooals Pui-merend, Haarlem, Den Bosch, Bergen op Zoom, Zutphen, en andere, waar hij zijn bemid- delingspractijken uitoefende, is hij door de Amsterdamsche recherche niet minder dan dertig maal aangehouden en in verhoor genomen. Telkens moest hij echter weer op vrije voeten wordien gesteld wegens gebrek aan bewijs. Tegen elke beschuldiging bleef hij ontkennen. Thans echter was bet tegen hem inge brachte bezwarend materiaal van zulk een omvang geworden, dat de recherche er toe overging hem in zijn woning te arresteeren en voor den officier van justitie te leiden, diie zijn inhechtenisneming beval. Hij is op gesloten in het huis van bewaring. Zondagochtend precies om elf uur heeft de geheime zender „De Nachtegaal" zijn geluid weer doen hooren, doch thans voor slechts enkele oogenblikiken. Nadat de omroeper een andere dan tot dusverre had medegedeeld dat „de Nachtegaal" zou doorgaan met het uitzenden van een vroo lijk programma, werd een gramofoonplaat afgedraaid, doch de muziek hield plot seling op en ook de stem van den omroeper werd niet meer gehoord. Ook nu weer liet zich nog een tweede zender hooren op een golflengte van 397 399 meter, doch het geluid hiervan was zeer zwak. DINSDAG 8 5LAART 1938. Hilversum I. 1875 en 415,5 m. AYRO-Uitzending. 8.00 Gramofoorunuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Ensemble W. Kok. 11.00 Huishoudelijke wenken. 11.30 Ensemble W. Kok. 12.30 Gramofoonmuziek. I.15 Kovacs Lajos' orkest (gr. opn.). 2.00 Het Omroeporkest. 2.45 Knipcursus. 3.45 Het Lyra-trio. 4.30 Kinderkoorzang. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 Het Omroeporkest en solist. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Dansmuziek (gr.pl.). 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP., Mededeelingen, Gramo- foonplaten. 8.20 Bonte Dinsdagavondtrein. 9.20 Gramofoonplaten. 10.00 Vervolg Bonte Dinsdagavondtrein. 10.30 Schaakcursus, II.00 Berichten ANP. Hierna tot 12.00 Gramofoonmuziek. Hilversum H. 301,5 m. KRO-Uitzending. 8.00—9.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Melodisten, solist en gramofoon muziek. 2.00 Voor de vrouw. 3.00 Modecursus. 4.00 Gramofoonmuziek. 5.05 KRO-Kamerorkest en gramofoonplaten. (Om 5.45 Felicitatiebezoek). 6.40 Esperantoles. 7.00 Berichten. 7.15 Vervolg concert. 7.35 Sportpraatje. 8.00 Berichten ANP., Mededeelingen. 8.15 Lijdensmeditatie. 9.30 KRO-Symphonie-orkest en solisten. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Gramofoonmuziek. 10.50 „Terugblik en toekomstbeeld van de M.I.V.A.", causerie. 11.00 Bela Kiss en zijn Hongaarsch orkest. 11.2512.00 Gramofoonmuziek. De politie te Ede is er in geslaagd de hand te leggen op een jeugdige 'bende, die de afgeloopen maanden talrijke diefstal len heeft gepleegd en ook op andere wijze de omgeving onveilig maakte. Bijv. door het veroorzaken van brandjes op den openbaren weg en op boerenerven. Aangehouden zijn drie jongens van on derscheidenlijk dertien zeventien en twin tig jaar en een 32-jarige mam, zekere M. v. d. V., die de overigen tot hun misdrijven aanzette. Voornamelijk hadden zij het op winkelladen gemunt, waarvan zij er den laatsten tijd verscheidene wisten leeg te halen. Zaterdagavond hadden de jongens zich tijdens afwezigheid der bewoners door middel van inklimiming toegang weten te verschaffen tot het huis van de familie de B. aan bet Paasch,bergerpark, waarbij zij een geldsbedrag van 55 gulden buit maak ten. In den loop van den dag slaagde de politie er evenwel in het viertal in te re kenen. Een gedeelte van 't gestolene werd nog op hen bevonden. Naar wij vernemen is thans besloten om trent vervulling van de vacature, welke door het overlijden van Ir. van Dijk in de spoorwegdirectie was ontstaan en zal voor benoeming tot directeur der N.V. Nederland sche Spoorwegen in aanmerking komen Prof. Dr. Ir. J. Goudriaan Jr., onderldirec- teur der N.V. Philips' Gloeilampenfabrie ken te Eindhoven. Prof. Goudriaan is 5 December 1893 te Amsterdam geboren. Na de Hoogere Burger school in zijn geboorteplaats te hebben door- loopen, studeerde hij aan de Technische Hoogeschool te Delft en verkreeg in 1915 'het diploma van werktuigkundig ingenieur Van 19161922 fungeerde hij als inspecteur van den Arbeid. Na zijn promotie in 1922 tot Buizerd (heenreis) Pelikaan (heenreis) Torenvalk (terugreis) Gier (heenreis) Oehoe Gerugreis) Valk (heenreis) Reiger Gerugreis) Wielewaal (heenreis) Vertrek van Singap. 5 Mrt. Jodhp. 5 Mrt. Bagdad 5 Mrt. AIcx. 5 Mrt. [nang. 5 Mrt, A'dam 5 Mrt. Band. 5 Mrt. A'dam 8 Mrt. Aankomst t, Hand. 5 Mrt. Rang. 5 Mrt. Athene 5 Mrt, Basra 5 Mrt. Jodhp. 5 Mrt. Napels 5 Mrt. Singap. 5 Mrt, doctor in de technische wetenschappen was hij gedurende twee jaren directeur van liet Centrale Normalisatiebureau en van 1924 tot 1928 als hoofdingenieur werkzaam bij de maatschappij Fijenoord te Rotterdam, Sinds 1926 is hij buitengewoon hoogleeraar aan de Nederlandsche Ilandelshoogeschool te Rotterdam in bedrijfsleer en organisatie der onderneming. In 1928 trad hij in dienst van de N.V, Philips te Eindhoven om leiding te geven aan de bedrijfsorganisatie van dit concern en sinds 1933 is prof. Goudriaan onderdi- recteur van Philips. Niet minder dan 26 generaals. met pensioen. 26 Generaals van het Amerikaansche legert gaan dit jaar met pensioen, en zullen ver. vangen worden door jongeren. De laatste drie jaar is de gemiddelde leeftijd van le gerofficieren teruggebracht van 61 op 56 jaar. De promoties van dit jaar zullen den gemiddelden leeftijd brengen op 54 jaar. De meesten der aftredende generaals maakten hun promotie in den wereldoorlog. Het on- gewoon groote aantal pensioneeringen bij den generalen staf spruit voort uit een stre ven naar verjonging van het Amerikaansche leger in het algemeen, waarmede de nieu we hoofdcommandant, generaal Malin Craig verleden jaar begonnen is. Kosten 1.113.000.000 dollar, Het verslag van de meerderheid in da vlootconimissie van het Huis van Afgevaar digden spreekt zich uit voor aanneming vntï het vlootuitbreidingsplan, dat 1.113 000.000 dollar zal kosten. Deze meerderheid verde digt tevens de stelling, dat de dreadnouglit het sterkste wapen der verdediging is en dat de superioriteit boven vliegtuigen of eenige andere oorlogsmachine genoegzaam gebleken is. Men verwacht namelijk, dat voorstanders van het luchtwapen de volgen de week in het Huis een actie willen begin- nen. Het verslag der meerderheid legt er wel den nadruk op, dat Amerika de technische leiding op het gebied der luchtmacht moet behouden. Het spreekt de vrees uit, dat het gebrek aan scheepsbouwgelegenheid aan de westkust bij een conflict in den Stillen Oce aan ernstige gevolgen kan hebben. Slechts drie leden der commissie stemden tegen het verslag. Belangrijke ontdekking in Bus- sisch museum. In het Hermitage-museum te Leningrad werden onlangs interessante onderzoekingen gedaan met behulp van röntgenstralen. Men trachtte op deze wijze de echtheid van oude schilderijen vast te stellen, waarover eenige twijfel bestond. Zoo twijfelden de kenners b. v. of het schilderij „De Engel" dat aan Leo- nardo da Vinei wordt toegeschreven, echt is. Door röntgenstralen kon worden vastgesteldi dat hot inderdaad een werk van den Itali- aansehen meester is, maar dat het door, iemand anders later geretoucheerd werd. Een ander schilderij, „Scène in een Taver ne" is van een onbekenden schilder uit do 17e eeuw. Door röntgenstralen werd vast gesteld dat zich hieronder het portret van een man bevindt. den, maar Pax bleef in zijn glas kijken en zijn gebruind gezicht veranderde niet in het minst van uitdrukking. Het leek alsof hij ge heel van goed gelooid leer was gemaakt van het goede soort, waarop niet gauw kras sen of vlekken te zien zijn. Een hatelijkheid van zijn majoor was wel het laatste ding dat indruk op Pax zou maken. Hij verkwistte zijn tijd niet met dergelijke kleinigheden. Chisledon bewoog zich onrustig in zijn stoel en schonk zich met zenuwachtig bevende hand een nieuwe whiskey-soda in. In zijn oogen blonk een smeulende woede. „Wel, het komt hier op neer," zei hjj met plotselingen klem. „De zaak gaat te ver voor een grap. Dat moest je Markham aan zijn verstand trachtten te brengen of anders komt er herrie en groote herrie ook. Pax fronste zijn wenkbrauwen. „Ik vind het altijd dwaas om ruzie te maken," zei hij na eenige oogenblikken opzettelijk gezwegen te hebben. „Markham is een van de besten; en een keurige kerel." „Hij is te verliefd aangelegd naar mijn smaak," barstte de majoor los. „En hij heeft te veel van een filmster met al deszelfs attractie voor de dames. Wel, je moet het zelf weten Pax. Of je waar schuwt hem, of de situatie zal voor hem verre van aangenaam worden. Mijn geduld Is op. Ik ben met mijn vrouw getrouwd voor mijn eigen plezier en niet voor dat van een ander." Pax keek hem aan met een vasten blik. „Uw vrouw, majoor," zei hij. „Is u er zeker van, dat u zich niet vergist?" Chisledon staarde hem aan. „Och, wees niet dwaas?" riep hij uit en toen opeens: „Maar je bent op dat punt vrij onnoozel. Of is het om mij van de wijs te brengen?" Pax glimlachte een flauwe, gedwongen glimlach. „Geen van beide veronderstel ik. Neem een sigaret." Hij schoof Chisledon de sigarettendoos toe. „U moet natuurlijk zelf weten, hoe de vork aan den steel zit, maar ik heb juist iets bedacht, dat is alles." „Wat heb je bedacht?" vroeg Chisledon, terwijl hij geërgerd met het mondstuk van zijn sigaret op de tafel tikte. Pax haalde de schouders op. „Wel, uw vrouw is niet de eenige bekoorlijke dame in uw huis." „Goede hemel, man," riep Chisledon met een hoonenden lach. „Wil je beweren dat een man zelfs een dwaas luitenantje naar dat kleine bleeke zusje van mij zou kijken, als Yvonne in de buurt is? Daarvoor is het te opvallend en te algemeen bekend, ze loopen haar achterna, maar Markham wint het wat aanhouden en brutaliteit betreft. En ik wil het niet, zeg ik je. Het moet uit zijn." Pax nam een sigaret en keek zijn bezoeker peinzend aan. Chisledon raasde voort tot hij zich zelf iri een toestand van niets ontziende woede ge bracht had, die op het compagniesbureau maar al te bekend was. „Het is maar ten nissen of rijden in den vroegen morgen, rijden of tennissen in den namiddag, eiken avond, dansen terwyl ze elkaar voortdurend verliefd aankijken, totdat ik er onwel van word. „O, wij zijn tennispartners, zegt Yvonne. Groote Goden. Partners! En zij denken, dat ik zal blijven zitten met mijn oogen dicht, of vrij willig den anderen kant uitkijk. „Het duurt nog slechts veertien dagen" merkte Pax op. „Veertien dagen." Chisledon stampte met zijn voet op den grond. „En j(j denkt, dat er in die veertien dagen niets meer gebeuren zal? Man, je bent blind. De heele wereld kan zien, dat het sterker is dan zij zelf. Ik heb Yvonne gewaarschuwd, maar ik kan terwille van Claire mijzelf niet tot het uiterste doen gelden. Zij weet het bovendien verbazend handig aan te leggen, en heeft altijd een goed excuus bij de hand iets heel ongewoons en onschuldigs zoodat zij mij steeds het gevoel geeft, dat ik mij als een dwaas aanstel. Maar als ik ze betrap al is het maar ééns dan zullen zij de kans niet meer krijgen voor een tweede maal. Haar zal ik wel klein krijgen, en hem ik zal hem in het publiek op het paradeveld afranselen." Pax had rustig zitten doorrooken, zijn ge- heele houding een levendig contrast met de woedende heftigheid van den ander. Zoodra Chisledon zweeg, begon hij kalm en zonder eenige emotie te spreken. Zooiets zou niemand helpen, majoor u zelfs het minst van allen. Ik voor mij geloof, dat u de zaak te zwaar inziet, maar ik kan den toestand niet beoordeelen. Als u denkt, dat deze laatste veertien dagen de situatie zullen verergeren, waarom zendt u dan uw vrouw en uw zuster niet dadelijk naar Kapoo? Mejuffrouw Chisledon ziet er uit alsof de koelte haar veel goed zou doen." „Dat is juist het ongelukkige van bet geval," antwoordde Chisledon opgewonden. „De Bentridges nemen haar de volgende week mee, maar Yvonne is niet te bewegen hier weg te gaan vóór het Polo-bal. Alsof zij nog niet genoeg gedanst heeft groote goden. Vanavond zullen zij weer, tot de hemel weet hoe laat, bezig zijn en in de rondte draaien op die helsche muziek, waarvan ieder ver standig mensch walgt. Bij mijn ziel, Pax, he eenige wat een getrouwd man tegenwoordig kan doen. is in een hoek te zitten drinken of het met de vrouw van een ander aanleg" gen. En er is geen vrouw hier getrouw of niet getrouwd die met Yvonne te ver gelijken is. En dat weet zij, dat brutale nest. Daarom kan ik geen vat op haar krijgen Hij sprak met een soort woedenden trot^ de tweede whisky-soda had zijn wraakzuch tige neigingen doen bedaren. Misschien ook had de ernst waarmee Pax hem had aan gehoord, meegeholpen om hem in een milder stemming te brengen. Hij had vertrouwen m Pax' invloed. Toch had Pax heel weinig gezegd, en ter wijl hij daar zoo ernstig nadenkend in Z'J stoel zat. bleek uit zijn houding niet de min ste sympathie. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 2