De „Koning van de Riviera" veroordeeld +v+# A Moderne woninginrichting Rooscvclt ontdekt iets Hevige slag aan de gele rivier Verlaging van accijnzen op bier en gedistilleerd Milliard pengös voor Hongaarsche defensie Noorsche pers geen plicht tot zwijgen De kroon van den Negus in Mussolini's handen Prins Wilhelm Friedrich von Schaumburg Lippe omgekomen Gruweldaad in Polen's hoofdstad Rassenbegjfisel in de Hon gaarsche politiek Een oplichter in grooten stijl Duitschland als schuldenaar Natuurramp geeft steuntrekkers werk Vijftig huizen verbrand Uit onze omgeving U hebt voorrang Maatregelen tegen de Joden? Vriendschapsbanden met Dnitsch land nauwer aangehaald. De Hongaarsche minister-president Dara- nyi heeft tijdens een vergadering van de regeeringspartij den nadruk gelegd op de versterking van de vriendschappelijke be trekkingen van Hongarije met Italië, Oosten rijk en Duitschland. Volgens het D.N.B. ver klaarde Daranyi ten opzichte van de Joden, dat er een wanverhouding bestaat en dat de invloed van de Joden op cultureele en andere gebieden van het nationale leven tot het normale moet worden teruggebracht. Een dergelijke regeling zou ook in het be lang van de Joden zijn, want zij zou het an tisemitisme verzachten. In dat deel van zijn rede, dat gewijd was aan de Hongaarsche herbewapening, herin nerde Raranyi eraan, dat de vertegenwoor digers van italië en Oostenrijk tijdens de driemogendheden-conferentie te Boedapest opnieuw hadden verklaard, dat hun regee ringen de volledige rechtsgelijkheid van Hongarije inzake de bewapening erkenden. In de eerstvolgende vijf jaren zal door de Hongaarsche regeering een milliard pengö's worden besteed aan de versterking van de landsverdediging. Deze uitgaven zullen voor drievijfde worden bestreden uit een vermo gensbelasting, voor tweevijfde uit een bin- nenlandsche leening. De vermogensbelasting zal in het bijzonder ten laste van de banken en de industrie komen. Redacteur verplicht zijn bron te noemen. Voor een Noorsche rechtbank diende een zaak van een aanrijding, waarbij een jour nalist als getuige was gedagvaard; naar aanleiding van een bericht in zijn blad. Toen de redacteur, naar ook in Noorwegen geldende gewoonte zich op zijn verschoo- ningsrecht te beroepen, weigerde zijn zegs man van het bericht te noemen, besliste de rechtbank, dat hij verplicht was te spre ken. Er werd direct hooger beroep aange- teekend tegen deze beslissing. Aanspraken van de Vereenigde Staten op de Phoenix-eilanden. Roosevelt heeft formeel aanspraak gemaakt op de eilanden Canton en Enderbury van de Phoenixgroep in den Stillen Oceaan, welke worden beschouwd als ideale bases voor de handelsluchtvaart. Hij beweert, dat de eilanden zijn ontdekt door Ameri- kaansche walvischvaarders. Van Britsche zijde wordt aan spraak gemaakt op de geheele Phoenixgroep en men veronderstelt, dat dit gebaar van Roosevelt de eer ste stap is om te komen tot onder handelingen met Engeland en an dere mogendheden inzake de souve- reiniteit over een aantal eilanden in den Stillen Oceaan. Roosevelt maakt ook aanspraak op gebieden aan de Zuidpool, wel ke het eerst door Amerikanen wer den bezocht. Pronkstuk voor Italiaansch museum Graziani, Abessinië's vroegere on derkoning, is door Mussolini ont vangen, om verslag uit te brengen. Hij overhandigde den Duce kroon en scepter van den Negus, die in het koloniale museum te Rome ten toongesteld zullen worden. Tsjanq Kai Sjek leidt persoon lijk de operaties. Aan de Gele rivier is Zaterdag een hevige slag begonnen. Tsjang Kai Sjek zou persoon lijk het bevel over de Chineesche troepen op zich genomen hebben. Hij zendt krachti ge versterkingen naar de provincie Sjensi. Thans staan volgens een bericht uit Sjang hai de Japanners op 10 kilometer van de Gele rivier te Nokoe. De Chineezen blijven optimistisch. De bladen achten de toestand wel verbeterd en meenen dat Japan op den duur uitgeput zal raken. De aanval bij de Gele rivier zal beslissend zijn voor den strijd aan het Noordelijke front. Naar verluidt zou een nieuwe regeering in Midden China ge vormd worden met steun van Japan. DUITSCH MINISTERIE VAN LUCHT VAART GEEFT GEEN INLICHTINGEN. Naar verluidt, is Vrijdag j.1. Prins Wil helm Friedrich van Schaumburg Lippe omgekomen tengevolge van het neerstorten van zijn bombardementsvliegtuig tijdens militaire manoeuvres bij Berlijn. Zooals gebruikelijk weigert het ministe rie van luchtvaart inlichtingen te geven. De ordonnans van den Poolschen gene raal Osicki heeft heden de vrouw, de doch ter en twee dienstboden van den generaal vermoord. De moordenaar is voortvluchtig. De Hongaarsche minister van openbare opvoeding, Homan, heeft gezegd, dat de Jo den, die naar Hongarije zijn geëmigreerd, in overtreding van de wettelijke voorschrif ten en wier verder verblijf in Hongarije niet wenschelijk is. zullen worden uitgewe zen. Verder verklaarde hij, de invloed van de Joden in de industrie, handel en finan ciën, alsook in de pers moet worden ver minderd. De regeering zal een christelijk- nationale politiek voeren, welke grondvest is op het rassenbeginsel. Geholpen door zijn vrouw, licht te hij menschen uit alle wereld- deelen voor millioenen op. Een zekere William Henry Bill Quilliam, 52 jaar oud, van beroep in ternationaal financier, was de held of zoo men wil de leidende schurk in een geval van internationale zwen del, hetwelk de Londensche recht bank dezer dagen bezig hield. De rechter heeft hem nu tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld. William was. aldus de N. R. Ct., een eer zuchtig man, te eerzuchtig om bevrediging te kunnen vinden in het wat eentonige werk van „Solicitar", een Engelsch ambt, dat het werk van een procureur, een rechtskundig adviseur en een notaris ten naastenbij in zich vereenigt. Zijn eerste onde-neming. Zijn eerste onderneming als promotor da teert van 1919, toen hij een maatschappij voor visch-verhruik oprichtte.. De aanleiding daar toe was de groote reclame die toen door de pers van Engeland ging en waarin visch werd geprezen als het gezondste voedsel voor den mensch. Hij vond 6000 beleggers, die hem een werkkapitaal van 2.000.000 ver schaften voor zijn maatschappij. Drie iaar later ging de onderneming in gedwongen d- auidafie met p„n schuld aan crediteuren van bijna 1.000.000. Ouilliam had niet op de liquidatie gewacht, maar was verdwenen. Concurrentie met Monte Carlo Hij- dook op aan de Fransche Riviera. waar zijn onweerstaanbare zucht naar zakendoen zich weer deed gelden. Hij deed er zaken met fantasie en in grooten stijl. Van Juan-les-Pins maakte hij een vermaaksoord voor de groote wereld, dat kon gaan wedijveren met Nice en Monte Carlo Grondspeculaties daar brachten hem volgens de mededeelingen, in het proces voornoemd, kapitale sommen in. Dit fortuin verspeelde hij echter weer toen hij ging beproeven van een afgelegen plaatsje, Bouches-du-Loup, tusschen Nice en Antibes, een nieuw Riviera pa radijs voor de groote wereld te maken. Weelderige objecten. Hij kwam er een heel eind mee, liet ka nalen graven en gondels varen en opende dit nieuwbakken Fransche Lido met een rijk carnaval. Maar de groote wereld liet zich onbetuigd en Ouilliam. die „de Koning van de Riviera" geworden was. verliet zijn land in stilte. Zijn geboortegrond scheen hem van dat oogenbiik af zeer aan te trekken. Daar draaide hij zijn hand niet voor om Maar alvorens er terug te keeren, deed hij nog een zaakje met een Zuid-Amerikaan schen staatsman die een oorlogsschip noo dig had, vliegtuigen en kanonnen. Dat was een^ kleinigheid voor Ouilliam. Hij slaagde er in. de hand te leggen op een verouderd Rritsch oorlogsschip en het gevechtsklaar te laten maken. Hii had de andere oorloos middelen, die het contract van 2.000.000 verlangde, binnen zijn bereik toen Scotlanri Yard er zich mee bemoeide, omdat de order bestemd was voor onstandelingen in Vene zuela. Ouilliam kon de politie van zijn ar geloosheid in de zaak overtuigen en vertrok met bekwamen spoed weer naar het vaste land. De laatste triomf. In 1932 keerde hii voorgoed naar Enge land terug, waar hij met enkele mede werkers een internationaal beleggings syndicaat stichtte, waardoor ondernemin gen uit alle deelen uit de wereld gedupeerd werden. Bij de behandeling van dit buitengewoon ingewikkelde proces bleek, dat het beleg gingssyndicaat gevestigd was in een duister kantoortje in het hart van I.ondcn en men daar een buit van 25.000 pond had binnen- gespleept. Een voortreffelijk huisvader De vrouw van Ouilliam is hem in zijn val trouw gebleven en heeft tot zijn verdediging gezegd, dat hij een edelmoedig karakter heeft en een voortreffelijk huisvader is. Ouilliam was zeer ontwikkeld; hij sprak zeven talen, en dat kwam hem bij zijn inter nationale practijken goed te pas. Dr. Schacht moet vertrouwen wekken. In Duitsche financieele kringen verluidt, dat Dr. Schacht, van wien men het aftreden als president van de Rijksbank verwachtte, op 17 Maart, aangezien op dien datum zijn mandaat van vier jaar ten einde loopt, voor nog vier jaar aan het hoofd van deze instel ling zal blijven staan. Men verwacht, dat door dezen maatregel de buitenlandsche schuldeischers meer vertrouwen zullen krij gen en het gemakkelijker zal zijn de bui tenlandsche schuld van Duitschland te ver kleinen. In 't gebied der overstroomingen bij Los Angeles zijn ongeveer 25.000 ondersteunde werkloozen te werk gesteld, teneinde bij den opruimingsarbeid behulpzaam te zijn. Een ambtenaar van het Roode Kruis heeft als zijn meening te kennen gegeven, dat het aantal slachtoffers tot 400 zal stijgen. Storm joeg de vlammen in het Noorsche dorp op. Het plaatsje Surnadelssoera in de pro vincie Moere (Noorwegen) is door een brand die als gevolg van den storm met razende snelheid om zich heen greep, grootendeels verwoest. Ongeveer 50 huizen werden in de asch gelegd, waardoor 200 personen dakloos zijn geworden. De schade wordt op een mil- lioen kronen geschat. Zoo mogelijk voor het a.s. zomer seizoen. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor 's-Gravenhage, heeft een adres gezonden aan den minister van Financiën, waarin er op wordt gewezen, dat reeds op 15 Maart 1937 de Kamer zich in samenwerking met 29 andere Kamers van Koophandel en Fa brieken zich telegrafisch tot den ambtsvoor ganger van den minister heeft gewend met het verzoek, op korten termijn over te gaan tot verlaging van den accijns op bier en ge distilleerd. In dit telegram werd er op gewezen, dat de toestanden, welke door den abnormaal hoogen accijns in het leven zijn geroepen, allerwege het inzicht hebben gevestigd, dat slechts vermindering van accijns daaraan paal en perk kan stellen en dat. wanneer de resreering hiermee zou talmen, de ille- giaie handel waarschijnlijk met nog groo- ter vrijmoedigheid dan voorheen zal op treden. tot ernstige schade van het bedriifs leven, het algemeen belang en tenslotte van den fiscus zp've. Bedoelde 30 Kamers van Koophandel spraken het vertrouwen uit, dat nog voor den aanvang van het zomerseizoen de bij zonder moeilijke omstandigheden, waar onder her hotel-, café- en restaurantbe drijf b, alsmede het vreemdelingenverkeer verlaging van accijns zouden worden ver licht. Tot teleurstelling van alle belanghebben den werd aan dit verzoek in het afgeloopen jaar geen gevolg gegeven. In verband met de toezegigng van den minister echter, dat het nemen van een be slissing door de regeering omtrent het vraag stuk van verlaging van de accijnzen op ge distilleerd en bier spoedig tegemoet kan wor den gezien, verzocht de Kamer den minister in het belang van het zeer groote aantal hierbij betrokken bedrijven, om het tot stand komen dezer bereids in het uitzicht gestelde accijnsverlaging zooveel mogelijk te bevor deren, nog vóór den aanvang van het aan staande zomerseizoen. ANNA PAULOWNA GEMASKERD BAL. Het gemaskerd bal, georganiseerd door de zwemvereeniging ..'t Oude Veeh". werd op eenigszins plechtige wijze geopend met de officieele ontvangst van Prins Carnaval, een der gemaskerden, den heer D. Kaan, die met z.n particulieren secretaris, den heer N. Kevzer, buiten mededingen het bal met hun tegenwoordigheid vereerden. De jury- bestaande uit de dames Keyzer— De Jong; Raken—Van der Waal. Kooiman- Mooy, P. Rezelman en de heer K Hamelink, deed hii monde van den laatsten de volgen de uitspraak. Paren: le priis, Russisch boerenpaar. de dames G. van Ham en T. van Twuiver van Wieringerwaard. 2e prijs, professor en Mechanische mensch de heeren S. Liefhebber en C. Taillie. Rubriek mooi: le prijs Vlinder, mej. M Vader. 2e nriis Pacha. de heer J de Leeuw van Den Helder, 3e prijs 9nno 1850, mej. A. de Graaf; 4e prijs Volendam, mevr. Keppel- Van Riiswijk. Rubriek origineel: le nriis Miss Bijgeloof mej. A. Waiboer; 2e prijs Reis per Atbonta, mevr. Naastepad—Van Dalen; 3e prijs Re vue fantasie, de heer B. Oehle, 4e prijs Pro fessor. de heer T. Swierts. De publieksprijs viel ten deel aan den Pro fessor en den Merhanisehen mensch. De heer TI. Jonker, voorz. van de zwem club 't Oude Veer. dankte de iurv. vroeg een applausje voor den uitstekenden band. en wekte tenslotte op van den zomer trouw het bad te bezoeken en lid te worden van de zwemclub. In een vorig artikel gaven wij den lezers van ons blad een idee over de inrichting van een zolder-gedeelte als modern slaap-studeer- vertrek. Thans willen wij u doen zien, hoe een kamer in een huis, gebouwd naar ouderwetschen stijl, gezellig kan worden ingericht naar een meer moderne idee. In een kamer van zoo'n naar ouderwet schen stijl gebouwd huis, zien wij den schoor steen in het midden van de kamer. Voor de aangrenzende kamer, een porte- brizee met aan weerszijden een kast. Fig. 1 geeft ons een idee van zoo'n kamer Fig. 2 laat ons zien, hoe rechts van dei» schoorsteen een bank, passend tusschen den schoorsteen en den rechter zijwand, is aange bracht, terwijl links van den schoorsteen een beukenmeubel nauw passend tusschen den schoorsteen en den linker zij-muur is ge. plaatst. Op den schoorsteen-mandel is een houten ombouw aangebracht. Van de kast, rechts van de porte brizee is de deur afgenomen. Ter hoogte van 75 cm is de ruimte van deze kast weggewerkt ach ter een naar voren uitstekenden ombouw. Het resteerende gedeelte van de kast is be nut voor een nis, waarin een beeld of ander kunstvoorwerp geplaatst kan worden. Ook kan dit gedeelte zeer goed benut wor den als boekennis. Het geheel is op een eenvoudige wijze op gelost, en zal het, mits vakkundig uitgevoerd, buitengewoon goed doen. Vragen over deze rubriek kan men inzen den aan de Redactie van ons blad. Zij worden gaarne door onzen deskundigen medewerker beantwoord. In den linkerbovenhoek van de enveloppe schrijve men: „Moderne woning inrichting". Rondvaart door de „niet bevaar bare" wateren. Dinsdag a.s., zoo vermeldden we reeds, komt de bekende vischkwestie voor de Alk- maarsche Rechtbank. Vermoedelijk om nog eens de bevaarbaar heid van de indertijd tot „niet bevaar- en be- vlotbaar" verklaarde wateren te toetsen en dan uit eigen ondervinding te kunnen ver klaren, dat zij toch werkelijk wel te bevaren zijn, is Zaterdag in tegenwoordigheid van den verdediger der verbaliseerde hengelaars een rondvaart door deze wateren ge-maakt. Damcompetitie „Het Noorden". Voor de eerste klasse werd de belangrijke wedstrijd D.O.S. iD.H.C. II gespeeld. D.H.C. II kwam slechts met 8 spelers uit, maar won onbedreigd met 126 plus een af gebroken partij. H.D.C. II legde hiermee be slag op de 2e plaats in deze afdeeling. In de tweede klasse won H.D.C. III met 155 van D.O.S. II en werd hierdoor kam pioen der tweede klasse. Het was dus een goede dag voor de Heldersche dammers. D.O.S. I bezet de tweede plaats in haar af deeling door een beter gemiddelde dan Excel sior II. De resteerende wedstrijden zijn nu nog maar van weinig belang. Het zijn D.A.P. I en II +egen H.D.C. II en III en Excelsior IKolhorn I. „Vischlust". De hengelsportvereenigirig „Vischlust" hield een wedstrijd in den Kro-mmetocht: De uitslag was: le prijs voor den grootsten baars, J. Kal- ter; 2e prijs K. Verver; 3e prijs P. Win- nubst, 4e prijs E. Oosthof; 5e prijs Th. van Bunderen; 6e prijs H. Siebensra; 7e pr. H. Kal ter; 8e prijs J. Terhurg; 9e prijs A. Ros sen; 10e prijs P. Smit, 11e prijs J. Wieg man; 12e prijs M. Daalder-Rezel: 13e prijs W. Kossen: 14e prijs P. Borst; 15e prijs A. Sikking; 16e prijs J. Daalder; 17e prijs VV. Muntjewerf. Seizoenuitslag. Na afloop van den wedstrijd had in café Kossen de prijsuitreiking plaats, ook van de seizoenprijzen. Met eenige toepasselijke woorden mocht de heer P. Smit, die in dit seizoen de groot ste baars ving, een zilveren beker in ont vangst nemen en werd aan den heer P. Winnubst, die met 63 het grootste aantal baarzen in de 11 gehouden wedstrijden ver schalkte, een verzilverde beker uitgereikt. BREEZAND. Avondbestelling. Met ingang van heden. Maandag, krijgt de kom van Breezand weer een derde of z.g. avond-postbestelling. WIERINC.EA WIELERCLUB WIERINGEN. Zondag j.1. had in hotel de Haan de feestavond plaats van bovengenoemde club. Deze avond ging het om het kampioenschap van de club op de rollen. De uitslagen der ritten luiden als volgt: 500 M. 1e serie: D. IJzer 26, C. Joroense 26.4. C. Hoep 26.2: 2e serie: S. Lont 24.2, Kapitein 25. Verbiest 26.1; 3e serie: Deij- kers 25. Meijer 25.3; 4e serie: Klink 25. Snood ijk 24.6. 1000 Meter, le serie: H. Meijer 47.4, J, Ve:biest 48; 2e serie: Kapitein 48. Jero'ensc 49, C. Hoep 50; 3e serie: S. Lont 45, D. Klink 45. D. IJzer 46.4; 4e serie: M. Deiikers 44.8. Snoodijk 49. 3000 Meter: 1e serie: Lont 2.28.2. Jeroen** 2 29. IJzer 2,33; 2e serie: Deijkers 2.134 Meijer 2.31: 3e serie: Kapitein 2,18.8. Ver biest 2.28; C. Hoep 2.45; 4e serie: D. Klink 2.23.8, Snoodijk 2.41.8. De totale tijden zijn: 1. M. Deijikers 3.23.2. Deijkers is dus kampioen. Bravo. Deijikers! 2. Kapitein 3.31.8: 3. D. Klink 3.33.8; 4. S. Lont 3.37.4; 5. Verbiest 3.42.2; 6. H. Meijer 3.43.7; 7. C. Jeroen.se 3.44.4. 8. D. IJzer 3.45.4; 9. M. Snoodijk 3.55.4; 10. C. Hoep 4.1.2. Door een sportvriend was een fraaie be ker uitgereikt; deze werd met een kort woord door den heer C. Korshuize, lid van de wedstri.jdcommissie uitgereikt. De jury voor deze wedstrijden bestond uit de heeren M Kooij. S. Blaau-boer, Alto. Duijnker en N. Boersen. Na een pauze traden de Braba-ntsche Boertjes op. Deze twee heeren haddien zeer veel succes. Het medelid Glim bracht nog een paar zangnummers ten gehoore. Na deze mooie nummers sprak Kors huize een kort dankwoord. Een gezellig bal besloot den avond. De dansmuziek, onder leiding van A. Rijkers, was als steeds uitstekend. ALKMAAR, 5 Maart. Eierveiüng. Aanvoer: 210.000 kipeieren: 56—58 Kg. 2.65—2.75. 53-60 Kg. 2.70-3, 60 —62 Kg. 2.80—3.15. 62—64 Kg. 2.90-3.25, 64— 66 Kg. 3.10—3.45, per 100 stuks. ALKMAAR, 5 Maart. Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzien als volgt: 2 nuchtere kalveren (slacht) f 68: 119 overhouders f 2123.50, 4 bokken en geiten, prijs niet genoteerd. ALKMAAR 5 Maart. Oo de heden gehouden botermarkt waren de prijzen voor groothandel 77V<>75 cent en kleinhandel 82Vé80 cent per V-> Kg. Handel goed. Kipeieren (groothandel) 2.753 en eendeieren f 2.75. Handel matig. ALKMAAR, 7 Maart. 56 vette kalveren f 150—280, 339 nuchtere kalveren slacht f 4—12, 25 vette schapen f 2130, 307 vette varkens per Kg. f 0.55— 0.59. BROEK OP LANGENDIJK. 7 Maart. 1000 kg. uien 13.10;, drielingen 11.40; grove, 13.40—13.60 stek 8.50; 6000 kg. roode kool 44.90; 12.000 kg. gele kool 1503; 650 kg. Savoyekooi 1.60—2.30 3500 kg. d. witte kool 1.402,30; 1000 stuks knolselderie f 2 NOORDSCHARWOIJDE, 7 Maart. 1250 Kg. gele kool 1.60—2.30, 3100 Kg. D. witte kool 1.70—2.50. WARMENHUIZEN, 5 Maart. Roode kool 3.806.80. gele kool 1.502.70, Deensche witte kool 1.90—2.90. uien 13.70.. grove uien 13.60 Savove kool 1.30. blauwe aardappelen 3.—. Aanvoer: 107.700 Kg. roode kool. 38.100 Kg. gele kool. 47.300 Ke. D. witte kool, 300 Kg. uiten, 325 Kg. Savoye kool, 500 Kg. aardappelen. Indien u op een voorrang* weg rijdt of bij andere kruisingen van rechts nadert. Wie denkt, dat hij daarom alleenheerscher Is op den weg, krijgt meestal In t ziekenhuis allen tijd om tot andere (voorzichtiger!) gedach ten te komen!

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 6