Postvlucbten op Indië Vijf werelddeelen aan een kabel Een meisje te Tilburg vermoord Onder onjuist etiquet verkocht Varkensinvoer naar Duitschland stijgt De zwendel bij de Thermionfabrieken Reserveluitenant in Duifsche gevangenis Maar even f 30*000 verduisterd De Joden beleedigd Smokkelarij van sigarettenpapier Een nationale gezondheids campagne Zeshonderd Franco-mannen in zee verdwenen Bijna 200 slachtoffers bij treinramp Landbouwschuur in vlammen De dikke mist Niet Peter Pech maar trein-pech Schip met benzine in brand Huizen van staal Franscb vracbfscbip gestrand Het moet nu maar uit zijn! De kantonrechter te Amsterdam heeft uit spraak gedaan in een zaak tegen een win kelier, die flesschen wijn had verkocht, waarvan de inhoud niet overeenkwam met de aanduiding op het etiquet. De verkochte St. Julien had niet den kenmerkenden geur van St. Julien. De Haut Sauternes had even min den typischen smaak van deze soort wijn en week ook wat de chemische ana lyse berteft van het echte product af. De beoordeeling van den smaak der wijnen was geschied door vaklieden die door de vereeni ging van wijnhandelaren als terzake des kundig uitdrukkelijk waren aangewezen. Uit het getuigenis van den directeur van den keuringsdienst van waren bleek, dat de deskundigen ten overstaan van hem en on afhankelijk van elkaar deze wijnen hadden beoordeeld en tot dezelfde conclusie waren gekomen. De flesschen waren verzegeld ge weest, de etiquetten tevoren verwijderd, de naam van den winkelier en de prijs van den wijn waren den deskundigen niet me degedeeld en zij hadden de wijnen tusschen een groot aantal andere, uit andere winkels geproefd, alles opdat de beoordeeling zoo objectief mogelijk zou zijn. De ambtenaar van het openbaar minis terie achtte het bewijs der overtreding wet tig en overtuigend geleverd. Op den wijn van verdache was al eenige malen eerder door den keuringsdienst aanmerking ge maakt. Hij zou daarom een strenge straf eischen en vroeg voor elk der beide over tredingen f 150.boete of 15 dagen hechte nis. De winkelier en zijn advocaat pleitten, dat verdachte geen schuld trof omdat hij als geheelonthouder den wijn bij den koop niet geproefd had, doch in goed ver trouwen op zijn leverancier gekocht, dat ook onmogelijk van hem kon worden ge vergd, dat hij verstand had van alle soor ten artikelen, die hij verkocht. De kantonrechter wees dadelijk mondeling vonnis. Hij achtte schuld bij den winkelier aanwezig, omdat hij bij den koop geen en kel onderzoek naar de hoedanigheid der waar had gedaan, of laten doen, waarvoor te meer aanleiding bestond omdat op vorige leveringen van denzelfden leverancier aan merking was gemaakt. Ook het bezwaar, dat hij daarvoor een flesch wijn van zijn voor raad zou hebben moeten opofferen, kon de kantonrechter niet laten gelden, omdat de wijn voor slechts f 0.59 per flesch door ver dachte werd verkocht. De uitspraak luidde: twee maal f 100. boete, bij nietbetaling te vervangen door twee maal 50 dagen hechtenis, met verbeurd verklaring der in beslag genomen flesschen. Nederland voor het eerst een belangrijk aandeel. De stijging van het Duitsche volksinko- rnen heeft na vermindering der werkloos heid en de algemeenc opleving, aldus de „Deutsche Volkswirtschaft" ook de vraag op de Duitsche vleeschmarkt, vergeleken met de crisisperiode sterk doen toenemen. Deze ontwikkeling kwam vooral tot uiting voor varkensvleesch, hetgeen een grooten invoer noodzakelijk maakte. In totaal bedroeg de invoer van levende varkens in het afgeloopen jaar 475.435 stuks ter waarde van 42.17 millioen R.M. tegen 391.466 stuks ter waarde van 35.3 millioen R.M. in 1936 en 96.000 ter waarde van 6.1 millioen in 1935. Hiervan kwamen uit Nederland 20.500 stuks. Vergeleken met den invoer in 1936 (163.000 stuks) zijn uit Denemarken in 1937 minder levende varkens betrokken, daarvoor in de plaats heeft het Poolsche varken veel aan lieteekenis voor Duitschland gewonnen. Ne derland, dat in vroeger jaren bijna geen le vende varkens naar Duitschland exporteerde, is in het afgeloopen jaar voor den eersten keer als belangrijkste leverancier op de markt gekomen. De invoer van varkensspek bedroeg in 1937 104.000 dubbele centenaar ter waarde van 7.88 millioen rijksmark; hiervan leverde Nedex-- land 41.000 dubbele centenaar. Het torpedeeren van de „Bale- ares." Het aantal opvarenden, dat met de „Ba- leares", het Franco-schip, dat tijdens het zeegevecht voor de Spaansche kust werd ge- torpedeei-d, in de diepte is verdwenen, wordt op zeshonderd geschat. Terwijl het schip zonk, wapperde de vlag van een vice-admi raai aan den grooten mast. Het Britsche schip, dat de bemanning van de „Baleares" wilde oppikken, gaf de man nen door seinen te kennen over boord te springen, doch de meesten gaven hiei-aan geen gehoor. Britsch torpedojager aangevallen Tijdens het zeegevecht werden twee Brit sche torpedojagei-s „Blanche" en „Brilliant" door onbekende bommenwerpers aangeval len. De bommen troffen echter geen doel. In den nacht van Zaterdag op Zon dag is op de spoorlijn ReusBarce- lona een trein, welke van Lerida naar Tarragon ging, tegen een goe derentrein gebotst. Beide treinen werden vernield. Negentien perso nen zijn om het leven gekomen, 168 werden gewond. De directeur bezat geen cent. Voor honderdduizenden gestolen Uit het onderzoek naar de door den com mercieel directeur en verkoopsleider van de Thermionfabrieken gepleegde malversaties is komen vast te staan, dat met deze zwen del honderdduizenden zijn gemoeid. 44 ij zijn in staat, aldus het Hdbld. een en an der mede te deelen omtrent de juiste toe dracht van het gebeurde, waaruit blijkt, dat men hier met een even ongelooflijken als geraffineei'den zwendel te doen heeft en welke kortweg hierop neerkomt, dat de N.V. Therniion-fabrieken door de beide gearres teerden vrijwel volkomen geplunderd is. Vier jaren geleden aanvaardde de gearres teerde directeur zijn functie en moet hij van den aanvang af het er op hebben toegelegd de zaak op alle mogelijke manieren te be zwendelen. Tot kort voor zijn benoeming tot directeur van de Thermion-fabrieken was hij leider van een verkoopskantoor van een wereldconceiTi (Philips) te Boedapest. Op een kwaden dag is hij hals over kop in het holst van den nacht uit Boedapest verdwe nen. Steeds weer blijkt, dat al de vorige functies, die hij bekleed heeft, onder zeer verdachte omstandigheden, gewoonlijk op abrupte wijze, werden afgebroken. Het was een gewiekste koopman, met een wel zeer elastisch geweten, die kans gezien heeft een bloeiende vennootschap in den tijd van en kele jaren volkomeix te plunderen. Hij bezat geen oent... Men nam aan dat de directeur vermo gend was en het baarde dan ook geen be vreemding, dat hij, direct na zijn benoeming tot directeur van de Thermion. in Lent 'n kostbare villa liet bouwen. Thans is ge bleken, dat hij in werkelijkheid geen oent bezat, dat zijn echtgenoote te dien tijde nog als verkoopster werkzaam was in een wa renhuis te Amsterdam en na zijn arresta tie zijn de leveranciers bij drommen komen opdagen om voldoening van hun onbetaal de rekeningen te erlangen... Dit laatste maakt, de zaak nog raadsel achtiger, want de vraag doet zich voor waar de enorme bedragen, die verduisterd en gestolen zijn, terecht zijn gekomen. Deze puzzle tracht de justitie op te lossen, maar het vermoeden bestaat, dat ook hiermede een geraffineerd spel bedreven werd. Daags voor zijn arrestatie heeft de directeur een langdurig telefoongesprek met Boedapest gevoerd en daarbij is o.a. gesproken over de oprichting van een zaak aldaar. Maar het vermoeden bestaat, dat dit een gefin geerde handeling is geweest en dat de gel den in geheel andere richting gezocht moe ten worden. De directeur en zijn handlan ger zeiven hebben slechts de feiten hekend die zlij door 't overstelpend bewijsmateri aal niet ontkennen konden, maar overigens hullen 'ij zich in een hardnekkig stilzwij gen, zi odat de justitie, die thans met eeni ge accountants de geheele administratie nagaat en over alle vier jaren een inzicht in den gang van zaken poogt te krijgen, deze reusachtige zwendelaffaire stukje beetje moet uitpluizen. De minister van Buitenlandsche Zaken ten vervolge op de beantwoording van vra gen van den heer Albarda betreffende mis handelingen, welke de Nederlandsche re serve-luitenant G. Aalders in Duistchland zou hebben ondergaan, heeft thans nog het volaende geantwoord: Zooals in Augustus 1937 is medegedeeld, zijn aan de Duitsche regeering inlichtingen gevraagd met betrekking tot de behande ling waaraan de Nederlander G. H. Aalders in de gevangenis te Dusseldorp kort na zijn aanhouding in September 1935 zou hebben blootgestaan. In antwoord hierop heeft de Duitsche regeering thans medegedeeld, dat na een zorgvuldig ingesteld onderzoek is komen vast te staan, dat hoewel de beweringen van den heer Aaldei's op verschillende pun ten onnauwkeurig of overdreven zijn, diens verhoor in strijd met de bestaande voor schriften op oncorrecte wijze heeft plaats gehad en dat de voor dit betreurenswaardig feit verantwoordelijke ambtenaren daar voor zijn gestraft. Na gedurende 10 jaar schulden te hebben gemaakt heeft de bezoldig de bestuurder van den Algemeenen Nederl. Bond van Handels- en Kan toorbedienden de 57-jarige H. L. G. S., afkomstig uit Eindhoven, zich bij het bestuur van dezen bond aange meld met de mededeeling dat hij in den loop van deze 10 jaar zich een bedrag van f 30.000 had toegeëigend die hij uitsluitend voor eigen genoe gen had aangewend. S. bekleedde bovendien, als nevenbetrek king, het penningmeesterschap van de fede ratie van kantoorbediendenbonden. Zoowel uit de kas van den bond als uit die van de Federatie nam hij gelden op, tenslotte tot zoo'n enorm bedrag, dat hij het niet meer kon terugstorten. Teneinde raad biechte hij de fraude op Een verhoor is hem afgenomen. Gebleken is dat de penningmeester die. twee kassen naast elkaar beheerde, deze kassen beurtelings gebruikte om bij contro les de tekorten in de eene of de andere kas te dekken. Zoo slaagde hij er in de deposi to's en saldo's steeds te laten kloppen, tot ten slotte het verduisterde bedrag te groot wei'd om het spel te kunnen volhouden. Vol gens verklaring van den thans gearresteer den penningmeester zou het verdwenen geld echter geheel uit de kas van de Fede ratie afkomstig zijn en de Alg. Bond geen schade lijden. Tot ©en geldboete van f 100. veroordeeld. De Rotterdamsche rechtbank deed Maan dagmiddag uitspi-aak in de zaak tegen de 43-jarige E. A. M. L. I. H. E .S., huisvrouw van J. K., wonende te Rotterdam, die in April van het vorige jaar in de étalage van het Kringhuis-West der N.S.B., aan den 's-Gra- vendijkwal te Rotterdam het boek van Bart Hermans, getiteld: „Jodendom en communis me zonder masker" opengeslagen had ten toon gesteld. Op de opgeslagen bladzijden kwamen enkele pasages voro, die beleedi- gend voor de joden zijn. De rechtbank achtte het ten laste gelegde bewezen en veroordeelde verdachte bij ver stek tot een geldboete van f 100.subs. 10 dagen hechtenis. De eisch was f250.boete subs. 10 da gen hechtenis. Een zware boete. Ter zitting van den politierechter te Bre da eischte de rijksadvocaat, Mr. G. van Zinnicq Bergman tegen den 49-jarigen meubel-fabrikant M. J. M. van L. uit Roo sendaal een boete van f37.723.070, subsi diair zes maanden hechtenis. Van L. had geen aangifte gedaan van den invoer per auto vanuit België naar Nederland van 45.000 boekjes sigarettenpapier. De politie rechter zal over veertien dagen uitspraak doen. Veertien stuks vee omgekomen. Maandagmiddag is een landbouwschuur van den landbouwer J. Eijei'kamp nabij Lo- chem, gemeente Laren, door brand ver nield. Van de in den stal staande negen tien stuks vee konden er slechts vijf wor den gered. De overige kwamen in de vlam men om. De oorzaak is waarschijnlijk in verband te brengen met een benzinemotor, dien de zoon van den heer Eijerkamp in de schuur liet wei-kon. De motorbi-andspuit der ge meente Laren gaf te laat water om nog iets te redden. Verzekering dekt de aan zienlijke schade. Zondagavond omstreeks half tien zagen twee jongemannen, die op de Heikantsche- baan in de richting van de stad liepen, op korten afstand voor hen een meisje loopen, dat waggelde en plotseling neerviel. De jon gemannen snelden toe en zagen, dat zij he vig bloedde. Zij waarschuwden de mare chaussee, die op haar beurt de gemeentepo litie en den geneeskundigen dienst verwit tigde. Toen deze ter plaatse kwarn, vonden zij het slachtoffer met een smalle wonde in de hartstreek. Tijdens het vervoer in de zie kenauto is het meisje overleden. De wonde is met een ^mal scherp voorwerp toege bracht. Het slachtoffer, de achttienjarige A. R-, dochter van een brugwachter aan het Wil- helminakanaal, wonende aldaar, die met haar vriendin in de stad was wezen wande len, keerde omstreeks half 10 uur in de Hei- kantschebaan terug. Op ongeveer 500 meter van de ouderlijke woning op den hoek van de Van Ouden- hovenetraat, nam zij afscheid van haar vriendin en is toen alleen den schaars verlichten weg huiswaarts gegaan. Slechts enkele minuten later vonden eenige jon gelui, die uit een zijweg de Heikantsche- baan insloegen het meisje bewusteloos op den grond liggen hevig bloedende uit een wonde in de hartstreek. Uit de hierboven meegedeelde feiten blijkt wel, dat de misdaad zich in een zeer korte spanne tijds moet hebben afgespeeld. De steek, dien het meisje ontving, was op 't oog niet groot doch in ieder geval diep genoeg om midden in het hart terecht te recht te komen. Vermoedelijk heeft het meisje geen gil meer gegeven en is zij slechts enkele meters van d». plaats, waar het gebeurde, bewusteloos neergevallen De jongelui, die haar vonden, hebben in elk geval niets verdachts gehooi-d of gezien. Het drama heeft groote ontsteltenis te weeg gebracht in Tilburg. Verkeersongeval. Tengevolge van de mist is Maandagavond een personenauto op den nieuwen Leeuwar- denweg, Amsterdam, in het water gereden. De bestuurder van deze auto, een inwoner van Groot Schermer, had, ondanks het ver bod om wagens op een voorrangsweg te par keeren, zijn auto langs den kant gezet, ten einde de voorruit, welke beslagen was te reinigen. Door den zwaren mist werd hij niet opgemerkt door een achter hem aan komende auto, bestuurd door een inwoner van Bloemendaal, die met grooten vaart te gen den stilstaanden auto, waarvan de rem men niet vast stonden, opbotste, met het gevolg, dat de wagen vooruit schoof en in de sloot geraakte. De bestuurder kon, door tijdig terzijde te springen aan het gevaar ontkomen, doch een inzittende vrouw, ge raakte mede te water. Zij kon evenwel spoe dig uit haar benarde positie worden bevrijd en had geen noemenswaardig letsel beko men. De bestuurder van de oprijdende auto bekwam eenige verwondingen aan hoofd en beenen en is door den G.D. naar het Bin nengasthuis vervoerd, vanwaar hij, na ver bonden te zijn, weder naar huis kon keeren. Trein 314, welke om kwart voor een van Enschede naar Amsterdam vertrekt, heeft Maandagmiddag wel pech gehad. Omstreeks half vier had men te Apeldoorn ruim 20 mi nuten vertraging doordat een rijtuig 'onklaar was geraakt en uitgezet moest worden. Tus schen Amersf. en Hilvresum weigerde ruim half vijf de locomotief den dienst. Daarop werd het station Amersfooi-t gewaarschuwd, vanwaar een reserve-machine den gestran- den trein te hulp kwam en naar Amersfoort terughaalde. Hier werd de trein van een nieuwe locomotief voorzien, waai-na de reis werd voortgezet. Tegen zes uur, met ruim een uur vertra ging, kwam trein 314 in de hoofdstad aan. TELEFONISCHE WERELDPOLI TIEK. GROOT-BRITTANNIë'S BELANGRIJKSTE TELEFOON NUMMER. Het Foreign Office te Londen is wel de plaats, waar de tali-ijkste en dringendste telefoongesprekken van het empire gevoerd worden. Men kan zelfs wel zeggen, dat het nummer „Whitehall 8440" voor de intex-natianale gebeurtenissen van niet geringe beteekends is. Het mi nisterie van buitenlandsche zaken heeft nu onlangs een nieuwe tele fooninstallatie in bedrijf genomen, die met alle werelddeelen dix-ect verbonden is. Stemmen uit alle deelen van de wereld reizen langs onderzeekabels en honderden kilometei's di-aad om hier in de centrale, die door een vijftigjarig man bediend wordt, samen te komen. „Hallo, Delhi? Een oogenblik! Wie is daar? Canberra? Een moment!" Minter Eduard G. Horton, de telefonist, wordt nimmer nerveus. Sinds de heeren van het Kngelsche ministerie van buitenlandsche zaken hun gewatteerde deuren voor den klingelenden kwelgeest telefoon geopend hebben, brengt mr. Hor ton de verbindingen tot stand. Een leelijke storing. Lange telefonische conferenties worden bijna dagelijks met de minister-presidenten van Australië, Canada, Zuid-Afrika en Nieuw-Zeeland gevoerd. In het bijzonder tijdens de crisis, die tot het aftreden van koning Edward VIII leidde, stond de tele foon geen oogenblik stil. Hoe pijnlijk, dat juist op dat critieke oogenblik technische storingen het spreken bemoeilijkten. De telefonist Horton wordt nog bleek wanneer hij zich herinnert, dat de verbinding tus schen Whitehall en het regeeringspaleis te Canberra plotseling verbroken werd en er een half uur verstreek, alvorens de stem van den Australisohen minister-president Lyons weer in het oor van den function- naris van het Foreign Office klonk. Eden's hervormingen. De verbetering der telefonische verbin dingen werd in de laatste 12 maanden steeds meer bespoedigd. Anthony Eden, de zoojuist afgetreden minister van buiten landsche zaken, bleek na zijn benoeming weinig te spreken te zijn over de naar zijn meening ouderwetsche verbindingen van zijn ministerie met de overige wereld. Bij het traditioneele banket, dat jaarlijks aan het personeel van het Foreign Office gege ven wordt, sprak Eden van het einde van de „trekschuitendiplomatie" en kondigde hij ingrijpende hervormingen in de organisa tie van het ministerie aan. De na Eden eveneens afgetreden viscount Cranborne, die wegens zijn opvallende ge lijkenis met den Spaanschen ex-koning in het Foreign Office? de „kleine koning" ge noemd wordt, nam de leiding van de re organisatie op zich. Eerst werd er een in stallatie voor een buizennost aangelegd en daarna gingen de ingenieurs van een groo te telefoonmaatschappij aan het werk. De zer dagen is de nieuwe installatie inge wijd. Het tijdperk van de „telefoondiplo- matie" heeft dus zijn intrede gedaan. Telefoon spaart reisgeld. Volgens' een besluit vain het F.n- gelsche kabinet is het nu mogelijk, via de „long distance"-telefoon van het Foreign Office directe onder handelingen met de regeeringen van buitenlandsche mogendheden te voeren. De minister van buitenr landsche zaken behoeft dus nog slechts bij buitengewone gelegen heden de vi-eemde hoofdstedcix te bezoeken. Natuurlijk verschilt deze „politieke" te lefoon van de gebruikelijke apparaten. Zij gelijkt meer op een radio-installatie. De minister spreekt door een microfoon en draagt een koptelefoon. Hij behoeft zich dus niet te vermoeien met een langdurig vasthouden van den telefoonhoorn. Boven dien is er een dictaphoon aangesloten, die elk woord op de wassen rollen vastlegt. Afluisteren onmogelijk. De telefoon van het ministerie van buï- tenlandsohe zaken vormt nog iin een ander opzicht een uitzondering. Het is de eenige F.ngelsche telefoonverbinding, die niet door het ministerie van bimnenlandsche zaken gecontroleerd mag worden. Bon speciaal apparaat verbreekt de verbinding automa tisch, zoodra een vreemde inschakeling plaats vindt Het tijdperk, waarin de leiden de staatslieden alle politieke problemen te lefonisch met elkaar zullen bespreken, zal waarschijnlijk niet lang meer op zich laten wachten en wij laten het aan de fan tasie van den lezer over, zich de politieke verwikkelingen voor te stellen, waartoe eventueel© onjuiste veitindingen zouden kunnen leiden, Pelikaan (heenreis) Gier (heenreis) Oehoe Rei-ugreis) Valk (heenreis) Reiger ^terugreis) Wielewaal (heenreis) Vertrek van Singap. 7 Mrt. Jodhp. 7 Mrt. Bagdad 7 Mrt. Athene 7 Mrt. Rang. 7 Mrt. A'dam 8 Mrt. Aankomat t* Band. 7 Mrt, Rang. 7 Mrt. Athene 7 Mrt. Basra 7 Mrt, Jodhp. 7 Mrt. Een van Antwerpen komende boot, geladen met 400.000 liter benzine, is op de Maas te Sclessin (België) in brand gevlogen. Drie personen zijn gewond. In massa-productie, Binnenkort zal in de Vereenigde Staten een begin gemaakt worden met de massa productie van geheel stalen huizen. Deze huizen zullen stalen muren, daken en zc8- deringen hebben. De muren zullen beschil- derd worden en de binnenste en buitenste stalen wanden zullen van elkaar gescheiden zijn. Volgens de verklai'ingen van deskun digen zullen 20 tot 25 verschillende ont werpen vooreerst uitgevoei'd worden. Het zullen huizen zijn van vier tot zes kamers. De ondervinding van vele maanden heeft tenslotte geleid tot een goedkoop, geheel stalen huis, dat binnen het bereik zal val len van personen met lage inkomsten. BEZINT EER GE BEGINT. Dat ondervond een echtgenoot, die pas getrouwd was en zijn vrouw verwaarloosde. Voordat een man zich gaat verloven moet hij ervan doordrongen zijn, of hij inderdaad ook trouwen wil, vertelt miss Jean Lang Kirkhope, uit Londen aan de Daily Express. Als hij dat niet doet, dan moet hij zelf dq gevolgen dragen, voegt zij eraan toe. Miss Kirkhope een vrouwelijke advo caat zeide deze woorden voor de Londen- sche rechtbank. Waarom zou deze jonge vrouw moeten lijden? Zij zeide tot de jury: „U zult als vrienden moeten staan tegenover mijn cliënt. In vele gevallen krijgt een jonge vrouw meer standjes dan goede woorden. En dan moet ze haar hoofd nog rechtop houden, terwille van de buren, die niets met onder linge twisten hebben te maken." De jonge vrouw voor wie Miss Kirkhope pleitte, was Lvdia Itose Baker uit Baxter- Road te Islington (N.). De jury besliste, dat haar echtgenoot een schadevergoeding aan zijn jonge vrouw moest betalen van 60 pond. Bijna alle opvarenden gered. Men maakt zich ernstig ongerust over het lot van een tiental leden der bemanning van het Fi-ansche vrachtschip „Yolande" dat tijdens een storm gestrand is op een zand bank buiten Weihaiwei. Het schip was ge laden met steenkool en kwam uit Tsjing- wentai. Het was op weg naar Sjanghai. De Britsche kruiser „Capetown" is hot^schip te hulp gesneld en is cr in geslaagd 70 der 78 opvarenden te redden. Een sleepboot uit Sjanghai is de rest der bemanning te hulp gesneld. Zegt Mussolini en zendt nieuwe troepen naar Spanje. De correspondent van de „Daily Herald' te Gibraltar meldt, dat Mussolini „in een laatste poging den burgeroorlog in Spanje zoo spoedig mogelijk te beëindigen, nieu we contingenten Italiaansche troepen naar Spanje zou zenden." Hij verklaart dat de vorige week 5000 Italiaansche soldaten uit Libye te Cadix zijn, aangekomen, die naar het front van Quada- lajara zijn doorgezonden. Ziekte en vroegtijdige dood kosten per jaar 400 millioen dollar. De mogelijkheid bestaat, dat men in de Vereenigde Staten zal overgaan tot het in stellen van een nationale gezondheidscain( pagne, zulks naar aanleiding van eeix M Pi'esident Rooscvelt binnengekomen versla» van een commissie tot ordening van gczon'j" heid en welvaart. Hierin werd n.1. duidelijk te kennen gegeven, dat de regeering Y00,1^ nemens is iets te doen voor degenen, die arm zijn om zich van medischcn hulp voorzien. De vroegere „Assistent Secretary van do schatkist, Mej. J. Roche, deelde den president mede, dat het de commissie n® drie jaar van onderzoek gebleken is, dat e behoefte bestaat aan een nationaal heidsprogramma. Ieder jaar kosten zie .Jf en vroegtijdige dood 't Amerikaansrhe volk ongeveer 400 millioen dollar, aldus het ver slag. Dit zou grootendeels voorkomen kunne worden door het Verschaffen van voldoende» geneeskundigen hulp aan hen, die er »ei meest behoefte aan hebben, in de plaats gezinnen met een jaarlijksch inkonic van 1500 dollar of minder.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 2