Aspirin De samenwerking tusschen marine en wetenschap Verordening regeling vervolg-onderwijs Versche Koffie met room 15 ets. „De Toelast", Spoorstr. 9-11. Tel. 300 Hedenavond Taptoe Uit het politierapport ViöL&cheAij, Vischaanvoer en Vischprijzen in atïc fdoiïicn Texelsch nieuws Mark to verzicht Weer mond- cn klauwzeer KeAJH m Zending, Een raadgeving voor allen: Zorg Aspirin In huls te hebbenl ^xAe^iLaaAtlkticMen B. en W. schrijven aan den Raad. In uw vergadering van 26 September 1923 is opnieuw vastgesteld de verordening tot regeling van het openbaar vervolgonderwijs. Volgens artikel 2 dier verordening wordt openbaar vervolgonderwijs o.a. gegeven aan de gemeenteschool no. 11 (le Vroonstraat). Deze toestand is niet meer in overeenstemming met de werkelijkheid. Bedoelde school toch is sinds enkele jaren opgeheven. De cursus voor vervolgonderwijs werd na deze opheffing ge houden eerst in de U.L.O. school en later in de openbare lagere school no. 14 aan de Oost- slootstraat. Voor zoover zulks thans is te be- oordeelen, zal de cursus wel in laatstgenoemde school blijven gevestigd, te meer, omdat het hoofd van die school tevens is benoemd tot hoofd van den cursus voor vervolgonderwijs. In artikel 2 der verordening moet daarom voor „No. 11 (le Vroonstraat)" worden ge lezen „No. 14 (Oostslootstraat)". Ook in artikel 3 zou No. 11 dienen te wor den veranderd in No. 14. Wij meenen echter, dat van deze gelegenheid gebruik moet worden gemaakt, om dit artikel ook verder te wijzi gen. Bij het tot stand komen van de verorde ning (zie de tegenwoordige redactie van artikel 3) is er van uitgegaan, dat tot de cursussen, verbonden aan de openbare lagere scholen 1 (Koegras) en 2 (Huisduinen) zouden worden toegelaten zij, die gewoon of buiten gewoon lager onderwijs hebben genoten en niet meer onder de verplichting vallen dit onderwijs te volgen, doch tot den cursus in de stad zouden alleen worden toegelaten zij, die gewoon of buitengewoon lager onderwijs hebben genoten, niet meer onder de verplich ting vallen dit onderwijs te volgen en de lagere school nog niet geheel hebben doorloopen. De Commissie van Bijstand voor het Onderwijs schreef omtrent deze aangelegenheid in haar destijds daaromtrent uitgebracht advies, welk advies door ons en later ook door uw ver gadering werd onderschreven, het volgende (zie bijlage 151 van 1923). „Voor de stad acht zij dit onderwijs (het vervolgonderwijs) overbodig nu het zevende leerjaar is ingevoerd, terwijl zij bovendien meent, dat buiten het vervolgonderwijs vol doende gelegenheid bestaat tot het ontvangen van voortgezet onderwijs, waarbij zij het oog heeft op de Handelsavondschool, Avondvak- teekenschool, en de cursussen aan de Vak school voor Meisjes. Om echter tot deze scholen en cursusssen te worden toegelaten, moeten de leerlingen voldoend lager onderwijs hebben genoten, zoodat zij, die niet de geheele lagere school doorloopen hebben, veelal niet als leerling van een dezer onderwijs-inrichtin- gen kunnen worden ingeschreven. Om dit ech ter voor bedoelde leerlingen toch mogelijk te maken, komt het der Commissie wenschelijk voor een cursus in het leven te roepen, evenals thans is verbonden aan school No. 13, en waar dus uitsluitend leerlingen worden toege laten, die niet de geheele school hebben door loopen." Meerdere malen is het echter, sinds de in werkingtreding van de verordening, voorge komen, dat leerlingen, die alle klassen van de lagere school hadden doorloopen, zich later opgaven voor het ontvangen van vervolg onderwijs, teneinde de schoolkennis op te frisschen en zoo mogelijk te vervolgen, om dan daarna examen te doen voor toelating bij de Marine. Ofschoon niet in overeenstem ming met het artikel, zijn dergelijke leerlingen als regel tot den cursus toegelaten, omdat zij het door hen gewenschte onderwijs aan een anderen cursus of een andere school niet kon den genieten. Over het algemeen geschiedde dit met zeer gunstig resultaaat, ook omdat het veelal ijverige en goede leerlingen waren. Het wil ons dan ook, met het hoofd van den cursus wiens schrijven bij de stukken voor u ter inzage is gelegd voorkomen, dat het gewenscht is, dat de beperkende bepaling voor de leerlingen uit de stad verdwijnt en dat een ieder, onafhankelijk van het al of niet doorloopen hebben van de lagere school, tot den cursus voor vervolgonderwijs toegelaten kan worden. Op grond van een en ander stellen B. en W. voor in dien geest te besluiten. Hedenavond, bij gunstig weer, taptoe. FAILLISSEMENT. Uitgesproken: 3 Maart, K. Venema. aan nemer, Den Helder. Curator Mr. J. Mulder, Den Helder. ALKMAARSCHE RECHTBANK. Vrijspraak. Door de Arr. rechtbank te Alkmaar is mej. E. R. vrijgesproken van schuldheling. GEVAARLIJK PASSEEREN. Gisteren werd iemand van de weermacht op de Botbrug zoo rakelings gepasseerd door een vrachtauto, dat de kepi van zijn uniform be schadigd werd. De man diende een klacht bij de politie in. AANRIJDING. Op den hoek van den BrakkeveldwegVio lenstraat heeft gisteren een automobilist uit Zaandam een Heldersche bakfiets aangere den, tengevolge waarvan laatsgenoemd vehi kel beschadigd werd. BEWUSTELOOS OP STRAAT GEVALLEN. Gistermiddag werd in de Van Galenstraat een vrouw aangetroffen, die bewustaloos op straat lag. Zij werd in een nabijzijnden winkel binnengebracht, waarvan zij na eenigen tijd op advies van haar huisdokter per auto naar haar woning werd vervoerd. VIER MAANDEN TEGOED. Door de politie werd gisteren iemand aan gehouden, die nog 4 maanden brommen te goed had. HET PORTIEK-LEUN-EUVEL OVERWONNEN. Dank zij het doortastende optreden van de politie kan gezegd worden, dat het portiek- leun-euvel thans overwonnen is. Als bewijs hiervan geldt, dat er slechts één persoon in een portiek stond toen de politie gisteren een controlerondje maakte, maar die enkeling werd dan ook prompt op den bon geslingerd. OVERLAST. Een caféhouder verzocht gisteren assisten tie van de politie, omdat een man, die hij niet in zijn inrichting wilde toelaten, zich niet wilde verwijderen. Bij aankomst van de poltie, had de man zich echter naar een ander café be geven, waar hij een zelfde bescheid ontving en wel in dien vorm, dat de kastelein druk bezig was den man hardhandig te verwijderen. Op sommatie avn de politie pakte deze daarop naarstig de biezen. OFFICIEREN AAN H. M. DE KONINGIN VOORGESTELD. H. M. de Koningin heeft gisterenochtend ten paleize Noordeinde audiëntie verleend aan een aantal officieren van leger en vloot, die aan H. M. werden voorgesteld. Luitenant ter zee le kl. J. J. C. C. Bennik is 7 Maart j.1. geplaatst bij de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij voor het nautisch- militair toezicht bij den bouw van het artil lerie-instructieschip „Van Kinsbergen". DE HARINGVISSCHERIJ OP DE WADDENZEE. De eerste haring aangevoerd. Men schrijft aan de N. R. Crt: Vrijdagavond j.1. is aan den vischafslag te Harlingen door de booten van de gebroeders De Vries en de firma Lichtendahl aldaar de eerste haring aangevoerd. Alhoewel dit eerste resultaat slechts zeer bescheiden is (er wer den 10 worp haringen of wel 40 stuks aange voerd) is het in vele opzichten van groot be lang. Van verschillende zijden, niet het minst van deskundige zijde, heeft men de verwachting hooren uitspreken, dat de totstandkoming van den afsluitdijk wel eens ten gevolge zou kun nen hebben, dat op den duur de haringvis- scherij op de Wadden geheel zal verdwijnen doordat de Waddenzee als broedplaats onge schikt geworden zou rijn. Het feit, dat thans weer jonge haring aan den Harlinger vischafslag is aangevoerd, be wijst nog wel niet het tegendeel van deze ver moedens (daarvoor is de aanvoer op dit oogenblik nog te gering) doch wèl, dat een uitgesproken pessimisme ten opzichte van de toekomst van de haringvisscherij niet gerecht vaardigd is. We onderschrijven dit optimisme niet. Er is inderdaad nog geen enkele reden tot juichen. We hebben er juist Zaterdag nog op gewezen, dat hier, practisch gesproken nog geen enkele haring gevangen was en dat in een tijd waar anders volop drukte aan de ha ven was. Temeer is er reden tot pessimisme, waar de weersomstandigheden zoo buiten gewoon gunstig zijn. Gisteren kwamen aan den vischafslag te Rotterdam 2 motorkotters en werden van IJmuiden, den Helder en elders in het binnen land 520 manden en kisten 50 kg versche visch, 22 kistjes spiering en 8 kistjes ge rookte filets aangevoerd. Voor Noorwegen werden 56 kisten versche schelvisch en 10 kis ten versche kabeljauw geveild. De prijzen waren: groote tong 5053, middel tarbot 2028, kleine tarbot 1216, middel griet 1525, kleine griet 1217, groote schol 812, middel schol 1216, kleine schol 4—10, puf 35, bot 515, kleine schar 34, kabeljauw 610, groote schelvisch 1622, midd. schelvisch 1217, bolk 34 groote gul 710, middel gul 69, kleine gul 68, kuit 812, lever 1020, koolvisch 35, wijting 4—8, haring 46, alles per kist; spiering 1216 ct per pondL In het geographisch Instituut der Rijks universiteit te Utrecht heeft gisterenmiddag de plechtige onthulling en overdracht plaats gehad van de gedenkplaat „Marine en Weten schap", aangeboden door het Algemeen Nederlandsch Comité „Onze Marine", als blijvende herinnering aan de reizen, welke Prof. dr. ir. F. A. Vening Meinesz aan boord van Nederlandsche Onderzeebooten ten be hoeve van de wetenschap heeft gemaakt. Zooals men zich zal herinneren, is eenige weken geleden een dergelijk monument ont huld op het terrein van den Onderzeedienst. De voorzitter van het eere-comité prof. dr. J. J. A. Muller heeft met een korte toespraak na de aanwezigen te hebben welkom ge- heeten het monument aan het geogra phisch instituut aangeboden. Hierbij over handigde hij tevens aan prof. dr. ir. F. A. Vening Meinesz een album met eenige hon derden handteekeningen van vooraanstaande personen uit binnen- en buitenland, die op deze wijze van hun belangstelling voor het werk van den hoogleeraar uiting hebben willen geven. Rede van prof. dr. K. Oestrelch. De directeur van het geographisch instituut, prof. dr. K. Oestreich, aanvaardde namens het instituut de gedenkplaat. Wij beschouwen deze waarnemingen, zoo zeide hij, deze studiën en hun resul taten als zeer belangrijke vorderingen op den weg naar de kennis der natuurkrach ten. Wij zijn trotsch op u en uw werk, maar evenzoo gaat onze dankbaarheid naar de Koninklijke Marine, die u dit werk mogelijk gemaakt heeft, die van haar hooge leiders af tot den eenvoudig- sten marinier in den dienst van uw wetenschappelijk werk gesteld heeft. Het is een gelukkige gedachte, dat het Nederlandsche comité „Onze Marine" deze samenwerking hier voor toekomstige ge slachten wilde vastleggen in deze gedenkplaat. Rede prof. dr. ir. F. A. Vening Meinesz. Ook bij de onthulling van deze gedenkplaat wil ik aldus sprak vervolgens prof. dr. ir. F. A. Vening Meinesz uiting geven aan de gevoelens van groote dankbaarheid, die mij bezielen bij het terugzien op de levensperiode, die achter mij ligt. Zelden zal het een onder zoeker overkomen, dat hij zulke gelegenheid voor wetenschappelijk onderzoek krijgt als die mij, dank zij de groote medewerking der Nederlandsche Marine en den steun van de rijkscommissie voor graadmeting en water passing in de laatste vijftien jaren zijn ge schonken en in dezen kring van wetenschappe lijke werkers en van in de wetenschap belang stellenden, behoef ik er niet den nadruk op te leggen, dat mrj hiermede een der grootste gaven is te beurt gevallen, die een mensch ontvangen kan. Allen zullen dit kunnen navoelen en zullen kunnen begrijpen, dat het mij een behoefte is ook hier op dit oogenblik mijn gevoelens van groote erkentelijkheid tegenover de autoriteiten der Nederland sche Marine te uiten, en tevens tegen over de commissie voor graadmeting aan wier voorzitter, prof. Muller, ik zooveel te danken heb. De medewerking, die de marine aan de wetenschap heeft willen geven door het orga- niseeren der groote expedities met onderzee booten heeft mij steeds als iets zeer bijzonders getroffen en dat ik dat juist aanvoelde is mg' bewezen door de groote waardeering en be wondering, die deze bereidwiligheid en deze reizen allerwege in het buitenland hebben ge wekt. Zij hebben overal sterk de aandacht getrokken en dit heeft er toe geleid, dat in vele landen dit mooie voorbeeld is gevolgd en dat onderzeebooten voor wetenschappelijk onderzoek zijn beschikbaar gesteld. Dit is een tweede groote dienst, die onze marine aan de wetenschap bewezen heeft en het verheugt mij dan ook ten zeerste, dat u, mijne heeren, leden van het comité „Onze Marine", het initiatief genomen hebt om ook hier in dit wetenschappelijk milieu een gedenkplaat aan te brengen. Daardoor zal ook in wetenschappe- lijken kring de herinnering aan deze mooie episode levendig gehouden worden en daardoor de gevoelens van erkentelijkheid jegens de Nederlandsche marine, in het bijzonder den Nede.'landschen onderzeedienst, bestendigd worden. Ik breng u daarvoor mijn oprechten dank. Deze expedities hebben hooge eischen ge steld aan commandanten, officieren, onder officieren en manschappen der onderzeebooten waarmede ik gevaren heb, en in het bijzonder hebben de wetenschappelijke onderzoekingen dat gedaan. Steeds moest met korte tusschen- poozen onder water gegaan worden, 's nachts zoowel als overdag, en dat heeft de toch reeds moeilijke omstandigheden, waaronder deze reizen uitgevoerd zijn, ernstig verzwaard. Een woord van oprechte hulde en dank komt daarvoor allen toe, allereerst den comman danten die telkens bereid waren voor deze onderwateroefeningen de verantwoordelijkheid op zich te nemen, zij moet hen soms zwaar gedrukt hebben. Zoo hebben velen zich voor het bijeenbrengen van het wetenschappelijk materiaal dezer expedities groote moeite moeten geven en zelden zullen resultaten aan zooveel menschen zooveel werk en last hebben bezorgd. Het ware rechtvaardig geweest als er meer namen op deze plaat vereeuwigd waren geworden naast die van mij, die slechts gedaan heeft, wat elk onderzoeker, die zijn taak als roeping voelt, met verheugenis op zich genomen zou hebben. En niet steeds was het alleen moeite, die ik aan opvarenden vroeg, meestal was het risico, soms heeft het ook gevaar beteekend. Uit den grond van mijn wezen dank ik Hem, zonder Wiens hulp dit alles niet zoo had kunnen afloopen, dat wij allen, opvarenden, steeds behouden zijn thuisgevaren, dat wij heden deze reizen kunnen gedenken zonder dat er een schaduw op valt. Wij zijn in Zijn hand geweest. Zeer erkentelijk ben ik de marine, dat zij bereid is deze onderzoekingen ook in de toe komst mogelijk te maken doordat zij mijn op volger, den heer Nieuwenkamp, nieuwe ge legenheid wil schenken. Zoo zal deze gedenkplaat geen sluitsteen beteekenen, doch slechts een mijlpaal aan geven en de arbeid, waaraan ik mijn hart ver pand heb, zal doorgaan. Ook dat Is een reden om dit oogenblik in groote dankbaarheid te doorleven. Eere saluut aan Commandanten, Officieren, O.-Off. en manschappen. Spr. eindigde met een eeresaluut aan com mandanten, officieren, onder-officieren en manschappen der onderzeebooten, die zich zoo veel moeite voor dit onderzoek hebben willen geven, maar die daarnaast door hun moed en bekwaamheid overal in het buitenland respect hebben afgedwongen, en die tijdens deze reizen Nederlands naam in de wereld hebben hooggehouden. DE TOOVERBRIL. Zondag bracht bovengenoemd revuegezel schap onder leiding van Ru Mulder de propa- gandarevue „Daar fris je van op, kameraad". Het Eigen Gebouw was eivol, vooral veel be zoekers waren er uit Eierland en de Cocksdorp gekomen. Het was een bont programma dat aan ons oog voorbijtrok en afgezien van de prapagan- distische waarde van deze revue trokken décors, costumes en voordracht allerwege de aandacht. In rake zetten werden verschillende wantoestanden op het platteland naar voren gebracht en in een fel daglicht gesteld. Dat ook de humor niet ontbrak, bewees het luid opklinkende geschater, en de meer ern stige tooneelen werden onder ademlooze stilte aangehoord. Natuurlijk ontbrak het opwekkend woord van een hoofdbestuurder niet op dezen pro- paganda-feestavond. Al met al stond het gebodene op hoog peil, en is deze avond voor den landarbeidersbond zoowel voor het gezelschap Mulder een succes geweest. Tot slot bleef men nog geruimen tijd na dansen. Het marktbezoek was Maandagmorgen ten gevolge van het fraaie voorjaarsweer en de uitbetaling van de zuivelfabriek „De Een dracht" zeer groot. Ook de vee-aanvoer was van meer beteekenis dan we in de laatste weken gewoon waren. Nuchtere kalveren wer den vooral veel verhandeld, de prijs bedroeg gemiddeld 8.per stuk. Oudere Kalveren tot 16.Pinken zijn duur, de prijs bedroeg ongeveer 145.Er werd slechts één koe verhandeld, die pl.m. 250.opbracht. De Wolveeaanvoer bestond uit enkele ram men, prijzen 25.tot 30.per stuk. De vette varkens op de boerderij loopen iets in prijs terug, betaald wordt thans 28 tot 29 cent per pond. Biggen werden op de markt niet verhandeld. Schrammen deden ongeveer 24.—. Verder werden enkele paarden aangevoerd, de prijzen hiervan liepen van 200.tot 375.per stuk. Aan de Eierenveiling liepen de prijzen bij vorige week 20 cent per 100 stuks in prijs terug. Veemarkt, Maandag 7 Maart 1938. 2 paarden 200.tot 400.1 koe 250.27 kalveren 6.— tot 16.2 schrammen 20.tot 25.4 rammen 25.tot 30.2 pinken 140.tot 150.—. Eierenveiling 7 Maart 1938. Aangevoerd 61342 eieren. 58—62 kg per 100 2.60 tot 2.85; 62—64 kg per 100 2.80 tot 2.95; 66—70 kg per 100 3.00 tot 3.25; 50—56 kg per 100 2.45 tot 2.60. Mochten we vorige week melding maken, dat Texel geheel vrij was van mond- en klauwzeer onder het vee, thans moeten we helaas weer melden, dat op de boerderij van den heer M. Veeger, te De Westen, zich weer een geval van deze veeziekte heeft voor gedaan. GEBREK AAN PREDIKANTEN. De Christelijke kerken in China lijden aan een ernstig tekort aan predikanten en aan jon ge mannen, die daarvoor worden opgeleid. De oorzaak hiervan is hoofdzakelijk de armoede. De burgeroorlogen, rooverbenden, zware be lastingen, overstroomingen en hongersnooden hebben vele gemeenten zoo verarmd, dat zij zelfs een minimum salaris voor een predikant niet kunnen betalen. Voorts worden vele jonge menschen in hun studie voor het predikambt bemoeilijkt door het heerschende patriarchale stelsel. Dit brengt namelijk mede, dat van een jongen man, die de een of andere studie heeft volbracht, verwacht wordt, dat hij nu zooveel zal verdienen, dat al zijn familieleden door hem kunnen worden gesteund. Dit belet velen jon gen mannen een slecht betaalde positie te aan- varden of vrijwillig werk te verrichten. GERINGE GROEI. Prof. Dr. K. Dijk bespreekt in De Bazuin de recapitulatie van den groei der Gerefor meerde kerken, gelijk die in de cijfers in het Jaarboek werd gepubliceerd: ,J)eze recapitulatie wijst uit, dat er een ver meerdering is geweest met twee kerken, met vijftien predikanten, met 6951 belijdende leden en met 9262 zielen; het vorige jaar waren deze cijfers 7, 1, 5525 en 71/52, welke cijfers dus dit jaar gunstiger zijn; opmerkelijk, dat ook in onze jeugdbeweging de groei in 1937 dien van 1936 ver overtrof, zoodat wij bij 1936 niet ach teruit zijn gegaan. Doch, dit moeten we met droefheid zeggen, ook niet in sterke mate voor uit. Want in de eerste plaats bedraagt de aan was niet meer dan ruim 1,5 procent, terwijl het aantal doopleden slechts met 2675 vooruitging. Wie deze cijfers met den groei der bevolking vergelijkt, behoeft nog wel niet in zak en asch neer te zitten, maar ziet toch de toekomst niet in louter licht. Wat zeer verontrust, is het dalen van het geboortecijfer ook in onze Gerefor meerde kringen". ROOMSCH-KATHOLIEKE KERK. Volgens het Kerkelijk Jaarboek heeft de Roomsch-Katholieke kerk in de geheele wereld thans 11/ patriarchaten, 1191/ bisschopszetels (metropolieten, aartsbisschoppen en bisschop pen) en voorts natuurlijk voor het meeren- deel in de missiegebieden 1/87 vicariaten en apostolische prefecturen. Onder Pius XI zijn er 208 vicariaten en prefecturen bijgekomen. En waren er in 1922 nog geen inheemsche bis schoppen, thans z\jn er 26. Overleden. In de missie van Nyassa in Britsch-Oost- Afrika is op 37-jarigen leeftijd de Nederland sche missionnaris pater A. R. R. J. Bosman overleden. Bedevaart. De Duitsch sprekende Roomsch-Katholieken hier te lande ondernemen Zondag 3 Juli een bedevaart naar Dokkum naar de plaats waar Bonifacius den marteldood stierf. HET BEPROEFDE GENEESMIDDEL BIJ GRIEPI STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Enggano, u„ 6 Maart v. Belawan. Mapia, t., 6 Maart v. Batavia. Poelau Tello, u„ 5 Maart v. Antwerpen. Simaioer, 6 Maart te Hamburg. Singkep, u„ 7 Maart v. Djeddah. Tajandoen, 6 Maart v. Colombo. Tawali, 5 Maart v. Djeddah. Tjisondari (charter), 5 Maart v. Batavia. KON. NED. STOOIIBOOT MAATSCHAPPIJ. Achilles, 6 Maart te Beyrouth. Agamemnon, 6 Maart te Palermo. Ajax, 5 Maart v. Livorno. Alkmaar, 6 Maart te Hamburg. Ariadna, 6 Maart v. Setubal. Astrea, 4 Maart v. New-York (Verb.). Aurora, pass. 6 Maart Ouessant, Baarn, 5 Maart te Liverpool. Barneveld, u„ 4 Maart te Cristobal. Boskoop, 6 Maart te Antwerpen. Colombia, 6 Maart te Hamburg. Crijnssen, u„ pass. 6 Maart Ouessant. Deucalion, 6 Maart te Patras. Euterpe, 5 Maart v. La Pallice. Fauna, pass. 7 Maart Ouessant. Helder, u„ 3 Maart te Corral. Hercules, pass. 7 Maart Gibraltar. Hermes, 7 Maart te Istanboul. Iris, pass. 7 Maart B'koog. Mars, 6 Maart v. Samos. Nereus, 7 Maart te Kopenhagen. Oberon, 6 Maart te Hamburg. Odysseus, 5 Maart te Leixoes. Orpheus, 6 Maart te Amsterdam. Perseus, pass. 6 Maart B'koog. Rhea, 5 Maart v. Danzig. Saturnus, 5 Maart v. Malta. Simon Bolivar, u., 4 Maart v. Barbados. Theseus, 6 Maart v. Kopenhagen te Stettin. Titus, 7 Maart te Amsterdam. Trajanus, pass. 7 Maart Gibraltar. Vesta, pass. 5 Maart Gibraltar. Wilhelm Russ, 6 Maart te Gdynia. KON. HOLL. LLOYD. Eemland, 7 Maart te Amsterdam. Waterland, 6 Maart te Montevideo. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Bilderdijk, 5 Maart v. New York. Blommersdijk, 6 Maart v. Antwerpen. Delfdijk, 6 Maart te Willemstad. Leerdam, 5 Maart te Londen. Maasdam, 5 Maart te Baltimore, Veendam, 5 Maart te Kingston (Ja.) Volendam, 6 Maart v. Southampton. ROTTERDAMSCHE LOYD. Buitenzorg, pass. 6 Maart Point de Gale. Indrapoera, pass. 6 Maart K. del Armi. Kertosono, 6 Maart v. Port Said. Kota Agoeng, pass. 5 Maart Gibraltar. Kota Baroe, 6 Maart v. Singapore. Kota Gede, pass. 7 Maart Gibraltar. Sitoebondo, 6 Maart te Liverpool. Soekaboemi, 6 Maart te Rotterdam. Tapanoeli, pass. 5 Maart Perim. Weltevreden, pass. 6 Maart Dover. KON. PAKETVAART MAATSCHAPPIJ. Houtman, 5 Maart v. Tamatave. Le Maire, 4 Maart v. Saigon. Maetsuycker, 4 Maart te Batavia. Nieuw Zeeland, 5 Maart te Sydney. SILVER-JAVA PACIFIC-LIJN. Bengkalis, 4 Maart v. Singapore. Hoegh Transporter, 2 Maart te Busreh. Manoeran, 4 Maart v. Vancouver. Modjokerto, 5 Maart te Belawan. Silvermaple, 5 Maart te Calcutta. Tosari, 7 Maart te Los Angeles. J A V A—NE W-YORK-LIJN. City of Bedford, 4 Maart v. Soerabaja. Kota Baroe, 6 Maart v. Singapore (Verb.). Kota Pinang, 6 Maart te Boston. Kota Radja, 6 Maart te Batavia. Rhexenor, 4 Maart v. Singapore. Sembilan, 5 Maart v. Sabang. Talisse, 5 Maart te Boston. Telamon, 4 Maart te New York. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Reggestroom, 9 Maart te Havre verwacht. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Aludra, 5 Maart v. Santos. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Antenor, 6 Maart v. Port Said. Diomed, 4 Maart te Hamburg. Eurymedon, 5 Maart v. Liverpool. Menelaus, 4 Maart v. Yokohama. Phemius, 6 Maart v. Batavia. EMZETCO LIJN. Jonge Anthony, 6 Maart te Antwerpen Jonge Elisabeth, 7 Maart-v. Aarhuus. Jonge Johanna, 6 Maart v. Danzig. (HollandBr.-Indië L\jn). Hoogkerk, 7 Maart te Madras. Streefkerk, 6 Maart te Hamburg. (HollandOost-Azië Ljjn) Serooskerk, 5 Maart v. Mike. Zuiderkerk, 7 Maart te Singapore.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 6