Mm i TARZAN H O#* TE1M Sovjet-Russische order voor Ned. scheepswerf Arbeider verbrand Lijdt een „geplakte" koe pijn? Radioprogramma jedgar rice Iburroughs Vijf cn dertig inbraken opgebiecht Dc gevaren van het communisme Door angst gedreven Het arsenaal in de Haagsche gracht Auto over den kop geslagen Vlugger kan het niet ETHEL M, DELL IIMVtttlttittllMtMIIIMtl DOOR No. 16. Op zekere keer, dat zij weer samen zaten te eten, nu van een pas gedode beer, die Sheeta had neergelegd, brak Numa de leeuw, grimmig en vreselijk, door het lange gras heen en kwam dicht naar hen toe. Met een boze, waarschuwende kreet sprong hij op hen af om hun smulpartij te verstoren. Sheeta verdween in de dichte heesters, terwijl Tarzan zijn weg koos in de takken van een dicht- bijzijnde boom. Hier maakte de aapman zijn grastouw los, dat hij altrjd om zijn hals droeg. En terwijl Numa boven het lichaam van de beer stond en juist aan zijn maaltijd wilde beginnen, sloeg de lus van Tarzans touw om de nek van de leeuw, terwijl door de onver wachte ruk diens luchtpijp werd dichtge knepen. Op dat ogenblik riep hij Sheeta, ter wijl hij de spartelende leeuw optrok, tot deze nog slechts met zijn achterpoten de grond raakte. Vlug maakte Tarzan het touw vast en sprong naar beneden vlak naast de woe dende leeuw. De panter kwam te voorschijn en viel Numa van ter zijde aan, terwijl de aapman herhaaldelijk de andere zijde met zijn mes bewerkte. Voordat de krachtige poten van den koning der dieren het touw konden ver nielen, hing hij stil en dood in de boom. En door de jungle klonk de overwinningskreet. Tarzan en Sheeta, die samen door de jungle dwaalden, hoorden opeens van héél ver weg de angstige kreet van een mensaap, die ooor een panter overvallen werd. Toen de laatste kreet wegstierf over de eenzame vlakte, hield een troep beschilderde krijgers, die met hun grote oorlogskano over de oceaan roeiden, even stil om in de richting van het Jungle eiland te kijken en in stomme verwondering te luisteren, waarna zij weer verder roeiden. (Nieuwe spelling.) TWEE ENORME PASSAGIERS SCHEPEN BESTELD. Huid der schepen krijgt speci ale ijsversterking. Door bemiddeling en medewerking van de N.V. Handel Maatschappij „Exportchleb" heeft de Sowjet-Rus- sische regeering gister de Nederland- sche Scheepsbouw Maatschappij op dracht gegeven voor den bouw van 2 vracht-passagiersschepen, plaats biedend aan 518 passagiers en een bemanning van 102 koppen. Dit is een der belangrijkste orders, die een Nederlandsche werf in den laatsten tijd van Sovjet-Rusland heeft gekre gen. De bestelde schepen worden twee zuster schepen en derhalve volkomen gelijk in uit voering. Elk der schepen krijgt een lengte van 124.30 meter tusschen de loodlijnen en eën maximumlengte van 132.80 meter. Het totale vermogen der aandrijf-installatie be draagt circa 13.000 A.P.K., waardoor de schepen een maximum snelheid zullen krij gen van 20 knoop. De schepen zijn bestemd voor de Noorde lijke wateren der Sovjet-Unie en moeten er op berekend zijn, te kunnen varen bij een temperatuur tot 35 graden Celsius onder nul. Daarvoor is het noodig, een speciale iso latie aan te brengen. Beide schepen worden voorzien van een installatie voor kunstma tige ventilatie en luchtverwarming, terwijl de huid van het schip wordt voorzien van een speciale ijsversterking om in vaarwater met ijsschotsen te kunnen varen. Bediening van roer, ankerspil enz. ge schiedt electrisch en de schtpen worden uit gerust met de modernste navigatiemiddelen Binnen twee jaar moeten beide schepen aan de opdrachtgevers worden ongeleverd. De Nederlandsche Scheepsbouw Mij., die den laatsten tijd zeer veel werk heeft, houdt door deze opdracht volop werk tot begin 1940. Inbreker aangehouden. De gemeentepolitie van Eindhoven heeft Zondagavond den 31-jarigcn fabrieksarbei der M. L. N., die in een woning was bin nengedrongen, op heeterdaad betrapt. De man bekende schuldig te zijn aan vijf en dertig inbraken, welke sedert het najaar in 1937 in de woonwijken te Eindhoven werden gepleegd. Hij drong des avonds, wanneer de bewoners afwezig waren, door de keuken deur de huizen binnen. Hij bepaalde zich er steeds toe alleen geld te stelen. Kostbaarhe den liet hij liggen. N. is naar den Bosch overgebracht. Hij zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. Afsluiter van stoompijp stükge- sprongen. Gisterochtend heeft zich in het bedrijf van de N.V. van Vlissingen en Co's katoenfabrie- ken te Helmond een ongeluk voorgedaan dat niet alleen stagnatie in de werkzaam heden veroorzaakte ,doch bovendien een ar beider het leven heeft gekost. Omstreeks vijf uur sprong in het ketel huis een afsluiter van een stoompijp uit el kaar. De 42-jarige stoker Snijders, wonende te Gemert, werd door den ontsnappenden stoom getroffen en sloeg hierdoor bewuste loos tegen den grond. De man werd door te hulp snellend personeel uit zijn benarde po sitie bevrijd. Hij was met hevige brand wonden overdekt. Dokter Kollewijk, die spoedig ter plaatse was, verleende de eerste hulp, waarna het slachtoffer per ambulan- c'eauto naar het St. Anthonius-gasthuis werd overgebracht. Hier is de man in den loop van den ochtend overleden. Hij was ge huwd en vader van een groot gezin. Tengevolge van de aangerichte schade aan het ketelhuis, moest nagenoeg het geheele personeel bij den aanvang van het werk terug gezonden worden. A Japan wil o.a. met Nederland onderhandelen. In de begrootingscommissie van het Huis van Afgevaardigden te Tokio is aan den Minister van Buitenlandsche Zaken, Hiro ta, gevraagd, of thans onderhandelingen ge voerd worden tusschen Japan en de Vereen. Staten betreffende een controle op de actie der communisten. Hirota antwoordde, dat het Amerikaansche volk blijkbaar niet de gevaren van het com munisme beseft. Het kapitalisme echter, dat in de Ver. Staten den toon aangeeft, is lijn recht met het communisme in tegenstelling. Daarom, aldus Hirota, zoodra het Ameri kaansche volk de gevaren van het commu nisme inziet, zullen onderhandelingen ge opend worden niet alleen met de Ver. Staten, maar ook met Groot-Brittannië en Neder land, teneinde den anti-communistischen geest aan te wakkeren. KIND DOOR TREIN GEGREPEN. Gistermiddag om 12.05 uur is het vijftien jarig dochtertje van den arbeider Kostwin- der uit Sappemeer op den onbewaakten overweg aan den -winkelhoek aldaar door den trein naar Groningen gegrepen en op slag gedood. Het meisje bracht eten naar haar vader, die daar in de werkverschaffing is. Vreemdeling vlucht uit Amster- damsch ziekenhuis. Eenige weken geleden heeft de Vreem delingendienst te Amsterdam een Duitscher aangehouden, die zich aldaar, zonder in het bezit te zijn van eenig inkomen,, ophield. Aanvankelijk werd. hij in het hoofdbureau van politie ingesloten. Na eenige dagen ver klaarde de man ziek te zijn. Een politie- arts werd ingeroepen om hem te onder zoeken en deze oordeelde opneming in een ziekenhuis noodzakelijk. De Duitscher werd daarom ovèrgebracht naar het Binnengasthuis en daar ter ver pleging opgenomen. De man leefde echter voortdurend in een angsttoestand, dat de politie hem na ont slag uit het ziekenhuis over de grens zou zetten. Zaterdagavond is het hem gelukt aan het toezicht van zijn bewakers te ontsnappen en zonder dat iemand hem op de vlucht heeft gezien uit het gasthuis te ontkomen. Tot heden is het de politie niet gelukt weer op het spoor van den vluchteling te komen. Steeds nieuwe vondsten. In het water langs de Waldeck- Pyrmontkade, te 's-Gravenhage heeft de al daar in bedrijf gestelde baggermolen weder om een hoeveelheid munitie opgehaald. De zen keer waren 't 32 geweer- en 147 revol verpatronen, benevens een cylinderrevolver De totale hoeveelheid gebaggerde munitie is hiermede gestegen tot 792 revolver- en 93 geweerpatronen, terwijl het aantal gevonden revolvers thans 5 bedraagt, vier cylinderre- volvers en 1 alarmpistool. Eenige kinderen gewond. Op den provincialen weg te Hoogland (U.) nabij de Schans, is gisterochtend een v" ernstig auto-ongeluk gebeurd. Door het breken van een stuurstang ver loor de automobilist V. uit Hoogland de macht over zijn stuur met het gevolg, dat de wagen eenige malen over den kon sloeg en enkele kinderen, die op het fietspad lie pen, aanreed. Een dochtertje van den heèr B. liep een hersenschudding op. een zoontje van den heer P. brak een arm, terwijl eenige andere kinderen licht gewond werden. De autobe stuurder kwam met den schrik vrij. Het meisje B. is naar het ziekenhuis te Amers foort overgebracht. De andere kinderen wer den naar hun woningen vervoerd. Rechter wacht het deskundige af. advies van Voor den Amsterdamschen kan tonrechter, mr. G. F. Ilaase, stond gister een veehouder terecht, die ervan werd beschuldigd, z.g. „ge plakte" koeien op het veemarktter rein te Amsterdam te hebben aan gevoerd, waardoor de beesten noo- deloos pijn zouden hebben geleden. Het „plakken" van koeien wil zeggen, het dichtmaken der tepels met een snel drogende vloeistof collodium genaamd, met het doel de uiers vol melk te houden, waar door de koe op haar voordeeligst gepresen teerd wordt. De veehouder gaf toe, dat een der beide koeien geplakt geweest was. Voor het uit laden echter was het plaksel weggenomen, dit geschiedde buiten het eigenlijke markt terrein. De inspecteurs van de dierenbescherming hielden vol, dat de tepels nog dicht zaten op het marktterrein hoewel zij de beesten niet gemolken hebben., dus niet daadwer kelijk hebben geconstateerd, dat de tepels gesloten waren. De veearts, dr. G. Luhberink, a décharge gedagvaard, verklaarde met klem, dat er z.i. geen sprake van was, dat de koeien pijn hadden gehad van het plakken. De kantonrechter besloot in overleg met den ambtenaar van het O. M. alsnog een deskundige te dagvaarden; de zaak werd voor onbepaalden tijd aangehouden. Romantiek in Schotland. De Engelsche bladen maken melding van een liefdeshistorie, waarbij een jonge Lon- denaar, die voor zaken in Schotland reisde, nauwelijks twee uren na de eerste ontmoe ting met een Schotsch meisje in het huwe lijk trad. De jongeling was n.1. voor tijdverdrijf naar een dorpsbal nabij Elgin gegaan. Hier ontmoette hij een twintigjarige Schotsche brunette, met wie hij een dansje maakte, dat hem blijkbaar zoo zeer onder de indruk bracht, dat hij de schoone op slag ten hu welijk vroeg. Het is niet bekend, wie meer verbaasd was, het meisje, dat zoo plotseling een aanzoek kreeg, of de jongeman, die dit aanzoek met succes bekroond zag. Hoe het ook zij, twee uur later waren de besluitvaar dige jongelieden in den echt verbonden, vol gens oude Schotsche zede, die een huwelijk wettig acht. wanneer bruid en bruidegom in aanwezigheid van getuigen elkander als man en vrouw aanvaarden. Teneinde echter mogelijke betwisting van de geldigheid van het huwelijk te voorkomen hebben de beide echtelieden het voornemen alsnog hun hu welijk langs den meer gebruikelijken weg te bezegelen. WOENSDAG 9 MAART 1988. Hilversum I. 1875 en 415,5 m. VARA-Uitzending. 10.0010.20 v.m. VPRO 6.30—7.00 RVU. 7.308.00 VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek. 9.30 Wenken voor de keuken. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Uitzending voor Arbeiders in de Conti nubedrijven. 11.30 Uitzending voor de werkloozen. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.30 VARA-Orkest. I.151.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Kniples. 2.30 Voor de vrouw. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 Gramofoonmuziek. 5.45 Cabaret-programma. 6.00 De Ramblers. 6.30 „Van het weten en begrijpen naar het handelen", causerie. 7.00 Zang. 7.30 Cyclus „Ons werk en ons geloof". 8.00 Herhaling SOS-Berichten. 8.03 Berichten ANP, VARA-Varia. 8.15 Het Esmeralda-septet, en solisten. 9.00 Radiotooneel. 10.00 Berichten ANP. 10.05 VARA-orkest. II.00 Gramofoonmuziek. 11.15 Orgelspel. 11.4512.00 Gramofoonmuziek. Hilversum n. 301,5 m. NCRV-Uitzending. 6.807.00 Onderwijs fonds voor de Scheepvaart. 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewijde muziek. Gramof oonplaten 8.30 Gramofoonmuziek. 9.30 Gelukwenschen. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.15 Zang. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Kwintetconcert. 2.00 Gramofoonmuziek. 2.30 Voor jeugdige postzegelverzamelaars. 3.00 Christelijk Kinderkoor „Lenteklokjes". 4.00 Gramofoonmuziek. 4.10 Pianovoordracht. 4.40 Kinderuurtje. 5.45 Gramofoonmuziek. 6.00 Land- en tuibnouwpraatje. 6.30 Taalles en causerie over het Binnenaan- varingsreglement. 7.00 Berichten. 7.15 en 7.45 Reportage's 8.00 Berichten ANP. Herhaling SOS-Berichten 8.15 Utrechtsch Stedelijk Orkest. 8.40 Gramofoonmuziek. 9.05 „Onze huisdieren als opvoeders", caus. 9.35 Vervolg concert. 10.10 Berichten ANP. 10.15 Dampraatje. 10.30 Gramofoonmuziek. 10.45 Gymnastiekles. 11.00—12.00 Gramofoonmuziek. Hierna: Schriftlezing. FEUILLETON. DOOR 3. „Als u werkelijk wilt," begon hij, „dat ik Markham zal waarschuwen, zal ik het doen, hoewel ik vind, dat de dingen dikwijls ver ergeren door er te veel notitie van te nemen. „Maar," zei hij met flauwen glimlach, „wij kunnen geen schandaal hebben in het regi ment, dus ik zal mijn best doen om hem met een zacht lijntje zijn onbedachtzaamheid on der het oog te brengen." „En je kunt hem vertellen, dat, als dit niet voldoende mocht blijken, hij van mij iets krij gen zal, wat zwaarder te te verteren zal zijn," zei Chisledon, terwijl hij opstond. „Op dit oogenblik zijn ze samen weer aan het paard rijden." „Ze zullen dadelijk terug zijn," zei Pax. „Markham moet zich verkleeden voor het diner. Chisledon lachte hoonend. „Mijn vrouw ook: zij noemt het tenminste zich kleeden ik niet." Pax stond op. „Met dit weer lijkt het een noodelooze en nuttelooze kwelling," merkte I>'j op, „maar ik moet mij ook verkleeden. Gaat U vanavond naar het clubbal, majoor?" „Ik niet Ik ga een parjjtje schaken met Greaves op de soos dat is meer de moeite waard," zei Chisledon, terwijl hij zich gereed maakte om te vertrekken. „En jij „O, ik ben geen goed danseur, maar mis schien zal een van de dames zich over mij ontfermen." Chisledon draaide zich om. „Je moet liever met Claire praten. Zij is kalm en verstan dig en misschien vanavond extra vriendelijk." „Dat is zij altijd," zei Pax, terwijl hij zich naar Elfrida voorover boog om haar over haar glanzende huid te strijken. HOOFDSTUK III, De waarschuwing. Chisledon's vertrekkende voetstappen waren nauwelijks weggestorven of er klonken an dere op de trap naar de voorgalerij, verge zeld van een vroolijk fluiten, dat Elfrida da delijk den kop deed omwenden, om een oogen blik later met alle teekenen van hondenvreug de den nieuwaangekomene tegemoet te sprin gen. De laatste, een bronzen Hercules, bleef staan en begroette het dier met een goedge- meenden slag op den rug. „Hallo, Elf. Waar om lach je? Mag ik de grap ook weten?" Elfrida antwoordde met een lik naar haar meester's kin. Hij was de grootste grap van haar bestaan, en de prettigste speelgenoot, dien een hond zich wenschen kon. „Hallo. Pax. Heb je nog wat te drinken? Ik ben zoo droog als een gerookte bokking." „Proost," zei Pax, terwijl hij hem een glas toeschoof. Chris keek naar het blad. „Temand hier ge weest? Toch niet de majoor?" „Hij zelf", zei Pax. „Hjj kan naar den duivel loopen," zei Chris. „Houd je stil," zei Pax. Chris keek hem aan met een paar woe dende blauwe oogen. „Nu ja, hij is ook een echte plaag; nooit zijn wij veilig hier voor hem." „Hij is in elk geval Weg," zei Pax. Chris verfrischte zich met een langen teug, tot zijn glas leeg was. „Dat is tenminste iets om dankbaar voor te zijn. Groote hemel, het is al laat, of ben ik voor?" „Er is zeker niet veel tijd meer,' zei Pax. „Ga je naar de Club na het diner?" „En of." Chris wendde zich om. „Ga jij „Ja," zei Pax. „Laten wij er samen heen gaan, ik wilde even rustig met je praten." „Met genoegen," lachte Chris, „als ik maar op tijd ben voor den eersten dans. Hei, Hakim. Waar ben je? Mijn bad." Hij barstte los in een vloed van slecht Hin- doestani en liep naar zijn kamer, plichtmatig gevolgd door Elfrida, die een blik van aanbid ding achter zich wierp naar den man, die haar meester niet was. Pax rookte zijn sigaret op en ging zich toen ook verkleeden. Zijn gezicht stond eerder ern stig dan streng, maar om zijn lippen lag een besliste trek. Voor het diner was er geen gelegenheid tot een gesprek, want Chris was zoo laat, dat Pax niet op hem wilde wachten. Hij liep alleen over den gloeienden weg en werd pas op het laatst ingehaald door een zeer verhitte en verre van kalmen luitenant, die hem met spottende jaloezie plagend toevoegde: „Gelukkige kerel. Je ziet er altijd even koel en kalm uit. Je hebt altijd overal tijd voor en behoeft je nooit te haasten. Ik begrijp niet, hoe je dat klaarspeelt." „Dat kan slechts op één manier", zei Pax, „en dat is vooruit kijken." Chris keek hem aan en lachte uitdagend: „Zou men dan ooit nog van iets kunnen ge nieten?" vroeg hij op een toon, die geen ant woord eischte. Pax trachtte geen antwoord te vinden, hij was geen meester in het vinden van spits vondigheden. Zij gingen de sociëteit binnen en elk van hen zocht zgn eigen vrienden op. Het was een heete avond en de conversatie vlotte niet. De meeste officieren gingen naar het bal op de club en niemand bleef langer aan tafel dan noodig was. Alleen de voorzitter van de officierstafel een kaalhoofdig ka pitein, Greaves genaamd had iets bijzon ders te vertellen. Hij had thee gedronken bij den regeeringscommissaris en was vol over berichten, die ingekomen waren betreffende een Pathan, die plotseling krankzinnig ge worden was en het district in rep en roer bracht. „Deze kerels zijn verduiveld lastig te van gen," besloot hij, „en zij slagen er meestal in, eerst heel wat schrik en erger nog, te ver spreiden. Hun eigen menschen verleenen hun schuilplaats, als de politie komt. Zooals ik tegen Crofton, zei, ze moesten op staanden voet worden doodgeschoten. Hij was dezelfde meening toegedaan, maar natuurlijk beweerde mevrouw Crofton er anders over te denken." „Maar zoo zijn ze allemaal," bracht een der officieren in het midden. „De meeste vrouwen hebben liever een tijger in hun tuin dan een vleermuis in de badkamer." „Men zegt. dat deze man erger is dan een tijger," zei Greaves. „Hij zal waarschijnlijk eerst een paar slachtoffers maken en zelfs dan zullen zij hem niet ophangen, als ze het maar even kunnen vermijden." „Van tijgers gesproken," zei Walton, een tweede luitenant, „wat denken jullie dat mijn bediende mij vertelde? Hij zegt, dat er een paar rondloopen in de buurt van een inlandsch dorp bij Sharjee en als ze honger hebben, komt er een dorp in en steelt een geit, of ook wel eens een kind. Slimme dieren, die tijgers. En het kost heel wat moeite voor men ze heeft." „Het is een verduiveld dure jacht," zei Greaves. „Het heeft mij verleden jaar tachtig pond gekost en ik heb er zelfs niet één onder schot gekregen." „Dat weet ik," zei Watson. „En als je dien kerel hoort praten zou je denken, dat er zoo veel waren als jakhalzen. Maar toch zou ik een lief ding willen geven om er een te schie ten." „Ik ook," zei Chris. „Een prachtsport. Er wordt altijd beweerd, dat het in Indië wemelt van groot wild, maar ze zeggen er niet bij, dat je een Croesus moet zijn om er jacht op te kunnen maken; dat hoort men hier pas." „Het is een harde wereld," zei Perry. „Ik ben bang, dat de tijgers reeds lang zullen uitgestorven zijn als mijn kans komt." „O, ik zal op de een of andere manier pro- beeren binnenkort een tijgerjacht op touw te zetten," verklaarde Chris. „Het is te erg, machteloos te moeten toezien, dat de beesten je als het ware voor de voeten loopen." Greaves lachte „Goed zoo, Markham. Je hebt het te pakken zooals ik het vroeger ook had. „Ik zie je al den geheelen nacht in een boom zitten, zonder zelfs een sigaret om den tijd door te komen, luisterend naar het geblaat van een ongelukkige geit en levend opgegeten te worden door muskieten. Dat is de tijgerjacht." Chris lachte ook. „Ja, zoo is het. Maar toch is het mijn liefste wensch en als ik de kans krijg, ga ik er op af. „Het bericht is waarschijnlijk zeer over dreven", zei Walton. „Maar als je wilt, zal ik het nader onderzoeken." „Uitstekend", zei Chris. „Maar het moet meer zijn dan een los gerucht." Voor het eerst mengde Pax zich in het ge sprek. „Ik zal Peter er voor spannen; hg heeft zijns gelijke niet, als er iets onderzocht of ge- informeerd moet worden. „O, laat dat maar aan Peters over," lachte Chris. „Maar wij doen alsof ze er wer kelijk zijn, en dan zjjn het nog bovendien Walton's tijgers." Walton maakte een grootsch handgebaar. „Tk vermaak ze aan jou, oude jongen. Wat mij betreft kan je er onder huishouden zoo hard als je wilt." (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 7