Qe Bedrijfsvergunningenwet aangenomen Noodlanding van militair vliegtuig Glanzend geel hing de „Ekster' in de takels Postvluchten op Indië Een kordate kassier „Het Witte Kruis" wil school voor buitengewoon onder wijs stichten Postambtenaar verduisterde drie mille Noord Holland proefkonijn Principiëele scheiding tusschen vak» en handelsopleiding Tweede Kamer Dc verovering van Abessinië een voldongen feit len- Het zicht werd te slecht Zij liet haar kind in den trein achter PUBLICATIE Hoofdbestuur wil belangrijk bedrag uittrekken WieJUennen Dc ronde van Purmerend Eersfe spade in de peelonfginning Den Haag, 10 Maart 1938. Nadat de Kamer heden in het eerste deel yan den middag het ongeamendeerde - ontwerp-Bedrijfsvergunnineenwet met 71 10 stemmen (tegen NSB, SGP en de Christ. Hist. IVeitkamp en MackavKatz) had goedgekeurd minister Steenberghe kan op een paar goede middagen bogen! werd het verdere deel van de bijeenkomst gewijd aan de interpellatie Wijnkoop over de be kende kwestie aangaande de erkenning, door ons land, van de Italiaansche overwin ning in Abessynië. Bepaald nieuw is dit onderwerp niet meer; in de Eerste Kamer interpelleerde reeds eerder de heer Vorrink over deze aan- gelegenhied, dus liep de communistische af gevaardigde wat achter de feiten aan, wijl er sindsdien zich geenerlei nova voordeden en onze gezant te Rome. dr. Hubrecht. in middels reeds zijn geloofsbrieven overhan digde. Over den inhoud der interpellatie valt weinig te bespiegelen. Natuurlijk achtte de heer Wijnkoop de gestie der Regeering er volkomen naast, zij zou de veiligheid des Rijks in gevaar hebben gebracht door haar haastig buigen voor de resultaten van fas cistische geweldenarijen, enzoovoorts. Minister Patijn liet zich door de diverse beschuldigingen niet van zijn stoycijnsche kalmte afbrengen en antwoordde op beknop te, zij het ietwat levendiger wijze, dan men venvacht zal hebben. Mr. Patijn en de heer Wijnkoop lijken nu eenmaal geen men- schen, die met elkaar erg kunnen „opschie ten."! Nuchter merkte de minister verder op, dat hij zijn stappen niet zou hebben gezet, als daarmee onze belangen zouden zijn ge schaad... De intcrpellant had mede gewezen op de bekende „Stimson-verklaring" nopens niet erkenning van veroverd gebied, doch mr. Patiin zei ervan, dat men rekening moet houden met de gewijzigde omstandigheden dat die verklaring en nu komt er iets, waarover de minister aanstonds harde noo- ten te kraken kreeg! „nog erger" was dan het Volkenhondspact. De heer Patijn ontkende, dat er thans ecnige collectieve veiligheid zou zijn. „We kunnen den toestand dus niet slechter ma ken, dan hij is!" kreeg de interpellant te hooren. Ten slotte zij hij, dat de interpellant geen onderscheid maakte tusschen het aannemen van een feit en de oorzaken van dat feit. Mr. Patijn verklaarde bewondering te hebben voor die socialistische leiders in het buiten land, die genoemd verschil wél zien. Nadat de heer Wijnkoop gerepliceerd had. verkreeg dadelijk Mr. de Geer 't woord. Hij liet de vraag in het midden, of Nederland al of niet geheel alleen had moeten handelen, al voelde hij wel veel voor het „samen uit, samen thuis!" De oud-minister vond het verzet tegen de erkenning begrijpelijk en riep uit, dat „het recht niet te koop" is. Nu achtte de heer De Geer de aanval van Italië een der ernstige vergrijpen van den laatsten tijd, een schande voor de Europee- sche naties. „Dat oordeel blijft ongewijzigd bestaan!" verzekerde de afgevaardigde met kracht, zeggende, nimmer spijt te hebben ge voeld over het steunen, destijds, der sancties. Omtrent hetgeen Chamberlain thans doet liet de Minister van Staat zich niet zeer waardeerend uit; hij achtte diens gestie niet met dc christelijke politiek vereenigbaar. Toch wilde mr. De Geer over onze Regeering niet te hard oordeelen, wij waren in de we reld eerst zoo mooi op weg naar betere ver houdingen, „men hoorde het groeien maar thans is alles (voorloopig!) in duigen geval- Vurig was het enthousiasme, waarmee Mr. Rost van Tonningen (NSB) zich achter den bewindsman schaarde en hij riep uit: „een trotsch gevoel" te hebben, 'n volksge noot van dezen minister te zijn. Hoe zal deze afgevaardigde ontnuchterd zijn geweest, toen Mr. Patijn naderhand op een vraag van den heer Van Houten (C.D.U.) die het.ministe- rieele standpunt ook goeddeels kon steunen verklaarde, den Volkenbond stellig een goed hart toe te dragen! Fel-critisch was Ir. Albarda. En deze afge vaardigde was vooral verbolgen, omdat de minister zoo den nadruk had gelegd op de economische gevolgen van de sancties. Trou wens, ook anderen was dat opgevallen, niet minder, dat de minister die Stimson-verkla ring „nog erger" had genoemd. Ir. Albarda had willen zien, dat de stap tot erkenning in het kader van den Volkenbond geschiedde. „Trotsch was het niet, tot den knieval over te gaan!" riep de socialistische leider uit. Minister Patijn antwoordde nog en ver klaarde, dat zijn „materialistische" beschou wingen over de sancties niets anders be doeld hadden dan te wijzen op de werking der sancties. En thans verzekerde Z.Exc., nog groote waarde aan den Volkenbond te hechten. De heer De Geer had gezegd, dat wij ons hadden moeten terugtrekken, toen de Oslo- staten niet wilden, doch de minister was 't daarmee natuurlijk niet eens en deelde mee, dat spoedig België het voorbeeld van Nederland zal volgen. De Volkenbond zoo zei Z.Exc. had practisch de verovering erkend, maar een officieele en gezamenlijke erkenning was immers onmogelijk; een land als Rusland had er nooit in bewilligd. En wat de Stimson-verklaring betreft, mr. Patijn zette recht, dat hij bedoeld had te zeggen; deze verklaring gaat uit van on werkelijkheden. welke ook in het Volken bondspact voorkomen, en waardoor veel vredeswerk mislukt is. Maar nu eenmaal de toepassing van het pact is opgeheven, telt het niet meer mee. De interpellatie werd zonder meer geslo ten en zoo behoorde het Abessynische avontuur, voorgoed tot het verleden der par lementaire debatten! En de Kamer ging tqt 5 April a.s. uiteen. BURGERBRUG. Gistermiddag omstreeks kwart voor één maakte een militair vliegtuig een noodlanding op een akker wei land van den heer Kater aan den Belkmerweg, nabij Burgervlotbrug. De bestuurder werd hiertoe gedwon gen, doordat het zicht steeds slech ter werd en hil vreesde, dat alles „dicht" zou worden. Het vliegtuig was een Koolhoven lesma- chine, welke het nummer 12 droeg. Het be hoorde thuis te Soesterberg en maakte een oefenvlucht naar De Kooij. De bemanning bestond uit 2 onderofficieren, leerling-vlie gers. Daar de akker van een groote breedte was, de grond bovendien kurkdroog, slaagde de noodlanding prachtig; zonder ook maar in het minst te zijn beschadigd, stond de me talen vogel in de weide en het was duidelijk dat van deze plaats ook gemakkelijk zou kunnen worden opgestegen. Zoover was het echter nog niet, eerst moesten de leerling-vliegers instructies heb ben van Soesterberg en daarom begaven zij zich naar café De Nijs te Burgervlotbrug, waar zij zich telefonisch met dit militaire vliegveld in verbinding stelden. Rijksveldwachter Visser en gemeenteveld wachter van der Heijden, heiden te Burger- brug gestationneerd, belastten zich inmid dels met de bewaking van de Koolhoven. Nog een vliegtuig. Blijkbaar wilde dc leiding te Soes terberg zich zelf van den stand van zaken overtuigen en geen risico's ne men; tenminste om kwart over drie streek een tweede toestel, waarin 2 instructeurs waren gezeten, op het land van den heer Kater neer, Nadat deze instructeurs zich van een en ander op de hoogte hadden gesteld, namen zij plaats achter de stuurknuppcls, en ook de reserve-vliegers stapte in. De motoren gonsden, een aanloop, nog een aanloop, en daar verhieven zich de toestellen in de lucht. Nog een laatste afscheidszwaai van de vliegers aan hen, die van de start.getuige waren geweest en dan behoorde deze voor de Burgervlotbruggers niet alledaagschc ge beurtenis alweer tot het verleden. BIJNA 100 BOERDERIJEN IN POLEN VERBRAND. Drie dorpen in Centraal en Oost-Polen zijn eergisteren door zware branden geteisterd. Nabij Kielce branden 17 boerenhoeven af. Twee kinderen kwamen om het leven. In de beide andere dorpen brandden resp. 50 en 31 hoeven af. Mislukte roofoverval in Boeren leenbank. Gisteravond om zeven uur heeft een nog onbekend individu getracht een roofover val te plegen in de Boerenleenbank te Weert Omstreeks dien tijd drong een man het kantoor van de Boerenleenbank binnen en hield den kassier, die vanuit een achter het kantoor gelegen lokaal, waar zich het geld bevond, het kantoor wilde betreden, een revolver voor. De kassier had nog de tegenwoordigheid van geest de deur, welke de twee lokalen scheidt, dicht te werpen en deze af te sluiten om zoodoende den man te ontwijken. Deze loste toen in het blinde weg enkele schoten op de deur. waarbij de ko gels door het paneel drongen, doch de kas sier niet geraakt werd. Ten einde de aan dacht van voorbijgangers te trekken, wierp de kassier een der vensters van de kamer, waarin hij zich bevond, open en schreeuwde luidkeels om hulp. Hierop nam de indrin ger de beenen, nog voordat enkele passce- rende soldaten, die zich momenteel voor legeroefeningen in Weert bevinden, het kantoor waren binnengekomen. De marechaussee, die het onderzoek in handen heeft, is er reeds in geslaagd den dader, die per fiets de vlucht nam, op het spoor te komen. In een leege derde klasse-coupé van den trein, welke gistermiddag om vier uur uit St. Nicolaas (België) te Hulst aankwam, is een kindje gevonden van ongeveer zes weken oud. Men 'ermoedt, dat het kind door een jon ge blonde vrouw, die te Antwerpen een kaar tje nam naar Hulst, is achtergelaten. De vrouw werd met het kind nog gezien in de wachtkamer te St. Nicolaas. TEELTVERGUNNING AARDAPPELEN. De Nedcrlandsche Akkerbouwccntralo maakt bekend, dat den telers, die een aan vrage voor de teelt van aardappelen, an dere dan vroege aardappelen in den zin van het Crisis-Tuinbouwbesluit en fabrieks aardappelen. hebben ingediend, de aange vraagde oppervlakte wordt toegewezen. De teeltvergunningcn zullen zoo spoe dig mogelijk aan de belanghebbenden wor den aangeboden. Telers, die nog geen aanvrage indienden of voornemens zijn meer te verbouwen dan zij aanvroegen, moeten zich ten spoedigste wenden tot de Landbouw-Crisis-Organisatie, waaronder zij ressorteeren. die hun dan zal mcdedeelen of, en zoo ja in hoeverre, nog aan hun aanvragen kan worden voldaan. Telers die door omstandigheden minder kunnen uitpoten dan zij aanvroegen, kun nen tot 21 Maart nog vermindering van de ze oppervlakte vragen. 's Gravcnhagc, 10 Maart 1938. (Ad\.f MEER DAN 1500 KINDEREN IN NOORD HOLLAND VAN DIT ONDERWIJS VERSTOKEN. Naar de N. H. Crt. verneemt, heeft het hoofdbestuur van de Noordhollandsche Ver eeniging „Het Witte Kruis" dezer dagen te Hoorn een vergadering gehouden, waarin de heer Geerts, onderwijzer aan een school voor buitengewoon lager onderwijs te Haarlem, een lezing hield over het belang van het buitengewoon onderwijs voor het achterlijke kind. Volgens spr. zouden er in Noordholland 1520 kinderen zijn die van dit onderwijs zijn verstoken. Tijdens het debat deelde de heer Brandts, oud-hoofdinspecteur van het 1. o., mede, deel uit te maken van een commissie in zake bedoeld onderwijs, door de Prov. Sta ten ingesteld om de naleving der verorde ning na te gaan. Nu hebben in dit voor jaar enkele leden van Prov. Staten ge vraagd hoe het met het onderwijs aan zwakzinnige kinderen in Noordholland ge steld is. De commissaris van de Koningin heeft gezegd, dat hij deze vraag zou voorleggen aan een commisie van advies. In Westfriesland zouden 600 700 zwakzinnige kinderen zijn. Wat de plaats der eventueel op te rich ten school betreft, merkte de heer Avis, burgemeester van Midwoud op, dat met het oog op de kosten van vervoer, Hoorn voor vele gemeenten wel het verkieslijkst zou zijn. Dc heer Brandts gaf als zijn meening te kennen, dat met het oog op de vervoermoeilijkheden met plaatsen als Texel, men later tot een internaat in Den Helder zou kunnen komen. De voorzitter van het Witte Kruis deelde tenslotte mede, dat het hoofdbestuur una niem heeft besloten aan de komende le denvergadering voor te stellen een belang rijk bedrag uit te trekken, teneinde de stichting dezer school mogelijk te maken. De heer Van Leersum is van meening, dat dit voorstel zal worden aangenomen. Inschrijving van den winnaar van vorig jaarPiet van Nek. De A.T.C. „Le Champion" heeft dezer da gen van de A.W.U. de toestemming verkre gen om op den verjaardag van Prinses .Tuli- ana op 30 April de derde herhaling van de „Ronde van Purmerend" te mogen hou den, meldt het Hsbl. Deze wedstrijd groeit steeds en neemt een belangrijke plaats in op den wedstrijdkalender. Hij omvat wed strijden voor de categorieën beroeps-renners amateurs, nieuwelingen en beginnelingen. Reeds is ingeschreven door den winnaar van het vorig jaar Piet van Nek, die ook nu weer moeite zal doen om zich, door zich in dezen wedstrijd te onderscheiden, een plaatsje in het voor den „Tour de France" te kiezen team te Veroveren. Het traject zal hetzelfde zijn als dat het welk vorig jaar werd gebruikt, dus kunnen de renners er staat op maken, dat een regel matig verloop van den wedstrijd mogelijk is. HET EERSTE LOCKHEAD TOESTEL IN ROTTERDAM AANGEKOMEN. Op weg naar Waalhaven In den modder gezonken. Met het s.s. .Königstein" is gis teren te Rotterdam aangekomen de eerste Lockhead 14 Super Electra, bestemd voor de K.L.M. In verband met het late uur was er niemand bij de aankomst van het toestel aanwezig. Hedenmorgen heeft men de „Ekster" met behulp van de drijvende kraan „Lama" aan wal gebracht. Vanmorgen om zeven uur is men met het werk begonnen. Op het dek van de „Königstein" stond de romp van de ^„Ek- ster" gehuld in een dikke gele vetlaag. De naden en kieren waren met linnen beplakt terwijl de vleugels en motoren in eenige kisten en kratten verzonden waren. De kraan „Lama" heeft de romp met zijn takels aan wal gezet. Toen de „Ek ster" nog in de takels hing heeft men eerst nog het landinggestel geprobeerd. Het intrekbare landingsgestel klapt naar achter op, in tegenstelling met de Douglastoestellen. Hoog in de lucht hing de romp in de takels en het toestel leek in zijn gele vetlaag meer op een kanarie vogel dan op een .Ekster". Stagnatie. Nadat de kraan het toestel veilig op de kade had geplaatst werd met behulp van een tractor naar het vliegveld Waalha ven gereden. Hierbij ondervond men eeni ge moeilijkheden; de grond was n.1. zéér week en het toestel zonk in den grond weg. Met vereende krarhfen heeft men de „Ekster" uit den modder getrokken, waarna de tractor de „Ekster" te omstreeks 11.15 hangar A binnenreed. Hier begon men onmiddellijk met het monteeren van bet vliegtuig, en wel al lereerst met het verwijderen van de doeken en de vetlaag. Neus en vleuqels. Wij waren nog even in de gelegenheid de „Ekster" van nabij te bekijken. De neus van het toestel steekt merkwaardig ver naar voren, veel meer dan bij andere toe stellen het geval is. De cabine is zeer com fortabel ingericht en hoewel zü niet groot is zijn de zitplaatsen toch vrij ruim. De cabine biedt plaats aan tien nassa"ders. De vleugels, die door het aanbrengen van golvende platen onder den huid zijn ver sterkt. hebben een gezamenlijken inhoud van 757 liter. Een dergelijke hoeveelheid benzine is voldoende om ongeveer 6 uur in de lucht te blijven. De kruissnelheid van de „Ekster" bedraagt 327 K.M. per uur. De maximum snelheid is 360 K.M. per uur. Op één motor kan de Ekster 1800 meter hoog vliegen. De „Ekster" is geheel vervaardigd uit de nieuwste duraluminium-legeering, welke een zoo boog mogeliike weerstand biedt. De Lockheed Super Electra is een middendek ker. De romp ligt op den vleugel in het vlag waarvan zich twee Wright Cyclone F 62 motoren bevinden met een vermogen van 875 P.K. In geval één der motoren zou weigeren is het mogelijk het toestel met één motor in de lucht te houden. Op één motor is zelfs een hoogte van 1800 meter nog te bereiken. De eerste vlucht van de „Ekster" zal ge maakt worden door den piloot Heedle. Onder groote gelangstelling van tal van genoodigden heeft minister Romme gister middag om twaalf uur op plechtige wijze het eerst de spade gestoken in de nieuwe peelonfginning der stichting „Binnenkolo- nisntie", onder de gemeente Scvenum in Limburg, aan welk belangrijk cultuurwerk wij dezer dagen een uitvoerig artikel wijd den. Gaf zijn chef de schuld. Een half jaar geëischt. Het Amsterdamsche gerechtshof, onder voorzitterschap van Jhr. Mr. Lewe van Nyenstein heeft gister de behandeling voort gezet van de strafzaak tegen den assistent der posterijen C. J. L., die wegens verduis tering in dienstbetrekking door de recht bank veroordeeld was tot zes maanden ge vangenisstraf. De man deed dienst achter een der zegelloketten van het hoofdpostkan toor in de hoofdstad. Bij een kascon trole in Februari 1936 kwamen zijn superieuren tot de ontdekking, dat er bijna drie duizend gulden te kort in zijn kas was. betzij in zegels of contanten. Deze kascontrole was in gesteld naar aanleiding van een anoniem schrijven. Verdachte hield strak vol, dat hij onschul dig was. Zelfs; uitte hij het vermoeden dat één zijner chefs, van wieri hij wist dat deze geldzorgen had, meer van het geval zou af weten. Volgens verdachte kwam deze chef op het bureau, wanneer hij er niets te ma ken had. De chef verklaarde gisteren ter zitting on der rede. dat hij geen geldzorgen van betee- kenis had en ook geen schulden. Drukke werkzaamheden noopten hem soms. buiten zijn offirieele kantooruren op zijn bureau te komen. In den tijd van den diefstal was hij 's avonds niet op het kantoor geweest. Posttrommel in de rechtszaal. Om het hof een indruk te geven van de werkwijze aan hef loket van den verdachten ambtenaar, werd de posttrommel in de rechtszaal uitgepakt en gedemonstreerd hoe de verschillende stukken worden bewaard. In ben het niet. Verdachte zegt, dat hij absoluut niet ge merkt heeft, dat een onbevoegde aan zijn trommel was geweest, „dan zou ik het direct hebben gemeld", zegt verdachte nadrukke lijk. De dief is erg geraffineerd te werk ge gaan. Pres.: Waarom? Verd.- Dat is duidelijk, er is geen enkele aanwijzing tegen één dader en ik ben het niet. Over het algemeen wordt het on mogelijk geacht, dat verdachte niets van de verduistering gemerkt zou hebben: verd. vroeg maar lukraak zegels aan, zoodat hij nooit een overzicht had. Bij het slotverhoor hield verdachte vol, dat hij onschuldig is. „Ik blijf er bij, ik ben in m'n kuif gepikt! (bestolen)" riep de ambtenaar uit. Requisitoir. De procureur-generaal, mr. dr. D. Rei- lingh, zegt in zijn requisitoir, dat het vrij wel onmogelijk is, dat iemand uit het pu bliek zich van geld en postwaarden zou hebben meester gemaakt. Ook vroeger heeft verd. eens een tekort gehad, hij heeft toen de schade in termijnen vergoed. Mr. Reilingh is overtuigd, dat verdachte schuldig is. Wat de straf maat betreft, acht hij de opgelegde straf eigenlijk te gering, gezien de ernst der feiten. Doch men dient er ook rekening mede te houden dat verd. zijn betrekking 'verliest. Spr. requireerde bevestiging van het vonnis (zes maanden gevange nisstraf). De verdediger, mr. A. H. van der Biesen, pleitte in een uitvoerig pleidooi, vrijspraak z.i. was het zeer goed mogelijk, dat iemand anders de gelden en de postwaarden heeft gestolen. Arrest 24 Maart. Vertrek van Aankomst t« Valk (heenreis) Reiger (terugreis) Wielewaal (heenreis) Emoe (terugreis) Nandoe (heenreis! Buizerd (terugreis) Ibis (heenreis) Rang. 10 Mrt. I Athene 10 Mrt. I Alex. 10 Mrt. Singap. 10 Mrt A'dam 10 Mrt. Basra 10 Mrt. [Rang. 10 Mrt. fJodph. 10 Mrt. A'dam 10 Mrt. Band. 10 Mrt A'dam 12 Mrt. Napels 10 Mrt. Singap. 10 Mrt. VONKEN SPATTEN RONDOM HET ELECTRICITEIS-DISTRIBUTIE-PRO- BLEEM. In verband met het bekende voornemen der regeering, de concentratie van de electri- citeits-distributie in Noordholland te bevor deren, heeft het Tweede Kamerlid Sweens aan den minister van Waterstaat het volgen de gevraagd: Is de minister bereid mede te dee- len op welke rechtsgrond eventueele maatregelen steunen, die de ge meentebesturen dwingen in de rich ting van het opgeven van hun distri butiebedrijven ten bate van het P.E.N.? Is de minister niet van oordeel, dat stap pen in deze richting in elk geval niet be- hooren te worden genomen, voordat het ont- werp-electriciteitswet in de Kamer is behan deld en de volksvertegenwoordiging gelegen heid heeft gehad zich over de vraag, in hoe verre concentratie noodzakelijk is. uit te spreken? Is de minister niet van oordeel, dat het nemen van maatregelen en kel in de provincie Noordholland als incidenteel ingrijpen weinig verkies lijk is tegenover een eventueel ingrij pen, dat op de electriciteitsvoorzie- ning in geheel Nederland betrekking heeft? SCHOENMAKER, HOU JE BIJ JE LEST! Minister ontkent ten stelligste een monopolie vpn de Midden standsbonden. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Amelink, betreffende de opleiding voor de handelskennis, welke vereischt wordt in gevolge de bepalingen der Vestigingswet kleinbedrijf, heeft de minister van Econo mische Zaken het volgende geantwoord. Bij opleiding voor de minimum- eischen handelskennis door de drie Nederlandsche Middenstandsbon den, wordt niet alleen de noodzake lijke eenheid in de opleiding bevor derd, maar is ook door het toezicht, dat wordt uitgeoefend, een waar borg geschapen voor deugdelijk on derwijs. Daar bovendien door dit systeem een concentratie van onderwijs verkregen is, waardoor zooveel mogelijk profijt kan wor den getrokken van de niet overmatig tal rijke leerkrachten en ten slotte financieele eischen niet gesteld werden, heeft de minis ter in verband met de belangrijke, hierbo ven opgesomde voordeelen, het verzoek der Middenstandsbonden, bedoelde cursussen te mogen organiseeren, ingewilligd. De minister deed zulks echter zon der den bonden een monopolie voor dit onderwijs te geven of toe te zeg gen. Ook na de inwilliging van het verzoek is, aldus mr. Steenberghe, de vrijheid van onderwijs onaange tast gebleven. Versnippering van het onderwijs dient voorkomen. Met enkele vakorganisaties werd bij de voorbereiding van vestigingseischen in de betrokken branches in gezamenlijk overleg overeengekomen, dat zij zich in de toekomst zouden bepalen tot de opleiding voor vak bekwaamheid en na beëindiging der reeds aangevangen cursussen de opleiding voor handelskennis aan de middenstandsbonden zouden overlaten. Deze afspraak was nuttig en noo- dig, niet alleen omdat de organisatie van het vakonderwijs, die de be trokken vakorganisaties op zich ne men, haar reeds voor zulk een bui tengewoon moeilijke taak stelt, dat betwijfeld moest worden of zij in staat zouden zijn de beide opleidin gen behoorlijk te verzorgen, maar bo vendien omdat, een verdere versnip pering van het handelsonderwijs, ge let op de ervaringen o.a. ten aanzien van het aantal beschikbare leer krachten en het geringe resultaat van schriftelijke opleidingen, nood zakelijkerwijze zou moeten leiden tot een ongcwenschtc daling van het gehalte van het handelsonderwijs, waarvan de candidaten het slacht offer zouden worden. De minister deelt de meening, dat voor het verkrijgen van het middenstandsdiplo ma algemeene handelskennis voldoende is, dat de verzoeker de vereischte handelsken- nis bezit en dat daarbij buiten beschouwing gelaten kan worden, op welke wijze of bij welke instelling de verzoeker zich deze han delskennis heeft eigen gemaakt.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 2