TENI Intern. Olympisch congres door koning faroek geopend s. sl O*** Liever een auto rdan een kind!- De plaats van Jan Pzn* Coen s graf gevonden Onderaardsche gangen in Zutfen EDGAR RICE BURROUGHS De reorganisatie van de legermacht Veearts te Naarden gerehabiliteerd Koninklijke hulp voor berooid gezin UIT ONZE OOST Slapend overreden PROGRAMMA ETHEL Mt DELL DOOR No. 19. Een enkele krijgsman van de troep wilden, die Tarzan had overvallen, trachtte aan de hord, die zijn volk overmeesterde, te ontsnap pen. Deze ene was Mugambi, het hoofd. Al leen de scherpe ogen van Tarzan zagen hem in het dichte woud verdwijnen. Terwijl hij zich van het gevecht losmaakte, volgde Tarzan van de Apen deze enige overlevende op zijn angstige vlucht. Hij zag de zwarte wegrennen naar de oorlogskano, die op het strand lag. Geruisloos als een schaduw, volgde Tarzan de hevig verschrikte wilde. Voordat deze nog de rand van de jungle had bereikt, voelde hij de ijzeren vingers van de reus op zijn keel. „Wie ben je?" vroeg Tarzan in de taal van de Westkust. „Mugambi, opperhoofd van de Wagambi's", antwoordde de zwarte. „Ik zal je leven sparen," zei Tarzan, „als je me belooft mij te helpen van dit eiland af te komen." „Ik zal U helpen," antwoordde Mugambi, „maar er zijn geen mensen meer om de riemen te bedienen". Tarzan verzocht zijn gevangene op te staan. Een goed gebouw de man was Mugambi, sterk en gespierd, een waardig metgezel voor Tarzan. „Kom," zei de aapman. Ze hoorden het grommen van de dieren van Tarzan en Mugambi aarzelde. Maar Tarzan dwong hem mee te gaan. Spoe dig waren zij in het volle gezicht van de herrie makende troep vlak bij het strand. Op het zien van de beide mensen keken de bees ten met een nijdig gebrom op, maar Tarzan trok de bevende Mugambi met zich mee. (Nieuwe spelling.) HITLER'S GEBOORTEN-POLITI- TIEK IN DE WIELEN GEREDEN. Volgens een. artikel in „Neues Volk", te Berlijn, het orgaan van de rassenafdeeling van de N.S.D. A.P., dreigt de motorisatie, welke door de Nationaal-Socialistische partij zoo aangemoedigd wordt, een achteruitgang tengevolge te hebben in het aantal geboorten. „Autobezitters, die geen particulier inkomen hebben", zegt 't blad, zijn voor het meerendeel vrijgezellen, ongehuwde meisjes of kinderlooze paren. De statistieken der particu liere auto's toonen aan, dat het aantal wagens stijgt, terwijl het aantal kinderen der eigenaars daalt. Een „natuurlijke" neiging. Gezegd kan worden, dat de kos ten van een auto voor een jaar op zijn minst even groot zijn als de kosten van het onderhoud van één kind en, ingeval van kleinere in komens zouden de onderhoudskos ten van een auto zelfs voldoende zijn om twee kinderen groot te brengen. De natuurlijke neiging is een of twee kinderen minder te hebben om een auto te kunnen koopen". Het artikel besluit met de waar schuwing: laten wij bij onze po gingen om auto's populairder te ma ken onder geen omstandigheden het bevolkingsprobleem vergeten". Garnizoen te Grave. De burgemeester van Grave heeft offi cieel bericht ontvangen, dat het vijftiende regiment infanterie met regimentsstaf uit Nijmegen naar Grave zal worden overge plaatst in verband met de reorganisatie van de legermacht. De bouwplannen voor de kazerne liggen reeds klaar en deze zal gevestigd worden aan den rand der gemeente Grave. In verband met deze voor de gemeente Grave blijde tijding wer dgisteren door ve le ingezetenen gevlagd. Schorsingsbesluit vernietigd. Op Donderdag 17 Februari behandelde de centrale raad van beroep te Utrecht het beroep van den veearts ter Beek te Naarden, wien door het gemeentebestuur oneervol ontslag was verleend als veearts van de gemeente Naarden, omdat hij zich in het openbaar beleedigend had uitgela ten ten opzichte van het college van B. en W. tegen dit besluit had hij beroep aange- teekend bij* het scheidsgerecht voor ambte naren aldaar, welke instantie echter het ontslagbesluit handhaafde. Gistermorgen verklaarde de Centrale Raad van Beroep te Utrecht eischer ont vankelijk in zijn beroep en vernietigde de uitspraak van het scheidsgerecht, alsmede het besluit van het college van B. en W. der gemeente Naarden, tot schorsing van den veearts. Op den Nationalen Feestdag, 1 Februari, brandde te Berlicum de woning van den landbouwer, Hubers tot den grond toe af, waarbij de inboedel en het vee aan de vlammen ten prooi vielen. Door oprichting van een comité hebben de inwoners van Berlicum getracht, dit gezin, dat twaalf kleine kinderen telt, te steunen. Naar wij vernemen, schonken H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana een gift aan bedoeld comité, waarmede de vorstelijke personen blijk gaven met deze actie te sympathiseeren. HET GEMENGD ZWEMMEN TE RIJSWIJK. Verdachten van rechtsvervolging ontslagen. De Haagsche rechtbank heeft gisteren in hooger beroep uitspraak gedaan in de zaken tegen de besturen van de Rijswijksche Zwem- vereeniging en van de zwemvereeniging „Clubhuis te Werve", die in strijd met art. 146 k. van de algemeene politieverordening van Rijswijk gelegenheid hadden gegeven tot gemengd zwemmen, terwijl aan laatstge noemd bestuur nog ten laste was gelegd, dat in het zwembad twee personen van het zelfde geslacht van een voor één persoon be stemde kleedgelegenheid tegelijkertijd had den gebruik gemaakt. De rechtbank heeft overeenkomstig de uitspraak van den kantonrechter alle ver dachten van rechtsvervolging ontslagen. Ontdekking bij pakhuisverbou- icing te Batavia. Bij de verbouwing van een pak huis in de benedenstad te Batavia tot museum „Oud-Batavia", waarbij toezicht wordt gehouden door den oudheidkundigen dienst, zijn eeni- ge zeer belangrijke vondsten gedaan In een tweetal graven, welke te voren niet door de commissie van onderzoek waren geopend, heeft men nl. belangrijke fragmenten ge vonden van grafzerken met inscrip tie. Thans wordt, aldus de N.R.Crt. een onderzoek ingesteld in hoeverre zekerheid is te verkrijgen, of deze zerken inderdaad op de graven lagen waarop zij oorspronkelijk thuishoor den. Zoo deze zekerheid is verkre gen, zal dan tevens de plaats be paald zijn waar het graf van J. Pzn. Coen zich bevindt. De wichelroedeloopster doet in teressante vondsten. De wichelroedeloopster, mevrouw N. Klein- Sprokkelhorst uit Zeist, heeft Woensdagmid dag, van omstreeks half twee tot half zes in het bijzijn van autoriteiten gezocht naar de ligging van een aantal onderaardsche gan gen, die in verbinding staan met den burcht van de graven van Zutfen, kerken en kloosters. Zij stelde de aanwezigheid vast van tal van onderaardsche gangen in Zutphen. Zeer merkwaardig waren de resultaten in de St. Walburgkerk, waar zij den grafkelder aan wees, waar graaf Otto in de twaalfde eeuw is bijgezet. Volgens overleveringen zou deze grafkelder zijn op de scheiding van het schip en het kruis der kerk. De wichelroede wees echter als plaats den zuidwesthoek aan. De diepte zou ongeveer 3Sy2 meter bedragen. Het is een plek, waar vele grafsteenen liggen Volgens een in de kerk aanwezige kaart, ook het graf van den heer Op ten Noort zou zijn, die in 1681 daar ter ruste werd gelegd. Zon der dat dit de wichelroedeloopster bekend was, wees zij nauwkeurig het graf van de zen Zutfenschen burger uit de zeventiende eeuw aan. Een andere belangwekkende vondst was die van de fundamenten van den burcht der graven van Zutfen op het 's-Gravenhof al daar. DOKTER VOORWAARDELIJK VEROOR DEELD. Verkeerde injectie. De Raad van Justitie te Batavia heeft Dr. G. van het Catharina Hospitaal te Kisaran, die bij vergissing een inlandschen patiënt een verkeerde injectie gaf welke was gereed gemaakt door een inheemschen verpleger, waardoor de patiënt stierf, veroordeeld tot twee maanden hechtenis voorwaardelijk, met een proeftijd van twee jaar. Gisterochtend te 5 uur zijn, naar de N.R.Crt. in de duisternis door een locomotief van de Semarang- Cheribon-Stoomtram-mij. drie in landers overreden, die op den spoor baan lagen te slapen. Zij werden alle drie gedood. Meeste leden voorstanders van het houden der spelen te Tokio. De 35e bijeenkomst van het internationaal Olympisch Comité is gisteren in het fraai versierde opera-gebouw te Caïro door ko ning Faroek van Egypte geopend. Op deze bijeenkomst, die een grootsche demonstratie voor de Olympische idee werd, waren I.O.C. leden, van 21 verschillende landen aanwezig. Indien men het oor in dit inter nationale milieu te luisteren legt, wordt het duidelijk, dat de meeste leden van het I.O.C. voorstanders zijn van de organisatie der Olympi sche spelen te Tokio. Graaf de Baillet Latour, president van het I.O.C. hee?t een telegram van den bur gemeester van Tokio ontvangen, waarin wordt verklaard, dat de burgers van de hoofdstad van Japan alles doen ten einde de spelen van 1940 te doen slagen. Het hoofd van de .Tapansche delegatie, prof. Kano legde een verklaring af, waarin hij duidelijk liet uitkomen, dat het I.O.C. zelfmoord zou plegen, indien dit college zou besluiten de spelen van 1940 Tokio af te nemen. Indien het I.O.C. haar belofte niet zou nakomen, zal geen land ter wereld meer in staat zijn in de toekomst de spe len te organiseeren. Prof. Kano merkte nog op, dat de zomer spelen het koste wat het kost, in ieder ge val te Tokio zullen moeten worden gehou den. Het I.O.C. zal de voorbereidingen door Japan ten aanzien van de winterspelen ge troffen, nader bestudeeren. RADIO FEUILLETON. DOOR 6. „In Kapoo zal het beter zijn," troostte Pax. „Werkelijk? Ik hoop het." Zij deed alsof zfl hem paseeren wilde, maar een seconde lang bleef hij haar in den weg staan. „Mag ik U daar komen bezoeken?" vroeg hij. Z(jn stem was volkomen rustig, klonk zelfs onverschillig, en hij deed een pas terzijde onder het spreken. Maar Claire maakte niet dadelijk van de gelegenheid gebruik om naar binnen te gaan. Zij antwoordde hem met een kalmte, die niet onder deed voor de zijne. „Ik geloof, dat het jammer van Uw tijd zou zijn." Zij wendde het hoofd af. „Ik zie er niet veel nut in een dergelijke vraag te beant woorden," zei ze langzaam. Hij wierp zijn sigaret weg. „Wilt U daar mee zeggen, dat ik het op eigen risico doe?" vroeg hij. Zij boog het hoofd. „Dat zou zeker het geval zijn." Hij maakte een lichte buiging. „Ik neem graag dat risico op mij," zei hij. „Wel, ik heb U gewaarschuwd, nietwaar?" zei ze met een flauwen glimlach. „Dank U," zei Pax. „U heeft gedaan juist wat ik wenschte dat U doen zou." „Wat bedoelt U daarmee?" vroeg Claire. Maar Pax antwoordde niet. Hij noodigde haar met een hoffelijk gebaar uit naar bin nen te gaan en volgde haar naar de danszaal. HOOFDSTUK IV. Het Clubbal. Het club-bal was, als zoovele anderen, voor slechts weinigen een werkelijk genoe gen, voor de meerderheid een koortsachtige tijdpasseering. Vele paren bleven meerdere dansen met elkaar doordansen, omdat dit gemakkelijker was dan van partner te verwisselen. Maar één paar was er, dat den geheelen avond steeds bleef dansen, of onder een dans samen bleven zitten. Het was de eerste maal, dat zij dit deden en er was vermetele durf in Yvonne's optreden, terwijl Chris een uitda gende houding aannam, ofschoon zij voor het oog onbevangen en zorgeloos praatten en lachten. Nu en dan verdwenen zij uit de balzaal en niemand wist, waar ze waren, maar zij ver schenen altijd weer juist op het oogenblik, dat de wenkbrauwen vragend omhoog werden getrokken en allerlei praatjes de ronde gin gen doen. Yvonne was nooit mooier geweest dan dien avond. Haar warme, donkere schoonheid was bijna Oostersch, alsof ze iets van de Indische zon in haar wezen had opge nomen. Op haar scheen de steeds toenemen de hitte geen invloed te hebben, integendeel, haar levenslust was steeds opbruisender. En Chris Markham, die met ieder ander gezucht zou hebben onder de verstikkende hitte, had iets van haar vitaliteit overgenomen en schit terde met trotsche mannelijkheid. Misschien had ook zijn onderhoud met Pax hem tot op standigheid opgezweept, want hij was roeke loos vast besloten om den beker van verbo den geluk tot den bodem te ledigen, alvorens deze hem ontrukt zou worden. Wat hem ook aandreef, hij was in een hoogst onverantwoordelijke stemming dien avond, en hg en Yvonne lachten de geheele wereld openlijk uit. Mevrouw Risborough, de kolonelsvrouw, die ook aanwezig was, gaf geen uitdrukking aan haar gevoelens, maar bekeek het j nge paar, alsof zij hun samen zijn betreurde, en zij was bijzonder vrien delijk voor Claire, wier opvallende bleekheid aan de ondragelijke hitte werd toegeschreven. Claire danste dien avond in het geheel niet. Zij zat in een rustig hoekje en sloeg de vroolijkheid gade met een ondoorgrondelijke uitdrukking in haar diepe, grijze ocgen. De meesten gingen haar v ■orbij zonder haar op te merken, zoo stil en weinig oovallend was haar verschijning. Chris zag haar, toen de avond reeds ten einde liep. „Wat moet je schoonzuster mij haten! Ik voel een ijzige kouc'e van haar uit gaan telkens als ik n haar nabijheid kom." „Dat moet je op prijs stUlen," zei Yvonne. „Ik wilde maar, dat ik zoo'n kouden stroom kon voelen." Hij bracht haar naar een der deuren, die naar buiten leidden. „Ga mee naar buiten en ik zal een glas sorbet voor je halen. Men zou niet gelooven, dat je last van de warmte hebt, je laat er niets van blijken." „Ik laat nooit iets blijken," lachte Yvonne, terwijl haar donkere oogen en roode lippen hem schenen te bespotten. ,Daar houd ik niet van." Hij trok haar de duisternis in. „Dat be wonder ik zoo zeer in je," verklaarde hij. „Je zou blijven doorspelen zelfs al stond Rome in brand." „Zelfs met kapitein Packersley achter mij. gereed om mij in de vlammen of voor de leeuwen te werpen,' lachte Yvonne. „Zie je hem niet den Romeinschen bijldrager bij de arena staan om je met een speer terug te drijven als je eenige neiging toonde om een anderen weg te gaan, dan je voorge schreven was?" „O, laat Pax loopen," zei Chris met plotse linge woede. „Zoo denk ik er ook over," zei Yvonne met een onderdrukten geeuw, „maar het schijnt niet te helpen. Maar daarom niet getreurd. Misschien komt hij er een dezer dagen nog eens terecht door andere invloeden dan onze wenschen." „Hij is een goede kerel," zei Chris met plot seling berouw. „Waarom hem er in te mengen?" „Mijn beste Chris," zei Yvonne, „ik zou er niet over denken hem in mijn zaken te men gen, evenmin als mijn vereerden echtgenoot. Ze zijn beiden evenzeer geneigd om onge vraagd op te duiken op plaatsen waar ze niet thuis hooren. Heb je dat nooit opgemerkt Vanavond, bijvoorbeeld!" Ze lachte ondeugend. „Geef mij een sigaret als een goede jongen en steek die eerst aan, dat is minder moeite." „Wat heeft hij vanavond misdaan?" vroeg Chris, terwijl hij aan haar verzoek voldeed. Yvonne wachtte tot hij de brandende sigaret tusschen haar lippen stak, gaf hem een tikje op zijn wang en inhaleerde met diepe teugen de rook van haar sigaret. „Dat is heerlijk, Chris." Tegelijkertijd blies zij den rook recht in zijn gezicht, toen hij zich over haar boog. „Hij heeft nog niets gedaan mijn Romein- sche bijldrager maar ik heb het gevoel, dat hij het gedaan zou hebben, als hij de kans kreeg. Zij zijn het eens, weet je." „Wie zijn het eens?" vroeg Chris. Ze lachte hem toe. „Wees niet zoo streng! Wat doet het er eigenlijk toe? Ze kunnen het onvermijdelijke niet afwenden, geen van beiden. Het amuseert mij alleen om het hen te zien probeeren." Hij boog zich dieper over haar. „Yvonne, wat bedoel je?" Ze lachte zacht. „Ik zie de grappige zijde van de dingen, dat is alles. Ze zijn precies als kinderen die in allen ernst de stofjes die in den zonneschijn dansen, trachten te vangen. Wij zijn natuurlijk de stofje. Ik hoop dat mijn poëtische vergelijking je goedkeuring weg draagt". „Ik voel mij wel wat gewichtiger dan een stofje", zei Chris. Zij trok met welbehagen aan haar sigaret. „Natuurlijk. Maar belangrijk of niet, je bent ZATERDAG 13 MAART 1938. Hilversum I. 1875 en 415,5 m. VARAUitzending. 10.0010.20 v.m. ea 7.308.00 VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Uitzending voor Arbeiders in de Continu bedrijven. 12.001.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Filmpraatje. 2.15 Tenor en piano. In de pauze: gramofoonplaten. 2.45 Amateurs-uitzending. 3.15 Schaakpraatje. 3.30 Het Residentieorkest en solist. 4.30 „Problemen bij de waardeering van beel dende kunst", causerie. 4.50 Gramofoonmuziek. 5.00 Het Residentie-orkest. 5.40 Literaire causerie. 6.00 Orgelspel en zang. 6.30 Groningsche uitzending. 7.00 Filmland. 7.30 Bijbelvertellingen. 8.00 Herhaling SOS-Berichten. 8.03 Berichten ANP, VARA-Varia. 8.15 Bonte Avond. 9.00 Declamatie. 9.15 „En nu ...Oké"! 10.30 Berichten ANP. 10.35 Programma-aankondiging. 10.40 Orgelspel. 11.00 Baskisch programma. 11,3012.00 Gramofoonmuziek. Hilversum H. 301,5 m. KRO-Uitzending. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Melodisten, zang en gramofoon muziek. 2.00 Voor de rijpere jeugd 2.30 KRO-orkest. 3.00 Kinderuurtje. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.10 KRO-orkest. 4.55 Gramofoonmuziek. 5.05 Vervolg concert. 5.45 KRO-Nachtegaaltjes. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Berichten. 7.15 Juridische lezing. 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 Meditatie met muzikale omlijsting. 8.35 Koninklijke Militaire Kapel, KRO orkest en KRO-Melodisten. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Filmpraatje. 10.5512.00 Gramofoonmuziek. maar een stofje in het groote wereldgebeuren. Dus waarom zou je het leven zoo ernstig op nemen?" „Ben je nooit ernstig?" vroeg Chris. Zij schudde het hoofd. „Nooit. Dat is de grootste fout van de menschheid. Wat is het nut van ernstig zijn? Dan kan men niet ge nieten." Chris lachte. „Wat een onomstootelijke waarheid! En de wereld is vol ernstige men- schen." „Die hun best doen om het voor iedereen te bederven," zei Yvonne. „Ik kan zulke men- schen niet uitstaan. Hoe staat het met het ijs dat je mij beloofd hebt?" „Ik zal het halen," zei Chris. „Maar je bent zoo mooi, dat ik je geen oogenblik missen kan." „Wat ben je openhartig!" zei Yvonne. „Je kunt mij niet eens zien." „Ik ken en aanbid elke lijn van je gestalte!" fluisterde hij haar hartstochtelijk toe. Ze beantwoordde zijn verklaring met een lach. „Lieve Chris, je hebt koorts. Je moet naar bed. Ga naar huis en neem kinine en geef den bijldrager ook een dosis." „Yvonne, lach niet. Om 's hemelswil, Yvonne!" Zijn gezicht was vlak bij het hare, maar zij ontweek hem met een wending van haar slanken hals. „Wees niet dwaas," lachte ze. Tk blijf verstandig. Ga nu de beloofde sorbet 4 alen en doe er wat cognac in. Je krijgt er ook wat van, als het glas tenminste groot genoeg is." Hij sloeg zijn arm om haar heen, en zonk naast haar op zijn knieën. „Yvonne," smeekte hij heesch. „Speel niet met mij. Ik meen het in heiligen ernst." „Ga weg!" zei Yvonne. „Ik heb je juist ver teld ik verafschuw ernstige menschen." „Verafschuw je mij?" vroeg hij. „Vraag niet zulke dwaze dingen!" zei Yvonne. „Straks wil je nog weten of ik van je houd." (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 7