voor Duitsch geweld Volksstemming uitgesteld Schuschnigg afgetreden DAGBLAD VOOR DEN'HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Italiaansche pers tevreden Duitsche troepen rukken Oostenrijk binnen Himmler te Weenen De reactie in Tsjecho-Slowakije REIST PER WACO KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) ZATERDAG 12 M A A R T 1938 66e JAARG. No. 8256 q seiss inquart De macht geheel in handen der Nazi's! schuschnigg De toestand te Innsbruck De toestand te Salzburg Nieuwe regeering van Tirol Sciss Inquart bondskanselier „Zendt ons troepen" De Duitsche geheime raad bijeen Duitsche troepen rukken Oostenrijk binnen Schuschnigg onder bewaking De nieuwe regeering Ministers vluchten Dc „Embden" full speed naar huis Hitiers Italiaansche reis niet uitgesteld? EERBERICHT HELDERSCHE COURANT Uitgave der Ultg.-MtJ. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder Oostenrijk zwicht Gisteravond te 19.45 deelde de Oostenrijksche Bonds kanselier Schuschnigg mede, dat hij aftrad. Hij nam af scheid van het Oostenrijksche volk en gaf in bewogen be woordingen een uiteenzetting van de gebeurtenissen. Hij deelde mede, dat de Duitsche regeering in een ultimatum zijn aftreden en de vorming van een nieuwe regeering vol gens de voorstellen van Berlijn had geëischt. Indien dat ultimatum niet was ingewilligd, zouden de Duitsche troe pen bevel hebben gekregen, Oostenrijk binnen te rukken. Deze tragische gebeurtenis, welke een einde maakte aan den door Dolfuss begonnen en door Schuschnigg voortgezetten strijd voor Oostenrijks onafhankelijkheid, was het gevolg van een steeds sterker wordende druk uit Berlijn, waar men zich krachtig verzette tegen de door Schuschnigg uitgeschreven volksstemming. Beeds in den nacht van Donderdag op Vrijdag begon nen Duitsche troepen in de richting der Oostenrijksche grens op te marcheeren en den geheelen dag hielden deze troepenbewegingen aan. Ondertusschen had Hitier een ultimatum doen over handigen, dat een uitstel der volksstemming eischte, welk ultimatum eenige uren later werd gevolgd door een twee de, meer verstrekkende eisch, luidende: 1. Schuschnigg moet aftreden en worden ver vangen door Seyss Inquart, 2. het nieuwe kabinet moet voor twee derden uit nationaal-socialisten bestaan, 3. het Oostenrijksche legioen moet weer in Oos tenrijk worden toegelaten. 4. het Oostenrijksche legioen moet tot taak hebben de orde in de hoofdstad te handhaven, 5. de nationaal-socialistische partij moet weer in haar geheel worden toegelaten. Deze zware eischen, die vergezeld gingen van een niet te miskennen bedreiging, waren voor Schuschnigg aanlei ding om zijn ambt neer te leggen en de volksstemming uit te stellen. In een hartstochtelijke radiorede stelde Schuschnigg zijn volk met dit besluit in kennis. Met kracht kwam hij op tegen de van Duitsche zijde verspreide geruchten, dat arbeidersöniusten zouden zijn uitgebroken, dat stroomen bloeds gevloeid zouden heb ben, dat de regeering den toestand niet meester was en dat zij uit eigen kracht geen orde zou hebben kunnen scheppen. Hij heette dit van a tot z gelogen. De bondspresident zeide hij, heeft mij op dracht gegeven het Oostenrijksche volk me de te deelen, dat wij voor geweld wijken. Mij hebben, aangezien wij tot geen prijs, ook niet in dit ernstige oogenblik, Duitsch bloed willen vergieten, onze weermacht op dracht gegeven in geval van het binnen rukken van troepen zonder tegenstand te bieden, terug te trekken en de beslissingen van de komende uren af te wachten. De hondsnresident heeft generaal der in fanterie. Schilkawsky, belast met het bevel over de weermacht. Hij zal verdere opdrachten aan de weer macht gevevi. Ik neem op dit oogenblik af scheid van het Oostenrijksche volk met een Duitsch woord en een hartewensch „God be^cherme Oostenrijk." Deze radiorede was voor de Oostenrijk sche Nazi's het sein om de macht in han den te nemen. Deze minderheid die ongetwijfeld bij de volksstemming een groot échec zou hebben geleden stak onmiddellijk de kop op. In Graz, dat hot aanzien had van een legerkamp, veroorzaakte het bericht dat de volkstemming was uitgesteld een groote na tionaal-socialistische demonstratie. Fakkeloptochten werden georganiseerd en de troepen, welke ter bewaking waren samengetrokken, verbroederden zich met de manifesteerende bevolking. Naar T.inz waren tegen middernacht onge veer vijftigduizend nationaal-socialisten op gemarcheerd. Op het stadhuis was een groote hakenkruisvlag geheschen. Gouwleider Wol kerdof heeft het woord gevoerd en maande aan tot kalmte en bezonnenheid. Hij ver zocht vervolgens zijn hoorders geen wraak te nemen op hun onderdrukkers. In volmaakte rust hebben de nationaal- socialisten hier de macht overgenomen. In de late avonduren werd de zetel van de re geering van het land Tirol bezet, de leiding van de Tiroler nationaal-socialisten nam de loopende zaken in handen, evenals alle staatsbedrijven en de leiding van het va- derlandsche front. Overal in Tirol heeft de bevolking zijn vreugde geuit, van alle raadhuizen waait thans de hakenkruisvlag. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag wer den alle openbare gebouwen door de na tionaal-socialisten bezet. Te middernacht be gonnen alle klokken een uur lang te luiden, om uiting te geven aan de vreugde van het volk. De eerste auto's uit Duitschland, welke na het openstellen van de grens de stad bin nenreden, werden stormachtig begroet. Na middernacht werd medegedeeld, dat in Tirol een nieuwe regeering was gevormd. Als stadhouder staat aan het hoofd van deze regeering Dr. Knoepfler, advocaat te Inns bruck. Tot directeur van de veiligheid is be noemd de standartqnfuehrer der s.S. Fleiss, terwijl dr. Franzelin, de vroegere plaatsver vangende gouwleider van Tirol werd be noemd tot politie-president. Allen zijn lid van de nationaal-socialistische beweging. President Miklas schijnt zich tot het eind verzet te hebben tegen het aftreden van Schuschnigg en men vreesde zelfs, dat zijn hardnekkigheid voor Duitschland aanlei ding zou zijn om ook het laatste restje, dat nog van Oostenrijks onafhankelijkheid is overgebleven, te vernietigen. Doordat de radiozenders later op den avond door Nazi's waren bezet, kon de vastberaden houding van Miklas geen in vloed meer hebben op de ontwikkeling der dingen, zoodat hij, blijkbaar de gevolgen van een te sterk verzet vreezend, den Oosten rijksche nationaal-socialist Seyss Inquart tot bondskanselier benoemde. Deze zond toen aan Hitier het volgende telegram: „De voorloopige Oostenrijksche regeering, die na het aftreden der regeering Schusch nigg, het als haar taak beschouwt de rust en orde in Oostenrijk te herstellen, richt tot de Duitsche regeering het dringende verzoek haar in haar taak te steunen en haar te helpen bloedvergieten te verhinderen. Te dien einde verzoekt zij de Duitsche re geering zoo spoedig mogelijk Duitsche troe pen te zenden. w.g. Seyss Inquart." De Duitsche geheime raad vergaderde on dertusschen permanent en beraadslaagde over het verzoek van Seyss Inquart troe pen te zenden. Volgens een bericht van het Duitsche Nieuws Bureau uit Linz zijn aldaar van de grens berichten ontvangen, dat Rijks- duitsche troepen, overeenkomstig den wensch der Oostenrijksche regeering op verscheiden plaatsen de grens hebben overschreden. De Duitsche troepen zijn om 11 uur gis teravond Rohrbach (Opper-Oostenrijk), ge passeerd. Deze berichten werden aanvankelijk ten stelligste door Berlijn tegengesproken. Hedenochtend kwam echter de bevestiging der oorspronkelijke geruchten in den vorm van een artikel in „Voelkische" die schrijft: „Niettegenstaande de ontkenning, is het waar dat de Duitsche troepen Oostenrijk zijn binnengerukt. Onze Oostenrijksche broeders begroetten met geestdrift de Duit sche troepen. Het is geen marsch in een vreemd land, doch het lijkt meer op terug keer in een vaderland, dat verloren ge raakt was." Duitsche vliegtuigen boven Weenen. Volgens berichten uit gezaghebbende bron, welke gisteravond te Londen zijn ont vangen, hebben Duitsche vliegtuigen 's avonds boven Weenen gevlogen. Het schijnt, dat Schuschnigg en andere leden van zijn regeering, zich nog steeds in de bondskanselarij bevinden, waar zij bewaakt worden door politie en stormtroe pen. De nationaal-socialisten nemen stelsel matig alle openbare bestuursfuncties in handen. Burgemeesters en andere over heidspersonen worden afgezet, en onmid dellijk door nationaal-socialisten vervan gen. De Weensche radio heeft de volgende na men bekend gemaakt van leden der nieuwe regeering: Bondskanselier Seyss Inquart, vice-kanselier GlaiseHorstenau en buiten- landsclie zaken. Wilhelm Voist. Voorts hebben in deze regeering zitting: Franz Hueber, als minister van Justitie, Prof. Menghin als minister van onderwijs, Dr. Jury als minister van sociale voorzorg Rudolf Neenmayer als min. van financiën Reinthaler als minister van landboow, Fischboeck als minister van handel en verkeer. De portefeuille voor de landsverdediging is eveneens in handen van Seyss Inquart, met den vroegerern leider der politie Sku- bel als staatssecretaris. Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat de oudministers Zernatto en Stockinger gisteravond te Bratislava zijn aangekomen. Talrijke journalisten, die lid waren van het Vaderlandsche front zijn eveneens naar Bra tislava gevlucht. Te Praag wordt uit Weenen vernomen, dat burgemeester Schmitz is gearresteerd, evenals de leiders van het Vaderlandsche front, die zouden zijn opgesloten in de po litie-gevangenis. Ook mevrouw Dollfuss gevlucht. Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat de weduwe van kanselier Dollfuss met haar beide kinderen Oostenrijk heeft verla ten. Men geeft evenwel geen plaats op waarheen zij zou zijn gevlucht. Ook Schuschnigg uit het land? Zernatto, de secretaris-generaal van het Vaderlandsche front en lid van de afgetre den Oostenrijksche regeering is uit Weenen te Bratislava aangekomen. Hedenochtend vroeg zal hij naar Boedapest vertrekken. Het verluidt, dat ook Schuschnigg Bratis lava zal passeeren. PER VLIEGTUIG UIT MUNCHEN. Rijksleider Himmler, de chef der Duitsche Staatspolitie, is hedenochtend om vijf uur per vliegtuig uit München te Weenen aan gekomen. „Nationaal-socialisme de oplos sing voor Oostenrijk." Op goed zichtbare plaatsen en met groo te opschriften geven de Italiaansche bladen uitvoerige berichten van hun Ween sche correspondenten, waarin tot in bijzon derheden de gebeurtenissen der laatste 24 uur geschetst worden. Waren de bladen aan vankelijk zeer terughoudend in hun com mentaren en bepaalden zij zich er toe de moeilijkheden der beide Oostenrijksche par tijen uiteen te zetten, later spraken zij dui delijker taal. „Nationaal-socialistische op lossing." De Italiaansche pers begroet thans de vor ming van een nationaal-socialistische regee ring in Oostenrijk als de „nationaal-socialis tische oplossing." De Messagero schrijft dat de groote be toogingen in Weenen onmiddellijk na het bekend worden van het aftreden van Schuschnigg, erop wijzen wat het Oosten rijksche volk eigenlijk verlangde en dat 't zijn moreel en politiek evenwicht vindt in een ideale beweging, welke niet bleek tp<ren te houden. Italië heeft een absoluut objec tieve houding aangenomen en zich ont houden van iedere inmenging in de bin- nenlandsche aangelegenheden van Oosten rijk. Italië heeft den loop der geschiedenis niet willen tegenhouden. Het ziet in de huidige gebeurtenissen in Oostenrijk de oplossing voor den binnenlandschen toe stand. Men blijft kalm. Alle mobili satiegeruchten tegengesproken. Checho-Slowakij e, dat zoo nauw bij de Oostenrijksche gebeurtenissen is betrokken, volgt deze met pijnlijke aandacht. Hoewel politieke kringen den toestand zeer ernstig achten, bewaren zij hun kalmte. Gezien de internationale toestand, die Duitschland heeft geschapen, is de kwestie die Praag uit sluitend bezig houdt: Wat zullen de groote mogendheden doen? In afwachting daarvan blijft men koelbloedig en vermijdt alles, wat de atmosfeer in het land zou kunnen ver troebelen. De ministerraad bijeen. Zoodra minister-president Hodza had ver nomen wat er gaande was, heeft hij het ka binet bijeengeroepen. De ministers zijn zeer lang bijeengebleven, en stond de president voortdurend in verbinding met Ccechischa legaties in het buitenland. Na de rede, die Hodza onlangs gehouden heeft over de bui- tenlandsche politiek, volhardt de regeering in haar houding van voorzichtigheid, volle dig gesteund door de openbare meening. Geen mobilisatie. Alle geruchten door buitenlandsche bureaux verspreid over een te verwachten mobilisatie van het leger, worden officieel tegengespro ken. Van Korfoe naar Kiel. De Duitsche kruiser Emden, welke tien dagen bij Korfoe zou blijven liggen, is gister avond im allerijl vertrokken. Het schip heeft opdracht gekregen naar Kiel terug te keeren. Geruchten tegengesproken. In gezaghebbende kringen worden ten stelligste de geruchten tegengesproken vol gens welke de reis van Hitier naar Italië uitgesteld zou worden. DE BILT SEINT: Verwachting: Meest zwakke wind van Noord via Oost naar Zuidoost ruimend, och tendnevel, later helder tot licht bewolkt, droog weer, koude ochtend, overdag zelf de temperatuur. Verdere vooruitzichten: Zonnig, doch schraal voorjaarswaar. door geheel West-Friesland naar Den Hel der, Wieitingermeer en Amsterdam. VLUG. VEILIG GOEDKOOP. Verwarmde wagens.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 1