Met de „Hendrik" in de Straat Jtqejtvda, Het blijft druk met convoyeeren De „Hendrik" wordt bij-„geschminckt" Woensdag 16 Maart 1938 Tweede Blad Een sleepboot ging voorbij Reisplan van de „Java" Het a*s+ 40-jarig regeeringsjubileum van H* M* de Koningin Meester van Hoek 75 jaar De andere kant burgerlijke Stand van Den Helder Vlug en goed vervoer gaat samen per „ESONA" De schrijver Gullbrandson heeft bij het kiezen van den naam van zijn boek „Winden Waaien om de rotsen", vast en zeker aan Gibraltar gedacht. De verzuchting „Het daghet in het Oosten" wordt de klacht „Het waait jiit het Oosten". Ten einde raad wordt de officier, belast met het weer-journaal en weerberichten, aan het werk gezet om weerkaarten te produ- ceeren, want u weet als het mooi weer is en je gaat dan zooiets doen, komt er vast slecht weer. Dus wellicht dit keer eens het omge keerde en mooi weer. De barometer staat hoog, om te bewijzen, dat het ook dan hard waaien kan. De bak als barometer. We hebben echter aan boord nog een veel betere barometer, dat is de bak. oftewel het voorschip. Bij mooi zonnig weer, neemt Jan maat in den rusttijd een zonnebad, maar zoo dra is het mis met weer en zee of de bak is eenzaam en verlaten. Alleen de zware toren van het 24 cm kanon, af en toe „be-shampoot" met schuimend zeewater, is op zijn post en staart dreigend naar voren. De kleine trawlers die wij passeeren, nemen water over. De rookpluim van de „Hendrik" drijft als een grauwig zwart lint over het woelige water van de Straat. Non-stop convoyeeren. De „Hendrik" vaart van het Oosten naar het Westen en omgekeerd, want de roep der Nederlandsche koopvaarders om convooy is niet uit de aether. Ook zij hebben te kampen met harden wind, want het uur waarop zij verwacht worden, wordt dikwijls verlaat. Den 26ste Februari j.1. was iets als een non-stop rit. Zeven schepen worden dien dag geconvoyeerd. Nauwelijks heeft de ochtendschemering den oostelijken hemel in een rose en violet ge kleurde ochtendjurk gestoken of de Neder landsche driekleur wordt verkend aan den hoogen mast van de „Simanloer" (S.M.N.). Later op den morgen komt de tanker „Erima" (N.I.T.), volgeladen met het vloei bare goud der aarde en in den middag ver rijst boven den horizon de zwarte romp en gele schoorsteen; juist, dat is dus blijkbaar de „Poelau Roebiah" van de „Nederland", die verwacht wordt. Aan dek zien we een massa Javanen, dik in de wollen dassen en natuur lijk een dikke ijsmuts op; ditmaal eens niet als teeken van welstand (een welgestelde In lander loopt in de tropen met een ijsmuts) maar tegen de kou. Het is de Inlandsche crew voor het s.s. „Tegelberg", dat eerstdaags zijn maiden-trip naar den „Gordel van smaragd" zal maken. In den laten avond en den nacht flikkeren de seinlampen: „What ship?" „City of London" is het antwoord. „Thank you", die moeten we dus niet heb ben. Het herhaalt zich nog enkele malen, maar het duurt niet lang of de groene en roode oogen van de „Stad Amsterdam" (Hal- cyan), „Saturnus" (K.N.S.M.), „Aagtekerk" (V.N.S.) en „Agamemnon" (K.N.S.M.), lich ten in het nachtelijk duister op als de vurige oogen van een kater. De nacht is al weer gevorderd als de don kere rompen en de spaarzame lichten weg glijden in het duister. „HollandBelgië" op de „Hendrik". Zondag 27 Februari, de groote dag van de match HollandBelgië, een welkome afleiding. Op het critieke moment begint1 één van de gewichtigste onderdeelen van het radiotoestel een sitdown-staking en de algemeene teleurstelling is groot. Geen nood, de ontvangers van het scheeps- station doen het uitstekend en op groote borden wordt het verloop van den strijd aangekondigd. Naast Han Hollander, wordt de heer Vogt met een hoera-tje be groet, als hij de „Hendrik" in de Straat een goede ontvangst toewenscht. Bravo. Nederland vergeet ons dus niet! Het voelbalspel is zeer populair aan boord. Hebben wij laatst hier in Gibraltar Engeland verslagen? Het was de Eng. destroyer „Boadicea" maar, hoor! En hebben wij niet het onvolprezen voetbalspel aan boord, door de K.N.S.M. als geschenk aangeboden voor de convoyeerende schepen? Als de lieer Herberts ons eens zag spelen op dat bord, ik Boven: de „Hendrik" wordt geschminkt. Beneden: Een gezonde geest in een gezond lichaam. De dagelijksche oefening. maak me sterk, dat we heel wat plaatsen in het Nationale team zouden veroveren. Al was het alleen maar om het geweldige enthousias me en gebrul, waarmede dit spel gestreden wordt en om het aantal doelpunten, dat in record-tijd gescoord wordt. Maar met nog grooter gejuich worden de Nederlandsche doelpunten begroet als de stand op het bord wordt veranderd in 42, 52. Smit krijgt van Janmaat een extra- hoeratje. Sleepboot „Oostzee" passeert. Den volgenden dag zullen wij hem dan toch eindelijk hebben. Wie, vraagt u zich af? Neen, niet de vliegende Hollander, maar een kruipende Hollander. Het is de sleepboot „Oostzee", met de hopper (een zand- of slib- zuiger, die zelf zijn lading door scharnierende bodemkleppen op diep water loslaat), de hop per „Adrianusz II". Weken geleden was dit koppel uit Algiers vertrokken en eiken dag vragen wij ons af, wanneer zouden die brave lieden toch eens komen. Maar daar is hij dan toch, het gaat met den Oostenwind in den rug hard, wel 5 of 6 mijl. Een ieder kijkt met ontzag naar de mannen van de sleepboot en runners op de hopper. Tjonge, dat moet met zoo'n bakkie door de Golf, diezelfde Golf waar wij stormweer had den, zoodat de stoelen krijgertje met elkaar speelden. Langzaam gaat het door de Straat. Aan het einde draaien wij toe en dicht gaat de sleep langs ons. Goede reis WAY, Goede reis, niet alleen de seinvlaggen zeggen het, neen de jongste lichtmatroos tot en met den commandant roepen het hen toe. Hier weet de marineman, dat dit de Holland- sche zeelui zijn, waar we trotsch op kunnen zijn. Een luid hoezee-geroep klinkt omlaag naar de kleine sleepboot. Goede reis, gij „Oostzee", gij „Witte Zee", „Poolzee" „Gele Zee", of hoe gij Nederlandsche sleepbooten ook heeten mag, breng steeds veilig hetgeen u is toe vertrouwd, over de oceanen. Geen afstand is u te groot, geen last te zwaar. De „Hendrik" wordt „opgeschminkt". Dien middag is er rust, goed te begrijpen, geen schip, maar de winden en de zee heb ben het toch heusch niet teere huidje van de „Hendrik" aardig bewerkt en hij smeekt als „Schoonmaakbeurt" aan boord van de Hertog Hendrik het ivare om wat rouge of te wel menie, en make-up. Wij zijn vlak bij Tanger-reede, daar zal het dus wel iets rustiger zijn en dan full- speed schilderen, „tjetten" in Marine-taal. Waarschijnlijk weet u wel, dat tegen wind in behangen lastig is. Maar met harden wind. en sloepjes, die dansen op de golven, valt zelfs ook tjetten buitenboord niet mee. Ik zie verscheidene jongens, die zich zelf even dik onder de tjet hebben gezet als het schip. Pak aan, over weinige uren is het weer anker-op. Laat de matrozen op de splinter-nieuwe Italiaansche krui sers „Garribaldi" en „Luigi di Savoia" zien, dat de Hollandsche matroos weet wat werken is. Op bezoek bg de Italiaansche kolonie. In den namiddag ontvangt onze Comman dant van den Italiaanschen admiraal de vrien delijke uitnoodiging om met eenige officieren en deel der bemanning op een Italiaansch feest te komen, dat de Italiaansche kolonie geeft. Er wordt een dankbaar gebruik van ge maakt. Ik zal m'n woordenboek maar mee nemen, zegt de bootsman. Dat is toch niet noodig, U bent toch op een 7% ets schooltje geweest, nou dan! Het was een opgewekt feest. Drie schepen in één convooi. Nog een paar dagen en wederom zijn 3 we ken convooidienst achter den rug. Er worden nog verschillende schepen geconvoyeerd, een maal drie in één reis, een aardig en interes sant gezicht, het zijn de „Kota Agoeng" (R.L.), de „Triton" (K.N.S.M.) en de „Stad Zaandam" (Halcyon). Keurig netjes gaat het in kiellinie door de Straat. Een stad in een haven. Zondagmorgen zal de verdiende rust in gaan. Waar blijft Hr. Ms. „Gelderland". Ha, daar komen zijn hooge masten in zicht, de „Hendrik" zoekt nu een ligplaats in de ha ven van Gibraltar, de kolenvoorraad is haast op en voor de volgende reis moet hij weer stampvol geladen worden. Zou er nog wel een plaatsje in de. haven zijn. Een groot deel van de Engelsche Home-fleet ligt binnen, de groote slagschepen, zooals „Rodney", „Nelson", „Rawaties", etc, ik tel 5 kruisers, 12 jagers, nog hulpschepen ook. In de stad, die niet groot kan zijn, op de rots is immers weinig plaats, is het stampvol. Die heele vloot is wel 20.000 man sterk, een stad in een haven. Den volgenden morgen laat Gibraltar zien, dat het een first-class basis is, daar doemen de rompen der slagschepen van de Middelland- sche Zeevloot op, begeleid door de kruisers, 3 divisies jagers, onderzeebooten. Vlag halfstok. Het is een grootsch marine-schouwspel. Waarom waaien de vlaggen half-stok? Al ras hooren wij de tijding van den ondergang van de „Baleares", de moderne 10.000 ton Franco-kruiser. Bij de redding van de dren kelingen, is 1 Engelsche matroos om het leven gekomen, 3 anderen gewond. Het waren opvarenden van de Engelsche jagers „Kem perfeit" en „Boreas", die toesnelden toen zij aan de kim, in de buurt van de regeerings- haven Cartagena een brandend schip zagen. De regeerings-vliegtuigen brachten het schip, dat door een der roode jagers was getorpe deerd, tot den ondergang. Voor Franco een gevoelig verlies. Kolen Iaden. Vandaag is het kolenladen. Telkens laat de kraan met een zware plof een zware plof een zwarte massa, in donkere wolken gehuld, op het dek vallen. Aan dek zie ik den schipper, vermomd als Pietermanknecht voorbij loopen. Het zal heel wat water kosten om het schip weer schoon te krijgen. Weer een zware plof, nog een honderd ton moeten wij laden, en dan is de „Hen drik" weer genoeg gevuld en heeft ge noeg, thans nog sluimerende kracht, voor drie volgende convooi-weken. Het reisplan van Hr. Ms. kruiser „Java", welke onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee L. F. Klaassen een reis zal maken van Den Helder naar Colombo, is als volgt: 4 Mei vertrek van Willemsoord, 8 Mei c.q. 9 Mei aan komst te Gibraltar, 1013 Mei konvooidienst in de Straat van Gibraltar, 13 Mei vertrek naar Napels, 1721 Mei verblijf te Napels, 21 Mei vertrek naar Alexandrië, 2530 Mei verblijf te Alexandrië, 30 Mei vertrek naar Aden, 47 Juni verblijf te Aden, 7 Juni ver trek naar Colombo, 15 Juni aankomst te Co lombo. vergadering wel te concludeeren viel, wat de K.S.K. in September a.s. hoopt te doen. In het kort komt het hierop neer, dat gedurende de feestweek (want een feest- we ek zal het wel worden) de drie straten op smaakvolle, min of meer luisterrijke wijze versierd zullen worden. Die versiering zal in hoofdzaak bestaan uit een specifieke Oranjeverlichting (lam pions), waartoe gebruik zal gemaakt worden van draadoverspanningen, welke de K.S.K. haar eigendom mag noemen. Op deze wijze, zoo luidt het voornemen, zal als het ware een dak van oranjelicht over de drie straten gelegd worden, het geen inderdaad een prachtig effect be looft te sorteeren. De verlichting hoopt men aan te vullen met wimpels, vlaggen, pieken, groen, bloemen e.d., zoodat een fraai geheel zal worden verkregen, welke niet alleen in den avond effect zal ma ken, doch het ook in het daglicht naar wensch zal „doen". Tot een definitief ontwerp van de versiering kon men uiteraard niet komen, niet alleen omdat op de meening van de niet aan wezige leden prijs gesteld wordt, maar ook omdat het geheel afhankelijk zal zijn van... de dubbeltjes! Het is welhaast overbodig er op te wijzen, dat voor een deugdelijke versiering een aardig bedrag gevoteerd zal moeten worden en het was dan ook vanzelfsprekend, dat het bestuur eveens met een ontwerp naar voren kwam, waarmede getracht kon worden de benoodigde pecuni^ bij elkaar te trommelen. In dit ver band volstaan wij met de mededeeling, dat be sloten werd om alle bewoners van de drie straten een circulaire te zenden, waarop een ieder verwacht wordt voor een bedrag in te teekenen. Het comité is vast besloten om in deze even actief op te treden als bij het huwe lijksfeest van Prinses Juliana en Prins Bern- hard het geval is geweest en wij voor ons mogen stellig nu reeds een beroep op de K.S. K.-ers doen om het sympathieke streven van de bestuursleden daadwerkelijk te steunen! Behalve de versiering zal natuurlijk m u- z i e k een factor van belang zijn om de feest vreugde te verhoogen. Ook te dien aanzien staan enkele ideeën op het programma, als een straatorkest, draaiorgels, een band op een wagen e.d., het geheel angevuld met „radio"- muziek. Tenslotte vermelden we nog van deze door den heer H. W. Zegel op zijn bekende wijze ge leide bijeenkomst, dat in October een voorstel van het bestuur tegemoet kan worden gezien om tot oprichting te komen van een K.S.K. - ve r e e n i g i n g, welker leden regelmatig con tributie zullen betalen om daarmede in de toe komst onkosten voor versieringen e.d. zooveel mogelijk te kunnen opvangen. Een en ander zal wel nader toegelicht worden op de eerst volgende vergadering van de K.S.K., welke ongetwijfeld binnen afzienbaren tijd belegd zal worden. Dat de opkomst dan grooter moge zijn dan gisteravond! „De binnenstad" mag en zal zich niet onbetuigd laten! Ofschoon het 40-jarig regeeringsjubi leum van H. M.-de Koningin eerst in September valt, is alom in den lande reeds te merken, dat aan dit heuglijk gebeuren festiviteiten zullen worden verbonden. Ook in onze stad zal men zich niet onbe tuigd laten, zooals men o.a. uit eenige berichten in deze courant heeft kunnen merken. Het spreekt vanzelf, dat met name de buurt- comités weer een belangrijke rol zullen spelen en in het bijzonder natuurlijk het comité, ge formeerd uit bewoners en zakenlieden van Koning-, Spoor- en Keizerstraat. De K.S.K. mag en zal zich in deze niet onbetuigd laten, dat ligt voor de hand. Dit werd welhaast zeker heid op de gisteravond door het bestuur van de K.S.K. in het Kegelhuis gehouden vergade ring, welke belegd was met het doel om voor- loopige plannen aan de leden voor te leggen. Nu was de opkomst van die leden niet schit terend, wat niet wegneemt, dat door mede- deelingen van het bestuur en via vragen uit de Gisteren vierde de heer J. van Hoek zijn 75sten verjaardag. Dat de krasse oude heer zich in een uitstekende gezondheid verheugt, zal ieder rechtgeaard jutter bekend zijn, want dagelijks ziet men hem nog naar zijn tuintje aan den Strooweg gaan. Bijna 40 jaren heeft hij zijn beste krachten gewijd aan het onder wijzen van de jeugd. Enkele jaren heeft hij als onderwijzer in Friesland gestaan, doch de laatste 50 jaren heeft hg zich verpand aan Hollands Noorden. En dat zijn werk wordt ge waardeerd, moge big ken uit de groote popula riteit, welke hg heeft. Vooral zijn boeiende ver halen en zijn prettigen verteltrant heeft bij menigeen aangename herinneringen gevestigd. Zelfs op zgn ouden dag kan hij nog geen af scheid nemen van zijn jeugdige vriendjes en vriendinnetjes. Tot vandaag heeft hij nog een werkzaam aandeel in het Speeltuinwerk, en zeer treffend hoorden wij nog dezer dagen, dat Meester v. Hoek en Speeltuin synoniem waren. Het bestuur dezer Vereeniging heeft hem gis teren dan ook vereerd met een zilveren gesp ter gelegenheid van zijn eerste lustrum als Eerelid. Moge hij ook nog den gouden gesp dragen. NEDERL. NATUURHISTORISCHE VEREENIGING. Afd. Den Helder. Wg vestigen de aandacht op de advertentie in dit nummer, waarin bekend gemaakt wordt, dat de vergadering van Vrjjdag 18 Maart a.s. niet doorgaat van 15 Maart 1938. BEVALLEN: A. Zeemande Waard, d.; J. EskesKramer, d.; J. ButPama, d OVERLEDEN: Y. A. Kuijper, (m.), 85 jaar; H. J. P. Nabben, (m.), 6 maanden. In ons overzicht van gisteren hebben we de mogelijkheid van een gewapende botsing, als gevolg van het gebeuren in Oostenrijk, van de hand gewezen. Die meening vond zgn bevestiging in de woorden, die den Britschen premier gesproken heeft, waarin hij wel, tusschen de regels door, zijn verontwaardi ging uitgesproken heeft over de wandaad van Duitschland, doch tevens gezegd heeft, dat oorlog niet mogelijk is, de landen zijn er niet klaar voor en het eenigste wat ze dus kun nen doen, nu het gevoel van onbehaaglijk heid stijgt in Europa, is: sterker en sneller bewapenen. Zoowel Engeland als Frankrijk hebben zich in dezen geest uitgesproken. De wapen fabrikanten zijn dus de eenigsten die van Hitler's „initiatief" profiteeren. De andere kant, dat is de kant van het voltrekken van dit drama, zonder dat er bloed gevloeid is. Natuurlijk, we zijn allen diep verontwaardigd over het onrecht, dat het Oostenrijksche volk is aange daan, maar we mogen toch niet verge ten, dat het proces, dat zich nu zoo b'ik- semsnel voltrokken heeft, later mis schien tot een bloedigen strijd aanlei ding had kunnen geven. Als Engeland en Frankrijk inderdaad in staat geweest zouden zijn, gewapend verzet te bieden, dan zou de gang van zaken anders ge weest zijn en was de „Anschlusz" naar alle waarschijnlijkheid de aanleiding ge weest tot een Europeeschen oorlog. Nu legt men zich bij de feiten neer. We hebben gisteren eveneens gewezen op het feit, dat Mussolini wel niet zoo ingeno men zou zijn met de daad van Duitschland, als hij heeft laten blijken. Ook die meening vinden we bevestigd in de verschillende pers stemmen. Triest is een Oostenrijksch-Duit- sche stad, die toegang geeft tot de Middel- landsche Zee. 't Is de vraag of de vriend schap tusschen Italië en Duitschland zoo innig zal blijven, als ze op het oogenblik is. Er zitten ook voor Italië nog genoeg geval len in het Duitsche avontuur. De Msbd. schreef in een artikel deze be hartigenswaardige waarheid: Een ding mogen zij, die zich blind staren enkel op de materieele zijde van bepaalde veranderingen en die zich laten meesleepen. door de uitingen van geestdrift, welke vol gens sommige, maar al te vaak eenzijdige en partijdige berichten, als het ware het zegel der „anctie zouden drukken op het nieuwe, dat geworden is, bedenken, namelijk: dat niet vrome fantasie, maar juist ware en klare werkelijksheidzin tot groote erken ning moet leiden, een erkenning, welke voor nu en altijd van primordiale praktische be- teekenis is en niet louter academische waar de heeft. En dat is deze: evenals in het leven der individuen een, zelfs herha^d, vallen niet behoeft te voeren tot een uiteindelijke on dergang, zoo zijn ook de accidenteele mis grepen van leiders en volken' niet een be letsel tot wederopstanding. Maar wel valt als een onveranderlijke wet matigheid vast te stellen, dat voor de leiding der volken geldt wat ook voor het individu geld: daar, waar de miskenning van be paalde moreele wetten tot een blijvend stel sel wordt verheven, waar gebroken wordt met geldige acoorden en gespeeld wordt met de rechten van anderen, waar de leuze wordt gehuldigd, dat voor het doel, dat men goed of begeerenswaardig acht, alle middelen ge oorloofd zijn, op den duur een tragische ver nietiging van gelukswaarden onvermijdelijk moet volgen. BIOSCOPEN: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: „Het witte wonderpaard" en „Ein Walzer aus Wien". Rialto, Spoorstraat, half 8: „Onder vreemde vlag" en „Fraulein Lilly", Witte BioscoopKoningstraat, half 8: „De geheime code". Heden. Bovenzaal Café Sanderse, Koningsplein: Bazar Doopsgezinde Gemeente, van 310 u. n.m. Woensdag 17 Maart. Casino 8.30 uur. Laatste Marine-concert. Licht op 6 uur 34 min. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen Barometerstand Den Helder 764.4 Temperatuur lucht 7.1 Laagste temp. lucht gisteren 5.7 De heer H. C. Freeke, schrijver in vas ten dienst op het bureau personeel van de Kon. Marine is met ingang van 1 April a.s. aangesteld tot bureelbeambte 2e klasse. NATUURHISTORISCH MUSEUM. Het Museum is vanmiddag van 35 uur uitsluitend geopend voor het terughalen van bollen. Voor bezichtiging is het Museum gesloten. Voor bollen, die vandaag niet teruggehaald zijn, wordt geen verantwoordelijkheid meer ge nomen.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5