HEEMAF K. De Pers over onze clubs Kelfc en Zmiiing, Hedenavond laatste Marine-concert „Er staat geschreven" Texelsch nieuws Vischafslag Den Helder en Uw stofzuiger kunnen elkaar verdragen! STOFZUIGER HEUSEVELDT N.V., Langestraat 24, 76, Achterstr. Houttil, Alkmaar, Tel. 4170 Vogelleven VII De militaire Dornier-vliegbooten voor Ned -Indië Uoex&at Helder-E.D.O. Vanavond laatste MaAie-concert, waarvan wij hieronder nog enkele korte beschrijvingen van eenige progranima-onderdeelen laten vol gen: „Danse Macabre" van Saint-Saëns Het is de Dood, die hierin speelt, het is een motief, dat in den loop der eeuwen ons Westerlingen vreemd werd. Hoewel wij ons met de sublieme doodendansen van een Hol bein toch weer vertrouwd voelen. De oorzaak van die vervreemding is, dat wij Euro peanen langzamerhand de religieuze betee- kenis van den dans hoe langer hoe minder Zijn gaan beseffen. De dans is voor ons een zuiver wereldsch gencegen, dat zich slecht laat rijmen met de tragiek van den dood. In de Middeleeuwen was dat anders en bij de hedendaagsche premitieve religieuse betee- kenis van den dans, leze men het fijnzinnige boekje van prof. v. d. Leeuw: „In den hemel is eenen dans". Zoo vaak als dichters en schil ders dit onderwerp behandelen, zoo zelden voelden de componisten er zich blijkbaar toe aangetrokken. De muziek van de „Danse Macabre" beeldt uit: De klok slaat twaalf uur (24 uur) waar bij de hoorns voor den nagalm zorgen De solo-viool stemt zijn instrument. Maar niet in de gebruikelijke reine kwint. Het geeft weer de Dood, die ten dans speelt en de klanken van zijn viool vinden dadelijk weerklank: de rustige bewoners van den doodenakker voe gen zich naar den magischen cadans van zijn spel, dat begint met een vitale melodie. Deze gaat al spoedig over in een meer lyrische, verlokkende wijs. Even wordt deze onderbro ken door nogmaals stemmen van het speel tuig, doch daarna zet de muziek door. De xvlophoon brengt dan een passage, die de woorden van het gedicht illustreert. „On entend claquer les os des danseurs", en na een derde maat stemmen wordt een variant van de lyrische melodie verwerkt. Op de eerste twee gehoorde melodieën is dan de groote climax gebouwd, die plotseling onder broken wordt door het gekraai van den haan waartoe de hobo haar doordringend timbre leent. Een kort, weemoedig naspel van de solo-viool (Joh. Pala), dan het begin van het thema dat als een laatste herinnering van dezen nachtelijken dans aandoet. Het is een delicaat onderwerp, dat Saint- Saëns hier koos en toch luistert het groote publiek graag naar dit melodieuse muziek stuk, hetgeen dan ook op verzoek op het pro gramma is geplaatst. „Poème", yan L. H. F. Leistikow. Wij hebben hier niet te doen uitsluitend met een begeleidingsmuziek van de cor anglais, de tendenz van dit muziekstuk is nog een ge heel andere. De solo-hoboist Cornelis de Rooy, vroeg den kapelmeester voor hem een solo te schrijven voor de cor anglais, waarin werd toegestemd, mits hij een motief zou geven om te verwer ken en zoo kwam dit solo tot stand, waar mede de solist zeer was ingenomen; zij is niet gemakkelijk, daar het de geheele omvang van de cor anglais bestrijkt. Tooneelavond van de Arb. Too- neelver. „Herman Heyermans". Gisteravond heeft onze plaatselijke arbei ders tooneelvereeniging „Herman Heyer mans" in Casino haar tweede tooneeluitvoe- ring gegeven met het bekende werk van Jaap van der Poll „Er staat geschreven". „Er staat geschreven" is een honderd pro cent tendenz-stuk en wel, van een tendenz, die uitgesproken anti-oorlogs is. Afgezien van het feit, hoe men tegen de uitbeelding van dit onderwerp, gedramatiseerd door een zoo bekend Nederlandsch tooneelschrijver als van der Poll, mag staan, valt niet te ont kennen, dat in dit geval nogal eens met vrij grove effecten gewerkt wordt, die uiteraard het artistiek cachet van een dergelijke op voering niet ten goede komen. Evenwel, met goed spel valt niet te ont kennen dat ook een dergelijk tendenz-stuk van de eerste tot de vierde acte kan boeien, zelfs het auditorium in spanning kan houden, doch dan dient er ook gespeeld te worden op een wijze die niets te wenschen overlaat. Wat het goede van deze uitvoering betreft, daar is allereerst dan een vrij groote rolvast heid, die de meeste medewerkenden sierde. Er bleek ook thans weer flink gestudeerd te zijn, iets wat het geheel in niet geringe mate ten goede kwam. Van de vertolkers moge allereerst met eere genoemd worden mevrouw de Nijs, die de moederrol op waarlijk bijzonder verzorgde wijze ten uitvoer bracht. Zij beschikt over 'n groote mate van aannemelijke zeggenskracht, terwijl de sfeer, waarmede zij zich wist te omgeven eveneens te roemen viel. Een der beste krachten der vereeniging. Ook de rol van Florence was in uitstekende handen, en gaarne zien wij deze even vlotte als char mante medewerkster op een volgende uit voering weder terug. De beide zoons werden gespeeld door de heeren H. Wynia en W. Bakker, waarvan vooral de eerste als oor logsinvalide een zware taak had. Jammer dat de uitspraak van diverse Eng^lsche en heel veel Hollandsche woorden nogal eens iets te wenschen overliet. De vertolker van de partij van Mr. Parker, den vader, was geen gelukkige keuze. Een figuur die niet wist te imponeeren. Op deze plaats had een ander moeten staan. Voorts zjj nog genoemd Frits van Anraat, die ook thans weer goed spel te zien gaf, terwijl mevrouw de Vrij en Jan Kuilman zij het dan geen spel van groot formaat, toch een bevredigende vertolking van hun partij gaven. Bij een korte nabeschouwing willen wij nog opmerken dat deze uitvoering ons min der geslaagd lijkt als de voorgaande. Een der voornaamste bezwaren is hierbij de uitspraak van een niet gering gedeelte der medespe lenden. Een onvolkomenheid, die o.i. echter met geringe moeiten bij een volgend optreden vermeden kan worden. En overigens: bij de derde uitvoering gaarne de pauze's iets min der lang rekken, op tijd beginnen enaan het auditorium het verzoek vóór het bal niet te rooken. De dames en heeren op de Bühne zullen U er ongetwijfeld dankbaar voor zijn. Zij tenslotte nog vermeld, dat deze uitvoe ring gekenmerkt werd door een groote mate van belangstelling. De zaal was geheel gevuld. DE JAARBEURSSTAND VAN „MOOI TEXEL" KRIJGT HOOG BEZOEK. Naar de Voorzitter van „Mooi Texel" (de heer W. H. Lap) ons mededeelt, is bij het be stuur dezer Vereeniging bericht ontvangen, dat morgen de Min. v. Binnenlandsche Zaken een bezoek zal brengen aan de stand van deze Vereeniging op de Jaarbeurs te Utrecht. SAMENSMELTING VAN DE VEREENIGIN- GEN VOOR VREEMDELINGENVERKEER TE TEXEL? Naar wij vernemen, is dezer dagen een vergadering gehouden van de besturen van V.V.V. „Mooi Texel" en V.V.V. „Texel te De Koog", waarin samensmel ting van deze vereenigingen tot één V.V.V. „Texel" is besproken. Deze onderhande lingen hebben zulk een gunstig verloop gehad, dat zeer waarschijnlijk de lang gekoesterde wensch tot fusie dezer veree nigingen vervuld zal worden. Tot dit doel zal Woensdag 23 Maart door V.V.V. „Mooi Texel" en Donderdag 24 Maart door V.V.V. „Texel" te De Koog een ledenvergadering worden gehouden. Als de overeenkomst tot stand komt, zai de gids van laatstgenoemde vereeniging niet wor den gedrukt. Vischaaavoer en Vischprijzeti Gisteren kwamen aan den Vischafslag te Rotterdam 3 motorkustvaartuigen en werden van IJmuiden, Den Helder, Spakenburg en elders aangevoerd 460 manden en kisten a 50 kg versche visch, 25 kistjes Y-bokking, 160 kistjes panharing, 4 kistjes spiering en 4 kistjes flacons haring. De prijzen waren: groote tong 2838, mid del 32—40, kleine 26—30, suips 18—22, groote tarbot 20—32, kleine 13—18, groote griet 2232, kleine 1218, middel schol 10—18, kleine 5—10, puf 2—4. schar 26, zeebot 36, kabeljauw 614 groote gul 710, kleine 69, middel schel- visch 712, kleine 7—10, wijting 59, bolk 24, kuit 615, riviervisch 35 haring 46, zeebaars 56, koolvisch 4 5 per kist; spiering 1416 ct. per pond; Y-bokking 2.75—3.50, panharing 1—2, fla cons haring 1.351.40 per kistje. 15 Maart. Aan gebracht door korders: Tongen per kg Slips Schol le soort p. kist Schol 2e soort Schar Wijting Door garnalenvisschers: Levende garnalen per Gekookte garnalen per Door haringvisschers: 27 tal haring 0.85—0.78 0.72—0.68 8.50—7.50 6.40—5.00 2.70—2.40 1.50—1.10 lit 1.35 kg 0.16 per tal 6.30—5.90 UITBREIDING VISCHHAL TE IJMUIDEN. Defintieve beslissing dezer dagen te verwachten. Eenigen tijd geleden konden wij mededee- len, aldus het Alg. Hbl., dat het Staats-vis- scherhaven-bedrijf te IJmuiden, plannen uit werkte tot uitbreiding van de overdekte markthallen langs de Visschershaven. Naar wij thans vernemen hebben de huurders van de pakhuizen langs de z.g. Tegeltjesmarkt de aanzegging gekregen, dat de pakhuizen 1 April ontruimd moeten zijn wegens die uit breiding. De definitieve beslissing van de zijde der regeering omtrent deze uitbreiding is nog niet ontvangen, doch kan, naar men hier aanneemt, dezer dagen verwacht worden. De Heemaf maakt een stofzuiger met den beroemden S.K.A. motor! Iedere electricien kan U vertellen, hoe be trouwbaar die is. De eenige stof zuiger zonder koolborstels. Vonken is uitgesloten, radiostoring dus on mogelijk! Als hij draait, kunnen buren en huisgenooten een Mengel berg concert genieten! Vraag demonstratie. Verkrijgbaar bij: Een fietstochtje naar het strand. Zondagmorgen... miezerig weer. Toch is er op vogelgebied nog wel iets te zien. Zoodra we op straat zijn en onze stalen rossen be klimmen, zijn de eerste vogels, die we hoo- ren, natuurlijk de musschen. Als echte straatjongens zitten ze te kijven, waarom weten ze misschien zelf niet. Mogelijk dat het de mannetjes zijn, die twisten over een wijfje. De spreeuwen vinden dit gekijf beneden hun waardigheid. Lustig zitten ze te kwetteren en te imiteeren op dakgoten en antennepalen. De keelveertjes gaan op en neer, terwijl de maat wordt geslagen met de vleugeltjes. Even buiten Dën Helder, aan den weg naar Huisduinen, is een vijvertje, een z.g. „dobbe". Eenige kauwen zijn bezig zich te baden, terwijl een e enden paar op den kant er rustig naar zit te kijken. Even afstappen: die eenden moeten we eens een beetje beter be zien. Wat is zoo'n woerd (mannetjes-eend) toch een prachtvogel! De kop is glanzend zwaï ';-groen; de borst en de vleugels zijn grijs, met op de laatste een mooie glanzende paarse vlek, de z.g. spiegel. De kropstreek is donkerbruin en dat steekt bij het overige grijs zeer duidelijk af. De staart is zwart, waarboven eenige leuke krulletjes zichtbaar zijn. Goed bekeken? dan gaan we maar ver der. Een graspiepertje vliegt met schokkende vlucht over onze hoofden. In de verte zien we een -lucht kieviten, ze hun plichten weer na moeten komen: eieren leggen en het kroost grootbrengen. Achter het kerkhof gaan we het tegelpad rechtsaf. De lucht is daar gevuld met jube lende leeuweriken-zang. We telden vijf van die aardige zangertjes bij elkaar, hoog in de wolken, onderling wedijverend, die 't toch wel het mooiste kon. Een ekster komt laag vliegend over de donkere duinen,, gaat even, heftig met de staart wippend, op een paal zitten, maar gaat er weer gauw vandoor ook. Twee woerden zetten een eendenwijfje achterna met suizenden vleugelslag, zwen kend naar links en rechts. Het achtervolgde wijfje laat een luid „kwaak-kwaak" hooren. Heel in de verte strijken ze neer: Wie van de beide minnaars zal aangenomen worden? Ook wemelt het hier van de houtdui ven. Ook deze zijn druk met het minnespel bezig. Hier maakt een mannetje zijn wijfje het hof, daar zitten er een paar lustig te minnekoozen. Met klappende vleugelslag stijgt er eentje op uit de aanplanting. om daarna zwevend te dalen, weer stijgen, da len: het is de schitterende baltsvlucht Wer kelijk, het is een genot er naar te kijken. We trappen weer door en komen aan 't strand. Langs het strand. Hier is niet zooveel te beleven. Twee mantel meeuwen zitten op den basalt als een ordelooze troep, wiek-wapperend het Westen in trekken. Zeker op weg naar de broedplaatsen, want de tijd nadert snel, dat dam. Bij onze nadering gaan ze gauw op de wieken, om een eind verder neer te strijken op het spiegelgladde water. Een oude zil vermeeuw staat op iets los te hakken. Wat zou hij daar hebben? Blijkt een zeester te zijn. Drie bonte pieten (scholeksters) vliegend zwijgend, met razend snelle vleugel slag, laag over het watervlak. Toch kunnen we de roode snavel goed onderscheiden. Hoog in de lucht drjjven eenige w u 1 p en over ons heen. Een paar strandloopertjes en ple- viertjes dribbelen kris-kras door elkaar, hier en daar ijverig in het slik borend. Er ligt een doode vogel op het strand. Het veerenpakje is besmeurd met olie. 't Is een z e e k o e t, ten doode gedoemd door den mensch, die steeds maar weer stookolie op de golven pompt. De scheepvaart moet door gaan, maar dat er jaarlijks duizenden zee vogels omkomen, dat is van minder belang. (Is daar nu niets tegen te doen?) Puffend gaan we weer langs de duinheling omhoog; naar beneden ging het beter. Een half uurtje later zijn we weer In Den Helder. d. J. Overplaatsingen. Korp.-telegrafist F. A. Collignon van Schor pioen naar Walstation 21-3-'38. Korp. der mariniers J. v. d. Geld van Afd Mar. R'dam naar de Kooij 14-3-'38. Korp.-telegrafist H. Nieuwkamp van Nau tilus. (Bevolen overplaatsing op 30-3-'38 naar H. Hendrik ingetrokken). Korp.-kok F. Schievink van W.s. W.oord naar Kaz. A'dam 5-4-'38. Korp.-kok W. A. L. Hekkema van W.s. W.oord naar Kaz. A'dam 6-4-'38. Korp.-kok G. Dokter van Kaz. W.oord naar Kaz. A'dam 5-4-'38. Korp.-kok H. C. v. Schaik van Kaz. A'dam naar Kaz. W.oord 6-4-'38. (Onder intr. der op 6-4-'38 bevolen overpl. naar W.s. W.oord. Korps, der mariniers L. A. Vermeer, P. van Espelo, M. de Kloe van W.s. W.oord naar Kaz A'dam 21-3-'38. Matrozen 3e kl. J. J. Hermans, H. Lobik van W.s. W.oord naar Kaz. A'dam (Bew. Tromp) Mariniers le kl. A. M. Stoof, C. Kok van 21-3-'38. Kaz. W.oord naar Kaz. A'dam (Bw. Tromp) 21-3-'38. Mariniers le kl. J. Verweij, A. J. Schier van Kaz. W.oord (Bevolen overpl. op 21-3-'38 naar de Marinekazerne te Amsterdam (Bw. Tromp) ingetrokken). Marinier le kl. C. W. Cijsouw van Kaz. W.oord naar Kaz. A'dam (Bw. Tromp) 21-3-'38. Telegrafistenmaat W. Kramer van Nautilus naar H. Hendrik 30-3-'38. Matrozen le kl. J. H. v. Leerdam, T. J. Schekkerman van O.Z.D. naar Kaz. A'dam 5-4-'38. Matroos 2e kl. J. van Geenhuizen van O.Z.D. naar Kaz. A'dam 5-4-'38. L.l.-hofmeesters P. v. d. Bos, J. H. Hofman van O.Z.D. haar Kaz. A'dam 5-4-'38. Mariniers le kl. S. Bruins, H. van Manen, R. Quast, G. v. d. Vliet van O.Z.D. naar Kaz. A'dam 5-4-'38. Matrozen 3e kl. E. Scholte, J. F. Dictus, P N. Holthuijzen, A. J. van 't Noordende van Java naar Gelderland 19-3-'38. Marinier 3e kl. H. Tellinga van Java naar Gelderland 19-3-'38. Matroos 3e kl. T. H. Kortooms van J. v. Gelder naar Java 19-3-'38. Matrozen 3e kl. K. Bruns, D. Bruijel van Kaz. A'dam naar Java 19-3-'38. Matrozen 3e kl. K. van Dellen, K. van Diepen van W.s. W.oord naar Java 19-3-'38. Matroos 3e kl. A. v. d. Eist Kaz. W.oord naar Java 19-3-'38. Marinier 3e kl. D. van Blijswijk van Afd. Mar. R'dam naar Java 4-4-'38. Mariniers le kl. J. L. W. Schier, S. E. H, Sanches, J. Peters van Kaz. W.oord naar Kaz. A'dam 21-3-'38. Ondervolgende schepelingen zijn aangewezen om den 27sten April 1938 per m.s. Dempo naar Oost-Indië te worden uitgezonden. Serg.-vltm. (H) J. Hendrikse; serg.-zvplgr. J. Haasbroek; sergs.-torpedom. E. N. v. Kla veren, M. Sprijtenburg; serg.-hofmeesters R. J. Glas, P. Spa; kwartiermeesters C. W. v. d. Ven, P. W. Bruijne; korp.-torpedms. G. Aanen, J. C. W. Graat, J. H. A. Schrijvers; hofmeest- tersm. A. de Groot; Vltmkrsmaat (B) B. C. van Donge; matroos le kl. G. Fluijter; matro zen 3e kl. A. Mallee, K. Manintveld, H. Mulder, M. Pronk, N. M. Ris,,A. de Breij, J. C. Dudart, J. de Looper, W. A. Muller, W. C. J. Goemaat, J. v. d. Haak, J. Groenewoud, P. van Gijzen, P. van Grieken, J. C. Eijnthoven, J. W. Hof land; mariniers 3e kl. J. den Hamer, P. van As, J. v. d. Berg, J. C. Berrevoets, M. Bosch, J. C. Boské, H. Bot, R. de Bres, L. Brink, R. M. v. Boekhoven, J. Buijze, H. Claus, H. T. v. d. Coterlet, J. W. v. Doorn. De off. van den M.S.D. J. W. Holterman, geplaatst te Amsterdam, zal met 15 Maart mede worden belast met de contróle op den aanbouw van vliegtuigen bij de vliegtuig fabriek „Aviolanda" te Papendrecht en bij de Kon. Maatschappij „de Schelde" te Vlissingen. De luit. ter zee 2e kl. W. J. Kruijs, met 4 April geplaatst bij het departement van De fensie, zal worden werkzaam gesteld bjj de Ile afdeeling A (marinestaf). Geplaatst: bij de marinekazerine Oedjoeng (rol), de luit. ter zee der 2de kl. B. Poort man, verwacht uit Nederland. Op de Oude Maas ten W. van Dordrecht is Maandagmiddag een voor Nederlandsch- Indië bestemde militaire Dornier-vliegboot van het type DO 24 gedaald. De driemotorige vliegboot, die van de kenteekenen D-AYW voorzien is, was Maandagochtend van de Dornier-Werke te Friedrichshafen vertrok ken en is, nadat zij gedaald was, naar de Aviolanda-fabriek te Papendrecht gesleept. Daar zal de boot onder leiding van personeel van de Dornierfabrieken worden gedemon teerd en vervolgens naar Indië worden ver scheept. Binnen enkele dagen zal nog een vilegboot arriveeren en daarna zullen de vliegbooten in licentie te Papendrecht wor den gebouwd. De bemanning van de vliegboot bestond uit employé's van de Dornier-fabriek. H.R.C.W.F.C. 40. ,,De Zaanlander" schrijft over dezen wed. St Ook °in den laatsten uitwedstrijd is het W niet gelukt de goede vorm van de eerste helft van de competitie terug te vinden, on danks dat er nu nog slechts 1 invaller was, n i voor van den Bosch. Bleeker en Klooster speelden beide weer mee, maar ook dit bracht niet de gewenschte verbetering. De allergrootste oorzaak van het falen van de Wi-ploeg was het ontbreken van en thousiasme. Er werd ook dit keer werkelijk niet slecht gespeeld, maar het gaat te lang zaam. In plaats van met snelheid den tegen stander te overrompelen, krijgt deze nu steeds weer gelegenheid zich te her stellen. Tempo en vechtlust, dat is het wat de Wormerveerders missen. Vooral in de voorhoede mankeert 't aan een doorzetter en een schutter, want ook het schieten is bij de voorhoede een zwak punt. Zelden zagen wij eens een goed hard schot. De invaller van Gelder heeft uitstekend voldaan. Was voor W. deze wedstrijd van weinig belang, des ta belangrijker was hij voor H„ die bij een ne derlaag er zeer kritiek voor zou komen te staan. Dit was aan het spel van de rood. jakken ook wel merkbaar. Er werd hard ge. werkt en ook aardig gespeeld. Het was steeds de bal die het werk deed. Geen moment ge treuzel, snel van man tot man en ook werd er lustig op de W.-goal geschoten. De 4 bewijst wel van met succes. Doordat H. veel feller speelde en de bal sneller werd ge speeld was de overwinning volkomen ver diend, zij het dat zij zeker niet over geluk te klagen hadden. Wij zullen hopen dat W. den laatsten wedstrijd tegen West-Frisia thuis, nog eens uit een ander vaatje zal tappen en de punten thuis houden, want, hoewel W. door het gelijke spel van O.S.V. definitief buiten gevaar is, kon men bij een nederlaag toch nog wel eens een flinke tuime'ing naar beneden maken. Ons werd medegedeeld, dat Helder 1 as Zondag op eigen terrein een vriendschappe- hjken wedstrijd zal spelen tegen de sterk» Haarlemsche tweede klasser EDO. (Helder—Succes gaat niet door. Succes moet eerst nog naar Hollandia). Een advertentie in de Heldersche I Courant komt onder j duizenden o o g en. j Ook UW advertentie! ROOMSCH-KATHOLIEKE KERK. Monument Mgr. Schrijnen. Onder voorzitterschap van prof. dr. Belton, rector magnificus van de Keizer Karei Univer siteit te Nijmegen, is een comité gevormd, om op het graf van mgr. prof. dr. J. Schrijnen een monument op te richten. Ook zal een geschil derd portret van den overleden hoogleeraar aan den senaat der Keizer Karei Universiteit worden aangeboden. DAVID LIVINGSTONE. Ben 19den Maart a.s. zal het 125 jaar ge leden zijn, dat de beroemde ontdekkingsreiziger en zendeling David Livingstone geboren werd. Hij was de eerste die het legendarische Ngami- meer in het noorden van de Kalahariwoestijn zag, hij ontdekte de geweldige Victoria-water- vallen van de Zambesi, stond als eerste blanke aan het Nyassa-meer, enz. Zijn geweldige reis activiteit stond geheel in dienst van zijn zen dingsliefde. Predikend is hij Afrika doorgetrok ken. Vermaard is zijn strijd tegen den slaven handel. KERK, C.D.U. EN N.S.B. Bij eenige kerkeraden van Gereformeerde kerken, o.a. bij die te Meppel en te Heerenveen, kwamen verzoeken in om bij de meerdere ver gaderingen aan te dringen op terugneming van de conclusies der laatstgehouden generale Sy node inzake de C.D.U. en de N.S.B. Be kerke raden van Meppel en Heerenveen antwoordden, dat aan dit verzoek geen gevolg kan worden gegeven. DE RASSENQUAESTIE. Be Amerikaansche Kerkenbond heeft sinds 1922 de gewoonte op den Amerikaanschen ras sen-Zondageen boodschap over de rassen- quaestie aan de Amerikaansche kerken te rich ten. Ook dit jaar is thans zulk een boodschap in Amerika rondgezonden. "We lezen er in, dat ieder volk bereid is aan zijn buren goeden raad te geven over de rassenquaestie, doch in eigen huis ook nog vaak veel heeft op te knappen. „Amerika windt zich op over de behandeling der Joden in Buitschland, soms ook over de Britsche Indië-politiek. Anderzijds uit Enge land zich soms over de onchristelijke behande ling der negers in Amerika. Be kerken echter mogen in eigen land de oplossing der rassen- qiiaestie nastreven. Als beginsel geldtdat voor God geen onderscheid van rassen geldt". PRESIDENT ROOSEVELT EN DE KERK. Hernieuwingsbeweging wakker ge roepen. Pi esident Roosevelt zeide in een zijner jong ste redevoeringen, dat de Vereenigde Staten niets zoozeer noodig hadden als een religieuse hernieuwing. Beze woorden vonden natuurlijk weerklank m de kerken. Te Washington vroe gen de gezamenlijke Protestantsche voorgan gers der stad ten getale van 200 een audiëntie aan en overhandigden den president daarbij een oproep aan de Amerikaansche bevolking tot eiugkeer naar God. Een comité van 21 predi kanten werd benoemd om met diverse staats- autonteiten te overleggen op welke wijze een religieuse hernieuwing in het publieke leven zou kunnen worden gewekt en bevorderd. SCHOOLBIJBEL. .f?®, ^rmaarde Würtembergsche „Bibelan- e Stuttgart, die reeds zoo veel mooie bijbeluitgaven op de markt bracht, brengt 'ans een prachtig uitgevoerden schoolbijbel in aen handel. Het is een verkorte bijbel. Alleen datgene werd opgenomen wat voor den jongere van groot ere waarde werd geacht. Maar die 9 l5 t0ch niet va" dien aard, dat slechts een dun deel overbleef; de schoolbijbel tin Z n bladzijden. Be uitvoering is prach tig en de prys laag. ROOMSCH-KATHOLIEKE KERK. Herdenking Florence. r7an 27 tot 1 Mei a.s. worden te Flo- e ,w talie groote herdenkingsplechtig- gehouden, waarbij de actie voor de hcr- eeniging met het Oosten in het midden zal T eere van het concilie van Florence dat dan 5 eeuwen geleden plaats vond.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 6