Oud van jaren, jong van hart Hoe Engeland recruten werft „Geef den keizer, wat des keizers is" Teruels„Bronzen Stier" en „Liefdespaar" gered Echtscheiding verboden bij den Britschen omroep A1 etende komt de honger Busritten voor den halven prijs? Oostenrijks schatkist naar Berlijn Verstand komt met de jaren Grcta Garbo trouwt wel Steuntrekkers tot werk gedwongen S!eeTd°ïefFS dat Wj Gr maar Het Duitsche lnfanterie-regiment 61 rukt on der gejubel der menigte Weenen binnen. Katholieken in Oostenrijk moe ten blij zijn, zegt hun aartsbis schop. De kardinaal-aartsbisschop van Weenen, Innitzer, heeft Hitier een bezoek gebracht en uiting gegeven aan zijn vreugde over de vereeni- ging van Oostenrijk met Duitsch- land en aan den wil der Oostenrijk- sche Roomsch-Katholieken daad werkelijk aan het Duitsche opbou wende werk mede te helpen. Na dit onderhoud heeft kardinaal Innitzer een mandement uitgevaardigd, waarin hij o.a. het volgende verklaart: De katholieken moeten zich het woord van Christus herinneren, dat men den keizer moet geven wat des keizers is. Priesters en geloovigen moeten zonder voorbehoud den Grootduit- schen staat steunen en ook den Fuehrer, wiens strijd tegen het bolsjewisme en voor de macht en de eer en de eenheid van Duitsch- land beantwoordt aan de bedoelin gen van de voorzienigheid. De kardinaal noodigt verder leiders van de christelijke jeugdorganisaties uit hun in lijving in de staatsjeugdbeweging te ver gemakkelijken. De kerk zal haar trouw je gens den staat niet berouwen. Deze woor den heeft de Fuehrer tot den kardinaal ge richt. Dit is voor den kardinaal een garan tie dat de kerk haar taak zal kunnen ver vullen." Weensche boekwinkels hebben de .nieuwe kaarten" van Hitier- Europa al! De nieuwe taktiek van Hitier, om Duit schers buiten Duitschland te a"an bescher men en dan en passant ook de niet-Duit- schers onder zijn hoede te nemen, leidt volgens het Vsb. tot eigenaardige gevolg trekkingen. In de Weensche boekwinkels hangen kaarten van Europa, waarop met roode kleur speciaal de gebieden zijn aangegeven buiten het Duitsche Rijk (Oostenrijk daar bij inbegrepen), waar Duitschers zouden wonen, die om bevrijding roepen. De aan gegeven gebieden zijn Eupen en Malmédy (België), Elzas-Lotharingen (Frankrijk), 't Duitsch sprekende deel van Bazel, Freiburg en Bern, Zuid-Tirol (Italië) en het noorden van Tjechoslowakije (het z.g. Sudeten- duitschland). Voor houders van algemeene spoorwegabonnementen. Het hoofdbestuur van den Ned. Bond van Autobusdienstondernemers heeft den in specteur-generaal van het verkeer, ir. van Marle een regeling voorgelegd, welke hier op neerkomt, dat houders van algemeene spoorwegabonnementskaarten tegen sterk ge reduceerde tarieven van de autobussen kun nen gebruik maken. Het autobustarief voor deze reizigers zal een cent per k.m. bedra gen met een minimum van 10 km., steeds zullen de tarieven opwaarts op veelvouden van 5 km. worden afgerond. Voor 6 km. wordt dus 10 km. berekend, voor 17 km. 20 km. enz. Deze regeling komt hierop neer, dat vrij wel 50 pet. reductie zal worden genoten, in sommige gevallen zelfs meer. HO millioen schillingen naar de hoofdstad. Havas meldt, dat goud en deviezen van de bank van Oostenrijk, tot een bedrag van 410 millioen schillingen, in den loop van de week naar Berlijn zullen worden overge bracht. In Tsjecho-Slowakije nog juist op tijd, meent de Duitsche pers. De „Deutsche Algemeine Zeitung" schrijft dat de regeering te Praag de eerste is ge weest, om de wettigheid van hetgeen in Oostenrijk gebeurde te erkennen. Het blad voegt hieraan toe: „Men moet het ten zeer ste betreuren, dat de Tsjechische politiek eerst verstandig wordt, ais Bohemen door een natuurlijke wijziging van den toestand in den stevigen greep van het rijk komt. Niettemin behoeft laat verstand niet nood zakelijk te laat te zijn. Tenslotte zegt het blad, dat Tsjecho-Slowakije de Sudeten-duit schers moet bevredigen. Met Leopold Stokowski. Wallace Beery heeft tegenover een verte genwoordiger van den Pesty Hirlap ver klaard, dat hij over enkele dagen naar Taormina zou vertrekken, om aanwezig te zijn bij het huwelijk van Greta Garbo met Stokowski. Maatregelen van Boskoopsch gemeentebestuur. B. en W. van Boskoop zijn voornemens maatregelen te nemen ten aanzien van werkloozen, waarvan zij de overtuiging heb ben, dat zij zich te weinig moeite getroos ten om arbeid te vinden, te meer, daar er momenteel speciaal in het boomkweekerij- bedrijf voldoende werkgelegenheid aanwezig is. Zij hebben, aldus de Tel. den betrokken steuntrekkers in overweging gegeven met energie arbeid in het vrije bedrijf te zoeken en te aanvaarden. Indien met deze waar schuwing geen rekening wordt gehouden zullen B. en W. er toe overgaan om van verschillende personen de ondersteuning be langrijk te verlagen of dezen geheel van den steun uit te sluiten. NOORDHOLLANDSCHE SCHOOLKINDE REN OFFEREN VOOR ARTIS. Het Artis Reddings Comité deelt mede, dat het nog voortdurend gelden ontvangt als het resultaat van schoolcollectes, welke op initiatief van rectoren, directeuren of schoolhoofden, ja veelal zelfs door de leer lingen zelf, worden gehouden. Uit dien hoofde kwamen gelden binnen van vele Amsterdamsche scholen, o.m, uit Koedijk en Oudkarspel. Deze spontane actie verheugt het comité zeer, maar verwondert het niet. Jaarlijks bezoeken immers bijna 50.000 schoolkinde ren den mooien dierentuin. VERLIEFDE SPANJAARDEN HER KRIJGEN HUN PELGRIMSOORD. De twee meest beroemde beziens waardigheden van het oude Spaan- sche stadje Teruel zijn van oudsher de bronzen stier en het legendari sche „liefdespaar" geweest. De vrees, dat deze bezienswaardigheden in den vreeselijken strijd, die in dit gebied gewoed heeft, verloren zouden zijn gegaan, is thans gelukkig ongegrond gebleken. Toen de nationalistische troepen na de re publikeinen terug gedreven te hebben, Teruel OVER HOOGE LEEFTIJDEN EN HOE ZE BEREIKT WORDEN. In de laatste jaren kunnen wij her haalde malen in de dagbladen le zen, dat deze of gene, hetzij man of vrouw, den honderdjarigen leeftijd bereikt heeft en soms zelfs een nog hoogeren ouderdom. Inderdaad is het opmerkelijk, dat de leeftijdsgrens in de laatste 10 êt 20 jaar veel hooger geworden is en tal van verklaringen zijn hiervoor te geven, waarover wij in onderstaand artikel het een en ander mededeelen. In vroegere eeuwen bedroeg de gemiddelde leeftijd van den cultuurmensch circa 33 jaar, een jammerlijk korte spanne tijds, indien men bedenkt, hoe lang de mensch over hel algemeen noodig heeft om tot volle rijpheid te komen. De wensch, om zijn levenstijd verlengd te zien. heeft dientengevolge den mensch sedert den oertijd beheerscht. De vraag: kunnen wij ouder worden, heeft reeds dikwijls een onderwerp uitgemaakt en zij werd met ia beantwoord op grond van ver gelijkingen met zoogdieren, die vijfmaal zoo lang leven als hun groeiperiode duurt Methusalem geeft het voorbeeld Daar de mensch met ongeveer 20 jaar vol- tvassen is, zou hij dus den 100-jarigen leef- weer binnenrukten, moesten zij vaststellen, dat de beide oeroude en meest beroieï"d® n zienswaardigheden van de stad, de bronzen stier en het „liefdespaar verdwenen wa ren. De bronzen zuil op het marktplein, waar op de stier in al zijn glorie troonde, geleek op een afgebroken pilaar in een oude Griek- sche ruïne en in de kerk van San. Ppd™ de tombe, die vroeger de glazen kist met de gebalsemde lijken van de „minnenden be vatte, leeg. Het wapendler van Ternel ontdekt. De vrees, dat de republikeinsche minister Indalecio Prieto van zijn kort bezoek aan Teruel gebruik had gemaakt, om de beide be zienswaardigheden naar Barcelona te laten vervoeren, bleek ongegrond te zijn. Na een langdurig onderzoek werd eerst de uit de Middeleeuwen stam mende bronzen stier, het wapendier van Teruel, gevonden. Men ontdekte hem, in een kist verpakt, in den kel der van het raadhuis. Waarschijnlijk was bij daar door de republikeinen ondergebracht om hem voor vernie ling te behoeden. Het liefst had de burgemeester van Teruel den eerwaardigen stier weer onmiddellijk op zijn zuil laten zetten, maar uit een on derzoek bleek, dat het bronzen fundament door een in de onmiddellijke nabijheid in geslagen granaat beschadigd was en eerst hersteld moest worden. Zoo zullen er nog eenige weken verstrijken, alvorens de wei nige inwoners van de stad, die niet het of fer van den strijd zijn geworden, zich weer in het bezit van hun bronzen stier op het marktplein kunnen verheugen. Het legendarische „liefdespaar" van Te ruel, Isabella van Segura en Diego van Mar- cilla, wier legende aan de geschiedenis van Romeo en Julia doet denken, was niet zoo ge makkelijk te vinden. Toen men het zoeken reeds op wilde geven, keerde er echter een door de republikeinen gevangen genomen inwoner terug, die vertelde, dat' hij tezamen met den koster van de San Pedro de gebal semde lijken bij het naderen der republikein sche troepen uit de tombe had gehaald en in een nabijliggende grot had verborgen. In derdaad werd het „liefdespaar" op de aange geven plaats gevonden en in triomf naar de kerk terug gebracht. En aldus is ook dit pel grimsoord, waarheen sinds vele eeuwen ver liefde Spaansche paartjes en menschen op hun huwelijksreis trekken, weer hersteld. SPORT ALS BESTE PROPAGANDA MIDDEL. Engeland's zorg om het militaire jongere geslacht spookt niet slechts' door de bureaux van het ministerie van oorlog en van de admiraliteit, maar springt ook het publiek dagelijks van de meest verschillen de zijden in het oog. Overal in den lande hangen de kleurige plakaten met den lachenden Tommy, die den passeerenden jongen man met een vriendelijk gebaar uitnoodigt in het leger dienst te nemen. De liefde echter, waarmede de jonge lieden dezen goed uitzienden, uitstekend gekleeden en in de zonnigste kleuren ge schilderden aanwerver beschouwen, is in de meeste gevallen slechts van platoni- schen aard. Misschien stelt men zich de werkelijkheid achter het bonte plakaat toch ietwat minder rooskleurig voor. In ieder geval schijnen deze bonte en lachende af beeldingen volgens de resultaten van de recruteeringslijst meer aesthetische dan etische gevoelens op te wekken. Om nu dezen bonten voorhang voor de werke lijkheid van de binnenplaats der kazerne iets op te lichten, bracht de pers een serie aardige foto's, waarop men de teedere po gingen van den onderofficier om zijn jon gen recruten de noodige militaire kennis bi; te brengen kon gadeslaan. Daar vond men geen tof een commando opengesperden tijd moeten bereiken. Inderdaad kwamen er ook vroeger wel menschen voor, die dezen ouderdom bereikten. Tal van voorbeelden zijn ons daarvan bekend. Denken wij eerst maar eens aan de Bijbelsche figuur Methusalem die den aanvalligen leeftijd van 969 jaar be reikte. Dit is natuurlijk 'n zeer onwaarschijn lijk hoog getal, maar het kan verklaard wor den uit het feit, dat men vroeger met korte re jaren telde. Abraham leefde 175 j.. Isaae 180 jaar. Mozes 120 jaar. Ook onder de ar- tisten kwamen vroeger reeds verschillende voor, die een zeer boogen leeftijd bereikten, zooals bijvoorbeeld Lucceia, die on haar 112e jaar nog te Rome tooneel speelde, terwijl Galeria Capiola na haar 80-jarig tooneeliu- bileum nog belast werd met de begroeting van Pompejus en naderhand nog actief deelnam aan de feestelijkheden voor de kroning van keizer Augustus. Het noodlottige diner. In Engeland. Zweden. Noorwegen en De nemarken treft men de meeste voorbeelden van boogen ouderdom aan. De F.ngelsch- man, Thomas Parr werd geboren te Shrons hire in 1403 en stierf in 1555. Toen bii 15? •aar oud was. werd hü door den graaf van Surrey aan koningin Maria voorgesteld, die hem vroeg, boe bet kwam. dat bij zooveel onder geworden was dan andere menschen Thomas Parr antwoordde hierop, dat bi' zooveel ouder geworden was. omdat bii 'teeds weinig gegeten bad. De oude man werd toen tot een diner uitgenoodigd en "tierf den nacht daarop aan indigestie. Ook fegenwoordig komen er. vooral in de Ral- kanlanden. vrii veel menschen voor. die een boogen ouderdom bereiken en meestal wordf bet dan ook toegeschreven aan bet voedsel dat zii gebruiken. Voorts ziin er natuurliik nog tal van andere verklaringen, waarom de menschen tegenwoordig gemiddeld onder worden dan vroeger: in de eerste plaats en dat is wel heel belangrijk, is de medische wetenschap zeer ver gevorderd en heeft tal van ziekten, die men vroeger ongeneeslijk achtte, leeren voorkomen. Ook de betere kwaliteit van bet voedsel, de betere klee ding, de gezondere huisvesting, dit alles zijn factoren, die er zeer toe meegewerkt hebben, den gemiddelden leeftijdgrens van den mensch te verhoogen. Gezonde kost. Tegenwoordig houdt men de z.g. gemengde kost voor bet meest volkomen voedsel. Het bestaat theoretisch uit een samenstelling van eiwit en vet, dat wij hoofdzakelijk uit vleescb balen. Koolbvdraten. die ons door melkproducten en suiker worden geleverd en aanvullingsstoffen. die wij uit verscbe vruchten groenten en saladesoorten tot ons nemen. Tegen dit voedingsprincine, ver standig toerenast. is niets in te brengen. Hoe de werkelijkheid er echter uitziet, too- nen onderzoekingen on grond van ingele verde spiisliisten, die door bet colloïed-bio- logiscb-s'otion te Hamburg werden samen gesteld. En nu bleek, dat de srhoolvoedine in de grnote steden, met betrekking tot bet aantal vitaminen, onvoldoende geweest was De veronderstelling is dus gerechtvaardigd, dat bet zelfde feit bestaat bij een groot deel van de bevolking in de groofe steden en daarmee is dan tevens een verklaring ge vonden voor bet groot aantal stofwisse lingsziekten, die ons leven vaak verkorten. Dikwijls wordt aan de vitaminen niet de voedingswaarde toegekend, die bun daadwerkeliik toekomt. Hoe buitengewoon gewichtig echter de regelmatige toevoer van vitaminen is. leeren ons de sterfteciifers der bevolkingsregisters, die hewiizen, dat gedurende den tiid. waarin bet gmotste gebrek aan vitaminen valt. Maart en April, een storftemaxi- mum beerscht en dat dus slechts een tekort aan vitaminen de oorzaak van het hoogere sterftecijfer is. Een oud en bekend spreekwoord: „Wien Maart niet haalt, diep haalt April" ver sterkt dit, thans wetenschappelijk verklaar de feit. Gemengde kost in algemeenen zin is dus ook weer een dwaling, omdat daar bij vleesch en vleeschproducten een te eroote rol zouden spelen. De hoogst gewich tige minerale stoffen en vitaminen worden met betrekking tot den levensduur, voor hiina 50% verwaarloosd. De levensverlen ging. d.w.z. bet uitschakelen van alle stof wisselingsziekten, is alléén te bereiken door bef dageliiksrh genot van verscbe vruchten Tocnten en saladen, die bet boofdbestand deel onzer voeding moeten uitmaken. Aange zien in de voorjaarsmaanden, tengevolge van ons klimaat. groot gebrek aan vitami nen bestaat, zijn wii. willen we langer le ven. op de aan vitaminen rijke zuidvruchten aangewezen, welke ons een heilmiddel zul len blijken te zijn. Zal onze levensduur verlengd worden? In de laatste 10 a 20 jaren is hierin reeds een groote verbetering gekomen, wat hoofd zakelijk te danken is aan de voortreffelijke medische voorlichting, die overal bestaat. Het voedsel, dat de menschen in de dorpen ei steden, voor zoover bet ons eigen land betreft, gebruiken, is van uitstekende kwali 'fit terwijl ook de woningen, die luchtig er 'jebt gebouwd ziin. onze levensduur aanzien 1 'ik belnen verlengen. Een Amerikaansch' nrof. en Nohelnriiswinnaar beeft dan ook eens ongemerkt, daf raar zün meening. de "emiddejfip menscbenleeftiid over eenige duizenden iaren honderd ianr zal bedragen en dat men dan tweeërlei dood zal onder scheden: een ..toevallige" dood en een .on afwendbare". Wie dan aan ouderdomszwak- fe overiudt zal bef te wijten hebben aan bet feit. dat hu n-et goed on zijn lichaam en geest gepast heeft, dat bii ziin organen niet naar beknoren beeft laten verjongen, toen Nieuw Engelsch leger uniform. mond, geen notitieboeken en breedbeenig. heid, neen, het was de liefdevolle zorg van de moedereend voor haar jongen, de zachtheid zelve en een lachje vertoonde zich op het gelaat van den anders zoo gevreesden superieur, wanneer eens een jonge recruut een bevel niet goed uitr voerde. Een nieuw reclamemiudel. De sport vormt op het oogen- blik wel het beste propagandamid del. Al het militaire, de uniform, de binnenplaats van de kazerne, de sergeant-majoor en de wapens worden terzijde geschoven en slechts de jonge man in sportkleeding wordt in het middelpunt van he.t soldatenleven gesteld. De vroeger als lokmiddel in het voor uitzicht gestelde expeditiereizen naar de verre gebieden trekken niet. In den laat- sten tijd is dit echter geheel anders ge worden. Een ieder stelt zich in dienst van de verdediging der kolonie. De Engelschen hebben ook hier de „stille" methode toe gepast en geen propagandabiljetten aan laten plakken. Veeleer heeft men jn de eerste plaats een zachten druk op de chefs van de verschillende hier ge vestigde Engelsche firma's uitge oefend. De heeren moesten onder de wapenen komen. En nadat de directeuren dezen eervollen plicht op zich genomen hadden, konden ook de jonge Engelschen zich niet langer in hun bureaux opsluiten. Door eenzelfden zachten druk heeft men de kapiteins van de in deze wateren ver- keerende Engelsche koopvaardijschepen voor de verdediging gewonnen. Zij moesten in Februari een cursus bij de marine vol gen, waarbij zij met de moderne wapens en de vraag, hoe men een koopvaardij schip het best in een hulpkruiser of mili tair transportschip verandert, bekend heb ben gemaakt. Ook deze maatregel toont duidelijk aan, welke plannen Engeland in geval van ernst met Hongkong heeft. Een radio-debat, dat niet wordt uitgezonden. De vraag, of het particuliere leven van het personeel iets uitstaande heeft met het werk, houdt op bet oogenblik de employé's van de En gelsche omroepmaatschappij bezig. Het personeel beantwoordt deze vraag ontkennend en anderzijds heeft de maatschappij nog niet kun nen besluiten, tegenover deze ont kenning een duidelijk ja te stellen. Het was tot nog toe in den kring der directeuren van de maatschap pij gebruikelijk, een echtscheiding als een moreele minderwaardigheid, die de^ arbeidsprestatie ongunstig zou beïnvloeden, te beschouwen. Deze strenge opvatting was voor bet per soneel een soort ongeschreven wet, die iede re ernstige, huiselijke twist van tevoren verbood. Daar de omroepmaatschappij iede re employé, die in een proces tot echtschei ding verwikkeld was, onmiddellijk ontsloeg, remde volgens de meening van de maat schappij dit vooruitzicht een losbrekende twist tusscben man en vrouw nog op bet uuste oogenblik en kon een huwelijk dien tengevolge voor den ondergang worden ge red. De bii bet begin van een ruzie of slip pertje noodzakelijk opduikende vraag: „Wat omroepmaatschappij daarvan zeg den. verlamt, aldus meenen de leiders van de Engelsche radio, iederen ongediscipli* neerden ondernemingsdrang. Het personeel is echter van een andere om aftuig. Volgens de ervaring van de em- noves zou deze waarschuwende vraag 5*1 net geheel niet of te laat komen. Zij heb- e aan directorium bun op* ttingen over de controle op bet leven -?-Prsonppl in hpt algemeen en de £rswpt in het bijzonder uiteen mi °n ^ders van de maatschap- O J verzocht, hun meening te herzien. Zoo- 'p gezegd, hebben de directeuren bun npr 'J0* niet b<Taald. Het personeel is rt™ rr vertrouwen en schijnt ook niet j te deelen, dat een welwillende srbom' °p h"n ^rznek tot vele echt- ?eggén ,eidpn' Tn tegendeel, zoo w u"j volgens een oude ervaring rbodene meer aan dan het geoorioof- t,.^P! debat ever de echtscheidingskwestie de v. d,rectie en bet personeel van rigens n m omroepmaatschappij zal ove- den. radio uitgezonden wor-

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 8