Henri Polak Zijt gij Duitscher? Oe Olympische Spelen 1944 voor de rechtbank Postvlucbten op Indic Zijn handlangers verraden Hij zette de zaak voert „Wij willen ons zelf zijn en blijven!" Een rare dierenvriend Wegenbelastingpapier op den voorruit? Toenadering bepleit tusschen Nederland en België Verdacht van beleediging der N.S.B. ers Met broodmes toegetakeld Geraffineerd makelaar Een stalling vol gestolen fietsen Zesdaagsche van Parijs Pijn en Wals op één ronde Op 4 April rijdt de nieuwste Dieselelectrische Koraalvisch in de pan Daar is de assurantie blij mee De Amsferdamsche rechtbank, ge presideerd door Mr. V. G. A. Boll, behandelde gisteren de strafzaak te gen Dr. Henri Polak, die zich heeft te verantwoorden gehad wegens be leediging van een volksgroep. De Amsterdamschc advocaat Mr. F. W. Meijer, voelde zich als fascist beleedigd door een kroniek van Dr. Polak, opgenomen in „Het Volk" van 6 Maart. Hij diende een klacht in bij de justitie en deze stelde een vervol ging in wegens beleediging van de Nederlandsche fascisten en of de le den van de N.S.B., zijnde een tot de bevolking behoorende groep van per sonen. In de dagvaarding had de officier het ge il eele artikel opgenomen, zonder dat de be- leedigendè zinnen apart waren opgenoemd. Op 21 October diende dé zaak voor de rechtbank en Mr. Mendels, optredende voor Dr. Polak, bepleitte de nietigheid van de dagvaarding, omdat z.i. de verdediging on mogelijk was, doordat niet nauwkeurig was aangegeven, welke passages beleedigend wa ren. De rechtbank ging met de bezwaren vari Mr. Mendcls mee en verklaarde de dagvaar ding nietig. Het O. M., waargenomen door Mr. B. Kist, ging in appel, het Hof, dat uit sluitend de nietigheid te beoordeclen kreeg, was van een andere meening dan do recht bank en verklaarde de dagvaarding geldig. Naar hot oordeel van het Hof is het bij lezing der dagvaarding voor verdachte dui delijk, welke gedeelten en welke z.insneden uit het artikel zoodanig zijn, dat zij voor een groep der bevolking beleedigend kunnen zijp. „Een heel volk tot moordenaars". Dr. Polak erkende het artikel te hebben geschreven. Als eenige getuige word Mr. F. W. Meijer, die de klacht had ingediend, gehoord. Hij verklaarde zich als lid van de N.S.B. belee digd te gevoelen door het bewuste artikel in het Volk. Speciaal maakte hij er bezwaar tegen, dat Dr. P. had geschreven, dat het. fascisme een heel volk tot moordenaars maakt. Pres. (tot Dr. Polak) Wat zegt u er van? Verdachte zcide, dat toen de ver kiezingen naderden hij zich ver plicht achtte het Nederlandsche -mik te waarschuwen tegen de fascisten en wat Nederland te wachten stond, wahhéer de N.S.B. macht kreeg. Ik heb niet gezegd, dat iedere N.S.B.'er een moordenaar is o+ morgen een moord zal plegen. Doch hij zou dit doen wanneer de leiders dit beval, dit is het gevolg van het Fuhrerprin- zipe. Wanneer b.v. aan dezen ge tuige werd bevolen mij dood te mar telen in een concentratiekamp, dan zou hij dat doen. Wanneer ik met mijn artikel de wet heb overtreden, spijt mij dat. Ik meende, dat het mijn plicht was op historische gronden deze beschouwing over het fascisme te schrijven en ik heb er geen spijt van, al bad ik het mischien voorzichtiger kunnen doen, een drukproef heb ik niet gezien. We zien zoo besloot verd. tot op den huidigen dag, wat het fascisme onder de bevolking van weerlooze staten aanricht. PI. maakte een critische opmerking over de portee van de getuigenverklaring van mr. Meijer. Verd. staat immers niet te recht voor een klachtdelict. Mr. Mendels (tot getuige): Bent u fas cist en nationaal socialist? Mr. Meijer: Ik ben N.S.B.-er. Requisitoir. Het woord is dan aan den officier van Justitie mr. B. Kist. die in zijn requisitoir uitvoerig het artikel besprak. Men kan in het artikel slechts lezen, dat verd. fascisten met moor denaars gelijk stelt, een andere strekking kan men aan zijn woor den niet geven. Dit is niet de eerste maal, dat hij zich zeer kras over N.S.B. en fascisme uitlaat. Ik hoop, dat dit verandert, aldus de of ficier, daar wij anders strengere maatrege len zullen moeten nemen. Er is in dit ge val ingegrepen na overleg met het hoofd van hef parket. Het feit is zeer ernstig, zelfs wanneer een jongeman zich in het vuur van een rede zich deze uitingen zou laten ontglippen. Deze man is een hekend publicist en in voile bezinning heeft hij dit artikel geschreven, gelukkig heeft hij zijn kronieken reeds gematigd. Bii wijze van waarschuwing zal ik een matige straf eischen, ti.1. een geldboete van f 25.subs. 25 dagen hechtenis. Pleidooi Het woord is vervolgens aan den verdedi ger mr. Mendels. Deze zeide in zijn plei dooi, dat art. 137c. w.v.s. niet iedere belee- digende uitlating ten aanzien van een volks groep strafbaar stelt. Het wil slechts straf- !>aar stellen uitlatingen, die gedaan zijn in beleedigenden vorm. In de memorie van toelichting wordt als eerste vereischte gestpld, dat de uitlating objectief beleedigend moet zijn. Zakelijke critiek, hoe scherp ook, is geoorloofd. Verd. heeft slechts willen signaleeren en karakte- riseeren, strafbaar is slechts een eventueeie krenking in den vorm. Men mag blijven gewagen van de kenmerkende slechte eigenschappen van een bevolkingsgroep, hoe erg die eigenschappen en neigingen ook zijn. PI. zette uiteen, dat verd. heeft bedoeld te zeggen, dat de fascist wanneer het hém zou worden gelast een moord zou plegen. PI. concludeerde tot vrijspraak. Na een korte re- en duhliek bepaalde de rechtbank de uitspraak op 31 Maart. Uit angst bekentenis ingetrok ken. Drie inbrekers in het verdachtenbankje. Op 20 December van het vorig jaar drong een stel inbrekers in een huis aan den Lan gen Kerkdam te Wassenaar binnen. Een huurman hoorde verdacht gestommel en ging eens poolshoogte nemen. Op een gege ven moment weerklonken drie claxonstoo- ten. Onmiddellijk daarna snelden twee man nen uit de serre naar een achter het huis staande auto, stapten in en reden weg. Een 25-jarige man. P. D. meldde, zich den volgenden dag bij de politie en legde een volledige bekentenis af. Tevens verried hij zijn heide handlangers, zijn 22-iarigen broer L. J. D., en den 2ijarigon M. R., beiden los werkman. De twee handlangers werden ge arresteerd. Gisterochtend diende dit zaakje voor de Haagsche rechtbank. Tot groofe verbazing van de rech ters trok P. D., die het eerst ver hoord werd. nu zijn bekentenis ge heel in. Wel gaf hij toe de auto voor de kraak te hebben gehuurd, maar hij had het voertuig aan der den afgestaan, die de inbraak zou den plegen. Wie dat waren, kon hij niet zeggen, want die. anderen had den gedreigd hem dood te slaan, als hij hen verraadde. De officier van Justitie, Mr. Rouffaer, noemde het gedrag van verdachte ..Oliedom" en hield zich aan de bekentenis. Spr. cisch- te zes maanden gevangenisstraf. Mr. Morcsco pleitte vrijspraak wegens ge brek aan bewijs. De hoofdverdachten. De zaak tegen de hoofd-vcrdachfen kwam door de ontkentenis van P. D. niet bepaald op stevige basis te staan. De officier van Justitie hiekl zich echter o.m. aan de aanvankelijke be kentenis van den broer van één der verdachten en eisrhte tegen ieder 2 jaar gevangenisstraf, daar heiden ongunstig hij de politie bekend staan eri meermalen van inbraak verdacht zijn. Tot nu toe heeft men hen we gens gebrek aan bewijs moeten la ten loopen. Critiek op de confrontatie. De verdediger. Mr. M. M. Huygens, oefen de in zijn pleidooi allereerst critiek uit op de confrontatie op het politiebureau te Was senaar, Men had hejde arrestanten als de daders aangewezen en de buurman bad ben daaron berkend. Volgens Mr. Huygens had men beter gedaan, wanneer men uit een rijtje personen de verdachten had laten uit zoeken.' Met klem drong pleiter op vrijspraak aan. Uitspraak 31 Maart, De jeugdige verdachte ontoere kenbaar Voor de Bredasche rechtbank stond giste ren terecht de 17-jarige schoenmaker A. ,T. van A., te Gilze, die op 22 December 1037 zijn vader opzettelijk mot een broodmes in den nek en in den rug had gestoken, waar door deze zoo ernstig werd gewond, dat hij thans nog gedeeltelijk verlamd is. De zaak werd met het oog op den jeug digen leeftijd van verdachte met gesloten deuren behandeld. Na een langdurig getuigenverhoor, waar hij o.a. gehoord werd de psychiater dr. G. Janssens uit Vught, eischte de officier van Justitie het ter beschikking van de regce- ring stellen van verdachte. Uitspraak over veertien dagen. Na jarenlange oplichterspraclij- ken gesnapt. De Rottcrdamsche politie heeft gear resteerd en in verzekerde bewaring gesteld den 51-jarigen J. O. S. administrateur en becedigd makelaar in huizen aldaar, die ten nadecle van zijn opdrachtgever O. F. G. uit Den Haag gedurende eenige jaren gel den heeft verduisterd. Vermoedelijk betreft het een aanzienlijk bedrag. S. die huurgelden voor den heer G. inde, heeft de verduistering op zulk een geraffi neerde manier-gepleegd, dat hij twee en een half jaar lang ongestoord! met zijn practijken kon voortgaan. Geen overtreding van de Vesti gingswet. Gisteren heeft de Zwolsche Kantonrechter uitspraak gedaan in de zaak tegen H. J. V., bakker te Zwolle, die veertien dagen gele den terecht stond terzake overtreding van de Vestigingswet Kleinbedrijf. Verdachte had n.1. op 22 Dec. 1037 een bakkerij geopend, terwijl reeds op 7 Dec. d.a.v. de minister v. Economische Zaken don spertijd voor het bakkersbedrijf afkondigde. Verd. voerde aan, dat hij geen nieuw be drijf opende, doch een reeds bestaand be drijf, waarvan hij de waarneming tijdelijk had overgedragen aan een collega, voortzet te en dat hij dus niet begonnen was met de uitoefening van het bedrijf, ten aanzien van het publiek, wat de vestigingswet ver staat onder het vestigen van een bedrijf. Verschillende getuigen a décharge waren dit komen bevestigen. Dn kantonrechter bepaalde heden, dat verd. van rechtsvervolging moest worden ontslagen. Hij accepteerde het door verd. gevoerde verweer. Gouwleider Bürckel, die met de organisatie van de volksstem ming belast is. DE GROOTE VRAAG VAN 10 APRIL. Geen spionnage bij de Oosten- rijksche volkstemming. Men is te Weenen reeds druk bezig met de voorbereidingen voor de a.s. volksstem ming, o.a. met het opstellen der kieslijsten. Bij de bureaux, die met dit werk belast zijn, is het een komen en gaan van kiezers, die zich op de lijsten laten inschrijven. De groote lijnen van het plebisciet zijn thans bekend. De vraag, die de kiezers met ja, of neen te beantwoorden zullen krijgen, is: „Zijt gij Duitscher?" Voor de volksstemming zijn nauwkeurig voorschriften opgesteld omtrent de wijze van stemming. De stemhokjes zullen zoo opgesteld worden, dat de kiezers zijn stem biljet zal kunnen invullen zonder bespied te worden. Hij kan het stembiljet in een enveloppe afgeven. Waarschuwing tegen illusies van ras-zuiverheid. Eenige Eerste Kamerleden vestigen er de aandacht op, dat meer dan vijfduizend per sonen om naturalisatie gevraagd hebben en de tijd, die beschikbaar is, zich voldoende omtrent deze personen op de hoogte te stel len te kört is. Van een voortgezette opneming in het Ne derlandsche volksverband van zoo groote massa's vreemdelingen duchten bedoelde le den het gevaar, dat zulks belangrijke veran deringen zal teweegbrengen in de ethnologi- sche samenstelling van het Nederlandsche volk. Zij achtten dit ook in strijd met het Koninklijk woord: „Wij willen ons zelf zijn en blijven." Bovendien zal de werkloosheid van oud- Nederlandsche bevolking er door worden vermeerderd. Dit argument werd door andere Eerste Kamerleden ontzenuwd door de opmerking, dat de voorwaarde voor naturalisatie is, dat de aanvra ger in zijn onderhoud kan voorzien. Deze leden wezen er ook op, dat velen der vijfduizend vreemdelingen reeds gerui- men tijd ten onzent zijn gevestigd en het hooge aantal slechts te wijten is aan een grooten achterstand ten departemente op het stuk der naturalisatie ontstaan. Mocht het hen, die voortaan slechts ge wezen Nederlanders en vreemdelingen, door wier toelating volk en staat worden ge diend, wcnschen te natura.Iiseeren, te doen zijn om te waken, voor de zuiverheid van ras, bloed en stam, dan waarschuwen de hier aan het woord zijnde leden voor illu sies, die op teleurstelling moeten uitioopen. Men vergeet de zeer gemengde samenstel ling van ons volk. Zonderling gedoe van een in specteur voor dierenbescherming Voor de Almclosche rechtbank heeft een dame terecht gestaan wegens beleediging van een inspecteur der dierenbescherming. De zaak speelde zich af te Enschede, waar bedoelde inspecteur in een slecht blaadje stond bij diverse dierenvrienden, speciaal omdat hij... een hartstochtelijk ja ger is. Ook waren er klachten over hem in verband met dressuur van dieren, die door hem niet op de zachtzinnigste wijze zouden zijn behandeld. Deze klachten waren in de afdecling on derzocht door den inspecteur zelve. Dit had ten slotte mevr. F.-Z., voormalig bestuurslid dor afdeeling, naar de pen doen grijpen en zij had in hot „Dagblad van het Oosten" te Almelo een ingezonden stuk geschreven, waarin zij beschreef hoe S. van een jacht partij teruggekeerd was met een „zielige, slappe, bloederige masisa" en ook de klach ten tegen S. ter sprake bracht. Deswege was zij aangeklaagd wegens be leediging. S. verklaarde als getuige, dat hij onlangs ontslagen is als inspecteur, naar hij denkt als gevolg van het ingezonden stuk. Hij moest diverse feiten overigens toege ven, o.a. dat hij des zomers wel eens moe- derkonijnen had geschoten. De oud-opperwachtmeester der mare chaussee te Hengelo, verklaarde, dat hij S. wel eens gezien had, toen hij zich liet voorttrekken op de fiets dóór een hond, waarbij hij een z.g. prikkelhalsband ge bruikte. Gezien ai deze feiten had de officier slechts een zeer lichte boete geëischt, n.1. f 10.— of tien dagen hechtenis, maar de rechtbank sprak mevr. F. heden vrij, daal de opzet tot bcleedigen niet werd aangeno men. Beslag gelegd. Gisteravond betrapten twee rechercheurs van politie op de Prinsengracht te Am sterdam een man, die een aldaar onbe heerd staand rijwiel wegnam. Zij brachten den arrestant over naar het bureau Mar- nixsfraat waar hem een verhoor werd af genomen. waarbij bleek, dat men te doen bad met een 27-jarig rijwielhersteller, die er op bet Singel nok een rijwielstalling on na hield. De politie stelde daaron een na der onderzoek in en vond aanleiding alle zich in genoemde stalling aanwezige rijwie len in beslag te nemen. Deze werden over gebracht naar bovengenoemd bureau. Men vermoedt n.1. dat een groot aantal van deze rijwielen afkomstig zijn van in den laatsten tijd in de hoofdstad gepleegde diefstallen. Fransch koppel heeft de leiding. De stand van den zesdaagsche was gister avond na de sprints van helf elf: 1. Ignat—Diot 53 pnt. Op één ronde: 2. KaersBilliet 90 pnt. 3. PijnenburgWals 5G pnt. 4. ArchambaudGuimbretière 24 pnt, 5. Magne—Speicher 15 pnt. Op twee ronden: 6. Egli-Boucheron 73 pnt. 7. Jan van KempenPellenaars 71 pnt. 8. BauchardFournier 20 pnt. Andere koppels op 3 en meer ronden. VIJF STEDEN MELDEN ZICH AAN ALS GEGADIGDEN. WINTERSPELEN TE OSLO OF ST. MORITZ. Het congres van het Internationaal Olympisch Comité heeft in zijn zit ting van gisteren kennis genomen het het feit, dat vijf steden gemeld zijn om de Zomerspelen van 1944 te organiseeren, n.L Boedapest, Lausanne, Helsingfors, Athene en Londen. Voor de Olympische Win terspelen van 1944 zal men een keuze moeten doen tusschen Oslo en St. Moritz. Op de volgende bijeenkomst van het I.O. C., welke te Londen plaats vindt, zal deze aangelegenheid nader bestudeerd worden. Besloten werd nog, dat het zweefvliegen als demonstratie in het Olympisch pro gram zal worden opgenomen. Van Duitsche zijde werd medegedeeld, dat een Interna tionaal Olympisch Instituut is gesticht onder leiding van dr. Carl Diem, secreta ris van het organisatiecomité der Olympi sche Spelen te Berlijn. De door dit lichaam uitgegeven Olympische revue zal met het officieele bulletin van het I.O.C. worden samengesmolten. Naar het Hsb. uit zeer betrouwbare bron verneemt, zal op Maandag 4 April a.s. voor het eerst voor het publiek zij het nog op bescheiden voet een E.M. (Diesel electrische) trein op het Middcnnet door den nieuwsten electrischen trein gereden worden. Welke omloop dit zal zijn, zal nog nader worden beslist. Leidsche geleerden teleurgesteld. Het was een fortuinlijke strandwandeling geweest voor de drie 's-Gravenzanders, die voriga week op een der Delflandsche hoof den een groote visch van niet minder dan 34 pond wisten te bemachtigen. Uit het ge wicht blijkt al, dat het eigenlijk geen huis-, tuin- of keuken visch was; het was n.1. een koraalvisch, die in deze streken nu niet zoo heel dikwijls voorkomt. Er verscheen, aldus de N.R.Ct., een persberichtje over de gelukkige vangst, ook in Leiden, de stad der wetenschap, kwam men op de hoogte en aanstonds werden door een natuur-liis- torische instelling pogingen gedaan, de visch te bemachtigen. Helaas moest geconstateerd worden, dat de gastronomie de biologen vóór geweest was; ondanks het respectabele gewicht was de koraalvisch in de pan gelegd en in de magen van vele brave 's-Gravenzandcrs verdwenen. Zelfs de graten konden niet meer voor de wetenschap gered worden er zijn te 's-Gravenzande een respectabel aantal katten, die hun rechtmatig deel van het festijn niet gemist hebben. Leerfabriek te Waalwijk heeft twee millioen brandschade. In verband met den brand, welke in den vroegen morgen van Donderdag heeft ge woed in de N.V. Chroomlederfabriek „De Amstel", v.h. firma L. S. Gompen te Waal wijk en waarbij dn geheelc fabriek is ver nield. kan nog worden gemeld, dat de scha de wordt geschat op omstreeks twee milii- oen gulden, Ibis (heenreis) Gier (terugreis) Torenvalk (heenreis) Valk (terugreis) Reiger (heenreis) Wielewaal (terugreis) Oehoe (heenreisl Vertrek ven Aankomet H Singap. 17 Mrt, A'dam 17 Mrt, Basra 17 Mrt, Rai®t. 17 Mrt. Athene 17 Mrt. Alex. 17 Mrt. Rang. 17 Mrt. Jodhp. 17 Mrt. A'dam 17 Mrt. [Napels 17 Mrt, Band. 17 Mrt. A'dam 19 Mrt. Singap. 17 Mrt. De overlast van de belasting controle. K.N.A.C. wendt zich tot den minister. De klachten over de controle der documen ten van de motorrijtuigenbelasting blijven voortdurend aanhouden, schrijft ons de K.N.A.C. Het begint er zelfs naar uit te zien, dat deze controle op den weg tot een ernstig euvel begint uit te groeien. Er is een practische oplossing, welke ook in andere landen bestaat. Dit is het belasting papier in kleinen vorm op de voorruit van de auto zichtbaar te doen aanbrengen. Door het toepassen van verschillende kleuren en teckens op het biljet kunnen de verschillen de klassen en belastingtermijnen reeds op afstand worden onderscheiden. De K.N.A.C. heeft zich thans tot de minis ters van Financiën en Waterstaat gewend met het verzoek de medewerking van een ambtenaar van elk dezer departementen te mogen ontvangen om in gezamenlijk over-, leg. docli geheel voor rekening van de K.N. A.C., een voorstel als in bovenstaanden geest volledig uit te werken en den ministers aan te bieden. Inmiddels wenscht de K.N.A.C. echter zoo volledig mogelijk te zijn ingelicht omtrent den overlast door de huidige controle-methoden onder vonden en verzoekt zij derhalve alle auto- en motorrijders haar secre tariaat, Lange Vijverberg 10, 's Gra- venhage, bericht te zenden van on dervonden moeilijkheden on'der op gave van datum, plaats, tijd en zoo mogelijk van de controleerende in stantie. DE CONCURRENTIE TUSSCHEN ROTTERDAM EN ANTWERPEN BESPROKEN. De Belgische Kamer heeft gisteren zon der debat het wetsontwerp op de terugbe taling van bepaalde buitenlandsche lee- ninrgen aangenomen en daarna de bespre king van de begrooting van buitenland sche zaken voortgezet. Van Cauwelaert, de rapporteur, gaf een nadere uiteenzetting van enkele deelen van zijn rapport. Hij verklaarde, dat er een volkomen evenwijdigheid is tusschen de politieke lijn, die Nederland en België moeten vol gen. Dat verandert echter niets aan de svmnathie, welke men kan hebben voor een of ander land. Het beteekent slechts dat België, zich buiten de dingen zal hou den, die aanleiding tot een conflict kunnen geven. Van Cauwelaert verklaarde zich tegen ieder Belgisch initiatief in de Spaansche kwestie. Hij wilde geen meening uitspre ken over de gebeurtenissen in Oostenrijk, hij wilde slechts constateeren, dat een on afhankelijkheid verloren is gegaan. Verder zeide hij dat België moet streven naar een politiek van toena dering tot Nederland en de Scandi navische landen en zeide: „Er kan tusschen de Belgische en Nederland sche havens een vrije mededinging van outillage en handenarbeid be staan. Thans heerscht er een rivali teit, welke België tot represailles heeft gedwongen. Ik vraag dat de regeering deze politiek voortzet tot Nederland zijn methoden zal wijzi gen. Maar wij moeten hopen dat beide landen weldra tot overeen stemming zullen komen over een politiek, die Antwerpen en Rotter dam zou steunen in den concurren tiestrijd tegen de andere havens van Europa." Ten slotte drong spr. op een meer opbou wende economische politiek aan. VLOOT VAN ZEVENTIG JACHTEN NAAR AMSTERDAM. Internationaal bezoek, ook aan het IJsselmeer. Van 22—25 Juli a.s. zullen te Amsterdam \eioiijven alle deelnemers aan den interna- ïonalen stertocht van de „Union Interna tionale du Yachting Automobile". totaal worden zestig tot zeventig jachten in de haven verwacht, uit verschillende lan den van Europa, met een totale bemanning \an ongeveer drie hónderd personen. Aa afloop van de stertocht, op 25 Juli a.s., en de internationale deelnemers verschil lende vvafersportgehieden in ons land be zoeken, o.a. de Vechtstreek, het IJsselmeer, enz,

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 2