R D Hevige spanning in Oost-Europa Chamberlain zoekt naar de oplossing Inval in Litauen Nieuwe oproep tot Sudeten-Duitschers \Y'randen die La*»"!!!?.®®?, smaak weerspiegelen.... Onverminderde strijdlust bij de Chineezen I Recordvlieger Broadbent gevonden Rusland doet beroep op de mogendheden Goering rijkskanselier? Hitier opnieuw naar Weenen Uit onze Omgeving iOBERlCHTËrrJEl Het ultimatum van Polen In krasse bewoordingen gesteld. In welingelichte Poolsche kringen verheelt men niet, dat de toestand thans ernstig is. De tekst van het ultimatum zal te Warschau niet gepubliceerd worden voordat het con flict geregeld is. In officieele kringen wei gert men eenige verklaringen af te leggen. De plaatselijke pers heeft echter opdracht gekregen, op krachtigen toon over het con flict te schrijven en erop te wijzen, dat het voor Polen onmogelijk is, nog langer abnor male diplomatieke betrekkingen met Li- tauen te onderhouden. Het schijnt, dat het doel van deze perscampagne is, Litauen te intimideeren en het te dwingen, de Poolsche voorwaarden te accepteeren. Ofschoon officieele "kringen dus elke ver klaring weigeren, meent Havas te weten, dat deze in krasse bewoordingen is gesteld en den vorm heeft van een ultimatum. De Poolsche regeering voert aan, dat de waarborgen, die geboden worden door een commissie zooals Litauen heeft voorgesteld, onvoldoende zouden zijn, en bijgevolg ver werpt zij het Litausche voorstel. De Poolsche regeering eischt hervatting der diplomatieke betrekkingen tusschen de beide landen binnen 48 uur. De benoeming van een diplomatieken vertegenwoordiger van Litauen in Polen zou voor het einde der maand dienen te geschieden. Tenslotte schrijft de Poolsche nota de bewoordingen voor, waarin het Litausche antwoord zou moeten worden vervat. Terwijl de ministerraad vergaderde, heeft de directeur van het politieke departement de gezanten van Frankrijk, de Sovjet-Unie en Italië en den zaakgelastigde van En geland ontvangen, en hun verzocht, hun regeeringen van de Poolsche eischen in kennis te stellen. De ministerraad duurde tot vannacht half drie. Japanners verloren in Zuld-Sjan- si 10.000 man. Zes Chineesche vliegtuigen ver nield. Het Mad „Sautangpau", dat beschouwd wordt als de spreekbuis van de Chineesche militaire leiding, bevestigt het bericht, dat de Chineezen gistermorgen het op 30 kilo meter ten Noorden van Toenkwam liggende eindstation van de Sjansilijn, Foetsjau ver overd hebben. Het blad berekent, dat de totale verliezen van Japan in Zuidsjansi tijdens den veldtocht daar ruim 10 duizend dooden en gewonden bedra gen. Buitenlandsche militaire deskundi- g'en--constateeren, dat nieuwe Chinee- sehë divisies in het veld gebracht zijn bn beweren, dat door een gedeelte lijke reorganisatie van het Chinee sche officierscorps de aanvalsgeest der Chineesche troepen is gestegen. De luchtoorlog. De Japansche luchtmacht heeft het oude en het,nieuwe vliegveld te Nantsjang gebom bardeerd en zes Chineesche toestellen op den grond vernield. De strijd te water. Japansche gecombineerde marine- en leger- afdeelingen zijn te Nantoeng, aan den noor delijken oever van de Jangtse, geland en heb ben de Chineesche strijdkrachten aldaar aan gevallen. De record-vlieger Broadbent, van wlen sinds 1 Maart niets meer was vernomen, is ongedeerd door een toestel van de Qan- tas gevonden op het strand 25 K.M. Noord- Noord-West van Waingapu (N.O.L) Isolatie van de betwiste den. gebie- De weigering van Chamberlain een ver klaring af te leggen over de vraag, of En geland Frankrijk zou steunen, indien dit land eventueel Tsjecho-Slowakije te hulp zou moeten komen, heeft in Londensche parlementaire kringen een zeker onbeha gen gewekt. Het is duidelijk, dat Chamberlain ,u een koers zoekt tusschen isolatie van de in het geding zijnde gebieden en interventie, tenzij er een onweer- staanbare reden zou bestaan om of het eene uiterste of het andere te kiezen. Het schijnt, dat Chamberlain vooral nauwkeurig wenscht te weten, wat anderen onder bepaalde gege ven omstandigheden zullen doen. Naar samenwerking Ier bestrij ding van het Europeesch ge vaar? Litwinoff heeft aan verschillende mo gendheden een uitnoodiging namens de Russische regeering gericht, om maatrege len te bespreken, die noodig zijn geworden door de bezetting van Oostenrijk en de be dreiging van Tsjecho-Slowakije. Duitschland, Italië en Japan heb ben geen uitnoodiging ontvangen, want, aldus Litwinoff, het heeft geen zin met de aanvallers over samenwerking te spreken. De bedoeling der Sovjet-Unie is. dat een conferentie in, hetzij buiten het kader van den Volkenbond wordt gehouden. De ontvangst. De Russische voorstellen zijn te Parijs gunstig ontvangen. Men had echter liever een duidelijke omschrijving gezien. De Vereenigde Staten zullen vermoedelijk het voorstel van Rusland niet aannemen, daar een collectieve actie gelijk zou staan aan een verbond. Ook in Londen is het verzoek overhandigd. Nadere berichten ontbreken nog. Het voorstel van Litwinof is in Poolsche regeeringskringen sceptisch ontvangen. Men is hier van oordeel, dat het voorstel niets nieuws inhoudt, het is een terugkeer tot eencollectieve overeenkomst, waartegen Polen zich steeds vijandig heeft getoond. Een bijzondere Havas-correspondent meldt, dat volgens bepaalde inlichtingen gemotori seerde Poolsche troepen op twee punten aan de Poolsch-Litausche grens samenge trokken zouden zijn. Vermoedelijk wijziging van het Tsjechisch kabinet. Het orgaan van de Sudetenduitsche Par tij „Die Zeit", publiceert een oproep van Conrad Henilein, gericht aan allen, die nog niet zijn opgenomen in de gelederen van de eenheidsbeweging van de Sudetendeut- schers. Blijft niet meer terzijde staan. Het bestaan van afzonderlijke onderdeelspartij en is niet meer gerechtvaardigd. Allen naar den strijd onder de vaandels van de par tij der Sudeten voor het levensrecht en de eer van ons volk." Vermoedelijk zal een wijziging van het kabinet van Tsjecho Slowakije tot stand komen. Dan zal de rechtsche nationale unie in het Kabinet vertegenwoordigd worden door den vice-president der partij, Jezek, die minister zonder portefeuille zal wor den. Geen emigranten uit Oostenrijk! Het Duitsche Nieuwsbureau meldt, dat de Tsjechoslowaaksche regeering instructie heeft gegeven tot strenge bewaking der grenzen teneinde emigranten uit Oostenrijk tegen te houden. Hitier zou vanavond mededee- ling hiervan doen. In Berlijn, aldus Havas gaan hardnekki ge geruchten, dat Goering rijkskanselier zou worden van het „groote Duitsche Rijk" Hitier zou Führer zijn, staatschef en par tijleider dus. Naar verluidt zou Hitier he denavond in de rijksdagzitting hiervoor verklaringen afleggen. Als eenig punt op de agenda voor vanavond staat: aanhooren eener verklaring der rijksregeering. De „Berliner Boersenzeitung" zegt, dat deze zitting als de belangrijkste rijksdag zitting van de geschiedenis beschouwd kan worden. Voor het eerst sedert de stichting van het rijk van Bismarck zal de vertegen woordiger van Oostenrijk niet plaats ne men in de diplomatenloge, doch bij de re- geeringsvertegenwoordigers. Nog voor de volksstemming. Naar United Press verneemt, zal Hitier naar Weenen terugkeeren nog vóór het plebisciet gehouden wordt. Commissaris Joseph Bürckel, die zooals bekend, met de organisatie van het plebis ciet in Oostenrijk is belast, zal zijn bu- reaux inrichten in het oude parlements gebouw te Weenen. Gistermorgen is men reeds begonnen met het gebouw voor Bür ckel en zijn ambtenaren in orde te bren gen. Naar United Pre.ss verneemt verwacht men, dat ook Göbbels over eenige dagen naar Weenen zal gaan om de verkiezings campagne te openen. KOEGRAS JULIANADORP. Instituut voor Arbeidersontwik keling, afdeeling Koegras. Gisteravond werd door bovengenoemde afdeeling een vergadering gehouden in de zaal van het café .Prins Hendrik" van den heer A. Doorn. Aanwezig waren pijn. 25 personen. Door den heer R. Windsma uit den Hel der werd een zeer belangrijke lezing ge houden over het actueel onderwerp: Rond om de Middellandsche Zee. De voorzitter, de heer S. Kooger, opende met een woord van welkom toe te roepen aan spreker en de vele belangstellenden. De heer Windsma heeft vervolgens op zeer onderhoudende wijze zijn onderwerp uiteengezet, zoodat voor elk zeer goed be grijpelijk was, wat zich om deze oude we reldzee afspeelt. Het is daar een aaneen schakeling van politiek en maatschappe lijke geschillen en conflicten en een ieder land is er op bedacht om zooveel mogelijk voor zichzelf op te eischen of desnoods eenvoudig te nemen. Met aandacht is een en ander gevolgd; na het beëindigen der le zing, werden door enkele personen nog vragen gesteld, waarna sluiting volgde. ANNA PAULOWNA BREEZAND. Vergadering openbare kleuter school. De heer P. Borst, voorz. van de openbare Kleuterschoolver. opende de gisteravond ge- houden vergadering, z'n tevredenheid uitend over de vrij goede opkomst. Zie eens naat Uw wanden, Uw huiselijken horizon, dragers van Uw persoonlijken smaak. Zijn zij dat ook? Vertoonen Uw wanden een sierlijk, vertrouwd motief, waarnaar U met welgevallen kijkt, dat Uw arbeids- lust aanspoort en Uw fantasie opwekt? Wat vermag dit alles beter dan een dessin aan de Natuur ontleend, zoo'n tustig, evenwichtig bloembehang! Maak Uw wanden vriendelijk, blijmoedig. Maak ze mooi. De R D-collectie bevat naast een weelde van effen- kleurige structuur-variaties, nieuwe verfijnde, stijlvolle bloemdessins, die een sfeer van persoonlijkheid om U heen scheppen. Al deze wandenschoonheid, die zoo wonder-wonderweinig kost, is uitgevoerd in de fijne, degelijke „Fixa-Color"-kleuren, die alleen R D drukken kan. Vraag Uw behanger de R D Staal boeken, Series 50, 51, 49, 48, 47 en 16 met het behang op volle rolsbreedte! Lees ook de handige Keuzewenken vooraan in de boeken. N.V. BEHANGSELPAPIERFABRIEK VAN RA7H DOODEHEEFVER Toonzalen in 19 steden des lands. Dit merk staat op de Staalboeken. Levering via Uw behanger. Toonkamers te Alkmaar: Koningsweg 16. Naar aanleiding van de notulen van den heer J. Borgo, merkte voorz. op, dat üe too- neeluitvoering van „ïnternie", die 19 Maart ten bate der vereeniging zou plaats hebben, door ziekte van een der medespelenden uit gesteld moet worden. Mevr. Borst-Keppel bracht verslag uit over den financieelen toestand. Na de laatste af rekening was in kas f 76.66. In de afgeloo- pen 5 maanden waren de ontvangsten f 153.67 totaal f 230.33. De uitg. bedroegen f 266.16. nadeelig saldo dus f 35.83. Bovendien moet nog f 24.31 betaald worden voor het hek op de speelplaats. Het tekort is voornamelijk ontstaan door langdurige ziekte van ver schillende leerlingen. Na breedvoerige bespreking werd besloten ter dekking van het tekort een verloting te houden en te trachten nieuwe leden te wer ven. Nadat dank was gebracht aan den heer A. Borst, die gratis twee wagens zand bracht op het speelterrein, werden de dames van Dijk-van Wilsem en Loov-Tiel aangewezen de controle-commissie te vormen. De heeren P. Borst en J. Borgo werden bij acclamatie als bestuurslid herkozen en in de vacature ontstaan door vertrek van mevr. Bezuijen, mevr. Voorthuysen-Koens gekozen. In de nu voigcride pauze was er gelegen heid het tentoongestelde werk der kleuters te bezichtigen. „Hoe is 't mogelijk, dat de juffrouw dat met de kleinen klaar speelt", was de algemeen geuite opmerking, een com pliment voor de leidster, mej. J. Hoveling. De heer Van Dijk hield hierop een lezing over het leven en werken van Fröbel. Ook las hij iets voor uit het boekje van Marie Coppius „Planten en wieden in het kinder hart", daaraan de volgende conclusie ver bindend, dat er dus heel wat moet rijn ge schied eer het werk der kleinen tentoon gesteld kan worden. Voorz. dankte den heer van Dijk voor z'n lezing en na rondvraag volgde sluiting. Loop der bevolking. Ingekomen: J. Totté en gez. van Graauw; T. J. Langebeek van Dalen van Goes; M. den Haan van Amsterdam; L. M. van Dreunen van Hillegom; mej. R. R. Lenting van Zijpe; mej. M. J. de Langen van Den Helder; P. J. de Waard en echtgen. van Egmondbinnen; A. v. d. Welle en gez. van IVieringen; A. Bokhorst en gez. van Texel; mej. A. II. Brouwer van Zijpe; C M. Lan- gebeeke van Beemster. Vertrokken: N. Droog naar Broek op Langendijk; J. R. Bottema en gez. naar Zijpe; J. Buter en gez. naar Den Helder; mej. G. Piagmeijer naar Den Helder', F. de Klerk en gez. naar Wieringerwaard; R. Hollander en gez. naar Haarlemmermeer; mej. J. J. Schouten naar Den Helder; mej. T. Slothouwer naar Velsen; A. A. Bezuijen en gez. naar Den Helder; D. de Wit en echtgen. naar Twisk; mej. T. Dekker en M. Boon naar Schoorl; mej. M. C. Blaau- boer naar Rotterdam; C. Smit en echtgen. naar Alkmaar; A. Schrijver naar Wierin gerwaard; J. H. Goossen en gez. naar Zij pe; G. Kouseband en echtg. naar Wierin gerwaard. Burgerlijke Stand. Geboren: Trijntje, d. v. C. Koning en J. Wisse; Alida, d. v. C. Verschoor en J. C. Es- seveld: Agatha Margaretha, d. v. W. Smit en P. Kooijman; Adriaan en Dirk, z. v. B. van Oudenaarde en E. Kouwenberg; Arie Jacob, z. v. J. C. Tiel en M. van Stipriaan; Martinus Johannes, z. v. A. J. van Ham en P. Oudshoorn. Getrouwd: G. Kouseband en W. Gouma. Overleden: L. WatermanKooman, oud 54 j.; Wed. J. van Teulingen—Kossen, oud 65 jaar. Politie. Gevonden: belastingplaatje. Verloren: gouden Zeeuwsch speldje; verz. padvinders-insigne. Biljarten. De biljart vereeniging „Anna Paulowna" speelde bij den heer Slikker een wedstrijd tegen een groep biljarters uit Den Helder. Anna Paulowna verloor met 14 tecen 16. De vorige ontmoeting eindigde echter met een 19—11 overwinning der Polderschen, zoodat zij, over beide wedstrijden gerekend, toch met 3327 in de meerderheid bleven. WIERINGEN Jaarvergadering van de Evange- lisatie-vereeniging. De veertigste jaarvergadering van de Evan- gehsatie-vereeniging werd gehouden in ge bouw „Rehoboth". onder leiding van den heer O. Deen. die de avond opende met 't !no n zingen van het eerste vers van Ps 103 en voorging in gebed. Vervolgens las hij uit het Evangelie van Johannes 15 l17 De voorganger sprak met gemengde ge voelens. woorden van dankbaarheid. Spr is lang ziek geweest en nu weer kerngezond waardoor zijn liefste werk weer gedaan mag worden. Spr. is dankbaar voor de goe de leiding tijdens zijn ziekte. Het verdere gesprokene wordt afgewisseld door geza menlijk zingen. B De secretaris, de heer Markus, krijgt ge- tegenheid de notulen te lezen, en 'tevens het jaarverslag. ^vens De penningmeester, de heer T. Buma, geeft een overzicht der financiën. De leider dankt deze werkers voor hun moeite, waarna pauze volgde. Stemming. Na de pauze werd overge gaan tot bestuursverkiezing. De aftredende bestuursleden Boekesteijn en Tjaalsma wer den herkozen. In de plaats van den heer Buma, die zich niet herkiesbaar stelde, werd gekozen de heer J. Landolt. Voor Den Oever werden herkozen de heeren G. Bais en Van Markus. Verder werd voor Den Oever nog gekozen de heer S. Bison. Een dankbaar gehoor mocht de heer G. Bais met zijn voordracht „Een Engelen wacht" in ontvangst nemen. Tot leden der kascommissie werden be noemd de heeren Rabing en A Buma. Voorgesteld werd, de contributie in kwar talen, te innen. De heer O. Deen hield nog een korte rede over onze verantwoordelijkheid.. Bij de rondvraag zeide de heer P. Jaars- ma het bestuur dank voor het vele werk aan de jeugd besteed en de heer Sj. Jaars- ma zeide dank namens den Chr. Landarb. bond voor het gebruik van het lokaal. De voorganger liet ten slotte gezamenlijk zingen den Avondzang en ging voor in dankgebed. HELDERSCHE EIERVEILING, 18 Maart. Kipeieren: 23170 stuks: 48—51 Kg 2.40, 52 o4 Kg 2.402 60, 55—57 Kg 2.50-2.90, 58 r60 Kg 2.70-3, 61-63 Kg 2.80-3, 64-70 Kg .,.90—3.40, 85 eendeieren 2.90, per 100 st. WARMENHUIZEN, 18 Maart. Roode kool 3.10-5.30, gele kool 1.50- ~ri0. Deensche wittte kool 1.60—2.60. Aan- knnï: Ktr' roocle k°o1- 32..500 Kg. gele kool, 14.900 Kg. Deensche witte kool. BROEK OP LANGENDIJK, 18 Maart. hor Ttn0™1,33 Kr' prei '1-30. 59 Kg. rabar- kool 3Rn^9nPr^kroten 3-40- 4500 Kg. roode 3 50 27000 °tr Kfr' Savo>'p ko°' Dcnnc.u R<?le ko°' 1-80—2.8, 7600 Kg. Deensche witte kool 1.60—2.10. WRoerSi^RTVOUDF" 18 Maart kool tfeio; 24000 n*' Deensche witte

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 6