De toekomst der Joden DAGBLAD VOOR DEN'HELDER EN-HOLLANDS NOORDERKWARTIER Euwe moet zich rehabiliteeren Dc wereld toont haar afgrijzen Oostenrijk uit den Volkenbond Litausch kabinet gaat heen Engeland en de Tsjechische onafhankelijkheid Tegen kapifaalvlucht in Oostenrijk KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER." TELEFOON'50 (2 LIJNEN) 22 M A A R T 1938 66e JAARG. No. 8264 Solidariteit met Oostenrijksche rasgenooten De stroom houdt aan**»» Veertien stuks vee verbrand Hitier gaat op verkiezingspad Een match met Capablanca Eenheidsfront tegen het fascisme Dit nummer bevat 8 pagina's EERBERICHT DE BILT SEINTi Vaste luchtlijn over den Atlantischen Oceaan? Groofe boschbrand te Bladel BELGIë NEDERLAND HELDERSCHE COURANT Uitgave der Uttg.-Mj. HoDandi Noorderkwartier N.V.'te Den Helder DINSDAG Drnk bezochte Zionistenvergade ring in Amsterdam. Onder leiding van zijn voorzitter, Mr. Abel J. Herzberg, heeft de Ne- derlandsche Zionisten Bond gister avond in de zalen van de Beurs voor den Diamanthandel te Amsterdam een openbare vergadering gehouden. In deze bijeenkomst hebben vooraanstaan de Zionisten gesproken over het onderwerp: „Toestand en toekomst der Joden", waarbij zij met nadruk wezen op het werk, dat de Joden in Palestina voor zichzelf en voor het heele Joodsche volk verrichten en de aan wezigen opwekten dezen arbeid, .welke juist in deze voor het volk van Israël zoo moei lijke tijden belangrijk is, daadwerkelijk te steunen, Honderden teleurgesteld. Voor de bijeenkomst bestond een overweldigende belangstelling. Eeni- ge duizenden hadden een plaatsje in een der zalen gevonden. Vele hon derden echter moesten worden te leurgesteld, omdat de beschikbare plaatsruimte ten eenenmale ontoe reikend was. Mr. Abel J. Herzberg, die de bijeenkomst opende en in het bijzonder een woord van welkom richtte tot den grooten leider van het Zionisme, den heer Menachem Ussisch- kin uit Jeruzalem, wees o.m. op het feit, dat de ellende in de laatste twee jaren in steeds grootere mate op het Joodsche volk drukt. Deze vergadering noemde de spre ker een manifestatie, welke uiting wenscht te geven aan een solidari teit met de Joden in Oostenrijk, die thans het droeve lot van hun rasge nooten in Duitschland moeten dee- len en overal waar zij staan en gaan vertrapt en verdrukt worden, alleen omdat zij Jood zijn. E. Boekman, wethouder van Amsterdam. De heer E. Boekman, wethouder van Am sterdam, hierna het woord voerend, zette uiteen, dat geen land ter wereld vrij blijft van anti-semitisme, wanneer het die lan den zooals thans economisch slecht gaat. Spr. stond bij het Joodsche vraagstuk in zijn algemeene vorm uitvoerig stil en be toogde daarbij, dat de Joden in elk land steeds een minderheid vormen en daarom niet in staat zijn zich tegen aanvallen te weren. De heer Boekman voerde zijn hoor ders vervolgens naar Palestina, het land, dat de verdrukte Joden uit heel de wereld gaar ne wil opnemen, ware het niet, dat dit slechts in beperkte mate is toegestaan. Ver gaderingen als deze zoo zeide de heer Boekman hebben een groote en belang rijke beteekenis. Druk op Engeland. Wij allen tezamen kunnen als Joden druk op Engeland uitoefe nen; kunnen dit zoo machtige land wijzen op zijn menschelijke plicht een einde te maken aan de Arabi sche terreur in Palestina, welk land de Joden toebehoort. Wij moeten er voor oppassen, dat wij niet in slaap worden gewiegd. In de laatste tijden zijn dingen gebeurd, welke wij ons 10 jaar geleden niet zouden hebben kunnen voorstellen. Wie zegt ons, welk lot de Jo den in de toekomst wacht? Wanneer een Jood zoo besloot de heer Boekman zijn plicht verstaat, zal hij in staat zijn om in deze tijden van neerdrukkende terb- denzen rechtop te blijven staan. Een stem uit Palestina. De tweede spreker, de heer Menachem Ussischkin, zeide gekomen te zijn namens het Joodsche volk in Palestina om de rasgenooten in Nederland uit te noodigen mede te strijden totdat de overwinning is behaald. In het vervolg van zijn In het Duitsch uitgesproken rede, zette de spr. uiteen, welke verschillen er bestaan tus- schen den strijd van de Joden in de we reld en die van de Joden in Palestina. In bijna alle landen zoo zeide hij is sprake van het Jocdsche vraagstuk, in Palestina daarentegen is sprake van het Arabische vraagstuk. De geboorte van den Joodschen staat in Palestina. Het lijden van het Joodsche volk in de wereld is het lijden van een kleine, ver drukte minderheid, welke geen weerstand kan bieden. Het lijden daarentegen van de Joden in Palestina kan vergeleken worden met het lijden van een aanstaande moe der. Van dit lijden, van pijnen zal vreugde komen. Uitvoerig stond de heer Ussischkin stil bij de moeilijkheden, welke zich thans in Pa lestina voordoen als gevolg van de botsin gen tusschen Arabieren en Joden, om ten slotte te betoogen, dat dit land den Joden toebehoort en niemand anders. Palestina, zoo zeide hij is van ons, niet een gedeelte, maar heelemaal. Hij wekte de aanwezigen, die de rede stormachtig toejuichten op, den strijd van het Jood=rhe volk in het oude land te steunen en daadwerkelijk mede te helnen a- den arbeid, welke daar in het belang van de Joden in de geheele wereld wordt verricht. Vrijwillige bijdragen voor ver sterking der defensie. Verschillende Nederlanders hebben hun of fervaardigheid weer betuigd en grootere of kleinere bedragen voor de versterking der de' nsie gestort. Zoo werd ontvangen f 11.25 als dank voor de vrouw die Nederland den weg wees. Een oude dame zond f 10.als „een druppel in zee". „Een Nederlander" maakte den Minister blij met f350.een „Nederlandsche vrouw" schonk f400. Een gift van f 2000.— Een -echtpaar dat in Indië f50.000 had be spaard, voor de toekomst .van vijf jonge kin deren en zeide vredelievend van aard te zijn, zond f2000.— en zal voor elke gestorte vijf millioen weer f 1000.zenden. Kinderen speelden met lucifers... Gisterochtend te ongeveer half tien ont stond brand in de schuur van de boerderij, bewoond door P. van der Meulen, gelegen aan de kom van het dorp Suawude. De vlammen grepen door de droogte van het houtwerk met groote snelheid om zich heen. zoodat de bewoners en dorpsgenooten geen kans zagen, al het vee uit de stallen te red den. Een achttal koeien, vijf hokkelingen een paard kwamen in de vlammen om. De brandweer uit Bergum wist het woon huis te behouden. Verder brandde alles tot den grond toe af. Een groote hoeveelheid hooi, dat op het erf opgeslagen was, werd eveneens een prooi der vlammen. De oorzaak van den brand is te wijten aan het feit, dat kinderen in de schuur met iucifers hebben gespeeld. Verzekering dekt de schade. De boerderij .was eigendom van den heer L. D. van der Meulen. Heden Chamberlain's verkla ring in het Lagerhuis. Vandaag zal Chamberlain zijn aangekondigde verklaring over En- gelands houding ten opzichte van Tsjecho-Slowakije afleggen. Dan zal de wereld weten of het Britsche rijk al dan niet bereid is en onaf hankelijkheid van Tsjecho-Slowa kije te waarborgen. Zienswijze verdeeld. In het kabinet zijn twee stroomingen, de meening van Chamberlain en zijn groep om zich in de ruimte te houden en de op vatting van minder belangrijke figuren, om een waarborg te geven. De eenige waar borg waar Tsjecho-Slowakije wat aan heeft is dat Engeland definitief verklaart in ge val van oorlog te zuilen helpen. Deze waar borg is niet te verwachten vooral ook omdat de dominions niet achter een dergelijk be sluit zouden staan. Ook is de Engelsche publieke opinie huiverig verplichtigen op het vaste land aan te gaan. Veel anders dan een voorwaardelijke garantie zal er wel niet gegeven worden, of heelemaal niets! Voorbereidingen in vollen gang. De voorbereidingen voor de volksstemming in Oostenrijk zijn in vollen gang. Hitier zal zelf in de week van 3 tot 10 April in Oosten rijk een aandeel in de propaganda nemen. Aan de volksstemming gaat een groote betoo ging vooraf, waar de leider waarschijnlijk zal spreken. Omtrent de regeling van de a.s. volksstem ming meldt het Duitsche Nieuwsbureau: Ter verzekering van de afzonderlijke stemming in Oostenrijk bij de volksstemming van 10 April is bepaald, dat zelfs de totnogtoe in het Oostenrijksche gebied wonende Rijksduit- schers niet de voor Oostenrijk bestemde stem biljetten mogen gebruiken, maar de voor het overige rijksgebied bedoelde stembiljet ten. Ook plaatselijk zal de stemming door Oostenrijkers en hen, die tot nogtoe Rijksduit- schers waren, afzonderlijk worden gehouden. Dr. Schacht te Weenen. Dr. Schacht is naar Weenen gekomen, om tegenwoordig te zijn bij het afleggen van den eed door de employé's van de Reichs- bank. In een toespraak heeft hij o.a. gezegd: „We beleven op het oogenblik een van de grootste oogenblikken van de Duitsche ge schiedenis. De weg van de „Niebelungen", van Duitschland naar het oosten is opnieuw open en wij zullen niet tcostaan, dat deze weg in de toekomst versperd zal worden De taak van Oostenrijk is, de goede naam van Duitschland naar Zuidoost-Europa. Schacht kondigde verder aan, dat binnen kort Oostenrijk geheel zal worden ingelijfd in het Duitsche betalingssysteem. Maatrege len zijn genomen om kapitaalvlucht te voor komen, zoodat binnenkort de beperking op het opnemen van gelden zal kunnen wor den opgeheven. Euwe-Comité qesticht. In het Carlton Hotel te Amsterdam werd Maandagavond de slotvergadering gehouden van het Nationaal Nederlandsch Comité we reldkampioenschap schaken, kortweg ge noemd EuweAljechinComité. In samen werking met den Koninklijken Nederland- schen Schaakbond is in de plaats van het EuweAljechinComité een nieuw lichaam gevormd, „EuweComité" genahmd, dat zich ten doel stelt mafches voor Euwe te organiseeren of tournooien te doen plaats vinden, waarin de ex-wereldkampioen kan uitkomen. In Matches of in tournooien krijgt Euwe dan de gelegenheid zich volko men van zijn nederlaag tegen Aljechin te rehabiliteeren, terwijl hij een uitstekende ocfengelegenheid krijgt om het bewijs te leveren, dat men in de topklasse der we reldschakers geducht rekening met hem moet blijven houden. Het nieuwe EuweComité kwam reeds direct met plannen welke zich in vrij vasten vorm voordeden. Het ligt namelijk in de bedoeling in de Kerstvacantie van dit jaar Euwe een match van veertien partijen te gen Capablanca in Nederland te laten spelen. Drie partijen zouden te Rotterdam, een zelfde aantal te Den Haag en de overige acht partijen te Amsterdam worden gespeeld. De voorwaarde, aan dezen tweekamp ver bonden, luidt, dat de onderhandelingen MAX EUWE tusschen Aljechin en Capablanca voor een strijd om den wereldtitel vóór dien tijd moe ten zijn afgeloopen^ hetzij in definitieven vorm, nl. dat de ma'tch zal doorgaan, hetzij in negatieven zin, nl. dat de strijd voor den boogsten schaaktitel tusschen beide spelers niet doorgaat. Men neemt aan, dat binnen drie maanden een beslissing omtrent dit punt zal zijn verkregen. Mocht dit niet het geval zijn, dan overweegt het Euwe- Comité, waarin naar men weet ook enkele bestuursleden van den K.N.S.B. zitting heb ben genomen, een match te organiseeren tusschen Euwe en den jeugdigen Iveres uit Estland. Het is volkomen logisch dat de voor waarde inzake de match Aljechin—Capa blanca bij den tweekamp tusschen Euwe en den Cubaan gesteld is. Capablanca nl. nnoet van tevoren weten, waar hij aan toe is, hetzij dat hij van Euwe wint, hetzijf het geen toch ook mogelijk is, dat hij van Euwe verliest. Protesten tegen het bombarde ment van Barcelona. Uit de geheele wereld, zendt men, ver vuld van afgrijzen over de bombardementen op open steden, protesttelegrammen of zoekt men met elkaar contact om deze gruwelen in het vervolg onmogelijk te maken. De Britsche regeering heeft het Vaticaan uitgenoodigd, soortgelijke vertoogen tot Franco te richten als Engeland en Frankrijk naar aanleiding van het bombardeeren van de burgerbevolking in Spanje, hebben laten hooren. Een afschrift van de aan Salamanca ge richte protestnota is aan het Vaticaan ge zonden. Een en zestig protestantsche bis schoppen uit 36 staten hebben een schrijven gezonden aan de katholieke geestelijkheid, waarin zij protesteeren tegen de bombarde menten op Barcelona en waarin zij den ka tholieken vragen, hun invloed bij Franco aan te wenden opdat aan het bombardeeren van niet-strijders een einde wordt gemaakt. Burgemeesters zoeken elkaar. De burgemeester van Barcelona heeft een telegram doen toekomen aan de burgemees ters van Parijs, Lyon, Bordeaux, Marseille, Brussel, Londen, Stockholm, Geneve, Man chester, Liverpool en New York, waarin hij melding maakt van de luchtaanvallen door Duitsche en Italiaansche vliegtuigen, waar door vele menschen, onder wie kinderen, vrouwen en ouden van dagen, omgekomen zijn. Hij dringt aan op een eenstemmig protest tegen deze daden. De lord-mayor heeft den burgemeester de verzekering van zijn sympathie gegeven. Wat er van een ge bombardeerde stad overblijft, toont onze recente foto uit een der door Franco her overde steden in Catalonië, BelcRite. Amerika met afgrijzen vervuld. Cordell Huil, de minister van buiten- landsche zaken, heeft aan de pers ver klaard, dat zijn regeering thans officieele ranporten heeft ontvangen over de lucht aanvallen door vliegtuigen van Franco op Barcelona. In deze rapporten, aldus Huil, wordt be vestigd. dat daarbij een zeer groot aantal slachtoffers onder de burgerbevolking is gevallen. Ik heb reeds herhaaldelijk het standpunt van mijn regeering ten aanzien van het bombardeeren van weerlooze bur gers uiteengezet, zoodat ik niet opnieuw behoef te zeggen, hoezeer wij dergelijke daden veroordeelen. Thans, nu gebleken is, dat het aantal slachtoffers onder non-com battanten grooter is dan waarschijnlijk ooit in de geschiedenis is voortjekn-m»Ti, verklaar ik namens het geheele Am<",;l'aan- sche volk, dat wij vervuld ziin van diep af grijzen over hetgeen te Barcelona is ge schied en ik spreek de hoop uit dat in 't vervolg geen bevolkingscentra meer gebom bardeerd zullen worden. Berlijn heeft bevolen! De Duitsche regeering heeft den secreta ris-generaal van den Volkenbond bericht, dat Oostenrijk, daar het geen souvereine staat meer is, niet langer als lid van den Volkenbond kan worden beschouwd. De gevolgen. Het Volkenbondspact voorziet in de verdwij ning van een staat, doch slechts in zijn uit treden met een opzeggingstermijn van twee jaren. Dit artikel 2 van het pact schijnt in dit geval niet van toepassing te zijn, daar het voor den duur van twee jaren het be staan zou veronderstellen van een Oosten rijksche regeering. Geen enkele Oostenrijksche regeering heeft dan ook een beroep op den volkenbond ge daan of geprotesteerd tegen de Duitsche wet van 13 Maart. Regeeringen van Volken bondsleden zullen dus, indien zij dat ge past achten, moeten protesteeren tegen de omstandigheden, waaronder de aansluiting een feit werd of tegen de schending van het verdrag van St. Germain of de proto collen van 1922 en 1932 en eventueel deze aangelegenheid voor den raad of de assem blee moeten brengen. Zuid-Afrikanen weren zich. Onder auspiciën van de anti-fascistische Unie is te Johannesburg een vergadering gehouden, waar een resolutie is aangenomen welke protesteert tegen het binnendringen van „Nationaal socialistische agenten" in de Unie van Zuid Afrika en waarin maatrege len tegen deze agenten gevraagd worden. Tenslotte doet de resolutie een beroep op den Zuid Afrikaanschen Raad van Handel en Arbeid tot aaneensluiting in een „mach tig eenheidsfront", tegen het fascisme tot het bijeenroepen van een speciale conferentie ter uitvoering van een massale actie, Verwachting: Matige tot zwakke Zuidelijke tot Westelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, zelfde temperatuur. Verdere vooruitzichten: Onzeker. Rust in Litauen teruggekeerd. Het Litausche kabinet is afgetre den. President Smetona heeft ech ter geweigerd dit aftreden te aan vaarden voor de eerste minister Tu belis, die ernstig ziek is en zich op het oogenblik in Zwitserland bevindt, teruggekeerd zal zijn. Tubelis zou zich thans onverwijld naar Kaunas begeven. Litauen gerustgesteld. In een groot aantal radioredevoeringen is het Litausche volk gerustgesteld omtrent de bedoelingen van Polen. De regeering ver zet zich krachtig tegen elke anti-Poolsche propaganda. Volgens de Estlandsche pers zullen na 31 Maart de PoolschLitausche onderhande lingen langs normalen weg worden voortge zet. De Poolsche pers meent te weten, dat de Litauschen minister van verkeer een begin heeft gemaakt met de voorbereidende werk zaamheden voor het herstel der directe spoor wegverbinding tusschen Litauen en Polen. Lindbergh vertegenwoordiger der Pan-American Airways. Lindbergh, die zijn eigen vliegtuig be stuurde, en een aantal ambtenaren van het ministerie van luchtvaart en van het mi nisterie van posterijen, zijn vandaag van Croydon vertrokken om de rijksconferentie voor transatlantisch luchtverkeer bij te wo nen, welke morgen te Dublin wordt geopend. De regeeringen van Eire en Canada zijn vertegenwoordigd, evenals de Imperial Airways. Er zal beraadslaagd worden over de in stelling van geregelde post- en passagiers- diensten over het noordelijk deel van den Atlantischen Oceaan en de opstelling van een voorloopig program voor de dit jaar te houden proefvluchten. Lindbergh zal de Pan American Airways op deze conferentie vertegenwoordigen. Honderden H.A. hakhout en den nenbosch verbrand. Gistermiddag omstreeks twee uur is brand ontstaan in de heide onder het Broek te Netersel. De brand breidde zich snel uit en sloeg over naar het Kwikbosch. Door wind en vluchtend wild werd de brand in ver schillende richtingen verspreid langs ran den hakhout, zoodat in korten tijd op tal van plaatsen brand was uitgebroken. Ondanks het feit, dat tallooze personen het blusschingswerk hadden aangevat, bleek dit onbegonnen werk. De brand plantte zich over de Reerse op het gebied van Westor- beers en Casteren voort Honderden H.a. ge meentel. en particuliere bosschen hakhout en jong dennenbosch zijn door het vuur ver teerd. Aangezien de brand gisteravond nog voort woedde, is de schade nog niet te over zien. Hij wordt gedeeltelijk door verzekering gedekt. Per W.A.C.O. touringcar op 3 APRIL naar den VOETBALWEDSTRIJD te ANTWERPEN Prijs per persoon f4.50. Vertrek Zaterdag middag 12 uur. Zondagmorgen 4.15. Opgave tot Woensdag 30 Maart. Reisbur. W.A.C.O., Kanaalweg 137, Den Helder, TeL 773.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 1