De vernielende kracht van het luchtwapen Oe middenstandscursussen Officiervlieger wordt ballon voerder Japansch schip in nood Zware uitslaande brand te Den Haag Uad&at Garnizoen te IJmuiden Hitier heeft eerlijke bedoelingen Een hertogin klaagt aan „NIET SLECHTS DE LEGERS, DOCH GEHEELE VOLKEREN ZULLEN BIJ EEN WERELDBRAND VERNIETIGD WORDEN." ITALIAANSCHE OPVATTINGEN. Uit twee dezer dagen uitgegeven docu menten blijkt, dat de Italiaansche generale staf er van overtuigd is, dat de vol gende oorlog gewonnen zal worden door een bliksemsnel toegebrac'htcn slag bij het .uitbreken van den strijd. In het rapport, dat de legerbegrooting (begeleidt, wordt o.m. het volgende gezegd: ,,De partij, die zijn eigen grond kan ver dedigen door een bliksemsnel luchtoffensief, dat den, weerstand van den vijand zal breken in de vitale punten van zijn eigen gebied, zal winnen. Een dergelijk offensief moet bij den aanvang van don oorlog in de schaduw van zijn vleugels het ken merk dragen van een macht, die geen .verdediging kan stuiten. In een toekomstigen Europeeschcn oorlog, en dit betcekcnt onvermij delijk een wereldoorlog, zal do luchtmacht de voornaamste rol spelen en den loop van don oorlog en dien van de geschiedenis leiden en beheerschen." De bommen op Barcelona. Voortgaande verwerpt het rapport de op vatting der Britsc'he militaire critici, vol gens welke de luchtstrijdkrachten in Span je niet hebben beantwoord aan de ver wachtingen. De oorlog in S>panje, aldus het rapport, is een burgeroorlog, waar in men aan den kant van generaal Franco tracht de overwinning te behalen met een minimum van bloedvergieten en eigendomsver- nieling. Dat maakt een groot ver schil met den onbeperkten oorlog, zonder bandschoenen aan. die on vermijdelijk het gevolg zou zijn van de botsing der volkeren in een algemeen conflict,- waarvan leven en dood der naties, overhecrsching of slavernij van gehecle volkeren zouden, afhangen. .Wanneer de luchtaanval ook maar een oogeniblik losbreekt van zijn beperkingen, zooals dit kortgeleden te Barcelona ge schiedde, wordt zijn actie door het gcheelc vijandelijke kamp gevoeld. De ontzetting, die ontstaat op het punt waar de slag valt, verspreidt zich en weerkaatst zelfs over de grenzen van het conflict heen. In China. Ook in China kan men geen rekening houden met de z.g. beperktheden van den luchtaanval. De groote steden zijn niet tot de fundamenten vernield, omdat de in valler zoo zeker is van zijn uiteindelijke overwinning, dat hij zich kan veroorloven het minimum aan vernieling aan te bren- gen. In een wereldbrand zullen geheele vol keren en niet alleen tegenover elkander staande strijdmachten gebroken worden." Brand aan boord. Het van Korea naar Tientsin op weg zijnde s.s. „Yeiko Maroe'' (1.850 ton) heeft ter hoogte van Takoe noodseinen uitge zonden aangezien aan boord brand is uit gebroken. Het schip -begeeft zich op volle kracht naar het dichtstbijzijnde strand om aan den grond te worden gezet. Er bevin den zich talrijke passagiers aan boord. WIERINGEV VERVOER ARBEIDERS Met ingang van 28 Maart a.s. geldt voor het vervoer van arbeiders naar en van de werkverschaffing weer de z.g. „zomerrege- ling" welke tot en met 12 November 1938 van kracht blijft. Zij luidt als volgt: a. De arbeiders, die dagelijks meer dan 2X20 K.M. hebben af te leggen om naar en van de werkverschaffing te komen, die nen in den regel geheel voor rekening van de Overheid te worden vervoerd per auto bus, tram of trein. b. De arbeiders die dagelijks 2X een af stand van 15 tot 20 K.M. naar en van de werkverschaffing hebben af te leggen, ont vangen een vergoeding van f 1.(een gul den) per man en per week. c. De arbeiders die dagelijks 2X een af stand van 10 tot 15 K.M. naar en van de werkverschaffing hebben af te leggen, ont vangen 50 cent (vijftig cent) per man en per week. d. Voor afstanden welke minder dan 2X 10 K.M. bedragen, wordt geen vergoeding gegeven. HAVENLICHTEN TE ENKIIUIZEN. Op de koppen van de havenhoofden der Zuiderhaven van Enkhuizen, die verbreed is, zijn havenlichten geplaatst. Op den Noor- derhavendam een groen vast, op den Zui- derhavendam een rood vast licht. De licht bron is G.G., hoogte lichtbron boven gem. waterstand 4 M., lichtopstanden, ijzeren -pa len 2.50 M hoog. De hypermoderne Italiaansche kruiser „Raimondo Montecuccoli liep dezer dagen de haven van Tandjong Priok binnen Matrozen bezig met het schoonmaken van den achtersteven REGISTRATIE VISSCHERSVAARTUIGEN. De W.R. 191, eigenaar de heer G. Kooij is ondershands verkocht aan gebr. J. en A. Wiegman. Het vaartuig blijft onder hetzelfde num mer in de vaart. DEN OEVER Uitvoering „Apollo". Wel samenwerking met katholie ken en Christelijken, maar de cursussen apart. In de eerste algemeene vergadering van hef Instituut voor Middénstandsontwikke- ling, heeft Prof. II. Casimir gezegd, dat reeds ongeveer 85 cursussen in Nederland zijn ge sticht en dit aantal zal wel verdubbeld wor den. Samenwerking met de beide andere organi saties van den N.R.K.M.B. en den Chr. M.B. zal zooveel mogelijk betracht worden. Gezamenlijk onderhouden van cursussen is niet mogelijk gebleken. Het onderwijs hooft niet ton doel thcore- tisch-wetenschappelijke middenstanders te vormen, maar het zal doortrokken zijn van een practischen geest. De eerste luitenant-vlieger F. L. M. Focquin de Grave van de luchtvaart- afdeeling op Schiphol is er zoo juist in geslaagd op de ballonschool te Duesseldcrrf het examen voor ballon- voerder met gunstig gevolg af te leg gen. De commandant van de lucht- vaartafdeeling luitenant-kolonel F. A. van Heyst, zelf oud-ballonvoerder, heeft hiertoe alle medewerking ver leend. In de kringen van de Nedcr- landsche ballonsport-ver., welke or ganisatie het initiatief tot deze op leiding genomen heeft, heerscht groo te voldoening. De heer Focquin de Grave, die in 1932 als reserve-officier een vliegopleiding genoot, ging na zijn diensttijd te Leiden Indisch recht studeeren, maar toen hij in Juni 1935 weer gelegenheid kreeg, in dienst van het luchtwapen te komen, staakte hij zijn stu die en werd hij te Soesterberg tot vlicglec- raar opgeleid Niet minder dan 17 verschil lende vliegtuigtypen heeft hij zelfstandig ge vlogen. Op 5 Juli 1936 maakte hij van Hilversum uit zijn eerste ballonvaart. Dit beviel hem zoo goed, dat hij zich voor de door de Ned. ballonsportvereeniging georganiseerde op leiding aanmeldde. Het Duitsche luchtvaart ministerie gaf spoedig toestemming en sindsdien heeft de heer Focquin de Grave vanuit Dusseldorf ettelijke opleidingsvaar ten met viorpersoons lichtgasballons onder zeer verschillende omstandigheden onderno men. Nu het nationaal luchtvaartfonds de bal- lonsport-vereeniging door een belangrijke bijdrage in staat heeft gesteld het clubvaart bedrijf met den ballon „Neerlandia" in Mei 1938 van Utrecht uit te hervatten, heeft lui tenant Focquin de Grave een prachtige ge legenheid andere jonge commandanten in te wijden in de geheimen van de luchtvaart Daarenboven zal ballonvoerder Focquin de Grave op Zaterdag 13 Juni a.s. op het vliegveld Twente de eerste opstijging ver richten met den nieuwen twee-persoons wa terstofballon der vereeniging, die ter eere van den miskenden eersten Nedcrlandschen ballonvaarder met den naam „Hopman" ge doopt zal worden. In den afgeloopcn nacht omstreeks twee uur is een zware brand uitgebroken in de bovenwoning van een werklooze, A., aan de Hemsterhuisstraat 198 te Den Haag De brand werd ontdekt door den buurman op no. 202, een winkelier in rijwielonder- deelen, die onmiddellijk de brandweer te lefoneerde en maatregelen nam om de buren te waarschuwen, voorzoover deze niet reeds door den rook wakker waren geworden. In het brandende huis woont genoemde A. met vrouw en vijf kinderen, varieerend van twee tot elf jaar. A. had intusschen zelf reeds de kinderen, van wie er twee op de eerste en drie op de zolderverdieping sliepen, in veiligheid ge bracht, terwijl zijn vrouw van emotie flauw viel en moest worden weggedragen. Zij kwam gelukkig spoedig weer bij kennis. Bij den genoemden winkelier, Beek gehee- ten, werden allen voorloopig onder dak gebracht; later werden de kinderen door het Leger des Heils liefderijk opgenomen. Van de bovenwoning brandden de voor kamer en een zoldervertr.ck geheel uit. De vlammen waren fel naar buiten geslagen, zoodat ook de raamkozijnen en de dakgoot door het vuur wsrden vertreed. De brandweer heeft met eenige stralen op de motorspuit uit de Prinsestraat de vuurzee srebluscht. De spuit van de Archi- medesstraat. die mede was uitgerukt, be hoefde geen dienst te doen. Wel heeft de ladderwagen gpede diensten bewezen. De schade is vrij groot, doch zij wordt door verzekering gedekt. Een in het benedenhuis op no. 196 ge vestigde slagerswinkel bekwam geringe waterschade. HELDER—SUCCES UITGESTELD. Naar wij vernemen, is voor Zondag a.s. do eerste ronde vastgesteld van den voetbalwed strijd om den K.N.V.B.-beker. In verhand daarmee is o.m. de wedstrijd HelderSucces ritgesteld. Naar het Hsbl. van welingelichte zijde verneemt, zal het fort te IJmuiden reeds in begin April bezet worden. De bezetting zal ongeveer 200 man sterk zijn. Poolsch ambassadeur te Washing ton wil neutraal statenblok. De Poolsche ambassadeur te Washington, Potocki, heeft tegenover journalisten als zijn meening te kennen gegeven, dat Hitier eerlijke bedoelingen heeft, en tevens ver klaard, dat Polen niet zal toelaten, dat Sovjet-Russische troepen zijn grondgebied passeeren om een aanval op Duitschland te doen. Potocki zeide voorts, dat de bijlegging van het geschil tusschen Polen en Litauen het mogelijk maakt, dat Polen het initiatief neemt tot het vormen van een neutraal statenblok, dat zich uitstrekt van de Witte Zee tot de Zwarte Zee, en waarvan Fin land, Estland, Letland, Litauen, Polen en Roemenië deel uitmaken. Over de Duitsche hulp aan Spanje. De Hertogin van Athol heeft haar aange kondigde aanklacht tegen Duitschland in liet Engelsche Lagerhuis gehouden. Volgens de hertogin zou dit land omstreeks 14 Maart 30.000 man troepen met een groote hoe veelheid oorlogsmateriaal naar het natio nalistische Spanje gezonden hebben. Haar opsomming omvatte acht bombar- derncntstoestellen van het type Heinkel 3, acht jachtvliegtuigen van het type Messer- schmidt 109, twee escadrilles vliegtuigen van het type Heinkel 51, twee escadrilles van het type Do. 17, één escadrille verken ningsvliegtuigen van het type Heinkel 45, drie batterijen zwaar luchtdoelgeschut van 20 c.M. en twee batterijen licht luchtdoel geschut van 10 c.M. Aan elk dezer batte rijen zijn twee luchtdoelmachinegeweren van 20 m.M. toegevoegd. AI deze formaties maken, aldus de hertogin, deel uit van het Duitsche leger. De namen der coinWian- danlen en andere détails zijn bekend. De Engelsche regeering verklaarde, derge lijke geruchten wel gehoord te hebben, maar geen enkele bevestiging ervan ont vangen. De Engelsche regeering acht het daarom niet verantwoord eenigerlei initia tief te nemen. Ter herdenking van den sterfdag van wijlen H. M. de Koningin-Moeder is Maandag door de vereeniging .De Princevlag" een krans gelegd bij haar monument in het Rosarium te Den Haag Zondagavond gaf de Harmonie „Apollo" haar laatste winteruitvoering voor haar kunstlievende leden in de zaal „Wiron". Om precies acht uur opent de voorzitter met een woord van welkom dezen feest avond, waarna aangevangen wordt met het muzikale gedeelte. Eerst krijgen we te hooren een marsch. Daarna de „Slavische Rhapsodie" van Friedemann, de Ouverture „Finlandia" van Sibelius en tot slot weder om een marsch. Vooral het tweede en der de nummer vielen bijzonder in den smaak en het was een waar genot naar deze nummers, die keurig werden uitgevoerd, te luisteren. Vooral „Finlandia" met zijn schitterende arcoorden was mooi. Van dit nummer gaf de directeur, de heer Joh. v. Glabbeek, die deze ouverture zelf gear rangeerd heeft voor harmoniebezetting, 'n uitlegging. Deze ouverture van Jean Sibe lius is gewijd aan den bevriidinsrsstrijd van het Finsche volk. dat zoolang verdrukt werd door vroegere Russische heerschers. Na de pauze wordt opgevoerd een vroo- 1 ijk tooneelspel in drie bedrijven, getiteld „Douairière de Bibère". Dit stuk met zün komische verwikkelingen werd door rle tooneelisten op uitstekende wijze vertolkt. Een bijzonder compliment aan Mej. Dina Kok, die door ziekte, plotseling moest in vallen. Zij heeft zich uitstekend van haar taak gekweten. Ook de heer D. Rakker Ezn. had een rol die hem „lag". Alles hij elkander een mooie avond met een bal tot slot. AMSTERDAM, 21 Maart. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 367 vette koeien, le kw. 7480 ct„ 2e kw. 6572 ct., 3e kw. 5064 ct. per Kg. slacht- gewicht; 97 melk- en kalfkoeicn f 180240 per stuk, 54 vette kalveren: 2e kw. 6268 ct., 3e kw. 5060 ct. per Kg. levend gew. 265 nuchtere kalveren f 5—7.50 per stuk, 60 lammeren f 2232 per stuk, 429 varkens: vleeseh varkens. wegende van 90110 Kg. 6869 ct., zware varkens 6768 ct., vette varkens 6466 ct. per Kg. slaehtgewicht. Aangevoerd 3 wagons geslachte runderen uit Denemarken. Marktoverzicht: Run deren matige aanv., vlugge handel en stijf prijshoudend. Vette kalveren matige aan voer, handel aanvankelijk willig, afloop kalm. prijzen vast, nuchtere kalveren groo te aanvoer, handel traag met lagere prij zen. Schapen matige aanvoer, handel slee- pend, prijzen vast. Varkens behoorlijke aan voer. handel willis, prijzen onveranderd. AMSTERDAM. 21 Maart. Binnenl. granen. Rogge f7.107.40, chevalicr gerst f77.65, wintergerst f7.25 7.65, haver f66.25, duiveboonen f910, paardeboonen f89, groene erwten f8.50— 9.50 alles per 100 kg. Karwijzaad f 11.25— 11.50 per 50 Kg. WARMENHUIZEN, 21 Maart. Roode kool f3.104.50, gele kool fl.30, Deensche witte kool f 1.60. Aanvoer: 1475 Kg. roode kool, 375 Kg. gele kool, 1150 Kg. Deensche witte kool. ALKMAAR, 21 Maart. Aardappelen f2.80, andijvie f 12.50—16.50, appelen f5.508.50, Bloemendaler kool f 1.40—4.80, boerenkool f 1.503, gele kool f 1.50—3.20, kropsla f47.70, meloenen f 0.50, peren f 4—6.60, prei f 23, rabarber f 5. 11.50, raapstelen fl.30—1.70, radijs Ci 5.60, roode kool f4—7.10, selderie f 1—1.80, spinazie f 0.35—0.64, spruiten f2.50—8.50, uien f 12.wortelen f2.20, witlof I f3.50— 4.50, idem II f 1.50—3.50. PURMEREND, 22 Maart. Veemarkt. Koeien, totaal 600 stuks: 190 vette 6872 ct. per Kg., geldekocicn f 160 —215. melkkoeien f 180—310. stieren 58—64 ct. per Kg., 26 paarden f 90—120, 1250 nurh tere kalveren f 717, 223 vette varkens 57 —58 ct. per Kg., 65 magere varkens f 30 42, 310 biggen f 18—26, 1800 schapen f 17—34 38 hokken f 4—11. BROEK OP LANGENDIJK, 22 Maart. 500 Kg. Bevelanders 3.20, 33000 Kg. roo de kool 3.405.30, 10.000 Kg. Savove kool M2.40, 85000 Kg. gele kool 1.50—2.70, 55000 Kg. D. witte kool 1.602 60. NOORDSC.ITARTVOUDE, 22 Maart, Bevel. 2.90. uien 12.30—13.40, drielingen 10.10—10.50, grove 12.10—13, peen 2—2.40, kleine peen 1—1.50. kroten 2.00—2.90, roode kool 3.305.20, witte kool 1.503, taaie gele .kool 2-30—2.70, D, witte okol .1.30—3.20.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 3