De geestelijke schatten van de Democratie DOUWE EGBERTS Jaarvergadering V.V.V. „Helders Belang" Jlyenclci Indrukwekkende rede van Ds. Wesimijse Dinsdag 22 Maart 1938 Tweede Blad tPladAnleuuM Uitkeeering uit Gemeentefonds Beslissingswedstrijd HRC - ZVV Een vertrouwd en zorgvuldig expediteur: „ESONA" Idéé voor een hertenpark en een „Jutterdag" gelanceerd De onbevredigde rede Burgerlijke Stand van Den Tc'der Geen Neurenberger speelgoed, noch Russische eieren met bloedsmaak. Voor een flink bezette Casino-zaal, met ©en zeer geschakeerd publiek, heeft giste renavond Ds. Westmijse, van Rotterdam, gesproken over: „Geen Neurenberger speelgoed, noch Russische bloedeieren". Het was een vlammend betoog tegen fas cisme en communisme en vóór de demo cratie. De spreker werd ingeleid door den voorzitter van de plaatselijke afdeeling van E.d.D., den heer Noorman, die een woord van welkom sprak en er aan herinnerde, dat het 11 maan den geleden was, dat de laatste openbare ver gadering door E.d.D. gehouden werd. Men heeft gemeend, dat de taak van E.d.D. afge- loopen was, doch spr. toont aan de hand van de doelstelling van de Beweging aan, dat de taak in de toekomst ligt. Er is nog ontzettend veel te doen en aller steun wordt ingeroepen om het doel te bereiken. Men heeft het extre mistisch gevaar voor de verkiezingen over schat, we moeten er echter voor oppassen, dat we het nu niet onderschatten. Rede van Ds. Westmijse. Ik ben niet ver van de waarheid, aldus Ds. Westmijse, als ik beweer, dat er vijf of zes weken geleden niet de helft van de belang stelling voor deze lezing geweest zou zijn, als nu. Onder den druk van de groote internatio nale gebeurtenissen is het oog geopend voor het werk van de beweging van Eenheid door Democratie. De laatste weken is als 't ware de we reldgeschiedenis hoorbaar aan onze deur voorbijgegaan en wie niet langs de dingen heenleeft, beseft, dat het er ernstig aan toe is in Europa. We leven in een reus achtig groot kruithuis en als er dan met vuur gespeeld wordt door de dictatoren en een van de belangrijkste brandweer mannen (Eden) verdwijnt van het tooneel, dan kan de lont wat verder worden aan gestoken. En ziet, eenige dagen nadat Eden weggewerkt was, is de kaart van Europa gewijzigd. We moeten soms onze oogen uitwrijven, omdat het nog niet tot ons door wil dringen, dat er een land van de kaart is weggevaagd en als met een stoomwals vernietigd is. We zouden onder deze omstandigheden dwaas doen om in den slappen goedmoedigen geest, die ons eigen is, voort te leven, maar we moeten ons bezinnen op de democratie, die diep in het Nederlandsche volk zelve geworteld is. We weten allen, dat bij de verkiezingen heel wat stemmen op de verschillende partijen worden uitgebracht, maar er zijn ook duizen den kleurloozen, die onverschillig staan tegen over de politieke partijen, maar die het niet mogen zijn tegenover de democratie. In het partijwezen zit vaak iets verstards, het is sta tisch, terwijl de beweging dynamisch is. Van de dagen van 1296 af is hier als een veranke ring van de democratische gedachte. Eenheid door Democratie wil, dat we de dingen zullen zien in hun juiste gedaante, in hun naakte werkelijkheid. We zien het groot worden van Duitschland en daar achter dat geweldige rijk tot Siberië toe. Hoe licht kan er dan een golf spoelen over dat kleine plekje op de aardglobe, dat Nederland heet. We moeten waken tegen het Neurenberge speelgoed; we moeten waken tegen de Russische eieren met bloedsmaak. Wij moeten paraat staan. Er is veel werk te doen en dat moet omlijnd worden. De dui zenden z.g. kleurloozen, die toch ook menschen zijn, moeten worden gefundeerd op die breede basis van Eenheid door Democratie. Altijd De schatten van de democratie. Eenheid door Democratie wil de groote geestelijke schatten in ons volk weer te voorschijn roepen. Schatten die opgedol ven moeten worden voor degenen, die ze niet meer zagen en voor hen moeten ze uitgestaldw orden en uitgedeeld. Wfl moeten niet denken, dat de democratie af en volmaakt is. Democratie is een dyna misch begrip, dat voortdurend gelouterd dient te worden. Gezonde critiek is noodig. Een souvereiniteit, gedragen door de stemming en het inzicht van het publiek. Er blijft voort durend een zoeken naar een evenwichtstoe stand. moet hier in ons land blijven de boom van de democratie, aan welks voet de bijlen zijn ge legd uit Duitschland, Rusland en Italië. Wij hebben dien boom dieper te doen wortelen en te beschermen. Onze tegenstanders spreken over het parlement als een spreekgelegenheid, maar parlement wil zeggen: recht tot spreken. De dictator veracht de menschelijke per soonlijkheid, kan zich alleen door de macht en door onderdrukking handhaven. De democratie erkent de waarde van iedere menschenziel. Dat is het goud van de de mocratie. Duitschland heeft de democratie niet ge kend. Men kende daar het groote ambtenaren dom. Er heerschte bij onze Oosterburen een geest van onderdanigheid. Folkloristisch en psychologisch is dan ook te verklaren, dat de toestand daar zoo werd. Ook in Rusland was het zoo. Verzwegen getallen. Hitier heeft in een van zijn laatste redevoe ringen getallen genoemd, maar hij heeft er evenzoo vele verzwegen. Verzwegen is het groote productiecijfer van de autarkie. Ver zwegen het cijfer van het Jodenleed. Dat kon ook niet genoemd worden. Hier op de baker mat van de vrijheid hebben wij wel gepeild het leed van die duizenden. Wij hebben ge zegd: „Kom hier". We hebben dat volk ont vangen, dat toch nog altijd is het uitverkoren volk. In Duitschland is aan alle vrijheid van spre ken en schrijven een eind gemaakt. De kunst is gekneveld; de Middeleeuwsche beul is weer in eere hersteld; de staatspolitie oefent een schrikbewind uit; het recht is tot een aanflui ting geworden; concentratiekampen zijn ge vestigd, die alles wat de geschiedenis aan gru welen verhaalt, overtreffen; de Joden zijn ge kweld, gepijnigd, vervolgd en verjaagd. De protestantsche predikanten, die den godsdienst niet ondergeschikt wilden maken aan den staat, zijn gekerkerd; de jeugd wordt zoodanig opgevoed, dat zij vervalt tot barbarisme; de bewapening is van een ongekenden omvang; geweldige bedragen worden besteed voor na- tionaal-socialistische propaganda; millioenen worden besteed aan den fascistischen opstand in Spanje en de democratische landen worden tot bewapening gedreven. Zoo ontstaat het groote kruithuis in Europa. Wij moeten niet stellen geweld tegen over geweld, maar denken aan het woord van Christus: „Wie het zwaard opneemt, zal door het zwaard vergaan". De gezindheid van den mensch moet anders worden en dan moeten we bij onszelf beginnen. Dat wordt de groote historische taak van E.d.D. Er voor zorgen, dat de onverschilligen het goud van de democratie in handen krijgen, om het tot een groot en kostbaar bezit te maken. Democratie staat tegenover nationaal-so- cialisme, tegenover fascisme, tegenover com munisme, Democratie erkent de Godsvonk in den mensch. Wij willen een internationalen rechtsgrond. Vrede door recht. Hoog de vrijheid De rede van Ds. Westmijse werd meermalen door applaus onderbroken. De heer Noorman sloot de vergadering met een woord van dank aan den eminenten spreker en met een opwek king tot het lidmaatschap. ECHTE FRIESCHE H EER EN-BAAI OUD-HOLLANDSCHE PIJPTABAK Den Helder krjjgt 579.600. Naar wij vernemen, is uit het Gemeente fonds over het tijdvak 1936/37 o.m. het vol gende bedrag verstrekt. Den Helder579.600. Men hechte aan dit cijfer niet de beteekenis als zou de gemeente een „aardig douceurtje" toegewezen zijn. In feite gaat zooveel van dit bedrag af, dat de gemeentefinanciën hoege naamd geen wijziging ondergaan. (Red. H. C.). De „Sportkroniek" deelt mede, dat voor Zondag a.s. is vastgesteld de beslis singswedstrijd H.R.C.Z.V.V. Zooals ver wacht mocht worden, werd als terrein van den strijd het Sportpark te Alkmaar aangewezen. MÖTTLIN GERS AMENKOMST. In een advertentie in dit nummer wordt meegedeeld, dat Ds. P. Lughtigheid, morgen avond 8.15 u in het Evangelisatiegebouw Vijzelstraat hoopt te spreken. OOSTERSCHE SFEER BIJ V. D. Het voorjaar is ingezet en menig huismoe der haast zich momenteel ter schoonmaak van haar huis. V. D. heeft deze omstandigheid waarge nomen en de beneden-verdieping van de zaak gehuld in een opvallend Oostersche sfeer, ver oorzaakt door tal van karpetten. Daar zijn Wilton-karpetten, Axminsters, Havelours en imitatie Smirna's, in alle prijzen, grootten en dessins. De geheele week blijft deze voorraad tentoongesteld. TWEE VRACHTAUTO'S RAMDEN ELKAAR. Gistermiddag te omstreeks 12 uur hebben een tweetal vrachtauta's elkaar geramd, tengevolge van het feit, dat de chauffeur van een der voertuigen inplaats van op de rem op het gaspedaal drukte. Op genoemd tijdstip kwam de vrachtauto van Kaan uit de Hartestraat en die van den heer Zomer uit de Nieuwstraat. Op den hoek botsten beide door genoemde ^-rzaak tegen elkaar. Het bleek dat de auto van Kaan nogal beschadigd was: zoowel radiator als lampen bleken behoorlijk gedeukt te zijn. JAARVERGADERING H.Z.V. Blijkens een in dit nummer voorkomende advertentie houdt de Heldersche Zwemvereeni- ging en Reddingsbrigade a.s. Vrijdagavond te 8.15 uur haar jaarvergadering in de bovenzaal van het Algem. Tehuis voor Militairen, Spoor straat. Belanghebbenden verwijzen wij naar de advertentie, waarin de te behandelen agenda is opgenomen. Gisterenavond heeft in het Kegelhuis de jaarvergadering van de V.V.V. „Helders Be lang" plaatsgevonden, waarvoor, zooals ge woonlijk, slechts matige belangstelling be stond. Reeds in den treure werd er door ons op gewezen, hoe noodzakelijk het is, dat voor deze bijeenkomsten van de zijde der burgerij interesse bestaat, doch het blijkt voor doove- mans-ooren te zijn. Het was de voorzitter, de heer M. H. Klerk, die de vergadering opende en den 2den secre taris, den heer Van Scheijen, gelegenheid gaf de notulen der voorgaande vergadering voor te lezen. Zij werden zonder opmerkingen ge arresteerd. De heer Nijpels las vervolgens het jaarver slag over 1937 voor, hetwelk eveneens geen aanleiding tot discussie bood. Van dit over zicht citeeren wij het volgende: Men moet dit jaarverslag aanvangen met de onaangename mededeeling, dat, ondanks het vele werk, dat de Ver. v. Vreemdelingenverkeer in het afgeloopen jaar voor stad en omgeving heeft kunnen verrichten, het ledental van 300 naar 273 is teruggeloopen. Een weinig bemoe digende belooning, die anders verwacht had mogen worden indien velen, speciaal de han deldrijvende en industrieele middenstand, be grepen en daarom steunden hun V.V.V., die toch in hoofdzaak ten doel heeft bevordering van plaatselijke belangen, hetgeen onmiddelijk ten voordeele komt aan juist deze groep van Heldersche inwoners. Reeds in den aanvang van 1937 werd onder leiding van de V.V.V. met medewerking van plaatselijke bloemisten en bollenkweekers uit Breezand van 18 tot 21 Februari de bolbloe- mententoonstelling Boltha 2, in Musis Sacrum gehouden. Men noteerde ruim 3000 bezoekers, en achtte dit een bewijs van het welslagen dezer tentoonstelling, die voorzichtigheids halve met zoo weinig mogelijk onkosten was opgezet. Eveneens werd medewerking verzocht en gegeven bij het Esperanto-congres, dat 27, 28 en 29 Maart is gehouden, en voor de V.V.V. tevens een goede gelegenheid bood voor ver spreiding van propaganda. De burgemeester verzocht de V.V.V. om met hem de ontvangst te regelen van een aan tal buitenlandsche padvinders, bezoekers aan de Jamboree. Deze ontvangst is volkomen geslaagd. In October vond in Den Helder plaats de fe deratievergadering van V.V.V.'s in Noord- Holland. Men zegt het Gemeentebestuur dank voor zijn medeleven met de V.V.V. en het wederom beschikbaar stellen van een subsidie ten be drage van 450.Ook de Kon. Marine voor de gelegenheid, die telkenmale welwillend wordt gegeven om vreemdelingen schepen en gebouwen te laten bezichtigen. Het Verkeershuis en eveneens het secreta riaat voldeed aan tal van aanvragen om toe zending van beschrijvingen over Den Heider- Huisduinen, speciaal in het Verkeershuis is het in seizoentijd een gaan en komen van veel vreemdelingen, die er hun inlichtingen komen vragen, deze V.V.V.-instelling is voor Den Helder onmisbaar geworden. Twee van de bestuursleden hebben zitting in het bestuur der federatie van V.V.V.'s in Noord-Holland, deze federatie ontwikkelt zich naar een invloedrijk instituut, waarvan Den Helder en overige aangesloten vereenigingen veel goeds mogen verwachten. De commissie tot nazien der gelden heeft de bescheiden in orde bevonden en een nieuwe commissie wordt voor dit jaar benoemd. Het zijn de heeren Van Zwijndrecht en Zeilinga, die beiden hun benoeming aanvaarden. Nadat het finantieel jaarverslag door den heer Delgorge voorgelezen is vermeldt de agenda bestuursverkiezing. Aftredend zijn de heeren Van Scheyen, Zegel, Delgorge en Klerk, die echter alle vier bij acclamatie her benoemd worden. Diverse discussies. Hierna onsponnen zich diverse discussies, waarvan wij er enkele willen memoreeren. Zoo lanceerde de heer Klerk het idéé in Den Hel der te komen tot het oprichten van een her tenkamp. Het Timorpark zou zich hier bijzon der voor leenen. Als de voorzitter over dit voorstel de mee ning van de vergadering vraagt, blijkt dat deze nogal verdeeld is. Men vreest, dat het object te kostbaar in uitvoering zal zijn. Het idéé zal overigens op de bestuursvergadering nader beschouwd wor den. Ook wordt gesproken over de mogelijkheid tot het komen tot een grooter ledental. De vereeniging heeft dringend behoefte aan nieuw bloed, zoodat het ten zeerste gewenscht is, dat er stappen worden ondernomen. Men re kent hierbij op de leden, hoewel er ook een stem opgaat, die meent, dat het 't bestuur is, dat in deze actief moet zijn. De heer Velthuys wijst op het toenemend gebruik, dat van 't Verkeershuis gemaakt wordt. Het blijkt, dat dit steeds meer in trek komt en het aantal aanvragen neemt ieder jaar toe. Een ander lid informeert, hoet het toch komt, dat zoo weinig hotel- en restaurantbezitters deze vergaderingen bezoeken. Hij acht dit een onjuistheid. De heer Nijpels is het volkomen met den vrager eens, en wijst er met nadruk op, dat het de wensch van het bestuur is, dat ook deze categorie in zoo groot mogelijke getale de vergaderingen bezoekt. De heer KI. F. Oortgijsen komt met een geheel assortiment opmerkingen en adviezen, die allen naar de bestuursvergadering ver wezen worden. Wij noemen hiervan het aan leggen van een tweede rotonde in het Juliana- park (tegenover het huis van dr. Schreuder), het opknappen van een deel der Prins Hen driklaan, waar dit aan het vervallen is, het verbreeden van de Kerkhoflaan, die z.i. thans levensgevaarlijk is, reclame te maken in het binnenland, indien er een oorlogsschip ver trekt, het instellen van een „Jutterdag", eens per jaar, waarbij alle oud-Jutters zouden ko men réuneeren en het laten bouwen van reclame-zuilen, daar door het gemis hiervan op tal van muren ontsierende plakkaten ver schijnen. De heer De Jong van Huisduinen merkt nog op, dat het z.i. onjuist is, dat er bij de Kooij, waar de A.T.O.-bus aankomt, geen wacht huisje staat, Door het drukke verkeer is het hier soms gevaarlijk op den weg. Ook vestigt hij er de aandacht op, dat velen, die van Friesland naar Den Helder reizen, niet weten, dat de A.T.O.-reis eindigt bij" ae Kooij. Gaarne zag hij in de dienstregeling dienaangaande een verklaring opgenomen. De heer Nijpels zegt toe, deze opmerking in de federatie van V.V.V.'s in N.-Holland aan de orde te zullen brengen. Nadat de heer De Jong nog gewezen heeft op een oud huisje te Huisduinen, dat z.i. wegens het curieus karakter in eere gehou den moet worden, informeert hij, of er ook dit jaar weer strandexploitatie van de N.V. Zeebad Huisduinen zal plaatsvinden. De heer Nijpels antwoordt bevestigend, en merkt op, dat er juist sedert eenigen tijd weer strand- aanwas te bespeuren valt. De voorzitter sloot hierna de vergadering. Het vraagstuk, dat Europa bl(jft bezig houden, is dat van de Duitsche expansie- zucht. We hebben er de laatste dagen al eens op gewezen, dat de landhonger van Hitier voorloopig bevredigd is, maar dat dit slechts van tijdelijken aard is. Met arendsblikken kijkt de Führer naar Tsjecho-Slowakije en was het niet, dat er zooveel bedreigingen waren, hij zou er niet te lang mee wachten, de buit binnen te halen. Tsjecho-Slowakye heeft bronnen, die Duitschland best kan ge bruiken, maar ten Oosten (Rusland) en ten Westen (Frankrijk) zijn een paar remmen, die Hitier matigen in zijn vaart. De rede van Hitier, dezer dagen gehouden ter rechtvaardiging van de wandaad ten op zichte van Oostenrijk, heeft niet de over tuiging geschonken, dat Hitier daarmee het recht ook gediend heeft. De macht en de overmacht, zoo schrijft het Hbl., hebben hier wel het zuiver subjec tief rechtsgevoel van Hitier, zoo niet be paald, dan toch tot uiting gebracht. In ieder geval heeft Hitiers authentieke onthulling van zijn dreigementen van geweld pleging te Berchtesgaden tegen Schuschnigg geuit, doen zien, dat de oorspronkelijke mo tiveering van het zenden van Duitsche troe penformaties naar Oostenrijk, n.1. dat dr. Seyss-Inquart daarom had verzocht met het oog op de bedreigde veiligheid van het leven van Duitsche burgers, slechts een slechte vondst was van het oogenblik. De reeds aanstonds gevestigde indruk wordt ten volle bevestigd, dat de vrees, te Berlijn gekoesterd voor de m o r e e 1 e uit spraak van het plebisciet, waarin Schusch nigg op het kritieke oogenblik, waarop de onafhankelykheid van Oo3tenryk in de weeg schaal lag, een uitweg wilde zoeken. Hitler's besluit om Schuschnigg zoo noodig met geweld aan zijn wil te onderwerpen, slechts heeft verhaast. Hitiers verantwoording in dit opzicht blijft voor de historie een objec tief getuigenis, dat méér gewicht in de weegschaal zal werpen dan zijn subjec tieve verklaring van de Duitsche rechts- pleging. Het is zeker niet toevallig, dat Hitier by het opsommen van de mogen Jheden, wier grenzen voor het Derde Rijk thans „onaantastbaar" zijn, zooals Frankrijk en Italië, Tsjecho-Slowakije, dat eveneens direct aan.Duitschland grenst, onvermeld liet. Het element van voorbedachten rade valt hier nauwelijks te miskennen. De geweld dadige inlijving van Oostenrijk bij het Derde Rijk heeft Europa tegen alle traditie in een oorlog bespaard. Een gewelddadige poging tot ,,bevr"ding" van de drie millioen Sudeten- Duitschers zou, blijkens de verklaringen van Frankrijk en Rusland, vermoedelijk minder goed voor den vrede van Europa afloopen. Hitier blijkt er geen bezwaar tegen te heb ben, de grenzen van Italië als onaantastbaar te beschouwen, in weerwil van het feit, dat Zuid-Tirol uitgesproken Duitsch is en 200.000 Duitschers er worden „mishandeld". Waarom ook niet de grenzen van Tsjecho-Slowakije. Dit is de vraag waarop de jongste rede van Hitier het antwoord schuldig blijft en welke Europa verontrust. C Oommige adverteerders zitten uren op een pakkende tekst te „broeden". Verspil geen tijd: laat ONS U voorlichten. j Het kost niets extra!: Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks can 9—12 en van 13.30— 17 u. Zaterdags van 912 uur. BIOSCOPEN: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: Benjamino Gigli in „De zanger van Hare Hoogheid". Rialto, Spoorstraat, half 8: „De model Echtgenoot". Witte Bioscoop, Koningstraat, half 8: „Wee Willie Winkie". Heden. Musis Sacrum, 8 uur: Feestavond Buurtcomité „Emmastraat". Woensdag 23 Maart. Musis, 8.30 uur: Soirée Ned. Reisvereeniging. Donderdag 24 Maart. Café Centraal, Kanaalweg, 8 uur: Filmvertoo- ning: De kweek- en broedverzorging der maanvisch. Licht op 18 uur 44 min. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 752.3 Temperatuur lucht 7.6 Laagste temp. lucht gisteren 4.1 van 21 Maart 1938. BEVALLEN: M. LipsWebeling. z.; H. van VeenCongert.z.; H. van Sonsbeekvan Roekei, d.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5