De eerste Douglas met vier motoren Om den K.N.V.B.-beker DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN'HOLLANDS NOORDERKWARTIER Reeds in April proefvluchten Anti-Poolsche De onteigening Franco- offensief voortgezet Vijf milliard voor Frankrijk's schatkist betoogingen in Litauen Geen Brifschc waarborgen voor Tsjecho-SIowakije? Japan zal geen duimbreed wijken Eerste Kamer keurt Wat zal Frankrijk doen? KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER.' TELEFOON 50 (2 LIJNEN) WOENSDAG 23 M A A R T 1938 66e JAARG. No. 8265 Ministerie van bewapening? Bijna f 4500 - voor Defensie ontvangen van de Mexicaansche petroleumvelden Dit nummer bevat 8 pagina's UL/EERBERICHT bcgrooting van Sociale Zaken goed HELDEKSCHE COURANT Uitgave der Ultg.-Mij. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder PROTOTYPE VAN HET NIEUWE GROOTE VERKEERSVLIEGTUIG VRIJWEL GEREED. EEN KIJKJE IN DE CABINE. Uit Santa Monica in Californië wordt gemeld, dat het proto-type van het nieuwe groote verkeersvliegtuig van Douglas, de D.C. 4, thans zoover gereed is, dat vermoedelijk in den loop van de volgende maand de proefvluchten ermee kunnen begin nen. De heer Plesman noemde de D.C. 4 het best doordachte verkeersvliegtuig van dezen tijd. De Douglasfabrieken, die het ti estel ontwier pen, pleegden voor den bouw r-erleg met de yijf grootste Amerikaansche luchtvaartmaat schappijen, de toekomstige afneemsters dus, die de kosten voor .iet ontwerpen van een pieuw prototype ten bedrage van totaal .1.500.000 dollar voor hun rekening hebben genomen. Precies twee jaar geleden werd piet den bouw begonnen. Ruimte voor totaal 47 personen. Het nieuwe vliegtuig heeft een leeggewicht van 30 a 32 tor. en is on danks zijn reusachtige afmetingen, fraai en slank van lijn. De fuselage heeft een lengte van 29,6 meter en biedt ruimte aan een bemanning van vijf personen en 42 passagiers. In het ondergedeelte van den romp zijn Öe bergruimten voor vracht, bagage en post., tot een totaal gewicht van 3000 kg. Met volle belasting is het totale gewicht van de D.C. 4 ongeveer driemaal zoo groot als dat van de D.C. 3, welke ruimte biedt aan 21 passagiers. Transformabele fauteuils. In de voor Amerika bestemde uitrusting kunnen de fauteuils des nacht worden ge transformeerd in i comfortabele couchettes, terwijl weggeklapt in den wand eveneens couchettes zijn aangebracht op ruimen af stand van de fauteuils, zoodat wanneer het vliegtuig voor den nacht is ingericht, men evenals in een slaapcoupé twee rijen couchet tes boven elkaar heeft. Achter de cockpit be vindt zich een ruimte voor de bemanning met kaartenkamer en radio-installatie en voorts bevat het toestel een ruime keuken, een toilet voor en een achter, een ingang met garderobe, terwijl de cabine zelf in zes com partimenten verdeeld kan worden. In de cabine normale atmospheer. Bijzondere zorg is besteed aan de verwar- mings- en ventilatieinrichting van de ca bine, die vrijwel luchtdicht is gebouwd, zoodat het mogelijk zal zijn om ook bij het vliegen op groote hoogte door het invoeren van gecmprimeerde lucht in het vliegtuig den nrmalen atmospherischen druk te hand haven. Hierdoor wordt de D.C. 4 een der eerste verkeersvliegtuigen, waarmee „over- weatherflying" mogelijk zal worden, het vliegen op zoo groote hoogte, dat men onaf hankelijk wordt van ongunstige weersge steldheden en tegenwinden, waarmede men op geringere hoogte te kampen zou kunnen hebben. Intrekbaar neuswiel. Over het bijzondere landingsgestel van de DC 4 is reeds herhaaldelijk geschreven. Het zal de eerste groote verkeersmachine zijn, die is uitgerust met een intrekbaar neus wiel, waardoor naar men verwacht de vei ligheid ten zeerste zal worden bevorderd. Het vliegtuig behoeft niet zoo nauwkeurig „afgevangen" te worden als bij een normaal landingsgestel noodzakelijk is en kan dank zij het neuswiel ook met een vrij scher pen landingshoek veilig aan den grond ko men. Bij nachtlandingen biedt het boven dien het voordeel, dat de cabine met slapende pasagiers ook als het toe stel geland is, vrijwel in horizonta len stand blijft. De motoren. De D.C. 4 is ook het eerste Douglasver- keersvliegtuig, dat met vier motoren is uit gerust. Bij het ontwerpen twee jaar geleden had men gedacht aan motoren van elk 1000 a 1100 p.k. Nu het prototype ruim twee jaar later voltooid is heeft men besloten motoren met een capaciteit van 1500 p.k. te kiezen. De eerste proefvluchten zullen wor den gemaakt met vier Twin-Hornet motoren van Pratt and Whitney, terwijl eveneens proeven zullen worden genomen met Wright Cyclonemotoren. Meri wilde een zoodanige reserve hebben, dat het vliegtuig met een af gezetten motor toch nog met een marge van 1500 meter de hoogste bergen, die de Amerikaansche lucht vaartmaatschappijen op hun routes ontmoeten kan overvliegen. Met twee motoren zou het plafond toch nog 2350 meter bedragen. In den start be schikt het toestel over een capaciteit van 5600 p.k.. terwijl het op kruishoogte met 'n totale capaciteit der motoren van 4.000 p. k., een kruissnelheid van 380 k.m. per uur zou bereiken. Het zal verscheidene maanden duren voor dat het prototype zoover in orde is, dat met den seriebouw kan worden begonnen. Pas tegen het einde van 1939 of wellicht in 1940 zullen de Amerikaansche luchtvaartmaat schappijen waarschijnlijk over het'nieuwe toestel kunnen beschikken. De Fransche Kamer heeft het wetsontwerp van Blum inzake de verhooging van de voorschotten van de bank van Frankrijk aan de schatkist met vijf milliard aange nomen met 343 tegen 243 stemmen. Met deze verhooging zouden de onmiddellijke behoeften van de schatkist gedekt zijn. De voorschotten worden nu gebracht van 15 op 20 milliard; de bedoeling is een vol doende speling te laten in afwachting van een wijziging van den toestand ten gunste \an de voorgenomen leening. Vrees voor inflatie. Bij 'de debatten hadden met name Fer- hand Laurent en Flandin de vrees uitge sproken. dat aanneming der wetsontwerpen tot inflatie zullen leiden. Het wetsontwerp inzake de auto nome kas voor de landsverdediging w-erd aangenomen met 379 tegen 137 stemmen. Dit ontwerp beoogt, de defensie- kas een eerste bedrag ter beschik king te stellen. Generaal Noliet de groot-kanselier van Eet Legioen van Eer. heeft het voorzitter schap aanvaard van den raad van beheer van de autonome kas voor de landsver dediging. Hij de debatten drong Richard er op aan, een ministerie van bewapening in te stel len. Daladier wilde een dergelijk ministerie slechts in geval van mobilisatie en niet in vredestijd, Het Sovjet voorstel van geen nut! „Behoorlijke" vluchtelingen zal Engeland steeds toegang verlee- nen. Geen Duitsch-Britsche be sprekingen. De Britsche regeering, aldus Beuter, is tot de slotsom gekomen, dat het oogenblik niet gunstig is voor eenige scherp-omlijnde en bindende verklaring ten aanzien van Tsjecho-SIowakije, of Spanje. Terwijl de be staande verplichtingen jegens Tsjecho-SIo wakije gehandhaafd zullen blijven, kan geen speciale waarborg van militaire hulp worden gegeven. Het is vrijwel zeker, dat de regeering besloten heeft de politiek van niet-inmenging in Spanje voort te zetten. Het lijkt niet wenschelijk, thans een begin te maken met de voorgenomen Britsch- Duitsche besprekingen. Tenslotte meent men, dat de door de Sovjet-unie voorgestel de conferentie van democratische staten geen nut kan hebben. Het Oostenrijksche goud in En geland. In antwoord op een hem gestelde vraag heeft Chamberlain in het Lagerhuis ver klaard, dat de Britsche regeering ge^n be voegdheid heeft om eenigerlei bijzondere stappen te doen ten aanzien van het goud of de andere eigendommen van Oostenrijk sche instellingen, die in banken in Enge land gedeponeerd zijn. Op een vraag betreffende de Oostenrijk sche uitwijkelingen, heeft Sir Samuel Hoare gezegd, dat het van essentieel belang is te vermijden, dat de indruk gewekt wordt, dat Engeland de deur openhoudt voor alle mogelijke imigranten. De toegang tot het land moet echter niet geweigerd worden aan behoorlijke aanvragers, met inbegrip van personen, wier werk op wetenschappe lijk, artistiek, zakelijk of industrieel gebied yan .voordeel kap zijn xqoe Grpot-Brittanje. HET PROGRAMMA VOOR DE EERSTE RONDE. Naar wij vernemen zijn voor de eerste ronde van de wedstrijden om den K.N.V.B.- beker, welke, zooals wij gisteren mededeel den, a.s. Zondag gespeeld worden, o.m. de volgende wedstrijden vastgesteld: KinheimAlkmaar SchotenB.K.C. WatervogelsGold Star SchagenDe Zeemeeuwen HollandiaWilh. Vooruit PurmersteijnAlcm. Victrix West FrisiaAhrends HelderZaanlandia M.F.C.—A.P.G.S. K.V-V.Ajax Succeswinnaar H.R.C.Z.V-V. Ook een steuntrekker offert. De Minister van Defensie deelt mede, tal van vrijwillige bijdragen te hebben ontvan gen, de meeste van een motto vergezeld. O. a. zond iemand f 100.met het versje: „Dat is heelemaal geen vraag: In het belastingbetalen zijn we allemaal traag. Maar 'n extraatje voor onze zelfstandig heid graag En niet wachten tot morgen, doe het vandaag." Een steuntrekker schreef: „Het is mij gelukt op den duur een klei nigheid af en toe uit te zuinigen op mijn steun en kolengeld. Holland kan nooit ge noeg voor Nederland doen." en offerde f 1. De giften varieeren van een kwartje tot 2500 gulden! De laatste geldstroom bedroeg totaal f 4427.75 Van 's avonds 9 tot 's morgens 5, alle deuren dichtl Herstel van de spoorwegverbindingen. De re geering van Litauen treedt niet af. Uit de berichten van gisteren blijkt dat de Litausche bevolking zich nog niet met het besluit der regeering ten opzichte van het Poolsche ultimatum kan vereenigen. Gisteren moest te Kannas de poli tie studeerende jeugd, die tegen Po len betoogde, uiteen jagen. Talrijke studenten worden gearresteerd. Ver scherpte maatregelen zijn uitgevaar digd, en optochten, betoogingen en vergaderingen zijn voortaan verbo den. In Kannas moeten van 9 uur 's avonds tot 5 uur 's morgens alle deuren gesloten zijn. Naar herstel! Overigens doet de Litausche regeering al les om de verbinding Polen—Litauen te be vorderen. Binnenkort zal de vertegenwoordi ger van het Poolsche ministerie van Buiten- landsche Zaken voor het eerst officieel in Litauen aankomen. Aan de grens tusschen Polen en Litauen wordt met koortsachtigen haast gewerkt aan het herstel van spoorlijnen en telefoon- en telegraaflijnen. De spoorlijn tusschen Wilna en Kaunas is sedert achttien jaar niet meer gebruikt en de kosten van herstel van het deel. dat op Poolsrh gebied ligt, wordt op driehonderdduizend zloty geschat. Ook de economische besprekingen worden hervat. Regeering treedt niet af. In tegenstelling met gisteren ontvangen berichten wordt thans gemeld dat de Litau sche regeering niet zal optreden. De barrière tegen Rusland. Naar de New York Times meldt, heeft de Poolsche ambassadeur Potocki in zijn verklaringen voor de pers gezegd, dat Polen za] streven naar uitbreiding van het net van verdragen waarvan het partii is. o.a. met Roemenië, en naar totstand koming van nauwe betrekkingen met Fin land Estland en Letland doch alleen door tweezijdige verdragen, want, zoo voegde de ambassadeur eraan toe, ,wij hebben nooit aan de doeltreffendheid van de col lectieve veiligheid geloofd". De New York Times meldt voorts: Po tocki verklaarde bovendien, dat Polen in Litauen niet naar gebiedsuitbreiding streeft, want het is tevreden met zijn tegenwoordi ge grenzen. De ambassadeur sprak formeel de geruchten tegen, volgens welke Polen in overleg met Duitschland zijn rechten op Dantzig zou prijsgeven, in ruil voor Duitsche hulp voor het annexeeren van 't gebied yan Klaipeda. Chineesche soldaten dooden el kander; liever dan gevangen genomen te worden. Minister-president Konoje heeft gezegd, dat het zeer moeilijk is voorspellingen te doen, waar de grens za! liggen van het optreden van Japan in China. In ieder geval zal Japan geen duimbreed wijken van het bezette gebied. Weer een dagblad bestookt. Gisteravond laat werd een aanslag ge pleegd op het- Chineesche dagblad Wen Hoei Pau, dat als Britsche onderneming staat ingeschreven. De daders kwamen per auto aan. Zij losten twee schoten op den dienstdoenden Chineeschen politiebeambte en wierpen een bom. Een bediende werd gewond. Er is materieele schade aangericht. De daders zijn ontkomen. Niet levend in handen der Ja panners. Volgens Chineesche berichten zijn de Ja- pansche troepen overgegaan tot nieuwe aanvallen in den Noordelijken sector van den spoorweg Ti entsinPoekau in Zuid- Sjantoenc. Men gelooft, dat de Japannee- zen aanvallen op een punt willen concen- treeren om de hoofdmacht der Chineezen te treffen. Naar het Chineesche persbureau verder meldt, hebben minstens 2500 verdedigers van de stad Tengsjen in het zuiden van S.jantoeng hun leven geofferd in een laatste poging om de stad tegen de Japansche troe pen te verdedigen. Driehonderd ernstig gewonde soldaten, die niet konden vluchten, doodden elkander door handgranaten en bommen, daar zij niet levend in handen der Japanneezen wilden vallen. Het aantal dooden bij de Japansche troepen moet nog grooter dan 2500 geweest zijn. Langs de lijn Lintsjeng-Tsjauwang in Zuid-Sjantoeng zijn de Chineesche troepen overgegaan tot een tegenoffensief tegen de oprukkende Japanneezon. Er wordt verbit terd gevochten en de Chineezen, aldus het Chineesche persbureau, maken aanzienlijke vorderingen. In het oosten hebben zij de be langrijke stad Antsji ten oosten van de grens tusschen Anhwei en Tsjekiang heroverd. Engeland en Amerika werken nauw samen. De Mexicaansche petroleumkwestie blijft het onderwerp vormen van besprekingen tus scben Britsche en Amerikaansche vertegen woordigers. geaccrediteerd bij de Mexicaan sche regeering. Men meent te weten, dat Londen en Was hington in deze aangelegenheid nauw con tact houden. Voor het oogenblik ziet men hier niet de mogelijkheid onder oogen van eert onmiddellijke officieelp demarche hij Mexico. Men is n.1. van meening, dat een beslissing te dien opzichte niet kan worden genomen, voor men de beslissing kent van het Gerecht, waarop de maatschappijen een beroep hebben gedaan tegen de onteigening der concessies. Schadeloosstelling van de maat schappijen. In een communiqué van bet bureau van den president der republiek aan de pres. dat ten doel hefet het buitenlandsche kapitaal gerust te stellen, wordt herinnerd aan de buiengewone omstandigheden, die tot de na tionalisatie van de petroleumindustrie ge leid hebben. De Mexicaansche regeering. zoo wordt verder verklaard, denkt er niet aan. de nationalisatiemethoden stelselmatig uit te breiden. Voorts beeft de minister van financiën Suarez aan de vertegenwoordigers van de petrolpummaatsehappiien, wier bezittingen onteigend zijn, een oproep gezonden voor een vergadering, waarin de kwestie van de schadeloosstelling zal worden besproken, welke uitnoodiging intusscben nog niet door de directies aanvaard is. Gewapende arbeiders controle uit. oefenen _Naar de „New-York Times" meldt, zijn 35 Amerikanen en 54 Engelscben, meeren- deels opzichters en andere werknemers, van de petroleumvelden te Tehuantepec per vliegtuig naar de Mexicaansche hoofdstad en naar Vera Cruz vertrokken, omdat hun le ven door Mexicaansche petroleumarbeiders bedreigd zou zijn. Andere Engelsche en Amerikaansche gezinnen van personeel der Standard Oil of New Yersev bij Tampico en van de British Mexican Eagle raffinade rijen hebben zich te Puerto Mexico, met achterlating van hun bezittingen, inge scheept naar Vera Cruz. Groepen gewapen de Mexicaansche arbeiders, zoo vervolgt het bericht, oefenen een onbeperkte controle on de petroleumvelden, als ook over de bezit tingen der petroleiunuiaatschappijen, uit, DE BILT SEINT: Verwachting: Meest zwakke ver anderlijke wind, nevelig tot licht bewolkt, droog weer, koeler. Verdere vooruitzichten: Waar schijnlijk droog. De Eerste Kamer der Staten-Generaal heeft gisteravond de begrooting van So ciale Zaken aangenomen met 42 tegen 4 stemmen (tegen Nationaal-Socialisten). Hedenmiddag zal Paul Boncour, de Fransche minister van buiten landsche zaken, in den Senaat een PAUL BONCOUR. uiteenzetting geven over den inter nationalen toestand en de diploma tieke actie van Frankrijk. ZAL CATALONIë ZICH BIJ FRANKRIJK AANSLUITEN? Het rechtsche offensief in Spanje wordt met kracht voortgezet. Gistermorgen ope reerden de troepen aan den linkeroever van de Ebro en drongen op verscheidene plaat sen tuschen Bolea Sast en Del Abadiado in de liniën der regeeringstroepen bin nen. Te 13 uur rukten zij Lierta binnen. Over bet geheele front durt de opmarsch voort. De stellingen der regeeringstroepen wor den onophoudelijk door geschut en lucht macht onder vuur genomen, terwijl de re- eeeringsartinerie nauwelijks antwoordt. Geen enkel vliegtuig der linksche lucht macht verscheen boven het front. De regeeringstroepen melden eenige suc cessen bij Valdealcorfa, waar o.a. een Ttaliannsche compagnie van de zwarte pij len werd gevangen genomen. Bij Huesca hebben volgens berichten uit Salamanca de troepen van Franco over een lengte van twintig kilometer het front van de regee ringstroepen negen kilometer achteruit gedrongen. Duizenden krijgsgevangenen werden gemaakt. De opmarsch duurt nog voort. Elf leden nit één gezin. Volger»' de laatste statistieken bedraagt het aantal dooden van de bombardementen op Barcelona meer dan 920. Het aantal gewamlen is meer dan twaalf honderd. Niettegenstaande de regen wordt het reddingswerk voortgezet en nog steeds worden liiken-g evonden. Het blad Van- guardia^ berichtte gister, dat elf leden van een gezin door een enkele bom werden ge dood. CATALONIë LOS VAN SPANJE? Een Belgisch hlad, de liberale „Gazetta" bericht, dat de regeering van Barcelona, in het nauw gedreven door de wanhopige situatie, aansluiting bij Frankrijk zou zoe ken om Catalonië af te staan. De verte genwoordiger van de generaliteit van Cata lonië in België heeft deze geruchten echter tegengesproken.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 1