De maritieme verdediging van_ons Rijk Hodza kondigt wet op de minderheden aan Franco bedreigt verbindingen met het Zuiden De overeenkomsten met het P.E.N. DAGBLAD VOOR DEN'HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Wij moeten zelf voor convooi zorgen Italië s luchtmacht hunkert naar oorlog Wilde jacht op dronken chauffeur LJL/eerbericht „Ik gaf Schuschnigg de kans van zijn leven* KONINGSTRAAT. 78, DEN HELDER. TELIFOON'50 (2 LIJNEN) 66e JAARG. No. 8270 Brusselsche Zesdaagsche een fiasco Dit nummer bevat 8 pagina's DE BILT SEINT: BELGIë NEDERLAND HELDESSCHE COURANT Uitgave der Ultg.-Mlf. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder DINSDAG 29 M A A R T 1938 AANVAL OP ONS EN ONZE KOLONIëN GEVAARLIJKER DAN EEN AANVAL OP CHINAI ENGELAND KAN ONZEN IMPORT IN OORLOGSTIJD NIET BESCHERMEN! Op den gisteren gehouden vlootavönd van het Nationaal Jongeren Verbond in den Grooten Schouwburg te Rotterdam, heeft de luitenant ter zee der le klasse, A. Kroese, over de maritieme verdediging van Neder land en zijn overzeesche gewesten besproken. Nederland kan, aldus spr., op geen stukken na voldoende produceeren om de eigen bevolking te voeden, te kleeden en te verwarmen. In oorlogs tijd zullen jaarlijks 17 millioen ton voedingsmiddelen en grondstoffen de Nederlandsche zeehavens moeten bereiken, willen wij den strijd voor onze onafhankelijkheid kunnen vol houden. Spreker bracht hulde aan de Nederlandsche koopvaardijvloot, die gedurende den wereld oorlog bleef doorvaren ondanks onderzee- boot- en mijnengevaar. Zij heeft echter een hoogen prijs moeten betalen, want 91 groote zeeschepen en 252 kleinere vaartuigen zijn ten onder gegaan. Ook al zou in oorlogstijd Brittannië aan onze zijde staan, dan nog zal dit land onzen import over zee niet kunnen garandeeren, want Engeland's positie wordt in hooge ma te bedreigd door het feit, dat de grootmach ten Duitschland, Italië en Japan één lijn trekken. Nederland zal zelf voor zijn con- vooi-beveiliging in de Noordzee moeten zor gen, wil onze onmisbare aanvoer in oorlogs tijd voortgang kunnen vinden. Hierna behandelde spr. de verdediging ivan Nederl. Indië. Nederland's volkslhuisvestiging is sedert drie eeuwen gegroeid op de breede basis vain een koloniaal wereldrijk. 75 pet. van de Nederlandsche koopvaardijvloot bevaart re gelmatig de Indische wateren. 1/3 gedeelte ivan de belastingpenniingen. welke hier betaald worden, zijn, volgenis professor Treub, rechtstreeks terug te leiden tot het bezit van onze overzeesche gewesten. Het verlies van Ned.-Indië zou vermoedelijk Nederland's ondernanq tengevolge hebben. Wij hebben ge zien hoe, nog zeer kort geleden, een economisch ontwortelde, kleine mo gendheid ten offer is gevallen aan de zuigkracht van een grooten buurstaat. Wanneer Nederig*"* in Oost-Azië wordt aangerand, dan zal onze marine krachtig de militaire en economische verbindingslijnen van den aanrander aanvallen. Door het feit, dat Nederland over steunpunten kan beschikken in N.W. Europa, in Oost-Azië en in de Caraibische Zee, zal onze maritieme actie zich over 'n zeer groot terrein kunnen uitstrek ken. De aanvaller zal er daardoor niet in sla gen zijn daad voor te stellen als een „locale bestraffingsexpeditie", waarmede de andere grootmachten eigenlijk geen bemoeienis heb ben. In zijn marine bezit Nederland dus een waardevol middel om te voorkomen dat een aanval op ons gebied door den vijand „ge- localiseerd" kan worden. De aanvallen op Abessinië en China hebben geleerd, dat groote mogendheden, die belang hebben bij de handhaving van den status quo en die daardoor sympathie gevoelen voor den aan gevallen staat, zich niet tot inmenging la ten hewegen door uitsluitend „locale vecht partijen." De aanval op een zeevarende en koloniale mogendheid als Nederland is voor een grooten aanvaller een veel gecompliceerder en gevaarlijker avontuur dan een aanval op Abes sinië of China. Spr. eindigde met een beroep te doen op de daadwerkelijke belangstelling van het Nederlandsche volk voor zijn weermacht, op dat deze de middelen krijgt die noodig zijn om in oorlogstijd het vaderland hier en over zee op doeltreffende wijze te verdedi gen. NA AFLOOP VAN HET CONTRACT EVENTUEEL ZELFSTANDIGE RE GELING VAN DE GEMEENTEN MET DE PROVINCIE. DOCH DAN GEEN REGEERINGS- BEMIDDELING! Naar de N.R.Crt. verneemt, heeft de mi nister van waterstaat, mede namens den mi nister van binnenlandsche zaken, den be trokken gemeentebesturen een brief doen toekomen, in aansluiting aan de ministe- rieele missive van 18 Februari j.1., waarin richtlijnen werden aangegeven voor overne ming der gemeentelijke electricitietsbedrij- ven in Noord-Holland door het P.E.N. In den jongsten brief van den mi nister van waterstaat wordt gezegd dat na overweging van hetgeen door de gemeentebesturen te Berde is ge bracht, bij de bespreking op 24 Fe bruari j.1. gehouden in het kabinet van den minister, de regeering van oordeel is, dat met handhaving van het beginsel van overgang van het gemeentelijk distributiebedrijf naar de provincie, aan de gemeenten, voor welke de stroomovereenkomst met de provincie eerlang een einde zal nemen, de keus kan gelaten worden, om, hetzij de regeling te aanvaarden, als neergelegd in het ministerieel schrijven van 18 Fe bruari j.1., hetzij zelfstandig een re geling te treffen met de provincie, op het tijdstip van afloop van het leveringscontract, Indien de gemeenten mochten besluiten over te gaan tot het treffen van een zelf standige regeling, zal niet op bemiddeling van de regeering gerekend mogen worden, wat betreft het verkrijgen van een regeling, als bedoeld in het schrijven van 18 Februari j-L De minister heeft er op aangedrongen spoedig te mogen vernemen, welk stand punt de betrokken gemeenten te dezen op zichte innemen. Het advies van de vereenlglng van stroomdistributiebedrijven aan de gemeentebesturen. Zooals wij reeds gemeld hebben, kon de vergadering van de Vcreeniging van Stroom distributiebedrijven (V.S.D.B.), in de afge- loopen week te Amsterdam belegd, om het advies te behandelen, uitgebracht door het bestuur aan de betrokken gemeentebesturen, inzake overdracht der gemeentelijke electri- citeitsbedrijven aan de provincie, niet door gaan. Nader vernemen wij, dat bédoeld advies inhield, dat de gemeentebestu ren een rechterlijke beslissing zouden afwachten, alvorens te treden in de regeling, in groote trekken door de regeering aangegeven. Het bestuur wilde n.1. aan het rechterlijk oordeel de vraag voorleggen, of de gemeen ten gegadigden zijn in den zin der conces sie, al dan niet. Dit punt is, naar het bestuur meent, in de betrokken materie alles beheer- schend, en een beslissing daarover behoort aan elke andere decisie vooraf te gaan, om dat anders geen waarheid in de betrekkingen verkregen zou kunnen worden. Dan kan zij de hoogste proef afleggen. Gisterenmorgen is op het vliegveld Lit- torio de vijftiende verjaardag van de stich ting van het Italiaansche luchtwapen plech tig gevierd. Mussolini passeerde de revue van de luchtstrijdkrachten, die hier gele gerd zijn, in aanwezigheid van Ciano en de ondersecretarissen voor het leger, de marine en Italiaansch Afrika, benevens den secre taris der partij Starace, en de maarschal ken Graziani en de Bono. De ondersecreta ris voor de luchtmacht, Valle, richtte de volgende woorden tot Mussolini: In de vijf tien jaar van haar nieuwe leven heeft de fascistische luchtmacht schitterende proe ven afgelegd van haar macht onder de vele hemelen en tegen vele vijanden. Zij heeft echter de hoogste proef nog niet geleverd. Ongeduldig wacht zij op bevel om die proeve af te leg gen. Ter inleiding van de viering van den vijftienden verjaardag der stichting van het Italiaansche luchtwapen, zijn in Italië 29 vliegtuigen, 26 brandstof- en munitie-opslag plaatsen en vijf luchtvaartscholen ingewijd. Op de nieuwe vliegvelden zullen ook de grootste toestellen kunnen landen en star ten. „Geen internationaal gevaar be dreigt Tsjecho-SIowakije". In een door minister-president Hodza uit gesproken en door de radio verspreide re devoering heeft de Tsjechische regeering aangekondigd, dat een mindenheden&ta- tuut zal worden opgesteld voor de Duitsch sprekende bevolking van Tsjecho-SIowakije Alle bestaande wetten en maatregelen, wel ke van toepassing zijn op de Duitsch spre kende miindertieid zouden worden gecon solideerd in een nieuwen maatregel, welke de wettelijke basis zullen vormen voor de oplossing van het minderhedemvraagsttik. HODZA, Hodza zeide: Wij treden een nieuwe fase in van onze miniderhedenpolitiek. De regee ring van Tsjecho-SIowakije zal haar poli tiek de minderhedenkwestie te behandelen binnen het kader van de Tsjecho-Slowaak- sche grondwet voortzetten. Tsjecho- Slowakije heeft altijd weerstand geboden aan alle pogingen van' buitenaf haar binnenlandsche politiek te beinvloeden. Zij zal in deze houding geen wijziging bren gen. „Geen internationaal gevaar bedreigt ons". In het verdere deel van zijn redevoering zeide Hodza nog, dat de positie der regee ring sterker was dan ooit voor de Euro pees cbe crisis. Hodza besloot: geen entkei internationaal gevaar bedreigt ons. Er is geen gevaar voor een conflict in onze buurt. De toe stand veroorlooft ons en eiseht voorts een vreedzaam bondgenootschap. Tsjecho Slo wakije werkt er met andere landen aan mede. In het binnenüand zullen wij voortgaan met op rustige wijze te werken. Niemand zal zich met iets haasten. Wii zullen de zaken in ons eigen belang rege len en in samenwerking met hen, die den vrede, orde bij ons en versterking van onze staat wiensc'hen. Volgens den Praagschien corr. van het Hsb. heeft Hodza ook nog gezegd, dat de drang van het Duitsche nationaal-socialis- me bij vele Duitsehers andere overwegin gen in hun wereldbeschouwing op den achtergrond heeft geschoven. Meisje aangereden en niet ge stopt. Gisteravond hebben marechausees van de brigade Zwolle jacht gemaakt op een auto mobilist, die op de IJselbrug een meisje had aangereden en na dit ongeval, zonder zich over zijn slachtoffer te bekommeren, door reed. De marechaussees, die op de brug surveil leerden, sprongen onmiddellijk op de tree plank van de auto om den bestuurder tot stoppen te dwingen, doch zij moesten deze wijze van vervolging opgeven daar de be stuurder steeds harder ging rijden. Zij heb ben daarop een passeerende auto aangehou den en daarmede de vervolging ingezet. Met groote snelheid ging het door de stra ten van Zwolle. Plotseling veranderde de vluchtende chauffeur van gedachte en zette koers in de richting Kampen. In de buurtschap- 'slleerenbroek, op tien k.m. afstand van Zwolle, losten de mare chaussees een zestal schoten op den vluch tenden wagen. De schoten troffen evenwel geen doel Toen kwam echter de automotor vand en vluchteling den marechaussees te hulp. Deze liep warm, zoodat de bestuur der genoodzaakt was zijn wagen aan den kant te zetten, waarop hij t voet verder wilde vluchten. Deze vlieger ging evenwel niet op. De marechaussees pakten den chauf feur en brachten na een korte worsteling den man geboeid naar Zwolle terug. Hier bleek men te doen te hebben met een per soon uit Hattum, die danig onder den in vloed van sterken drank verkeerde. De man is in het huis van bewaring ingesloten. WIELRENNEN. RENNERS STAKEN DEN STRIJD Gisteren zijn de renners, die nog in het veld van de Brusselsche Zes daagsche liggen, van hun fiets afge stapt. Zij weigerden den wedstrijd te hervatten. Vervolgens werd de koers geannuleerd De oorzaak van 't sta ken van den strijd door de renners is nog niet bekend, maar men mag aannemen, dat financieele motieven hierin een rol spelen. De Zesdaagsche werd slechts heel matig bezocht, zoodat de directie weinig geld tot haar beschikking had. Verwachting: Meest matige, Ie het Noorden tijdelijk toene mende, Zuidwestelijke tot V'estelijke wind, betrokken tot zwaar bewolkt, weinigol geen regen, in het Noorden wellicht tijdelijk regen, wei nig verandering in temp. Eerdere vooruitzichten, Somber zacht weer. Rede van Hitier in het Sport paleis. Gisteravond heeft rijkskanselier Hitier in het Sportpaleis een redevoering uitgespro ken. waarin hij met betrekking tot zijn be spreking met Schuschnigg te Berchtesgaden woordelijk zeide: „Ik heb Schuschnigg de grootste kans van zijn leven gegeven". Na de wijzigingen in Oostenrijk te heb ben geschilderd, zeide hij: „Wanneer men aan een voorzienigheid gelooft, moet men zeggen, dat hetgeen zich in de laatste we ken heeft afgespeeld, een wonder is". De wegen van Adolf Hitier. Todth, alge-meen bouwinspecteur, heeft gistermiddag binnen het kader van de ope ning der tentoonstelling „de wegen van Adolf Hitier" uiteenzettingen gegeven om trent den voorgenomen wegenaanleg. Hij zeide, dat het voornemen bestaat het rijks- net der autowegen met 1100 km. uit te breiden. De volgende nieuwe verbindingen zullen worden aangelegd: 1. Salzburg-Linz-Wecncn, deze lijn moet aansluiten op de groote verbinding Londen- Istanboel. 2. Weenen-Wiener Neustadt- Radstadt-Salzburg met een zijweg naar Graz. 3. Kufstein-Innsbruck met aansluiting op de rijksautobanen Munchen en Salzburg bij Rosenhein. Per W.A.C.O. touringcar op 3 APRIL naar den VOETBALWEDSTRIJD te ANTWERPEN Prijs per persoon f 4.50. Vertrek Zaterdag middag 12 uur. Zondagmorgen 4.15. Opgave tot Woensdag 30 Maart. Reisbur. W.A.C.O., Kanaalweg 137, Den Helder, TeL 773. Zal Katalonië weerstand bie den? Lerida zou gevallen zijn. 5000 Italianen hielpen mee, zegt de regeering. Het lot van Spanje hangt af van de weerstand van Katalonië. De snelle op- rnarsch van Franco bedreigt de regeerings- verbindingen met het Zuiden, nu in de pro vincie Huesca de linksche troepen steeds meer terugtrekken. Barcelona is kalm. Nog steeds zijn werklieden bezig met het wegruimen van de puinen van het jongste bombardement en het bergen van lijken. Op de muren zijn opschriften aangebracht om de bevolking aan te sporen tegenstand te bieden aan de rechtschen. Lerida gevallen? Lerida, zoo men op ons kaartje ziet, een belangrijke plaats en een voornaam stra tegisch punt op den weg naaj; Barcelona, is volgens rechtsche medeeelingen gevallen. Olficieele bevestiging ontbreekt echter nog. De rechtsche troepen onder bevel van Moscardo, hebben gistermiddag Barbastro bezet, Voor de stad te verlaten, hebben de regeeriugstroepen haar in brand gestoken, de helft van de stad is in vtamimèn ver- teërd. De inwoners werden gisteren reeds ge- evacueerd. Gistermorgen waren de Franco-troepen Mequineza reeds binnengerukt, dat gele gen is bij de samenvloeiing van Ebro en Rio China op ongeveer tien km. van de grens van Catalonië en 20 km. ten zuiden van Fraga. Barcelona meldt, dat Zondagochtend vier vijandelijke vliegtuigen Rosell gebombar deerd en volkomen verwoest hebben. Het aantal slachtoffers is nog niet bekend. 5000 Italianen aangekomen? De beschuldiging, dat 5000 man Italiaan sche troepen in de afgeloopen maand op het gebied der opstandelingen zijn aangekomen, wordt in een gisteravond gepubliceerd offi cieel regeeringscommuniqué medegedeeld. Verklaard wordt, dat in den loop van de maand 162 Duitsche en 250 Italiaansche vlie gers op het rechtsche grondgebied zijn aan gekomen, zoomede 71 Italiaansche militaire technici, 18 vliegtuigen en 15 tanks. Duitsche schepen, welke Duitsch oorlogs materiaal vervoerden, werden gewoonlijk ge- convoyeerd door den Duitschen kruiser Em- den. Men zegt, dat deze schepen te Bilbao zijn aangekomen. Twintig Italiaansche snelvarende motor booten, die een snelheid van 55 mijlen per uur kunnen bereiken en bewapend zijn met twee torpedolanceerbuizen, benevens twee met Duitschers bemande duikboot-flottieljes zijn bij Cadiz waargenomen.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 1