flq£nda De harmonie der weermacht in NecL Indië is verstoord 'V O#* Het is onlogisch dat de taak van den Marine-luchtvaartdienst overgenomen wordt door het K.N.I. leger Dinsdag 29 Maart 1938 Tweede Blad ETHEL M. DELL Dc Laatste Abonnements voorstelling De vlootcommissie vaart met de Java Bach's Matthaus Passion Inschrijving Handelsregister Wolkjes aan den Duitsch- Italiaanschen hemel? Burgerlijke Stand van Den Helder 'tad&nieuiv-ó Vrijdag j.1. hield de Vereeniging ter beoefe ning van de krijgswetenschappen een bijeen komst te 's-Gravenhage, alwaar de kapiteins van den Generalen Staf van het K.N.I.L., P. G. Mantel en jhr. J. M. R. Sandberg de har monie der weermacht in Ned.-Indië en de sa menstelling van het K.N.I.L. behandelden. Deze lezing trok, vooral voor wat betreft het eerste gedeelte behandeld door kapi tein Mantel zeer veel belangstelling, zoo wel van de zijde der hier te lande aanwezige officieren van het K.N.I.L. als van de Marine. Zoo merkten wij o.a. de aanwezigheid op van den gewezen eskader-commandant in Ned.- Ir.dië, kolonel Helfrich, thans directeur der Hoogere Marine-krijgsschool; de leden der marine-staf „au grand complet", verschillende leden der staf uit het commandement der marine hier ter stede, leeraren en leerlingen der H.M.K.S., benevens een groot aantal zee officieren en officieren-vlieger uit Den Helder. De belangstelling culmineerde in punt 3 der stellingen van kapitein Mantel, welke stelling als volgt was geformuleerd: De verdediging door de slagluchtmacht. Het vermogen en de betrouwbaarheid van de bommenwerpers hebben een zoo danig stadium van ontwikkeling bereikt, dat aan de „slagluchtmacht" voortaan een belangrijk aandeel in de verdediging van den archipel kén, en gelet op de in dat wapen besloten mogelijkheden, ook móet worden toegekend. Dit aandeel dient zich uit te strekken zoowel over Java als over de gewesten daarbuiten. Het optreden van het luchtslagwapen in de buitengewesten dient niet alleen ter beveiliging van de kwetsbare punten in die buitengewesten, doch vormt mede een integreerend onderdeel van de verdediging van Java. Het is niet onze bedoeling het knappe be toog van kapitein Mantel weer te geven, wel echter onzen algemeenen indruk van deze zoo interessante vergadering, omdat de daarin be handelde materie zoo nauw verband houdt met de verdediging van ons Indië en het be lang van onze Marine tot in den kern raakt. Critiek van Marine-zijde. Dat de door den heer Mantmel uiteen ge- Zette stellingen geenszins de instemming der aanwezige marine-officieren wegdroe gen, blijkt wel uit het feit, dat 5 hunner in debat kwamen, een debat, dat zich tot ver na het middernachtelijk uur voort zette en waaraan niemand minder deel nam dan de directeur der Hoogere Marine-Krijgsschool, de kapitein ter zee C. E. L. Helfrich. Verder traden als de baters voor de Marine op de beide leera ren der H.M.K.S. de luitenants ter zee le kl. de Ronde en Forees, terwijl van de Marinestaf het woord voerden de luite nants ter zee le klasse Bussemaker en de officier-vlieger 2e kl. Uytenhout. Het deed ons uitermate goed, dat de ma rine ditmaal uitstekend „partij" gaf. Over het algemeen gaat zij veel te veel mank aan bescheidenheid. Steekt haar licht onder een korenmaat met als gevolg, dat men geen pro paganda maakt voor eigen zaak en het Ne- derlandsche volk door „legerpropaganda" •- —ö*- -hprl het v"» zwiigt stemt brjzonder. FEUILLETON. 21. DOOR Zwaar en met in de verte aanrollenden donder viel de nacht en de flauw verlichte kamer kreeg een spookachtige atmosfeer, vol geheimzinnige schaduwen. Een gevoel van onwerkelijkheid kwam over de oudere vrouw een vreemd gevoel alsof geestelijke, vol komen onbekende machten de overhand had den gekregen. Zij dacht aan den gestorven man Guy Chisledon die dien middag met militaire eer begraven was en die minder dan vier-en-twintig uur geleden zich nog in de volle kracht van zijn mannelijkheid tusschen zijn sold ten bewogen had. Zij herinnerde zich, hem juist na de lunch gezien te hebben en hij had gepocht over een krachteischend feit, dat hij dien dag volbracht had. Zijn luide, zelf voldane stem scheen haar nu nog in de ooren te klinken. Hij was altijd zoo vol overbruisend leven. Zij kon nooit aan hem denken als een doode of aan Yvonne dat lachende levens lustige schepseltje als een weduwe. Haar gedachten dwaalden af naar Pax. Het was een vreeselijk ding voor hem. Hoe het gebeurd was, ging boven haar begrip. Het was absoluut niets voor hem om zoo onna denkend naar een ingeving te handelen. Als het Chris Markham geweest was, zou het veel gemakkelijker te begrijpen zijn geweest. Chris was impulsief, Chris was een heethoofd! Maar PaxI Niet overtuigd Wjj zjjn er verre van om uitbreiding van legersterkte in dit geval in Indië ten koste van de Marine tegen te gaan, wanneer ons duidelijk gemaakt wordt, dat 's Lands belang hiermede ge baat is, maar zoolang dat niet het geval is, en de heer Mantel slaagde er geenszins in om ons hiervan te overtuigen moe ten wjj hjj de Marine met kracht aandrin gen, dat zij in 's lands belang opkomt voor eigen zaak. Van de 150 millioen, beschikbaar voor de fensieve doeleinden in Nederlandsch-Indië, gaan bereids reeds 130 millioen naar de leger- kas. Ook de resteerende voor de marine te besteden 20 millioen zullen langzamerhand naar dien kant verdwijnen, wanneer, zooals kapitein Mantel propageerde, een slaglucht- vloot de taak der M. L. D. in Indië zal gaan overnemen. Waarom de Marinetaak In Leger- handen Het groote vraagpunt van de bijeen komst was: „Waarom moet een zuiver maritieme taak van den M.L.D. overge nomen worden door het Indische Leger?" De zeer goed gefundeerde oppositie der heeren van de Marine in deze vergadering, gaven ons sterk den indruk, dat dit zeer mis plaatst zou zijn. Toch wijzen de feiten in die richting. Het aantal door den heer Mantel noodig geachte bommenwerpers van 81, toont merkwaardig veel overeenkomst met het door de marine geprojecteerde aantal van 72 uit het vlootplan-Deckers. Ons kwam ter oore, dat de luchtvaart- afdeeling in Bandoeng reeds plannen heeft om ook torpedovliegtuigen van haar bom menwerpers te maken. Ons is bekend, dat gewezen marine-vliegers met open armen bij de luchtvaart-afdeeling in Bandoeng zouden worden ontvangen. Wijst dit niet alles in een richting, die ons de overtuiging geeft, dat het legerbestuur in Indië langzamerhand de taak van de M.L.D tot zich wil trekken? De Marine op het tweede plan? Als doekje voor het bloeden „schenkt" ka pitein Mantel aan den M.L.D. de taak der ver kenning, het vechten boven zee moet aan de leger vliegers worden overgelaten. Het komt ons alles zoo onlogisch voor. Een eilandenrijk, voor 1/10 uit land en voor 9/10 uit water bestaande, daar komt de verdediging in de lucht toch niet in de eerste plaats aan de landvliegtuigen toe? Een maritieme taak, het ageeren boven zee, het vechten tegen zee doelen, in nauwe samenwerking met de vloot, is dat een taak voor officieren-vlieger van het K.N.I.L.? Kolonel Helfrich trekt van leer. Hiertegen kwam vooral de gewezen eska der-commandant in Nederlandsch-Indië, kolo nel Helfrich in verzet. Hij toch kan in de eerste plaats beoordeelen wat samenwerking tusschen vloot en vliegtuigen beteekent e- acht daarvoor alleen maritiem opgeleide gers geschikt. Kapitein Mantel 1 die waarlijk. - ww 200 nc^^iik ..aveitjès' te bekij- Weer slaakte ze een zucht. Zelfs haar klonk de geheele geschiedenis ongerijmd. En het was alleen omdat Pax het vertelde, dat men er ernstig op inging. Er schenen groote hiaten in te zijn, die Yvonne misschien kon aanvullen. Als zij in gebreke bleef om zijn verklaring te bevestigen, kon men zich niet indenken, wat er gebeuren zou. Zij wist reeds dat haar man Pax' toestand met de grootste bezorgdheid beschouwde. Wat zou Claire van dit alles denken, vroeg zij zich af. Die arme Claire, die in alle haast van Kapoo terugkwam om bij, de vrouw van haar broer te zijn! Claire had veel van Guy gehouden, en juist den laatsten tijd scheen er een vriendschap ontstaan te zijn tusschen haar en den man, door wiens hand Guy den dood had gevonden. Het zou vreeselijk zijn, indien het meer dan vriendschap ware! Me vrouw Risborough sloot haar oogen alsof zij haar geest voor die gedachte wilde sluiten. Een rommelend geluid in de verte riep haar plotseling terug tot haar onmiddellijke omgeving. Wat zou het zijn? Onweer of een naderende auto Eenige seconden luisterde zij ingespannen. Ja, het was ongetwijfeld een auto. Het kon iemand zijn, die naar de club ging, of misschien was het Claire. Als dat zoo was, had zij bijzonder vlug gereisd en moest ze vreeselijk vermoeid zijn. Zou ze ooit de kracht hebben om die inspanning te verdragen Nader en nader kwamen de wielen en nu hoorde zij, dat de auto het hek binnenreed. Wat was het warm en hoe zou Claire onder de hitte geleden hebben! Als majoor Nicholls er maar in slaagde om de beide meisjes zoo spoedig mogelijk uit Bhanapore weg te zen den! Maar dat zou in zich sluiten, dat Pax alleen stond. En dat dat zou gevolgen hebben, waaraan zij nog niet had durven denken. Ja, de auto stopte voor het huis. Er klon ken stemmen en een lichte voetstap naderde de deur. Mevrouw Risborough -kond op, de deur werd zachtjes geopend en Claire stond voor haar Claire, bleek, maar volkomen beheerscht. kampen kregen wjj inzage van een kaart waarop alle tochten door Marine-vliegtuigen in Indië gemaakt, gedurende de laatste tien jaar, stonden uitgezet. Tochten, waarvan nim mer eenige ophef werd gemaakt, die men nimmer in een courant vermeld zag, en wij vergelijken daarbij de enkele groote tochten, die de L.A. uit Bandoeng met de Glenn Mar- tins maakte en waarover in alle couranten hoogelijk werd opgegeven. Het moet ons van het hart, dat, zoo de slagluchtvloot door legerautoriteiten geleid zou worden, een schat van opgedane oefening en ervaring verloren zou raken. Een zelfde ervaring gaat verloren in het bommenwerpen, terwijl in het gebruik van het vliegtuig als torpedowapen de ma rine in ervaring nog altijd voorstaat op de landmacht. Moeilijkheden. Hoe stelt men zich de bevelvoering voor tusschen eenlegergroep bommenwerpers en de vloot? De luitenant ter zee Bussemaker gaf een beeld van alle eigenschappen en ken nis waarover de marine-vlieger moet beschik ken om eerst na langdurige opleiding met de vloot te kunnen samenwerken, en het kwam ons onmogelijk voor, dat een dergelijke ken nis ergens anders opgedaan zou kunnen wor den dan in de marine zelf, liefst bij menschen die van huis uit reeds maritiem georienteerd zijn. Het is niet de bedoeling, het debat in de vereeniging voor krijgswetenschap te volgen, maar wij. die de verdediging van Ned.-Indië, als landsbelang ter harte gaat, meenen met klem te moeten wijzen op de logische nood zakelijkheid, dat in een eilandenrijk, in de lucht boven de zee, door watervliegtuigen, be stuurd door marine-vliegers wordt geageerd. De legerslagluchtmacht kén voor de verdedi ging van Java zorgen. Direct, en niet in direct, zooals kapitein Mantel trachtte te be wijzen. Marine onder Marineleiding. De verdediging van Ned.-Indië moet geschieden te land, te water en vanuit de lucht. Voor een „luchtmacht" in Indië was kapitein Mantel niet te vinden, dat verklaarde hij uitdrukkelijk op een vraag van kolonel Helfrich, maar wel wil Z.W. E.G. de slagluchtmacht in handen van de legerleiding. Alsdan zal 2/3 der verdedi ging van ons eilandenrijk te Bandoeng beheerd worden en het zal niet lang meer duren of het opperbevel over de vloot ligt in handen van een generaal, hetgeen en dat is voor ons de hoofdzaak door ons niet in 's lands belang wordt geacht. Het „Centraal Tooneel" brengt „Prof. Hiob Pratorius" in een zeer sterke bezetting. Dinsdag 5 April a.s. wordt in Casino de laatste der Abonnementsvoorstellingen ge geven en de directie heeft voor deze laatste maal de keuze laten vallen op het door de pers zeer gunstig onthaalde stuk „Prof. Dr. Hiob Pratorius" van Curt Gcjtz. Dit tooneelspel, hetwelke het laatste en zeer waarschijnlijk ook het knapste is, wat Curt Götz geschreven heeft, is min of meer een gesatyriseerd detective-verhaal, doch een waarin prachtige menschelijke karakters tot uitbeelding worden gebracht. Een stuk, dat geruimen tijd in het vorige seizoen volle (en enthousiaste) zalen getrokken heeft. Hoewel wij in een volgend nummer nog met nadere bijzonderheden „Prof. Dr. Hiob Pra torius" betreffende komen, laten wij hier alvast de opvallend sterke bezetting volgen, waarmede het „Centraal Tooneel" onder artistieke leiding van Lasseur dit stuk brengt. In de 6,t Volendam votr.n o.a. Cor Hermus, Péronja! hebben btj te zetteS;"(S£' Ceea Las* se\ Yensing en staan te handhaven. setting Eén bron is verloren gegaan. 'v ke Laat men de andere met de noodige tact en liefde behandelen. Mevrouw Risborough onderdrukte met moeite een snik van dankbaarheid. „O. lieve," zei ze „wat een zegen, dat je hier bent!" Claire stond nauwelijks stil om den wel komstkus van de oudere vrouw te ontvan gen, maar liep recht op het bed toe, waar ze naast Yvonne neerknielde. „Wat heeft ze?" vroeg ze. „De dokter heeft haar een slaapmiddel gegeven," fluisterde mevrouw Risborough. „Hij was bang, dat de schok haar te zeer zou aangrijpen. Maar zij slaapt langer dan wij dachten. Ik denk, dat zij spoedig ont waken zal." Claire streelde Yvonne's hand en drukte er haar lippen op. Toen keek zij op. „Ik heb alleen het ergste gehoord," zei zij. „Ik weet maar heel weinig van alles wat er gebeurd is. Kunt U mij vertellen wat er is voorgevallen „Ik zal het je vertellen, lieve," zei me vrouw Risborough. „Maar je zult wel erg moe zijn na die lange reis. Wil je niet eerst iets gebruiken?" Claire stond op. Als zij eenige vermoeid heid gevoelde, toonde zij het niet. Een nieuwe kracht scheen haar tengere gestalte te be zielen. Haar houding was zoo flink en be heerscht, dat de kolonelsvrouw haar met verwondering gadesloeg. Zij had verwacht, dat Claire haar hulp noodig had, maar zij ontdekte, dat zij zelf reeds op het jonge meisje steunde. Na de lange droevige uren aan Yvonne's ziekbed doorgebracht, voelde zij zich zwakker dan het jonge meisje, uit wier houding zelfvertrouwen en moed spraken „Ik voel mij uitstekend," zei Claire, „en ik heb onderweg iets gegeten. Vertel mij als het U belieft alles wat U weet, en tracht het niet voor mij te verzachten. Ik hoor liever dadelijk het ergste, wat ik vroeger of later toch moet vernemen." „Ik geloof toch, dat zij werkelijk slaapt," zei mevrouw Risborough na een blik op het bed geworpen te hebben. „Zij is nog absoluut bewusteloos," zei De leden der vlootcommissie hebben Maandag met Hr. Ms. kruiser „Java" een tocht gemaakt van Amsterdam naar Den Helder. Even voor het vertrek. tf Vol lof over de veranderingen door de Marinewerf aangebracht. Gisterenmiddag om kwart voor vijf is Hr. Ms. „Java" op de reede van Texel gekomen en debarkeerden de leden van de vlootcom missie, die de reis van Amsterdam naar Nieuwediep hadden meegemaakt, aan boord van de Marine-sleepdienst I, die de heeren naar de haven bracht, waar zij in de Marine club een maaltijd gebruikten. Met den trein van 6.50 zijn de leden weer van Den Helder vertrokken. De vlootcommissie heeft het wel bizonder getroffen op den tocht naar Den Helder. Het was ideaal zeeweer en de oefeningen, die onder weg gehouden werden, zijn volkomen geslaagd. Er werd o.m. een schietoefening gehouden op gesleepte schijf, terwijl een bom aanval van vliegtuigen met de anti-lucht- batterig werd afgeslagen. Daarna werd een nevelbeschermingsoefening gehouden, waar bij de heeren vol bewondering waren over de technische mogelijkheden, om het schip aan het oog van den vijand te onttrekken. Het was voor het eerst dat de com missie een tocht meemaakte, na de groote veranderingen aan de „Java". Unaniem was men vol lof over het werk van de Marinewerf te Den Helder, zoo dat de daarvoor bestemde gelden, wel nuttig besteed zijn. Aan boord bevonden zich de heeren Dr. de Vlugt, Ch. L. v. d. Bilt, W. Drop, Mr. A. Joekes, A. G. A. Ridder v. Rappard en W. H. Tilanus, leden der vlootcommissie, benevens eenige marine-officieren, o.w. de directeur der Hoogere Krijgsschool, kolonel Helfrich en de luit. ter zee der le kl. C. Moolenburg, en eenige adviseurs. A.s. Vrijdag, 1 April a.s., zal, in verband met de uitvoeringen van bovengenoemd mees terwerk, welke op 7 en 8 April zullen plaats hebben, de directeur van Toonkunst, de heer A. J. Leewens, in een lezing nader op de vormontwikkeling, inhoud en muzikale be werking der Passion ingaan. Deze lezing, welke in Café Centraal (bo venzaal) aan den Kanaal weg gehouden zal worden, wordt speciaal geïllustreerd door enkele solostemmen, gramofoonplaten (door den muziekhandel L. Polak belangloos ter beschikking gesteld) en een uit de koorleden gevormd klein ensemble. De toegang is geheel gratis! w Nieuwe zaken: Vin kei: C. Kooij Az., Dorpsstraat A 109 - .'stemde, kruidenierswinkel. Wijzigingen: i%na Paulowna: Bloembollenkweekerij -Handel Gebrs. Moolenaar N.V., Midden- g 21; benoeming plaatsverv. directeur. 8 t. Maarten: Mij. van Onderl. Ver- ®c^krb. tegen verliezen van Rundvee, B 10; j»eHuurs wijziging. ^'ichagen: R.K. Coöp. Leenbank W.A., 'legzijde C 4; bestuurswijziging. lia., e x e 1: Hotel „de Zwaan",. Zwaanstraat uittPen Bur£; overgegaan aan J. Dernison. o.ezVieringerwaard: K. Kruiten, Twee- b jen A 44, brandstoffenhandel; overgegaan jj A. Schrijver. en >pheffingen doe: en Helder: L. C. Prins, Kanaalweg zen? aannemer. geb- tein Yvi kur §eSuarium Zoöl. Station. Voor het publiek bez»eopend: dagelijks /an 912 en van 13.30— Mh-7 u. Zaterdags van 912 uur. „C(![ BIOSCOPEN: oevjoli-theaterSpoorstraat, half 8: "^„Dansmuziek" en „Pleegkinderen". scyflto, Spoorstraat, half 8: boe,Zigeuneradel" en „Een vrouw kwam", hettte Bioscoop, Koningstraat, half 8; ziei,Suzie". zak zwa zent^'oht °P 18 u. 56 m. kap Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. beicBarometerstand Den Helder 764.9 Temperatuur lucht 8.1 het Laagste temp. lucht gisteren 6.9 naa Tor op Z toe! Zondag over een week zal de komedie van de stemming over den Anschlusz plaats hebben. Zonder eenigen profeti- schen blik is de uitslag wel te voorspel len en zullen de voorstemmers niet ver van de 95 procent verwijderd zijn. De komedie is wel zóó goed opgezet, dat zij moet slagen en het percentage tegen stemmers wel zeer gering zal zijn. Italië zal straks met Duitschland de lof trompet over dezen uitslag steken, de andere mogendheden zullen met schouder ophalen het „succes" voor kennisgeving aan nemen. Mussolini en Hitier zijn echter, voor de buitenwereld nog met de hechtste vriend schapsbanden aaneengeklonken. Maar of die eenheid inderdaad wel zoo groot is? Mussolini heeft een bezoek aangekondigd aan de stad Triest, „welker belangen de fascistische regeering met het oog op de nieuwe internationale situatie met de grootste zorg zal beschermen". Triëst, dat voor 1914 tot Oostenrijk be hoorde, dreigt het eerste Italiaansche offer te worden van de inlijvihg, schreef het Hbl. gisterenavond, het wordt in den zich in de richting van de Middellandsche Zee uitbrei- denden handelsstrijd tusschen Duitschland en Italië een punt van rivaliteit. Over de stemming op 10 April schreef hetzelfde blad in een beschouwing: Hoe men de quaestie van den Anschlusz op zichzelf ook beschouwt, of men er gunstig of ongunstig over denkt, niemand, die de feiten objectief in oogenschouw neemt, kan in het resultaat van dit plebisciet een onge dwongen uiting zien van den Oostenrjjkschen volkswil. Hitier heeft het door Schuschnigg be raamde plebisciet als „een ongehoord be drog" bestempeld; het door Hitier uitge schreven plebisciet kan op geen enkelen grond worden verdedigd; het zal plaats heb ben, nadat het land onder bedreiging met militair geweld is gedwongen, zich op te lossen in het Derde Rijk, onder het intimi- deerende toezicht van de innig samenwerken de Duitsche Oostenrijksche nationaal-socia- listen, onder militair vertoon van Duitsche legerafdeelingen, onder den indruk van de reeds met kracht ingezette politieke gelijk schakeling. Aan de voorstanders van de aan Oostenrijk ontnomen onafhankelijkheid is bij voorbaat iedere mogelijkheid om voor hun opvatting propaganda te maken, ontnomen; zij, die nog den moed zouden hebben op te komen voor Oostenrijks onafhankelijkheid, zijn Zaterdag j.1. door Göring te Weenen be stempeld als „gewetenlooze opruiers". Ook de politieke vorm, dien Hitier aan het plebisciet heeft gegeven, kan geen vertrouwen wekken in zijn onberispe lijkheid. Niet aleeen het Oostenrijksche volk, ook het Duitsche volk zal op den zelfden dag over „hereeniging met het Duitsche rijk" onder leiding van „onzen Führer" uitspraak moeten doen onder de suggestie van een geweldigen grooten cirkel voor het „ja" tegenover een angst vallig klein cirkeltje voor het „neen". Berlijn is er in geslaagd, de roomsch- katholieke kerk in Oostenrijk achter zich te krijgen. De bisschoppen hebben gisteren 'n een in alle kerken voorgelezen verklaring Je geloovigen aangespoord, op 10 April de aan sluiting van Oostenrijk bij Duitschland te legaliseeren. Hoe Berlijn deze verklaring heeft verworven, deze verzoening met het natio- naal-socialistisch regiem heeft tot stand ge bracht, is vooralsnog niet bekend geworden. HOTEL - CAFÉ - RESTAURANT „DE TOELAST" PRIMA CONSUMPTIE - GEZELLIG ZITJE TEL. 187 - la KLAS BILJARTS van 26 en 28 Maart 1938. BEVALLEN: L. C. J. S. Spraakman— van der Haagen, d.; A. A. Groenendaalde Vries, d.; M. C. BiegstraatenWijnen, d.; L. M. RijkKouwenberg, d.; A. Riemers- Boer, d.; D. BruinKoningstein, z. OVERLEDEN: H. N. Opdam, 68 jaar; M. Walboom, (m.), 51 jaar.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5