De mantel van hermelijn Trein bedreigd Levensgevaar voor Dr. Friedrich Adler Franco betreurt het Loopjongen doodgereden Bandjir veroorzaakt dijkdoorbraak bloed der onschuldigen Millionnair gemarteld Duifsche arbeiders verfraaien hun dorpen Hef begon met een biljartkeu Weegantomaat leeggehaald UIT ONZE OOST Dc Duifsche volksstemming in Indië KORT VERHAAL Duifschlands laatste werkloozen „Zuivering" in Rusland duurt voort Ontploffing in springstoffenfabriek Wil Dnitschland het graan en de olie van de Donauvlakte? Duitschland dringend om helium verlegen MO DEI. VOOR EEN NIEUW TYPE LUCHTSCHIP. In Amerika bereidt men den bouw van een nieuw soort luchtschip voor, waarbij de vier Diesel motoren zich niet in een gondel bevtn den, doch achter elkander in den romp van Aen luchtreus. Vier reusaohtige wielen maken een nieuwe landings techniek mogelijk. Utrechtenaar voorkomt dérail lement. Gisterochtend omstreeks kwart voor negen passeerde ter hoogt van den overweg aan de Inundatiekade te Utrecht een trein. De heer W. Jongerius, eigenaar van de thee- en attractituin „Buitenlust", wonende aan den kant van de spoorbaan Amersfoort- Utrecht, hoorde voor zijn geoefende ooren een ongewoon verdacht geluid, toen de trein zijn woning voorbijreed. Bijna vijftig jaar op deze plaats wonende, kent de heer W. J. het geluid van passeernde trienen door en door, zoodat het ongewone geluid voor hem aanleiding was een onderzoek te gaan in stellen op de spoorbaan. Daar ontdekte hij, dat uit een der spoorstaven een stuk van ruim 30 centimeter lengte was verdwenen. Op ongeveer 500 meter afstand zag hij een locaaltrein, uit Baarn ko mende, naderen. Hij had de tegen woordigheid van geest, den trein tege moet te snellen en den machinist te waarschuwen, die den trein op ongeveer twintig meter afstand van de gevaarlijke plek tot stilstand bracht. In den trein zat een inspecteur van ver voer der Nederlandsche spoorwegen, die ter stond maatregelen trof, zoodat de D.-trein uit Duitschland te Blauwkapel, op 600 meter afstand van Utrecht, tot staan kon worden gebracht. De situatie ter plaats bleek zoo gevaarlijk, dat men het raadzamer achtte, de reizigers uit den locaaltrein te laten stappen. Zelfs achtte men het beter, alvo rens den trein te laten passeeren," eerst een hulpstuk aan te brengen. De D.-trein werd te Blauwkapel op het verkeerde spoor geleid en nabij de Inundatiekade tot stilstand ge bracht. Op deze wijze konden de reizigers van den locaaltrein plaats nemen in de D.- trein en na een half uur oponthoud hun reis naar Utrecht voortzetten. Nadat het hulpstuk op de plaats van de breuk was aangebracht, konden de treinen wederom zeer langzaam rijdend, passeeren. Om twaalf uur werd de nieuwe spoorstaaf geplaatst, waarna het treinverkeer zonder 6tagnatie normaal doorgang kon vinden. De politie heeft een onderzoek ingesteld. Aan misdrijf wordt niet gedacht. EN EINDIGDE MET EEN MES... Groninger bij vechtpartij gewond. Zondagavond ontstond in een café aan de Nieuwestad te Groningen oneenigheid tus- schen de bezoekers. Het liep op ruzie uit en er werd met een biljartkeu geslagen. Maar alles zou nog met een sisser zijn afgeloo- pen, als niet een der bezoekers zijn haatdra gendheid zoo ver dreef, dat hij de ruzie op straat met behulp van een mes voortzette. Het gevolg was, dat de 33-jarige van den B., wonende aan het Zuiderdiep, een steek in den buik kreeg, zoodat hij hevig bloedend in elkaar zakte. De ontboden dokter consta teerde een ernstige wond en achtte over brenging naar het Academisch Ziekenhuis noodzakelijk, waar direct operatief moest worden ingegrepen. Zijn toestand is niet levensgevaarlijk. De dader, die aanvanke lijk onbekend was, werd des nachts door de recherche in zijn woning gearresteerd en naar het hoofdbureau van politie overge bracht. Te veel gewaagd. Omstreeks half twaalf gisterochtend is op den Nieuwen Binnenweg, ter hoogte van de Jongkindstraat te Rotterdam een ernstig ongeluk gebeurd, dat den 15-jari- gen loopjongen van Van Daalen. A. C. Be- loovs, uit de Rosestraat te Rotterdam het leven heeft gekost. In de richting Wesfersingel reden om- streesk genoemd tijdstip twee wielrijders. Zij werden ingehaald en gepasseerd door een zwaar met kolen geladen vrachtauto, bestuurd door den 33-jarigen B. J. Op het moment, dat de vrachtauto de fietsers pas seerde, wilde de loopjongen met zijn fiets op zijn beurt de heide wielrijders weer voorbijrijden, waartoe hij zich links van de fietsers en rechts van den vrachtauto bevond. De tusschenruimte was echter te gering, zoodat hij met den meest linkschen fietser in aanraking kwam. Hierdoor raak te hij de macht over zijn stuur kwijt, hij begon te slingeren en viel met fiets en al om, waarbij hij juist voor het rechtenach- v terwiel van den vrachtauto terechtkwam. Dit ging den jongen over den huik. Met zware inwendige kwetsuren is de gewonde per auto van den geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht, waar hij kort na aankomst is overleden. Voor het reizen door Duitsch land heeft hij een valschen pas f 250 boete geölscht. Het Haagsche gerechtshof, gepre sideerd door Mr. D. Lodder, behan delde gisteren de strafzaak tegen dr. Friedrich Wolfgang Adler, secretaris van de Socialistische Arbeiders In ternationale, die hier te lande van een valschen reispas heeft gebruik gemaakt en daarvoor door de Rot- terdamsche rechtbank veroordeeld is tot vier maanden gevangenisstraf. De eisch van den officier van justi tie had toen f 250 geldboete geluid. Het bleek dat Dr. Adler twee reispassen bezat, een valsche en een echte. Dr. A. had zich van den valschen pas, welke ten name van een Franschman stond, voorzien, omdat hij daarvan gebruik wilde maken in het ge val de „Nachtegaal", waarmee hij reisde, in Duitschland een noodlanding zou moeten uitvoeren. Wanneer Dr. A. dan aan de Dtiit- sche autoriteiten zijn identiteit zou bekend maken, zou men hem wellicht om politieke redenen arresteeren. De procureur-generaal, Mr. A. Rombach, achtte in zijn requisitoir bet ten laste ge legde feit bewezen. Spr. vond echter door de bijzondere omstandigheden van het geval geen aanleiding voor een gevangenisstraf en vorderde een geldboete van f 250 subs. 50 dagen hechtenis. Mr. L. A. Donker te Rotterdam, de verde diging voerend, wijdde in zijn uitvoerig plei dooi allereerst uit over de werkzaamheden van verdachte. Dr. A. onderhoudt, het con tact tusschen de sociaal-democratische par tijen in de versclulleride landen en moet, daar natuurlijk zeer veel voor reizen. Deze reizen worden zeer bemoei lijkt door den as Rome-Berlijn, om dat hij zich in de fascistische landen niet zonder levensgevaar kan ver- toonen. Om aan deze moeilijkheden tegemoet te komen heeft hij een tweeden pas met anderen naam om in die landen eventueel te gebrui ken. Tal van gevierde staatslieden hebben die methode wel eens te baat moeten nemen. Pleiter noemde o.m. Masaryk en Benesj. Dat hij in Waalhaven dien valschen pas toonde, was hoewel natuurlijk een fout een vergissing. Het was nergens voor noo- dig, want Dr. A. had ook nog een echten pas. Ten slotte meende pleiter, dat de pas niet valsch was. Hij staat op een anders naam en Dr. A. heeft van dien pas gebruik ge maakt, maar dat is niet strafbaar en zeker niet ten laste gelegd. Bij repliek vorderde de procureur-gene raal nog, dat de pas onbruikbaar zou worden gemaakt, in plaats van vernietigd. Na dupliek werd de uitspraak bepaald op 11 ApriL Drie Jongens aangebonden. Zondagnacht werden drie jongens op hee- terdaad betrapt bij het leeghalen van een weegautomaat in een tramhuisje aan de vischrnarkt te Groningen. De hoofddader, de 19-jarige D. de V., ma troos, werd voor een dergelijk feit reeds eerder veroordeeld. Ook de beide andere da ders, de 17-jarige J. O., en de 17-jarige P. G. kwamen vroeger met de justitie in aanra king, terzake van diefstal. Zij hebben nog meer diefstallen gepleegd. Alle drie zijn zij ter beschikking van den officier van Justitie gesteld, Zondag heeft de rivier Tjitaroem (Java) dermate gebandjird, dat de dijk op enkele plaatsen is doorgebroken. In totaal zijn 6000 bouw land ondergeloopen. De schade zal. naar men hoopt, beperkt blijven. De waterstand is, aldus de N. R. Ct., gedaald. De herstelwerkzaamheden zijn reeds krach tig aangevat. Grondverzakkingen. In de dessa Tjintamanik nabij Boornidjawa zijn grondscheuren in de sawah'S voorgekomen. Deze scheuren namen in den nacht van Vrijdag op Zaterdag een grooten omvang aan en gaan nog steeds voort zich te vergrooten. De oorzaak is onbekend. Tengevolge van deze scheuring zijn 60 huizen verzakt en is een huis bedolven. Persoonlijke onge lukken hadden niet plaats. Het binnen- lamdsch bestuur verstrekt hulp aan de 352 dakloozen, o.a. door het verstrekken van voedsel. Naar Aneta verneemt, voert de Duitsche gemeenschap te Batavia thans besprekin gen óver het besr hikbaarstellefi. van het stoomschip „Essen" van de D.A.D.G. voor het houden van de volksstemming buiten de drie mijls-zone. De „Essen" wordt 3 April te Batavia verwacht. Het is de be doeling, dat zooveel mogelijk Duitsche stemgerechtigden in West-Java van deze gelegenheid zullen gebruik maken. door CHARLES DELAMBRES. Zij is een betooverende vrouw. Zelfs ik, die haar verafschuw, moet dit toegeven. Ik weet, dat men het aan jaloesie zal toe schrijven, als ik zeg, dat zij een uiterlijk van een engel heeft en het innerlijk van een duivelin. Ik kan het niet bewijzen. In het gewone leven zijn er dikwijls gevallen waaruit men veel weet, wat men toch niet bewijzen kan. Als ik haar zie, met baar ovaal Ma donna-streep kopje, haar groote, stralende oogen en lief mondje, dan zie ik haar, wat zij ook draagt, gehuld in een hermelijnen mantel. Een seconde lang las ik in haar oogen hoe goed zij me begreep en sinds dien weet ik, dat alles wat ik van haar vermoedde juist is geweest. Zij trouwde een man die ik lief had. Ik bon dus bevooroordeeld. Ik weet het. Ik heb mijzelf dat maandenlang voorgehou den, toen ik meende op fe merken hoe zij hem bedroog en beloeg met haar engelach tig lachje cn onschuldige oogen. Ik wilde niet gelooven, wat na eendgen tijd al te duidelijk was voor mijn scherpe oogen. Er gingen jaren voorbij. Ik trachte niet te denken aan die beiden, maar mij ging het als Byron's Manfried: De demon ver volgende, die Gedachte heet. En een merk waardig noodlot dreef mij tegen mijn wil telkens opnieuw in hun leven. Het gebeurde op een avond. Ik was met hen in de Opera. Met hen en nog ecnigc kennissen, bij wie ik logeerde. Zij was mooier dan ooit. Ze droeg, over haar avondtoilet, een hermelijnen mantel, die opzien verwekte. Zij en haar man waren te dineeren geweest bij mijn gastheer. Ik kon niet weigeren mee te gaan naar de Opera. Toen we uit de auto stapten, stond ik heel even stil achter haar. Zij liep langzaam, genietend van de bewonderende blikken die nieuwsgierige omstanders op haar wierpen. Opeens bad Ik den Indruk dat Iets' haar verschrikte. Zij deinsde terug, zoodat ze me aanstootte, greep m'n arm en liep toen snel de groote frappen op naar binnen. Ik keek haar aan. Haar oogen waren wijd open en haar fijne neusvleugels trilden, als van een ree in angst. Ik had niets gezien dan een man met een wit gezicht en gloeiende oogen. die naar haar staarde. Er staarden zooveel mannen naar haar. Maar in deze oogen was een wilde, vertwijfelde uitdruk king geweest. De heele avond vond ik haar nerveus, hoewel ze heel opgewekt deed. Het was kort voordat wij de Opera verlieten, dat zij eensklaps naar twee menschen toeging, die de gang afkwamen. Het was een jong, eenvoudig gekleed vrouwtje. Ik zag haar babbelen en de andere onder den arm ne men. Ze bracht beiden bij ons, stelden hen aan ons voor, een jong echtpaar dat ze toe vallig ergens ontboet had. Ze drong er op aan, dat ze ons zouden vergezellen, ze was zoo allerliefst legen het vrouwtje dat mijn wantrouwen er door werd opgewekt. Maar de man was on-inferessant. Ik kon me niet voorstellen dat ze eenige bedoelingen had ten opzichte van hem. Zoo goed kon zij comedie spelen dat ik zelfs meende, dat ze oprechte genegenheid koesterde voor dat eenvoudige meisje. Wij waren dicht bij den uitgang, toen ik haar hoorde zeggen: „Liefje, ik vind dat je je warmer moest kleeden. Het is te guur voor je. Doe m'n mantel aam. Ik wed dat die je prachtig zal staan." Schertsend had zij haar hermelijnen man tel uitgetrokken en drong zoo lang, tot het vrouwtje haar eenvoudigen mantel uit deed en don hermelijnen mantel omsloeg. „Die staat je prachtig!" „Hou die voorloopig gerust aan." En in weerwil van de protesten van het een voudige vrouwtje, trok zij haar mantel aan en scheen er kinderlijk genoegen in te scheppen, deze verwisseling vol te houden. We gingen naar een restaurant en sou peerden daar. Het was laat toen we het verlieten en nog altijd droeg het vrouw tje de hermelijnen mantel. Het restaurant een zeer dure gelegenheid kwam uil op een stille, vrij donkere straat. De auto reed voor. Ik liep vooraan, achter mij kwamen de beide andere vrouwen. Zoo doende zag ik niet wat er gebeurde, ik hoorde het pas naderhand. Een man schoot eensklaps te voorschijn uit een por tiek. In een seconde was het gebeurd: Hij sprong naar de jonge vrouw, die de her melijnen mantel doeg, een schdt knalde, en nog een, en daarna nog een-- Ik keerde me om. Twee lichamen lagen op den grond. De man was dood, de vrouw stierf kort daar op. De mantel was bedorven. Maar ik denk, dat het haar dat wel waard is geweest. Zij droeg korten tijd daarna, een andere, prarhtige avondmantel. Maar ik zie haar in hermelijn. Ik weet, al zou ik het niet kunnen bewijzen, dat zij den moordenaar kende, hem tot vertwijfeling dreef, hem alle redenen eaf haar te haten en te willen dooden, en ik wist en begreep dat hij op haar loerde. Ik weet dat zij met opzet die arme kleine vrouw het slachtoffer liet worden. Ik hoop, dat zij haar zien zal in haar laatste oogenhlikken, wit en bloedend ge strekt op de keien, omhuld door de sneemvige mantel, die zich langzaam rood kleurde. ANTWOORD OP ENG ELAND'S PROTEST TEGEN HET BOM BARDEMENT VAN BARCELO- NA. Het antwoord der rechtsche Spaansche autoriteiten op de Britsche stappen in ver hand met de recente bombardementen op Barceiona is thans ontvangen. Generaal Franco erkent, dat het Brit sche initiatief ingegeven is door zuiver menschlievende motieven, en betreurt, dat onschuldigen 'het leven hebben verloren. De generaal ontkent echter, dat de burgerbe volking het doelwit is geweest van een op- zettelijken aanval en beweert, dat Barceio na een militair doel van groot belang vormt in verband met zijn munitiefabrie ken en militaire opslagplaatsen. Franco voegt hieraan toe, dat hij er naar zal blijven streven de uitwerking van luchtbombardemeniten op volkrijke steden te beperken. „Wij bedienen ons alleeni van deze middeflen, wanneer dwingende mili taire noodzaak geen keus laat," Naar wij vernemien, heeft een onderzoek naar de nog in Duitschland bestaande werkloosheid aan het licht gebracht, dat op 30 November j.1. van de 573.000 werkloozen 215.000 geheel of gedeeltelijk ongeschikt voor arbeid waren, daarvan 74.5 wegens lichamelijke of geestelijke ongeschiktheid of wegens ouderdom, 6.6 wegens karak- tergebrekien (misdadigers b.v.), 2.1 we gens tijdelijke ziekte en. 10.2 wegens on voldoende vakkennis. Dat de werkverschaffing voor deze men schen groote moeilijkheden meebrengt, spreekt vanzelf. Vier en twintig doodvonnissen. Het officieele orgaan van de Sowjetrepu- bliek Kasakstan, de „Kasakskja Prawda" meldt, dat daar in een nieuw massa-proces negentien vroegere prominente functionna- rissen der republiek, o.m. de vroegere pre sident van Kasakstan, Koeloembetof, ter- dood zijn veroordeeld. Het vonnis is reeds voltrokken, een tweede proces is te Proko- piefsk in het gebied van Nowosibirsk ge voerd. Hier werden vijf beklaagden ter dood veroordeeld. Gistermorgen om zeven uur heeft zich een ontploffing voorgedaan in de spring stoffenfabriek te Semtin nabij Pardubice in Oost'bohemen. De ontploffing had plaats in de afdeeling, waar nytro-glycerine vervaardigd wordt. Het geweld dér explosie was op grooten afstand hoorbaar. Het gebouw werd ver nield, doch wonder boven wonder zijn geen arbeiders om het leven gekomen. Enkele arbeiders bekwamen slechts lichte verwon dingen. In de andere afdeelingen der fa briek wordt het werk normaal voortgezet. Verklaringen van den Roemeen- schen boerenleider Manioe, De leider van de'Roemeensche nationale boerenpartij, Manioe, heeft een verklaring afgelegd betreffende de annxatie \an Oos tenrijk door Duitschland, zoo meldt de cor respondent van de Daily Telegraph te Boe karest. In deze verklaring dringt Manioe er op aan, dat Roemenië er naar streven zal bondgenootschappen met Groot Brittan- nië, Frankrijk en de andere staten met ge lijke belangen te versterken. Manioe is van meening, dat Duitsch land niet tevreden zal zijn met al leen de beztting van den Bovendo- nau doch er naar streven zal de con trole te krijgen over 't graan en de petroleum van de donauvlakte, Deze verklaring van den Roemeenschen boe- renleider is door de censuur onderdrukt. Gangsters overvallen buitengoed bij New-York. Zondagmiddag hebben. Yier gemaskerde bandieten het landgoed van dten New-York- schen millionnair Charles Milgrim bij Woodsburgh in de omgeving van New- York overvallen. Zij boeiden en knevelden' de bedienden, de kinderen era de vrouw van den millioranair en dwongen hem door lichamelijke martelingen de plaats aan te geven, waar zijn juweelen verborgen wa ren. Zonder herkend te zijn ontkwamen de 'boeven met een buit van verscheidene duizenden dollars baar geld en juweelen ter waarde van honderdduizend dollar. Geheimzinnig stilzwijgen. f Het opschorten van de levering van heli um aan Duitschland door de Vereenigde Staten, in verband met de weigering van Duitschland garanties te geven, dat dit gas niet voor militaire doeleinden zal worden gebruikt, heeft de betrokken Duitsche krin gen onaangenaam verrast. Over deze aange legenheid wordt het grootste stilzwijgen be tracht. Men gelooft, dat pogingen in het werk worden gesteld, dit incident, dat de dienstregeling van de Zepplins in de war dreigt te sturen, langs diplomatieken weg te regelen, Grootsche actie op touw gezet. Het Duitsche Arbeidsfront heeft in den. gouw Zuid-HaranoverBrunswijk een; drie jaar-plan voor de verfraaiing der dorpen uitgewerkt, waarbij men in het eerste jaar het dorps- en landschapsbeeld wil reini gen van slechte reclame, „Kitsch" en archi tectonische zonden van het verleden, ver der voor het onderhoud van architectonisch schoon en van de wegen wil zorgen era tenslotte plannen voor bebouwing en be planting wil vaststellen. In het tweede jaar wil men architectonische veranderin gen doorvoeren plannen maken voor den, bouw van woonhuizen,, stallen en schu ren, en een dorpsplein aanleggen. Het der de jaar brengt dan den verderen bouw era aanleg van parken en den bouw van hui zen voor boeren en landarbei ders vol eens een in het landschapsbeeld passenden stijl. Ieder jaar zal tenslotte een wedstrijd, worden uitgeschreven, welk dorp het ide aal, dat het Arbeidsfront zich gesteld heeft, het meest nabij komt. POOLSCHE JODEN DREIGEN MET BOYCOT VAN SLAGERS. De Poolsche rabbijnen hebben besloten tot een boycot van de slagers en een vol ledige onthouding van het eten, van \leesch, wanneer het wetsontwerp, waarin het ritueele slachten verboden wordt, door den senaat wordt aangenomen. KONINGIN DER KONINGINNEN. De nre«t,W meeuteraad geelt de schoonheidskaainflm der

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 8