Belastingontduiking door naamlooze vennootschappen DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN'HOLLANDS NOORDERKWARTIER 1°*^» Troepen trekken de nieuwe garnizoenen binnen De Angelsaksers gaan Het Belgisch elftal Linksche dreiging in Mexico Wanhoopskreet der KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER." TELEFOON 50 (2 LIJNEN) 66e JAARG. No. 8271 Aandeelhouders kunnen als firmanten worden beschouwd Regeering dreigt met winstbelasting Duifsche weermacht 18 corpsen grootere slagschepen bouwen Negenduizend olie-arbeiders staken Manufacturenmagazijn te Amersfoort uitgebrand Dit nummer bevat 8 pagina's EERBERICHT DE BILT S EINTj Spaansche Regeering HELDERSCHE COURANT ÖTlgar« dUttg.-MlJ. Hollands Noordsrlcwartler N.V. Den Heldor De bestaande regeling van de belasting der naamlooze vennootschappen (dividend en! tantièmebelasting), waarbij alleen de uitgedeelde winst aan die belasting is on derworpen, gepaard aan de regeling van art. 6 der wet op de inkomstenbelasting volgens welke de aandeelhouder als zooda nig alleen over het hem uitgekeerde divi dend inkomstenbelasting heett te betalen, maakt het velen belastingplichtigen moge lijk, de in hun, in den vorm eener naam looze vennootschap gehul^l. bedrijf behaalde winst aan de heffing der belasting te ont trekken, aldus de minister van finantiën in zijn memorie van antwoord op het wets ontwerp tot aanvulling van de wet tot be vordering van de riclitige heffing der direc te belastingen. De gereserveerde winst, aldus de minis ter, kan noch door de dividend- en tan tièmebelasting, noch door de inkomstenbe lasting worden getroffen. Niettemin kunnen de aandeelhouders over de gemaakte winst beschikken. Zij la ten zich daartoe die winst in den vorm van aflossingen op de schuld, die de naamloo ze vennootschap heeft, uitkeeren. Is de schuld geheel afgelost, dan schept men een nieuwe schuld, b.v. door verkoop van effecten aan de naamlooze vennootschap en de aflossingen beginnen opnieuw. Er zijn tal van gevallen, waarin de wet van 29 April 1925 tot bevordering van de richtige heffing der directe belastingen niet helpt, b.v. als men tot het ontgaan van be lasting gebruik maakt van een vennoot schap, waarvan niet kan worden aangetoond dat zij met anti-fiscale bedoelingen is opge richt. De regeering heeft gepoogd, de bestaande euvelen te bezweren, door de reserveeringen der „besloten vennootschappen" te treffen, Zij had daartoe een wetsontwerp in gereed heid gebracht, dat zonder twijfel radicaal aan de bestaande misstanden en groote on rechtvaardigheden een einde zou hebben ge maakt. Aan dit wetsontwerp kleefde echter het bezwaar, dat ook de uit econo misch oogpunt gewenschte reserve- vorming in bona Hde vennootschap pen al te veel geremd zou zijn ge worden. Tn verband met bezwaren, uit den boezem van door de regeering geraadpleegde in stanties daartegen ingebracht, heeft de re geering alsnog overwogen een anderen weg te kiezen. Zij wil in het hierbij aangeboden wetsontwerp nog een poging wagen om den onhoudbaren toestand te verbeteren, door de wet op de richtige heffing te verscherpen. Wenscht onze handel en industrie niet, dat een winstbelasting op de vennootschappen wordt geheven, dan zal een wetsontwerp als het on derhavige, naar de regeering hoopt, een middel kunnen zijn om zulk een belasting waarvan ook de regee ring de minder goede werking er kent en inziet tegen te houden. De andere burgers betalen hel volle pond. Afgescheiden van andere overwegingen Is beteugelen van misbruiken reeds geboden, omdat de overige burgers het volle pond moeten betalen en hun lasten, door de mo gelijkheden, die de bestaande wetgeving biedt, nog worden verzwaard. Het thans ingediende ontwerp bestendigt het bestaande stelsel van belastingheffing met betrekking tot alle naamlooze vennoot schappen, waarvan vaststaat, dat zij het met de reserveering snelle afschrijving hier onder begrepen in fiscaal opzicht niet te bont maken. Het bestendigt de mogelijkheid, uitbreidingen van het bedrijf uit gereser veerde winst te financieren, zonder dat daar bij iets van de gereserveerde winst tot het in komen van de aandeelhouders wordt gere kend. Slechts ingeval bedoeld of niet de gedragslijn van de naamlooze vennootschap voor de aandeelhouders enz. een aanmerkelijke belastingbe sparing medebrengt, kan ten opzichte van de winstgerechtigden het be staan van de vennootschap worden genegeerd, ten minste wanneer die gedragslijn niet enkel bestaat in het voor aanwijsbare bedrijfsdoeleinden reserveeren van bedragen uit de winst. Gaat echter b.v. het toepassen van een zoodanige reserveering ge paard met het langs een omweg ont trekken van winst aan de onderne ming, dan zullen de vereischten voor toepassing van de wet aanwezig zijn. Door deze regeling zal, naar de minister meen te mogen vertrouwen, de gelegen heid om door middel van den rechtsvorm der naamlooze vennootschap belastingen naar het inkomen te ontgaan, in voldoende mate worden afgesneden, terwijl niettemin economische belangen in niet minder vol doende mate worden ontzien. Voorts merkt de minister op, 'dat het wetsontwerp in hoofdzaak een preventieve regeling beoogt te geven. Opmerking verdient nog, dat, indien een naamlooze vennootschap eenmaal onder de toepassing van de nieuwe bepalingen valt, al hare aandeelhouders, voorgoed als firmanten zullen kunnen worden belast voor zoover niet de belastingadministratie hiervan afziet. Toepassing van de nieuwe regeling op bui- tenlandsche naamlooze vennootschappen is niet uitgesloten. Toepassing op commandi taire vennootschappen op aandeelen en op coöperatieve en andere vereenigingen met een in aaneeelen verdeeld kapitaal is uit drukkelijk mogelijk gemaakt. Een overgangsbepaling beoogt, de aandeel houders van vennootschappen, welke, van het gezichtspunt van de nieuwe regeling, on redelijk veel gereserveerd hebben, doch voor het vervolg voor haar aandeelhouders niet meer een aanmerkelijke belastingbesparing teweegbrengen, ongemoeid te laten. Voorgesetld wordt de wet in werking te doen treden met ingang van 1 Mei 1938. Twee Oostenrijksche af deeling en. Met ingang van 1 April worden in Oostenrijk twee legercorpsen ge vormd, als onderdeel van het Duit- sche leger, n.1. het 17e met zetel te Weenen en het 18e te Salzburg, al dus het Msb. Generaal List wordt opperbevelhebber der Oostenrijksche troepen, generaal Kiênitz bevelhebber van het 17e en de Oostenrijk sche veldmaarschalk Bever van het 18e corps. Tot dusver kende men in Duitschland officieel slechts 14 legex-corpsen; er bestaan dus ook een 15e en een 16e corps, waarom trent niets naders bekend is. Het D.N.B. meldt nog, dat Generaloberst von Bock, die thans opperbevelhebber der Oostenrijksche weermacht is, naar zijn standplaats, Dresden, terugkeert. Slagschepen van bijna 45.000 ton. Gistermiddag zijn in het departement van buitenlandsche zaken te Londen de reeds verwachte niet-formeele besprekingen ge opend tusschen de vlootdeskundigen van Engeland, Frankrijk en de Vereen. Staten. Deze mogendheden zullen zich waar schijnlijk kunnen vereenigen met toepas sing van de garantie-clausule („escalator- clause") en het is thans wel zeker, dat het verdragsmaximum van 36.000 ton verhoogd zal worden tot meer dan 40.000 ton, wat al leen zal gelden voor slagschepen, niet voor kruisers. De twee Britsche schepen, die krachtens het programma van 1938 gebouwd zullen worden., zullen waarschijnlijk de „Hood" die 42.100 ton groot is, in tonnage overtreffen. Volgens berichten uit Washington blijkt dat de nieuwe Amerikaansche slagschepen 43.000 tot 45.000 ton groot zullen zijn. Reuter verneemt verder, dat hij de be sprekingen, gisteren doo Engelsche, Fran- sche en Amerikaansche vertegenwoordigers gehouden, de laatste hand gelegd is aan de nota's, die tusschen de verdragsnartijen gewisseld zullen worden en melding zullen maken van het Britsch-Amerikaansche be sluit. Frankrijk zal geen beroep op de clau sule doen: het wil, gelooft men, geen groo tere slagschepen bouwen, ten,zij een andere Europeesche mogendheid (Italië. Red.) daartoe overgaat. Onmiddellijk na de uitwis seling der nota's zal er een periode van drie maanden- zijn, gedurende welke de ver dragspartijen elkaner zullenr aadplegen over de limiet van de uitbreiding der tonnage. Daar Duitschland en Rusland tweezijdige verdragen met Engeland hebben, zullen zij op de hoogte gehouden worden. Wellicht zullen ook Italië en Japan van de beslis singen in kennis gesteld worden. Uit Rangoon (Br. Indië) vernemen wij, dat reeds sedert 17 Januari gestaakt wordt op de petroleumvelden van Opper Burma. Bij de staking zijn ongeveer 9000 man be trokken, onder wie arbeiders van de drie voornaamste maatschappijen, n.1. de Burma Oil Cy, de Indo-Burma Petroleum Cy en de Burma Oil Cy. Politieke elementen zouden niet vreemd zijn aan het geschil. Uoe.t&al Nog niet bekend, wie de spil- plaats zal bezetten. Het Belgisch elftal, dat Zondag 3 April a.s. te Antwerpen tegen het Nederlandsoh elftal uitkomt, is als volgt samengesteld: Doel: Bad jou (Daring). Achter: Paverick (Antwerp F.C.) eni J- Petit (Standard Luik), Midden: Van Alphen (Beerschot), N.N. en de Winter (Beerschot). Voor: Van der Wouwer (Beerschot), Voor hoof (Liersche Sportkring), Isenborghs (Beerschot), Braïne (Beerschot) en Buyle (Daring). Reserves zijn van de Weyer (Union St. Gilloise), Smellinckx (Union St. Gilloise), Dalem (Standard) en Ceuleers (Beerschot). De spil zal eerst Donderdag a.s. worden aangewezen. Men heeft de keuze tusschen Stijnen (Olympique Charleroi), Meulder- mans (Beerschot), Go-mimers (Beerschot) en Maertens (Gantoise). Veel zal afhangen van de conditie der candidaten, wie ten slotte zal worden gekozen. In den afgeloopen nacht heeft een felle brand gewoed in het perceel Oude Soester- weg 147, te Amersfoort, waarin gevestigd is het manufacturen magazijn J. V. N. en waarvan de bovenverdieping verhuurd is aan het echtpaar K. Om ongeveer 2 uur werd de heer K. wak ker door een scherpe brandlucht. Hij waar schuwde onmiddellijk zijn echtgenoote de heer N. woont elders en verliet de wo ning aan de achterzijde. Toen de brandweer met volledig materi aal verscheen, sloegen de vlammen die gre tig voedsel vonden in de in den winkel aanwezige voorraad manufacturen, reeds fel naar buiten. Met drie stralen op de waterleiding ge lukte het omstreeks drie uur het vuur mees ter te worden. De brandweer kon echter niet verhoeden dat de benedenverdieping geheel aan de vlammen ten prooi viel. De heer N. was laag verzekerd. Feestelijke ontvangst door bevolking. de Gisteren zijn overal in den lande onder groot enthousiasme der bevol king de troepen hun nieuwe garni zoenen binnengetrokken. Vele bewo ners van de nieuwe en oude garni zoensplaatsen hadden de vlag uitge stoken en de autoriteiten, vaak in groot tenue bereidden den soldaten een officieele ontvangst. Inspecties en défilé's hadden plaats, de militaire muziek was niet van de lucht en zoo heeft Nederland één dag gestaan in het teeken van groote militaire activiteit, in het teeken van een krachtdadige defensie. Te 's-Hertogenbosch deed het tweede ba taljon van het regiment wielrijders, een bat terij van zes veld van het corps rijdende artillerie en compagnie .van den motordienst- zijn intrede. Steenwijk kreeg het 2e batal jon van het negende regiment infanterie in te halen. Het tweede bataljon van het zesde regiment infanterie ging naar Breda. Een groote gebeurtenis vormde de entrée van het tweede bataljon jagers, van Den Haag in Tilburg. Het werd daar door een duizendkoppige menigte verwelkomd. De commandant van het veldleger, luit-gene- raad J. J. G. baron van Voorts tot Voorst, sprak hier de begroetingsrede uit; de gene raal verklaarde zeer verrast te zijn door de glorieuze ontvangst en sprak de verwach ting uit, dat de Jagers de aloude regiments traditie hoog zullen houden, om in goede kameraadschap met de burgerij te leven. Een marsch door Tilburg, waaraan ook ma rechaussée's te paard deelnamen, leverde een vroolijk schouwspel op. Ook het fort te Hoek van Holland werd weer bezet. Het zou te ver .voeren, Alle inspecies, toe- De nieuwe garnizoenen zijn Dinsdag door de desbetreffende troepen betrokken. Het 2e bataljon van het regiment Jagers btj hun aankomst te Tilburg tijdens de plechtigheid voor het stadhuis, waarbij de commandant van het veldleger, luitenant-generaal J. J. G. baron van Voorst tot Voorst tegenwoordig is. spraken, feestavonden, en militaire mar- schen hier te memoreeren. Roosendaal en Roermond waren bijzonder enthousiast. De intocht van het 17e regiment infanterie in Roosendaal deed een reeds lang door de be volking gekoesterden wensch in vervulling gaan. Het regiment werd getracteerd en een militaire taptoe besloot den dag. In totaal hebben elf nieuwe bataljons hun nieuwe legerplaatsen betrokken, terwijl di verse mutaties plaats hadden. 1 Verwachting: Meest matige wind uit Westelijke richtin gen, half tot zwaar bewolkt, in het Zuiden weinig of geen regen, in het Noorden eenige kans op enkele regen buien, in het Noorden iets kouder. Verdere vooruitzichten: Tijde lijk iets kouder. .1 merikaansche bedrijven sluiten Verbittering tegen de Ameri kanen. Revolutie op komst? Wanneer de onlusten in Mexico voortduren, wordt een revolutie niet onmogelijk geacht. De werkloos heid neemt toe en de val van den Mexicaanschen peso heeft een ge vaarlijken toestand geschapen. Ge neral Motors en Ford hebben hun Mexicaansche fabrieken gesloten. De stemming tegen de Amerikanen is zeer verbitterd. Dit bericht van den finantieelen corres pondent van het Msb. wijst er wel op, dat ook in Mexico de bom elk uur kan springen. Berichten die uit New York te Londen bin nenkomen spreken van een toenemend slechter worden van den toestand in Mexico Buitenlandsche mijnbouwmaatschappijen leggen hun bedrijven stil. Twee leidende loonmijnen in Mexico van de Am. Smelting Refining hebben de pro ductie gestaakt; andere mijnen in buiten- landsch bezit zullen waarschijnlijk dit voor beeld volgen. „Met weinig brood en weinig wa pens." „Vertrouw op Franco's clementie", zeggen de rechtschen. Krachtig linksch verzet in Aragon. Tn een radioredevoering heeft minister-pre sident Negrin een hartstochtelijk beroep ge daan op de arbeiders om de oorlogsproductie op te voeren. Tegenstand bieden, zeide hij, moet het parool zijn van hen, die aan het front waken met weinig wapens en die achter het front werken met wei nig brood. Negrin betoogde, dat de snelle opmarsch der rechtschen een gevolg was van de haast die de dictatuurstaten hebben, om de kaart van Europa te wijzigen. Tegen het machtige oorlogsmateriaal der buitenlandsche troepen houden de regeeringstroepen heldhaftig stand. Nimmer zal men de regeering dwin gen een compromis te aanvaarden. Negrin gaf overigens toe, dat de situatie critiek was. Radia Nacional, de rechtsche omroep, heeft de rede van Negrin beantwoord. De rede van Negrin, zoo zeide de woord voerder van Franco o.a., toont aan, dat deze man u in de laatste dagen van zijn bewind nog wil bedriegen. Hij roept u toe: „Biedt tegenstand", terwijl hij zelf het volk Iaat vermoorden. Hij verlangt uitsluitend verzet van uw kant om den tijd te hebben om te vluchten. „Roode miliciens, weet dat de mi liciens van generaal Franco de overwinning behalen. Legt de wapens neer, hebt vertrou wen in de clementie van den generalissimus en levert'uw leiders over aan de justitie van het nationale Spanje". Lerida nog niet genomen. Het blijkt dat de rechtsche radioberich ten omtrent den val van Lerida te voorba rig zijn geweest. Rechtsche vliegers bewe ren dat in Lerida reeds een aantal witte vlaggen hangen en dat de bevolking de stad in verwarring verlaat. Van andere zijde vernemen wij echter, dat de tegenstand der regeeringstroepen steeds sterker wordt. De hevigste gevochten zijn geleverd ten Zuiden van den Ebro en ten Zuid Westen van Alcaniz. Volgens te Barcelona ontvan gen, berichten zijn de regeeringstroepen er in geslaagd tegenover de rechtsche lucht macht een groot aantal vliegtuigen in den strijd te brengen, welke de infanterie in staat stelde doelmatiger tegenstand te bie den aan de rechtsche aanvallen. Havas meldt uit Barcelona dat met goed keuring van de regeering te Lerida een ver dedigingsjunta is gevormd. Deze commissie is gelijk aan die, welke in Juli 1936 samen gesteld werd tot het bieden van weerstand aan den militairen opstanda De junta staat onder voorzitterschap van den commissaris der krijgsschool Vila en omvat vertegenwoordigers der politieke partijen en vakvereenigingen tezamen met eenige militaire autoriteiten.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 1