Onze export naar centralisatie Molen met stroomlijnwieken Franco neemt Britsche vrijwilligers gevangen Hitier weer naar Oostenrijk Amerikaansche vlootoefening bij Japan Predikbeurten Ö/ML^^BElRlC Minister Romme weer bestookt Leden voetbalvereeniging Texel geschorst Uit onze Omgeving collecte. hinderwet Ingevolge de Hinderwet is aan dep W P. Iedema vergunning verleend tot het plaatsen van een benzinetankwagentje bi zijn werkplaats aan den Westerlanderweg werkloosheid. vogelwet. aanbesteding. DE INZINKING IN DE WERELD CONJUNCTUUR. NADERENDE MOEILIJKHEDEN VOOR NEDER LAND? CENTRALISATIE IN HET BUITENLAND DWINGT ONS TOT NAVOLGING. Het is bekend genoeg, dat het iaar 1937 in menig opzicht een belangrijke opleving heeft laten zien. Successievelijk komen daarom trent thans statistische gegevens los en het dunkt ons interessant van een en ander even kennis te nemen. Van belang zij in dit opzicht de rüfers. welke worden gepu bliceerd in h"t Volkenbondshulletin. In verschillende landen was de industri- eele bedrijvigheid grooter dan sedert 1929 ooit meer het geval was geweest en de in dustvippl»» wprrtldororlnr*»'* in henr geheel, die 7% boven de productie van 1936 lag was 2% grooter dan die van 1929. Intusschen zette in het laatste kwartaal de terugslag reeds weer in. vooral in Ameri ka. waar de productie tusschen Augustus 1937 en Januari iets daalde met niet minder dan ruim 30%. r>p totale wereldproductie daalde in d'ezelfde neriode met 10%, in Europa bleef ze merkwaardigerwijze nog Stoeren, n.1. met 2%. Dat ook Nederland tot dusverre door de bliikhaar opnieuw in aantocht ziinde malai se nog betrekkelük weinig werd aangetast, bliijv-t pïf pnye \YorU"lr>f)7PnpiifprS. die nog steeds een daling te zien geven, vergeleken b'i dn achter ons bogende iaren. Neemt men daarb'i in aanmerking, dat telken iare een circa 40.0^0 werknemers meer aan den ar beid moeten worden gezet. dqn is dit resul- t.aet be'rekkeliik niet ongunstig. De cijfers van bet C.entr. Bureau v. d. sta tistiek, aangevend bet aantal geheel werk- ]oo7.en in duizendtallen, zien er als volgt uit: 1934 1935 1936 1937 1938 •Tan. Febr. 317.2 43=>4 475.0 466.2 439.3 358.- 417.6 465.5 439.6 420.8 Tntusschen is ook de wereldhandel (in- en uitvoer! niet nnaanzien'iik r-odaa'd. waar door weliswaar weer de Vereenigde Sta ten en voorts Japan in hooge mate worden getroffen, daarnevens ook verschillende Euroneesche landen. Voor wat den uitvoer betreft, vinden-we Nederland mee opgevoerd en wanneer men in aanmerking neemt, dat de totale wereldhandel in Januari 1938 niet minder den 112% la "er was dan in De- cemher 1037. dan demonstreert dit ciifrr ten duideb'iVstn hoe sterk de reactie is, die hier is ingetreden. Dat bet ook ten onzent nfet meer van een leien dakie gaat. dat de moeilijkhe den integendeel meer en meer komen opzet ten blükt uit de. misschien nog niet be paald alarmeerende. in ieder geval toch wel belangwekkende berichten, die uit biina al le branches van onze bodemcultures den lnatsfen tiid in de Nederlandsche pers de ro"d" hebben gedaan. Duitscblaud. altüd nog de afnemer van een betangriik deel onzer landbouw- en vee teelt-producten zii het ook, dat onze te genwoordige exnort daarheen in geen ver houding meer staat tof die naar het vóór- Hitlerinansche Duitschland schijnt ten aanzien van allerlei goederen meer moeilijk heden te maken. Men zal zich wel niet vergissen, wanneer men aanneemt, dat de Ber- liinsehe regeering, die een doorloo pend en hevig gebrek heeft aan ge'd, met gretie-e oberen ziet naar de extra-winsten, die op deze goederen worden gemaakt en die -tot dusverre voor een goed deel belandden in Nederlandsche zakken. Het is in dit opzicht ook een allerwon- lii' ste toestand in de wereld. Door de autarkie in andere landen vindt men bil ons een overvloed aan allerlei goe deren. Wil kunnen die niet meer exportee ren en het gevolg is. dat de prijzen er van bij ons betrekkelijk laag zijn. Elders echter hcersrht een groote behoefte Er is een beduidend te kort en de prijzen ziin dus hoog. Dit laatste is uitsluitend het gevolg van het feit. dat de betreffende re geeringen alleen maar een invoer bij mond jesmaat veroorloven. Lieten ze een grooter irnnorj toe. dan zouden de prijzen elders ge leidelijk dalen, hier stijgen, totdat een soort h.T-monie was bereikt. De opzet zal nu wel zijn, dat men elders wil trachten hef kleine kwamtum, dat men nog betrekt, in handen te krijgen tegen den hier geldenden lageren prijs. Gelukt dit dan worden de in het buitenland gekochte goe deren natuurlijk torh tegen den geldenden hoogen prijs gedistribueerd. Zoodat het vel schil niet meer hier blijft, doch. belandt in de zakken van de buitenlandsche overheid, die het zoo broodnoodig meent te hebben. Wij zijn echter er niet minder om verlegen, waarbij men in acht moet nemen, dat de tegenwoor dige Nederlandsche overheidssteun voor een goed deel slechts mogelijk is door de exportheffingen. Het middel bij uitstek voor den buiten- lapd.«"hen staat om het voor oogen gestel de doel te bereiken is centralisatie van den inkoop, waardoor de concurrentie tuswhen de importeurs wordt uitgeschakeld en waar hij men beier kan vasthouden aan een be paalden prijs, die men niet wenscht te over schrijden. Deze methode is nipt nieuw. Ook in de oorloge ja ren is ze van toppa.osfng ge bracht. wellicht meer openlijk zelfs dan nu het geval is In die dagen echter heeft men het afweermiddel tegen dergelijke tactiek onmiddellijk gevonden. Tegenover centrali satie van den inkoop werd gesteld een centralisatie van den verkoop. Dit laatste heeft zonder twijfel zijn be zwaren. Van een vrijen export kan met geen mogelijkheid meer worden gespro ken. klanten kent men feitelijk niet meer en het opbouwend werk door tal van fir ma's in een lange reeks van jaren ver richt, wordt als het ware in één handom draaien vernietigd. Men dient echter wel te beseffen, dat dit zelfde óók geschiedt, wanneer alleen de inkoop wordt gecentraliseerd. En wanneer het dan aankomt op de keuze: een gmotere of een kleinere tegenwaarde naar Neder land. waarbij onder alle omstandigheden toch het contact tusschen leveranciers en klant wordt verbroken, dan kan het eerste slechts in aanmerking komen. In dit verhand zullen we de noodkreten, die tegenwoordig uit allerlei categorieën der Nederlandsche exporteurs worden verno men. wel moeten beschouwen. De autarkische totale staten gaan hun gang. Ze centraliseeren tot in het onein dige. En wij zijn, helaas, wel genoodzaakt tot op zekere hoogte mee te gaan. Willen we niet te veel verliezen. Vergissen we ons niet, dan zullen we in den '-"menden tijd (en aanzien van onizen export van vrijheid steeds minder bemer ken. En zal het steeds meer gaan in de richting van centralisatie, met alle onaan genaamheden daaraan verbonden. Verbod voor gehuwde werksters in kantoren geeft dienstboden- nood. In een adres aan Minister Romme heeft de Ned. \Ter. van Huisvrouwen er op gewe zen. dat het verbod om gehuwde werksters in kantoren enz. werkzaam te doen zijn, dienstbodennood zal veroorzaken. Onge huwde vrouwen zullen deze betrekkingen, die veelal voordeelig zijn, ook omdat zij val len onder de sociale wetten, gaan vervullen cn men zal geen dienstbode meer willen worden. De adressanten vinden het niet billijk, dat de gehuwde vrouw juist uit de voordeeligste bétrekkingen, die haar slechts enkele uren uit haar gezin haalt\ wordt ge- sloo.ten en dringen aan op herziening. Zal Nederland zijn molens hand haven? Tot veler verrassing vertelde mr. P. G. van Tienhoven dezer dagen, aldus de H. P., in de jaarvergadering van de Vereeniging ..De Hollandsche Molen", dat de windmo len weer in eere komt, Men blijkt de goed- koope beweegkracht van den wind niet goed te kunnen missen. Men moderniseert den ouden molen, geeft hem stroomlijnwie ken. De belangstelling der ingenieurs neemt toe; onder leiding van de drie hoogleeraren Burger, Muysken en Visser is te Delft een onderzoek naar de mogelijkheden van den ge- moderniseerden molen aan den gang Dit nieuwe leven hebben wij te danken aan „De" Hollandsche Molen," die reeds bij kans vijftien iaren lang ijvert voor het be houd van deze door dichters bezongen, schilderachtigste en bevalligste decoraties van 'f landschap. Zij heeft het voortbestaan van ruim vierhonderd molens bevorderd, zelfs zijn er viiftien bijgebouwd. Zij begrijpt wat de molen beteckent voor de schoonheid van Nederland, dus ook voor het toerisme. Mooier dan pyramides! Men denke hierover niet te licht. Een vreemdeling, een Amerikaan bijv., zou zich ons land nog beter kunnen denken zonder Volendam dan zonder molens, fie pyrami- den, waarmee de Egyptcnaren hun vlakte verlevendigen, waren tenslotte slechts gra ven. doode steenklompen. Beter deden de bewoners der lage landen, toen zij acht eeuwen geleden den molen uitvonden: een en al leven en bewegelijkheid. Ziet ze in het oudste molenland. Fransch Vlaanderen, op de heuvelranden kruisen slaan tegen het wijde verschiet! Dok in den „Westhoek" heb ben de „Vrienden van don Molen" zich ver- eenigd. Een Fransch minister plaatste een molen op de monumentenlijst; de „Lion de Flandre" gaf eens een „molennummer" uit. Aan zooveel belangstelling mocht men hier een voorbeeld nemen. De molen, met a! zijn poëzie, met zijn bijzondere taal ingewij den kunnen aan den stand der wieken zien wat de molenaar te zeggen heeft- hoorde eigenlijk thuis in het Nederlandsche wa pen! Een stuk Nederlandsch volksleven zou heengaan' als de molen verdween helpt hem behouden! Een speciale Havascorrospondent meldt: Gisteren zijn te Alcaniz 270 Engelsche vrij willigers bijeengebracht die deel uitmaak ten van internationale brigades. Zii zullen naar Saragossa gebracht worden. Zij maak ten deel uit van een bafaillon. dat hoofdza kelijk uit Engelschen bestond en dat -ver slagen en omsingeld werd door Navarree- sche eenheden van het leger Garcia Alino tijdens den opmarsch naar Gandcsa. Naar wij vernemen, zijn een drietal spe lers van de voetbalvereeniging „Texel", die zich naar de meening van het bestuur niet hebben willen geven in den wedstrijd Texel- Wierigerwaard geschorst, n.1. N. Vlaming, P. Nevens en G. Witvliet. Eerstgenoemde voor eenigen tijd, laatst genoemden voor altijd. Op de e.k. ledenvergadering zullen beide laatstgenoemden voor royement worden voorgedragen. Hitier wordt heden weer in Oos tenrijk verwacht. Hij zal zijn stem in een der Wecnsche stembureau's uitbrengen. Tot April zal de Füh- rer elke dag in een andere stad een verkiezingsrede houden. Goerinq plaatst orders. Tijdens zijn reis door Stiermarken heeft Gocring groote bewapeningsopdracliten en automobicihesfcllingen voor het leger ge plaatst bij talrijke industrieele ondernemin gen aldaar. De eerste detachementen van het Oostenrijksche legioen zijn té Weenen aan gekomen. De rest van het legioen is buiten de poorten der stad gebivakkeerd. Bij de intocht der lêgioensoldaten zullen te Wee nen groote betoogingen worden gehouden. Geheimzinnige activiteit in de Stille Zuidzee. De Japansche bladen maken melding van de beroering, die in officieele Japansche krin gen is gewekt door het bericht, dat in den nacht van den 27en Maart een geheimzinnig schip het tot de Carolinen behoorende man daatseiland Truck genaderd is en de kust hiervan met schijnwerpers heeft afgezocht. De „Hotsji", die doorgaans de meening van marinekringen weergeeft, brengt deze gebeurtenis in verhand met de Amerikaan sche vlootmanocuvres en vermeldt het ge rucht, dat. in de Amerikaansche pers de ron de doet, volgens hetwelk het gebied der ma noeuvres ook de Japansche mandaatseilan den zou kunnen omvatten. Het blad wijst er op, dat deze manoeuvres worden gehouden na het bezoek van Amerikaansche oorlogs schepen aan Singapore en de bezetting dor eilanden Kanton en. Enderbury, ondanks bet verschil van meening met Engeland over de souvereiniteit. In henaal de Japansche kringen betreurt pien het volgens het blad dat de activiteit der Vereenigde Staten in de Stille Zuidzee zichtbaar tegen Japan is gericht. LANDELIJKE BOUWKUNST IN HET EEMSLAND. Architect vioct met stijgende productie rekening houden. Voor onze boeren, is het zeker niet oninte ressant, dat de Duitsche minister van land bouw een prijsvraag heeft uitgeschreven voor ontwerpen van nieuwe boerderijen in liet Eemsland, dat in de toekomst een van de grootste samenhangende boerenkolonisa- tiegebieden van Duitschland moot worden. In verhand daarmede wenscht do minister dat de boerderijen in die streek tot een voorbeeld van de gcheele landelijke bouw kunst zullen worden. Voorwaarden voor de prijsvraag zijn, da! de architectuur aan het landschapsbeeld móet worden aangepast en het wezen van het Nederduitsche hoerenhuis moet weer spiegelen, waarbij het den deelnemers wordt vrijgelaten, of zii daarbii aan den Frleschen of aan den Nederasksischen stijl of aan een doelmatige verbinding van beide, de voor keur geven. De boerderijen moeten in hun plattegrond en ligging aan de eischcn van het boerenbedrijf voldoen, evenals aan do eischen van een op stijging der productie gerichte veeteelt. Vooral moet er op wor den gelet, dat de arbeid voor de boeren zooveel mogelijk worde vereenvoudigd. IEDER EEN EIGEN LOOPGRAAF. Maak een loopgraaf in je tuin en je bent veilig. De Engelsche Regeering heeft het plan opgevat een netwerk van loopgraven in de openbare parken te maken, voor het geval er eens een luchtaanval op Londen zou wor den ondernomen. Het zullen eenvoudige fio len in den grond zijn, de diepte zal niet meer dan zes voet bedragen. De autoriteiten zijn van mooning, dat een dergelijke loop graaf een afdoend middel is tegen aanval len uit de lucht, omdat de aarde den schok zal opvangen. Sir Samucl Hoare heeft nu aan de plaat selijke autoriteiten een schrijven doen toe komen, waarin hij tal van wenken geeft over de stappen, welke zij kunnen nemen, teneinde de bevolking te beschermen tegen aanvallen uit de lucht. Deze raadgevingen houden het volgende in: 1e. Africhting van de burgerbevolking en het instellen van eerste hulp-posten zijn de allereerste vereischten. 2e. De looperaven moeten zoo veel moge- 'ijk worden beschermd. Het beste bij een 'nchtaanval is. de menschen uiteen te jaecn. Mensrhen. die.in hun eigen huis zijn of in een kantoor, moeten daar blijven, heter dan dat zij zich in een groote menigte op straat begeven. 3e. Er moeten onmiddellijk maatregelen worden getroffen, dat iedereen van een gas masker voorzien wordt. JULIANADORP. Uitvoering van Harmonie „Kunst zin." Donderdagavond werd door de Harmonie „Kunstzin" onder leiding van haar direc teur, den heer J. van Glabbeek, het 2e win- terconcert gegeven in het café „Prins Hen drik" van den heer A. Doorn. De zaal was behoorlijk bezet. De eerevoorzitter van Kunstzin, de lieer I. J. Schroevers opende met een woord van welkom. „Goede wijn behoeft geen krans', zeide spr., want het is usance dat Kunstzin iets goeds weet te bieden. Toch moet men in nog grooter getale deze avonden gaan bezoeken, de muziek neemt immers een zeer groote plaats in onze dorpsgemeenschap in. Zich tot directeur en werkende leden richtende, zeide spr., dat hij hun nu reeds bij voorbaat succes toewenscht op de con coursen die bezocht zullen worden. Daarna werden een drietal nummers ge speeld en we! Cecilia, Hcrbst-Stimmung en Mijn Regiment. Feodora van Tschaikovskv werd door den dir. vóór de uitvoering toege licht. Tot slot Holland Jubelt, 'n potpourrie ter gelegenheid van de geboorte van ons Vorstenkind gemaakt. Ook het nummer Hcrbst-Stimmung kon ons ten zeerste beko ren en werd correct uitgevoerd. Na de pauze werd door een groepje leden en anderen voor het voetlicht gebracht de klucht in drie bedrijven van Jac. Braun, ge titeld „Amor en Bananen". Om den inhoud van dit spel, dat op meesterlijke wijze ver- lolkt werd, is vele malen hartelijk gelachen. De hoofdpersoon, een handelaar in zuid vruchten heeft geen begrip van het moder ne zakendoen, en gaat langzaam maar ze ker bergafwaarts. Zijn bediende, die inmiddels hooge ver eering voor de dochter van den patroon koestert, is voornemens de zaak te redden en wenscht één dag de plaats van den pa troon in te nemen, hetgeen na veel tegen- gespntter eindelijk gebeurt. Op dien eenen dag weet de bediende-patroon het zoover te brengen, dat de schulden kunnen wor den betaald, maar ook dat de zaak met nieuwe orders wordt overstroomd, zoodat het faillissement dat onafwendbaar bleek, voorkomen wordt en de zaak wordt omare- zet in een floreerende onderneming. Het slot is dat de bediende schoonzoon-compag non wordt. Een daverend applaus beloonde de spelers Tot slot nog een bal met goede muziek. Stierenkeuring. Door de Provinciale Commissie tot bevor dering van Stierenkeuringen enz. in Noord holland, zal a.s. Dinsdag ook te .Tulianadorp een keuring worden gehouden. Naar wij ver namen, zal er nogal wat fokmateriaal aan gevoerd worden. Wij hoorden dat reeds 20 stieren daarvoor ingeschreven staan. ANNA PA ULOWNA Propagandafilm S.D.A.P. Donderdagavond werd de propaganda film van de S.D.A.P. voor de afdeeling An na Paulowna vertoond. De voorzitter, de heer j. OHmans. opende de vergadering niet een kort welkomstwoord. De daarop vertoonde films, waarvan reeds van andere plaatsen, waar deze wer den vertoond, verslag werd gegeven, zullen wij hier niet opnieuw verslaan. Slechts zij medegedeeld, dat deze door de aanwezigen met belangstelling werden gevolgd. Ook de rede van den propagandist, den heer Deeler.' welke hier evenmin zal wor- d"~ "-haald. werd met srroote aandacht gevolgd en verwierf een dankbaar applaus De voorzitter wekte daarop de aanwezige niet-leden on z'ch bij de plaatselijke afdee- ling aan te sluiten. BREEZANP L.T.B. VERGADERING. De afd. Anna PaulownaBreczand van den B. K. Diocesanen Land- en Tuinbouw- bo>id verzade-de bii den heer Borst. De hr. Jac. Prins openend, spreekt z'n ver heuging uit over de flinke onkomst. De notulen van den heer G. Timmer wer den onveranderd vastgesteld. De heer W. Vieveen, penningmeester deed reken in fr en verantwoording. De uitgaven waren f 238.43: de ontvangsten f 212.10. Daardoor is het saldo ad f 37.50. waarmee do nieuwe afdeeling begon, teruggeloopen tot f 11.17. Na controle, volgde goedkeuring der re kening met dank aan den penningmeester. Ook het uitgebreide iaarverslast van den heer G. Timmer werd onder dankzegging goedgekeurd. Met ovoreroote meerderdheid van stem men werd de heer Timmer als bestuurslid herkozen. Het voornaamste punt van de agenda was een bespreking van de arbeidsvoorwaarden ui het bloemhollenbedriif. Voorz. bracht ver slag pit over de gevoerde besprekingen met de arbeiders-afgevaardigden. Hierna onnerde het bestuur het denkbeeld "en ondorafdeeling voor de landbouwers 'veehouders! on te rirbten. De hoeren W. Komen en Scblaman werden verzocht pogin gen daartoe te doen. Van de f 5.— contributie, die aan don hond per lid worden afgedragen, krijgt de afdeeling maar f 9.40 terug. Daarvan zijn alle onkosten, die dc afdeeling maakt, niet te betalen. Het bestuur stelde daarom voor boven de gewone contributie nog extra f 0 25 per bunder bloembollenland te heffen, met een minimum van f 0.50 en een maximum van f 2.50. De lieer Scblaman stelde nog voor na afloop van den ttiinhouwwintercursus een vereeniging van oud-leerlingen op te rich ten, waarna de heer Prins sloot. WlERJNGEh Einddiploma's Ambachtsschool. Einddiploma's aan de Ambachtsschool te Den Helder behaalden onze plantsgenooten .^"smar (afd. metaalbewerkers) j N do Wit (afd. auto- en rijwielherstellers), E. Bos (id.)t A. Berkhout (afd. Electriciens); al Ion van den tweejarigen cursus. Voor den 3-iarigen cursus slaagden C. As jes en D. Veerdig. BOUWVERGUNNING. Bouwvergunning is verleend aan: den hr C Kooij tot oprichten Van een woonhuis aan de /winstraat, aan den heer j. Tijsen tot oprichten van een woonhuis aan de Zwinstraat, aan de Ned. Herv. Diaconie tot verbouw van het armhuis te Den Oever aan Gebr. Boersen tot oprichten van dubbel woonhuis aan den Slingerweg; a den heer I. van Boo tot oprichten van veestalling in de Elft, aan den heer N. k0? tot verbouw van een bestaand woonhuis de Nieuwstraat en aan den heer P. RUjtpn burg tot oprichten van een woonhuis aan de Parklaan. Aan de afdeeling Wieringen van het Cen traal Genootschap van kinderherstellinV en Vacantiekolonie's is vergunning verleeim tot het houden van een collecte (bloemj,i«, dag) op 15 April a.s. Het aantal werkloozen bedroeg in de?» gemeente aan het einde van Maart 344. Hier van waren 197 nrheiders in de werkverschaf fing in de Wieringermeer tewerkgesteld. LANDBOUW. De heer M. Bakker Szn. te Oosterland is door den Commissaris der Koningin, mede ter uitvoering van de nieuwe Vogelwet, aan gewezen als landbouwdeskundig adviseur voor deze gemeente. Voor het dooden of vangen en daarna ver. voeren van beschermde vogels die schade toebrengen of overlast veroorazken of zulks dreigen te doen moet voortaan vergunning worden verleend door den Commissaris der Koningin of door den Minister van Econo mische Zaken. De vergunning moet evenwel worden aan gevraagd ter gemeentesecretarie, waarvoor formulieren worden verstrekt. LEGER DES HEILS eHt Leger des eHils te Den Helder zai op den 2en Paascluiag te Den Oever in den voormiddag straatzang en des namiddags een openluchtbijeenkomst houden. In het Rijkswegenplan 1938 is ook opgeno men de verbetering van een gedeelte van den weg Groningen—Afsluitdijk, via Sneek Heerenveen. Op 3 Mei a.s. zal worden aanbesteed het aanbrengen van verhardingen van cement- beton en van klinkers en het uitvoeren van de hiermede verhand houdende grond- en bijkomende werken onder de gemeente Sneek en Wijmbritseradeel. Burgerlijke stand 26 Maart t.m. I April 1938. Geboren: Bertien, z.v. J. Giclis en P. Duijn- kcr; Anna Nclie, d. v. A. A. Russelman 'en E. A. Dekker; Leo, z. v. W. Jagtenherg en C. J. Jagtenherg: Jacobus, z. v. J. B. Groos en A. M. van Keulen; Lubbechien, d. v. A. Meijer cn J. Meijer; Roelof Pieter, z. v. J. Iedema en M. Hegoman. Ondertrouwd; Gcene. Gehuwd:. H. Kroon en A. Doldersum;- Overleden: J. Bais, m., 89 jaar, echtg. van N. Vergat. ZONDAG 3 APRIL. Ned. Herv. Gemeente. Hippolvtushoef, voorm. 10.30 uur, Ds. Van Beek. Nieuwe lidm. Collecte. Oosterland. nam. 2 uur, Ds. Van Beek. Nieuwe lidm. Collecte. Anna Paulowna, voorm. 10 uur, de heer Korndürffer. Doopsgezinde Gemeente. Hippolvtushoef, nam. 2.30 uur. Ds. de Wilde Westerland, nam. 7.30 uur. Ds. de Wilde. Evangelisatie. Broezand, voorm. 10 uur, de heer Boon. Nam. 7 uur, do heer Roon. Onderwerp! Feesttent en Worstelperk. ALKMAAR, 1 April 1938 Op de heden gehouden kaasmarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 31 stapels Kleine fabriekskaas f 21.50 en 3 stapels Kleine boerenkaas f 22. Totaal 34 stapels, wegende 68000 kg. Alles met rijksmerk. Han del stug. ALKMAAR, 1 April 1938. Op de heden gehouden Graanmarkt wa ren aanvoer en prijzen als volgt: 49 H.L. voertarwe f 6.90-f 7.50; 134 H.L. Gerst f 6.50f 6.70, gerst chev. f 7f 7.75; 202 H L. haver f 5.60— f 6.40; 39 H.L. boonen, wo.: bruine f 5_f 13, cjtrocn f 12, duiven f f 10.50 en witte boonen f 1820; 11 H.L- karwijzaad f 22; 6 H.L. blauwmaanzaad f 16.50; 48 h.L. erwten, w.o. kleine groene f 9.25—f 9.50, groote groene niet genoteerd grauwe f 12—f 22 en vale erwten f 9-f Totaal 489 H.L.'s alles per 100 k.g. Handel stuc. ALKMAAR, 1 April. Andijvie 6—15, appelen 611, Bloemen daler kool 3—5'. bloemkool I 7-14, boe renkool 3—, bieten 1.60, gele kool l.nO- 2.60. kropsla 2—6, peren 8.—, prei 3—®» peterselie 2.60 past el ei n 1.25, raibarber o —10, raapstelen 1.20—1.60. radijs 3.GO-4, roode kool 4.50-7, selderie 0.7O-1SO, spi nazie 0.38-0.64. spruiten 7.uien 10- 12. witlof f 2_3. jflcrn II 1.50. KAASBF.URS, ALKMAAR, 1 April. Aanbod 2630 stuks kl. Edammer 40 pl„ ver kocht 2100 stuks middenprijs f 18.50— U» hoogste prijs f 20, 100 stuks F.d. Kruid, ver- kocht 100 stuks, middenpr. f 20, h. pr. per 50 Kg. Totaal aanvoer 2730 st. verk. 22W stuks. Aanwezig 1 fabriek. WARMF.NHUfZEN. 1 April 1938 n Gele kol 1.60—2; Deensche witte knol 2.30; aanvoer: 4400 kg. gele kool; 30<o kb- deensche witte kool. BROEK OP LANGENDIJK, 2 April 1938- Zeeuwsehe hl. 1.50; Eigenh. 2.80; Prei f kroten 3.70-4.10; roode kooi 3.20-7.50 ge"5 kool 1.r»0260 NOORDSCHARWOUDE 2 April. Uien f 13.20, grove f 12.60. peen f2.0" "2-70, kleine peen f11.30, kroten f2"'- 3.70. taaie gele kool f 1.70—3.20. gele kooi f 1.70-3.40, D. witte kool f 1.703.20.-

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 10