PAASCH AANBIEDING gc ir y d s w p p y i z i Boeken voor het huisgezin Openb- Lagere school te De Waal behouden CADEAU GERARD WORM k, prebihbeurten Rijwielpad naar „de Mok" wordt verbeterd Zaterdag 2 April 1938 Vierde Blad Texel's Gemeenteraad Besloten tot bouw van Openb. School te Oosterend Tot 17 April a.s. geven wij bij aankoop van een Dames- of Heeren Regenjas 'n paar LEDER HANDSCHOENEN in de KEIZERSTRAAT Er ligt een buitengewone waardeering in opgesloten, wanneer iemand voor zijn jubileum een gouden TELLUS- Horloge ontvangt Texel Burgerlijke Stand m Voor slechts f 3. Hollandsch Uitgeversfonds, A'dam Postbus 1029 De Burgemeester kon ditmaal bij opening van de vergadering een zeer belangrijke mede- deeling doen, n.1., dat de O. L. School te De Waal, die zoo ernstig werd bedreigd, behouden is gebleven. Gisteren zei de Burgemeester, de mededeeling ontvangen, dat de school aldaar „Gevorderd" wordt, zoodat nu ook de Raad niet meer het volgend jaar voor de beslissing Zal staan over het voortbestaan der school. B. en W. hebben veel gedaan om 't zoo ver te brengen, dank komt toe aan Ged. Staten, die dit streven zoo krachtig hebben gesteund. Ook zullen pogingen worden aangewend, om de be dreiging af te wenden van de school te M.- Eierland. De lezing der notulen duurde ditmaal bijna drie kwartier. De secretaris ontving dank van den heer Bruin voor de buitengewoon juiste notuleering, waarbij de Voorz. zich aansloot. Hierna stelde de heer Bruin voor om in deze vergadering slechts de helft van de agenda te behandelen. Spr. meende, dat de raadsleden zich niet behoorlijk hadden kunnen inwerken in de uitvoerige prae-adviezen. Hierover ont stond eenige discussie; de Burgem. wees er op, dat door ziekte van den secretaris en van hem persoonlijk in geen drie maanden een raads vergadering had kunnen plaats hebben, toch meende spr., dat men de agenda van 23 punten wel in één middag kon afwerken, omdat er verschillende stukken bij waren, die snel kon den worden afgehandeld. Ingekomen Stukken. De ingekomen stukken bestonden voorna melijk in aanneming van benoemingen. Terwijl ook waren ingekomen een Jaarverslag van da Algem. Wijkverpleging en de Comm. v. Wering tot Schoolverzuim. In 't laatste werd medege deeld, dat de bestuursfuncties in deze comm. weder als volgt waren verdeeld: C. Dijt, voorz., H. C. A. Kievits, secretaris. Algemeen Weeshuls. Verder was de begrooting van het Algem. Weeshuis ingekomen, die in handen werd ge steld van een comm. v. onderzoek, bestaande uit de heeren Leber, Dogger en v. d. Vis. Voorschotten Bijz. Lager Onderwijs. Voor voorschotten op de vergoedingen voor Bjjz. Lager Onderwijs in deze gemeente werd per leerling een bedrag van 14.54 beschik baar gesteld, n.1. voor de School met den Bijbel te Oosterend voor 85%, voor de R.-K. School te Den Burg voor 169, en voor de school v. Chr. Volksonderwijs voor 94% leerl. Verkiezing Havenmeester. De stembureaux werden geheel geformeerd Zooals door B. en W. werd voorgesteld. Tot Havenmeester werd met algemeene stemmen weer gekozen de heer K. v. d. Kooij. De heer Parlevliet betuigde zijn ingenomenheid met deze herbenoeming, het deed spr. genoe gen, dat de Vliegdienst op onze gemeente zulk een vlucht heeft genomen, dat de heer v. d. Kooij blijkbaar er een behoorlijke betrekking heef t gevonden. Nieuwe Openbare School te Oosterend. Tot den bouw van de nieuwe openbare School te Oosterend, waarover wjj in het vorig nummer reeds schreven en die ge bouwd zal worden nabij het voetbalterrein, werd besloten. De kosten zijn geraamd op 19.000. Het wordt een school met twee lokalen; ook komt er een spreekkamertje bij voor het Hoofd der School en een over- blijfvertrek. De heer Parlevliet drong aan op grooten spoed bij aanbesteding, omdat het gebouw na de Herfstvacantie in gebruik moet worden genomen. De Voorz. deelde mede, dat morgen (heden) reeds de aanbesteding zal worden aangekondigd. T.B.C.-bestrijding rundvee. De subsidie voor de T.B.C.-bestrijding onder het rundvee, w\j maakten hierover reeds melding in 'n verslag van de vergadering van de Vereen, v. T.B.C.-bestrijding ging niet zoo vlot als wjj dit hadden verwacht. De heer Bruin was er o.a. niet direct tegen, doch wees even op de financieele bezwaren, die geopperd werden toen het voorstel werd gedaan om v. d. Ziekenfondspremien van Werkloozen enz. gel den uit te trekken, z.i. werd hier het vee boven de menschen gesteld. De heer Van der Vis in formeerde of overgang van T.B.C. van runde ren op de menschen mogelijk was. Gewezen werd er op, dat hier wel degelijk belangen in 't spel zijn voor de Volksgezondheid; terwijl de geringe uitgave (een maximum bedrag van 250) zeer wel gemotiveerd is, als men de propaganda overweegt, die uitgaat van een geheel T.B.C.vrjjen rundveestapel in deze ge meente. De Voorz. wees er op, dat het hem was gebleken, dat vooral in medische kringen veel aandacht werd geschonken aan het feit, dat een vacantieoord is gelegen in een streek, waar een geheel T.B.C.vrije veestapel bestaat. Het prae-advies van B. en W. om niet in te gaan op het verzoek van den Bond van Café houders om het venten op strand met zwak alcoholische dranken te verbieden, werd goed gekeurd; wel werd over dit punt nog eenigen tijd van gedachten gewisseld. Rioleering te Den Burg. Op voorstel van B. en W. zal aan eigenaars van perceelen, gelegen aan de Oostzijde van de Wilhelminalaan te Den Burg, worden be richt, dat in rioleering aldaar zal worden voor zien wanneer zij zich willen verbinden 3.50 bij te dragen per strekkenden meter in de aan- legkosten (zie vorig nummer). De heer Parle vliet stelde hierbij nog voor om een lager be drag voor rioleering te vragen, omdat ver schillende hiertoe behoorende huiseigenaren zulk een hoog bedrag niet of althans zeer be zwaarlijk konden missen. Spr. meende, dat men hier met een geheel ander geval te doen had dan b.v. te De Koog, waar tot heden nog geen rioleering bestond. Naar spr. meening hadden de bewoners van die zijde van de laan bij aankoop van den grond in de meening ver keerd, dat de gemeente ter zijner tijd daarvoor wel zou willen zorgen. De heer De Waard wees er op, dat vrijstelling van betaling der kosten of vermindering niet rechtvaardig zou zijn tegenover de bewoners b.v. van de Emma- laan, die een grondprijs aan de gemeente had den betaald, waarbij rioleering was inbegrepen. De heer Epe meende, dat de bewoners van De Koog in geen enkel opzicht in andere omstan digheden hadden verkeerd dan de heer Parle vliet beweerde. Spr. zou er voor zijn om geheel kosteloos overal rioleering aan te leggen, in dien geen belastingverhooging hiermede ge paard ging. Misschien ziet de heer Parlevliet daartoe wel kans. Wethouder Vlaming noemde nog de rioleeringsplannen van Oosterend en Den Hoorn en wees op een gezamenlijke uit gave voor al deze plannen van 50.000. Aankoop grond Den Hoorn. De openbare zitting werd na deze bespre king voor ongeveer drie kwartier gesloten. Daarna kwam aan de orde de aankoop van grond van mevr. Wed. J. G. Kooiman, Grond te Den Hoorn (zie vorig nummer) en ruil en verkoop grond aan den heer A. Geus, te De Koog. Dit laatste betrof grond, waarop het pension van den heer Geus te De Koog is gebouwd hiervan behoort pl.m. 64 M2 aan de gemeente. Aan dezen ongewenschten toe stand wil de heer Geus gaarne een einde ma ken. Hij wil deze grond voor 1.per M2. koopen en 6 M2. van zijn grond aan de Ge meente afstaan voor wegverbreeding. Deze voorstellen werden alle goedgekeurd. Ook werd besloten aam de T.E.M. een stuk grond te verkoopen, groot 5400 M2. en 240 M2, voor 4.050, en voor 360. Verbetering weg naar vlieg terrein. Ter verbetering van den Schoolweg in Eierland (den weg naar het vliegterrein) werd een subsidie verleend aan Polder Eierland, van 500. De heer Epe had geen directe bezwaren tegen dit voorstel, doch was van meening, dat de wijze van werken, waarbij subsidie werd verleend aan Polderbesturen, niet principieel juist was. De Voorzitter wees er op, dat hier daar het de verbindingsweg Den Burg Oosterend etc., met het vliegterrein be trof groote belangen voor Texel op 't spel stonden. De heer Bruin was van meening, dat men op den verkeerden weg was. om al deze wer ken in werkverschaffing uit te voeren, jon gere menschen vooral krijgen, zei spr., nooit meer kans on in het particuliere bedrijf werk te vinden. Andere raadsleden sloten zich hierbij aan, besloten werd om te trachten an dere werken, die in het prae-advies van B. en W. hierbij werden genoemd weg naar den vuurtoren. Vianenweg en Achterweg, indien later daarover besluiten worden genomen, buiten de Werkverschaffing te houden; al thans als dan uitvoering daarvan dan niet achterwege blijft. Belangrijk werkobject te Oudeschlld. Hierna verleende de raad goedkeuring aan de uitvoering van het werkobject te Oude- schild. Eindelijk zal dan het groote werk te Oudeschild, waaraan reeds vele jaren is ge werkt, ten uitvoer worden gebracht, en daar mee zal een groote verbetering in de toe standen te Oudeschild tot stand komen. De kosten van rioleellng en demping van de ver vuilde sloot, verruiming van de Dorpstraat, enz., worden geraamd op 30.000.(arbeids- loonen, die voor werkverschaffing zullen wor den uitbetaald), de overige kosten zullen pl.m. 4500.bedragen. De terreintjes, die voor wegverbetering etc. noodig zijn, worden voor het grootste gedeelte gratis afgestaan door bewoners van Oudeschild, aan wie hiervoor hulde moet worden gebracht. Verbetering rijwielpad naar „De Mok". Ook een zeer belangrijk besluit was in deze vergadering de verbetering van het Rijwielpad naar „De Mok" (zie vorig nummer). Den heer Leber deed het genoegen, dat dit pad 1.20 M. breed werd gemaakt, de overige fietspaden in onze gemeente zijn slechts 1 M. breed, hetgeen spr. te smal achtte. De heer Parlevliet sprak den wensch uit, dat het de gemeente ook zou geluk ken om vergunning te krijgen een ver hard pad van Den Hoorn naar het strand te maken, waardoor dit dorp als vreemde lingenoord ongetwijfeld meer in trek zal komen. Salarisregeling Wethouders en Raadsleden. Hierna kwam de salarisregeling van wet houders en raadsleden in bespreking. Voorgesteld werd, op aanwijzing van Ged. Staten, die de eerste voorgestelde regeling had verworpen, om den afstand vergoeding v. d. wethouders en ook op dusdanige Wijze, die der raadleden als volgt te regelen: Jaarwedde wethouder 500, binnen 3 KM. van het Raadhuis; 650 buiten 3 K.M., doch binnen 5 K.M.; 620 buiten 5 K.M., doch bin nen 10 K.M. 680. De raadsfractie Gem.-belangen verklaarde Voor Den Helder, Tessel en Hollands Noorder kwartier is de Tellusagent: den Helder Meester-Horlogemaker, gediplom. in binnen- en buitenland. zich hiertegen. De heeren De Lugt, Parlevliet en Dros wilden alleen afstandvergoeding be talen als werkelijk de kosten zijn gemaakt De overige raadsleden verklaarden zich even wel voor het voorstel, zoodat het met 10 stem men voor werd aangenomen. Rondvraag. De rondvraag leverde weinig op. De heer v. d. Vis verzocht spoedige dem ping van de sloot bij de Geref. Kerk H.V., te Oosterend. De heer Bruin besprak het schrijven, dat aan werkloozen is verzonden, om zich aan te melden als een advertentie om werknemers wordt geplaatst. De Voorzitter wees er op, dat er persqgen zijn, die, al passeeren ze een werknemer da gelijks, zich niet de moeite willen geven om zich aan te bieden, om uit de werkverschaf fing te geraken. De heer Bruin meende, dat de Arbeidsbe middeling hier een taak vervulde en verzocht den heer De Lugt zijn bevindingen te geven, die hij, als groot werkgever met de Arbeids bemiddeling heeft. De heer De Lugt verklaarde, dat hij hier mede uitstekende resultaten had, doch wees er op, dat andere werkgevers, die niet zoo als hij een voorman naar het raadhuis zon den om werknemers uit te zoeken, die bij de werkverschaffing zijn ingeschreven, dikwijls onbekwaam personeel kregen. De heer Parlevliet verzocht nogmaals de Cocksdorp te betrekken in de Rijwielpaden die naar den Vuurtoren etc. leiden. De voorzitter deelde het een en ander mede over onderhandelingen met bestuursleden van den Polder Eierland, die geen resultaten had den opgeleverd. Spr. wees er op, dat drie hoofdingelanden van den polder in den raad zitting hadden, n.1. de heeren De Lugt, Dros en Leber), die misschien de zaak nog wel eens in het bestuur van Eierland willen bespreken. Nog drong de heer Parlevliet aan op een paar kleine verbeteringen te De Cocksdorp. De heer Epe drong aan op betere gelegen heid voor watervoorziening te De Koog en omstreken. Aan den Ruigendijk is daarvoor, naar spr. meening te weinig gelegenheid. De heer Tiessen fDir. van Gem.-werken) zal, naar spr.'s meening in deze aangelegen heid wel een oplossing weten te vinden, b.v. door het slaan van een pomp a.d. Sluftersweg. Hierna werd de openbare raadszitting ge sloten. Zooals te verwachten was, kwamen er op de opgave van vorige week minder oplossin gen binnen dan gewoonlijk. De opgave was dan ook lang niet eenvoudig! Toch waren er 46 trouwe puzzelaars, die de oplossing vonden en tusschen hen moest de prijs van een rijks daalder verloot worden. Da gelukkige was de heer A. van Beek, Molenstraat 64. De overige goede oplossers waren: J. G. K; A. T.; J. H. v. K.; D. H.; mej. M. V.; G. B.; C. K.; A. M.; Joh. J. V.; C. v. d. M.; C. C. H.; J. K. Kz.; F. J. O.; W. S.; P. de L.; mevr. M. F.R.; J. P.; C. de G.; Co. G.mej. J. A. R.; wed. A. P. B.; J. 't A.; J. v. d. B.; B. v. d. B.; H. W. A. v. D.; D. v. d. V.; J. F. H.; J. R.; F. v. d. M.; mej. J. G.; wed. v. D.; L. C.; N. M. v. d. G.; J. A. B. (Breezand); J. G.; F. J. K.; mej. S. v. V.; M. de R.—M.; A. L.; W. B.; mej. T. V.; R. J. T.; A. H.; R. de J. N. H. F. S. OPLOSSING VAN KRUISWOORD RAADSEL VAN VORIGE WEEK. 1. Perm. 4. Kerk. 7. Anna. 8. Amer. 9. Les. 10. Reka. 12. Eist. 14. Baum. 17. Peel. 20. Aks. 21. Isar. 22. Eder of Eger. 23. Aten. 24. Nors. 1. Pamir. 2. Enare. 3. Malta. 4. Kaste. 5. Remus. 6. Kruit. 11. Kou. 13. Lee. 14. Bahia. 15. Aalst. 16. Maarn. 17. Posen. 18. Ereker. 19. Laars. Horizontaal. Verticaal. 1. goede zellwind 1. 2. gravin van Hol- 4. land 3. heimelijke neep 7. 4. speelkaart 9. 5. groote strijdbijl 11. 6. vorm van het 12. werkw. slapen 14. 8. bedekking 16. 10. lastig, hachelijk 18. 13. rietzoden 20. 14. plaats in Gelder- 21. land vettige rook Engelsche astro noom vlag meisjesnaam eikenschors sn eeuwschoen afkeer steenen opstap witte mier (O.I.) einde Middeleeuwsch koopvaardij schip 15. afkeuren 22. bitterheid 17. gewicht 24. klein paardje, hit 19. jongetje 26. leugen 12. afzonderlijk 28. Turksch bevelheb 13. zware doghond ber 24. staat in Voor- 30. stuk weefsel Indië 31. en zoo voort 25. deel v. d. Boven- 32. afgodisch Rijnsche laagvlakte 33. Stad in Noord- 27. bitter vocht Afrika 29. zijrivier van de 34. patroon van de Rhóne schilders 31. en zoo voort ZONDAG 3 APRIL 1938. Ned. Herv. Gemeente. Den Burg v.m. 10 u. Ds. Visser. Oosterend v.m. 10 u. Ds. A. W. Kok. De Waal n.m. 7.30 u. Ds. Moen, extra coll. Den Hoorn v.m. 10 u. Ds. Moen. De Cocksdorp v.m. 10 u. Ds. Salm, Be vestiging Kerkeraadsleden. Zuid-Eierland n.m. 3 u. Ds. Salm. Oudeschild v.m. 10 u. Ds. Scholte, Maand- collecte. Doopsgezinde Gemeente. Oosterend v.m. 10 u. Dr. Vis. Den Hoorn v.m. 10 u. Ds. Smidts, Avond maal. Geref. Kerk. Den Burg (Geb. Fanfare) v.m. 10 u. Lees- dienst, n.m. 3 u. Cand. Wouda. Oosterend v.m. 10 u. Cand. Wouda, n.m. 3 u. Leesdienst. Geref. Herk H.V. Oosterend v.m. 10 u. en n.m. 3 u. Ds. E. Kok. Leger des Heils. Zaterdagavond 8 u. Straatzang uou Zondagmorgen 7 u., Bidstond. Zondagmorgen 10 u. Heiligingssamenkomst. Zondagmiddag 4 u. Openluchtsamenkomst. Zondagavond 8 u. Verlossingssamenkomst. Jeugddiensten. Zondagmorgen 9 uur Handleiding. Zondagmiddag 12.30 Compagniesamenkomst. Zondagmiddag 5 u. Heilsamenkomst. van 26 Maart t.m. 1 April. GEBOREN: Cornelis, z. v. M. Zegel en S. Drijver; Klaas, z. v. C. A. Eelman en M. Vla ming; Jan Cornelis, z. v. J. Brouwer en M. van Groenigen; Johannes Arnoldus, z. v. R. Henstra en R. W. Mollenhof; Adri, z. v. J. A. Eelman en T. Mosk. OVERLEDEN: Teunis de Waard, 78 jaar; Annetje Blom. 75 jaar, geh. m. J. v. d. Vliet; Pieternella van der Vis, 66 jaar, geh. m. C. Daalder. POLITIE. Ge vonden: 1 jongenspet, 1 handschoen, 1 kwastje. Speciale goedkoope aanbieding van de prachtserie A. 10 MEESTERWERKEN DER LITERATUUR: 1. Walter Scott De Talisman 2. Leo Tolatoy Anna Karenina III 3. Leo Tolstoy Anna Karenina IIIIV 4. O. Goldsmith De Predikant van Wakefield 5. G. Freytag Debet en Credit I 6. G. Freytag Debet en Credit II 7. Georg Eliot Adam Bede 8. A. Manzoni De Verloofden I 9. A. Manzoni De Verloofden II 10. Ch. Dickens Barnaby Rudge Luxe serie in prachtbanden met goud bedrukt Ruim 3000 blz. druks V00T slechts f 6 Franco huis, alle kosten voor ons, betaling desgewenscht in drie termijnen van f 2.per maand. Verder bieden wij aan, een serie van ruim 4000 blz. druks. B. 11 MEESTERWERKEN, eenvoudig uit gevoerd in omslag. 1. Walter Scott De Talisman 2. W. M. Thackeray Kermis der IJdelheid I 3. W. M. Thackeray Kermis der IJdelheid II 4. A. Lyall Donovan 5. A. Manzoni De Verloofden I 6. A. Manzoni De Verloofden II 7. Gottfried Keiler Novellen 8. W. M. Thackeray De Virginiërs I 9. W. M. Thackeray De Virginiërs II 10. O. Goldsmith De Predikant van Wakefield 11. Georg Eliot Adam Bede Franco huis, alle kosten voor ons. Toezending omgaand na ontvangst van de coupon. Ondergeteekende StraatPlaats BesteltDe A-«erie voor f 6 —1) De B-serie voor f 3.— zendt postwisselpostcheque 1). wenscht onder rembours 1 (postzegels kunnen niet gezonden worden). Doorhalen wat niet verlangd wordt. HOLLANDSCH UITGEVERSFONDS, A'DAM Postbus ioaq

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 13