TMZ Het Rolandsbeeld te Bremen VAN ReAU janqejtvi tti mzUj&i! Oplossing raadsel vorige week Nieuw raadsel Een kaart wegblazen Spinnen uit de tijd vóór het ijstijdperk KindeAv-ïiend De kleur van een vlag Een oefening in vlugheid met de vingers EDGAR RICE BURRO UGHS Van de week is een 1< kkerbek aan de beurt, want de taart werd toegekend en als ik nu één vriendje of vriendinnetje onder die tientallen had, die graag van taart hield, dan was de toekenning gemakkelijk genoeg geweest en had ik niet behoeven te loten, maar aangezien ze allemaal water tusschen hun tanden krijgen, als ze aan een taart met heerlijke room denken, heb ik de prijs door verloting toe moeten kennen. De gelukkige was: ALI DOVES, Binnenhaven 106. Piet Strous, Vlissingen, Stel je voor, dat jij die taart gewonnen had, Piet, dan had ik hem moeten bestellen bij een Vlis- singse banketbakker, want als hij van Nieu- wediep naar Vlissingen gestuurd zou wor den, met dit lekkere weer, was de room vast zuur en zou jij dus ook zuur kijken. Nee, dan is voor jou een boek gemakke lijker om over te maken. Ik hoop, dat ik het eens spoedig kan zenden. Denk er om, de Heldersche Crt. is gevestigd in Den Helder, hoor en niet in Vlissingen. Jan Strous. Dat was een buitenkansje, Jan, de hele dag vrij van school omdat je met je vader mee mocht naar Veere, en dan nog wel een zeetochtje met een mij nenveger. Ben je niet zeeziek geweest 't Kan daar buiten Vlissingen aardig spoken. Ha rietje Weeda. Met de pianoles van m'n oudste zoontje zal het wel net zo staan, denk ik, als met de orgelles van jou, hij moet er wel eens aan z'n haren bijgetrok ken worden en jij zal ook wel eens een ruk aan je pruik voelen. Of houd je er zooveel van, dat je voor je plezier achter het kla vier gaat zitten? Rika Koningstein. Maart heeft het niet over zijn hart kunnen verkrijgen, om zon der grillen 1938 te verlaten, Rika en Zater dag heeft hij nog even danig met z'n staart gezwaaid. Goeiemorgen, het was meteen hartje winter. Storm en hagelbuien en kou, brrrrr. 't Was gelukkig maar van korte duur en nu is het weer volop lente. Bali, Annie en Cor v. Bjjnen. Je kan het gevraagde komen halen, Bali, en de andere afgeven. Ja, zo'n wandeling naar de Donkere Duinen maakt je wel moe, maar dat geeft niet, want het is een gezonde moeheid, die je op zo'n tocht opdoet. Als we nu straks zo ver zijn, dat we weer te water kunnen duiken, dan schudt je alle moeheid weer af met zo'n zeebad. Nog een week of zes, dan is het water warm ge noeg om je er aan toe te vertrouwen. Nu prikt het nog te veel. Rozeknop. De zon zoent alle knoppen voor de tijd open, Rozeknop. Je zal het zien, als we dit weer nog een paar weken hou den, is er een nieuwe wereld, een wereld van louter groen en bloemen. Joop en Willie v. Dijk. Fijn, dat jullie zo'n prettige verjaardag met je broertje gevierd hebben, Joop en Willie. 't Was ook maar geen uitgezochte dag, die Zondag. Vrij en zon, wat wil je nog meer. Hennie Korbee. Ik denk, dat ik er wel eens een keertje invlieg op 1 April, Hennie, want ik heb er thuis vier, die me te pakken kunnen nemen en die de gelegenheid niet voorbij zullen laten gaan. En dan, je laat je ook wel eens graag foppen, vooral als je weet, dat je er iemand een genoegen mee doet. Sientje Korbee. Ja, April doet wat hg wil, maar April heeft zo vriendelijk inge zet, dat we willen hopen, dat hij geen knor- buien meer krijgt. Simon Visser. Ja, dat is de andere kant van die tegeltrottoirs, Simon. Het kost je een knikkerkuiltje en dat vindt je na tuurlijk weer ergens anders ,maar het geeft je een fijn tolterrein. Wat zullen die zwe pen knallen in de Hoogstraat. Mary Jurg. Kom, kom, Mary, niet zo somber, ik dacht dat het Zondag wel waai de, maar niet regende. Of ja, tussen de middag wel, maar later is het toch opge knapt en lachte de zon al die donkere wol ken weg? Buffalo. Gefeliciteerd, Buffalo, met je slagen voor de Ambachtsschool. Wat word je nu? Wat heeft die juffrouw aan het loket met jouw briefjes te maken. Je moet je niet zo in raadselen uitdrukken. Aan je verzoek voor dat monogram kan ik niet voldoen, om de doodeenvoudige reden, dat het technisch onmogelijk is. Annie de Hoop. Waar heb je die sla pende pop aan te danken, Annie? Je bent toch niet jarig geweest en het was ook geen St. Nicolaas. Hoe zit dat dus? Arie de Hoop. Ik denk, dat je vader je wel gauw toestemming zal verleenen °m op je stalen ros te klimmen, Arie, want het wordt er nu toch inderdaad verleidelijk voor. Cornelia v. d. Vis. Wat leuk, dat het boek nog op je verjaardag kwam, Corrie, dat had ik niet gedacht en het is zeker een vriendelijkheidje van de post geweest, die kent bepaald de Texelse jarige meisjes, en doet ze graag een plezier. Je bent aardig verwend op die feestdag en je fiets glimt zeker alsof hij nieuw is, nu hij een nieuw pakje gekregen heeft. Mevr. C. v. d H. U hebt zich vergist met uw opmerking, mevrouw, er werd ge sproken over een .„ingezonden" versje en niet over een zelfgemaakt. Leendert Kloosterman. Goed, Leen, we zullen dat zwarte gezicht weer in de plooi zetten en die meneer vergeven, dat hij jou te pakken heeft gehad. Wat een "vooruit zicht met dit weer, hè, Paasvacantie. Ik hoop en jullie natuurlijk met mij, dat de zon nog drie weken lang schijnt, dan zitten die vrije dagen van jullie er net op en heb je geen spijt, dat je weer naar school moet. Teuntje Kloosterman. Wat een jarige in de familie, Teuntje, je vader en je broertje, twee dagen na elkaar, Nog gefeli citeerd, hoor. Gerard Molenaar. Ook al Ambachts- seholier geworden, Gerard, doe maar flink je best, nu die cursus is ingekrompen, zodat je in die twee jaar zoveel mogelijk leert. Nee, in het hospitaal heb ik gelukkig nooit gelegen, Gerard en ik hoop er ook nooit te moeten liggen, want dan is het niet best. 't Is maar gelukkig, dat je vader er weer ontslagen is. Sjaantje Rejjnhout. Leuk, dat jullie een hond hebben, Sjaantje. Ik vind een hond een van de fijnste huisdieren, zo trouw. Als m'n kinderen niet zoo klein waren, dan zou ik er best een willen hebben, maar ze trek ken hem natuurlijk aan zijn staart en doen misschien nog wel andere dingen, waar hij boos om zou kunnen worden. En daar moet ik voor oppassen, want goede vriendjes met een hond zijn is wel leuk, maar als je kwade vrienden wordt, brrrr, dat is lelijk. Dora Tijdernan. Je huiswerk gaat voor briefjes schrijven, hoor, Dora, denk daar maar om en als je dan nog een half uurtje over hebt, dan kom ik aan de beurt. Klaas Jellema. Dat is een aardig „woudconcert" Klaas, maar je hadt er bij moeten zeggen, wie het gemaakt heeft. Zal je daar voortaan om denken? WOUDCONCERT. Mejuffrouw lente geeft concert In haar paleis, het woud: Zij zendt alom haar zefir's rond. En noodigt jong en oud. De leeuw'rik zingt het eerste stuk, Een vol en vrolijk lied, Dat van geneucht en jeugd en vreugd En stroomt en overvliet. De koekoek .voert een solo uit, Nog nooit alhier gehoord, Maar waagt zich uit beschedenheid Niet uit zijn eenzaam woud. Daarop volgt dan nog een concert Van freule Nachtegaal; Het accompagnement er van Is de echo van de zaal. En zo gij dan na die muziek, Op zang nog zrjt gesteld, Hoor dan het duo van den vorsch En 't krekeltje uit 't veld. Vergeet vooral niet: heel de zaal Is nieuw gedecoreerd, Daar jeugdig groen en bloemenpracht Alom het oog flatteert. Wie lust heeft in muziek en zang, Die kome tot het feest; De abonnementsprijs is alleen: Een vrije, blije geest. Jongens en meisjes, ik stop hier, tot volgende week. Verticaal: Vlieger, antenne, geleerd. Horizontaal: Vlonder, beneden, Bernard, Goede oplossingen ontvangen van: Louis v. VoorSt; Corrie v. Zoest, Arie de Hoop, Annie de Hoop, Tea Geus, Piet Geus, Hennie de Werker, Buffalo, Mary Jurg, Jan v. Bale, Hiske Zits, Corn. v. d. Vis, Texel, Ali Doves, Jannie v. Dam, Jo v. Kuyk, Annie Krijnen, Jan Bek, Henk Prosper, Dikkie Bruinsma, Wijnand Kerstens, Wil lie Krijnen, Simon Visser, Tineke en Joop Potjes, Sientje Korbee. Hennie Korbee, Nelly Visser, Annie en Co Visser,. Riek Hendrikse, Dikkie Doorn, Joop en Willie v. Dijk, M. Ritsema, Henny v. Os, Tini v. Brederode, Jac Nieuwdorp, Loeki Janssen, Annie Jans sen. Tini Bakker, Rozeknop, Tilly Bisschof, Bali, Annie en Corrie v. Bijnen, Marietje Weeda, Dora Tydeman, Tonny Pottinga, Tim en Beppie Kruk, Viooltje; Piet Strous, Vlissingen. LETTER-RAADSEL. Het geheel bestaat uit 22 letters (6 woor den) en vormen een slag-zin eens door H. M. de Koningin gezegd. 1, 2, 8: gegist vruchten-sap. 16, 20, 11, 14: zure vloei-stof. 18, 7, 17: verordening. 9, 19: insect. 12, 21, 5: stuk gereedschap. 3, 4, 13, 6: rad. 15, 7, 10: water-put. 5, 21, 22: streep; touw. We nemen een prentbriefkaart en buigen die aan de beide smalle kanten ongeveer 1 c.M. om. Dan leg je de kaart zq neer, dat de beide omgevouwen stukjes op de tafel steunen en hij dus eigenlijk een poortje- vormt. Probeer nu eens om de kaart van de tafel te blazen. De meesten zullen het denken klaar te krijgen door zo hard mo gelijk in de holte te blazen met de mond vlak bij de opening. Maar dan lukt het lang niet altijd. Het snelst krijg je de kaart op de grond, door op een afstand van de kaart niet met alle geweld te blazen, maar rustig niet al te hard. Op die manier zal de koppige kaart wel gehoorzamen. Bij het onderzoek van enige holen in de buurt van Villach, een plaats in de Oosten rijkse provincie Karinthië, heeft een Weens professor een eigenaardig soort spin gevon den, die moet hebben geleefd in de tijd voor het ijstijdperk. Het hele diertje is maar 2.5 millimeter groot Het wordt een geselschorpioen genoemd en de professor heeft het gevonden in een hol, dat 180 me ter onder de oppervlakte lag. Jullie weten zeker wel, dat over de hele wereld de witte vlag geldt als de vredes- vlag. Maar weten jullie ook dat de gele vlag het teken is dat er een besmettelijke ziekte heerste en dat de zwarte vlag vroe ger speciaal door zeerovers werd gebruikt? De grote Duitse haven en handelsstad Bremen, aan de rivier de Wezer, die uitmondt in de Noordzee, is een heel oude stad. In 1100 al werd er van daaruit handel gedreven met de kooplieden uit ons land. Daar de stad niet vlak aan zee ligt, maar een eindje het land in, zijn de eigenlijke ha vens tegenwoordig ge legen in Bremerhaven, zoals de naam het ook al zegt, maar de han delskantoren, de pak huizen en alles wat ver der met de handel heeft uit te staan, moet men in de stad Bremen zelf zoeken. In de Middeleeuwen was Bremen al een bloeiende handelsstad en dat is het gebleven, met tussenperioden, waarin er met allerlei moelijkheden viel te kampen, tot in deze tijd Uit de grote bloeitijd van de Middeleeuwen zijn nog de prachtige oude gebouwen overge bleven, die men in het oude gedeelte van de stad vindt. De waag, de Dom en het stadhuis van Bremen zijn be kend en worden door veel vreemdelingen be zichtigd. In de waag is nu de Radio-omroep van Bremen geves tigd, dus het oude gebouw wordt wel voor een modern doel gebruikt. Voor het stad huis staat een groot stenen beeld, het Ro landsbeeld. In het jaar 1404, toen Bremen zich vrij maakte en een „Vrije Handels stad" werd, is het er geplaatst als symbool van die vrijheid. Kennen jullie de geschiedenis van Roland, die door alle landen bekend is? Roland was een van de dappere strijders van Karei de Grote, die in vele oorlogen hem diende. In het Rolandslied wordt verteld, hoe hij streed in het Zuiden van Frankrijk en toen door een verrader aan de vijand werd over geleverd. Hij blies toen op een geweldige horen, zo hard, dat Karei de Grote het hoorde en hem te hulp kwam. Maar het was al te laat, de mannen van Roland wa ren al verslagen en Roland sneuvelde daar. Voor hij stierf, sloeg hij zijn zwaard, dat Durendal heette, tegen de rotsen aan stuk ken, omdat hij niet wilde, dat een vijand het in handen zou krijgen en er mee vech ten. Dat is het verhaal van Roland, die met zijn schild en zijn zwaard voor het stadhuis te Bremen staat en waarvan je hier een foto ziet. Tegenwoordig is Bremen nog een der voornaamste handelssteden van Europa en de Duitsers noemen hun stad Bremen ook wel de „Sleutel der wereld". Dit jaar wordt er ook een tentoonstelling gehouden, die dezelfde naam draagt: „Bremen. Schlüs- sel der Welt". Het is een tentoonstelling van Handel en Scheepvaart. Veel Hollan ders, die in de gelegenheid zijn om daar te gaan kijken, zullen dat wel doen, want nog steeds wordt er van uit ons land druk han del gedreven met Bremen en de tentoon stelling zal zeker de moeite waard zijn voor ieder die belang stelt in zeevaart en sche pen. Hier heb je drie dobbelstenen voor no dig, die je boven op elkaar zet. Nu pak je de onderste beet tussen duim en wijs vinger en tilt hem van de tafel. Maar de twee anderen moeten er boven op blijven staan. Nou, dat is nog niet zo moeilijk, hè? Nee, het moeilijke moet ook nog komen! Je houdt het torentje van drie dobbel stenen dus boven de tafel en nu laat je de onderste los. Die valt dus naar beneden. Maar de beide andere mogen niet mee val len. Je moet de middelste opvangen tussen je duim en vinger zo, dat de bovenste er toch op blijft staan. En dat is niet zo ge makkelijk, want al vang je de onderste op, dan valt de derde er toch nog vaak af door de schok. Daar moet je je dus eerst in oefenen. OPLOSSING: In deze volgorde komen de bomen in het stukje voor: linde, eik, els, iep, wilg, den, berk, es, spar. DOOR No. 35. De panter begreep het evenmin als de apen. Nu de wilden verdwenen waren, liep Sheeta langzaam op en neer langs de paal, wreef 7'jn kop tegen de benen van den aapman en rnon als een tevreden poes. Tarzan verbaasde "h over de afwezigheid van Mugambi. Had- de apen zijn zwarte vriend kwaad ge- n Op al zijn desbetreffende vragen wees AKcet, de grote aap, in de richting van de jungle. De nacht verliep en Tarzan stond nog steeds vastgebonden. Zijn vrees werd bewaar heid de wilden kwamen terug; Ze maak ten reeds aanstalten om hun dorp weer te veroveren. Tarzan dacht slechts aan zijn kleine zoon ergens hier in de wrede, gevaar lijke jungle. Dat en het feit. dat Jane mis schien in handen van Rokoff gevallen was. drukte zwaar op zijn dapper hart. De hulp van zijn geliefde dieren, de enige hoop, die hij had. bleek gefaald te hebben! „Dit", dacht hij, „zjin vast en zeker de laatste ogenblik ken van mijn leven". Er bleef geen andere hoop meer over! Nu gilden de wilden hun oorlogskreten en kwamen al dichter en dich ter bij. Opeens hoorde Tarzan een schrille kreet, die vanachter een hut kwam. Tot zijn grote verbazing en vreugde zag hij de stoere figuur van Mugambi, die naar hem toe rende. De grote man hijgde he\ g, alsof hij een reusachtige afstand had afgelegd. Hij snelde naar Tarzan en toen de eerste wilden de dorpspoort bereikten had het mes van Mugambi juist het laatste touw doorge sneden, waarmede Tarzan aan de paal vast gebonden was geweest. Vlug raapte Tarzan de speer op van een van de gevallen wilden, en met Mugambi naast zich en zijn wilde horde achter zich, stormde hij op de wilden af, die juist door de poort renden.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 15