Boeken voor het huisgezin Met de ^Gelderland" naar de West Feest en verlangen naar huis Agatida Maandag 4 April 1938 Tweede Blad £iadlnieuiuó sHEEHa^ Nieuwediep'bewonderde„Tromp" De a.s. Matthaus Passion uitvoering Nationaal defensiefonds Burgerlijke Stand van Den Helder „Stedelijk''brengt den heer v. Loo een serenade Man overboord Hollandsch Uitgeversfonds, A'dam Postbus 1029 De vlootwedstrijd Een vertrouwd en zorgvuldig expediteur: „ESONA" Groot feest voor de landingsdivisie. Des Vrijdags was het echter groot feest voor de landingsdivisie, een onderdeel der oefeningen, waar ieder gewoon naar snakte (zie het groot aantal zieken op Vrijdagmor gen). Trouw werd er in een uiterst stekelig (cactus) terrein geoefend. Toch is het daar voorgekomen, dat een sectie-commandant zijn sectie liet halt houden om zich te ontstekelen Nauwelijks was de „ontstekelorder" gegeven of jassen en broeken vlogen uit en de sectie ontstekelde zich. Echter midden in dat bedrijf kwam de leider der oefening kijken naar de vorderingen der sectie, die toen op „ontste- kelgebied" uitmuntend waren, voor het ove rige echter wel iets te wenschen overlieten. Ook waren nog twee Fransche onderzee booten onze naaste buren. En mijn milicien schrijft in zijn dagboek: Niemand mag aan dek met opgestroopte mouwen loopen, maar op de onderzeebooten loopen ze in hun witje. De groote dag beuren. het biy ge- Ten ongeveer zes uur werd het bericht van het groote gebeuren ontvangen en bij het ochtendschaften verder aan boord be kend gemaakt. Hadden we niet allen een brok in den keel, op dat moment? men kon niet meer feten, even was het stil, al was het om alles goed is zich op te nemen en toen brak het gejuich los. De spanning was voorbij de reactie volgde. Ten 6.32 kondigden 51 saluutschoten, ge paard gaande met een koor stoomfluiten en sirenes den aanwezigen officieel de groote ge beurtenis aan. Nu werd het feest, wel ver van Holland, maar met ons hart in Holland. En als we uitgefeest zijn, is het hard aan pakken, want de vertrekdatum nadert nu snel. Thuis-varende mariniers komen aan boord nog eenmaal en nu is het, het restant, Poca Hontas geladen en dan ineens is het Zaterdag 12 Februari. Hr. Ms. „Jan van Brakel" stoomt naar bin nen, en enkele uren later zijn we gereed voor het vertrek. We vertrekken! Het doel bereikt. En dan zijn we, 24 November 1937, d.s morgens te ongeveer 8 uur voor Willemstad. Na het saluut komt de loods aan boord, we stoomen door de Pontjesbrug, de St. Annabaai binnen en meren langs de kolensteiger, alwaar acht groote kolenhopen op ons liggen te wach ten. En als die opgesoupeerd zijn, dan! dan aanvaarden we de thuisreis. Curagao. Curafao is, zooals U allen welbekend, een der benedenwindsche eilanden, met als plaats Willemstad, gelegen aan de natuurlijke ha ven, St. Annabaai en het Schottegat. Waar om dat nu Annabaai en Schottegat en niet St. Annagat en Schottebaai heet, is voor ons een raadsel, want de St. Annabaai is als het ware het natuurlijke kanaal naar het Schotte gat. De St. Annabaai scheidt Willemstad in twee helften, de z.g. Punda en de Otrabanda, ter wijl bij het Schottegat, het machtige olie- bedrijf is gevestigd met als woonwijken Em- mastrad en Rio Canario. Even waan je je daar ergens in Amsterdam of Rotterdam, hui zen met vier étages, en dat in de tropen. Dan een tankenpark met honderden tanks en dan de eigenlijke fabrieks-installatie. En daar er gens staan eenige dag en nacht brandende fakkels, de z.g. „eeuwige vlam", waar tot op heden onbruikbare bijproducten worden verbrand, en deze gloed is het die men hon derd mijlen te voren ziet. Tankers varen af en aan, de z.g. muskietenvloot, die de ruwe olie haalt uit Venezuela, en de groote oceaan tankers, die de producten naar Europa ver voeren. Dagen van tien groote tankschepen Zijn geen uitzondering. Behalve door de K.N.S.M. wordt Willem stad regelmatig aangedaan door Duitsche, Engelsche, Fransche maatschappijen, om niet te spreken van de toeristenschepen, veelal met Amerikaansche toeristen, die gedurende enkele uren Curaqao komen bezoeken. De namen Waterfort, fort Amsterdam en fort Nassau, getuigen nog van voorbijgegane glorie. Het eiland Curagao zelve is gauw beschre ven, dat is „Cactus". Cactus in alle vormen brengt hulp in gezinnen, waar door geboorte, onvolwaardig heid of ziekte van kinderen bij zondere nooden zijn ontstaan. Zendt Uw bijdrage op Postgiro 75000 Den Haag. en soorten, maar allen groot en met scherpe stekels. Hij die langer dan een week op Cu- raqao is geweest, kan geen cactus meer zien, zelfs niet de zoo vaak in onze kamers prij kende cactus is zakformaat. Kolen (7) laden. Maar nu moeten we U nog even naar het kolenladen terugvoeren, want reeds den twee den dag was dit feest weer in volle gang. En wat we tot nu toe van kolen laden zagen, zinkt in het niet vergeleken bij deze substan tie, die nu verwerkt moest worden. Reeds vele kolensoorten kenden we, alleen de naam Poca Hontas was nog onbekend, het waren kolen in poedervorm, een poedersoort, die overal, maar dan ook overal doorheen drong en na een uur laden was de naam reeds gewijzigd in Pokken Hontas. Toch kwam ook aan dit leed een eind, en Maandagochtend gingen we weer naar buiten voor het houden van schietoefeningen. Al schietende ging de maand December voorbij, waarbij we nog even memoreeren de komst van St. Nicolaas, ontvangen dooor den Com mandant en acht valreepsgasten, een bezoek aan Aruba, waar de Standard Oil zetelt, een gevangen haai, waarvan de staartvin thans de geusstok siert. En dan het Kerstfeest en Oud en Nieuw, dagen waarop onze gedachten af dwalen naar het vaderland. Zoo hoorden we bij het plechtig slaan der 24 glazen een der jongens hardop denken: „Nu schenkt moeder de slemp in." Dat zijn de moeilijke dagen in het zeemansleven. Maar de tijd staat niet stil en eischt je op, het leven gaat verder. Bah, bah, ik wil naar huis. Nu breekt voor ons een tijd aan van wach ten, wachten op de blijde gebeurtenis. Een tijd, waarin het scheepsgezegde„Bah, bah, ik wil naar huis", ontstond. Aan boord be grijpt een ieder dadelijk de bedoeling, aan den wal is dat echter geenszins het- geval, en gaf het dan ook aanleiding tot misverstanden. U wordt b.v. ergens gastvrij ontvangen en te midden van vroolijk kout komt uw opmer king: „Bah, bah, ik wil naar huis". Gelukkig konden deze misverstanden gauw uit den weg worden geruimd en tegen het einde van ons verblijf, drukten reeds meerdere rechtge aarde Curaqaoenaars een prettige gedachte uit met de woorden: „Bah, bah, ik wil naar huis". Het lange wachten verkortten we met het houden van onderlinge sportwedstrijden, die de algemeene belangstelling hadden, en ook hier ontbrak de note gaie niet. En vooral de zeilwedstrijden leverden nogal eens vroolijke tooneeltjes op. Zeker niet in 't minst de wed strijden, die wij betitelden met den naam „big ocean sailing". Ware deze wedstrijd gehouden op de onmetelijke stormachtige oceaan, wel licht was er dan eenig succes geboekt, nu bleek het overigens alleszins de ruimte-bie dend Schottegat te klein, en leverden een te lefoonpaal (hoe is het mogelijk?) meertros- sen en een tanker onoverwinnelijke moeilijk heden op. Alleen een niet bedoelde poging Hr. Ms. „Gelderland" te rammen, lukte in zooverre, dat een nieuwe boegspriet moest worden aangebracht, en de overboord gegane zeilen moesten worden gedroogd (alles van de sloep wel te verstaan). Ook mogen we de sloep niet vergeten, die anderhalf uur zeiltijd noodig had voor een baan, die normaal in dertig minuten werd ge zeild. Een mogelijk excuus kan natuurlijk zijn, dat de geheele bemanning reeds dorstig was bij het afsteken, en een toeristenschip met heerlijk koud bier, juist op een gunstig punt uit het zicht Hr. Ms. „Gelderland" lag. Maar dat is natuurlijk een bloote veronderstelling. Hoog water aan den Buitenkant. Gisteren was het vrijwel den geheelen dag een va et vient aan den Buitenkant om de „Tromp", die zooals men weet het week-end op de reede doorgebracht heeft, te bewonderen. Vooral in de morgenuren was de belangstelling opvallend groot. Ook voor het afhalen van de opvarenden door middel van den „Sleep dienst I" van het Wachtschip. Behalve dat men profiteerde van dit schouwspel, deed men dat ook van het hooge water. In den nacht had dit een bijzonder hoogen stand bereikt, die eerst later op den Zondagmorgen afnam. Naar men ons mededeelde, is de maximum hoogte, waaraan het stormweer een niet gering aandeel gehad heeft, zelfs 15 palm ge weest (1.50 meter boven A.P.). Dat April tenslotte „doet wat ze wil" is ook hiermede weer eens bewezen. Een „lauwerkrans" die histo risch zal worden. Op de foto ziet men de krans, vervaardigd door de opvarenden van de .Hertog Hendrik", ter gelegen heid van het convoyeeren van het duizendste schip door de Straat van Gibraltar. Zooals men in het artikel in ons num mer van Zaterdag gelezen zal hebben, was het uitverkoren schip de „Madoera" van de N.V. Stoomvaartmaatschappij „Nederland". van 24 April. BEVALLEN: A. C. van Immerzeel—Ver- heij. z.; A. T. van Nispenvan der Molen, z.; M. J. W. Gouwen bergKoppen, d.; H. J. Papevan der Ham. z.; M. M. ZwaninkWin- nubst, d.j M. Velleman—de Bruijn, z. De heer A. J. Lee wens houdt een inleiding. Zooals reeds meerdere malen in deze kolom men aangekondigd wordt op 7 en 8 April a.s. in de Nieuwe Kerk alhier een uitvoering ge geven van de „Mattheus Passion", het mach tige werk van Johann Sebastian Bach. Niet ten onrechte wordt getracht om zooveel mogelijk plaatsgenooten te bewegen deze uitvoering te gaan bijwonen. Is alleen het verlossingsverhaal van Christus, zooals het verhaald wordt door den apostel Mattheus en zooals het door Bach verwerkt werd, een gang naar de kerk waard, daar komt nog bij, dat onze stad, dank zij het initiatief van „Toonkunst" en haar dirigent, den heer A. J. Leewens, het voorrecht geniet niet minder dan eqn mode 1-uitvoering te be leven. Bach's Mattheus geheel beléven is in de eer ste plaats die Passion geheel begrijpen. Be grijpen vooral, wat het vroom genie, zooals Bach wel genoemd wordt, heeft willen uitdruk ken in zijn recitatieven, koralen, aria's, koor zangen, soli, e.d. Het mag dan ook een goede gedachte van den heer Leewens genoemd wor den, dat hij aan den vooravond van de uitvoe ringen een causerie heeft gehouden, welke gratis door een ieder aangehoord kon worden, waarin hij de beteekenis van het machtige werk heeft willen verklaren. Jammer daarom, dat de belangstelling in de bovenzaal van „Cen traal" (het repetitielokaal van „Toonkunst") niet bijster groot was. Na een inleiding over den persoon Bach, die in zijn tijd niet die bekendheid genoot als een Handel (wellicht omdat hij „binnenshuiskun stenaar" was en niet aan de hoven verbonden was?) citeerde de spreker de bekende Bach- kenner Al bert Schweitzer, die heel typeerend den kunstenaar meer den toon schilder dan den toond i c h t e r genoemd heeft. Komende tot den inhoud van M.P. vertelde de heer Lee wens o.m., dat ver vóór Bach de Passion ge heel voor koor geschreven was, zelfs de woor den, die door den gekruisigden Christus ge sproken wérden, werden door het koor gezon gen! Bach heeft in zijn compositie verschillende stijlen en vormen van zijn voorgangers ge bezigd en bewerkt tot één grootsch geheel. Sprekende voorbeelden daarvan zijn de kora len, die geen van alle van Bach's hand zijn. Ter illustratie van het gesprokene zong het Klein-ensemble van „Toonkunst" met pianobe geleiding van mevr. VelthuysHuchshorn eenige koralen, zooals „Ich bin es, ich soll es büszen" de bekende koorsatz van het onthutste Apostelenkoor. Bach was buitengewoon begaafd in het be werken van melodieën. Hoe fraai is het „Er- kenne dich mein Hüter", omgewerkt tot het z.g. Rouwkoraal en dan weer in het „Ich auch soll einmal scheiden". In deze bewerkingen komt telkens een ander geluid, een andere samenvatting naar voren. Terloops vertelde de heer Leewens van de prachtige soli, die alle rechtstreeks betrekking hebben op de hande ling. De Christuspartij is zeer consciëntieus be handeld, het geheel in een aureool van klanken. Bach's grootheid spreekt ook uit de voorname rust, welke hij heeft weten te geven aan die gedeelten, waarin verschillende figuren op treden. Behalve het koor bewees ook de gramophoon dankbare diensten, al blijft natuurlijk de „wer kelijkheid" verre te prefereeren. Het klein- koor zong o.m. nog „Waarlijk, dit is Gods Zoon", waarin de tenorpartij van zulk een schitterende structuur is. De heer Leewens besloot zijn causerie met te wijzen op de uitstekende solisten, die a.s. Don derdag en Vrijdag zullen medewerken om ver volgens het bestuur van „Toonkunst" en de zangeressen en zangers te bedanken voor het in hem gestelde vertrouwen. Een extra complimentje kreeg mevr. Velt huys, de slagvaardige accompagnatrice. Wij hopen, dat het 7 en 8 April schitterende uitvoeringen zullen worden, opdat de vele moeiten en kosten, die getroost worden, niet- tevergeefs zullen zijn geweest. Men schrijft ons: De bedragen, ingekomen bij den heer Uit hol, voor het te stichten Nationaal Defensie fonds zijn als volgt: A. G. v. d. H. 2.50, J. C. B. 1.en N.N. 0.25, in totaal is er dus 26.25 momenteel uit Den Helder afgedragen. Wjj kunnen helaas niet zeggen, dat velen gehoor hebben gegeven om iets voor dit sym pathieke doel af te zonderen, laat staan dat we kunnen spreken dat Den Helder, als de marine-basis, een voorbeeld is voor de andere plaatsen. De bladen van 31 Maart j.1. schreven o.a.: „De Regeering overweegt instellen Nationaal Defensie-Fonds. Een eerezaak voor ons volk". De Regeering overweegt dus thans ook het instellen van een Nationaal Defensie-Fonds, waarvoor wij reeds op 21 Maart j.1. een op roep hebben gedaan aan de Heldersche in gezetenen. Het momenteel ingekomen bedrag ad 26.25 zal deze week aan de Regeering worden op gezonden vergezeld van een lijst met de namen en adressen van de gevers, als eerste bijdrage uit Den Helder voor het te stichten Nationaal Defensie-Fonds. Het is een eerezaak voor ons volk, zegt de Regeering, dat is volkomen juist, maar het moet voor de Heldersche ingezetenen ook een eerezaak zijn, dat juist uit Den Helder het eerste bedrag voor dat doel wordt gestort. Wrj roepen onze ingezetenen nogmaals op: stort nog heden het door U voor dit doel af te dragen bedrag op postrekening no. 169084, ten name van A. Uithol, Piet Heinstraat 26, of draagt zeer spoedig een bedrag af aan zijn adres. Zaterdagavond heeft het Stedelijk Muziek korps den heer L. van Loo in verband met diens jubileum als bestuurslid van „Onderling Belang" een serenade gebracht. Omstuwd door tal van belangstellenden ar riveerde men te 8 uur voor het huis van den jubilaris op den Kanaalweg, ten einde aldaar eén tweetal feestmarschen te spelen. De voorzitter van het „Stedelijk", de heer J. Bruin feliciteerde den heer van Loo. die op zijn beurt eenige woorden van dank sprak aan het adres van het korps. Deze attentie van het korps, voor welks belangen de heer van Loo als steeds geijverd heeft, was des te aardiger, daar de jubilaris van de plannen niets afwist. Gistermorgen bij het onderhouden van de communicatie door Sleepdienst I van het Wachtschip met den flottieljeleider „Tromp", kwam te omstreeks 12 uur het vaartuig naar de haven terug. Bij het passeeren van het hoofd was een der opvarende, matrozen zoo onvoorzichtig op den steiger te willen sprin gen, doch sprong daarbij mis, en kwam in de haven terecht. Gelukkig bevonden zich juist verschillende belangstellenden op het hoofd, zoodat binnen enkele oogenblikken de matroos door den schipper van den Sleepdienst I en enkele om standers op den steiger geheschen werd. Hij klaagde over pijn in zijn ledematen en werd per brancard naar het Hospitaal gebracht. Aldaar bleek, dat de val nog vrij goed afge- loopen was. STORMSCHADE VOOR ONZE VISSCHERS. De Noord-Wester, die gisteren onze kusten gebeukt heeft, heeft aan onze visschers groote schade toegebracht. Vrijwel alle kommen langs de kust zijn vernield. Als vodden hingen de netten langs en over de kapotgeslagen palen. Voor onze visschers beteekent dat een schade van eenige honderden guldens en dat in een tijd, waarin ze geen cent kunnen missen, omdat er niets verdiend is. Speciale goedkoope aanbieding van de prachtserie A. 10 MEESTERWERKEN DER LITERATUUR: 1. Walter Scott 2. Leo Tolstoy 3. Leo Tolstoy 4. O. Goldsmith 5. G. Freytag 6. G. Freytag 7. Georg Eliot 8. A. Manzoni 9. A. Manzoni 10. Ch. Dickens De Talisman Anna Karenina III Anna Karenina IIIIV De Predikant van Wakefield Debet en Credit I Debet en Credit II Adam Bede De Verloofden I De Verloofden II Barnaby Rudge Luxe serie in prachtbanden met goud bedrukt Ruim 3000 blz. druks VOOT slechts f 6. Franco huis, alle kosten voor ons, betaling desgewenscht in drie termijnen van f 2.per maand. Verder bieden wij aan, een serie van ruim 4000 blz. druks. B. 11 MEESTERWERKEN, eenvoudig uit gevoerd in omslag. 1. Walter Scott De Talisman 2. W. M. Thackeray Kermis der IJdelheid I 3. W. M. Thackeray Kermis der IJdelheid II 4. A. Lyall Donovan 5. A. Manzoni De Verloofden I 6. A. Manzoni De Verloofden II 7. Gottfried Keiler Novellen 8. W. M. Thackeray De Virginiërs I 9. W. M. Thackeray De Virginiërs II 10. O. Goldsmith De Predikant van Wakefield 11. Georg Eliot Adam Bede Franco huis, alle kosten voor ons. Voor slechts f 3. Toezending omgaand na ontvangst van de coupon. Ondergeteekende....~...... Straat Plaats Bestelt: De A-serie voor f 6.1) De B-serie voor f 3.— 1) zendt postwissel I), postcheque 1). wenscht onder rembours 1) (postzegels kunnen niet gezonden worden). 1) Doorhalen wat niet verlangd wordt. HOLLANDSCH UITGEVERSFONDS, A'DAM Postbus roag De uitdaging van Japan is door Engeland en Amerika aangenomen. Beide landen heb ben er formeel toe besloten grootere schepen te bouwen, nu Japan geweigerd heeft de maxi mum grens van 35.000 ton te handhaven. Van de „Daily Herald" is het bericht, dat Engeland twee linieschepen van 42000 ton op stapel zal zetten, die, schrik niet... 12 millioen pond, of 100 millioen gulden per stuk zullen kosten. Honderd millioen gulden, hoe zouden ze tot zegen van de menschehid gebruikt kunnen worden. Men zou er b.v. een stad van 30.000 arbeiderswoningen tegen 3000 gulden per stuk van kunnen bouwen. Men zou er honderden scholen van kunnen stichten, sanatoria tot heil van duizenden zieken van kunnen bouwen, men zoumaar kom, laat ons geen illusies scheppen, de waanzin heeft de wereld aange tast en de een jaagt den ander naar het ver derf. Want natuurlijk zal deze „groote" scheepsbouw niet alleen tot Amerika en En geland beperkt blijven, de andere Europeesche mogendheden zullen zich gedrongen voelen hen na te volgen. Over deze nieuwe plannen van de twee zee mogendheden en de consequenties, die daar vermoedelijk aan vastzitten, schreef de „Nw. Rott. Crt." Zaterdagavond o.m.: Amerika wenscht behalve de tonnage ook het kaliber van het geschut boven de gestelde limieten uit te breiden. Dit is het land, dat de grootste Pacific-belangen heeft en geen inte resse voor de Europeesche wateren. Engeland, dat in beide deelen van de wereld belangen heeft, wil wel de tonnage, maar niet het kali ber vergrooten. Terwijl ten slotte Frankrijk, welks Europeesche belangen overwegen, zijn houding wenscht te bepalen overeenkomstig de reactie van de continentale Europeesche mogendheden op de besluiten van Engeland en de Vereenigde Staten. Met- andere woorden, vinden Duitschland, Rusland of Italië in de genomen besluiten aanleiding om eveneens met den bouw van grootere schepen aan te vangen, dan zal ook Frankrijk volgen. Frankrijk wil dus, om het zoo te formuleeren, een Europee- schen standaard volgen, Engeland volgt echter een twee-oceanen-standaard, terwijl de Veree nigde Staten een Pacific-standaard volgen. De moeilijkheid, welke een ieder zal begrij pen, is uiteraard, dat een oorlogsschip geen aan plaats gebonden object is. Men kan met de beste bedoelingen een schip bouwen voor het gebruik in den Pacific, dit neemt toch niet weg, dat het in geval van nood evenzeer elders kan worden gebruikt. Dit geldt uiteraatd in het bizonder voor Engeland en daarom heeft de Engelsche uitbreiding dan ook wel degelijk beteekenis voor landen als Italië en Duitsch land. Geleid door de gedachte de overschrijdingen van de limieten te beperken, heeft Engeland het geschutskaliber niet vergroot, in de hoop, dat wellicht de andere landen hierin aanleiding zullen vinden om maar niet te reageeren. Ter wijl anderzijds in den Pacific het nadeel van het kleinere geschut niet zoo evident behoeft te zijn, dan dat het wel opweegt tegen het voordeel van het door de politiek geboden compromis. De vlootkwestie zal na deze mededee- lingen onderwerp van bespreking tusschen meer landen worden. Het verlangen be staat om zooveel mogelijk het vlootver- drag in stand te houden. Daarom wenscht men ook de afwijkingen van de oorspron kelijk opgestelde limieten vast te leggen en in gemeenschappelijk overleg tot een minimum te beperken. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks /an 912 en van 13.30— 17 u. Zaterdags van 912 uur. BIOSCOPEN: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: „Ali Baba komt naar Filmstad" en „De Duivelspop". Rialto, Spoorstraat, half 8: „Stormduivels". Witte Bioscoop, Koningstraat, half 8: „Drie gezworen Kameraden" en „De Ge heimzinnige Wreker". Licht op lu.3 min. Laagste temp. lucht gisteren 3.8 Opgenomen om 8 uur hedenmorgen Barometerstand Den Helder 769.2 Tempearturu lucht 6.4 EEN JUBILARIS. Gisteren herdacht de heer Barend Oostendorp den dag, dat hjj voor 25 jaar in dienst kwam bij de firma Nico Vinken en Co., houthandel, alhier. HET KRUISWOORDRAADSEL. In de Kruiswoordpuzzle van Zaterdag zijn de woordjes horizontaal en verticaal boven de verkeerde kolommetjes terecht gekomen. Onze trouwe puzzelaars hebben dat natuurlijk wel bemerkt.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5